Close

Jaką wiertarkę i młotowiertarkę wybrać? Ranking wiertarek

Każdy z nas czasem chciałby zmienić coś w swoim domu. Mogą być to zmiany drobne jak np. powieszenie telewizora na ścianie, a może to być całkowity remont pokoju lub mieszkania. Niezależnie od skali przedsięwzięcia, do tych i wielu innych czynności potrzeba będzie wywiercić dziurę w ścianie. Do tego zadania najlepszym wyborem będzie zakup wiertarki, a jeśli nasz ściany są betonowe, to warto rozważyć także młotowiertarkę. Funkcjonalność tych urządzeń nie kończy się jednak na tworzeniu dziur. Dzięki różnym akcesoriom dostępnym w sklepach z powodzeniem użyjemy ich także to szlifowania czy mieszania. Wiertarka to obecnie niemal obowiązkowe wyposażenie gospodarstwa domowego, bez którego trudno będzie wykonać wiele prac w domu.

Wiertarka co to jest? Podstawowe informacje o wiertarkach. 

Wiertarka to urządzenie służące do tworzenia, jak i powiększania otworów przy pomocy wiertła. Inne końcówki pozwolą użyć wiertarki do wielu innych celów np. mieszadło da nam możliwość wymieszania farby w pojemniku, a tarcza szlifierska sprawi, że wiertarką będziemy w stanie ciąć i szlifować różne materiały. W obecnych czasach wiertarki są najczęściej urządzeniami elektrycznymi, które zamieniają energię elektryczną ( prąd elektryczny) w mechaniczną (ruch obrotowy) za pomocą silnika elektrycznego. Budowa wiertarki elektrycznej jest dość prosta, dzięki temu są to urządzenia tanie i mało awaryjne.  Istnieją także wiertarki ręczne, które napędzane są siłą mięśni. Możliwe jest zrobienie nimi otworu w miękkim materiale np. drewnie. 

Jaką wiertarkę wybrać? Jakie są rodzaje wiertarek? 

  • Wiertarki ręczne - najpopularniejsza gałąź wśród wiertarek. Są to narzędzia przenośne, które podczas operowania trzymamy w rękach. Napędzane są one energią elektryczną, mechaniczną lub pneumatyczną. 
  • Wiertarki udarowe i bez udaru - klasyczna wiertarka charakteryzuje się wykonywaniem ruchu obrotowego. W połączeniu z odpowiednim wiertłem sprawdzi się ona przy tworzeniu otworów w materiałach miękkich. Do materiałów twardych sam ruch obrotowy jednak nie wystarczy. Do ścian potrzebować będziemy wiertarki udarowej, która wytwarza także ruch posuwisto – zwrotny. Prościej mówiąc, są to szybkie uderzenia w materiał, dzięki którym możliwe jest tworzenie otworów w materiałach twardych, z których zbudowana jest większość ścian w naszych domach. 
  • Młotowiertarki udarowe - to produkty wagi ciężkiej. Podstawowe młotowiertarki służą do tworzenia otworów w materiałach twardych tj. beton, kamień czy marmur. Droższe i większe modele posiadają dodatkowo możliwość kucia np. tynków, a także nadadzą się do wyburzania ścian działowych. 
  • Wiertarko-wkrętarki - to urządzenia lżejsze i o mniejszej mocy. Zaletą dla niektórych będzie ich bezprzewodowość. Zasilane są za pomocą specjalnych akumulatorów. Prostsze modele nie poradzą sobie z wywierceniem dziur w twardych materiałach. Istnieją jednak modele z udarem, które w środowisku domowym będą w stanie zastąpić typową wiertarkę. 
  • Wiertarki kątowe - wiertarki kątowe cechują się mocowaniem wiertła ustawionym pod kątem 90 stopni w stosunku do rękojeści. Będą wygodne do wykonywania prac przy płaszczyznach poziomych. Są urządzeniami stosunkowo drogimi.
  • Wiertarki stołowe - to urządzenie spotykane w warsztatach stolarskich. Jego masywna konstrukcja i ogromna waga sprawiają, że nie są spotykane w gospodarstwach domowych, a jedynie warsztatach. To przyrząd dla osób, którym zależy na najwyższej dokładności odwiertów oraz duża ilość miejsca potrzebnego na przechowywanie nie jest problemem.
  • Wiertarko-mieszarki - wiertarko mieszarki posiadają specjalną konstrukcję, która pozwala w wygodny sposób używać ich do mieszania płynów. Bez problemu także możemy wiercić nimi w różnych materiałach.
  • Wiertarki magnetyczne - to ciekawa alternatywa dla wiertarki stołowej. Jej atutami jest mobilność  i dużo mniejsze wymiary. Urządzenia te posiadają stopę magnetyczną. Są idealnym wyborem do wiercenia w konstrukcjach stalowych.
  • Wiertarki do szkła - są to urządzenia dość duże i ciężkie. Te cechy wraz z wysoką ceną sprawiają, że są używane jedynie w zastosowaniach profesjonalnych. Do wiercenia w szkle używa się wierteł diamentowych. Mocowanie konstrukcji wiertarki odbywa się w sposób pneumatyczny – za pomocą przyssawek. 
  • Wiertarki wielowrzecionowe - to duże maszyny profesjonalne, których ceny zaczynają się od kilkunastu tysięcy złotych. Znajdziemy je w zakładach stolarskich. Ich konstrukcja jest bardzo duża i ciężka, więc nie nadają się do użytku domowego.

Jaka wiertarka do domu będzie najlepsza i najpraktyczniejsza? 

Przede wszystkim odrzucić należy urządzenia duże i ciężkie. Do gospodarstwa domowego najlepiej kupić urządzenie, które obsługuje się, trzymając je rękach. Do takich należą wiertarka ręczna oraz młotowiertarka. To urządzenia o konstrukcji dość kompaktowej, które całkiem łatwo ukryjemy w szafie lub składziku. Zasilanie prądem przemiennym z gniazdka elektrycznego także oznacza, że nie musimy martwić się o naładowanie akumulatorów. Szeroki wachlarz akcesoriów oraz wierteł pozwoli nam wykorzystać je na wiele różnych sposobów. Z pewnością zakup jednego z tych urządzeń będzie dobrym wyborem.

Jaką wiertarkę kupić? Ranking najlepszych wiertarek. 

Wiertarki udarowe: 

1.Wiertarka Bosch Easyimpact 550W

Wiertarka Bosch Easyimpact 550W

 Wiertarka udarowa Bosch 550W to jedna z najlepszych propozycji dla osób, które zastanawiają się, jaka wiertarka do domu będzie odpowiednia. W cenie ok. 200zł otrzymujemy urządzenie o mocy 550W, która w pełni wystarczy do wykonania otworów w materiałach miękkich oraz twardych. Wiertarka Bosch jest w stanie wywiercić otwór o maksymalnej średnicy w drewnie 25mm, w betonie 10mm, a w stali 8mm. Maksymalny moment obrotowy to 11 niutonometrów. Uchwyt pozwala zamontować wiertła o maksymalnej średnicy 13mm. Możliwa jest regulacja prędkości obrotowej w bardzo szerokim zakresie od 50 do 3000obr./min. Możliwy jest wybór zestawu z walizką, w której przechowany urządzenie wraz z kompletem wierteł.  

Zalety
walizka w komplecie
szeroki zakres regulacji prędkości
lekka i poręczna
mocowanie wierteł nie wymaga użycia klucza
Wady
niezbyt wysoka moc

2.Wiertarka Einhell TC-ID 1000KIT 

Wiertarka Einhell TC-ID 1000KIT

Wiertarka udarowa firmy Einhell o mocy 1010W to jeden z najczęściej wybieranych produktów w swoim przedziale cenowym. Tak mocne urządzenie można otrzymać już za jedyne ok. 150zł. Producent przewidział możliwość regulacji prędkości obrotowej w zakresie 0-3000 obr./min. Uchwyt wiertarski dostosowany jest do wierteł o średnicy od 1,5mm do 13mm. Jego obsługa odbywa się przy pomocy dołączonego do zestawu kluczyka, którym zaciskamy wiertła do uchwytu. Maksymalna średnica otworów w drewnie to aż 32mm, w betonie to 16, a w stali 13mm. To wartości zdecydowanie wyższe niż w przypadku poprzednio omawianego Bosha. Ta wiertarka ręczna nie posiada jedna w zestawie walizki. Musimy zatem zakupić ją osobno lub rozwiązać problem przechowywania w inny sposób. 

Zalety
wysoka moc
niska cena
szeroki zakres regulacji prędkości
Wady
uchwyt wiertarski na kluczyk nie jest rozwiązaniem najwygodniejszym
brak walizki w zestawie

3.Wiertarka KRAFT&DELE KD1685 

Wiertarka KRAFT&DELE KD1685

Ten model to wiertarka udarowa o wyjątkowo wysokiej mocy w niskiej cenie. Urządzenie to ma 1700W mocy, jednak jest to prawdopodobnie wartość maksymalna, a nie znamionowa (osiągana w praktyce). Moc znamionowa jest zapewne niższa, na co wskazuje także bardzo niska cena ok. 100zł. Obroty regulujemy przy pomocy pokrętła na rękojeści w zakresie od 0 do 3000 na minutę. Częstotliwość udaru to 48 tysięcy uderzeń na minutę, co jest wartością typową dla tych urządzeń. Wiertarka ręczna udarowa Kraft&Dele jest w stanie wywiercić otwory o typowych dla tej klasy urządzeń średnicach. W drewnie jest to 27mm, w betonie 12, a w stali 10mm. Waga wiertaki  udarowej to 2,4kg, a zatem jest dość wysoka. 

Zalety
niska cena
szeroki zakres regulacji prędkości
Wady
duża waga
uchwyt zębaty na klucz nie jest najwygodniejszym rozwiązaniem

Młotowiertarki: 

1.Młotowiertarka Makita HR2470 780W

Młotowiertarka Makita HR2470 780W

 Makita to jeden z najbardziej renomowanych producentów elektronarzędzi na rynku. Ta młotowiertarka Makita to jedno z lżejszych urządzeń w tej kategorii. Moc to 780W, a energia uderzeniowa to 2,7J. Nie są to wartości wygórowane, jednak powinny wystarczyć w każdych zastosowaniach domowych. Młot – wiertarka Makita ma częstotliwość udarów 4500 ud. na minutę, a jej prędkość obrotowa to 1100 obr. na minutę. Urządzeniem tym wywiercimy otwór w betonie o maksymalnej średnicy 24mm – to wartość zdecydowanie wyższa niż w przypadku tradycyjnych wiertarek udarowych. Maksymalna średnica wiercenia w drewnie – 32mm, a w stali to 13mm. Młotowiertarka Makita dostepna jest w sklepach w cenach od ok. 500zł. 

Zalety
zabezpieczające sprzęgło przeciążeniowe
rozsądna jakość w tym przedziale cenowy
system SDS plus z osłoną przeciwpyłową
Wady
niezbyt wysoka moc

2. Młotowiertarka EUROTEC SDS+ 2600 W 

Młotowiertarka EUROTEC SDS+ 2600 W

Młotowiertarka firmy Eurotec cechuje się dobrym stosunkiem oferowanych parametrów do ceny. Maksymalna moc to 2600W, niestety nie podano jednak wartości mocy nominalnej. Cena to jedynie ok. 200zł, co czyni ten produkt pozycją bardzo okazyjną. Energia udaru to 4J, prędkość obrotowa to 1200obr. na minutę, a maksymalna liczba udarów to 4800ud. na minutę – to dobre parametry. Urządzenie waży 5,5kg, jest zatem dość ciężkie. System mocowania wierteł to wygodny SDS+. Można jednak zmienić głowicę na taką z mocowaniem zaciskowym. Ta młotowiertarka udarowa pozwala na wykonanie otworów w betonie o średnicy nawet 26mm. Ta wartość dla drewna to 30, a metalu to 13mm. Ta wiertarka – młot posiada 4 funkcje: wiercenie z i bez udaru, kucie bez wiercenia oraz kucie przy swobodnym ruchu obrotowym. 

Zalety
wysoka moc udaru
niska cena
możliwość wymiany głowicy z SDS+ na zaciskową
Wady
przeciętna jakość wykonania obudowy urządzenia

3.Młotowiertarka SDS+WUBER WR-RH-2100 

Młotowiertarka SDS+WUBER WR-RH-2100

Wuber WR-RH-2100 to młotowiertarka udarowa wraz z zestawem akcesoriów w niskiej cenie – ta wynosi mniej niż 250zł. Do urządzenia otrzymujemy 3 wiertła SDS+ o średnicy 8,10 oraz 12mm, płaski przecinak, szpic, smar, osłonę przeciwpyłową, zapasowe szczotki oraz walizkę, w której pomieścimy narzędzie wraz z akcesoriami. Młotowiertarka Wuber dobrze sprawdzi się nie tylko w wykonywaniu otworów, ale także w skuwaniu betonów, płytek oraz kamienia. Dostępne są 3 tryby pracy: wiercenie z i bez udaru oraz funkcja młota o mocy 3,5J. Obroty regulowane są w zakresie 0-800 na minutę, a liczba udarów to 4000 na minutę. Młotowiertarka udarowa waży 5,5kg. Korpus wykonany jest z metalu oraz elementów plastikowych. Moc maksymalna to 2100W, nie podano jednak wartości mocy nominalnej.

Zalety
niska cena
wiele akcesoriów w zestawie,
Wady
maksymalna prędkość obrotowa mogłaby być wyższa
przeciętnej jakości plastikowe elementy obudowy

4. Młotowiertarka udarowa KANWOD Pekker 

Młotowiertarka udarowa KANWOD Pekker

Ta młotowiertarka udarowa to kolejny produkt cechujący się dobrymi parametrami oraz bogatym wyposażeniem za niewielką cenę. Już za mniej niż 200zł otrzymujemy elektronarzędzie o wysokiej mocy 620W (moc maksymalna 2650W) i maksymalnej liczbie obrotów wynoszącej 1250 na minutę. Tempo uderzeń udaru jest wysokie i może maksymalnie wynosić 6400 uderzeń na minutę, a jego moc to 2,2J – to już nienajlepsza wartość. Młotowiertarka obsługuje wiertła z uchwytem SDS+, których w zestawie znajdziemy 3 sztuki o średnicy 6,8 oraz 10mm. Wszystkie mają długość 15cm. Ponadto dołączono szpic oraz przecinak o średnicy 13mm i długości 25cm. Pionowy uchwyt oraz ogranicznik głębokości wiercenia to typowe wyposażenie tych urządzeń, ale w tym przypadku jest jeszcze walizka, która jest praktycznym dodatkiem. Ta młotowiertarka waży 2,4kg, jest zatem lekka.

Zalety
wysoka prędkość obrotowa i częstotliwość udaru
niska waga
duża ilość akcesoriów w zestawie
Wady
przeciętna moc udaru

Stołowe: 

1.Dwubiegowa wiertarka stołowa 710W PBD 40 BOSCH 

Dwubiegowa wiertarka stołowa 710W PBD 40 BOSCH

Firma Bosch kojarzy się z trwałymi produktami wysokiej jakości i dobrej funkcjonalności. Ta wiertarka stołowa jest dobrym tego przykładem. Urządzenie oferuje przekładnie  2-biegową. Na jednym biegu uzyskujemy maksymalną moc, a na drugim najwyższą prędkość obrotową. Uchwyt wiertarski jest wygodny w obsłudze, nie są potrzebne do tego żadne narzędzia. Wiertarka pionowa posiada ekran, na którym wyświetlana jest prędkość i głębokość wiercenia, co znacznie ułatwia prace. Obszar wiercenia jest doświetlany poprzez diodę LED. Moc maksymalna to 710W. Prędkość obrotowa regulowana jest w zakresach od 200 do 850 obrotów na minutę (1 bieg) oraz 600-2500ob./min. (2 bieg). Ceny w sklepach zaczynają się od ok. 1000zł.

Zalety
dioda doświetlająca przestrzeń roboczą
ekran ułatwiający kontrolę urządzenia
lekka konstrukcja (ok. 12kg) ułatwia przenoszenie
Wady
dość wysoka cena
brak możliwości regulacji kąta pochylenia stołu roboczego

2.Wiertarka stołowa SCHWARTZMANN SCH-WK1650B 

Wiertarka stołowa SCHWARTZMANN SCH-WK1650B

 Ta wiertaka stołowa firmy Schwartzmann to urządzenie stworzone z myślą o osobach potrzebujących dużej precyzji wiercenia i chcących przeznaczyć na zakup wiertarki nie więcej niż 700zł. Elektronarzędzie rzuca się w oczy swoim jaskrawym, żółtym kolorem. Konstrukcja opiera się na stabilnym słupie. Całkowita wysokość to ok. 100cm, a waga to aż ponad 34kg. Możliwa jest 12-stopniowa regulacja obrotów. Odbywa się ona poprzez przekładanie pasków na przekładni. Nie jest to najwygodniejszy sposób obsługi, gdyż każdorazowo należy zatrzymać urządzenie aby wprowadzić korektę. Prędkość obrotowa wynosi od 420 do 2700 obrotów na minutę. Wiertarka słupowa ma moc 1650W i obsługuje wiertła o średnicy do 16mm.

Zalety
stosunek jakość/cena
regulacja wysokości i kąta pochylenia stołu roboczego
Wady
niewygodny sposób regulacji prędkości obrotowej
brak systemu elektronicznego pomagającego kontrolować urządzenie, tak jak w Bosch-u

Co znaczy wiertarka udarowa? Czyli o co w ogóle chodzi z wiertarkami udarowymi? 

Wiertarka udarowa jest to elektronarzędzie, które jest w stanie wykonywać ruch obrotowy i posuwisto-zwrotny naraz. Zwykła wiertarka, która nie posiada funkcji udaru, może wykonywać jedynie ruch obrotowy. Sprawdzi się ona w wywiercaniu otworów w materiałach miękkich, jednak nie poradzi sobie np. z ceglanymi i betonowymi ścianami, które, podobnie jak wszystkie materiały twarde, są trudniejsze w obróbce. Do tych specjalnych zadań posłuży nam właśnie wiertarka z udarem. Każda wiertarka udarowa posiada także możliwość wyłączenia funkcji udaru i używanie elektronarzędzia jak zwykłej wiertarki.

Co lepsze wiertarka udarowa czy młotowiertarka?  

Wybór pomiędzy nimi powinien zależeć od tego, jakiego rodzaju ściany mamy w naszym domu. Jeżeli nasz budynek zbudowany został z cegieł, z powodzeniem możemy kupić tradycyjną wiertarkę udarową. Z pewnością wystarczy ona do wywiercenia nawet większych otworów. Natomiast jeżeli budulcem jest beton, to warto rozważyć młotowiertarkę. Jej większa siła udaru pozwala wywiercić większe otwory w betonie o średnicy co najmniej kilkunastu mm, podczas gdy wiertarka z udarem zwykle poradzi sobie najwyżej z otworami o średnicy 8-9mm.  Na niekorzyść młotowiertarek są natomiast ich gabaryty i waga. Zazwyczaj są to urządzenia większe i cięższe niż wiertarki udarowe, więc sprawiają więcej trudności w przechowywaniu. 

Jaka jest przewaga makity i młotowiertarki nad standardową wiertarką udarową?  

Dodatkowym atutem młotowiertarki jest możliwość kucia. Większość modeli posiada tryb samego ruchu posuwisto-zwrotnego. Pozwala on na skuwanie betonu czy płytek. Jeżeli zatem planujemy wykonywać prace takie jak wyburzanie ścian działowych lub wymiana kafelek, to zdecydowanie warto wybrać młotowiertarkę. Ważnym parametrem w tym przypadku jest moc udaru.

Wysoka moc całkowita urządzenia niekoniecznie musi się przekładać na moc udaru. Przykładowo znajdująca się w rankigu Makita posiada moc nominalną 780W, a moc uderzeniowa to 2,7J. Dla porównania produkt firmy Kanwod  posiada moc maksymalną 2650W. Wydawałoby się, że sprawdzi się w skuwaniu nieporównywalnie lepiej. Moc nominalna to jednak jedynie 620W, a moc udaru to 2,2J, a więc w rzeczywistości okaże się nawet słabszy od produktu firmy Makita. Przeglądając produkty różnych producentów łatwo zauważyć, że modele cenionych i znanych firm takich jak Makita czy Bosch posiadają mniejsza moc niż produkty firm mniej znanych. Powodem jest częste podawanie przez producentów wartości mocy maksymalnej, a nie nominalnej (tej właściwej), która widnieje na produktach renomowanych marek.

Zjawisko to ma miejsce nie tylko w branży elektronarzędzi. Warto zatem sprawdzić pozostałe dane techniczne oglądanego produktu i nie sugerować się wyłącznie jego mocą maksymalną, która jest wyższa od nominalnej, ale nie jest wartością miarodajną.  

Wiertarka czy wiertarko-wkrętarka? Co będzie lepsze?

Poza wiertarkami i młotowiertarkami na rynku znajdziemy także podobne w działaniu wiertarko-wkrętarki. Są to urządzenia, do których możliwe jest dołączenie nasadek, które pozwolą na używanie wiertarko - wkrętarki do wkręcania i odkręcania wkrętów i śrub. Wyposażone w wiertła potrafią także wywiercić otwór w materiale miękkim.

Najdroższe i najmocniejsze modele posiadają też funkcję udaru i będą w stanie wywiercić otwór w ścianie. Wiertarko wkrętarka to urządzenie zasilane z akumulatora, co jej zaletą, jak i wadą. Możliwa jest praca w miejscach, w których nie ma dostępu do prądu oraz nie ogranicza nas długość kabla. Wkrętarko wiertarka wymaga jednak od nas zadbania o wysoki poziom naładowania akumulatora przed każdą dłuższą pracą, a jeśli w jej trakcie skończy się energia, to wykonywane zadanie musimy przerwać i wznowić je dopiero po ponownym naładowaniu akumulatora. Tradycyjne wiertarki to zwykle urządzenia o większej mocy i bez problemu poradzą sobie z wykonaniem otworu w ścianie, z czym niektóre wiertarko-wkrętarki mogą mieć problem. Po więcej informacji związanych z wiertarko-wkrętarkami zapraszamy do odrębnego artykułu LINK.

Jaką wiertarkę kupić? Podsumowanie 

Wybór wiertarki z pozoru nie należy do najłatwiejszych. Dostępne modele różnią się ilością wyposażenia, mocą czy prędkością obrotową. W rzeczywistości jednak większość produktów sprosta wymaganiom stawianym w gospodarstwie domowym o ścianach ceglanych czy kartonowo-gipsowych.  Powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby moc znamionowa wynosiła co najmniej 500W. Przyjazną cechą jest beznarzędziowe złącze wiertarskie. W przypadku ścian betonowych najlepiej wybrać młotowiertarkę, która lepiej radzi sobie z materiałami trwałymi. W tych najczęściej występuje złącze SDS+, które jest bardzo wygodne w obsłudze. Sprawną pracę młotowiertarki zapewni udar o mocy co najmniej 2J. Dla osób potrzebujących największej precyzji przy wykonywaniu otworów w różnych przedmiotach najlepszym wyborem będą natomiast wiertarki stołowe. Każdy z nas z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
elektryk
elektryk
9 miesięcy temu

dla ceniących sobie jakość tylko wiertarka bosch Easyimpact 😉

Zamknij