Aktualizacja: Grudzień 2024
Wiertarka co to jest? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Wiertarka to urządzenie służące do tworzenia, jak i powiększania otworów przy pomocy wiertła. Inne końcówki pozwolą użyć wiertarki do wielu innych celów np. mieszadło da nam możliwość wymieszania farby w pojemniku, a tarcza szlifierska sprawi, że wiertarką będziemy w stanie ciąć i szlifować różne materiały. W obecnych czasach wiertarki są najczęściej urządzeniami elektrycznymi, które zamieniają energię elektryczną ( prąd elektryczny) w mechaniczną (ruch obrotowy) za pomocą silnika elektrycznego. Budowa wiertarki elektrycznej jest dość prosta, dzięki temu są to urządzenia tanie i mało awaryjne. Istnieją także wiertarki ręczne, które napędzane są siłą mięśni. Możliwe jest zrobienie nimi otworu w miękkim materiale np. drewnie.
W przypadku typowych wiertarek udarowych zwykle mamy do czynienia z wiertłami przykręcanymi specjalnym kluczem lub ręcznie, poprzez skręcanie zacisku na uchwycie wiertła. Takie mocowanie ma 3 dość niewielkie powierzchnie styku, które mogą się luzować i powodować odczepianie się wiertła od wiertarki. Młotowiertarki natomiast korzystają zwykle z mocowania wierteł SDS. To profesjonalne rozwiązanie nie wymaga kluczyka do przymocowanie wiertła. Wszelkie wyposażenie mocowane jest na specjalny zatrzask, który doskonale utrzymuje je w uchwycie. Jeśli zatem zamierzamy przeprowadzić większy remont i zależy nam właśnie na jak najstabilniejszym mocowaniu, to wybierzmy młotowiertarkę z mocowaniem SDS.
Ten parametr w ogólnym rozrachunku świadczy o wydajności wiertarki czy młotowiertarki. W przypadku tych pierwszych, warto wybrać model o mocy co najmniej 500W. Zapewni to płynne i sprawne wiercenie w drewnie czy ścianie ceglanej. Jeśli naszym celem jest jednak beton lub kamień, to powinniśmy zwrócić się w kierunku młotowiertarek. Te dysponują mocą wynoszącą zwykle ponad 800W, a także znacznie silniejszym udarem. Szczególnie polecamy urządzenia o mocy ponad 1200W.
To jedne z ważniejszych parametrów mających wpływ na wydajność urządzenia podczas cięższych prac. Energia udaru w przypadku młotowiertarek jest zauważalnie większa w stosunku do zwykłych wiertarek. Zwykle ma ona wartość ok. 3-5J. W szczególnie mocnych maszynach może ona sięgnąć 10, a nawet kilkunastu J. Oczywiście im jest większa, tym lepiej. Podobnie jest w przypadku częstotliwości uderzeń.
Ta wartość w ogólnym rozrachunku wpływa na sprawność pracy z danym urządzeniem. Szybciej obracające się wiertło zauważalnie poprawi prędkość zagłębiania się w twardym materiale. Nie bez znaczenia jest też sposób zmiany prędkości obrotowej. Zwykle wiertarki posiadają możliwość regulacji płynnej ukrytej w dźwigni przy uchwycie. To świetne rozwiązanie, ale umożliwiające łatwe uruchomienie wiertarki podczas np. jej przekładania z jednego miejsca na inne. Dobrze więc sprawdzić ewentualne zabezpieczenia przed przypadkowym włączeniem.
Ten parametr jest zwykle podawany dla kilku materiałów. To ważne wartości, które pośrednio mówią nam o mocy i skuteczności danego urządzenia. Wpływ na maksymalną średnicę mają praktycznie wszystkie powyżej wymienione parametry.
Jaką wiertarkę wybrać? Jakie są rodzaje wiertarek?
Jaką wiertarkę kupić? Ranking najlepszych wiertarek
Wiertarki udarowe:
Wiertarka Bosch Easyimpact 550W
Wiertarka udarowa Bosch 550W to jedna z najlepszych propozycji dla osób, które zastanawiają się, jaka wiertarka do domu będzie odpowiednia. W cenie ok. 200zł otrzymujemy urządzenie o mocy 550W, która w pełni wystarczy do wykonania otworów w materiałach miękkich oraz twardych. Wiertarka Bosch jest w stanie wywiercić otwór o maksymalnej średnicy w drewnie 25mm, w betonie 10mm, a w stali 8mm. Maksymalny moment obrotowy to 11 niutonometrów. Uchwyt pozwala zamontować wiertła o maksymalnej średnicy 13mm. Możliwa jest regulacja prędkości obrotowej w bardzo szerokim zakresie od 50 do 3000obr./min. Możliwy jest wybór zestawu z walizką, w której przechowany urządzenie wraz z kompletem wierteł.
Wiertarka Einhell TC-ID 1000KIT
Wiertarka udarowa firmy Einhell o mocy 1010W to jeden z najczęściej wybieranych produktów w swoim przedziale cenowym. Tak mocne urządzenie można otrzymać już za jedyne ok. 150zł. Producent przewidział możliwość regulacji prędkości obrotowej w zakresie 0-3000 obr./min. Uchwyt wiertarski dostosowany jest do wierteł o średnicy od 1,5mm do 13mm. Jego obsługa odbywa się przy pomocy dołączonego do zestawu kluczyka, którym zaciskamy wiertła do uchwytu. Maksymalna średnica otworów w drewnie to aż 32mm, w betonie to 16, a w stali 13mm. To wartości zdecydowanie wyższe niż w przypadku poprzednio omawianego Bosha. Ta wiertarka ręczna nie posiada jedna w zestawie walizki. Musimy zatem zakupić ją osobno lub rozwiązać problem przechowywania w inny sposób.
Wiertarka KRAFT&DELE KD1685
Ten model to wiertarka udarowa o wyjątkowo wysokiej mocy w niskiej cenie. Urządzenie to ma 1700W mocy, jednak jest to prawdopodobnie wartość maksymalna, a nie znamionowa (osiągana w praktyce). Moc znamionowa jest zapewne niższa, na co wskazuje także bardzo niska cena ok. 100zł. Obroty regulujemy przy pomocy pokrętła na rękojeści w zakresie od 0 do 3000 na minutę. Częstotliwość udaru to 48 tysięcy uderzeń na minutę, co jest wartością typową dla tych urządzeń. Wiertarka ręczna udarowa Kraft&Dele jest w stanie wywiercić otwory o typowych dla tej klasy urządzeń średnicach. W drewnie jest to 27mm, w betonie 12, a w stali 10mm. Waga wiertaki udarowej to 2,4kg, a zatem jest dość wysoka.
Młotowiertarki:
Młotowiertarka Makita HR2470 780W
Makita to jeden z najbardziej renomowanych producentów elektronarzędzi na rynku. Ta młotowiertarka Makita to jedno z lżejszych urządzeń w tej kategorii. Moc to 780W, a energia uderzeniowa to 2,7J. Nie są to wartości wygórowane, jednak powinny wystarczyć w każdych zastosowaniach domowych. Młot – wiertarka Makita ma częstotliwość udarów 4500 ud. na minutę, a jej prędkość obrotowa to 1100 obr. na minutę. Urządzeniem tym wywiercimy otwór w betonie o maksymalnej średnicy 24mm – to wartość zdecydowanie wyższa niż w przypadku tradycyjnych wiertarek udarowych. Maksymalna średnica wiercenia w drewnie – 32mm, a w stali to 13mm. Młotowiertarka Makita dostepna jest w sklepach w cenach od ok. 500zł.
Młotowiertarka EUROTEC SDS+ 2600 W
Młotowiertarka firmy Eurotec cechuje się dobrym stosunkiem oferowanych parametrów do ceny. Maksymalna moc to 2600W, niestety nie podano jednak wartości mocy nominalnej. Cena to jedynie ok. 200zł, co czyni ten produkt pozycją bardzo okazyjną. Energia udaru to 4J, prędkość obrotowa to 1200obr. na minutę, a maksymalna liczba udarów to 4800ud. na minutę – to dobre parametry. Urządzenie waży 5,5kg, jest zatem dość ciężkie. System mocowania wierteł to wygodny SDS+. Można jednak zmienić głowicę na taką z mocowaniem zaciskowym. Ta młotowiertarka udarowa pozwala na wykonanie otworów w betonie o średnicy nawet 26mm. Ta wartość dla drewna to 30, a metalu to 13mm. Ta wiertarka – młot posiada 4 funkcje: wiercenie z i bez udaru, kucie bez wiercenia oraz kucie przy swobodnym ruchu obrotowym.
Młotowiertarka SDS+WUBER WR-RH-2100
Wuber WR-RH-2100 to młotowiertarka udarowa wraz z zestawem akcesoriów w niskiej cenie – ta wynosi mniej niż 250zł. Do urządzenia otrzymujemy 3 wiertła SDS+ o średnicy 8,10 oraz 12mm, płaski przecinak, szpic, smar, osłonę przeciwpyłową, zapasowe szczotki oraz walizkę, w której pomieścimy narzędzie wraz z akcesoriami. Młotowiertarka Wuber dobrze sprawdzi się nie tylko w wykonywaniu otworów, ale także w skuwaniu betonów, płytek oraz kamienia. Dostępne są 3 tryby pracy: wiercenie z i bez udaru oraz funkcja młota o mocy 3,5J. Obroty regulowane są w zakresie 0-800 na minutę, a liczba udarów to 4000 na minutę. Młotowiertarka udarowa waży 5,5kg. Korpus wykonany jest z metalu oraz elementów plastikowych. Moc maksymalna to 2100W, nie podano jednak wartości mocy nominalnej.
Stołowe:
Dwubiegowa wiertarka stołowa 710W PBD 40 BOSCH
Firma Bosch kojarzy się z trwałymi produktami wysokiej jakości i dobrej funkcjonalności. Ta wiertarka stołowa jest dobrym tego przykładem. Urządzenie oferuje przekładnie 2-biegową. Na jednym biegu uzyskujemy maksymalną moc, a na drugim najwyższą prędkość obrotową. Uchwyt wiertarski jest wygodny w obsłudze, nie są potrzebne do tego żadne narzędzia. Wiertarka pionowa posiada ekran, na którym wyświetlana jest prędkość i głębokość wiercenia, co znacznie ułatwia prace. Obszar wiercenia jest doświetlany poprzez diodę LED. Moc maksymalna to 710W. Prędkość obrotowa regulowana jest w zakresach od 200 do 850 obrotów na minutę (1 bieg) oraz 600-2500ob./min. (2 bieg). Ceny w sklepach zaczynają się od ok. 1000zł.
Jaka wiertarka do domu będzie najlepsza i najpraktyczniejsza?
Przede wszystkim odrzucić należy urządzenia duże i ciężkie. Do gospodarstwa domowego najlepiej kupić urządzenie, które obsługuje się, trzymając je rękach. Do takich należą wiertarka ręczna oraz młotowiertarka. To urządzenia o konstrukcji dość kompaktowej, które całkiem łatwo ukryjemy w szafie lub składziku. Zasilanie prądem przemiennym z gniazdka elektrycznego także oznacza, że nie musimy martwić się o naładowanie akumulatorów. Szeroki wachlarz akcesoriów oraz wierteł pozwoli nam wykorzystać je na wiele różnych sposobów. Z pewnością zakup jednego z tych urządzeń będzie dobrym wyborem.
Co znaczy wiertarka udarowa? Czyli o co w ogóle chodzi z wiertarkami udarowymi?
Wiertarka udarowa jest to elektronarzędzie, które jest w stanie wykonywać ruch obrotowy i posuwisto-zwrotny naraz. Zwykła wiertarka, która nie posiada funkcji udaru, może wykonywać jedynie ruch obrotowy. Sprawdzi się ona w wywiercaniu otworów w materiałach miękkich, jednak nie poradzi sobie np. z ceglanymi i betonowymi ścianami, które, podobnie jak wszystkie materiały twarde, są trudniejsze w obróbce. Do tych specjalnych zadań posłuży nam właśnie wiertarka z udarem. Każda wiertarka udarowa posiada także możliwość wyłączenia funkcji udaru i używanie elektronarzędzia jak zwykłej wiertarki.
Co lepsze wiertarka udarowa czy młotowiertarka?
Wybór pomiędzy nimi powinien zależeć od tego, jakiego rodzaju ściany mamy w naszym domu. Jeżeli nasz budynek zbudowany został z cegieł, z powodzeniem możemy kupić tradycyjną wiertarkę udarową. Z pewnością wystarczy ona do wywiercenia nawet większych otworów. Natomiast jeżeli budulcem jest beton, to warto rozważyć młotowiertarkę. Jej większa siła udaru pozwala wywiercić większe otwory w betonie o średnicy co najmniej kilkunastu mm, podczas gdy wiertarka z udarem zwykle poradzi sobie najwyżej z otworami o średnicy 8-9mm. Na niekorzyść młotowiertarek są natomiast ich gabaryty i waga. Zazwyczaj są to urządzenia większe i cięższe niż wiertarki udarowe, więc sprawiają więcej trudności w przechowywaniu.
Jaka jest przewaga makity i młotowiertarki nad standardową wiertarką udarową?
Dodatkowym atutem młotowiertarki jest możliwość kucia. Większość modeli posiada tryb samego ruchu posuwisto-zwrotnego. Pozwala on na skuwanie betonu czy płytek. Jeżeli zatem planujemy wykonywać prace takie jak wyburzanie ścian działowych lub wymiana kafelek, to zdecydowanie warto wybrać młotowiertarkę. Ważnym parametrem w tym przypadku jest moc udaru.
Wysoka moc całkowita urządzenia niekoniecznie musi się przekładać na moc udaru. Przykładowo znajdująca się w rankigu Makita posiada moc nominalną 780W, a moc uderzeniowa to 2,7J. Dla porównania produkt firmy Kanwod posiada moc maksymalną 2650W. Wydawałoby się, że sprawdzi się w skuwaniu nieporównywalnie lepiej. Moc nominalna to jednak jedynie 620W, a moc udaru to 2,2J, a więc w rzeczywistości okaże się nawet słabszy od produktu firmy Makita. Przeglądając produkty różnych producentów łatwo zauważyć, że modele cenionych i znanych firm takich jak Makita czy Bosch posiadają mniejsza moc niż produkty firm mniej znanych. Powodem jest częste podawanie przez producentów wartości mocy maksymalnej, a nie nominalnej (tej właściwej), która widnieje na produktach renomowanych marek.
Zjawisko to ma miejsce nie tylko w branży elektronarzędzi. Warto zatem sprawdzić pozostałe dane techniczne oglądanego produktu i nie sugerować się wyłącznie jego mocą maksymalną, która jest wyższa od nominalnej, ale nie jest wartością miarodajną.
Wiertarka czy wiertarko-wkrętarka? Co będzie lepsze?
Poza wiertarkami i młotowiertarkami na rynku znajdziemy także podobne w działaniu wiertarko-wkrętarki. Są to urządzenia, do których możliwe jest dołączenie nasadek, które pozwolą na używanie wiertarko - wkrętarki do wkręcania i odkręcania wkrętów i śrub. Wyposażone w wiertła potrafią także wywiercić otwór w materiale miękkim.
Najdroższe i najmocniejsze modele posiadają też funkcję udaru i będą w stanie wywiercić otwór w ścianie. Wiertarko wkrętarka to urządzenie zasilane z akumulatora, co jej zaletą, jak i wadą. Możliwa jest praca w miejscach, w których nie ma dostępu do prądu oraz nie ogranicza nas długość kabla. Wkrętarko wiertarka wymaga jednak od nas zadbania o wysoki poziom naładowania akumulatora przed każdą dłuższą pracą, a jeśli w jej trakcie skończy się energia, to wykonywane zadanie musimy przerwać i wznowić je dopiero po ponownym naładowaniu akumulatora. Tradycyjne wiertarki to zwykle urządzenia o większej mocy i bez problemu poradzą sobie z wykonaniem otworu w ścianie, z czym niektóre wiertarko-wkrętarki mogą mieć problem.
Jaką wiertarkę kupić? Podsumowanie
Wybór wiertarki z pozoru nie należy do najłatwiejszych. Dostępne modele różnią się ilością wyposażenia, mocą czy prędkością obrotową. W rzeczywistości jednak większość produktów sprosta wymaganiom stawianym w gospodarstwie domowym o ścianach ceglanych czy kartonowo-gipsowych. Powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby moc znamionowa wynosiła co najmniej 500W. Przyjazną cechą jest beznarzędziowe złącze wiertarskie. W przypadku ścian betonowych najlepiej wybrać młotowiertarkę, która lepiej radzi sobie z materiałami trwałymi. W tych najczęściej występuje złącze SDS+, które jest bardzo wygodne w obsłudze. Sprawną pracę młotowiertarki zapewni udar o mocy co najmniej 2J. Dla osób potrzebujących największej precyzji przy wykonywaniu otworów w różnych przedmiotach najlepszym wyborem będą natomiast wiertarki stołowe. Każdy z nas z pewnością znajdzie coś dla siebie.
dla ceniących sobie jakość tylko wiertarka bosch Easyimpact 😉