Aktualizacja: Grudzień 2024
- Odkurzacz centralny co to właściwie jest
- Odkurzacz centralny - który wybrać? Jakie są rodzaje?
- Jak wybrać odkurzacz centralny? Poradnik zakupowy
- Ranking odkurzaczy centralnych
- Kiedy montować odkurzacz centralny?
- Instalacja odkurzacza centralnego - jakie są wymagania?
- Odkurzacz centralny wady i zalety - czy warto?
Odkurzacz centralny co to właściwie jest
Odkurzacz centralny to oczywiście rodzaj sprzętu służącego do odkurzania. Różni się on jednak od typowych odkurzaczy oferowanych w sklepach budową oraz parametrami działania. Centralny system odkurzania składa się z jednostki centralnej, która jest sercem urządzenia. Do niej podłączony jest zestaw rur prowadzących do większości domowych pomieszczeń. Zakończone są one gniazdami ssącymi, do których podłączamy giętkie rury znane z typowych, mobilnych odkurzaczy. Tu są one jednak dłuższe – mogą mieć np. 9 metrów. Ten rodzaj odkurzacza nie generuje charakterystycznego zapachu, a przy tym jest wydajniejszy i oferuje lepszą filtrację.
Odkurzacz centralny - który wybrać? Jakie są rodzaje?
Jak wybrać odkurzacz centralny? Poradnik zakupowy
Do wyboru wśród odkurzaczy centralnych mamy konstrukcje cyklonowe i workowe. Możemy je również nazwać odpowiednio droższymi i tańszymi. Bardziej wyrafinowana konstrukcja urządzeń cyklonowych po prostu jest lepsza, niemniej jednak nie pozostawia modeli workowych daleko w tyle. Jeśli zatem zależy nam na wydajności i wygodzie bez kompromisów, wybierzmy urządzenie cyklonowe. Jeśli natomiast poszukujemy odkurzacza centralnego, którego cena będzie w miarę możliwości atrakcyjna, to postawmy na model workowy.
Naturalnie im wyższa, tym lepiej. Mocniejszy silnik wygeneruje nam większą moc ssącą i większe podciśnienia, a zatem przełoży się na lepszą wydajność całego odkurzacza. Wśród dostępnych w sklepach odkurzaczy znajdziemy modele o mocy od ok. 1000W do ponad 2000W. Moc warto także uzależnić od wielkości powierzchni naszego domu. Dla mocy do 1500W odpowiednim środowiskiem będzie dom, w którym najdłuższy przewód będzie krótszy niż 50m. Dla większych powierzchni polecamy urządzenia o mocy ok. 2000W.
To parametr zależny od mocy silnika. Wyższa moc ssąca oznacza mocniejsze ssanie, a zarazem skuteczniejsze pochłanianie zanieczyszczeń. Zwykle odkurzacze centralne oferują moc ssącą wynoszącą od 500 do 800AW (AirWatów). W pojedynczych modelach natkniemy się także na opcję regulacji mocy ssania, co może okazać się przydatne.
Ten parametr określa skuteczność oddzielania brudów od powietrza. Oczywiście powinno nam zależeć na jak największej wartości generowanego podciśnienia. Odkurzacze cyklonowe osiągają w tej kategorii do ok. 40kPa (kilopaskalów), a workowe w przedziale 20-30kPa. W tym przypadku cena zauważalnie przekłada się na skuteczność.
Tym parametrem określany prędkość przepływu powietrza. Zależy ona oczywiście od rodzaju konstrukcji i jej mocy. Producenci podają tę wartość zwykle w litrach na sekundę lub metrach sześciennych na godzinę. Większa wydajność to szybsze pochłanianie zabrudzeń, a więc szybsze wykonywanie naszych ruchów i efektywniejsze sprzątanie.
W przypadku odkurzacza centralnego, hałas głównie wydobywa się z jednostki centralnej, w której znajduje się silnik. Element ten umieszczamy zwykle w piwnicy, garażu czy kotłowni, dzięki czemu znacząco zmniejszamy dopływ generowanych dźwięków. Niemniej jednak w niektórych domach może mieć to istotne znaczenie i czasem warto zwrócić szczególną uwagę na ten parametr. Pilnujmy wtedy, by poziom generowanego hałasu był mniejszy niż 60dB.
Jest to długość rury biegnącej od jednostki centralnej do najbardziej oddalonego od niej gniazda ssącego. Nie uwzględniamy tutaj doczepianych rur. Większość odkurzaczy poradzi sobie z instalacjami o długości do 60m. Do większych domów będzie nam jednak potrzebne urządzenie obsługujące już np. 90-metrową instalację.
Czyli ilość punktów w naszym domu, do których doprowadzimy wejścia instalacji odkurzania centralnego. Tańsze modele są kompatybilne zwykle z 4-5 gniazdami, podczas gdy silniejsze i droższe urządzenia są w stanie obsłużyć nawet 8 czy 10 takich gniazd.
Odkurzacz centralny jest sprzętem, który kupujemy na lata. Mimo że umieszczamy go zwykle w pomieszczeniu gospodarczym i rzadko kiedy na niego spoglądamy, to ważne jest, aby wybrać model o solidnej konstrukcji. Dobra jakość wykonania przekłada się na bezawaryjną pracę przez wiele lat. Sama konstrukcja powinna być metalowa i stabilna.
Kontrola odkurzacza może odbywać się poprzez wchodzenie w interakcję z przyciskami na obudowie lub na pilocie – nie każdy model jednak go posiada. Dużą popularnością cieszą się sterowniki umieszczone w rączce.
Do odkurzacza centralnego możemy podłączyć przeróżne elementy akcesoryjne i wyposażenie. Ciekawą opcją jest np. automatyczna szufelka, którą ustawiamy przy gnieździe w ścianie. Zgarniamy do niej kurze czy okruchy za pomocą miotły, a te następnie są automatycznie zasysane przez szufelkę do odkurzacza. Innymi ciekawymi elementami są np. separator wody czy turboszczotka.
Jaki odkurzacz centralny wybrać? Ranking odkurzaczy centralnych
PROFI 38.2 PRO
Idealny do każdego domu
Ten odkurzacz centralny marki Profi może pochwalić się wysoką mocą ssącą wynoszącą 680AW oraz atrakcyjną ceną. Zastosowana w konstrukcji turbina ma moc ponad 2100W i generuje wysokie podciśnienie. Sprzęt sprawdzi się więc nawet na dużych powierzchniach, czego dowodem jest kompatybilność z instalacjami o długości od 70m i nawet z 14 gniazdami ssącymi!
Świetna filtracja
W odkurzaczu Profi 38.2 PRO zastosowano dwa stopnie oczyszczania powietrza w standardzie. Pierwszy etap to tzw. cyklon, który powoduje zatrzymywanie się większych zanieczyszczeń na dnie zbiornika odkurzacza. Za drobniejsze zanieczyszczenia odpowiada natomiast filtr samoczyszczący pokryty teflonem. Co więcej, ten odkurzacz możemy także wyposażyć w filtr – worek syntetyczny. To daje natomiast możliwość higienicznego opróżniania zbiornika bez kontaktu z zabrudzeniami.
PROFI 40.1
Multifiltr – idealne rozwiązanie
Istotną cechą tego modelu odkurzacza Profi jest wyposażenie go w tzw. multifiltr. Jest to element odpowiedzialny za eliminację ciężkich zanieczyszczeń, który jest lepszą alternatywą dla popularnych filtrów samoczyszczących. Na multifiltr składa się kilkanaście pionowych rurek, które pokryto teflonem. W każdej z nich umieszczono sprężynę, która kurczy się podczas pracy i rozpręża po jej zakończeniu. W ten sposób następuje oczyszczanie filtra z pyłów – to bardzo skuteczne rozwiązanie.
Uniwersalny na co dzień i w wyjątkowych sytuacjach
W odkurzaczu zastosowano wysokiej jakości komponenty o świetnych parametrach. Dzięki nim urządzenie nadaje się do wykorzystania w różnych sytuacjach, które wymagają wysokiej mocy. Producent zapewnia, że odkurzacz sprawdzi się nie tylko w typowych pracach codziennych, ale i podczas zbierania ciężkich zanieczyszczeń czy nawet zbierania gruzu pobudowlanego.
Profi 47.1
Podwyższona wytrzymałość
W tym modelu rodzimy producent zastosował wzmocnioną konstrukcję z metalowym zbiornikiem na brud. To znacznie zwiększa trwałość całego sprzętu, który dzięki temu rozwiązaniu wytrzyma bez awarii przez wiele lat. Metalowy zbiornik lepiej zniesie upadki czy obicia niż modele konkurencyjne, które zwykle są wykonywane z tworzywa sztucznego. Producent jest tak pewny swojego sprzętu, że oferuje na niego aż do 11 lat gwarancji. Jest to kolejna przesłanka świadcząca o wysokiej jakości produktu.
Ekstremalna moc
Kolejnym parametrem, który wyraźnie wskazuje na wysoką jakość sprzętu, jest wysoka moc ssania. Jak przystało na górną półkę tego sprzętu, mamy tu do czynienia z bardzo wysokim wynikiem. Wynosi on aż 780AW, co jest jedną z największych wartości wśród wszystkich odkurzaczy centralnych dostępnych w sprzedaży. W akompaniamencie z mocą ssania idzie także bardzo duże podciśnienie wynoszące 40kPa i przepływ powietrza na poziomie niemal 140l/s.
Super Vac Hayden 70
Wysoka jakość
Kanadyjska firma Trovac w modelu Super Vac oferuje mocną i zwartą konstrukcję zamontowaną w estetycznej obudowie. Cały odkurzacz jest metalowy i pomalowany na biało. Pojemnik na zabrudzenia zamocowano na wygodnych w obsłudze, dwóch klipsach, które umożliwiają błyskawiczne jego zdjęcie, opróżnienie i późniejsze założenie. Świetna konstrukcja odznacza się ponadto dobrze wykończonymi krawędziami i łączeniami.
Wydajność i trwałość
Odkurzacz o filtracji hybrydowej może się pochwalić naprawdę niezłymi parametrami. Znajdziemy tu mocną turbinę zdolna wytworzyć 690AW oraz wygenerować przepływ powietrza na poziomie 60l/s. Super Vac to ponadto cicha praca i brak spokój użytkownika przez długi czas – na urządzenie jest udzielane 5 lat gwarancji. To istotny parametr, gdyż tego typu urządzenia kupujemy z myślą o pracy przez długi czas.
CycloVac H215
Gwarancja niezawodności
CycloVac H215 może pochwalić się najdłuższym okresem trwania gwarancji spośród wszystkich modeli odkurzaczy w naszym zestawieniu. Już w standardzie otrzymujemy 5 lat okresu gwarancyjnego na koszty prac serwisowych i aż 10 lat na części samego odkurzacza! Mało tego, okres ten możemy bezpłatnie przedłużyć aż do 25 lat! Wystarczy w ciągu 30 dni od daty zakupu przystąpić do specjalnego programu oferowanego przez producenta.
Do największych pomieszczeń
Kolejnymi parametrami, które wyróżniają się spośród typowych parametrów odkurzaczy centralnych są tu moc ssania oraz maksymalna zalecana długość sieci instalacji. Ta pierwsza wynosi 700AW – bardzo dobry wynik. Długość instalacji odkurzacza może natomiast wynosić aż do 118 metrów, co jest wynikiem wybitnie dobrym i trudnym do znalezienia wśród produktów konkurencji. Taka wartość oznacza, że odkurzacz sprawdzi się przy sprzątaniu naprawdę dużych powierzchni.
BEAM ELECTROLUX BM 285
Solidność w atrakcyjnej cenie
W tym przypadku stawiamy na solidność i funkcjonalność. Beam oferuje nam perfekcyjnie wykonane urządzenie, które kryje w sobie solidne komponenty. Odkurzacz centralny Beam będzie więc idealnym wyborem dla osób ceniących sobie trwałość i dobrą jakość wykonania. Marka Beam znalazła niemałą grupę fanów właśnie za sprawą solidności swoich produktów.
Idealny do mniejszych domostw
BM 285 jest mniejszy niż pozostałe urządzenia w naszym zestawieniu. Odpowiednio niższe są także jego wartości niektórych parametrów, choć zaznaczamy, że nie dotyczy to jego wydajności. Mowa o dostosowaniu konstrukcji do mniejszych instalacji, które mają do 30 metrów długości i są wyposażone w 4-6 gniazd ssących. Łącząc ten odkurzacz z właśnie taką instalacją, uzyskamy bardzo wydajny system, który zabierze przy tym minimalną ilość przestrzeni.
Kiedy montować odkurzacz centralny?
Zakup odkurzacz centralnego kojarzy nam się często z budową nowego domu lub ogromnym remontem obecnie posiadanego. To faktycznie najlepsza pora na wstawianie instalacji, ale okazuje się, że możemy zrobić to także w innym czasie.
Odkurzacz centralny do domu - czy to dobry pomysł?
Zdecydowanie tak. Odkurzacz centralny sprawdzi się w każdym domu – także w mniejszym. Urządzenie na mniejszej powierzchni także zachowa większość swoich zalet takich jak cichsza praca, brak powodowania charakterystycznego zapachu czy konieczności przeciągania odkurzacza przenośnego. Stworzenie systemu przewodów centralnego odkurzania w naszym domu będzie wymagało nieco pracy. O instalacji takiego systemu przeczytacie w kolejnym rozdziale.
Odkurzacz centralny w mieszkaniu, czy to możliwe?
Odkurzacz centralny możemy zamontować nawet w bloku! Jest to możliwe także w starszych budynkach. Do wyboru są dwa typy instalacji. Pierwsza z nich zakłada wykorzystanie dużego odkurzacza dla kilku mieszkań, a druga to jeden mały odkurzacz dla pojedynczego mieszkania. W przypadku małego metrażu naszego mieszkania mamy dodatkowo ułatwioną pracę – ścieżki do prowadzenia rur są krótsze, a do tego nie przeciągamy ich przez sufit i podłogę.
Jak zamontować odkurzacz centralny?
Montaż odkurzacza centralnego w domu czy bloku wiąże się z poprowadzeniem specjalnych kanałów w ścianach. Do tego potrzebne nam będą cięższe elektronarzędzia np. młotowiertarka udarowa. Schemat całej instalacji centralnego systemu odkurzania musi być doskonale przemyślany i uwzględniać choćby możliwość wygodnego dostępu do gniazd. Odkurzacz centralny składa się z kilku różnych komponentów, które dobieramy do naszego konkretnego rozkładu pomieszczeń. O jakich rzeczach musimy pamiętać?
Z jakich elementów składa się odkurzacz centralny?
Jednostka centralna
Czyli serce całej instalacji. Zwykle umieszczamy je w piwnicy, kotłowni, składziku czy nawet garażu. Odkurzacz kształtem przypomina pionowy walec, który mocujemy do ściany. To właśnie do niego mają docierać wszystkie kanały ssące w naszym domu. Dobranie miejsca dla samego odkurzacza ma zatem charakter krytyczny.
Rury łączące jednostkę centralną z gniazdami
To właśnie te komponenty łączą nasz odkurzacz z pomieszczeniami naszego domu. Rury umieszczone są w kanałach ściennych, sufitowych, pod podłogą czy w podwieszanym suficie. Transportują w sobie wszelkie brudy, które zbieramy w naszych pokojach aż do komory odkurzacza.
Gniazda ssące
To zakończenia rur ściennych. Gniazda są wyprowadzeniami rur, do których podłączamy wąż. Gniazdka możemy wyposażyć np. w automatyczną szufelkę.
Wąż ssący
Czyli element, którym posługujemy się podczas odkurzania domu. Jest to giętka rura o długości kilki metrów. Przyłączamy ją do gniazda ssącego, a z drugiej strony nakładamy na nią jedną z różnych dostępnych końcówek.
Akcesoria dodatkowe
W ich skład zaliczamy różnorodne ssawki, szczotki i inne końcówki, które nakładamy na wąż ssący. Do odkurzaczy centralnych możemy dokupić wiele różnych akcesoriów, które podniosą skuteczność działania systemu, a także umożliwią nam czyszczenie nowych powierzchni.
Instalacja odkurzacza centralnego - jakie są wymagania?
Instalacja odkurzacza centralnego może być zrobiona w dowolnym momencie, ale najlepiej jest ją wykonać podczas generalnego remontu lub podczas budowy nowego domu. Powodem tego jest konieczność wykonania sieci kanałów biegnących w ścianach, pod podłogami czy ponad sufitami. Kanały te mają kształt rowków, w które wkładamy zakupione rury o grubości kilku centymetrów. Te przykrywamy szpachlą, ścianką kartonowo-gipsową lub innym wybranym materiałem. Jeśli planujemy więc wakacyjny remont, to warto przemyśleć zainstalowanie odkurzacza centralnego! Przed montażem odkurzacza centralnego warto jeszcze zadbać o odpowiednią instalację elektryczną. Odkurzacze mogą pobierać ponad 2000W mocy. Nie powinny one więc współdzielić linii z innymi, pobierającymi dużo energii sprzętami. Sam odkurzacz powinien znajdować się w pomieszczeniu na dolnej kondygnacji. Istnieje możliwość montażu jednostki na strychu, ale wtedy będzie wymagana większa jej moc.
Akcesoria do odkurzacza centralnego warte uwagi
Pełnie wygody z użytkowania odkurzacza centralnego zyskamy, wyposażając się w następujące akcesoria. Szczotki i ssawki to końcówki, które nakładamy na rurę teleskopową, będącą zakończeniem systemu centralnego odkurzania. Odpowiedni ich dobór pozwoli nam szybko i wygodnie czyścić duże, gładkie powierzchnie, dywany, a także skutecznie sięgać do ciasnych zakątków naszych pomieszczeń. Szczotki mają różne rozmiary i kształty, a ich wybór jest naprawdę ogromny – każdy znajdzie coś dla siebie. Poza samymi szczotkami warto zwrócić uwagę także na uchwyty ścienne do rur. Dzięki nim łatwo zapanujemy nad sporą ilością wszelkich akcesoriów i umieścimy je w jednym kącie.
Odkurzacz centralny wady i zalety - czy warto?
Odkurzacz centralny to system, który po instalacji odwdzięcza się nam duża wygodą obsługi, świetną skutecznością, niskim hałasem oraz łatwością obsługi. Ten rodzaj sprzętu, jeśli odpowiednio używany, działa bezawaryjnie przez wiele lat. Do zalet należy jeszcze doliczyć dobrą dostępność dwóch rodzajów konstrukcji tych urządzeń, a także szeroki przedział cenowy, w jakich są one dostępne. Wadą jest jednak wspomniana wcześniej instalacja. Wymaga ona wykonania wnęk w ścianach, co jest dość dużym wysiłkiem.
Jak używać odkurzacza centralnego? Kilka porad
Używanie odkurzacza centralnego jest naprawdę proste i intuicyjne. Na komfort pozytywnie wpływa brak przenoszenia samego urządzenia pomiędzy pomieszczeniami i przełączania go między gniazdkami elektrycznymi. Podłączany jedynie wąż do gniazdka ssącego. Włączanie i wyłączanie odkurzacza odbywa się zwykle z poziomu rączki, a więc jest bardzo wygodne. Po sprzątnięciu pomieszczeń udajemy się do naszej jednostki centralnej, w której wymieniamy worek na nowy. Czynność tę wykonujemy po każdym sprzątaniu lub co kilka takich czynności, zależnie od posiadanego rodzaju worków. Jeśli natomiast posiadamy odkurzacz centralny cyklonowy, to jedynie opróżniamy pojemnik znajdujący się na spodzie urządzenia.
Jaki odkurzacz centralny wybrać - podsumowanie
Mamy nadzieje, że zamieszczone w tym artykule porady pomogą Wam wybrać najlepszy model odkurzacza, a następnie odpowiednio z niego korzystać. Mamy także nadzieję, że zaproponowane modele odkurzaczy dobrze dopasują się do Waszych wymagań i sprawdzą się znakomicie w Waszych domach!