Aktualizacja: Październik 2024
Jaki zbiornik na deszczówkę wybrać? Jakie są rodzaje zbiorników na deszczówkę?
Na co zwrócić uwagę przy wyborze zbiornika na deszczówkę?
Zbiorniki na deszczówkę występują w całej gamie rozmiarów wyrażanych w litrach. To, jaki model wybierzesz, zależy od Ciebie i Twoich potrzeb a także rozmiaru dachu. Do montażu naziemnego polecamy zbiorniki mieszące do 1000 litrów wody. Zbiorniki na deszczówkę do 360l są świetne, jeśli posiadasz mały dom z niewielkim dachem i potrzebujesz wody do podlewania skromnego ogródka. Właścicielom dużych ogrodów o wiele bardziej przyda się pokaźny zbiornik, a taki właśnie jest ten o pojemności ok. 500l. Zbiorniki powyżej 1000 litrów są zbiornikami podziemnymi, które wymagają dodatkowej, przemyślanej instalacji. Taki pojemnik pozwala już na gromadzenie wody deszczowej na działce nie tylko z dachu, ale także z powierzchni utwardzonych. Sprawdzi się do użytku w przydomowych szklarniach i dużych ogrodach.
Poza samym zbiornikiem do jego funkcjonowania potrzebna jest też odpowiednia instalacja deszczowa. Może ona pozwalać na zbieranie wody z rynny czy powierzchni zbiorczych. Dopływ wody pitnej może być zautomatyzowany lub doprowadzony ręcznie. Jeśli nie czujesz się ekspertem w kwestii montażu takich urządzeń warto wybrać gotowy zestaw do zbierania deszczówki i zatrudnić do jego montażu specjalistę.
Większość naziemnych modeli zbiorników na wodę to zwykłe beczki, które mogą szpecić ogród. Jeśli zależy ci na estetyce, warto wybrać model podziemny albo zdecydować się na zbiornik o bardziej eleganckim wykończeniu, imitujący na przykład dużą donicę. Dzięki temu zbiornik będzie praktyczną dekoracją przestrzeni.
Jaki zbiornik na deszczówkę wybrać? Zbiorniki na deszczówkę ranking
Zbiornik na deszczówkę AQUACAN 360L - zbiornik na deszczówkę w kształcie wazy
Pojemnik o eleganckim designie i estetycznym wykończeniu. Nadaje się perfekcyjnie do małych i średnich ogrodów ze względu na pojemność 360 l. W zestawie posiada niezbędne elementy do kompletnego montażu tj.: zbieracz rynnowy, kran i zestaw do podłączenia węża ogrodowego i zaworu.
Zbiornik na deszczówkę w kolorze antracytowym 310l
Pojemnik na deszczówkę o geometrycznym kształcie, idealny do średniej wielkości ogrodów ze względu na pojemność 360 l. W zestawie znajdziesz zarówno zbieracz, jak i zawór do podłączenia węża ogrodowego.
Beczka na deszczówkę GN339 100l z filtrem i kranikiem
Minimalistyczny, naziemny zbiornik na wodę opadową w kolorze ciemnozielonym i z czarną podstawą. Pojemność zbiornika to 100l, dlatego jest świetny do małych ogrodów lub małych działek. Wymiary zbiornika bez podstawy to 36 x 31 x 94 cm. Natomiast całość waży ok. 9 kg. Oprócz beczki, otrzymasz zestaw do podłączenia do rynny o średnicy 50 - 87 mm.
Zbiornik na deszczówkę AQUACAN 360L i podstawką Cantap- ITAP1
Ten naziemny zbiornik na deszczówkę wyglądem przypomina klasyczne, drewniane beczki na wodę opadową. Wykonany jest całkowicie z polietylu a jego wymiary to
Zbiornik na wodę deszczową 3000l
Ważący blisko 80 kg osadnik gnilny odpowiedni do przydomowej oczyszczalni lub jako zbiornik na deszczówkę. Posiada pojemność prawie 3000 l, dlatego nadaje się do magazynowania wody z dużych dachów.
Zbiornik do gromadzenia deszczówki BASS POLSKA BP-7998 500L
Pojemny zbiornik przydomowy do zbierania wody z rynny. Zbiornik jest lekki i składany, dzięki czemu jest łatwy do przechowywania zimą. Istnieje możliwość przyłączenia kraniku oraz zawór do węża ogrodowego. Posiada także zawór przelewowy, odprowadzający nadmiar wody.
Naziemny zbiornik do deszczówki o pojemności BASS POLSKA BP-8000 1000L
Składana beczka na wodę z deszczówki. W zestawie zawiera dodatkowy kran z filtrem, wąż przelewowy i zawór. Całość pokryta jest odporną, zieloną plandeką zrobioną z PCV.
Zbiornik na wodę z rynny GN355 (GN355) 250L
Beczka na deszczówkę o pojemności 250 l, czyli idealnej do małych ogrodów i działek. Posiada w zestawie gotowe podłączenie do rynny razem z filtrem. Istnieje możliwość zamontowania dodatkowego kranika oraz umieszczenie zbiornika na dodatkowej podstawie.
Po co zbiornik na deszczówkę? Czyli proekologiczne i praktyczne rozwiązanie.
Posiadasz ogród, który musisz regularnie podlewać, ale wolisz używać innych systemów nawadniania ogrodu? Udowodnimy Ci, że używanie deszczówki jest lepsze z wielu powodów.
Po co Ci zbiornik na deszczówkę?
Regularnie podlewany ogród pochłania nie tylko wodę, ale i pieniądze. Natomiast gromadzenie wody deszczowej, która spada podczas ulewy to świetny sposób na zaoszczędzenie trochę grosza. Nie musisz już pobierać wody z sieci wodociągowej, bo wystarczy instalacja paru rur spustowych i beczki na opady. W ten sposób deszczówka w ogrodzie będzie mogła zostać ponownie wykorzystana.
Ekologiczne rozwiązanie do ogrodu
Posiadanie zbiornika na wodę ma jeszcze jeden aspekt, o których trzeba mówić głośno - jest niesamowicie ekologiczne. Niestety, Polskę w dużym stopniu także dotyka susza. Gromadzenie wody deszczowej i ponowne jej wykorzystanie sprawia, że przeciwdziałasz marnotrawieniu ogromnej ilości wody.
Musisz pamiętać, że wiele gmin zakazuje używania wody wodociągowej do podlewania trawników i roślin. Ba, mogą nawet nałożyć na Ciebie dodatkowe podatki bądź kary, które odczujesz dotkliwie już po jednym sezonie podlewania. Stosowanie pojemników na wodę opadową pozwoli Ci uniknąć dodatkowych kosztów i zadbać o środowisko.
Zbiornik na deszczówkę - jak działa?
Zasada działania zbiorników na deszczówkę nie jest skomplikowana. Jak więc dokładnie działa zbiornik na deszczówkę?
Woda deszczowa podczas ulewy jest zbierana z dachu dzięki systemowi rynn. Rynny odprowadzają dalej wodę do rur. Gromadzenie deszczówki odbywa się poprzez odprowadzenie wody z rury spustowej rynny przy użycia specjalnego wężyka doprowadzającego do zbiornika. Gdyby nie zbiornik, woda trafiłaby prosto do sieci kanalizacji deszczowej.
Gdzie umieścić zbiornik na deszczówkę?
Gdzie umieścić podziemny zbiornik na wody opadowe?
Zbiorniki naziemne należy umieścić pod powierzchnią ogrodu. Musisz znaleźć taki fragment ziemi, aby cała instalacja się pod nią zmieściła i nie zakłócała działania innych rur, złącz i kabli, które już zostały zamontowane pod domem. Pamiętaj, że podziemne zbiorniki muszą być umieszczone na poziomym terenie lub takim, którego spadek nie przekracza 2%.
Według obowiązującego w Polsce prawa, zbiornik podziemny musisz umiejscowić:
- co najmniej 2 m od granicy działki
- przynajmniej 5 m od najbliższego budynku
Natomiast nie ma wytycznych odnoszących się do maksymalnej wielkości zbiornika, jaki możesz zamontować.
Gdzie zainstalować zbiornik naziemny na deszczówkę?
Tutaj sprawa jest nieco prostsza, gdyż zbiorniki naziemne najczęściej znajdują się przy ścianie domu, działki lub szklarnii. Dzieje się tak, ponieważ zbiornik na wodę musi być montowany bezpośrednio do rynny z wykorzystaniem specjalnej rury spustowej, która jest stosunkowo krótka.6. Jak zamontować zbiornik na deszczówkę?Montaż zbiornika na deszczówkę nie jest skomplikowany, jednak nadal różni się zależnie od typu beczki - naziemnego lub podziemnego.
Montaż beczki naziemnej
Naziemne zbiorniki są proste w montażu. Niektóre z modeli zbiorników należy złożyć przed postawieniem, jednak większość wymaga po prostu postawienia w pożądanym miejscu w ogrodzie.
Następnym krokiem pozostaje przygotowanie rury spustowej i podłączenie jej do samego zbiornika przy użyciu dodatkowego węża.
Montaż zbiornika podziemnego
Przed instalacją samego zbiornika, musisz wykopać dół o odpowiednich wymiarach. Uwzględnij nie tylko rozmiar zbiornika, ale także dodatkową przestrzeń po jego bokach. Z reguły szerokość i długość zbiornika muszą zostać poszerzone o jeden dodatkowy metr. Głębokość dostosuj do rozmiarów rury wylotowej.
Podziemny zbiornik na deszczówkę wymaga odpowiedniego zabezpieczenia gruntu, zanim zostanie umiejscowiony pod ziemią. Jak to zrobić? Na dno wykopanego dołu musisz wysypać drobnoziarnistym piaskiem na grubość co najmniej 20 cm. Całość musisz ręcznie ubić. Na tak przygotowanym gruncie możesz dopiero ustawić podziemny zbiornik.
Następnym krokiem jest z reguły umieszczenie zbiornika w ziemi i wypełnienie go do ok. 1/3 maksymalnej pojemności. Pozostaje Ci szczelnie zasypać boki pojemnika drobnoziarnistym piaskiem o warstwie min. 30 cm.
Masz jakiekolwiek wątpliwości co do montażu podziemnego zbiornika do deszczówki? Przeczytaj instrukcję obsługi bądź skontaktuj się z producentem beczki.
Jak duży zbiornik na deszczówkę? Jakie rozwiązania są najpraktyczniejsze?
Zbiorniki na deszczówkę występują w całej gamie rozmiarów wyrażanych w litrach. To, jaki model wybierzesz, zależy od Ciebie i Twoich potrzeb a także rozmiaru dachu. Spójrz, jakiej wielkości beczki i zbiorniki są najpopularniejsze:
Do montażu naziemnego polecamy zbiorniki mieszące do 1000 litrów wody, a dokładniej:
- beczka na deszczówkę 360l - zbiorniki na deszczówkę do 360l są świetne, jeśli posiadasz mały dom z niewielkim dachem i potrzebujesz wody do podlewania skromnego ogródka.
- zbiornik na deszczówkę 500l - właścicielom dużych ogrodów o wiele bardziej przyda się pokaźny zbiornik, a taki właśnie jest ten o pojemności ok. 500l.
Zbiorniki powyżej 1000 litrów są zbiornikami podziemnymi, które wymagają dodatkowej, przemyślanej instalacji:
- zbiornik na deszczówkę 1000l - taki pojemnik pozwala już na gromadzenie wody deszczowej na działce nie tylko z dachu, ale także z powierzchni utwardzonych. Sprawdzi się do użytku w przydomowych szklarniach i dużych ogrodach.
- zbiornik na deszczówkę 2000l - profesjonalne zbiorniki o pojemności 2000l to modele odpowiednie do gromadzenia wody deszczowej bądź do używania jako miejsce na szambo. Dobry do dużych ogrodów, a także obszernych polach szklarniowych.
- zbiornik na deszczówkę 3000l - bardzo duży zbiornik, który nada się do gromadzenia wody z dachów o obszernej powierzchni. Ich koszt i instalacja jest o wiele wyższa, jednak rekompensuje to ogromną oszczędnością podczas zużywania wody z sieci wodociągowej.
Na rynku znajdziesz także największe zbiorniki na deszczówkę 5000l i 10 000l. Wybranie takiej pojemności rekomendujemy posiadaczom willi, których dach pozwala na gromadzenie ogromnych ilości wody deszczowej, a także właścicielom ośrodków rekreacyjnych czy szklarnii.
Jakiej wielkości zbiornik na deszczówkę do ogrodu do podlewania kwiatów?
Zastanawiasz się zapewne jak dużego zbiornika potrzebujesz do podlewania kwiatów i krzewów w niewielkim ogrodzie lub na małej działce? W takim wypadku polecamy zbiorniki o wielkości do 300 l. Już zbiornik 100 l będzie wystarczający na podlewanie od czasu do czasu kwiatów.
Weź pod uwagę jednak ilość opadów, których należy spodziewać się w ciągu roku w danej strefie Polski. W górach, przykładowo, będzie ich o wiele więcej niż w central Polsce. Pozwoli Ci to oszacować, ile litrów deszczówki jesteś w stanie w jednym sezonie zgromadzić. Może warto do ogrodu kupić większy zbiornik niż ten o pojemności 100 litrów?
Zbiornik na deszczówkę z rynny - rozwiązanie do niemal każdego ogrodu
Na tym etapie na pewno domyślasz się, że w przypadku beczek na deszczówkę, każda z nich musi być podłączona do źródła wody deszczowej, czyli rynny.
Czego będziesz potrzebować do montażu zbiornika do rynny?
Jak podłączyć zbiornik na deszczówkę do rynny?
Musisz wykonać miejsce na zbieracz wody, który przekieruje wodę z rynny do zbiornika. Możesz zrobić to na dwa sposoby:
- wywierć w rynnie dziurę, w której umieścisz zbieracz wody z rurką;
- zdemontuj środkowy fragment rynny, instalując w jego miejscu rurę spustowąPamiętaj, że wysokość podłączenia zbieracza będzie wyznaczała maksymalny poziom wody w beczce.
Zbiornik na deszczówkę w ziemi - integrowalny z systemem kanalizacji
Czy wiesz, że instalacja zbiornika podziemnego jest regulowana w Polsce przez akty prawne? Musisz o tym pamiętać, zanim zbyt pochopnie zdecydujesz się na inwestycję w podziemne zbiorniki do gromadzenia wody.
W dużym skrócie, posiadanie podziemnego zbiornika wymaga podłączenia go do obecnej sieci kanalizacji deszczowej. Właśnie z tego powodu niezbędna jest instalacja dodatkowego przelewu awaryjnego, który pozwoli na odprowadzanie nadmiaru deszczówki do kanalizacji.
Nie posiadasz przyłączonej kanalizacji wód opadowych? Jest na to sposób. Po więcej informacji zapraszamy do artykułu o systemach kanalizacji.
Zbiornik na deszczówkę i pompa - sposób na wygodne podlewanie roślin
Przyjrzyjmy się teraz sposobom czerpania z wypełnionej opadową wodą beczki. W jaki sposób rozdysponować deszczówkę w ogrodzie? Są na to trzy metody - nabieranie ręczne wody, używanie wbudowanego kranika bądź zainstalowanie pompy do deszczówki. Specjalna pompa do beczek jest najwygodniejszym, chociaż dość drogim wyjściem, co wymaga też zakupu dodatkowych akcesoriów, jak wąż ogrodowy.
Posiadanie pompy wodnej sprawdzi się najbardziej przy zbiornika o dużym litrażu i obszernych ogrodach, które wymagają solidnej ilości wody do podlewania. Ręczne nabieranie wody byłoby zbyt mozolne i czasochłonne.
Zbiornik na deszczówkę z kranem - czyli zamknięty zbiornik na deszczówkę z kranikiem
Innym wyjściem na czerpanie wody deszczowej zgromadzonej w zbiorniku jest montaż kranu do beczki. Większość modeli naziemnym zbiorników posiada możliwość zamontowania specjalnego kraniku, który ułatwia nalanie odpowiedniej ilości do konewki. Zwróć uwagę, aby Twój model także posiadał taką opcję.
Zbiornik na deszczówkę czy studnia? Co lepsze?
Wiemy, że wielu z Was rozważa zainstalowanie studni na swojej posesji zamiast klasycznego zbiornika na deszczówkę. Co będzie lepszym wyjściem - studnia czy beczka na deszczówkę?
Wszystko zależy od tego, do czego jaki masz zamiar przeznaczyć swój budżet na dodatkową instalację w ogrodzie. Jeżeli nie chcesz dużo inwestować - zbiornik na wodę deszczową to rozwiązanie idealne, gdyż nie wymaga ani dużo pracy, ani pieniędzy.
Jest wiele rodzajów studni i wszystko to zależy od rodzaju gleby i stanu wód gruntowych, na której umiejscowiona jest działka. Niestety montaż studni wiąże się z ogromnymi kosztami, często wymaga instalacji zaawansowanych pomp głębinowych. W dużym skrócie - wiercenie studni na własną rękę jest praktycznie niemożliwe, co generuje dodatkowe koszty za pracę specjalistów.
Na potrzeby domów jednorodzinnych i średniej wielkości ogrodów zdecydowanie lepiej jest kupić odpowiedni zbiornik do deszczówki. Natomiast osoby, które chcą zrezygnować z dostępu do sieci wodociągowej (bądź nigdy takiej nie mieli) w celu zredukowania corocznych kosztów dobrym rozwiązaniem może być właśnie fachowa studnia.
Zbiornik na deszczówkę czy warto - zalety i wady beczek na deszczówkę
Czy faktycznie deszczówka do podlewania ogrodu i kwiatów się opłaca? Sprawdźmy, jakie są wady i zalety posiadania beczek na deszczówkę z rynny.
Jaki zbiornik na deszczówkę wybrać? Podsumowanie
Widzisz, że wybranie i podłączenie klasycznego naziemnego zbiornika to żadne wyzwanie. Mamy nadzieję, że chociaż trochę przekonaliśmy Cię do tej małej inwestycji, która zwróci się w satysfakcji z kwitnącego ogrodu i zaoszczędzonych na dłuższą metę pieniędzy.
Zbieranie deszczówki powinno być nakazane dla każdego posiadacza ogrodu, bowiem Polska ma bardzo małe zapasy wód gruntowych!!!