Aktualizacja: Wrzesień 2024
Antena pokojowa – co to jest i jak działa?
Anteny to całkiem proste w budowie (w teorii) urządzenia, których zadaniem jest zbieranie i zamienianie fali elektromagnetycznych występujących w naszym środowisku na sygnał elektryczny, który kolejno jest dekodowany i przetwarzany np. na dźwięk lub obraz. Anteny pokojowe to mniejsza odmiana tych urządzeń dostosowana do podłączenia do naszego telewizora czy radia.
Jakie są rodzaje anten pokojowych?
Jak wybrać antenę pokojowa? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Ma zwykle wartość od 25 do 50dB. Im wyższa jest ta wartość, tym lepszej jakości sygnał odbierzemy. Będzie on potem dodatkowo wzmocniony przez wzmacniacz.
Wzmacnianie sygnału potęguje występujące w nim zakłócenia. Dobrze jest więc móc odpowiednio ustawić ten parametr dla optymalnej ogólnej jakości odbioru.
Najlepiej poszukiwać sprzętu, który ma jeden przewód pomiędzy odbiornikiem a anteną – dzięki temu łatwiej jest zachować porządek i umieścić antenę w bardziej dogodnym dla nas miejscu.
Wygląd jest ważnym aspektem pamiętając o fakcie, że antena pokojowa będzie przecież elementem wystroju naszego pokoju.
Jaka antena pokojowa będzie najlepsza? Ranking anten pokojowych
Antena wewnętrzna Libox LBO180
Małe wymiary i świetny wygląd
Ta antena pokojowa marki Libox nie zakłóci estetyki żadnego pomieszczenia. Urządzenie jest niewielkie oraz estetycznie wykonane. Prosty i nowoczesny design dobrze wpasuje się do praktycznie każdego wystroju. Antenę pokojową ustawimy na każdej równej powierzchni.
Prosta w podłączeniu
W zestawie z anteną pokojową znajduje się zasilacz oraz kabel antenowy o długości 1,5m. Jednym z nich łączymy antenę z telewizorem lub dekoderem DVB-T, a drugi łączy antenę z naszym gniazdkiem elektrycznym. Są to jedyne podłączenia, jakie będziemy musieli wykonać. Pozostanie jedynie odpowiednie ukierunkowanie anteny i wyszukanie kanałów w naszym telewizorze.
Antena wewnętrzna Sonus Solo
Podłącz, ustaw i zapomnij
Antenę radiową FM Sonus podłączamy do naszego odbiornika radiowego jednym przewodem. Nie ma tu żadnych zasilaczy, ani dodatkowych akcesoriów. Podpiętą antenę rozwijamy możliwie na jak największą długość, a końcówkę ustawiamy np. na regale czy półce. Po włączeniu radia od razu usłyszymy odbierany sygnał lepszej jakości. Nie wykonujemy żadnej konfiguracji, jak ma to miejsce w antenach telewizyjnych.
Małe wymiary, duże możliwości
Długa na 1,7 metra antena jest zakończona estetyczną obudową z nóżką. To niepozorne urządzenie dostarcza nam do 12dB wzmocnienia sygnału, co jest całkiem dobrą wartością. Łącząc te cechy z niską ceną, otrzymujemy więc produkt bardzo dobry, a zarazem tani.
Antena pokojowa Libox DVB-T
Prosta konstrukcja
Antena pokojowa telewizyjna firmy Libox nie posiada obudowy. Jej elementy widzimy więc gołym okiem. Design ten sprawia, że urządzenie jest lekkie i skuteczne. Zawiesimy je np. na ścianie. Deklarowany zysk energetyczny to maksymalnie 40dB, a po wzmocnieniu 69dB. Na skuteczność nie powinniśmy więc narzekać.
Estetyka i łatwość podłączania
Dodawany w zestawie zasilacz posiada przewód sięgający do wtyczki antenowej, którą wkładamy do telewizora lub dekodera DVB-T. Pomiędzy odbiornikiem a anteną prowadzony jest więc tylko jeden przewód, który jest gruby i odporny na uszkodzenia. To dobre rozwiązanie zapewniające ład w naszym domu.
Antena wewnętrzna Maclean MCTV-930
Ozdoba każdego salonu
Firma Maclean podczas projektowania tej anteny zdecydowanie postawiła na elegancję i nowoczesność. Szykowny, smukły słupek w czarnym, błyszczącym kolorze będzie świetnie wyglądał przy nowoczesnym telewizorze. Urządzenie nakładamy na podstawkę, która umożliwia stabilne ustawienie anteny na dowolnej poziomej powierzchni. Dzięki temu antena pokojowa nie zajmuje niemal w ogóle miejsca, a przy tym stanowi ciekawy element ozdobny naszego pokoju.
Silny wzmacniacz i filtr LTE
Konstrukcja anteny pokojowej zawiera mocny wzmacniacz, dzięki któremu odbierzemy sygnały nawet w trudniejszych warunkach. Wraz z nimi możemy napotkać zakłócenia, które pochodzą od fal radiowych innych technologii takich jak telefonii komórkowej. Omawiana antena posiada jednak filtr, który je eliminuje, a odbierany sygnał pozostawia wolnym od zakłóceń. Dodatkowe ekranowanie anteny minimalizuje natomiast dodatkowe zakłócenia pochodzące od urządzeń w naszym domu.
Polska antena pokojowa DVB-T TV Elkam
Mocny i czysty sygnał
Ta antena pokojowa telewizyjna posiada zysk energetyczny na poziomie 28-33dB. Po jego wzmocnieniu na wyjściu otrzymujemy jednak sygnał o poziomie aż 110-118dBuV. To zatem duża wartość. Konieczne do tego będzie odpowiednie jej odfiltrowanie, co zapewnił producent anteny. Produkt jest odporny na zakłócenia pochodzące z sieci komórkowych, Intenetu, częstotliwości CB itp.
Dobra na półkę
Obudowa tej anteny pokojowej ma niewielką wysokość - 165mm. W połączeniu z niedużą głębokością i nieco większą szerokością, parametr ten sprawia, że antena pokojowa DVB-T nadaje się idealnie do ustawienia na półce ściennej czy regałowej. Możliwość dogodnego ustawienia anteny w wielu miejscach pomieszczenia jest przydatna do dostosowania ustawienia do jak najlepszego odbioru.
Antena LTC LXDVBT02
Regulowane wzmocnienie
Ta antena, jako jedna z nielicznych, posiada możliwość płynnej regulacji wzmocnienia swojego sygnału. Dzięki temu idealnie dopasujemy tę wartość do satysfakcjonującego nas odbioru. To istotna cecha, ponieważ wzmacniacz sygnały wzmacnia również występujące w rozgłośni szumy. Regulacja mocy tego urządzenia pozwoli zatem ustawić najlepszy kompromis pomiędzy siłą sygnału a ilością znajdującego się w nich szumów. Warto jednak wspomnieć, że urządzenie ponadto zostało wyposażone w zestaw filtrów przeciwzakłóceniowych.
Nietypowy wygląd
Producent LTC zdecydował się zastosować dość nietypową konstrukcję tej anteny pokojowej. Posiada ona stabilną podstawę z regulacją wzmocnienia, kontrolkami oraz portami do podłączenia przewodów. Sama antena jest natomiast wystającym okręgiem z dwoma słupkami o regulowanej długości. Całość obraca się o 150 stopni, dzięki czemu dopasujemy ustawienie urządzenia do najlepszego odbioru.
Antena wewnętrzna Wiedyska DVB-T SLIM
Umieść, gdzie chcesz
Malutka antena pokojowa do telewizora marki Wiedyska może być ustawiona w praktycznie każdym miejscu naszego pokoju. Urządzenie dzięki swoim małym wymiarom i wadze może być nawet przymocowane do powierzchni szyby okiennej za pomocą dołączonej przyssawki. Bez trudu ustawimy ją także na ramie telewizora czy innego urządzenia. Cienki kabel antenowy o długości 4m może być łatwo ukryty w listwach podłogowych.
Zasil tak, jak Ci wygodnie
We wspomnianym kablu antenowym zintegrowano także przewody zasilające, które zakończone są wtykiem USB. Antenę podłączymy więc do dowolnego złącza USB w telewizorze, komputerze czy innym urządzeniu z portem USB. Antena nie zajmuje zatem żadnego gniazdka elektrycznego, a przy tym pobiera minimalne ilości energii elektrycznej. Jeśli jednak chcemy zasilić ten produkt z typowego gniazdka, to możemy do tego wykorzystać np. ładowarkę od telefonu.
Antena pokojowa ALPHA
Klasyczna i niezawodna konstrukcja
Antena pokojowa do telewizora Alpha to niezawodne urządzenie do ustawienia na półce czy regale. Dobrej jakości konstrukcja generuje mocny sygnał nawet o wartości 45dB. Urządzenie bez trudu dopasujemy do wystroju naszego pokoju, gdyż te występuje w dwóch wariantach kolorystycznych (czarnym i białym), a także w wersji z podstawką lub do zawieszenia. To zatem uniwersalny i dobry wybór, który nie zawiedzie nikogo.
Tylko jeden przewód pomiędzy anteną a odbiornikiem
Dodawany w zestawie zasilacz posiada regulację wzmocnienia. Ta odbywa się poprzez obrót pokrętła znajdującego się na samej obudowie zasilacza. Przewód zasilający poprowadzono natomiast do wtyku antenowego, który wkładamy do naszego telewizora bądź dekodera. Pomiędzy odbiornikiem a samą anteną prowadzimy zatem już tylko jeden przewód.
Antena pokojowa SONUS TV BARCZAK
Prosty design
Antena pokojowa marki Sonus już występowała w naszym rankingu. Tamten model był jednak kierowany do odbiorników radiowych, a ten posiada dodatkowy wzmacniacz, dzięki któremu możliwy jest odbiór sygnału telewizyjnego. To, co jednak pozostało niezmienione, to design produktu. Mamy tu do czynienia z poziomym pałąkiem umieszczonym na nóżce. Produkt świetnie będzie wyglądał w praktycznie każdym pomieszczeniu.
Łatwe ukrycie kabla
Przewód antenowy w tym produkcie jest bardzo cienki. Zwiększa to co prawda jego podatność na zakłócenia i uszkodzenia, ale jednocześnie umożliwia jego dobre ukrycie. Być może to właśnie lepsza droga do ochrony przewodu – nie dając możliwości na jego kontakt np. z domowym zwierzęciem.
Antena pokojowa czy zewnętrzna? Która sprawdzi się lepiej?
Praktycznie zawsze lepiej sprawdzają się anteny zewnętrzne. Umieszczone na wolnej przestrzeni zbierają silniejszy sygnał, który jest blokowany przez ściany naszego domu. Nie zawsze możemy jednak to zrobić. Przykładem takiej sytuacji jest mieszkanie w zabytkowej kamienicy, na której nie wolno umieszczać żadnych anten. Możemy jednak osiągnąć dobre wyniki także z anteną pokojową. Potrzebne do tego będzie odpowiednie jej ustawienie i ukierunkowanie. Antenę pokojową zabierzemy także w podróż do hotelu czy domku letniskowego. Dzięki jej niewielkim wymiarom transport nie powinien stanowić problemu.
Gdzie ustawić antenę pokojową?
Odpowiednie ustawienie anteny pokojowej to kluczowa kwestia. Bezpośrednio od tego zależy jakość odbieranego sygnału, a więc czystości i płynności obrazu oraz dźwięku naszych audycji telewizyjnych i radiowych. Warto najpierw zapoznać się z położeniem najbliższego nadajnika telewizyjnego sygnału DVB-T. Trzeba także wziąć poprawkę na wpływ ścian, drzwi, szyb itp. na tłumienie sygnału w naszym domu. Im więcej przeszkód, tym gorzej dla jakości sygnału. Najlepszym wyborem jest zawsze umieszczenie anteny pokojowej przy oknie skierowanym na nadajnik.
Antena pokojowa czy warto? Wady i zalety
Antena wewnętrzna to urządzenie o wielu zaletach, jednak posiada także wady. Przyjrzyjmy się im.
Tego typu anteny są niewielkimi i lekkimi konstrukcjami, które możemy bez trudu zabrać w podróż do domku letniskowego. Niektóre z nich mogą być zasilane z przenośnych źródeł energii takich jak powerbank, co umożliwi nam oglądanie telewizji podczas podróży. W sprzedaży znajdziemy ogromną ilość różnych modeli o innej stylistyce i parametrach. Bez trudu powinniśmy więc dopasować idealny produkt dla siebie.
Należy jednak pamiętać o wadach tych konstrukcji. Wewnątrz naszych domów wszelkie sygnały pochodzące z podwórza są znacznie tłumione. Konieczne jest więc znalezienie optymalnego ustawienia dla anteny. Miejmy również na uwadze, że tanie modele takich anten mają zwykle kiepskie parametry i pomimo zapewnień producentów o ich niesamowitych właściwościach, w rzeczywistości okazują się być dość słabe.
Podsumowanie
Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł Wam wybrać odpowiedni model anteny pokojowej. Urządzenia te stają się coraz bardziej przystępne cenowo, dzięki czemu więcej osób decyduje się na ich zakup. Pamiętajmy jednak, aby zakupu dokonać z rozsądkiem. Przemyślana decyzja z pewnością dostarczy nam wieloletniego zadowolenia z nowej anteny!