Close

Jaka waga łazienkowa będzie najlepsza? Porady i ranking wag łazienkowych

Dbanie o swoje zdrowie i monitorowanie postępów w walce o lepszą sylwetkę wcale nie musi być trudne – wystarczy, że wybierzesz odpowiednią wagę łazienkową. Jaka waga łazienkowa będzie najlepsza – elektroniczna czy mechaniczna? Czy warto kupić wagę łazienkową z pomiarem BMI lub zwartości tkanki tłuszczowej? Sprawdź, co musisz wiedzieć przed zakupem nowej wagi do łazienki.

Ranking najlepszych wag łazienkowych

Najlepsza waga łazienkowa
Prosta i skuteczna
Minimalistyczny wygląd
Najlepsza alternatywa

Kliknij tutaj by przejść do pełnego rankingu wag łazienkowych

Jaka waga łazienkowa będzie najlepsza? Jakie są rodzaje?

Waga łazienkowa elektroniczna

Waga elektroniczna łazienkowa do pomiaru masy ciała cieszy się popularnością już od wielu lat. Działa w oparciu o energię z baterii, a wagę pokazuje na wyświetlaczu. Baterie z czasem zużywają się, dlatego raz na jakiś czas musisz pamiętać o ich wymianie na nowe. 

Waga łazienkowa mechaniczna

Mechaniczną wagę łazienkową zapewne pamiętasz z domów swoich dziadków czy corocznych wizyt u szkolnej higienistki. Wagi mechaniczne nie posiadają jako takiego źródła zasilania, dlatego nie musisz trzymać w szufladzie zapasu baterii i pamiętać o ich regularnej wymianie. Minusem posiadania mechanicznej wagi jest jej dokładność; waga nie wyświetla dokładnej liczby na ekranie LCD, a pokazuje orientacyjną wagę na tarczy za pomocą strzałki. 

Inteligentna waga łazienkowa z funkcją smart

Jeśli szukasz inteligentnej wagi łazienkowej, która zmierzy nie tylko Twoją wagę, ale także zawartość tkanki tłuszczowej, mięśniowej czy ilość wody w organizmie – wybierz model z funkcją smart. Inteligentna waga łazienkowa z pomiarem tłuszczu lub z pomiarem BMI to najnowocześniejszy model, który pozwala dokładnie kontrolować postępy Twojego odchudzania i ogólnego stanu zdrowia. 

Waga łazienkowa bez baterii

Czy waga łazienkowa może działać bez baterii? Oczywiście! Z myślą o eko pozytywnych powstały wagi łazienkowe, które nie potrzebują do działania baterii ani akumulatora. Oznacza to, że są w pełni ekologiczne, bo nie przyczyniają się do zaśmiecania środowiska zużytymi bateriami, które są przecież toksyczne. W dalszym ciągu wyposażone są w czytelny ekran LCD, co odróżnia je od tradycyjnych wag mechanicznych.

Jak wybrać wagę łazienkową? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Zakres wagi

Wagi domowe mają swój zakres, do którego można z nich korzystać. Na rynku znajdziesz wagę łazienkową do 150, 180 czy 200 kg. Jeżeli Twoja waga przekracza 150 kg lub masz zamiar ważyć ciężkie walizki przed podróżą – zwróć uwagę na ten parametr szczególnie.

Dokładność pomiaru

Dokładność wagi, zaraz obok zakresu pomiaru, to drugi najważniejszy parametr, który musisz wziąć pod uwagę wybierając wagę. Klasyczne wagi mechaniczne posiadają dokładność nie większą niż pół kilograma, natomiast elektroniczne modele cechują się precyzyjnym odmierzaniem wagi – ich dokładność to 0,1 kg, a nawet 0,05 kg.

Jakość i materiał wykonania

Wagi łazienkowe mogą być wykonane z różnorodnych materiałów, które mają bezpośredni wpływ na ich wytrzymałość i design. Jakich materiałów używa się najczęściej?

 • Szkło hartowane – najpopularniejszy materiał, z którego jest wykonana platforma wagi do łazienki. Szkło hartowane jest łatwe w czyszczeniu i wytrzymałe, jeśli posiada odpowiednią grubość. Może jednak się wyszczerbić lub pęknąć co od razu pogarsza jego wygląd.
 • Plastik – najpopularniejszy wybór w przypadku tanich wag do łazienki. Niestety, tworzywo sztuczne nie jest ani ekologiczne, ani odporne na pęknięcia, jeśli wybierzesz sztywny plastik słabej jakości.
 • Stal nierdzewna – wagi łazienkowe ze stali nierdzewnej są bardzo wytrzymałe, a na dodatek komponują się z nowoczesnymi wnętrzami i są bardzo łatwe w czyszczeniu.
 • Drewno – drewniana waga łazienkowa to świetny dodatek do wnętrza w stylu skandynawskim, prowansalskim lub bali. Największą popularnością cieszą się wagi z bambusową platformą, gdyż są odporne na wilgoć i odkształcenia.

Wskaźnik niskiego stanu baterii

Wagi łazienkowe mogą być wyposażone w przydatną funkcję, jaką jest wskaźnik niskiego naładowania baterii. Gdy czas baterii dobiegnie końca, waga poinformuje Cię, że należy ją wymienić. Rozładowana bateria w wadze już nigdy Cię nie zaskoczy.

Automatyczne wyłączanie

Skoro o bateriach już mowa – wiele wag posiada funkcję, dzięki której Twoje baterie będą służyły Ci dłużej. Chodzi oczywiście o automatyczne wyłączanie wagi – po zejściu z wagi, urządzenie automatycznie się wyłączy.

Dodatkowe funkcje Smart

Inteligentne wagi łazienkowe mogą być wyposażone w pomiar zawartości wody w organizmie, tkanki tłuszczowej, masy mięśniowej czy gęstość i masę tkanki kostnej. Kontrola procentowej zawartości tłuszczu lub mięśni przyda się szczególnie osobom, które są aktywne fizycznie lub chcą zrzucić parę kilogramów. Natomiast gęstość tkanki kostnej pozwala kontrolować starszym osobom stan ich kości – niska gęstość układu kostnego może świadczyć o początkach np. osteoporozy. Funkcja smart to także obliczanie wskaźnika masy ciała (BMI) czy wskaźnika podstawowej przemiany materii (BMR).

Opcje konfiguracji

Waga łazienkowa może posiadać dodatkowe funkcje takie jak automatyczna kalibracjazapamiętywanie wagi i śledzenie postępów nawet do 16 osób jednocześnie. Ponadto wiele inteligentnych modeli ma opcję połączenia wagi ze smartfonem przez Bluetooth, dzięki czemu możesz monitorować proces odchudzania na swoim telefonie.

Jaką wagę łazienkową kupić? Ranking najlepszych wag łazienkowych

1. Waga Omna Smart Balance – inteligentna waga łazienkowa do 180 kg

Waga łazienkowa Omna Smart Balance - inteligentna waga łazienkowa do 180 kg

Waga łazienkowa Smart Balance to połączenie funkcjonalności i nowoczesnego designu. Posiada standardowe wymiary 26 x 26 cm, waży mniej niż kilogram, a jej powierzchnia została zabezpieczona odpornym szkłem hartowanym. Maksymalne obciążenie wagi to aż 180 kg, zaś waga waży z dokładnością do 50 g. Waga Omna Smart Balance pokazuje takie parametry jak:

 • masa ciała
 • zawartość tkanki tłuszczowej, kostnej i mięśniowej
 • parametr BMI i BMR 
 • poziom wody w organizmie

Wszystkie zmiany wagi możesz kontrolować przy pomocy aplikacji na swoim telefonie, gdyż waga posiada możliwość połączenia przez Bluetooth.

Zalety
waga mierzy zarówno masę ciała, jak i masę tkanki tłuszczowej, mięśniowej i kostnej
posiada funkcję automatycznego wyłączenia
wyposażona we wskaźnik poziomu baterii
posiada kontrolę stopnia otyłości
waga jest podświetlana
waga oblicza zapotrzebowanie kaloryczne (BMR) i wskaźnik masy ciała (BMI)
możliwość kontrolowania postępów i zapisywania parametrów na aplikacji w telefonie
Wady
użytkownicy narzekają na aplikację do kontroli wagi, która często nie działa poprawnie.

2. Waga łazienkowa AEG PW 5644 – szklana waga z pomiarem tkanki tłuszczowej

Waga łazienkowa AEG PW 5644 - szklana waga z pomiarem tkanki tłuszczowej

Ta waga łazienkowa od AEG to elektroniczne urządzenie do pomiaru takich parametrów jak:

 • waga ciała
 • poziom tkanki tłuszczowej
 • procentowa zawartość mięśni, kości i wody w organizmie
 • wskaźnik BMI i BMR

Waga zasilana jest bateriami AAA, a jej wymiary to 30 x 30 cm przy 2,5 cm wysokości. Model PW 5644 posiada zakres pomiarowy od 5 do 180 kg i mierzy z dokładnością do 100 g. Dzięki zastosowaniu szkła hartowanego waga jest łatwa w utrzymaniu w czystości, a antypoślizgowe nóżki sprawiają, że jest niesamowicie stabilna.

Zalety
pozwala na kontrolę takich parametrów jak waga, zawartość tkanki tłuszczowej, mięśni czy tkanki kostnej
oblicza wskaźnik BMI i BMR
posiada wskaźnik niskiego naładowania baterii
wyposażona w funkcję automatycznego wyłączania
pozwala na zapamiętywanie parametrów maksymalnie 10 osób
Wady
waga nie jest podświetlana
zakres pomiarowy wagi zaczyna się dopiero od 5 kg

3. Xiaomi Mi Body Composition Scale 2 – inteligentna waga łazienkowa do 150 kg

Waga łazienkowa Xiaomi Mi Body Composition Scale 2 - inteligentna waga łazienkowa do 150 kg

Scale 2 to model o masie niecałego kilograma, zrobiony z połączenia metalu, szkła i tworzywa sztucznego. Minimalistyczny design i ukryty ekran pozwolą jej wkomponować się w niemal każdą nowoczesną łazienkę. Waga łazienkowa Mi Body pozwala na mierzenie takich parametrów jak:

 • poziom tkanki mięśniowej i tłuszczowej
 • zawartość tkanki kostnej
 • zawartość wody w organizmie
 • obliczanie BMI

Zakres pomiaru wagi wynosi od 5 do 150 kg, a zasilana jest bateriami AAA. Posiada opcję Bluetooth, co umożliwia połączenie jej ze smartfonem lub innymi urządzeniami marki Xiaomi.

Zalety
posiada łączność Bluetooth
dokładność do 50 g
kompatybilna z innymi urządzeniami Xiaomi i aplikacją MiFit
posiada funkcje pomiaru tkanki tłuszczowej, kostnej, mięśniowej czy zawartości wody w organizmie
oblicza wskaźnik BMI
maksymalne obciążenie to 150 kg
Wady
stosunkowo wysoka cena

4. Waga DexXer – analityczna waga łazienkowa z Bluetooth

Waga DexXer - analityczna waga łazienkowa z Bluetooth

Kolejna waga łazienkowa zasługująca na miano inteligentnej. Waga jest szklana i posiada kompaktowe rozmiary 26 x 26 cm. Pozwala m.in. na pomiar zawartości tkanki tłuszczowej, mięśniowej, kostnej czy wskaźnika BMI. Wyposażona jest w Blutetooth, dzięki czemu wszystkie parametry trafiają od razu na Twój telefon, gdzie są przechowywane w aplikacji.  Zakres pomiaru tego modelu wynosi od 3 kg do 180 kg, a do zasilania potrzebuje baterii typu AAA.

Zalety
posiada funkcję pomiaru tkanki tłuszczowej, kostnej i mięśniowej
pozwala na sprawdzenie zawartości wody w organizmie
posiada opcję kalibracji i tarowania
oblicza BMI oraz dzienne zapotrzebowanie kaloryczne
mierzy z dokładnością do 100 g
dostępna w niskiej cenie
Wady
użytkownicy skarżą się na nieprecyzyjne pomiary tkanki tłuszczowej

5. Waga Zeegma Gewit – waga łazienkowa do 200 kg

Waga Zeegma Gewit - waga łazienkowa do 200 kg

Inteligentna waga domowa o maksymalnym zakresie pomiaru do aż 200 kg. Gewit posiada możliwość zmierzenia aż 17 parametrów ciała, m.in. poziom tkanki tłuszczowej, dzienne zapotrzebowanie, zawartość wody w organizmie czy poziom tkanki mięśniowej. Wszystkie dane są na bieżąco przekazywane przez Bluetooth do specjalnej aplikacji Alfit, Google Fit lub Apple Health. Dzięki platformie wykonanej ze szkła hartowanego, waga jest wytrzymała i bardzo łatwa w utrzymaniu w czystości. Całe urządzenie zasilane jest klasycznymi bateriami AAA.

Zalety
posiada aż 17 parametrów, które możesz zmierzyć za pomocą wagi
możliwości zapamiętywania danych dla 8 osób
dokładność wagi to 100 g
idealna jako waga łazienkowa dla dzieci, gdyż posiada opcję pomiaru wagi niemowlęcia
Wady
nieczytelny wyświetlacz LCD

Jak waga łazienkowa mierzy poziom tłuszczu?

Przez wiele lat wagi łazienkowe miały spełniać tylko jedną funkcję, czyli precyzyjnie pokazywać masę ciała. Wraz z rozwojem technologicznym i rosnącymi wymaganiami użytkowników zaczęły pojawiać się wagi domowe, które szczegółowo pokazują kompozycję ciała m.in. zawartość tkanki tłuszczowej. Jak to się dzieje, że waga łazienkowa mierzy poziom tłuszczu?

BIA, czyli impedancja bioelektryczna

Wagi łazienkowe do mierzenia zawartości tłuszczu w organizmie wykorzystują BIA (ang. bioelectrical impedance analysis), czyli analizę impedancji bioelektrycznej. Brzmi skomplikowanie, prawda? W dużym uproszczeniu – tkanki w ciele człowieka różnią się między sobą m.in. zawartością wody. I tak na przykład tkanka tłuszczowa posiada ok. 5-10% wody, a mięśnie składają się z niej w prawie 70%. Gdy wchodzisz na wagę typu smart, wysyła ona przez Twoje ciało niewyczuwalny impuls elektryczny. W międzyczasie waga rejestruje czas przepływu impulsu i oblicza kompozycję Twojego ciała z marginesem błędu do ok. 4% w zależności od rodzaju i parametrów wagi.

Dlaczego waga łazienkowa pokazuje różne wyniki – czyli o nieprecyzyjnych pomiarach słów kilka

Waga łazienkowa może być świetnym narzędziem do kontrolowania postępów w odchudzaniu lub rekompozycji ciała. Bywa jednak, że dane, które podaje, różnią się między sobą. Dlaczego waga łazienkowa pokazuje inne wyniki?

W przypadku ważenia na domowej wadze łazienkowej musisz pamiętać o paru rzeczach, które pozwolą Ci uzyskać miarodajny i precyzyjny wynik. Pierwszą z nich jest oczywiście dobrej jakości waga. Jeśli posiadasz model, który ma wiele lat, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie działa on już poprawnie i stąd te różnice w pomiarach. 

Jeśli natomiast masz nową wagę domową, mamy dla Ciebie 3 złote zasady, jak uniknąć błędów przy ważeniu się:

 1. Zawsze waż się o tej samej porze dnia, a najlepiej na czczo. Waga w ciągu dnia (a u kobiet nawet w ciągu miesiąca) może wahać się o 3-4 kg. Najbardziej miarodajną porą dnia to ważenia się jest ranek, przed pierwszym posiłkiem i po wypróżnieniu.
 2. Z wagi korzystaj zawsze na tej samej, równej i pozbawionej dywaników powierzchni. Tylko w ten sposób będziesz mieć pewność, że wyniki są miarodajne, a podłoga nie wpływa na zaniżanie lub zawyżanie wagi.
 3. Przed wejściem na wagę, w miarę możliwości, pozbądź się większości ubrań. Ważenie się w butach, grubej bluzie czy obszernym dresie da Ci w 100% zawyżony wynik.

Dokładna waga łazienkowa – jaka powinna być?

Dobra waga łazienkowa to dokładna waga łazienkowa. Najważniejszą jej funkcją w dalszym ciągu jest precyzyjne ważenie masy ciała, dlatego wybierz model o wysokiej dokładności pomiarów. Jeżeli jednak takie waga Ci nie wystarcza, bo jesteś trenerem personalnym, instruktorką pilatesu lub po prostu lubisz mieć swoje zdrowie pod kontrolą – najlepszą wagą łazienkową będą wszystkie modele typu smart.

Analizator składu ciała – zaawansowana waga łazienkowa, czy może się przydać?

Domowe analizatory składu ciała, czyli wagi łazienkowe, które rozszerzono o funkcję mierzenia dodatkowych parametrów, świetnie sprawdzą się w domu każdego kto dba o zdrowie, odchudza się (lub chce przytyć) i zależy mu na kontrolowaniu swoich efektów. Chociaż wagom łazienkowym zarzuca się, że nie są w stanie tak dokładnie zmierzyć zawartości tkanki tłuszczowej jak profesjonalne analizatory w klubach fitness, to nie ukrywajmy, że dają świetny wgląd w kompozycję naszego ciała, nawet jeśli jest on obarczony pewnym marginesem błędu.

Waga łazienkowa mechaniczna czy elektroniczna – która lepsza? Czy można dziś dostać jeszcze wagę mechaniczną?

Zarówno waga mechaniczna, jak i elektroniczna to świetne przyrządy do pomiaru masy ciała w domu. Mechaniczna waga wydaje się być bardziej staromodna, jednak musisz pamiętać, że nie potrzebuje ona baterii, co czyni ją bardziej ekologiczną. Elektroniczne wagi są natomiast o wiele precyzyjniejsze, posiadają więcej funkcji i pozwalają na przejęcie całkowitej kontroli nad stanem swojego zdrowia.

Czy można jeszcze kupić wagę mechaniczną?

Wagi mechaniczne, mimo że wydają się reliktem przeszłości – nadal są jak najbardziej produkowane. Znajdziesz wagi w odświeżonej wersji, o bardziej współczesnych kształtach i użytych materiałach.

Jaka waga łazienkowa będzie najlepsza? Podsumowanie

Jak widzisz – kontrola Twojego zdrowia wcale nie musi być żmudna i czasochłonna! Obecnie dostępne wagi łazienkowe wyposażone są w szereg kosmicznych funkcji, które pozwalają Ci być ze swoim zdrowiem na bieżąco i monitorować postępy w walce o lepszy wygląd i samopoczucie. Nie zapomnij dać nam znać, jaką wagę łazienkową uważasz za strzał w dziesiątkę!

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
gosiula
gosiula
5 miesięcy temu

Od niedawna mam wagę łazienkowa z aplikację i stało się to moim codziennym, przyjemnym rytuałem. Kontrolując wszystkie parametry chętniej zmienia się swoje nawyki

adaM
adaM
5 miesięcy temu

posiadam Waga Omna Smart Balance z allegro i jest superpolecam

Zamknij