Close

Telewizor 8K – czy warto? Ranking i poradnik zakupowy ze wskazówkami

Obraz bardziej szczegółowy niż w rozdzielczości 4K – czy to możliwe? Technologia wykonania ekranów telewizyjnych gna do przodu i ani myśli zwalniać tempa. Choć pod względem statystyk sprzedaży, telewizor 8K na razie nie gra w pierwszej lidze, to wszystko wskazuje, że niebawem wyprze starsze modele, dokładnie tak samo, jak odbiorniki 4K zastąpiły Full HD. Co warto wiedzieć o nowej technologii 8K? Telewizor Ultra HD rzeczywiście zapewnia zauważalnie lepszą jakość reprodukowanego obrazu?

Co to jest telewizor 8K? Czyli podstawowe informacje o bezpośrednim następcy 4K na rynku telewizorów

telewizor 8k uhd

Na wstępie warto zastanowić się, co to jest telewizor 8K? Czy warto kupić taki odbiornik? Telewizor 8K – co to znaczy? Telewizor 8K Ultra HD charakteryzuje się rozdzielczością ekranu na poziomie 7680×4320 pikseli. Cyfra 8 odnosi się zatem do zaokrąglonej wartości (8000) na dłuższym z boków. Liczby liczbami, ale jak taki obraz wygląda w praktyce? Matryca odbiornika 8K jest w stanie wygenerować aż 33 miliony pikseli. Dla porównania – telewizory 4K generują 8 250 000 pikseli, a FullHD – ok. 2 100 000 pikseli. Taka wartość przekłada się na fantastyczne zagęszczenie pikseli na cal, co skutkuje niesamowicie ostrym, realistycznym obrazem. Tak przynajmniej twierdzą producenci, a jak w praktyce wypada telewizor 8K? Opinie użytkowników jednoznacznie wskazują, że między technologią 4K i 8K występuje taka sama przepaść, jaka wcześniej oddzielała ekrany 4K od FullHD. 

Wysoka rozdzielczość nie jest jednak jedynym atutem nowoczesnych matryc. Niektóre telewizory 8K są wyposażone w złącze HDMI 2.1, które jest w stanie transmitować obraz w rozdzielczości 8K przy 60 klatkach na sekundę, a docelowo, standardem ma być 120 klatek na sekundę. Początkowo, odbiorniki telewizyjne mogły wyświetlać obraz w 24 klatkach na sekundę, później w 25 i w 30. Wyższy klatkaż przekłada się na widocznie większą płynność obrazu i na brak efektu migotania.

Prace nad nową technologią rozpoczęły się w 1995 roku. Wówczas, rozdzielczość 8K była określana jako Super Hi-Vision. Na polskim rynku, pierwsze odbiorniki 8K pojawiły się dopiero wiosną 2018 roku. To najlepiej obrazuje, jak długą drogę przeszła ta technologia, aby wreszcie “trafić pod strzechy”.Telewizor 8K Ultra HD – co to znaczy?

telewizor 8k

Telewizor 8 K to temat dość kontrowersyjny. Wielu naukowców jest zdania, że ludzkie oko nie jest w stanie zarejestrować obrazu o tak wysokiej rozdzielczości. Nie wynika to z samej budowy siatkówki, a z działania funkcji mózgu. Aby to zobrazować, należy przyjąć, że siatkówka to matryca, a mózg – procesor obrazu. Sama matryca jest w stanie wychwycić rozdzielczość dwukrotnie wyższą niż 8K, jednak procesor obrazu nie może tego przetworzyć. Czy zatem słynne 8K to tylko trik marketingowy? Nic z tych rzeczy.

Zalety 8K docenią przede wszystkim osoby, którym zależy na kinowym efekcie we własnym domu. Odbiornik o dużej przekątnej i stosunkowo niewielka odległość, oddzielająca telewizor od miejsc siedzących, może dać dwojaki efekt – obraz jak w kinie lub “poszarpany”, z widocznymi pikselami. W tym miejscu, do głosu dochodzi technologia 8K. 

Aby zrozumieć, co w praktyce daje wysoka rozdzielczość, należy zapoznać się z parametrem PPI (współczynnik zagęszczenia pikseli na cal ekranu). Im większa przekątna i im niższa rozdzielczość, tym PPI jest gorsze, a użytkownik nie może cieszyć się ostrym jak brzytwa odbiorem. W przypadku ekranów telewizyjnych, aby móc mówić o naprawdę satysfakcjonującej jakości, PPI powinno przekraczać wartość 100. Przy rozdzielczości 4K, taki współczynnik uzyskamy na odbiorniku o przekątnej wynoszącej 40 cali. W przypadku modeli 8K, zbliżoną (a nawet lepszą) jakość uzyskamy na ekranie 75-calowym. To mówi samo za siebie. 

Jaki telewizor 8K wybrać?

Skończyły się czasy, kiedy Polska była “technologicznym ogonem” zachodu. Obecnie, wszelkie nowinki technologiczne docierają na nasz rynek bez opóźnień i nie inaczej jest w przypadku telewizorów 8K. TV Sony 8K, LG 8K, Philips 8K, telewizor Samsung 8K – każdy może dosłownie przebierać w ulubionych markach, ale sympatia do producenta nie powinna być jedynym wyznacznikiem przy podejmowaniu decyzji. Ważna jest technologia wykonania matrycy (niektóre modele charakteryzują się bardziej nasyconym obrazem, inne zapewniają realne odwzorowanie barw) i szereg funkcji, jakie dany model oferuje.  Telewizor 8K ranking – top najlepszych modeli telewizorów 8K.

Poniżej prezentujemy listę najlepszych modeli, oferowanych na naszym rodzimym rynku. Zestawienie obejmuje wyłącznie telewizory 8K. Ranking obejmuje odbiorniki, cieszące się dobrymi opiniami użytkowników. 

1. Telewizor Samsung 65Q900RA 8K 65 cali i telewizor Samsung QE75Q900R 8K 75 cali QLED TV

Zaczynamy od dwóch modeli sygnowanych przez koreańskiego producenta. Telewizor 8K Samsung 65Q900RA i QE75Q900R to te same odbiorniki, a jedyna różnica między nimi to przekątna ekranu (telewizor Samsung QLED 8K oferuje odpowiednio 65 i 75 cali).

Samsung 65Q900RA QE75Q900R 8K QLED TV

Samsung QE75Q900R, podobnie jak mniejszy model, charakteryzuje się minimalistycznym designem, skrywającym najnowocześniejsze technologie. Opisywany odbiornik został wyposażony w niezwykle wydajny procesor Quantum 8K, który umożliwia skalowanie obrazu do wysokiej rozdzielczości. Matryca obsługuje technologię HDR, która odpowiada za odpowiednie eksponowanie ciemnych i jasnych detali. Nie zabrakło funkcji inteligentnego dźwięku – każdy detal podlega indywidualnej optymalizacji. Ciekawostką jest funkcja SmartThings, synchronizująca działanie znajdujących się w domu inteligentnych urządzeń. To nie wszystkie zalety, jakie zapewnia Samsung 8k TV. Cena też jest mocną stroną tego modelu.

Zalety
Fantastyczna jakość obrazu 8K UHD
Doskonała jakość wbudowanych głośników
Bardzo dobra cena jak na telewizory 8K, wśród których niektóre modele przekraczają kwoty kilkudziesięciu tysięcy
Wady

Telewizor Samsung 65Q900RA 8K 65 cali QLED TV kupisz tutaj:Telewizor Samsung 75Q900R 8K 75 cali QLED TV kupisz tutaj:

2. Telewizor 8K Sony KD98Zg9 i Sony KD85ZG9 8K

Oba modele telewizora Sony KD98Zg9 8K oraz Sony KD85ZG9 8K reprezentują serię telewizorów ZG9. Podobnie jak w przypadku pierwszego zestawienia, różnią się przekątna ekranu. Telewizory są dostępne w dwóch wariantach 98 cali i 85 cali.Telewizor Sony 8K KD98Zg9

Opisywane odbiorniki są obsługiwane przez procesor X1 Ultimate, który w inteligentny sposób optymalizuje jasności kolor każdego detalu obrazu. Na uwagę zasługuje technologia Blacklight Master Drive, odpowiadająca za głęboką czerń. Nie zabrakło też obsługi funkcji HDR. Telewizor Sony 8K ma na wyposażeniu 4 głośniki frontowe i 2 tylne subwoofery. Funkcja Sound-from-Picture reality gwarantuje idealną synchronizację obrazu i dźwięku. należy jednak podkreślić, że opisywany telewizor 8K SONY jest dedykowany bardzo majętnym odbiorcom.

Zalety
Fantastyczna jakość obrazu 8K oraz doskonała jakość dźwięku
Wbudowny Chromecase
Wady
Niezwykle wysoka cena w porównaniu do liderów rankingu
Sony Zg9 to urządzenie mało zintegrowane z innymi urządzeniami smart, nawet pomimo niezwykle wysokiej ceny

Telewizor SONY KD98Zg9 8K 98 cali kupisz tutaj:

Telewizor SONY KD85Zg9 8K 85 cali kupisz tutaj:3. Telewizor 8K QLED Samsung QE55Q950RBT 55 cali i Samsung QE65Q950RBT 65 cali 8K UHD HDR

Modele z linii Samsung QLED Q950R (55 I 65 cali) to rozwinięcie serii Q900R. Obie linie modelowe wykorzystują identyczną technologię matrycy i ten sam procesor obrazu. Pozycjonowany wyżej model Samsung Q950R uzupełnia braki swojego brata. Jakie udogodnienia zapewnia opisywany telewizor QLED 8K? Samsung oferuje m.in. częstotliwość odświeżania na poziomie 4300 Hz, komunikację Bluetooth i DLNA. Co jeszcze oferuje Samsung? Telewizor 8K Q950R wykorzystuje skuteczny HDR i funkcję Ultra Szeroki Kąt Widzenia, zapewniającą idealną jakość bez względu na pozycję, jaką zajął użytkownik.

Telewizor 8K SAMSUNG QE55Q950RBT
Zalety
Doskonała jakość obrazu 8K
zaawansowany procesor telewizora
Wady
cena jest wyższa od liderów rankingu Samsung Q900R choć nie odnotowuje się zdecydowanie wyższych parametrów ani funkcjonalności

Telewizor SAMSUNG QE55Q950RBT 8K 55 cali kupisz tutaj:Telewizor Samsung QE65Q950RBT 8K UHD 65 cali kupisz tutaj:

4. Telewizor 8K Philips 65OLED934

Telewizor Philips 8K wykorzystuje dobrze znaną funkcję Ambilight, co już od jakiegoś czasu stanowi wyróżnik holenderskiego producenta. Inteligentne diody LED, umieszczone na obudowie, dostosowują się do wyświetlanego obrazu i dźwięku, dzięki czemu zapewniają idealnie dopasowane oświetlenie i optycznie powiększają ekran. Za dźwięk odpowiada firma, której nikomu nie trzeba przedstawiać – Bowers & Wilkins. Odbiornik wspiera funkcje Dolby Vision i Dolby Atmos. Nie zabrakło też obsługi HDR10+. Telewizor działa w oparciu o system operacyjny Android, ale producent zatroszczył się o wsparcie nie tylko dla Asystenta Google, ale także dla Alexy, obsługiwanej przez urządzenia Amazon. 

Telewizor 8K Philips 65OLED934
Zalety
Niezwykle wysoka jakość obrazu 8K
Bardzo wysoka jakość dźwięku dzięki głośnikom Bowers & Wilkins
Bardzo dobra cena
Wady5. Telewizor 8K LG OLED88z9

Telewizor 8K LG OLED88z9 to jeden z najbardziej zaawansowanych modeli, dostępnych na rynku. Jak twierdzi producent, LG OLED Z9 zapewnia “prawdziwą rozdzielczość 8K”. Co to oznacza w praktyce? Poza wymaganą rozdzielczością, LG Z9 zapewnia osobną ekspozycję wszystkich pikseli. W tym przypadku, modulacja kontrastu to aż 91,8 procent, co znacząco przewyższa minimalne wymogi normy ISO3 dla prawdziwej rozdzielczości 8K (25 procent). W połączeniu z potężnym procesorem α9 i z ogromną przekątną ekranu (aż 88 cali) przekłada się to na wrażenia nieodbiegające od tych, jakie oferują najlepsze sale kinowe. W tak zaawansowanym urządzeniu nie mogło zabraknąć obsługi standardów HDR i Dolby Atmos. Jeżeli dodamy do tego zaawansowane inteligentne funkcje LG ThinQ AI, otrzymujemy kompletne urządzenie. Niestety, dla wielu osób, cena opisywanego modelu może okazać się skuteczną barierą. 

telewizor 8k LG OLED88z9
Zalety
Bardzo wysoka jakość obrazu 8K
Bardzo wysoka jakość dźwięku
Bardzo niska emisja światła niebieskiego
Wady
Wysoka cena w porównaniu do liderów rankingu

Telewizory 8k – ile kosztują? Czy trzeba słono zapłacić?

Na co najczęściej zwracamy uwagę, kupując telewizor 8K? Cena jest jednym z podstawowych wyznaczników przy podejmowaniu decyzji zakupowej. Nowe technologie mają to do siebie, że tuż po rynkowym debiucie, trzeba za nie słono płacić. Wyjątku nie stanowi TV 8K. Cena? Najtańszy telewizor 8K kupimy za kwotę ok. 5-6 tys. zł. Należy jednak zaznaczyć, że będzie to odbiornik 55-calowy. Mając do dyspozycji kwotę wyższą o 3 tys., można już myśleć o 55-calowym telewizorze naprawdę wysokiej klasy. Jeżeli jednak zależy nam na wykorzystaniu pełnego potencjału technologii 8K, należy liczyć się z wydatkiem minimum 10-12 tys. zł.

Omawiany segment jest jednak bardzo rozbudowany i należy zaznaczyć, że obecne w nim są także bardzo drogie telewizory 8K. Ile kosztuje odbiornik z najwyższej półki? Jeżeli pieniądze nie stanowią istotnego ograniczenia, łatwo można przekroczyć barierę 100 tys. zł (przykładem jest LG OLED 8K 88Z9). W niektórych przypadkach, podana kwota może być nawet 3-krotnie wyższa (Sony 8K KD98ZG9).

Można pomyśleć, że wydawanie równowartości całkiem atrakcyjnego mieszkania na telewizor ociera się o szaleństwo. Należy jednak podkreślić, że flagowe modele są pokazem technologicznych możliwości producenta i wskazują, w jakim kierunku będzie podążać rozwój technologii OLED. Kiedy telewizor 8K osiągnie cenę, która pozwoli wkroczyć mu do głównego nurtu. Trudno jest wskazać konkretny rok, ale należy przyjąć, że powinno to nastąpić za kilka lat. Już teraz, biorąc pod uwagę oferowane możliwości, cena niektórych modeli może być uznana za dość atrakcyjną. Nie można zatem powiedzieć, że określenie “droga zabawka” to synonim słów telewizor 8K. Sklep, w jakim szukamy danego modelu, ma bardzo duże znaczenie – czasami różnice cenowe dochodzą do tysiąca zł.  

Sztuczna Inteligencja w telewizorach 8K

Sztuczna Inteligencja w telewizorach 8K

Za wysoką cenę omawianych urządzeń odpowiada nie tylko zaawansowana technologia wykonania matrycy, ale także AI, czyli Sztuczna Inteligencja. W tym przypadku, nie jest to jednak tylko kosztowne hasło marketingowe.

Algorytmy Sztucznej Inteligencji odpowiadają za skalowanie obrazu do rozdzielczości 8K, nawet gdy sygnał źródłowy jest nadawany w znacznie niższej jakości. W pierwszej kolejności, procesor obrazu analizuje nadawany sygnał. Następnie, następuje kalibracja i skalowanie. Ostrość obrazu zostaje zwiększona, podobnie jak ilość szczegółów. Na samym końcu, procesor konwertuje współczynnik kształtu ekranu. Należy zwrócić uwagę na fakt, że każda z tych operacji jest wykonywana w czasie rzeczywistym! Zastosowane jednostki główne muszą zatem wykazywać potężną moc obliczeniową, ale dzięki temu, użytkownik może cieszyć się jakością 8K, nawet gdy sygnał nadawany jest w rozdzielczości 2K lub 4K. 

W niektórych modelach telewizorów 8K, algorytmy Sztucznej Inteligencji odpowiadają nie tylko za skalowanie obrazu, ale także dźwięku. W takim przypadku, zadaniem jednostki sterującej jest przetworzenie sygnału dwukanałowego na dźwięk 5.1. Telewizory 8K – jakie rozmiary mają najpopularniejsze modele?

Jaka przekątna ekranu jest najpopularniejsza, jeżeli chodzi o telewizor 8K? Opinie wskazują, że największym powodzeniem cieszą się modele 0 przekątnej ekranu 65 cali (i większej), co jest całkowicie zrozumiałe – dopiero od tej wartości, nowa technologia pokazuje swój “pazur”. Nie znaczy to jednak, że zakup mniejszego modelu jest pozbawiony sensu. W przypadku 55-calowego telewizora 8K, także doświadczymy wspaniałej jakości obrazu, ale różnica między nową technologią a 4K, nie będzie już tak wyraźna. 

Telewizor 8K – czy warto myśleć o zakupie telewizora 8K w tym momencie? Podsumowanie

Czy warto już teraz wydawać pieniądze na telewizory 8K? Opinie wskazują, że tak. Użytkownicy doceniają fantastyczną jakość obrazu, a opinie, według których “modele 4K nie mają podejścia do 8K”, nie należą do rzadkości. Co z dostępnością treści? W sieci nie brakuje materiałów w rozdzielczości 8K, oferuje je nawet popularny serwis YouTube. Jeżeli dodamy do tego fakt, że algorytmy AI są w stanie skalować sygnał do najwyższej jakości, o wykorzystanie potencjału matrycy nie trzeba się martwić.

Pozostaje jeszcze jedno pytanie o telewizor 8K – gdzie kupić? To wciąż rynkowa nowość, jednak sklepy internetowe i naziemne o uznanej marce, oferują bardzo dobry asortyment TV 8K. Tak, z czasem modele, które dziś kosztują krocie, będą znacznie tańsze, ale czekanie niekoniecznie jest dobrym pomysłem. Najczęściej bywa bowiem tak, że technologia traci na wartości najwięcej, gdy na rynku zadebiutuje nowe rozwiązanie. Obecny pułap cenowy można uznać za adekwatny do możliwości, czego przykładem jest choćby telewizor Samsung 8K. Cena na poziomie niewiele powyżej 10 tys. zł. nie wydaje się przesadzona w stosunku do tego, co oferuje koreański producent. Takie przykłady można mnożyć niemal bez końca. Odpowiadając zatem na pytanie – telewizor 8K warto kupić już teraz. Technologia jest bez wątpienia dopracowana w stu procentach.

Sugerowane rankingi szczegółowe:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Krystian
Krystian
3 miesięcy temu

Niewątpliwie, telewizory 8K to wspaniałe urządzenia, jednak ja poczekam aż trochę stanieją. Mało kto może sobie teraz na nie pozwolić, ale ja kiedyś na pewno! Porady przydatne.
Pozdrawiam

Close