Close

Telewizor 8K – czy warto? Ranking i poradnik zakupowy ze wskazówkami

Obraz bardziej szczegółowy niż w rozdzielczości 4K – czy to możliwe? Technologia wykonania ekranów telewizyjnych gna do przodu i ani myśli zwalniać tempa. Choć pod względem statystyk sprzedaży, telewizor 8K na razie nie gra w pierwszej lidze, to wszystko wskazuje, że niebawem wyprze starsze modele, dokładnie tak samo, jak odbiorniki 4K zastąpiły Full HD. Co warto wiedzieć o nowej technologii 8K? Telewizor Ultra HD rzeczywiście zapewnia zauważalnie lepszą jakość reprodukowanego obrazu?

Ranking najlepszych telewizorów 8K

Najlepszy TV 8K
Drugi wybór
Trzeci wybór
Najlepsza alternatywa

KLIKNIJ TUTAJ BY PRZEJŚĆ DO PEŁNEGO RANKINGU TELEWIZORÓW 8K

Co to jest telewizor 8K? Czyli podstawowe informacje o bezpośrednim następcy 4K na rynku telewizorów

telewizor 8k uhd

Na wstępie warto zastanowić się, co to jest telewizor 8K? Czy warto kupić taki odbiornik? Telewizor 8K – co to znaczy? Telewizor 8K Ultra HD charakteryzuje się rozdzielczością ekranu na poziomie 7680×4320 pikseli. Cyfra 8 odnosi się zatem do zaokrąglonej wartości (8000) na dłuższym z boków. Liczby liczbami, ale jak taki obraz wygląda w praktyce? Matryca odbiornika 8K jest w stanie wygenerować aż 33 miliony pikseli. Dla porównania – telewizory 4K generują 8 250 000 pikseli, a FullHD – ok. 2 100 000 pikseli. Taka wartość przekłada się na fantastyczne zagęszczenie pikseli na cal, co skutkuje niesamowicie ostrym, realistycznym obrazem. Tak przynajmniej twierdzą producenci, a jak w praktyce wypada telewizor 8K? Opinie użytkowników jednoznacznie wskazują, że między technologią 4K i 8K występuje taka sama przepaść, jaka wcześniej oddzielała ekrany 4K od FullHD. 

Wysoka rozdzielczość nie jest jednak jedynym atutem nowoczesnych matryc. Niektóre telewizory 8K są wyposażone w złącze HDMI 2.1, które jest w stanie transmitować obraz w rozdzielczości 8K przy 60 klatkach na sekundę, a docelowo, standardem ma być 120 klatek na sekundę. Początkowo, odbiorniki telewizyjne mogły wyświetlać obraz w 24 klatkach na sekundę, później w 25 i w 30. Wyższy klatkaż przekłada się na widocznie większą płynność obrazu i na brak efektu migotania.

Prace nad nową technologią rozpoczęły się w 1995 roku. Wówczas, rozdzielczość 8K była określana jako Super Hi-Vision. Na polskim rynku, pierwsze odbiorniki 8K pojawiły się dopiero wiosną 2018 roku. To najlepiej obrazuje, jak długą drogę przeszła ta technologia, aby wreszcie “trafić pod strzechy”.

Telewizor 8K Ultra HD – co to znaczy?

telewizor 8k

Telewizor 8 K to temat dość kontrowersyjny. Wielu naukowców jest zdania, że ludzkie oko nie jest w stanie zarejestrować obrazu o tak wysokiej rozdzielczości. Nie wynika to z samej budowy siatkówki, a z działania funkcji mózgu. Aby to zobrazować, należy przyjąć, że siatkówka to matryca, a mózg – procesor obrazu. Sama matryca jest w stanie wychwycić rozdzielczość dwukrotnie wyższą niż 8K, jednak procesor obrazu nie może tego przetworzyć. Czy zatem słynne 8K to tylko trik marketingowy? Nic z tych rzeczy.

Zalety 8K docenią przede wszystkim osoby, którym zależy na kinowym efekcie we własnym domu. Odbiornik o dużej przekątnej i stosunkowo niewielka odległość, oddzielająca telewizor od miejsc siedzących, może dać dwojaki efekt – obraz jak w kinie lub “poszarpany”, z widocznymi pikselami. W tym miejscu, do głosu dochodzi technologia 8K. 

Aby zrozumieć, co w praktyce daje wysoka rozdzielczość, należy zapoznać się z parametrem PPI (współczynnik zagęszczenia pikseli na cal ekranu). Im większa przekątna i im niższa rozdzielczość, tym PPI jest gorsze, a użytkownik nie może cieszyć się ostrym jak brzytwa odbiorem. W przypadku ekranów telewizyjnych, aby móc mówić o naprawdę satysfakcjonującej jakości, PPI powinno przekraczać wartość 100. Przy rozdzielczości 4K, taki współczynnik uzyskamy na odbiorniku o przekątnej wynoszącej 40 cali. W przypadku modeli 8K, zbliżoną (a nawet lepszą) jakość uzyskamy na ekranie 75-calowym. To mówi samo za siebie. 

Jaki telewizor 8K wybrać? Na co zwrócić uwagę przy wyborze telewizora 8K?

Skończyły się czasy, kiedy Polska była “technologicznym ogonem” zachodu. Obecnie, wszelkie nowinki technologiczne docierają na nasz rynek bez opóźnień i nie inaczej jest w przypadku telewizorów 8K. TV Sony 8K, LG 8K, Philips 8K, telewizor Samsung 8K – każdy może dosłownie przebierać w ulubionych markach, ale sympatia do producenta nie powinna być jedynym wyznacznikiem przy podejmowaniu decyzji. Ważna jest technologia wykonania matrycy (niektóre modele charakteryzują się bardziej nasyconym obrazem, inne zapewniają realne odwzorowanie barw) i szereg funkcji, jakie dany model oferuje. Przy wyborze TV 8K warto także uwzględnić poniższe parametry.

Przekątna ekranu

Duży ekran pozwoli łatwiej zauważyć ogromną ilość szczegółów obrazu. To właśnie na największych ekranach rozdzielczość 8K daje najlepsze wrażenia, a także najbardziej uwidacznia się różnica w szczegółowości pomiędzy tym, a innymi standardami. Decydując się na zakup TV 8K, warto rozważyć model o przekątnej 75 cali lub nawet większej. 

Typ matrycy

Różne rodzaje matryc generują obrazy o innych parametrach. Przykładowo matryce IPS słyną z dobrego odwzorowania barw, jednak nieco gorzej radzą sobie z wyświetlaniem głębokiej czerni. Telewizory 8K to jednak urządzenia z wysokiej  półki. Decydując się na zakup takiego modelu, możemy być spokojni o wystarczająco dobre parametry obrazu.

Typ podświetlenia

Podstawowym podświetleniem jest EdgeLED. Nie daje ono możliwości wyciemniania stref, a także nie należy ono do najjaśniejszych. Na szczęście telewizory 8K zazwyczaj posiadają wydajniejsze podświetlenie Direct LED, które posiada możliwość zwiększenia kontrastu. Najgłębszą czerń wyświetlą telewizory z podświetleniem OLED. Doskonałymi kolorami mogą się natomiast pochwalić urządzenia z technologią QLED. 

Wspierane standardy

Nowoczesne telewizory 8K wspierają wiele różnych standardów. Należą do nich łączność bezprzewodowa poprzez Wi-Fi czy Bluetooth. Ta druga służy np. do bezprzewodowego połączenia telewizora ze słuchawkami. Wiele dobrych telewizorów wspiera również standard HDR, który odpowiada za wyświetlanie obrazu o wysokiej rozpiętości tonalnej. Przydatne są przy tym specjalistyczne podświetlenia z wygaszaniem stref (Direct LED) lub pojedynczych pikseli (OLED).

Wbudowane funkcje skalowania ekranu

Umożliwia ona podwyższenie szczegółowości obrazu w czasie rzeczywistym. Za działanie tej funkcji mogą odpowiadać np. algorytmy sztucznej inteligencji. Użytkownik może odebrać działanie skalowania jako poprawę ostrości. Nie zastąpi ona jednak prawdziwego materiału 8K. 

Telewizor 8K ranking – top najlepszych modeli telewizorów 8K.

Poniżej prezentujemy listę najlepszych modeli, oferowanych na naszym rodzimym rynku. Zestawienie obejmuje wyłącznie telewizory 8K. Ranking obejmuje odbiorniki, cieszące się dobrymi opiniami użytkowników. 

1. Telewizor 8K LG 75SM9900 NanoCell 75 cali Smart TV

Telewizor 8K LG 75SM9900 NanoCell 75 cali Smart TV

Telewizor LG z technologią NanoCell sprawdzi się doskonale w każdym salonie kinomaniaka. Urządzenie wspiera oczywiście HDR, a także posiada funkcje Smart opierające się o działanie systemu WebOS. Ogromny, 75 – calowy wyświetlacz pobiera do ok. 272W energii, co jest wartością akceptowalną w tej klasie sprzętu. Cena tego telewizora wynosi nieco ponad 10 tysięcy złotych. Trzeba przyznać, że jest ona w pełni uzasadniona. Urządzenia o rozdzielczości 7680 x 4320 są nadal niszą na rynku, a produkcja ich matryc jest bardzo kosztowna. Producent chwali się zastosowaniem technologii sztucznej inteligencji do poprawy parametrów wyświetlanego obrazu.

Zalety
akceptowalna jak na tę klasę sprzętu cena
zrównoważony pobór prądu
poprawa jakości obrazu dzięki sztucznej inteligencji
Wady
odświeżanie tylko na poziomie 100Hz

2. Telewizor 8K Samsung GQ75Q950R 75 cali

Telewizor 8K Samsung GQ75Q950R 75 cali

Telewizor 8K Samsung z technologią QLED wykorzystuje tzw. kropki kwantowe. Rozwiązanie to pozwala uzyskać wyświetlaczowi niespotykaną u konkurencji paletę barw. Obraz jest żywy i nasycony, a barwy są nieprzekłamane. O szczegółowość zadba naturalnie wysoka rozdzielczość 8K. Dzięki wykorzystaniu bardzo szybkiego procesora obraz może być zwiększany do tego rozmiaru. Producent zastosował w tym modelu także inteligentne funkcje poprawy jakości obrazu. Dzięki nim jasność, kontrast czy nasycenie zawsze pozostanie na najlepszym możliwym poziomie. Docenić warto również prosty design ramy i nóg, który dobrze wpasuje się w wystrój każdego salonu. Wisząc na ścianie, telewizor Samsung 8K QLED wygląda natomiast jak obraz.

Zalety
technologia QLED poprawiająca barwy
inteligentna poprawa jakości obrazu
minimalistyczny design
Wady
dość wysoki pobór prądu podczas działania – ponad 400W

3. Telewizor 8K SAMSUNG QE75Q800T QLED 75 cali

Ten model Samsunga TV 8K wyróżnia się obecnością ciekawego systemu dźwiękowego, zdolnego symulować podążanie za obiektem. Matryca 8K z technologią kropek kwantowych wyświetli żywy, barwy obraz dostarczających widzowi niezapomnianych przeżyć. Jej bezpośrednie, 24- strefowe podświetlenie umożliwia wyciemnianie i rozjaśnianie konkretnych partii obrazu w tym samych czasie, zwiększając znacznie kontrast sceny. Samsung chwali się wbudowaniem w telewizor funkcji Remote Access. Pozwala ona bezprzewodowo połączyć się ze swoim komputerem w biurze, a następnie uzyskać dostęp do znajdujących się na nim plików. Bezramkowy design jeszcze dodatkowo zwiększa wizualnie powierzchnię ekranu, a jedna, solidna noga zapewnia idealną stabilność konstrukcji.

Zalety
technologia Quantum Dot
doskonała jakość obrazu
szybki system operacyjny Tizen
Wady
dość wysoki pobór mocy – ponad 400W podczas pracy

4. Telewizor 8K SONY KD-75ZH8

Telewizor 8K SONY KD-75ZH8

Firma Sony od lat kojarzy się z produktami najwyższej jakości. Nie inaczej jest w przypadku tego telewizora 8K 75 cali. Urządzenie pracuje pod kontrolą systemu Android, który posiada szereg różnych możliwości i funkcji takich jak np. wyszukiwanie głosowe. Zastosowanie pełnego, bezpośredniego podświetlenia LED dało możliwość lokalnego przyciemniania pewnych obszarów ekranu, co pozwala zwiększyć kontrast sceny i lepiej uwydatnić wszelkie elementy w wysokiej rozpiętości tonalnej. Wyświetlacz Triluminos przedstawia obraz o świetnych barwach, kontraście oraz jasności. Nie gorsze się tu także kąty widzenia  i funkcje dostosowywania parametrów obrazu. Ten telewizor 8K 75 cali Sony wyróżnia się także nietypowym designem. Jego rama wraz z wyświetlaczem stoi na bardzo niskich, niemal niewidocznych nóżkach. To idealne rozwiązanie do minimalistycznych wnętrz.

Zalety
rewelacyjna jakość obrazu
prosty i minimalistyczny design
wiele funkcji oferowanych przez system Android
Wady
wysoka cena – ok. 30 tysięcy zł

5. Telewizor 8K Sony KD98Zg9 i Sony KD85ZG9 8K

Oba modele telewizora Sony KD98Zg9 8K oraz Sony KD85ZG9 8K reprezentują serię telewizorów ZG9. Podobnie jak w przypadku pierwszego zestawienia, różnią się przekątna ekranu. Telewizory są dostępne w dwóch wariantach 98 cali i 85 cali.

Telewizor Sony 8K KD98Zg9

Opisywane odbiorniki są obsługiwane przez procesor X1 Ultimate, który w inteligentny sposób optymalizuje jasności kolor każdego detalu obrazu. Na uwagę zasługuje technologia Blacklight Master Drive, odpowiadająca za głęboką czerń. Nie zabrakło też obsługi funkcji HDR. Telewizor Sony 8K ma na wyposażeniu 4 głośniki frontowe i 2 tylne subwoofery. Funkcja Sound-from-Picture reality gwarantuje idealną synchronizację obrazu i dźwięku. należy jednak podkreślić, że opisywany telewizor 8K SONY jest dedykowany bardzo majętnym odbiorcom.

Zalety
Fantastyczna jakość obrazu 8K oraz doskonała jakość dźwięku
Wbudowny Chromecase
Wady
Niezwykle wysoka cena w porównaniu do liderów rankingu
Sony Zg9 to urządzenie mało zintegrowane z innymi urządzeniami smart, nawet pomimo niezwykle wysokiej ceny

Telewizor SONY KD98Zg9 8K kupisz tutaj:

6. Telewizor 8K Philips 65OLED934

Telewizor Philips 8K wykorzystuje dobrze znaną funkcję Ambilight, co już od jakiegoś czasu stanowi wyróżnik holenderskiego producenta. Inteligentne diody LED, umieszczone na obudowie, dostosowują się do wyświetlanego obrazu i dźwięku, dzięki czemu zapewniają idealnie dopasowane oświetlenie i optycznie powiększają ekran. Za dźwięk odpowiada firma, której nikomu nie trzeba przedstawiać – Bowers & Wilkins. Odbiornik wspiera funkcje Dolby Vision i Dolby Atmos. Nie zabrakło też obsługi HDR10+. Telewizor działa w oparciu o system operacyjny Android, ale producent zatroszczył się o wsparcie nie tylko dla Asystenta Google, ale także dla Alexy, obsługiwanej przez urządzenia Amazon. 

Telewizor 8K Philips 65OLED934
Zalety
Niezwykle wysoka jakość obrazu 8K
Bardzo wysoka jakość dźwięku dzięki głośnikom Bowers & Wilkins
Bardzo dobra cena
Wady

7. Telewizor Samsung 65Q900RA 8K 65 cali

Zaczynamy od dwóch modeli sygnowanych przez koreańskiego producenta. Telewizor 8K Samsung 65Q900RA i QE75Q900R to te same odbiorniki, a jedyna różnica między nimi to przekątna ekranu (telewizor Samsung QLED 8K oferuje odpowiednio 65 i 75 cali).

Samsung 65Q900RA QE75Q900R 8K QLED TV

Samsung QE75Q900R, podobnie jak mniejszy model, charakteryzuje się minimalistycznym designem, skrywającym najnowocześniejsze technologie. Opisywany odbiornik został wyposażony w niezwykle wydajny procesor Quantum 8K, który umożliwia skalowanie obrazu do wysokiej rozdzielczości. Matryca obsługuje technologię HDR, która odpowiada za odpowiednie eksponowanie ciemnych i jasnych detali. Nie zabrakło funkcji inteligentnego dźwięku – każdy detal podlega indywidualnej optymalizacji. Ciekawostką jest funkcja SmartThings, synchronizująca działanie znajdujących się w domu inteligentnych urządzeń. To nie wszystkie zalety, jakie zapewnia Samsung 8k TV. Cena też jest mocną stroną tego modelu.

Zalety
Fantastyczna jakość obrazu 8K UHD
Doskonała jakość wbudowanych głośników
Bardzo dobra cena jak na telewizory 8K, wśród których niektóre modele przekraczają kwoty kilkudziesięciu tysięcy
Wady

Telewizor Samsung 65Q900RA 8K QLED TV kupisz tutaj:

Telewizory 8k – ile kosztują? Czy trzeba słono zapłacić?

Na co najczęściej zwracamy uwagę, kupując telewizor 8K? Cena jest jednym z podstawowych wyznaczników przy podejmowaniu decyzji zakupowej. Nowe technologie mają to do siebie, że tuż po rynkowym debiucie, trzeba za nie słono płacić. Wyjątku nie stanowi TV 8K. Cena? Najtańszy telewizor 8K kupimy za kwotę ok. 5-6 tys. zł. Należy jednak zaznaczyć, że będzie to odbiornik 55-calowy. Mając do dyspozycji kwotę wyższą o 3 tys., można już myśleć o 55-calowym telewizorze naprawdę wysokiej klasy. Jeżeli jednak zależy nam na wykorzystaniu pełnego potencjału technologii 8K, należy liczyć się z wydatkiem minimum 10-12 tys. zł.

Omawiany segment jest jednak bardzo rozbudowany i należy zaznaczyć, że obecne w nim są także bardzo drogie telewizory 8K. Ile kosztuje odbiornik z najwyższej półki? Jeżeli pieniądze nie stanowią istotnego ograniczenia, łatwo można przekroczyć barierę 100 tys. zł (przykładem jest LG OLED 8K 88Z9). W niektórych przypadkach, podana kwota może być nawet 3-krotnie wyższa (Sony 8K KD98ZG9).

Można pomyśleć, że wydawanie równowartości całkiem atrakcyjnego mieszkania na telewizor ociera się o szaleństwo. Należy jednak podkreślić, że flagowe modele są pokazem technologicznych możliwości producenta i wskazują, w jakim kierunku będzie podążać rozwój technologii OLED. 

Kiedy telewizor 8K osiągnie cenę, która pozwoli wkroczyć mu do głównego nurtu. Trudno jest wskazać konkretny rok, ale należy przyjąć, że powinno to nastąpić za kilka lat. Już teraz, biorąc pod uwagę oferowane możliwości, cena niektórych modeli może być uznana za dość atrakcyjną. Nie można zatem powiedzieć, że określenie “droga zabawka” to synonim słów telewizor 8K. Sklep, w jakim szukamy danego modelu, ma bardzo duże znaczenie – czasami różnice cenowe dochodzą do tysiąca zł.  

Sztuczna Inteligencja w telewizorach 8K

Sztuczna Inteligencja w telewizorach 8K

Za wysoką cenę omawianych urządzeń odpowiada nie tylko zaawansowana technologia wykonania matrycy, ale także AI, czyli Sztuczna Inteligencja. W tym przypadku, nie jest to jednak tylko kosztowne hasło marketingowe.

Algorytmy Sztucznej Inteligencji odpowiadają za skalowanie obrazu do rozdzielczości 8K, nawet gdy sygnał źródłowy jest nadawany w znacznie niższej jakości. W pierwszej kolejności, procesor obrazu analizuje nadawany sygnał. Następnie, następuje kalibracja i skalowanie. Ostrość obrazu zostaje zwiększona, podobnie jak ilość szczegółów. Na samym końcu, procesor konwertuje współczynnik kształtu ekranu. Należy zwrócić uwagę na fakt, że każda z tych operacji jest wykonywana w czasie rzeczywistym! Zastosowane jednostki główne muszą zatem wykazywać potężną moc obliczeniową, ale dzięki temu, użytkownik może cieszyć się jakością 8K, nawet gdy sygnał nadawany jest w rozdzielczości 2K lub 4K. 

W niektórych modelach telewizorów 8K, algorytmy Sztucznej Inteligencji odpowiadają nie tylko za skalowanie obrazu, ale także dźwięku. W takim przypadku, zadaniem jednostki sterującej jest przetworzenie sygnału dwukanałowego na dźwięk 5.1. 

Telewizory 8K – jakie rozmiary mają najpopularniejsze modele?

Jaka przekątna ekranu jest najpopularniejsza, jeżeli chodzi o telewizor 8K? Opinie wskazują, że największym powodzeniem cieszą się modele 0 przekątnej ekranu 65 cali (i większej), co jest całkowicie zrozumiałe – dopiero od tej wartości, nowa technologia pokazuje swój “pazur”. Nie znaczy to jednak, że zakup mniejszego modelu jest pozbawiony sensu. W przypadku 55-calowego telewizora 8K, także doświadczymy wspaniałej jakości obrazu, ale różnica między nową technologią a 4K, nie będzie już tak wyraźna. 

Telewizor 8K – czy warto myśleć o zakupie telewizora 8K w tym momencie? Podsumowanie

Czy warto już teraz wydawać pieniądze na telewizory 8K? Opinie wskazują, że tak. Użytkownicy doceniają fantastyczną jakość obrazu, a opinie, według których “modele 4K nie mają podejścia do 8K”, nie należą do rzadkości. Co z dostępnością treści? W sieci nie brakuje materiałów w rozdzielczości 8K, oferuje je nawet popularny serwis YouTube. Jeżeli dodamy do tego fakt, że algorytmy AI są w stanie skalować sygnał do najwyższej jakości, o wykorzystanie potencjału matrycy nie trzeba się martwić.

Pozostaje jeszcze jedno pytanie o telewizor 8K – gdzie kupić? To wciąż rynkowa nowość, jednak sklepy internetowe i naziemne o uznanej marce, oferują bardzo dobry asortyment TV 8K. Tak, z czasem modele, które dziś kosztują krocie, będą znacznie tańsze, ale czekanie niekoniecznie jest dobrym pomysłem. Najczęściej bywa bowiem tak, że technologia traci na wartości najwięcej, gdy na rynku zadebiutuje nowe rozwiązanie. Obecny pułap cenowy można uznać za adekwatny do możliwości, czego przykładem jest choćby telewizor Samsung 8K. Cena na poziomie niewiele powyżej 10 tys. zł. nie wydaje się przesadzona w stosunku do tego, co oferuje koreański producent. Takie przykłady można mnożyć niemal bez końca. Odpowiadając zatem na pytanie – telewizor 8K warto kupić już teraz. Technologia jest bez wątpienia dopracowana w stu procentach.

Czy rozdzielczość 8K w telewizorze ma sens a jeżeli tak to kiedy?

Rozdzielczość 8K w dużym telewizorze może mieć sens już dziś. Zależy to oczywiście od tego, czy dysponujemy źródłami obrazu będącymi w stanie generować klatki w tak wysokiej rozdzielczości. Na dzień dzisiejszy ilość filmów dostępnych w 8K jest niewielka. Nie musimy jednak polegać na tworach stworzonych przez producentów filmowych. Ekran o tak wysokiej rozdzielczości może nam posłużyć do wyświetlania fotografii wykonanych np. na wakacjach. Jeśli posiadamy aparat fotograficzny o rozdzielczości znacznie przewyższającej 8Mpix (ilość pikseli w telewizorze 4K), a najlepiej wynoszącej ok. 33Mpix (ilość pikseli w telewizorze 8K), to na nowym ekranie zdecydowanie zauważymy różnicę w stosunku do obrazu wyświetlanego na ekranie o popularnej rozdzielczości 4K. Warto także pamiętać, że ilość produkcji filmowych 8K stale rośnie. Nasz telewizor z biegiem czasu będzie zatem coraz bardziej wykorzystywał swój potencjał.

Jakie treści do telewizora 8K są obecnie dostępne na rynku i jak ma się to do wykorzystania zasobów 8K?

Ilość materiałów 8K dostępnych do oglądania w sieci nie jest na razie zbyt duża. Niektóre produkcje znajdziemy na popularnych serwisach takich jak YouTube czy Netflix. Pamiętajmy jednak, że do płynnego ich oglądania potrzebne nam będzie szybkie łącze internetowe. Zaleca się co najmniej 100Mbit/s prędkości pobierania. Nie musimy się jednak ograniczać jedynie do filmów. Wysoką rozdzielczość wykorzystamy, oglądając obraz wyświetlany z mocnego komputera. W wysokiej rozdzielczości możemy uruchomić mniej wymagające gry, a także oglądać zdjęcia z niespotykaną ilością detali bez konieczności ich powiększania. Różne treści 8K dynamicznie powstają i są dostępne w coraz większej ilości. Nawet jeśli z początku nieczęsto będziemy korzystali z atutów 8K, to z czasem coraz częściej będziemy z nich korzystać. 

Kupować telewizor 8K czy poczekać?

Argumentami przemawiającymi za poczekaniem z zakupem telewizora 8K są wysokie ceny tych urządzeń oraz stosunkowo niewielka ilość materiałów dostępnych w tej rozdzielczości. Wprawdzie telewizory dość szybko tanieją, jednak już teraz możliwe jest kupienie świetnego modelu 8K w cenie ok. 10 tysięcy złotych. Biorąc pod uwagę, że urządzenie to dostarczy nam niesamowitych wrażeń podczas seansów filmowych, będzie wielofunkcyjne, a także posłuży nam przez wiele lat, cena ta zaczyna wydawać się całkiem uzasadniona. Szczegółowy obraz przez długi czas będzie maksymalnie wykorzystywał jakość dostępnych treści, nie dając nam powodów do zakupu kolejnego urządzenia. 

O co chodzi z HDMI 2.1 w przypadku telewizorów 8K?

Popularny standard HDMI występuje w kilku wariantach. Wiele nowoczesnych telewizorów do uzyskania pełnych możliwości wymaga użycia kabla zgodnego z HDMI 2.1. Standard ten jest niezbędny do niezakłóconego i płynnego przesyłania obrazu o rozdzielczości 8K. HDMI 2.1 umożliwia ponadto obsługę dynamicznego HDR, które polega na dostosowywaniu parametrów obrazu już w trakcie jego przesyłania. Znajdziemy tu także wsparcie dla zmiennej częstotliwości odświeżania obrazu. Decydując się zatem na telewizor 8K, upewnijmy się, że podłączany do niego sprzęt łączymy kablem HDMI 2.1. 


TE PRODUKTY NIE SĄ JUŻ DOSTĘPNE:

Telewizor 8K QLED Samsung QE55Q950RBT 55 cali i Samsung QE65Q950RBT 65 cali 8K UHD HDR

Modele z linii Samsung QLED Q950R (55 I 65 cali) to rozwinięcie serii Q900R. Obie linie modelowe wykorzystują identyczną technologię matrycy i ten sam procesor obrazu. Pozycjonowany wyżej model Samsung Q950R uzupełnia braki swojego brata. Jakie udogodnienia zapewnia opisywany telewizor QLED 8K? Samsung oferuje m.in. częstotliwość odświeżania na poziomie 4300 Hz, komunikację Bluetooth i DLNA. Co jeszcze oferuje Samsung? Telewizor 8K Q950R wykorzystuje skuteczny HDR i funkcję Ultra Szeroki Kąt Widzenia, zapewniającą idealną jakość bez względu na pozycję, jaką zajął użytkownik.

Telewizor 8K SAMSUNG QE55Q950RBT
Zalety
Doskonała jakość obrazu 8K
zaawansowany procesor telewizora
Wady
cena jest wyższa od liderów rankingu Samsung Q900R choć nie odnotowuje się zdecydowanie wyższych parametrów ani funkcjonalności

Telewizor 8K LG OLED88z9

Telewizor 8K LG OLED88z9 to jeden z najbardziej zaawansowanych modeli, dostępnych na rynku. Jak twierdzi producent, LG OLED Z9 zapewnia “prawdziwą rozdzielczość 8K”. Co to oznacza w praktyce? Poza wymaganą rozdzielczością, LG Z9 zapewnia osobną ekspozycję wszystkich pikseli. W tym przypadku, modulacja kontrastu to aż 91,8 procent, co znacząco przewyższa minimalne wymogi normy ISO3 dla prawdziwej rozdzielczości 8K (25 procent). W połączeniu z potężnym procesorem α9 i z ogromną przekątną ekranu (aż 88 cali) przekłada się to na wrażenia nieodbiegające od tych, jakie oferują najlepsze sale kinowe. W tak zaawansowanym urządzeniu nie mogło zabraknąć obsługi standardów HDR i Dolby Atmos. Jeżeli dodamy do tego zaawansowane inteligentne funkcje LG ThinQ AI, otrzymujemy kompletne urządzenie. Niestety, dla wielu osób, cena opisywanego modelu może okazać się skuteczną barierą. 

Telewizor 8k LG OLED88z9
Zalety
Bardzo wysoka jakość obrazu 8K
Bardzo wysoka jakość dźwięku
Bardzo niska emisja światła niebieskiego
Wady
Wysoka cena w porównaniu do liderów rankingu
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Krystian
Krystian
6 miesięcy temu

Niewątpliwie, telewizory 8K to wspaniałe urządzenia, jednak ja poczekam aż trochę stanieją. Mało kto może sobie teraz na nie pozwolić, ale ja kiedyś na pewno! Porady przydatne.
Pozdrawiam

Frann6
Frann6
2 miesięcy temu

tv 8k robi wrażenie, ale jak na razie będę oglądać tylko w sklepach rtv 😀

madzia
madzia
2 miesięcy temu

czy gołym okiem widać różnicę między 8k a 4k?

snake plissken
snake plissken
11 dni temu

Nie ma jeszcze odtwarzaczy 8k, ani płyt z filmami w tym standardzie, nie ma konsol do grania obsługujących 8k – ja zdecydowanie zaczekam, aż nowe się zadomowi na rynku i okrzepnie. Ceny też spadną.

Close