Close

Telewizor 55 cali 4K – jaki wybrać? Ranking z poradami i cennymi wskazówkami

Telewizja zagościła w naszych domach wiele lat temu, a telewizor jest urządzeniem, które znajdziemy w niemal każdym salonie. Podejmując decyzję przed zakupem każdego telewizora jednym z istotnych czynników jest podjęcie decyzji o jego wielkości. Jednym z najpopularniejszych i najbardziej opłacalnych w zakupie rozmiarów jest właśnie przekątna 55 cali. Przy takiej wielkości zdecydowanie warto wybrać wyświetlacz o rozdzielczości 4K, co pozwoli cieszyć się ostrym i wyraźnym obrazem podczas oglądania nawet z bliskiej odległości. W tym rankingu wybraliśmy 9 najlepszych telewizorów 55 cali 4k, które możecie rozważyć dokonując wyboru telewizora 55 cali 4k do swojego domu. Zapraszamy do lektury!

Telewizory 55 cali 4K - ranking 2020

Najlepszy wybór
Samsung 55 cali UE55RU71

Rodzielczość

3840x2160

Typ

LED

Technologia dźwięku

Dolby Digital Plus

Funkcje smart

Tak

Cena

1729PLN

Drugi wybór
Samsung UE55NU7172

Rodzielczość

3840x2160

Typ

LED

Technologia dźwięku

Dolby Digital Plus

Funkcje smart

Tak

Cena

1729PLN

Trzeci wybór
LG OLED55B7V

Rodzielczość

3840x2160

Typ

LED

Technologia dźwięku

DolbyDigital

Funkcje smart

Tak

Cena

5599PLN

Najlepsza alternatywa
Sony Bravia KD–55XE9005

Rozdzielczość

3840x2160

Typ

LED

Technologia dźwięku

S-Force Front Surround

Funkcje smart

Tak

Cena

3689PLN

Przejdź do pełnego rankingu telewizorów 55 cali 4K

Jaki telewizor 55 cali 4K będzie najlepszy? Na co szczególnie zwrócić uwagę?

Telewizory 55 cali o rozdzielczości 4K dostępne są w różnych cenach. Różnice między poszczególnymi modelami znajdziemy m.in. w jakości wyświetlanego obrazu i odtwarzanego dźwięku, funkcjonalności, wygody użytkowania czy estetyki i poziomu wykonania. Możliwy jest także zakup telewizora 55 cali o rozdzielczości innej niż 4K, a mianowicie Full HD 1080p oraz nawet telwizor 8K. Wraz z rosnącą dostępnością materiałów stworzonych w rozdzielczości 4K oraz bardzo atrakcyjnymi cenami telewizorów 55 cali 4K uważamy jednak, że wybór urządzenia o przekątnej 55 cali i rozdzielczości Full HD 1080p jest już nieopłacalny.

Spowodowane jest to tym, że TV 4K posiada 4 razy więcej pikseli niż telewizor Full HD. Dzięki temu wyświetlone może zostać na ekranie 4 razy więcej informacji, co przy przekątnej 55 cali da wspaniałe wrażenia podczas seansu filmowego. Full HD w telewizorze o przekątnej 55 cali może spowodować widoczność poszczególnych pikseli, co znacznie zmniejsza przyjemność oglądania. Rozdzielczość 8K natomiast nie może być jeszcze odpowiednio przez nas wykorzystana, gdyż ilość dostępnych do odtworzenia materiałów w 8K jest znikoma. Ten argument w połączeniu z wysoką ceną telewizorów 8K także czyni je nieopłacalnymi w zakupie.

W dostępnych na rynku telewizorach znaleźć możemy szereg funkcji oraz technologii, które wpływają na odbiór przekazywanych treści. Są to m.in. Smart TV, Miracast, HDR, podświetlenie OLED lub QLED, technologie poprawy dźwięku czy diody oświetlające ścianę za telewizorem zwane Ambilight. Po krótce przedstawimy Wam działanie każdej z nich.

  • Smart TV – telewizor 55 cali 4K wyposażony w technologię Smart TV pozwala na znacznie więcej niż wyświetlanie filmów z telewizji satelitarnej czy podłączonego odtwarzacza Blu-Ray. Za pomocą odpowiedniego przycisku na pilocie w mgnieniu oka korzystać możemy z serwisów internetowych takich jak YouTube czy Netflix, na których znajdziemy niemal nieograniczony zbiór filmów do oglądania w wolnym czasie. W prostu sposób rozpoczniemy także rozmowę przez Skype, a nawet przy pomocy wbudowanej przeglądarki internetowej przejrzymy strony internetowe.
  • Miracast – TV 55 cali 4K z funkcją Miracast oferuje możliwość płynnego wyświetlania obrazu z laptopa czy smartfona na ekranie telewizora bez kabli. Użycie tej technologii jest bardzo proste. Zwykle wiąże się z naciśnięciem 2-3 przycisków na pilocie oraz wybrania opcji udostępniania ekranu na urządzeniu, z którego obraz chcemy wysłać.
  • HDR – funkcja HDR pozwala cieszyć się odbiorem obrazów w wysokiej rozpiętości tonalnej. Co to znaczy? Oglądając scenę zachodzącego słońca w gęstym lesie wyświetlona zostanie głębia cieni pochodzących od drzew, a blask słońca niemal nas porazi i zmusi do przymrużenia oczu. Poprawia to wrażenie obcowania ze światem w filmie czy grze. Najprościej zatem mówiąc obiekty bardzo jasne wyświetlone zostaną z zachowaniem swojego blasku, przy jednoczesnym wiernym oddaniu głębi ciemnych elementów sceny. Telewizor 55 cali 4K bez HDR przedstawi ten sam obraz równie szczegółowo, ale barwy, blask oraz głębia sceny sprawią wrażenie „wyblakłości” w bezpośrednim porównaniu.
  • Podświetlenie OLED – zastosowanie tej technologii w telewizorze 55 cali 4K pomoże w uzyskaniu wysokiego kontrastu wyświetlanego obrazu. W konwencjonalnym odbiorniku podświetlenie świeci się z pewną jasnością na całej powierzchni ekranu, przez co czarne obszary stają się szare. Możliwa jest miejscowa regulacja jasności podświetlenia w celu poprawy kontrastu, jednak dopiero technologia OLED jest w tej dziedzinie bezkompromisowa. TV 55 cali 4K OLED zmienia podświetlenie każdego piksela z osobna, mogąc nawet je całkowicie wyłączyć. Pozwoli to uzyskać zupełnie ciemną czerń. Podświetlenie OLED dobrze sprawdzi się zatem w telewizorze 55 cali 4K wyposażonym w HDR, aby móc dobrze wyświetlić sceny o wysokim kontraście.
  • Podświetlenie QLED – sposób działania podświetlenia QLED jest podobny do standardowego LED. Cechą wyróżniającą QLED jest jednak użycie nanokryształów nazywanych przez producentów kropkami kwantowymi. Stąd też litera „Q” w nazwie – „kwant” w języku angielskim to „quantum”. Ich obecność gwarantuje wyświetlenie znacznie szerszej palety barw niż w telewizorze wyposażonym w jakiekolwiek inne podświetlenie. Jeżeli nie kontrast, a odwzorowanie kolorów jest dla nas najważniejsze, powinniśmy zdecydować się na zakup telewizora 55 cali 4K QLED.
  • Zapewnienie wysokiej jakości dźwięku – Dobre wrażenia podczas seansów pochodzą nie tylko od oglądanego obrazu, ale także od słyszanego dźwięku. Nic zatem dziwnego, że producenci telewizorów starają się zapewnić nam nie tylko możliwie najlepsze wrażenia wizualne, ale także dźwiękowe. W celu uzyskania jak najlepszej rozgłośni w telewizorach 55 cali 4K spotykane są wbudowane subwoofery, które umożliwiają odtworzenie głębokich basów. Wysokiej jakości głośniki średnio oraz wysokotonowe pomagają usłyszeć czysty wokal oraz rozbrzmiewające talerze perkusji. Innym podejściem w poprawie wrażeń słuchowych jest programowa edycja dźwięku. Dostępny w niektórych modelach TV 55 cali 4K tryb dźwięku „surround” sprawia wrażenie przestrzenności dźwięku, co w połączeniu z wiernie oddanym obrazem sceny filmowej „przenosi” widza w sam środek akcji. Pamiętać jednak należy że najlepszy nawet tryb surround nie zastąpi prawdziwego systemu głośników 5.1 lub 7.1. Pozwala jednak się zbliżyć do efektu z nich uzyskanego.
  • Ambilight – telewizor 55 cali 4K wyposażony w Ambilight poza wyświetlaniem obrazu na ekranie oświetla ścianę za nim się znajdującą w kolorach przedstawianego na wyświetlaczu kadru filmowego. Sprawia to wrażenie, jakby oglądany obraz był większy, szczególnie w przypadku dynamicznych scen. Kolejną zaleta jest zmniejszenie kontrastu pomiędzy telewizorem a otoczeniem, jeśli zdecydujemy się na seans nocny. Dzięki temu nasze oczy nie męczą się tak, jak byłoby to w przypadku telewizora 4K 55 cali bez Ambilight.

Telewizor 55 cali 4K ranking – 9 najlepszych telewizorów 55 cali 4K

1. Telewizor Samsung 55 cali UE55RU71 – najlepszy telewizor 55 cali 4K

Telewizor Samsung  UE55RU71102

W cenie do 2000 zł to najlepszy wybór. Ten model Samsunga 55 cali 4K poza prostym i eleganckim wyglądem oferuje szereg funkcji w bardzo dobrej cenie. Na pokładzie znajdziemy m.in. funkcje SMART, HDR, Miracast, Bluetooth,  2 złącza USB do wyświetlania multimediów z dysków przenośnych oraz 3 złącza HDMI do podłączenie zewnętrznych urządzeń takich jak konsola, odtwarzacz Blu-Ray czy dekoder telewizji satelitarnej.

Dodatkowo znajdziemy opcje poprawy obrazu zwiększające kontrast oraz wzbogacające kolor dzięki zastosowaniu szybkiego procesora UHD Processor. Ten telewizor Samsung 55 cali 4K posiada parę głośników o mocy 10W każdy, która w połączeniu z programowymi funkcjami korekty Dolby oraz uwypuklaniu dialogów pozwolą cieszyć się wyraźnym i czystym dźwiękiem, który będzie dobry do oglądania telewizji i seriali. Dla melomanów oraz fanów filmów pełnometrażowych może jednak brakować nieco mocy. W oferowanej jednak cenie nie sposób dłużej narzekać, jest to kompromis  uzasadniony odpowiednią ceną. Zdecydowanie polecamy!

Zalety
doskonały stosunek cena/jakość
duża ilość funkcji
Wady
przeciętna jakość dźwięku wbudowanych głośników

2. Telewizor 55 cali 4K Samsung UE55NU7172

Telewizor 55 cali 4K Samsung UE55NU7172

To kolejny model Samsunga w cenie poniżej 2000 zł. Jest to świetny wybór dla osób ceniących sobie prostotę w obsłudze przy jednocześnie dużym szeregu funkcji, wysokiej jakości obrazie zapewnionym dzięki panelowi 55 cali 4K HDR z technologią UHD dimming, czystym dźwięku z głośników o łącznej mocy 20W, niskim poborze prądu potwierdzonym przez klasą energetyczności A oraz szeregowi funkcji Smart.

Telewizor Samsung 55 cali 4K UE55NU7172 oferuje wysoką ilość dostępnych portów umożliwiających podłączenie pamięci zewnętrznej, amplitunera, konsoli czy odtwarzacza Blu-Ray. Dobra jakość produktu potwierdzona jest wysokim na niego popytem w sklepach oraz pozytywnymi recenzjami użytkowników. Jego wygląd jest prosty, estetyczny i elegancki, świetnie zatem wpasuje się do większości naszych wnętrz. Jest to także jeden z najlepszych wyborów, jeżeli poszukujemy wysokiej jakości oraz mnogości oferowanych funkcji w dobrej cenie.

Zalety
wysoka jakoś oraz mnogość funkcji w dobrej cenie
wsparcie HDR
elegancki design
Wady
przeciętna jakość dźwięku

3. Telewizor 55 cali 4K LG OLED55B7V

Telewizor 55 cali 4K LG OLED55B7V

Telewizor LG 55 cali 4K HDR OLED55B7V jest przedstawicielem wyższej półki. Jego cena to ponad 5000 złotych. Co zatem otrzymujemy wydając aż taka kwotę? Główną jego zaletą producent chwali się już w nazwie – TV posiada podświetlenie wykonane w technologii OLED. Dzięki temu obraz na nim wyświetlany ma wyjątkową głębię, co potwierdza obsługa standardów HDR10 i HLG.

Pochwalić należy także wysoką jakość dźwięku z głośników o mocy 40W wspieraną dodatkowo przez technologię Dolby Atmos. Użytkowanie telewizora 55 cali 4K LG jest łatwe dzięki zastosowaniu systemu operacyjnego webOS. Wszystkie funkcje urządzenia są zatem łatwo dostępne. A jest ich wiele. Znaleźć możemy Miracast, odtwarzanie i nagrywanie do pamięci USB (podłączyć możemy ich aż 3 jednocześnie), funkcja rozpoznawania głosu, przeglądarka stron internetowych oraz łatwy dostęp do serwisów sieciowych. Szczególnie prosto uruchamia się Netflixa – na pilocie znajdziemy nawet dedykowany do tego przycisk. Uważać należy jednak na zgłaszane przez użytkowników przypadki wypaleń pikseli. Najlepiej zatem przetestować kupowany egzemplarz przed dokonaniem zakupu.

Zalety
podświetlenie OLED
dobrej jakości dźwięk
łatwość w obsłudze
duża liczba dodatkowych funkcji
Wady
dość wysoka cena

4. Telewizor 55 cali 4K Sony Bravia KD–55XE9005

Telewizor 55 cali 4K Sony Bravia KD–55XE9005

Japoński producent Sony ceniony jest na rynku telewizorów, od lat dostarczając wysokiej jakości produkty charakteryzujące się wysoką niezawodnością. Model TV Sony 55 cali 4K xe9005 poza wysoką rozdzielczością obrazu  oferuje odświeżanie na poziomie 1000Hz oraz technologię HDR z X-tended Dynamic Range Pro. Oznacza to możliwość wyświetlenia filmów i zdjęć z ogromnym kontrastem, tak aby wyglądały jak „na żywo”. Sony w swoim 55 calowym telewizorze 4K z HDR wielką uwagę przykłada do jakości wykonania i materiałów. Do budowy ramy jak i podstawy wykorzystano aluminium.

Jednak nie tylko wygląd, ale i ergonomia są cechami designu telewizora 55 cali 4K Sony Bravia KD–55XE9005 . Podstawa zaprojektowana została tak, aby móc ukryć i poprowadzić w niej przewody specjalnymi kanałami, dzięki czemu estetyka naszego salonu nie jest zakłócona przez wiszące z różnych stron kable. Urządzenie działa pod kontrola systemu Android i umożliwia sterowanie głosem. Dla możliwie najlepszego działania tej funkcji, mikrofon znalazł się także w pilocie. A skoro już o pilocie mowa to warto zaznaczyć, że jest od odporny na zalanie. Telewizory Sony Bravia 55 cali pochwalić należy także za dobrą jakość dźwięku. Wbudowane głośniki nie zastąpią jednak wolnostojącego systemu audio i jeśli chcemy uzyskać dźwięk na najwyższym możliwym poziomie, to warto się w taki system wyposażyć. W cenie do 6000 zł ten odbiornik jest warty polecenia.

Zalety
bardzo dobra jakość obrazu
bardzo dobra jakość dźwięku
wyjątkowo przemyślany design
Wady
dość wysoka cena

5. Telewizor 55 cali 4K Sony Bravia KD-55XG9505

Ten model japońskiego producenta pochodzi z półki cenowej do 5000 zł. W tej cenie nie otrzymujemy jednak podświetlenia OLED jak w poprzednio omawianym LG, a jedynie konwencjonalne LED. Czy jednak powinniśmy przez to skreślić ten telewizor z listy rozważanych do kupienia pozycji? Zdecydowanie nie. Telewizor Sony 55 cali 4K HDR Sony Bravia KD-55XG9505 posiada bardzo mocne podświetlenie, które sprawia, że obraz nie traci jasności przy odtwarzaniu materiałów HDR, tak jak jest to możliwe w niektórych modelach innych producentów. System Android gwarantuje wszechstronność funkcji oraz niezawodność.

Telewizor 4K Sony 55 cali KD-55XG9505 pozwoli na odtworzenie ogromnej różnorodności formatów plików z urządzeń USB, a gama obsługiwanych kodeków jest największa wśród urządzeń na rynku. Dbałość o jakość znajdziemy także na pilocie urządzenia, który wykonany jest ze szczotkowanego aluminium. Wspomnienie o szerokiej gamie złącz w przypadku tego modelu tv 55 cali jest w zasadzie formalnością. Podłączymy 4 urządzenia HDMI oraz 3 poprzez USB, pełna lista opcji łączności bezprzewodowej oraz technologie poprawy obrazu i dźwięku sprawią, że na pewno z tego telewizora Sony 4K 55 cali będziemy zadowoleni. Telewizor sony 4K warto by jednak uzupełnić soundbarem lub innym systemem dźwiękowym, gdyż wbudowane głośniki nie są w stanie zapewnić najlepszych wrażeń słuchowych.

Zalety
doskonała funkcjonalnośc
dobra jakość obrazu
duża ilość złącz
wsparcie dla wielu formatów
Wady
dość wysoka cena
przeciętna jakość dźwięku

6. Telewizor 55 cali 4K Samsung UE55RU7402 UHD SmartTV

To model koreańskiego producenta, który jest propozycją dla klientów poszukujących dobrego telewizora 55 cali 4K w cenie nieco powyżej 2000 zł. W tej cenie otrzymamy bogaty zestaw funkcji zapewniających dobre wrażenia z użytkowania tv. Pełen wachlarz złącz oraz technologii bezprzewodowych, prosty w obsłudze i wielofunkcyjny system Tizen i elegancki design sprawiają, że trudno obok tego telewizora Samsung 55 cali 4K przejść obojętnie. Na wyposażeniu mamy też wsparcie technologii HDR, jednak w rzeczywistości w tym modelu wypada ona słabo. Ekran nie jest w stanie oddać wystarczającego blasku jasnych elementów sceny. Lepiej wypada natomiast czerń, która przedstawiona jest głęboko. Również pozytywne wrażenie powoduje odwzorowanie palety barw. Słabe natomiast są kąty widzenia oraz generalnie niska jasność wyświetlanego obrazu. Oglądanie audycji telewizyjnych w pokoju dziennym przy słonecznej pogodzie może być utrudnione.

Zalety
bardzo dobre odwzorowanie kolorów i czerni
łatwa obsługa
Wady
dość niska jasność
przeciętnie oddany efekt HDR
przeciętne kąty widzenia

7. Telewizor 55 cali 4K LG 55UM7610 Smart TV

Telewizor 55 cali 4K LG 55UM7610 Smart TV

Ten model telewizora LG 55 cali 4K smart oferuje dobrą funkcjonalność w niewielkiej cenie. Za nieco ponad 2000 zł otrzymujemy technologię rozpoznawania poleceń głosowych, matrycę IPS zapewniającą dobre kąty widzenia oraz wierne odwzorowanie kolorów, a czterordzeniowy procesor zapewnia czystość obrazu i dynamiczny kontrast. Wsparcie formatów HDR10 i HLG gwarantuje świetne wrażenia wizualne podczas seansów filmowych, podczas gdy technologia DTS Virtual X zadba o aspekty słuchowe. W telewizorze LG 55 cali 4K zastosowano system operacyjny WebOS, który jest prosty w obsłudze. Bogaty zestaw złącz oraz technologii łączności bezprzewodowych pozwolą połączyć telewizor z dowolnym urządzeniem. Odświeżanie na poziomie 50hz zaliczyć należy natomiast do wyników przeciętnych. Usprawiedliwione jednak jest to odpowiednią ceną.

Zalety
prosta obsługa
funkcja sterowania głosowego
dobre kąty widzenia
Wady
niska częstotliwość odświeżania
przeciętne głośniki

8. Telewizor 55 cali 4K Samsung QLED QE55Q85R SmartTV

Ten telewizor Samsung 55 cali 4K posiada wyjątkowy system podświetlenia matrycy zwany QLED. Dzięki temu reprodukcja barw stoi na najwyższym poziomie i konkurencja nie jest w stanie mu dorównać pod tym względem. Podzielenie diod podświetlenia na strefy pozwala natomiast wyświetlić obraz o bardzo dużym kontraście.

Rewelacyjne kąty widzenia natomiast sprawiają, że jest to jeden z najlepszych ekranów na rynku dostarczający genialne wrażenia wizualne z każdego miejsca siedzącego. Wbudowane głośniki o mocy 40W sprawdzą się w oglądaniu ulubionych programów telewizyjnych, ale do pełni zadowolenia także przy filmach, grach i koncertach warto dokupić soundbar lub inny system dźwiękowy. Znajdziemy charakterystycznego dla produktów Samsung asystenta głosowego Bixby, który pozwala na głosowe sterowani urządzeniem.

Telewizor Samsung 55 cali 4K smart wspiera wszystkie możliwe łączności bezprzewodowe jak i przewodowe. 4 złącza HDMI, 3 USB, wyjście optyczne TosLink do amplitunera, Ethernet, wifi, DLNA, AirPlay itp. Warto zwrócić tez uwagę na interesujące, minimalistyczne wzornictwo obudowy i podstawy. Na minus zaliczyć należy nie najwyższą klasę energooszczędności B. Pobór mocy w trakcie działania wynosi do 157W, co jest wartością wyższą niż u konkurencji. Poza podwyższonymi kosztami utrzymania przyjdzie też nam sporo zapłacić na samym początku, bowiem ten telewizor Samsung 4K 55cali kosztuje powyżej 5000 zł.

Zalety
doskonałe podświetlenie QLED
jedna z najlepszych reprodukcji barw na rynku
elegancki design
Wady
wysoki pobór mocy
przeciętnej jakości głośniki
dość wysoka cena

9. Telewizor 55 cali 4K Philips 55OLED803

Najważniejszym i najbardziej wyróżniającym atutem telewizorów Philips 55 cali 4K jest zastosowane oświetlenie Ambilight. Pozwala ono oświetlić ścianę za telewizorem Philips w kolorach aktualnie wyświetlanego na ekranie obrazu. Jeżeli zależy nam na tej technologii to wybór musi paść właśnie na urządzenie firmy Philips.

Ambilight nie jest jedyną zaletą tego modelu telewizora 4K 55 cali. Urządzenie posiada podświetlenie w technologii OLED, dzięki czemu możliwe jest wyświetlanie głębokich czerni i obrazu o bardzo wysokim kontraście. Funkcje Smart TV oparte na systemie Android zapewniają rewelacyjny wachlarz możliwości, a dodatkowy pilot przeznaczony właśnie do zarządzania funkcjami inteligentymi ułatwia poruszanie się po interfejsie, choć trzeba zaznaczyć iż szybkość działania systemu nie jest tak wysoka jak w telewizorze 55 cali firmy Sony.

Wadą urządzenia jest też nienajwyższa jasność podświetlenia matrycy. Oglądanie filmów w słonecznym pokoju za dnia może zatem okazać się utrudnione. Wymienić należy bardzo dobre odwzorowanie kolorów i jednorodność podświetlenia. Firmowy mechanizm przetwarzania obrazu zapewnia czystość oraz wierność wyświetlanego obrazu. Nie ma jednak technologii Dolby Vision. Koszt tego telewizora Philips 55 cali to ok. 6000zł. Jest to dobry model w swoim przedziale cenowym.

Zalety
podświetlenie OLED
oświetlenie tła Ambilight
wysoka jakość obrazu
Wady
wysoka cena
powolne działanie systemu
brak wsparcia Dolby Vision

Telewizor 55 cali 4K Smart Tv – jak bardzo smart są wymienione w rankingu telewizory?

Każdy omówiony przez nas model telewizora wyposażony jest w zestaw funkcji smart. Oznacza to, że w przypadku każdego z nich połączyć się możemy z serwisami internetowymi, obejrzeć możemy Netflixa, Youtuba itp. Występuje jednak kilka systemów operacyjnych dostępnych na telewizorach.

W telewizorach 4K 55 cali marki Samsung znajdziemy np. system Tizen. Jest to system zapewniający świetną współpracę ze smartfonami tego producenta. Taki telefon posłużyć nam może np. jako pilot. Tizen jest systemem łatwym w obsłudze i mało skomplikowanym.

Web OS to system znajdujący się w telewizorach 4K marki LG. System ten jest bardzo szybki w działaniu, a poruszanie się po jego funkcjach jest bardzo proste. Poza standardowymi aplikacjami do przeglądania internetu, serwisu YouTube, Netflixa i podobnych platform lista funkcji dość szybko się kończy.

Android TV – Android w telewizorach stawia na to samo, co w naszych smartfonach. Są to mnogość funkcji, możliwość pobrania nowych aplikacji oraz intuicyjność obsługi. To wszystko udało przenieść się do świata telewizorów, interfejs jednak musiał być oczywiście odpowiednio dostosowany, aby był wygodny w użytkowaniu na wielkim ekranie. Telewizor 55 cali 4K z Androidem pozwala na dostęp do asystenta głosowego gogle oraz pełna integrację oglądanych treści z tymi na smartfonie czy komputerze.  System ten znaleźć można w telewizorach SONY, Sharp oraz niektórych Philipsach.

Jak widać, na rynku telewizorów 4K Smart TV nie ma złego wyboru. Każdy system operacyjny oferuje szereg przydatnych funkcji i nie powinien zniechęcić nas do zakupu.

Telewizor 4K HDR 55 cali – jakie znaczenie ma funkcja HDR?

Stosunkowo nową i wyjątkowo ciekawą funkcją jest HDR, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza wysoką rozpiętość tonalną (ang. High Dynamic Range). Swoje użycie znalazła ona m.in. w aparatach fotograficznych i właśnie telewizorach. W przypadku aparatów i innych urządzeń rejestrujących obraz celem jest uchwycenie detali znajdujących się w bardzo jasnych oraz bardzo ciemnych obszarach rejestrowanej sceny tak, aby nie „zgubiły się” w blasku bieli lub czerni. W telewizorach natomiast cel tej technologii także dotyczy obszarów najjaśniejszych oraz najciemniejszych, jednak w przypadku ich wyświetlania nie martwimy się o „utratę detali”, a o uwypuklenie ich na tle reszty obrazu poprzez mocniejsze lub słabsze ich podświetlenie.

Zobacz także: Jaki telewizor 32 cale wybrać?

Ciemne budynki na tle zachodzącego słońca czy krajobraz nocnego lasu z księżycem w pełni są scenami o ogromnym kontraście. Wyświetlone na telewizorze 55 cali 4K HDR dostarczą wrażenie obcowania z nimi w rzeczywistości, niemal rażąc nas blaskiem słońca czy oddając mroczny klimat nocnego lasu oświetlonego ostrym i zimnym blaskiem księżyca. Nie jest to możliwe do osiągnięcia przy użyciu odbiornika bez HDR. Koniecznością do wyświetlania takiego obrazu jest dostarczenie materiału zgodnego z HDR, który znaleźć możemy w grach, serwisach internetowych czy filmach zapisanych na płytach Blu-Ray 4K UHD. Szukając telewizora 55 cali 4K HDR warto wybrać model z panelem o wysokiej jasności, co najmniej 1000cd/m2, możliwie najwyższym współczynniku kontrastu, a także złączu HDMI 2.0a, które zapewni obsługę tego standardu z urządzeń zewnętrznych.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
sebastianbrgf
sebastianbrgf
1 rok temu

Samsung UE55RU71 co do jego wad to się nie zgodzę. Do kina domowego im daleko, jednak głośniki działają naprawdę przyzwoicie 😀

albert
albert
9 miesięcy temu

Mam Sony Bravia 55 cali i jest super! 😀

Zamknij