Close

Jaki nabój sodastream i nie tylko wybrać? Ranking nabojów do saturatorów

Zakup saturatora do gazowania wody w domu to jeden ze sposobów na poprawienie komfortu naszego życia, a przy okazji także stania się bardziej ekologicznym. Saturator jest prosty w obsłudze, ale co jakiś czas wymaga wymiany lub napełnienia znajdującego się w środku naboju. Tych jest natomiast kilka rodzajów. Jak dobrać ten odpowiedni model do naszego urządzenia? Sprawdzamy to!

Aktualizacja: Kwiecień 2024

Jakie są rodzaje nabojów do saturatorów wody gazowanej?

NABOJE WIELORAZOWE NABOJE WIELORAZOWE
+ prosty montaż
+ wystarczają na ok. miesiąc użytkowania
+ wymagają wymiany co kilkadziesiąt użyć
- kompatybilne saturatory zajmują więcej miejsca
NABOJE JEDNORAZOWE NABOJE JEDNORAZOWE
+ małe wymiary
+ w sam raz na podróż
+ niska cena
- konieczność wymiany po każdym użyciu

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze nabojów do saturatorów?

RODZAJ I PRZEZNACZENIE
RODZAJ I PRZEZNACZENIE

Do wyboru mamy dwa rodzaje nabojów przedstawione w powyższym punkcie. Każdy z nich dobrze sprawdzi się w gazowaniu wody, jednak specyfika ich użytkowania jest zgoła inna. Naboje jednorazowe są małe i wymieniamy je po każdym napełnieniu butelki. Naboje wielorazowe to znacznie większe cylindry wystarczające na kilkaset szklanek gazowanej wody.

DOPASOWANIE DO MARKI LUB MODELU
DOPASOWANIE DO MARKI LUB MODELU

W tej kwestii mamy całkiem łatwo. Po ustaleniu typu naboju, ukazują nam się produkty zwykle wzajemnie kompatybilne. W przypadku saturatorów domowych są to najczęściej cylindry o pojemności 425g CO2, a dla urządzeń przenośnych mamy najczęściej do czynienia z małymi nabojami o pojemności 7-8g CO2. Powinny one pasować do większości modeli saturatorów dostępnych na rynku.

POJEMNOŚĆ I WYDAJNOŚĆ
POJEMNOŚĆ I WYDAJNOŚĆ

Te parametry oczywiście ściśle zależą od rodzaju naszego saturatora. Do modelu mobilnego dobieramy malutkie naboje o pojemności wynoszącej zwykle 7,5 lub 8g. Wystarczają one na nagazowanie litra wody, czyli jednej butelki-saturatora. Większą wydajnością cieszą się naboje do modeli domowych. Większe cylindry o pojemności ok. 425g wystarczą na nagazowanie od 60 do nawet 80 litrów wody. Powinno to starczyć nam na miesiąc użytkowania.

MOŻLIWOŚĆ PONOWNEGO NAPEŁNIANIA
MOŻLIWOŚĆ PONOWNEGO NAPEŁNIANIA

Naboje do saturatorów domowych niemal zawsze są wyposażane w zawór dwukierunkowy. To rozwiązanie pozwala na korzystanie z cylindra w domu, a także napełnienie go świeżym gazem po podłączeniu do specjalnej maszyny. Zabieg napełniania jest o wiele tańszy od zakupu kolejnego cylindra. Na taki luksus nie pozwolą sobie użytkownicy saturatorów-butelek, do których naboje są jednorazowe i nie podlegają ponownemu napełnieniu.

Jaki nabój do saturatora wybrać? Ranking nabojów do saturatorów

SpinelSoda

★★★★★
SpinelSoda
SPECYFIKACJA
TYP: Domowy
POJEMNOŚĆ: 425g
NABÓJ WIELORAZOWY: TAK
Sprawdź cenę

Polska marka, najlepsza opłacalność

Produkt firmy SpinelSoda charakteryzuje się obudową i zaworem kompatybilnym z większością saturatorów takich firm jak Sodastream, Philips czy Aarke. We wnętrzu cylindra mieści się 425 gram dwutlenku węgla, który wystarczy na nagazowanie od 60 to 80 litrów wody, w zależności od wybranego nasycenia gazem. Średnio wystarcza to na około miesiąc użytkowania.

Łatwa wymiana, wielokrotne używanie

Ten nabój Sodastream możemy wymienić już w kilkadziesiąt sekund. Świetnie zaprojektowany korpus łatwo umieścimy w miejscu mocującym, a następnie wkręcimy go do saturatora. Umieszczony na zakończeniu cylindra zawór dwukierunkowy umożliwia natomiast ponowne nabicie produktu świeżym, spożywczym dwutlenkiem węgla. Ogranicza to koszty eksploatacji do minimum.

ZALETY
WADY
+ najlepszy stosunek jakości do ceny
+ mocna konstrukcja cylindra
+ łatwy montaż
- duże gabaryty
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“ Zdecydowałem się na te naboje z racji ich atrakcyjniejszej ceny i jestem w pełni z tego wyboru zadowolony. Wydajność taka sama, jak w oryginale SodaStream. Polecam.” - Tomasz, Kwidzyn
“Naboje porównywalne z oryginalnymi marki SodaStream, a o zauważalnie niższej cenie. Pojemnik wykonany bardzo solidnie, zawór szczelny. Produkt godny polecenia.” - Marcin, Zabrze

SodaStream Niebieski

★★★★★
SodaStream Niebieski
SPECYFIKACJA
TYP: Domowy
POJEMNOŚĆ: 425g
NABÓJ WIELORAZOWY: TAK
Sprawdź cenę

Najwyższa jakość

Jest to oryginalny nabój marki SodaStream, czyli najbardziej popularnego producenta saturatorów do gazowania wody. Produkty tej firmy cechują się świetną jakością i w tym przypadku nie jest inaczej. Nabój po procesie produkcji przechodzi trzystopniową kontrolę jakości w kategoriach zachowania czystości, poziomu napełnienia oraz ostatecznego zapieczętowania. Możemy zatem liczyć na nieskończoną, bezawaryjną pracę.

Sprzyja ekologii

Naboje SodaStream wystarczają na napełnienie gazem ok. 60 litrów wody. To starczy nam natomiast na ok. miesiąc użytkowania saturatora i niekupowania plastikowych, jednorazowych butelek. Na tym jednak nie koniec. Naboje mogą zostać ponownie napełnione, co wielokrotnie wydłuża ich okres użytkowania. Optymalnie jest więc posiadać dwa fizyczne naboje i korzystać z nich na zmianę z racji kilkudniowego czasu oczekiwania w przypadku wysyłania sprzętu do nabicia.

ZALETY
WADY
+ wysoka jakość
+ mocna konstrukcja cylindra
+ łatwy montaż
- duże gabaryty
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Bardzo solidnie wykonany cylinder. Widać, że jest to rzecz wykonana z myślą o wielokrotnym użytku, a nie wyrzuceniu po jednorazowym zużyciu. Szybko się zwraca i przekształca w zysk względem kupowania jednorazowych butelek z wodą. ” - Karol, Warszawa
“Posiadam saturator tej samej firmy, więc dla pewności wybrałem ten nabój. Wszystko wymienia się bardzo intuicyjnie i prosto, nabój jest dobrze wykonany i wytrzymały, a gaz smakuje świetnie.” - Monika, Katowice

SodaExpert Blue

★★★★★
SodaExpert Blue
SPECYFIKACJA
TYP: Domowy
POJEMNOŚĆ: 425g
NABÓJ WIELORAZOWY: TAK
Sprawdź cenę

Trwały i opłacalny

Ten nabój marki SodaExpert wykonano z dbałością o każdy detal. Cylinder wytrzyma różne przeciwności losu, a zatem posłuży nam przez wiele lat. Oczywiście wyposażono go w zawód dwukierunkowy umożliwiający powtórne napełnianie. To zdecydowanie najtańsza opcja na przedłużenie użytkowania naszego saturatora, a także najbardziej sprzyjająca ekologii.

Idealny do domowych saturatorów

Zastosowanie tradycyjnego, wkręcanego mocowania saturatora zapewniło kompatybilność z większością syfonów dostępnych w sprzedaży. Będzie on współpracował zarówno z modelami popularnej firmy SodaStream, jak i Sodapop, Sodatrend, Aarke czy Philips. Wymiana naboju jest bardzo prosta i zajmuje dosłownie minutę. SodaExpert sprawdzi się więc idealnie jako drugi nabój używany zamiennie z tym dostarczonym wraz z saturatorem.

ZALETY
WADY
+ dobra opłacalność
+ mocna konstrukcja cylindra
+ szybka wymiana
- jedynie do większych, domowych saturatorów
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Dobre naboje, które sprawdzają się świetnie w obu moich saturatorach. Pracują wymiennie z oryginalnymi modelami SodaStream. Wszystkie napełniam w jednej firmie i od początku nie widzę różnic w użytkowaniu.” - Rafał, Kadyny
“Wysoka jakość, przystępna cena. Dobry wybór do większości saturatorów. Sama butla solidnie wykonana, nic się nie wgniata. Wytrzyma na pewno sporo czasu.” - Magdalena, Zakopane

Kayser KAY1101

★★★★☆
Kayser KAY1101
SPECYFIKACJA
TYP: Przenośny
POJEMNOŚĆ: 7,5g
NABÓJ WIELORAZOWY: NIE
Sprawdź cenę

Miej je zawsze ze sobą!

Te jednorazowe naboje do syfonów butelkowych są bardzo malutkie i z łatwością zmieścimy je nawet w kieszeni. To więc świetny wybór do zabrania w podróż lub do pracy. Wytrzymała konstrukcja każdego z nabojów także będzie atutem w tej kwestii. Małe wymiary będą również zaletą przy przechowywaniu produktu. Możemy je umieścić np. szafce lub w schowku, a syfon przechowywać w lodówce, zapewniając sobie chłodny, orzeźwiający napój.

Dobra wydajność w atrakcyjnej cenie

Kayser oferuje te naboje w opakowaniach po 10 sztuk, co w połączeniu z atrakcyjną ceną daje nam świetny wynik w kategorii opłacalności. Jeszcze bardziej opłaca się zakup hurtem np. 100 sztuk nabojów. Zapewnimy sobie w ten sposób zapas dwutlenku węgla na wiele tygodni użytkowania saturatora.

ZALETY
WADY
+ małe wymiary
+ dobra opłacalność
+ idealne na nasycenie jednej butelki wody
- konieczność częstego wymieniania
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Naboje jak najbardziej godne polecenia. Sprawdzają się w syfonie Isi Twist bez najmniejszego problemu. Bardzo dobry wybór pod względem wydajności do ceny. ” - Kamila, Czechowice-Dziedzice
“Bardzo dobra wydajność. Woda jest mocno i równo nagazowana. Prosta konstrukcja a działa jak marzenie. Bardzo dobry towar, polecam serdecznie. ” - Mikołaj, Piotrków Trybunalski

Hendi H588406

★★★☆☆
Hendi H588406
SPECYFIKACJA
TYP: Przenośny
POJEMNOŚĆ: 8g
NABÓJ WIELORAZOWY: NIE
Sprawdź cenę

Wydajne i skuteczne

W malutkich nabojach do przenośnych syfonów firma Hendi zmieściła 8g spożywczego dwutlenku węgla. To w zupełności wystarczająca ilość do skutecznego napełnienia gazem litrowej butli. Nabój szybko wydziela z siebie CO2 i już po kilku potrząśnięciach butelką otrzymujemy idealnie nagazowaną wodę o świetnym smaku.

Prosta wymiana

Ten rodzaj naboi należy wymieniać po każdym opróżnieniu butelki. Będziemy więc robić to nawet kilka razy dziennie. Oczywiście naboje zostały zaprojektowane tak, by ich wymiana była szybka i prosta. W przypadku większości syfonów wykonujemy to poprzez odkręceniu uchwytu z nabojem od głowicy, zamianę cylindra i ponowne przykręcenie uchwytu. System jest prosty i zawsze zadziała. Nie ma mowy np. o przykręceniu naboju i niepożądanej ucieczce gazu na zewnątrz.

ZALETY
WADY
+ przenośne
+ niska cena
+ w sam raz na podróż
- wymagają częstej wymiany
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Porównując do konkurencyjnych nabojów, te mogą faktycznie mieć minimalnie więcej gazu. Sam cylinderek jest nieco większy i przy wkładaniu go do uchwytu jest mniejszy luz. Cena ta sama, więc chyba warto.” - Katarzyna, Mikołajki
“Dają bardzo wysokie nasycenie wody gazem. Proste w obsłudze, wytrzymałe, wydajne. Nie mam więc żadnych zastrzeżeń. Opłaca się oczywiście brać większa ilość sztuk, jeśli pijemy dużo wody.” - Marek, Bogdaniec

Czy naboje do saturatorów są uniwersalne? Jak dobrać do marki?

Wiele nabojów dostępnych w sprzedaży jest faktycznie uniwersalnych. Mowa tu głównie o podłużnych cylindrach do saturatorów domowych. Te zakończone są zwykle zaworem dwukierunkowym z gwintem. Montaż takiego naboju polega na wkręceniu go do saturatora. To proste i solidne rozwiązanie. Niektóre saturatory wymagają jednak zakupu specjalistycznych nabojów z innym mocowaniem. Przykładem jest tu SodaStream Duo z nabojem ze złączem QuickConnect. To rzadziej spotykany nabój, który posiada mocowanie z szybkozłączką. Nie wymaga ono wkręcania. W przypadku nabojów jednorazowych do saturatorów przenośnych do wyboru mamy jedynie kilka modeli marek takich jak Kayser czy Hendi. Pasują one do większości tego typu i w tym przypadku trudno będzie o pomyłkę.

Jak zamontować lub wymienić nabój w saturatorze?

Wymiana naboju w saturatorze to prosta sprawa, która wymaga jedynie kilku kroków.

W saturatorach domowych zwykle zaczynamy od zdjęcia tylnej pokrywy, która zasłania cały nabój. Stary nabój wykręcamy tak samo, jak żarówkę. Używamy do tego siły naszych mięśni i nie posiłkujemy się narzędziami – moglibyśmy w ten sposób uszkodzić cylinder. Po odkręceniu naboju wyjmujemy go i na jego miejsce ustawiamy nowy. Ten także wkręcamy gołymi dłońmi i na koniec dość mocno dociskamy. Wystarczy to do zapewnienia szczelności układu. Zakładamy pokrywę i gotowe.

Montaż nabojów jednorazowych także jest prosty. Te należy umieścić w specjalnym uchwycie, który jest zwykle przykręcony do głowicy pod kątem prostym. Musimy więc najpierw go odkręcić i wyjąć z niego stary nabój. Pamiętajmy także o napełnieniu butelki wodą najpóźniej w tym momencie. Na miejsce starego naboju układamy nowy i wraz z całym uchwytem ponownie wkręcamy do głowicy. Kilkukrotnie wstrząsamy butelką i już cieszymy się świeżo gazowaną wodą!

Na jak długo wystarczy nabój w saturatorze?

Wydajność naboju do saturatora jest oczywiście bezpośrednio uzależniona od jego pojemności. W przypadku najpopularniejszych syfonów mamy zwykle do czynienia z nabojami o pojemności 425g. Taka ilość dwutlenku węgla wystarczy do napełnienia ok. 60 litrów wody przy średnim poziomie gazowania. Przełoży się to na 3-4 tygodnie korzystania z urządzenia. Po tym okresie konieczne będzie ponowne napełnienie cylindra.

Małe naboje do saturatorów w butelkach posiadają w sobie natomiast 7-8 gramów dwutlenku węgla. Wystarczy to na napełnienie jednej, litrowej lub półtoralitrowej butli. To jej opróżnieniu konieczna będzie wymiana naboju. To będziemy robić dość często, dlatego ten rodzaj nabojów jest zwykle sprzedawany w paczkach po 10szt.

Jaki nabój do saturatora wybrać? Podsumowanie

Mamy nadzieję, że w tym artykule rozwialiśmy Wasze wątpliwości dotyczące wyboru naboju do Waszego saturatora. W sklepach znajdziemy kilka rodzajów tych produktów, które na szczęście całkiem łatwo dopasować do danego urządzenia. Dodatkowym ułatwieniem jest zwykle dodawany do zestawu z syfonem pierwszy nabój. Daje on nam podgląd na pożądany produkt podczas poszukiwania kolejnego modelu naboju. Niezależnie jednak od wybranego rodzaju, życzymy przyjemnego korzystania z Waszych saturatorów!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij