Close

Jakie wiertło wybrać? Ranking wierteł

Niezależnie od tego czy planujemy generalny remont, czy zakup pojedynczego mebla, a nawet powieszenie obrazu na ścianie – narzędzia i odpowiednie akcesoria przydadzą się w wielu sytuacjach. Prawie każdy z nam ma w domu wiertarkę. Urządzenie to do pracy wymaga oczywiście wierteł. W sprzedaży znajdziemy wiele rodzajów tych produktów, przez co wybór odpowiedniego z nich może być trudny. W tym artykule podpowiadamy, jak najlepiej podjąć tę decyzję.

Aktualizacja: Lipiec 2024

Jakie wiertło wybrać? Jakie są rodzaje wierteł?

WIERTŁO DO BETONU WIERTŁO DO BETONU
+ duża wytrzymałość
+ dobrze współpracują z udarem
+ dobry stosunek jakość/cena
- dość łatwo ześlizgują się z początkowego punktu wiercenia
WIERTŁO DO METALU WIERTŁO DO METALU
+ wytrzymałe
+ mogą sprawdzić się także w innych zastosowaniach
+ do wyboru modele wykonane ze stali lub tytanu
- trudne utrzymanie wiertła w punkcie na początku wiercenia
WIERTŁO DO DREWNA WIERTŁO DO DREWNA
+ dobrze wprowadzają się w materiał dzięki kolcowi
+ sprawdza się także przy innych miękkich materiałach
+ atrakcyjna cena
- nie poradzą sobie z twardszymi materiałami
WIERTŁO DO GRESU WIERTŁO DO GRESU
+ wyjątkowo twarde
+ posiadają dystrybucję oleju wiążącego pył
+ wolno się zużywają
- wysoka cena
WIERTŁO Z GWINTOWNIKIEM WIERTŁO Z GWINTOWNIKIEM
+ umożliwiają wykonywanie 2 czynności naraz – wiercenia i gwintowania
+ wysoka trwałość
+ dobre do materiałów o różnej twardości
- nie nadają się do wywiercenia gładkich otworów

Jak wybrać wiertło? Na co zwrócić uwagę?

ŚREDNICA
ŚREDNICA

Od niej zależy wielkość wykonywanego otworu. Zwykle wiertła dostępne w sprzedaży mają średnice od 1 do kilkudziesięciu milimetrów. Modele z granic tego przedziału nie są jednak często widziane w sklepach. Spotkamy je rzadziej, gdyż zwyczajnie nieczęsto ich używamy.

PRZEZNACZENIE W KONTEKŚCIE RODZAJU MATERIAŁU
PRZEZNACZENIE W KONTEKŚCIE RODZAJU MATERIAŁU

Czyli wiertła do drewna, do betonu czy metalu. Różnią się one twardością, materiałem, z jakiego są wykonane czy kształtem. Wiertła do drewna zwykle posiadają charakterystyczny kolec, który znacznie ułatwia utrzymanie narzędzia w pożądanym miejscu. Gładko zakończone wiertła do betonu łatwiej się ślizgają. Wymagają więc pewnej wprawy użytkownika. Najmocniejsze są natomiast wiertła do gresu. Charakteryzują się również świetną wytrzymałością.

JAKOŚĆ I CERTYFIKATY
JAKOŚĆ I CERTYFIKATY

Najtańsze wiertła zazwyczaj są wykonywane z nieco niższej jakości materiałów, co przekłada się gorszymi parametrami np. twardością. Dobrą jakość produktu mogą potwierdzać specjalne certyfikaty;

PRZEZNACZENIE ZE WZGLĘDU NA RODZAJ URZADZENIA
PRZEZNACZENIE ZE WZGLĘDU NA RODZAJ URZADZENIA

Czyli rodzaj uchwytu wiertła. Mamy do wyboru mocowanie stożkowe, szybko mocujące czy SDS-Max i SDS-Plus. Te pierwsze spotkamy zwykle w mniejszych wiertarkach o mocy kilkuset watów. Jeśli poszukujemy wierteł do ciężkiej młotowiertarki, to z pewnością potrzebne nam będzie mocowanie SDS – to rodzaj szybkiego i niezwykle pewnego chwytu spotykanego w profesjonalnych narzędziach.

CENA
CENA

Wpływ na nią mają marka, jakość, wielkość czy ilość wierteł w zestawie. W przypadku tego typu narzędzi często warto postawić na nieco droższy model. Zwykle wraz z ceną w parze idzie też jakość produktu. Tanie wiertła szybko się zużyją. Być może nie przetrwają nawet pojedynczego remontu. Droższy zestaw będzie nam natomiast służył przez wiele lat i to on w efekcie przyniesie oszczędności.

Jakie wiertło wybrać? Ranking wierteł

Zestaw wierteł z pogłębiaczem - nawiertarki Falontech

Zestaw 5 wierteł z pogłębiaczem - nawiertarki Falontech

Ten nietypowo wyglądający zestaw wierteł służy do nawiercania otworów pod wkręty montażowe z łbem wpuszczanym. Użyjemy ich do działania w drewnie czy tworzywach sztucznych. Pogłębiacze o kącie 45 stopni nie są montowane na stałe. Możemy zatem wymieniać wiertła przy pozostawianiu starych pogłębiaczy. Wymiana oraz zmiana ich ustawienia odbywa się poprzez regulację śruby dociskowej. To wykonamy, używając dołączonego do zestawu klucza imbusowego. W zestawie 4 sztuki wierteł o średnicy 3,4,5,6mm.  

Zastosowanie pogłębiaczy umożliwia nawiercenie otworów, do których wpuścimy wkręty wraz ich główkami. Powierzchnia drewna będzie więc gładka i bezpieczna w dotyku. To świetne rozwiązanie, jeśli zależy nam na profesjonalnym wyglądzie przygotowanego produktu.

Zalety
łatwa regulacja pogłębiaczy
niska cena zestawu – 20zł
klucz imbusowy w zestawie
Wady
zakres średnic 3-6mm nie jest zbyt duży

Zestaw 13 tytanowych wierteł Tagred HHS do wkrętarki

13 tytanowych wierteł Tagred HHS

Wiertła wykonane ze stali szybkotnącej idealnie sprawdzą się w wykonywaniu otworów w metalu, drewnie i tworzywach sztucznych. Podwójne szlifowanie zapewnia wysoką precyzję i żywotność – wiertła nie będą się zatem zbyt szybko tępić. 13 wierteł ma średnice od 1,5 do 6,5mm. 

Wszystkie z nich posiadają uchwyt sześciokątny, który umożliwia zamontowanie ich także  w wiertarko-wkrętarce. Takie połączenie zapewni nam bardzo uniwersalne możliwości pracy w każdych warunkach. 

Zalety
zestaw 13 sztuk wierteł ze skokiem co 0,5cm
atrakcyjna cena – 24zł
uchwyt typu Bit umożliwia mocowanie na wiertarko-wkrętarce
Wady
zdarzają się przypadki obracania się wierteł w uchwycie

Zestaw wierteł S4 do betonu Technik - mocowanie SDS Plus

wierteł S4 do betonu Technik - mocowanie SDS Plus

To wiertła do zadań ciężkich. Każde z nich posiada uchwyt SDS PLUS kompatybilny z mocnymi wiertarkami udarowymi i młotów udarowo-obrotowych. Producent deklaruje wysoką trwałość i przeniesienie mocy. Dodatkowym atutem jest poczwórne uzwojenie pozwalające na szybszą pracę. W zestawie znajdziemy wiertła o średnicy 5,6,8,10,12,16 i 20mm. Niektóre z nich występują w różnych wariantach długości. 

Całość jest dostarczana w niewielkim, twardym pojemniku, który posiada specjalne wyżłobienia na każde z wierteł. Zapewnia to idealny porządek wierteł niezależnie od ustawienia pojemnika. 

Zalety
solidne wykonanie
różne warianty długości niektórych wierteł
dobra cena – 40zł
Wady
brak wiertła 14mm

Zestaw 3 wierteł stożkowych do blach i metalu

 zestaw 3 wierteł stożkowych

To bardzo nietypowo prezentujące się wiertła do cienkich blach stalowych oraz tworzyw sztucznych. Pokryto je powłoką tytanu, który poprawia twardość każdego z nich. Każde wiertło do metalu posiada uchwyt cylindryczny umożliwiający montaż na klasycznej wiertarce. W zestawie znajdziemy 3 egzemplarze o średnicy od 4 do odpowiednio, 12, 20 i 32mm. 

Idealnie mieszczą się one w drewnianym pudełku z miękkim wypełnieniem. Gwarantuje ono bezpieczeństwo ich przenoszenia – zwłaszcza dzięki dodatkowemu zamknięciu. 

Zalety
drewniana szkatułka w zestawie
powłoka tytanowa
Wady
szybko się tępią

Zestaw 18 wierteł Makita D-46202 - wiertła do metalu, drewna i betonu

18 wierteł Makita D-46202

To najbardziej uniwersalny zestaw wierteł w naszym zestawieniu. Znajdziemy tu 6 sztuk wierteł do metalu, 6 wierteł do drewna oraz 6 sztuk do wiercenia w cegle. Wszystkie z nich występują w wariantach od 3 do 10mm. Z takim zestawem możemy więc wywiercić otwory niemal w każdym materiale.

Całość jest opakowana w metalowe pudełko o charakterystycznej dla producenta, turkusowej barwie. Wiertła są w nim układane w specjalnych otworach, dzięki którym wewnątrz zawsze panuje porządek. 

Zalety
wiertła do metalu, drewna i cegły
zakres średnic od 3 do 10mm
solidne pudełko w zestawie
Wady
-

Zestaw 170 wierteł tytanowych w praktycznej walizce

Zestaw 170 wierteł tytanowych w praktycznej walizce

To największy zestaw wierteł do metalu w naszym zestawieniu. Jest on jednocześnie najlepszą propozycją dla zespołu robotników, którzy potrzebują korzystać z takich samych wierteł jednocześnie. W skład tego zestawu wchodzi aż 170 sztuk wierteł o średnicy od 1 do 10mm ze skokiem co 0,5mm. Każde z nich pokryto powłoką tytanu.

Mogłoby się wydawać, że utrzymanie porządku w tak ogromnym zestawie wierteł będzie trudne. Na szczęście w zestawie znajdziemy solidną walizkę z przegródkami na każdy z dostarczanych wariantów. Znajduje się na niej także czytelny opis przegródek, który ułatwia identyfikację układanych wierteł.

Zalety
ogromna ilość wierteł w zestawie
zakres średnic od 1 do 10mm
skok średnic do 0,5mm
solidna walizka w zestawie
Wady
powłoka tytanowa jest bardzo cienka

Wiertło diamentowe do gresu FT 6mm

Wiertło diamentowe do gresu FT 6mm

Wiertło do gresu charakteryzuje się najwyższą twardością. Z tego powodu jego końcówka została pokryta drobinkami diamentów, które zapewniają doskonałą trwałość i precyzję cięcia zarówno na sucho, jak i na mokro. Możemy zapomnieć o szczerbieniu przecinanych materiałów.  Narzędzie posiada uchwyt walcowy o średnicy 4,3mm. Średnica końcówki to natomiast 6mm. Długość wiertła to 55mm.

Produkt ten możemy nabyć w różnych wariantach średnic. Wiertło do gresu zwykle znajdziemy w sprzedaży pojedynczo, gdyż jest ono zdecydowanie droższe od konkurencyjnych modeli bez warstwy drobinek diamentowych.

Zalety
rewelacyjna wytrzymałość
skuteczność zarówno na sucho jak i na mokro
Wady
wysoka cena – ok. 40zł

Z jakich materiałów mogą być wykonanie wiertła?

 • VHM (węglik spiekany) – ponadprzeciętna twardość oraz wysoka odporność na ścieranie, Zastosowanie tego materiału znajdziemy w wiertłach do metalu
 • K10 – to wariant wierteł z węglika spiekanego o twardości 91,8HRA. Wytrzymają obciążenie do 3000N/mm2.
 • K20 – te wiertła z węglika spiekanego cechują się minimalnie gorszymi parametrami w stosunku do wierteł K10. Ich obciążalność to 2800N/mm2.
 • HSS (High Speed Steel) – to tzw. stal szybkotnąca. Ich typowym zastosowaniem jest wiercenie w metalu. 
 • HSSE-PM – czyli proszkowy wariant stali szybkotnącej dający zwiększoną żywotność ostrza.
 • HSS-E – stal szybkotnąca z dodatkiem kobaltu. Zwiększa to twardość narzędzia z 64 HRC do 66HRC, dzięki czemu możemy go używać w obróbce stali nierdzewnej. Zwykle znajdziemy 5% domieszki kobaltu
 • HSS-E Co8 – w tym przypadku mamy 8% zawartości kobaltu. Oznacz to bardzo dużą wiązkość i odporność cieplną. 

Jakich kształtów mogą być wiertła?

 • wiertła spiralne – głównym ich zastosowaniem jest obróbka drewna. Duży rowek umożliwia łatwe usuwanie wiórów z wierconego otworu. Część robocza zakończona jest piórem, skrawaczem i żądłem, na którego końcu umieszcza się gwint stożkowy.
 • wiertła kręte – najczęściej spotykane wiertła. Wykonane ze stali narzędziowej, szybkotnącej lub węglików spiekanych, dostępne są w średnicach już od 0,1mm do 100mm. Klasyczny wybór do wiertarki udarowej.
 • wiertła piórowe – stosowane w obróbce drewna. Mają spłaszczona część roboczą z dwiema prostymi krawędziami skrawającymi. Wykonane ze stali narzędziowej. Możemy ich użyć także do pracy w szkle czy prac precyzyjnych w metalu. 
 • wiertła frezujące – czyli rodzaj wierteł wyposażonych we frez. Jest on przydatny w szybkim i skutecznym usuwaniu wiórów. Frezy umożliwiają wykonanie estetycznych otworów nieprzelotowych , które potrzebne będą np. do montażu zamka w drzwiach.   
 • wiertła forstnera – te wiertła służą do wiercenia otworów płaskodennych w drewnie. Wyposażono je w kieł centrujący ułatwiający zachowanie stabilności pracy. 
 • wiertła cylindryczne – czyli wyposażone w uchwyt o kształcie cylindra. Chwyt w mocowaniu wiertarki jest pewny i uniemożliwia obrót. 
 • otwornice – to narzędzia służące do wykonywania otworów w metalu lub drewnie o średnicy większej niż w przypadku wierteł. 

Jakie są standardy mocowania wierteł?

 • standardowe – najpopularniejsze, z uchwytem o kształcie cylindra. Zamocujemy je do większości wiertarek standardowych i udarowych.
 • sześciokątne – do mocowania w wiertarko—wkrętarkach. To mocowanie jest wygodne i proste w użyciu. 
 • mocowanie SDS – stosowane w najmocniejszych wiertarkach udarowych oraz młotach udarowych. SDS występuje w wariantach PLUS, MAX i TOP. Różnią się one średnicą. 

Wiertła uniwersalne do domowych prac - czy istnieją wiertła uniwersalne?

Tak. W sprzedaży znajdziemy wiele zestawów wierteł, które nadają się do wykonywania otworów w cegle, stali czy drewnie. Będą one także dobre do obróbki tworzyw sztucznych. Pamiętajmy jednak, że nie poradzą one sobie z wywierceniem otworu np. w betonie czy glazurze. Co więcej, uniwersalność nie oznacza, że takie wiertła będą najlepsze przy użyciu do każdej z kompatybilnych kategorii materiałów. Wprawdzie wywiercimy nimi otwór w drewnie, jednak początkowa praca może być utrudniona z powodu braku stożkowego kła, który wbija się w materiał i stabilizuje nasze ruchy.   

Czy i w jaki sposób naostrzyć wiertło?

Wiertła podczas swojej pracy tępią się. To nieunikniony proces zachodzący podczas używania każdego urządzenia mechanicznego. Dobrym pomysłem będzie więc naostrzenie naszych wierteł, gdy zauważymy ich spadek wydajności. Możemy to wykonać przy użyciu kilku urządzeń. 

Najbardziej oczywistym będzie wybór przyrządu do ostrzenia wierteł, którego zakup może się nam jednak nie opłacić. W użytku domowym zużywanie wierteł trwa miesiące lub lata. Znacznie taniej będzie nam zakupić po prostu nowy komplet wierteł.

 Zamiast specjalnego przyrządu możemy jednak użyć szlifierki kątowej. Najlepiej będzie wyposażyć się w tzw. ściernice elektrokorundową, która zaostrzy wiertło, nie niszcząc go. Obrabiane wiertło przykładamy do kamienia szlifierskiego i obracamy w kierunku wiercenia. Proces ostrzenia trzeba koniecznie co chwilę przerywać. Spowodowane jest to szybkim nagrzewaniem się wiertła. Po zbyt długim jego nagrzaniu doprowadzimy do jego spalenia lub nawet – w skrajnym przypadku – złamania. 

Ostatnim rozwiązaniem jest jeszcze użycie szlifierko-ostrzałki. Urządzenie to jest wygodniejsze w użyciu i bardziej precyzyjne niż zwykła kątówka. Możemy również łatwiej dostosować kąt ostrzenia, a także ochłodzić wiertło podczas jego obróbki. 

Jakie wiertło wybrać? Podsumowanie

Podczas dokonywania wyboru przy zakupie wierteł musimy zwrócić uwagę na kilka ich parametrów. Narzędzia te wyglądają podobnie, jednak mogą oferować zupełnie odmienne parametry pracy. Jak się okazuje, warto zwykle nieco dopłacić do zauważalnie lepszego jakościowo wiertła, niż wybrać najtańsze w sklepie. Odwdzięczy się ono sprawniejsza i dłuższą, bezawaryjną pracą. 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij