Aktualizacja: Wrzesień 2024
Co to jest panel prysznicowy i do czego służy?
Panel prysznicowy to urządzenie zastępujące tradycyjną słuchawkę. Jest to większych rodzajów konstrukcja montowana na ścianie nad brodzikiem. Umieszczone są w niej dysze – zwykle na górze w formie deszczownicy, ale także opcjonalnie na froncie – do hydromasażu. Panele prysznicowe zwykle integrują w sobie oczywiście także tradycyjną słuchawkę, po którą możemy sięgnąć w dowolnej chwili. Ich elementem jest także często bateria z wybierakiem funkcji. Są jednak modele przystosowane do współpracy z bateriami podtynkowymi – dla każdego coś dobrego.
Jakie są rodzaje paneli prysznicowych
Jak wybrać panel prysznicowy? Na co zwrócić uwagę?
Do wyboru mamy panele natynkowe ze zintegrowaną baterią z termostatem lub bez niej. W sprzedaży znajdziemy także produkty przystosowane do montażu pod ścianą. Są to tzw. zestawy podtynkowe, których połączenia mają miejsce całkowicie pod powierzchnią ściany. Wśród klasycznych konstrukcji wyróżniamy natomiast modele z deszczownicą, dyszami do hydromasażu czy dodatkową wylewką do napełniania wanny. Elementy te dobieramy wg naszych upodobań. Panel natryskowy może być przeznaczony do montażu bezpośrednio na brodziku lub powieszenia nad nim. Istnieją także produkty instalowane nad wanną – poznamy je po mniejszej wysokości.
Panele prysznicowe zwykle posiadają kilka różnych zestawów dysz natryskowych. Są to deszczownica, słuchawka czy dysze do hydromasażu. Jeśli jednak planujemy umieścić nasz panel nad wanną, to powinniśmy wybrać model z dodatkową wylewką, którą napełnimy zbiornik. Wśród oczywistych funkcjonalności paneli należy wskazać zintegrowaną baterię z termostatem, która ochroni nas przed poparzeniami, a opcjonalnie także uchwyty, półki czy nawet siedzisko dla osób starszych.
W sklepach znajdziemy najczęściej panele wieszane na ścianie przy użyciu kołków rozporowych. Nieco starsze, choć wciąż dostępne są modele ustawiane na brodziku. Charakteryzują się podłużna konstrukcją wykonaną zwykle z tworzywa sztucznego. W ich przypadku zwróćmy uwagę na kształt spodu konstrukcji i kompatybilność z poszczególnymi brodzikami. Wyjątkowym wariantem tego typu sprzętu są modele ustawiane na rogu brodzika. Charakteryzują się nietypowym wyżłobieniem znajdującym się na środku dolnej krawędzi.
To bardzo ważny parametr. Wielkość panelu prysznicowego ma oczywiście wpływ na ilość dostępnej przestrzeni wewnątrz kabiny. Najważniejsza jest głębokość panelu. Szerokość i wysokość w mniejszym stopniu wpływają na naszą swobodę ruchów. Idealnie w tej kwestii wypadają panele, których największa część ma kształt rury. Jeśli jednak zależy nam na dyszach do hydromasażu, musimy pogodzić się ze zwiększoną szerokością konstrukcji.
Panel prysznicowy jest urządzeniem, z którym wchodzimy w interakcję każdego dnia. Obsługujemy go ponadto, mając mokre i śliskie ręce. Zwróćmy więc uwagę na jego elementy sterujące oraz ich jakość wykonania. Przełoży się to na wygodę obsługi panelu. Tańsze modele paneli mogą mieć elementy wykonane z tworzywa sztucznego, które dodatkowo może być źle wykończone. Zalecamy zakup panelu z tymi elementami wykonanymi z mosiądzu, które dodatkowo są pokryte powłoką przeciwdziałającą powstawaniu kamienia.
Panel prysznicowy będzie oczywiście jednym z głównych elementów wyposażenia naszej łazienki, który dodatkowo będzie dobrze widoczny z każdego jej punktu. Podczas wybierania naszego panelu, weźmy więc pod uwagę jego estetykę. Do wyboru mamy modele wykonane z różnych materiałów, o różnych kształtach i pomalowane na różne barwy. Ostatnim krzykiem mody są modele wykończone w czarnym macie, które doskonale zgrają się z pozostałymi elementami wyposażenia.
Jaki panel prysznicowy wybrać? Ranking paneli prysznicowych
Panel Cobra 2
Prostota i elegancja
Ten panel natryskowy zachwyca w każdym detalu. Już z daleka, cała konstrukcja sprawia wrażenie lekkiej i eleganckiej. Smukła listwa ze stali szczotkowanej jest przyjemna w dotyku, a przy tym doskonale wpasuje się w wystrój niemal każdej łazienki. Srebrny, elegancki kolor doskonale współgra z większością barw i jest świetnym wyborem jako kolor wszelkich sprzętów i akcesoriów.
Forma i funkcja
Producentowi udało się tu dokonać istnego cudu. Ten panel natryskowy jest bardzo smukły. Pomimo tego, w jego konstrukcji znalazło się miejsce na umieszczenie dwóch punktów z dyszami natryskowymi do hydromasażu. Na górze umieszczono natomiast deszczownice o wysięgu 44cm i 50 dyszach. Każda z nich jest zakończona silikonową gumką, co dodatkowo zabezpiecza przed osadzaniem się kamienia.
Panel Yoka Oslo
Funkcjonalny i pomysłowy
Jednym z istotnych elementów panelu prysznicowego firmy Yoka jest pozioma bateria z termostatem. Została ona wykonana z mosiądzu i stali nierdzewnej, a więc z jednych z najlepszych materiałów do tego zastosowania. Na uwagę zasługuje jednak dodatkowe wykorzystanie baterii jako półki – jej płaska powierzchnia idealnie się do tego sprawdzi. Do tego pod spodem znalazła się wylewka. To więc idealny wybór do umieszczenia nad wanną.
Lekkość i wygoda
Cała konstrukcja panelu sprawia bardzo lekkie wrażenie. Korpus jest jedynie cienką, ale pięknie wykończoną rurą. Całość pokryto w kolorze chromu. Istotną zaletą jest możliwość zmiany długości omawianej rury, która jest zakończona deszczownicą. Ta ma natomiast bardzo duża powierzchnię – wymiary to 25 x 25cm. Regulowany jest także kąt nachylenia deszczownicy i wysokość uchwytu na słuchawkę. To więc zestaw w pełni konfigurowalny.
Panel Aqui Cascada
Wyróżniająca się stylistyka
Smukła i prosta bryła tego panelu prysznicowego mocno przyciąga wzrok. To nie tylko za sprawą jej ciekawego kształtu, ale i kontrastowego pomalowania poszczególnych elementów. Mamy tu przewagę połyskującej, szczotkowanej czerni z chromowanymi dodatkami. Tych jest bardzo dużo – są to wyprowadzenia dysz hydromasażu, słuchawka, czy pokrętła. Takie kontrasty przyciągają wzrok!
Rozbudowany zestaw
Wspomniane powyżej dysze do hydromasażu nie są jedynym wyposażeniem tego natrysku. Ponad nimi znalazła się ciekawa, szklana półeczka ze srebrną barierką, ustawiona pod kątem deszczownica oraz wylot dla wodospadu. Ten znalazł się na samym zakończeniu konstrukcji i jest niewątpliwie wyjątkowym dodatkiem, którego nie znajdziemy w wielu innych panelach.
Panel Yoka Soma
Ekonomiczny wybór
Panel prysznicowy z deszczownicą Soma jest jednym z najtańszych na rynku, a mimo to zachwyca swoim designem i jakością wykonania. Produkt jest w całości pokryty chromem. Lśniąca powierzchnia jest odporna na uszkodzenia i przyjemna w dotyku. Pomimo niskiej ceny, nie tracimy na funkcjonalności. Deszczownicę wyposażono w regulację kąta natrysku, a miejsce mocowania słuchawki może być regulowane w pionie.
Dobierz po swojemu
Omawiany zestaw jest sprzedawany bez baterii. W skład zestawu Yoka Soma wchodzą więc drążek z deszczownicą, słuchawka z wężem i jej uchwyt zakręcany na drążku. Całość łączymy z baterią. Produkt jest kompatybilny ze znaczną większością baterii dostępnych na rynku. Daje to nam więc możliwość wygodnego dostosowania wyglądu i funkcjonalności prysznica do naszych potrzeb.
Panel Aqui Basic
Dobrze znosi czas
Ten nowoczesny panel z deszczownicą został w całości pomalowany na czarno. Widoczna jest szczotkowana struktura, która zapewnia doskonałą estetykę. Na wierzchu znalazła się natomiast jeszcze warstwa powłoki Anti-Calc, która zapewnia łatwe utrzymywanie panelu w czystości. Powłoka uniemożliwia osiadanie kamienia, a przy tym jest bardzo przyjemna w dotyku.
Duża powierzchnia natrysku
Deszczownica panelu posiada 50 dysz, które są ustawione tak, by zapewnić skoncentrowany strumień wody zapewniający wydajne i komfortowe mycie. Ponadto każda z dysz została wyposażona w silikonową wkładkę, która chroni przed kamieniem. To samo rozwiązanie zastosowano przy dyszach od hydromasażu – tych jest 2 razy po 36. Niezależnie więc od wybranej funkcji. nasz panel jest zawsze w pełni chroniony.
Panel Yoka Loft
Funkcjonalność przede wszystkim
Ten panel prysznicowy z deszczownicą wyróżnia się przede wszystkim za sprawą dużej półki w dolnej części konstrukcji. Na jej powierzchni ustawimy różne płyny i żele do mycia. Oczywiście na tym nie koniec. Półkę zintegrowano z baterią, której podzespoły wykonano z mosiądzu i stali. Głowica jest natomiast ceramiczna. Jest zatem i wysoka jakość, i funkcjonalność.
Dostosuj do siebie
Panel natryskowy Loft oferuje wiele opcji dostosowywania jego konstrukcji. Ramię drążka możemy regulować w zakresie od 85 do 115cm długości. Jest także regulacja kąta i wysokości uchwytu słuchawki, a także możliwość zmiany kąta nachylenia deszczownicy. Ta ostatnia dodatkowo charakteryzuje się wybitnie dużą powierzchnią. Wymiary deszczownicy to aż 30x30cm. Jej strumień wody obejmie zatem całe nasze ciało.
Panel Perfect Poleur
Nowoczesność w najmodniejszym wydaniu
Czarna, smukła i elegancka konstrukcja panelu natryskowego już wiele razy pojawiała się dziś w naszym rankingu. Tu jednak po raz pierwszy doposażono ją w elektroniczny wyświetlacz LCD oraz oświetlenie LED. Elektronika wskazuje nam temperaturę wody, czas brania prysznica oraz aktywną funkcję przepływu. To wszystko jest zasilane turbiną wodą – nie ma zatem żadnego podłączania przewodów elektrycznych.
Nietypowa wielofunkcyjność
Poniżej omówionych, elektronicznych dodatków znalazły się liczne dysze. Te jednak porozmieszczano nieco inaczej niż zwykle w modelach konkurencyjnych. Dało to wyjątkowy efekt hydromasażu o różnej mocy dla poszczególnych partii ciała. To jednak nadal nie koniec ciekawostek. Gdy nawet hydromasaż przestanie być dla nas interesujący, wciąż pozostanie nam możliwość skorzystania z wodospadu, który jest absolutną rzadkością wśród paneli natryskowych.
Jakie funkcje oferuje panel prysznicowy?
Panele prysznicowe są dopracowanymi urządzeniami, które oferują wygodę i komfort podczas codziennego brania prysznica. Pierwszą z funkcji, którą znajdziemy w wielu panelach prysznicowych, jest termostat zintegrowany w baterię. Ten mechaniczny przyrząd znacząco poprawia komfort użytkowania każdego prysznica. Chroni nas przed poparzeniem i znacznie przyspiesza ustawianie pożądanej temperatury wody. Kolejne funkcjonalności to oczywiście różne formy dystrybucji wody. Natrysk może odbywać się z jednego z kilku miejsc - deszczownica, dysze do hydromasażu, słuchawka, wylewka. Do tego doliczmy jeszcze opcje regulacji wysokości i kąta nachylenia natrysków, dodatkowe półeczki, rączki czy siedziska dla niepełnosprawnych i seniorów.
Panel prysznicowy - czy warto? Wady i zalety
Panele prysznicowe z całą pewnością mają znacznie więcej zalet niż wad. W sklepach znajdziemy setki różnych produktów dostosowanych do innych potrzeb użytkowników. Bez trudu odszukamy model prosty i o ograniczonej funkcjonalności, a także panel z licznymi dodatkami. Niemal każdemu z nich należą się pochwały za dobrą jakość wykonania i niską awaryjność – w obecnych czasach nawet niedrogie produkty dobrze spełniają swoje zadanie przez długie lata. Jedynym ograniczeniem w ich przypadku jest z góry narzucony rodzaj każdego z elementów konstrukcji. Mowa o baterii, deszczownicy czy słuchawce. Zwykle elementy te są jednak dobrze dopasowane – zarówno pod względem technicznym, jak i estetycznym.
W jaki sposób zainstalować panel prysznicowy?
Panele prysznicowe zwykle są mocowane na kołkach rozporowych. Wybieramy je, biorąc pod uwagę wagę panelu i materiał, z którego zbudowano ścianę. Do pełnego zamontowania panelu zostało jeszcze jego podłączenie do instalacji wodnej. Do tego zaleca się zastosowanie filtrów siatkowych, które okresowo najlepiej jest czyścić lub wymieniać. Przykręcamy je w specjalne gniazda do doprowadzania wody w głowicy natryskowej, a z naszą instalacją łączymy je przy użyciu klucza o odpowiednim rozmiarze.
Jaki panel prysznicowy wybrać? Podsumowanie
Panele prysznicowe to rewelacyjny wybór do niemal każdej łazienki. Ich ogromna ilość zalet, wariantów, prostota użytkowania i dobra jakość sprawiły, że są one coraz częściej wybierane przez konsumentów podczas remontów i meblowania nowych domów. Mamy nadzieję, że także ten wybrany przez Was będzie sprawdzał się na co dzień i posłuży przez wiele lat!