Aktualizacja: Grudzień 2024
- Wiertarko wkrętarka co to jest i jakie jest przeznaczenie wiertarko wkrętarek?
- Jaką wiertarko wkrętarkę wybrać? Jakie wyróżniamy rodzaje wiertarko wkrętarek?
- Jak wybrać wiertarko wkrętarkę? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
- Jaka wiertarko wkrętarka będzie najlepsza? Ranking wiertarko wkrętarek
- Jaka jest przewaga wiertarko wkrętarki nad standardową wkrętarką akumulatorową?
Wiertarko wkrętarka co to jest i jakie jest przeznaczenie wiertarko wkrętarek?
Wiertarko wkrętarka to kompaktowe elektronarzędzie, które energię elektryczną zamienia w mechaniczną (ruch obrotowy). Głównym przeznaczeniem tych urządzeń jest wkręcanie oraz wykręcanie wkrętów. Poszczególne modele na rynku różnią się mocą i różnie poradzą sobie przy trudniejszych zadaniach. Najmocniejsze wkrętarki zastąpią nawet wiertarkę udarową, gdyż są w stanie wykonać otwory w ścianach.
Jaką wiertarko wkrętarkę wybrać? Jakie wyróżniamy rodzaje wiertarko wkrętarek?
Jak wybrać wiertarko wkrętarkę? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Ten parametr jest szczególnie często podawany przy urządzeniach przewodowych. Im wyższa moc wiertarko wkrętarki – tym lepiej ta poradzi sobie z wierceniem w twardych materiałach. Moc w wiertarko wkrętarkach wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset watów w zależności od wielkości i rodzaju użytych komponentów.
Ten parametr dobrze określa przenoszenie mocy na wiertło. Większy moment to większa siła obracania. Zwykle wynosi on od kilku do kilkudziesięciu Nm (niutonometrów). Do codziennych zadań wystarczy nam urządzenie o 15Nm. Mocniejsze modele jednak lepiej poradzą sobie z odkręcaniem wkrętów w twardych materiałach czy wierceniem.
Podstawowe modele wiertarko-wkrętarek dysponują jednym biegiem. Nie jest to najlepszy wybór do wkręcania śrub, przy czym możemy wymagać dokładności. Wystarczy jednak do zwyczajnego wykonywania otworów w ścianach. Modele o dwóch lub więcej biegach sprawdzą się jednak lepiej przy pracach wymagających większej precyzji i dokładności, a także spokojnego ruszenia wiertłem. Niezależnie od ilości biegów, zawsze jest mieć dobrze pod ręką możliwość płynnej regulacji prędkości obrotowej.
Mocniejsze modele wiertarko-wkrętarek mogą być wyposażone w udar. Ten dodatek przyda się do wiercenia w twardszych materiałach takich jak cegła, a nawet beton. Pamiętajmy jednak o użyciu specjalnych wierteł przeznaczonych do tych celów. Wiertarko-wkrętarki udarowe są nieco droższe ale już w znacznej ilości zastosowań zastąpią tradycyjną wiertarkę. Do tego są poręczniejsze.
Wiele nowoczesnych modeli wiertarko wkrętarek jest sprzedawanych wraz z kilkoma przydatnymi akcesoriami. Może być to walizka transportowa z rączką, która prędzej czy później i tak byśmy kupili osobno. Wraz z narzędziem otrzymujemy czasem także wiertła, nasadki i bity. Taki zestaw od razu po kupieniu gotowy jest do wykonywania codziennych prac i remontów.
Jaka wiertarko wkrętarka będzie najlepsza? Ranking wiertarko wkrętarek
Wiertarko wkrętarka z udarem STANLEY FMC625D2
Wkrętarki akumulatorowe firmy Stanley to produkty o bardzo wysokiej jakości i trwałości. Ten model cechuje się bardzo dobrymi parametrami oraz zadowalającym wyposażeniem w całkiem rozsądnej cenie. Maksymalny moment obrotowy to 51,4Nm, regulacja prędkości obrotowej na minutę następuje w zakresach 0-400 i 0-1600 na odpowiednio 1 i 2 biegu. Uchwyt wiertarki jest samozaciskowy, co jest rozwiązaniem bardzo wygodnym. Umożliwia on podłączenie wierteł o średnicy do 13mm. Waga to 1,8kg. Cięższa wiertarko wkrętarka udarowa pozwoli na lepszą stabilność podczas pracy, ale i również spowoduje szybsze zmęczenie u operatora. To bardzo dobra wkrętarka do 500zł.
Wiertarko-wkrętarka Powermat PM-WA-20V-2AT
Powermat to propozycja oferująca mnogość funkcji oraz dobrze wyposażenie w niskiej cenie. Ten model to już wiertarko wkrętarka z udarem. Oznacza to, że jest to wiertarko wkrętarka do drewna, a także do materiałów twardych np. ceglanych ścian. W zestawie znajdują się dwa akumulatory o pojemności 2 Ah każdy, ładowarkę, zestaw 6 bitów wraz z przedłużką, 6 wierteł oraz walizkę. Waga wkrętaki z akumulatorem to 1,4kg. Do wyboru są 2 biegi. Na pierwszym regulujemy prędkość obrotową w zakresie 0-350obr./min., a na drugim od 0 do 1300. Udogodnieniem jest także dioda doświetlająca przestrzeń pracy. To bardzo dobra wiertarko wkrętarka do 300zł.
Wiertarko wkrętarka sieciowa, udarowa MAKITA HP0300
Ta wiertarko wkrętarka Makita to jedyne urządzenie sieciowe w naszym zestawieniu. Oznacza to, że nie jest to wiertarko wkrętarka akumulatorowa, tylko narzędzie podłączane do prądu za pomocą przewodu. Pozwoliło to znacznie obniżyć koszt elektronarzędzia. Jego cena nieco przekracza 200zł. Zaleta wkrętarki bezakumulatorowej jest brak konieczności dbania o poziom naładowania akumulatorów, wada natomiast – ograniczająca długość przewodu wynosząca 2,5m. Maksymalny moment obrotowy dla tworzyw miękkich to 21Nm, co jest słabą wartością. Dla tworzyw twardych to 56Nm, to już dobry wynik. Regulacja prędkości obrotowej następuje w zakresach 0-450 i 0-1500 obrotów na minutę. Moc znamionowa to 320W.
Zalety:
Wiertarko-wkrętarka Wuber WR-CD-20V
Wiertarko wkrętarka udarowa Wuber to produkt oferujący bardzo wiele w bardzo przystępnej cenie. To nie tylko wkrętarka do mebli, ale narzędzie, za którego pomocą przeprowadzić możemy remont mieszkania. Do urządzenia w zestawie otrzymujemy 2 akumulatory, ładowarkę oraz walizkę. Uchwyt wiertarski kompatybilny jest z wiertłami o średnicy do 10mm. Na pierwszym biegu zakres obrotów na minutę regulowany jest w zakresie od 0 do 450, a na drugim od 0 do 1550. Ułatwieniem pracy jest podświetlenie, które rozjaśnia przestrzeń roboczą. To dobra wiertarko wkrętarka do 300zł. Producent nie podał niestety informacji o maksymalnym momencie obrotowym.
Wiertarko-wkrętarka MAKITA 18V DDF482Z
Ta pozycja to produkt za ok. 400zł. Niestety ta Makita wkrętarka bez akumulatora ani ładowarki w zestawie jest urządzeniem, do którego należy dokupić wspomniane akcesoria. Wtedy, w zależności od ich wyboru, cena urządzenia rośnie. Zaletą systemu Makita jest jednak kompatybilność wielu podzespołów i akcesoriów między różnymi urządzeniami. Jeżeli już wcześniej zdecydowaliśmy się na zakup produktu tej firmy, to istnieje szansa, że nie będzie potrzeby zakupu akcesoriów, gdyż będą pasować te z posiadanego już urządzenia. Makita wkrętarka posiada 2 diody podświetlające obszar roboczy z opóźnionym wygaszeniem oraz wysoką odporność na wilgoć i pył. Regulacja prędkości obrotowej należy do najszerszej w tej klasie urządzeń. Na pierwszym biegu jest to 0-600obr./min., a na drugim to 0-1900obr./min. To dobra wkrętarka do 400 zł dla wymagających użytkowników, którzy posiadają już inne produkty tego producenta z pasującymi akumulatorami.
Wiertarko-wkrętarka METABO BS 18
Metabo to ceniona firma na rynku elektronarzędzi. Ta wiertarko wkrętarka akumulatorowa jest przykładem wysokiego poziomu produktów producenta. Urządzenie posiada diodę doświetlającą obszar pracy oraz wskaźnik naładowania akumulatora. Te drobne elementy znacznie ułatwiają pracę. Wiertarko wkrętarka bez udaru dostarczana jest w zestawie z walizką oraz 2 akumulatorami o pojemności 2Ah każdy. Maksymalny moment obrotowy przy wkręcaniu miękkim to 25Nm, a przy wkręcaniu twardym to 50Nm. Zwrócić należy uwagę na wysoką jakość wykonania obudowy oraz niewielką wagę – 1,6kg z akumulatorem. Wada jest bezsprzecznie cena – ponad 500zł to bardzo dużo jak na wkrętarkę bez udaru.
Wiertarko-wkrętarka NAC CDB1-LI-20V
Wiertarko wkrętarka akumulatorowa firmy NAC przeznaczona jest do wiercenia w miękkich materiałach oraz do wkręcania i wykręcania wkrętów, ślub czy blachowkrętów. Maksymalny moment obrotowy wynosi 35Nm. Dostępne są dwa biegi pracy urządzenia. Na pierwszym regulujemy obroty w zakresie od 0 do 400 na minutę, a na drugim od 0 do 1400. Wiertarko wkrętarka bez udaru oferuje także możliwość regulacji siły wkręcania w 25 stopniach. Samozaciskowy uchwyt do wierteł i bitów to wygodna opcja, która nie wymaga do obsługi dodatkowego klucza. Wkrętarka akumulatorowa zasilana jest z ogniwa o pojemności 2Ah. Cena to nieco ponad 200zł.
Wiertarko wkrętarka bez akumulatora - czyli o wiertarko wkrętarkach sieciowych
Zastanawiając się, jaka wkrętarka najlepsza będzie do naszych potrzeb, z pewnością rozważamy produkty posiadające zasilanie akumulatorowe, jak i poprzez przewód sieciowy. Te pierwsze to konstrukcje droższe. Cechują się większa mobilnością (możliwość pracy w miejscu, gdzie nie ma prądu, brak ograniczenia ruchów przez kabel). Konieczne jest jednak ładowanie akumulatorów, jeśli się rozładują. Może to spowodować konieczność zatrzymania pracy. Wiertarko wkrętarki sieciowe mogą pracować tak długo, jak tylko będzie to potrzebne, o ile oczywiście mamy dostęp do gniazdka elektrycznego.
Działanie i budowa tych urządzeń przypomina typowe wiertarki, jednak wkrętarki są nieco mniejsze, lżejsze, poręczniejsze, ale i słabsze. Przykładowo, znajdująca się w zestawieniu Makita ma moc znamionową 320W, a większość wiertarek ma moc znamionową co najmniej 500W. Zatem jaka wkrętarka najlepsza będzie dla nas? Skoro nie jest nam potrzebna mobilność, a urządzenia tego nie potrzebujemy do wykonywania bardzo ciężkich prac, to wkrętarka sieciowa będzie świetnym wyborem. Być może jednak zamiast niej warto pokusić się o zakup większej wiertarki? Ceny tych urządzeń nie różnią się znacznie, a wiertarka lepiej sprawdzi się przy ewentualnym przyszłym remoncie. Ta decyzja zależy już od naszych oczekiwań i planów.
Wkrętarka do 300 zł, 400zł - czyli ile kosztuje porządna wiertarko wkrętarka?
Dobre urządzenia, które posłużą nam przez długi czas kupimy za około 300zł. Są to jednak najczęściej produkty mniej znanych firm. Za modele najbardziej znanych i cenionych producentów przyjdzie nam zapłacić więcej. Przykładowo wkrętarko wiertarka bardzo cenionej firmy Stanley to wydatek nieco ponad 400zł. Musimy od niej jeszcze dokupić zestaw bitów i wierteł. Wkrętarka Makita wraz z zestawem akcesoriów może natomiast kosztować nas nawet 1000zł. Wybór modelu renomowanego producenta może być podyktowany zaufaniem do marki, dobrym serwisem, jakością wykonania czy kompatybilnością akcesoriów pomiędzy urządzeniami danego producenta. Jeżeli zależy nam na tych cechach, to być może warto dopłacić do zakupu wiertarko wkrętarki Bosch, Makita czy Dewalt.
Wiertarko wkrętarki bezszczotkowe czy szczotkowe?
Określenie „wkrętarka szczotkowa” czy „bezszczotkowa” odnosi się do rodzaju użytego w tych urządzeniach silnika – szczotkowego lub bezszczotkowego. Silnik szczotkowy to rozwiązanie towarzyszące nam w elektronarzędziach od lat. Jego konstrukcja jest prosta, nie jest jednak pozbawiona wad. Znajdujące się w nim szczotki podczas pracy zużywają się i po pewnym czasie wymagają wymiany. Dla urządzeń wykorzystywanych w środowisku domowym nie powinno to jednak stanowić problemu, gdyż proces ten zajmuje wiele lat. W silniku szczotkowym dochodzi także do zjawiska komutacji, którego niepoprawne przeprowadzenie może wywołać iskrzenie i uszkodzenie silnika.
Wpływa to negatywnie na awaryjność. Silnik bezszczotkowy natomiast nie zużywa się podczas pracy, a do tego jest mniej awaryjny. Jego budowa jest bardzo prosta, a także jest bardziej energooszczędny. Elektronarzędzia wyposażone w silnik bezszczotkowy są jednak znacznie droższe od tych ze starszym rozwiązaniem. Wyjaśnieniem tego jest dość skomplikowany układ sterujący silnikiem bezszczotkowym, który znacznie podwyższa koszty produkcji. Jakie urządzenie zatem powinniśmy kupić? Do wykorzystania domowego polecamy wybrać konwencjonalne rozwiązanie. Silnik szczotkowy mimo swoich wad wystarczy nam na długie lata, a zaoszczędzone na urządzeniu pieniądze lepiej przeznaczyć na dobrej jakości wiertła i bity – te niskiej jakości zużywają się szybko.
Wiertarko wkrętarka bez udaru czy wiertkarko wkrętarka z udarem?
Funkcja udaru jest bardzo przydatna wtedy, gdy chcemy wykonać otwór w ścianie ceglanej lub betonowej. Jeżeli posiadamy już wiertarkę udarową lub młotowiertarkę, to do wspomnianych zadań będą to lepsze narzędzia, gdyż mają większą moc. Wiertarko wkrętarka udarowa pozwoli nam co prawda na wykonanie ciężkich prac, jednak będzie potrzebować na to więcej czasu. Praca z włączoną funkcją udaru mocno zużywa też akumulator, więc będzie konieczne częste ładowanie go podczas remontu. Jeżeli zatem wybieramy narzędzie do wykonywania prac o różnych wymaganiach, a zależy nam na jego mobilności, to warto wybrać wiertarko wkrętarkę z udarem, gdyż jest najbardziej wszechstronna. Jeśli szukamy elektronarzędzia do ciężkich prac, to lepiej zdecydować się na tradycyjną wiertarkę z udarem lub młotowiertarkę, o których więcej napisaliśmy w odrębnym artykule LINK. Jeżeli natomiast brakuje nam urządzenia do łatwego wykonywania lżejszych prac takich jak skręcanie mebli czy montaż oświetlenia, to lepiej wybrać tańszą lub lepiej wyposażoną wkrętarkę bez udaru.
Jaka jest przewaga wiertarko wkrętarki nad standardową wkrętarką akumulatorową?
Standardowa wkrętarka akumulatorowa ma niewielką moc i pozwoli jedynie na wkręcanie wkrętów, śrub itp. Podłączyć do niej możemy końcówki o różnych kształtach zwane bitami, dzięki którym wkrętarka akumulatorowa zastępuje zestaw wkrętaków i kluczy imbusowych. Wiertarko wkrętarka natomiast to urządzenie bardziej wszechstronne. Umożliwia to, co zwykła wkrętarka akumulatorowa, a także pozwoli na wywiercenie otworów w materiałach twardych lub miękkich (zależnie od urządzenia). Posiada także akumulatory o większej pojemności, dzięki czemu może ona działać dłużej. To świetne narzędzie dla kreatywnych majsterkowiczów.
Jaką wkrętarkę wybrać? Wiertarko wkrętarka do drewna, metalu i innych materiałów
Różne tworzywa wymagają innych parametrów podczas wiercenia. Regulacja momentu obrotowego oraz prędkości obrotowej dostępna jest w każdej z wymienionych przez nas wiertarko wkrętarek. W przypadku wiercenia w materiale twardym np. w betonie, potrzebna będzie funkcja udaru. Wiercenie w drewnie czy metalu odbywa się natomiast bez ruchu udarowego. Wybór wkrętarki powinien zależeć zatem od tego, czy zamierzamy wiercić w materiale wymagającym udaru. Ponadto do wiercenia w metalu lub drewnie potrzebne będą odpowiednie wiertła. Nie należy lekceważyć zakupu tych odpowiednich i używać jednego rodzaju wierteł do każdego materiału.
Do czego wiertarko wkrętarka się sprawdzi a kiedy należy sięgnąć po specjalistyczną wiertarkę?
Wiertarko wkrętarka to urządzenie wybitnie uniwersalne. Zastąpi ona zestaw wkrętaków, wiertarkę bezudarową lub udarową (zależnie od modelu), a także w przypadku użycia specjalistycznych akcesoriów użyjemy jej jako szlifierki. Wiertarko wkrętarka posiada jednak pewne ograniczenia. Lekka i kompaktowa konstrukcja oznacza mniejszą moc w porównaniu z większa wiertarką. Zadania, które wymagają dużej mocy mogą okazać się dla wiertarko wkrętarki zbyt trudne. Są to np. wykonywanie większych otworów w różnych materiałach np. w betonie. Typowa wiertarka udarowa wykona to sprawniej i szybciej.
Jaka wiertarko wkrętarka będzie najlepsza? - podsumowanie
Najlepsza wiertarko wkrętarka to taka, która zaspokoi nasze potrzeby i będzie przy tym niedroga. Jeżeli oczekiwania nasze ograniczają się do skręcania mebli, to warto wybrać tańszy, podstawowy model, gdyż wszelkie dodatki i funkcje okażą się zbędne. Natomiast jeśli często wprowadzamy w naszym mieszkaniu zmiany to lepiej zainwestować w narzędzie bardziej wszechstronne. Nie wiemy, czy któraś z dodatkowych funkcji czy lepsze parametry nie okażą się potrzebne przy nowych, większych pracach. Do działania w trudnych warunkach najlepiej natomiast dołożyć do wytrzymałej konstrukcji takiej jak znajdująca się w rankingu wkrętarka Makita DDF482Z. To w pewnością zakup na lata i być może wcale nie okaże się najdroższy. Istnieje ryzyko, że mniej zabezpieczone przed trudnymi warunkami modele uszkodziłyby się i bylibyśmy zmuszeni do zakupu kolejnych urządzeń.
jak sprzęt robotniczy to tylko makita. polecam,gdyż pracuję w branży budowlanej od kilkunastu lat i na tym sprzęcie jeszcze się nie zawiodłem