Close

Myjka parowa domowa – Ranking. Rodzaje myjek, funkcje, wady i zalety

Postęp technologiczny jest doskonale widoczny w niemal każdej sferze życia. Nie dotyczy to już tylko komputerów czy telefonów, ale także... urządzeń, które mają ułatwiać codzienne czynności, takie jak sprzątanie. Dziś czyszczenie różnych powierzchni w domu nie musi być trudne i czasochłonne. Sprawę może ułatwić myjka parowa domowa, która skraca czas czyszczenia i sprawia, że czynność ta staje się o wiele przyjemniejsza. A jak wybrać najlepszą? W tym pomoże nasz poradnik.

Ranking najlepszych myjek parowych

Najlepsza myjka parowa 2019
Karcher SC1 Easy Fix
KarcherSC1

Moc

1200W

Pojemność zbiornika

0.2l

Max ciśnienie

3 bary

Cens

336PLN

Popularność
Vileda Steam
ViledaSteam1550

Moc

1550W

Pojemność zbiornika

0.4l

Max ciśnienie

0 bar

Cena

219PLN

Wielofunkcyjna
Maltec HDS6000W
MaltecHDS6000

Moc

1500W

Pojemność zbiornika

1.4l

Max ciśnienie

4 bar

Cena

239PLN

Wieloczęściowa
Transa Electronics
TransaElectronics

Moc

1500W

Pojemność zbiornika

0.4l

Max ciśnienie

4.2 bar

Cena

245PLN

Myjka parowa domowa - rodzaje (parownica, mop parowy, myjka parowa ręczna)

Zanim przejdziemy do porad, wyjaśnijmy, czym właściwie jest myjka parowa domowa i na jakiej zasadzie działa. Urządzenia te występują w różnych formach, jednak niezależnie od tego, czy będzie to ręczna myjka parowa, czy większy sprzęt wielofunkcyjny, zasada działania będzie ta sama.

Parowa myjka ciśnieniowa to urządzenie, które czyści nawet trudno dostępne miejsca bez użycia detergentów, za to z wykorzystaniem pary wodnej pod ciśnieniem. Przed rozpoczęciem pracy należy wlać wodę do pojemnika i uruchomić urządzenie. Woda w zbiorniku zostanie podgrzana do wrzenia, aby mogła wytworzyć się para, która pod ciśnieniem wydostaje się na zewnątrz.

Aby myjka parowa spełniła swoje zadanie i wyczyściła na błysk nawet trudno dostępne miejsca, powinna być odpowiednio dobrana do potrzeb. Istnieje kilka rodzajów myjek, a to, który z nich będzie najlepszy, zależy od zadań, jakie przed nią postawimy.

Rodzaje domowych urządzeń parowych:

  • ręczna myjka parowa, wystarczająca do czyszczenia niewielkich powierzchni i trudno dostępnych miejsc, takich jak fugi, okna czy zlew z zaciekami. na przykład myjka Stihl;
  • mop parowy, idealny, gdy chcesz czyścić większe powierzchnie, podłogi czy ściany, na przykład mop parowy Karcher;
  • parownica, czyli sprzęt do zastosowań podobnych jak mop, ale o większej wydajności i mocy, ale także i większych gabarytach. Jest najbardziej uniwersalną wersją myjki parowej.

Istnieje jeszcze jedno urządzenie, które korzysta z dobrodziejstw pary wodnej wyrzucanej pod odpowiednim ciśnieniem. Jest to odkurzacz parowy Karcher lub innych firm. Sprzęt ten działa jak klasyczny odkurzacz, wspomagając się parą wodną dla lepszej skuteczności czyszczenia. Wykorzystując taki sprzęt, oczyścimy dywany, posadzki, płyty indukcyjne, a nawet żaluzje. 

Moc urządzenia

Wybierając urządzenie czyszczące jakim jest myjka parowa domowa, warto wziąć pod uwagę co najmniej kilka kryteriów. Jednym z nich i niezwykle przy tym ważnym jest moc urządzenia. Generalna zasada jest taka - im większa moc sprzętu, tym trudniejsze zabrudzenia może usunąć. Urządzenie, w którym ciśnienie pary wyrzucanej na zewnątrz jest większe, łatwiej wyczyści na przykład plamy z tłuszczu.

Największą mocą charakteryzują się przede wszystkim parownice - często jest to powyżej 1500 W, a taka moc pozwala na usuwanie trudnych zabrudzeń. Mopy parowe, zwane także odkurzaczami, to urządzenia o niższej mocy, ale wciąż wystarczającej do efektywnego czyszczenia podłóg czy dywanów. Ręczne myjki, z racji tego, że są niewielkie, mają także niewysoką moc. Aby mieć pewność, że urządzenie dokładnie oczyści wybraną powierzchnię, a para dotrze w trudno dostępne miejsca, najlepiej wybrać takie o mocy 1000 W. 

Myjka parowa domowa

Pojemność zbiornika

Czas pracy myjek parowych uzależniony jest od pojemności zbiornika na wodę. Mogłoby się więc wydawać, że najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest wybór urządzenia o dużym pojemniku. Nie do końca jest to prawda. Oczywiście im większa pojemność zbiornika, tym wyższa wydajność i tym większą powierzchnię można wyczyścić za jednym razem. Trzeba jednak pamiętać, że pojemny zbiornik to także wyższa waga urządzenia, które może stać się trudniejsze w manewrowaniu.

W przypadku gdy czyszczenie parą ma obejmować niewielkie powierzchnie, nie warto kierować się pojemnością zbiornika. Może on niepotrzebnie zwiększyć wagę urządzenia. Zbiornik o większej pojemności będzie przydatny w przypadku parownic czy mopów parowych, które wykorzystywane są do czyszczenia podłóg czy ścian.

Myjka parowa domowa - funkcje

Myjka parowa domowa ma jedną podstawową funkcję - czyszczenie powierzchni bez potrzeby użycia detergentów. Jednak część myjek parowych dostępnych na rynku wyposażona jest w dodatkowe opcje. Jakie są najciekawsze funkcje implementowane przez producentów?

  • prasowanie ubrań - myjka może więc działać także jako steamer,
  • odświeżanie zasłon oraz firanek,
  • dezynfekcja - ta opcja przydatna jest szczególnie, gdy w domu mieszkają alergicy,
  • oczyszczanie z kurzu roślin.

Parownica może być także przydatna podczas remontu i ułatwić zdejmowanie ze ścian starych tapet. Jak widać zatem, są to często sprzęty wielofunkcyjne.

Myjka parowa domowa

Myjka parowa domowa - końcówki

Ważną kwestią podczas poszukiwania idealnego urządzenia parowego są końcówki dołączone do zestawu. Wszystko zależy tu oczywiście od typu sprzętu. Warto jednak sprawdzać, co znajduje się w sprzedawanym komplecie. Najlepiej, jeśli czyścik parowy wyposażony jest w końcówki umożliwiające dotarcie do różnego rodzaju powierzchni. Niektórzy producenci dołączają także ściereczki, które mają szczególne znaczenie w przypadku urządzeń takich jak myjka do podłóg. 

Ranking domowych myjek parowych

5. Eldom PM850 ALTO - idealny do podłóg

ELDOM PM850 ALTO

ELDOM PM850 ALTO jest mopem parowym o mocy 1500 W, optymalnej, aby skutecznie usuwać zabrudzenia. Za pomocą tego urządzenia można wyczyścić podłogi i ściany, a dzięki kompletowi 10 wymiennych końcówek także trudniej dostępne powierzchnie, takie jak piekarnik, lodówkę, prysznic czy wannę. Możliwe jest także czyszczenie fug. Pojemnik z wodą o pojemności 400 ml wystarczy na 20 minut pracy. Sprzęt nie jest wyposażony w akumulator, ale długo kabel umożliwia wygodne sprzątanie.

Zalety
10 końcówek
duża moc
długi kabel
Wady
dość mały pojemnik z wodą

4. Transa Electronics - mnogość części

Myjka parowa domowa Transa Electronics to także przedstawiciel gatunku mopów parowych. Charakteryzuje go moc 1500 W, a także wielofunkcyjność. 12 wymiennych końcówek pozwala na dotarcie do wielu miejsc, także tych trudno dostępnych, i dokładne ich wyczyszczenie. Urządzenie nadaje się do czyszczenia także tapicerek i ubrań. Mop zasilany jest prądem, a kabel o długości 7 metrów pozwala na swobodne użytkowanie.

Zalety
12 końcówek
duża moc
długi kabel
Wady
dość mały pojemnik z wodą

3. Maltec HDS6000W - dobra parownica z wieloma funkcjami

Parownica wielofunkcyjna, cięższa niż poprzednicy i o krótszym kablu, ale o wielu funkcjach. W zestawie znajdują się końcówki do szyb, materiałów, ale także rura, dzięki której z urządzenia można zrobić parowy mop. Para wodna może osiągnąć tu temperaturę 135 stopni Celsjusza, co zapewnia także dezynfekcję czyszczonych powierzchni. Sprzęt można używać jako parownicę, mop parowy i czyścik. Zbiornik o pojemności 4,5 l nie wymaga częstego uzupełniania, ale sprawia, że urządzenie staje się dość ciężkie. Trzeba także pamiętać o konieczności odczekania 4 minut po włączeniu parownicy - po tym czasie jest gotowa do pracy.

Zalety
duża ilość zastosować
temp. dochodząca do 135 stopni Celsjusza
duży zbiornik 4,5 l
Wady
ciężki

2. Vileda Steam 1550W - mop parowy Vileda do podłóg

Vileda Steam 1550W

Mop parowy Vileda to proste w użyciu urządzenie, które do pracy jest gotowe w 15 sekund. Przeznaczony jest do czyszczenia wielu rodzajów podłóg, jednak nie tych, które są lakierowane. W zestawie znajduje się specjalna nakładka do czyszczenia dywanów. Moc urządzenia to 1550 W, co zapewnia nie tylko dokładne usuwanie zabrudzeń, ale także zlikwidowanie blisko 100% bakterii z czyszczonych powierzchni. Mop jest lekki i poręczny, do działania wymaga podłączenia do prądu, a przewód o długości 6 metrów pozwala na łatwą nawigację. 

Zalety
lekki
długi kabel
poręczny
gotowy do pracy w 15s
Wady
brak końcówek

1. Karcher - wielofunkcyjna myjka parowa domowa

Jeśli szukasz wielofunkcyjnego urządzenia, myjka Karcher jest dla ciebie. Ten sprzęt to zarówno ręczna myjka parowa domowa, jak i mop oraz parownica. Bogaty zestaw końcówek umożliwia czyszczenie wielu powierzchni, takich jak kafelki, podłogi, kabiny prysznicowe, piekarniki, ale także drobne i trudno dostępne miejsca, jak fugi i armatura. Myjka parowa Karcher ma wysoką moc, co zapewnia świetną skuteczność działania. Parownica Karcher wyposażona jest także w filtr odkamieniający. Zestaw SC 3 EASYFIX Karcher do mycia podłóg pozwala na bezpieczne czyszczenie powierzchni, w tym lakierowanych. 

Myjki parowe to urządzenia, które znacząco ułatwiają sprzątanie. Korzystając z takich sprzętów można sprawić, że porządki staną się przyjemnością. To, jakie urządzenie będzie najlepsze - czy mop od Viledy, czy wyprodukowana przez firmę Karcher parownica, zależy od tego, jakie powierzchnie zamierzamy czyścić. Mamy nadzieję, że ten poradnik przybliżył nieco tematykę domowych myjek parowych. Myjka parowa Karcher opinie użytkowników posiada bardzo dobre.

Zalety
wielofunkcyjny
duża moc
posiada filtr odkamieniający
długi kabel
duży zbiornik
Wady
brak

Myjka parowa domowa

Zobacz także: Parownica do ubrań - Ranking.

Co można czyścić za pomocą parowej myjki?

  • podłogi i ściany, w tym także mozaika i płytki drewnopodobne (para wodna nie sprawdzi się w przypadku lakierowanych, drewnianych powierzchni), również czyszczenie fug za pomocą pary jest dobrym pomysłem,
  • szklane powierzchnie, takie jak kabiny prysznicowe, lustra,
  • armaturę łazienkową.

Jak wyczyścić okna myjką parową?

Myjka parowa domowa jest świetnym sprzętem do szybkiego i przede wszystkim prostego mycia okien. To zajęcie jest przez wiele osób nielubiane, ale my przedstawimy sposób na to, aby bezproblemowo pozbyć się smug i zacieków - i to bez środków chemicznych. Jaka myjka parowa do okien sprawdzi się najlepiej?

Myjka do okien powinna być lekka i poręczna, a przede wszystkim być wyposażona w akcesoria takie jak ściągaczka czy spryskiwacz. Przydatne będą także ściereczki z mikrofibry. Urządzenie napełniamy wodą i to wszystko, można zacząć działać. Gorąca para wodna wydobywająca się z myjki poradzi sobie z zabrudzeniami na oknach, nawet w tych trudniej dostępnych zakamarkach. Co więcej, para działa także antybakteryjnie. 

Co jeszcze warto wiedzieć o czyszczeniu okien myjką parową? Nie jest konieczne już polerowanie szyb, ponieważ urządzenie samo zbiera wodę. Dzięki temu nie powstają zacieki, a mycie okien jest o wiele bardziej przyjemne.

Mycie łazienki myjką parową

Czy myjka parowa domowa sprawdzi się w łazience? Odpowiedź brzmi: tak. Choć jest to jedno z najbardziej wymagających  miejsc, parownica poradzi sobie z zabrudzeniami doskonale.

Głównymi zabrudzeniami, z którymi mamy do czynienia w łazience, są kamień i osady z mydła czy kosmetyków. Można je usunąć środkami chemicznymi, ale myjka parowa sprawdzi się tu równie dobrze, jeśli nie lepiej. Urządzenie o odpowiedniej mocy usunie kamień i osad i to z miejsc, w które trudno dotrzeć tradycyjnymi metodami. Co więcej, myjka zadziała także antybakteryjnie. Aby sprzątanie było bardziej efektywne, warto zaopatrzyć się w szczoteczkę, która wspomoże usuwanie szczególnie uporczywego kamienia.

Jeśli zastanawiasz się, czy w twoim przypadku sprawdzi się myjka parowa opinie osób korzystających z tych urządzeń powinny cię przekonań, że warto.

Zobacz także: Jaki czajnik elektryczny wybrać? Ranking i opinie

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ola K.
Ola K.
1 rok temu

ja niedawno odkryłam takie sposób sprzątania, na yt gdzieś, ale przyznaję, że to się sprawdza. mam parownicę z ariete xvapor, różne końcówki, dobrze czyści nawet ‘starszy’ brud. jak dla mnie to strzał w 10. 🙂

Jula
Jula
6 miesięcy temu
Reply to  Ola K.

też jej używam, niezawodna, nawet piekarnik wyczyściłam.

karina
karina
6 miesięcy temu

też mam myjkę parową firmy Ariete – świetny gadżet do ekologicznego sprzątania, nie trzeba kupować chemii zużywa się mało wody i oszczędza czas 🙂

Zamknij