Aktualizacja: Wrzesień 2024
Producenci prześcigają się w tworzeniu coraz to bardziej zaawansowanych technologicznie sprzętów. A to drążek z lepszych surowców, a to wyprofilowana nakładka z super nowoczesnego materiału, czy wiadro z dodatkowymi funkcjami – produkty dynamicznie się zmieniają i gnają do przodu wraz z rozwojem technologii.
Jak widać, możliwości jest ogrom, a decyzję o zakupie konkretnego urządzenia należy dosyć dobrze przemyśleć. Już nie wspominając o fakcie, iż do nowoczesnych materiałów nie każdy sznurkowy, płaski, czy obrotowy mop się nada. Poza aspektem możliwości technicznych warto też zauważyć, iż w ostatnich latach użytkownicy są bardziej wymagający. Oczekujemy wielofunkcyjności, a zarazem perfekcyjnej pracy i spełniania swoich ról. Do tego nie lubimy, kiedy urządzenie dobre i wielofunkcyjne jest przy okazji niezbyt komfortowe w użytku. Tak więc mamy szereg aspektów, które tworzą szerokie spectrum potrzeb i pole do popisu dla producentów urządzeń do czyszczenia podłóg.
W tym artykule skupimy się na mopach obrotowych – ich cechach charakterystycznych i tym, dlaczego warto zainwestować w ten rodzaj pomocnika do sprzątania. Wybierając się do sklepu, rodzi się naturalnie kilka pytań w naszej głowie. Jakiego mopa obrotowego wybrać? Czy warto wybrać ten model, skoro zwykły jest tańszy? Czym sugerować się przy wyborze tych urządzeń? I czy mopy obrotowe równa się zawsze okrągła nakładka? Na te, jak i inne pytania dotyczące tych sprzętów, postaramy się dziś odpowiedzieć.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru mopa?
Ważną rzeczą, o jakiej nie możemy zapominać przy wyborze urządzenia zarówno obrotowego, jak i zwykłego, jest to, jakie mop obrotowy ma wkłady w zestawie, lub jakie można dokupić w przyszłości. Od tego będzie zależeć, czy powierzchnia podczas pracy będzie miała smugi, a sam mop spełni swoje zadanie podstawowe poprzez dokładne czyszczenie i wchłanianie wody. Oczywiście główną zasadą, o której nie musimy chyba wspominać, jest wymienialność samych końcówek. Polecana przez nas końcówka bawełniana najlepiej sprawdza się podczas sprzątania nawet dużych powierzchni. Są to najbardziej chłonne wkłady, które spokojnie możemy prać w pralce w wyższych temperaturach w celu pozbycia się zarazków i bakterii. Jeśli nasz mop ma plastikowe elementy w samej nakładce – będzie to o wiele trudniejsze niż w przypadku końcówek z samego materiału. Najmniej polecanym rozwiązaniem są nakładki syntetyczne. Ten rodzaj materiału nie chłonie tak dobrze wody, często smuży i nie zbiera wszelkich zanieczyszczeń z podłogi.
Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest sam kij, lub jak kto woli, drążek od mopa. Materiały, z jakich jest on stworzony mogą być różne – od plastiku po metal. Ważne, aby zwrócić uwagę na to, czy jest on wykonany z trwałego, porządnego surowca, który nie złamie się przy najmniejszym obiciu o szafkę lub użyciu większej ilości siły. Powinien być on również dopasowany do naszego wzrostu, gdyż sprzątanie podłogi w bardzo zgarbionej pozycji doprowadzi jedynie do bólu pleców, a w dłuższej perspektywie – zwyrodnień kręgosłupa. Sama głowica mopa nachyla się pod różnym kątem w zależności od producenta – zadbaj o to, aby kąt ten był jak najlepszy, aby bez problemu dostać się nawet pod najniższe szafki czy kanapę.
W przypadku mopów efektywność wiąże się z wielofunkcyjnością. Co to dokładnie oznacza? To, że nasz mop obrotowy będzie w stanie pracować na różnych powierzchniach. Pamiętajmy, iż cena takiego urządzenia jest wyższa niż zwykłego mopa płaskiego czy okrągłego, tak więc powinien on pozwolić nam na efektywne posprzątanie zarówno kafelek w łazience, jak i paneli w salonie. Nie chcemy przecież kupować kilku urządzeń do jednego mieszkania, prawda?
Bez znaczenia czy jest to płaski mop obrotowy z wiadrem dwukomorowym, czy okrągły z nakładką - wiadro przy mopach obrotowych ma naprawdę duże znaczenie. Jako, iż system odwirowywania wody jest zazwyczaj automatyczny w tego typu urządzeniach, istotną kwestią będzie dla nas szybkość wirówki, a także, z jaką mocą woda jest wytłaczana z mopa. Celując w urządzenia, które wykonują około 10 000 obrotów na minutę, będziemy mieli pewność, że oddzielą one tyle wody, aby nie kapała na powierzchnię czyszczoną, jak również nadawała się na przykład do paneli. Oprócz tego zwróć uwagę na pojemność samego wiadra i dodatkowe akcesoria do niego. Standard dobrych mopów obrotowych to 8-10 litrów pojemności. Warto też zwrócić uwagę na to, czy producent dołącza dodatkowy pojemnik na detergenty, abyśmy mogli trzymać wszystkie akcesoria do podłogi w jednym miejscu i uzupełnić płyny w razie braków.
Mopy obrotowe RANKING
Wybór spośród tysiąca modeli na pewno nie jest łatwy. Dlatego też przybywamy z pomocą, wskazując 5, w naszym mniemaniu najbardziej wartych uwagi produktów w rozsądnych cenach.
Mop obrotowy Vileda Mop obrotowy Easy Wring and Clean Turbo 151153 - najtańszy w zestawieniu
Trzeci z kolei polecany produkt - i nie zaskoczymy tu nikogo, również znanego producenta - to mop obrotowy 151153 Vileda Easy Wring & Clean Turbo. Jest to najtańsza propozycja z naszego zestawienia, a jej koszt wynosi zaledwie 100 złotych. Tu, dla odmiany, końcówka urządzenia ma wbrew pozorom kształt trójkąta. Dlaczego „wbrew pozorom”? Ponieważ patrząc pierwszy raz na Vileda mop obrotowy Easy Wring and Clean 151153 możemy odnieść wrażenie, iż nakładka jest okrągła, nie trójkątna. Tę subtelną, ale jakże znaczącą różnicę zauważymy po przyjrzeniu się naszej końcówce. Ułatwia to znacznie pracę przy krawędziach, a także pozwala na dotarcie do każdego kąta lepiej niż klasyczne, okrągłe końcówki. Jak w większości modeli firmy Vileda, tak i tu znajdziemy opatentowane, specjalne, czerwone włókna, które to pozwalają pozbyć się najcięższych zabrudzeń bez użycia detergentów. Wiadro wyposażone zostało w wirówkę i ergonomiczny uchwyt do przenoszenia całego produktu, a sam Vileda mop obrotowy 151153 Easy Wring and Clean Turbo i opinie o nim wskazują, iż urządzenie świetnie spełnia swoje zadanie.
Mop obrotowy Vileda Easy Wring ULTRAMAT Turbo - innowacyjna konstrukcja
Pierwsze na tapecie ląduje urządzenie znanej marki Vileda Easy Wring ULTRAMAT mop płaski obrotowy. Jest to produkt czołowego producenta, którego urządzenia sprawdzają się od wielu lat w polskich, jak i światowych domach. Ten oto model łamie stereotypowe myślenie o mopach obrotowych. Jego końcówka nie ma absolutnie okrągłego kształtu jak w przypadku większości mopów rotacyjnych. Mop płaski Vileda Easy Wring ULTRAMAT Turbo ma drążek, który możemy „złamać” w pół i włożyć do wiadra z wyciskaczem. Samo wiaderko posiada wstępne sito, które od razu odciska wstępnie sporą ilość wody. Po tym etapie wystarczy nacisnąć kilkukrotnie pedał umieszczony na przedniej części wiaderka, aby woda została oddzielona od miękkiej nakładki poprzez szybkie ruchy obrotowe. Sam drążek mopa jest kijem teleskopowym, przez co spokojnie dopasujesz go do swoich potrzeb i wzrostu. Mop płaski Vileda Easy Wring ULTRAMAT Turbo posiada ciekawe nakładki, które zostały specjalnie opracowane i łączą w sobie bawełnę i mikrofibrę. Koszt takiego urządzenia to około 130 złotych, co jest umiarkowaną ceną. Z opinii użytkowników wyczytać jednak można, iż sama wytrzymałość wiadra budzi wątpliwości, gdyż jest wykonane w całości z części plastikowych.
Mop obrotowy Vileda Ultramat TURBO XL 42 cm - do większych powierzchni
Kolejną pozycję zajmuje również model Viledy, a zapewniamy, iż nie jest to ostatnia propozycja tegoż producenta na naszej liście. Mowa oczywiście o urządzeniu, jakim jest mop Vileda UItramat XL Turbo obrotowy. Jest to druga i ostatnia propozycja mopa płaskiego w naszym rankingu. Nie znaczy to oczywiście, iż mopy płaskie są gorsze od okrągłych! Vileda mop Ultramat Turbo XL swoją nazwę zawdzięcza powiększonej nakładce czyszczącej, której szerokość osiąga aż 42 centymetry. Dzięki temu sprawdzi się świetnie w większych domach, usprawniając pracę. Cena tego urządzenia oscyluje około 140 złotych, co stawia go na drugim miejscu w naszym rankingu co do najdroższych urządzeń. Specjalne czerwone włókna opracowane przez producenta pozwalają na mycie podłóg bez jakichkolwiek detergentów, co oznacza dla nas oszczędność czasu, pieniędzy i zdrowia. Podobnie jak poprzednik z listy, Vileda mop obrotowy płaski Ultramat Turbo XL posiada teleskopowy kij, a także jego nakładki bez problemu można prac w pralce w temperaturze 60 stopni. To, co interesujące, to fakt, iż mop płaski Vileda Ultramat Turbo XL a opinie pokrywają się praktycznie w całości z modelem Vileda Easy Wring ULTRAMAT Turbo, a działanie i specyfikacja techniczna obu urządzeń jest bardzo zbliżona.
Easy Mop 360 Steel
Easy Mop 360 Steel to urządzenie o doskonałym stosunku jakości do ceny, z którym wyczyścisz na błysk każdą powierzchnię bez moczenia i brudzenia rąk! Ten innowacyjny mop obrotowy skutecznie eliminuje brud i kurz z podłóg, będąc przy tym jednym z najwygodniejszych zestawów na rynku. Sprzątanie przy jego użyciu sprawi, że zapomnisz o wysiłku – wystarczy, że wykorzystasz stalowe sito do odwirowania wody, a mop będzie gotowy do użycia. Owo stalowe sito odwirowujące jest ponadprzeciętnie wytrzymałe i odporne na uszkodzenia; jest to z pewnością najtrwalszy element plastikowego zestawu. Na uwagę zasługuje także rotacyjna głowica, która pochyla się we wszystkich kierunkach i obraca wokół własnej osi. Dzięki niej możliwe jest sprzątanie nawet trudno dostępnych zakamarków, takich jak przestrzeń pod meblami czy róg za kanapą. Niestety, uchwyt wiadra został umiejscowiony tak, że wiadro lekko przechyla się przy przenoszeniu. Sam kij został wzmocniony i posiada regulowaną długość. W głowicy umieszcza się wymienne końcówki czyszczące. W sieci można kupić gotowe zestawy z czterema końcówkami z włókna antybakteryjnego. Nakładki z mikrowłókien są wyjątkowo chłonne i doskonale domywają podłogi. Easy Mop 360 Steel nadaje się do sprzątania na mokro i na sucho oraz do czyszczenia najpopularniejszych powierzchni: parkietu, paneli, ale też płytek.
York Mop Special obrotowy
Kompaktowy, ergonomiczny York Mop obrotowy Special zachwyca uniwersalnym, niekrzykliwym designem i kusi zawartością innowacyjnego zestawu. York Mop posiada dwie różne końcówki z mikrofibry nadające do prania w pralce - jedną płaską, a drugą okrągłą, co pozwala czyścić różnego rodzaju powierzchnie, narożniki i zakamarki (nawet na sucho i bez użycia detergentów). Nic dziwnego, że York mopy są polecane dla małych dzieci i alergików! Okrągła końcówka sprawdzi się również do usuwania kurzu z mebli. Obie końcówki Mop York zostały perfekcyjnie dopasowane do dwufunkcyjnego, obrotowego koszyka z opcją płukania i odwirowywania; nic nie będzie się więc przewracać ani rozlewać. Wiadro jest stabilne, kompaktowe i wyposażone w antypoślizgowe elementy; trzeba jednak przyznać, że nie tak łatwo je zdemontować. Mopy York umożliwiają komfortowe sprzątanie bez zamaczania rąk; są intuicyjne i wygodne w użyciu. Najwięcej zastrzeżeń klientów budzi kij do mopa obrotowego York. Co prawda jest teleskopowy, ale jego blokada dość szybko się zużywa, a producent nie umożliwia dokupienia samego kija. York mop obrotowy nadaje się do sprzątania każdego rodzaju powierzchni – paneli, płytek ceramicznych i kamiennych, drewnianych parkietów, linoleum, marmuru, powierzchni szklanych czy... samochodu.
Mop okrągły obrotowy rotacyjny Jan Niezbędny
Jan Niezbędny mop obrotowy oszczędzi Twój czas i ochroni dłonie, które często zupełnie niepotrzebnie narażane są na działanie środków chemicznych. Płukanie i wyciskanie tego mopa przebiega błyskawicznie i bez konieczności moczenia rąk. Wygodny, składany kij nie zajmuje dużo miejsca, a stabilne wiadro dzięki „stopperom” nie przesuwa się nawet po śliskiej, mokrej powierzchni. Mopy obrotowe Jan Niezbędny mają to do siebie, że ich rotacyjne głowice obracają się o 360 stopni i docierają do najbardziej niedostępnych miejsc. Co do odwirowywania brudnej wody, wystarczy trzykrotnie nacisnąć pedał, żeby móc czyścić nawet najbardziej wrażliwe na wilgoć powierzchnie, takie jak panele czy drewniane podłogi. Mop nada się również do czyszczenia powierzchni innych niż płaskie – okien, schodów, czy nawet karoserii samochodu. Jan Niezbędny mop w zestawie z wiadrem i jednym wkładem możesz upolować już za niespełna 100 złotych. To dobra cena, jednak klienci przestrzegają, że w niektórych modelach plastikowe zębatki i sprężyny odmawiają posłuszeństwa już po kilku miesiącach. Warto dokupić do zestawu więcej wysokiej jakości wkładów wykonanych z chłonnej, mięciutkiej, nierysującej powierzchni mikrofibry. Takie końcówki gwarantują najlepsze czyszczenie nawet bez użycia detergentów – pomiędzy użyciami wystarczy przeprać je w pralce w temp. do 60 stopni.
Dlaczego warto wybrać mopy obrotowe? Czym różnią się od reszty modeli?
Na tych urządzeniach skupimy się w tym tekście. Są to mopy umożliwiające obrót głowicy wokół własnej osi, co w innych modelach jest nieruchome. Posiadają także w zestawie wiadro, które odwirowuje nadmiar pobranej wody z płynem bez użycia rąk, co bardzo ułatwia i odciąża nas, jak i również nasze plecy w porównaniu do innych sprzętów, gdzie musimy ręcznie wykonać płukanie i odciskanie samej nakładki.
Zalety mopów obrotowych
Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy skupić się na samej specyfikacji, jak i budowie mechanicznej produktu. Jeśli wybierzemy mop obrotowy składany z płaską końcówką lub obrotowy z wyciskarką, nie musimy przede wszystkim stykać dłoni bezpośrednio z brudną końcówką mopa. Wiadra z wyciskarką automatyczną lub na pedał wyręczają nas w tym nieprzyjemnym zajęciu, usprawniają pracę i pozwalają na odciśnięcie wody bez użycia siły. Drugą, a raczej pierwszą kwestią, jest obrotowość samej głowicy, która pozwala na dotarcie do wszelkich kątów i bardziej precyzyjną pracę. Umożliwia nam to większy zakres ruchów samym sprzętem, przez co lepiej dotrzemy i zbierzemy wszelkie nieczystości z rogów schodów, czy zaschniętymi plamami w kątach kuchni. Pamiętajmy też, że mopy obrotowe, to nie tylko produkty z okrągłą końcówką, ale i fani płaskiego mopa znajdą tutaj modele odpowiednie dla siebie. Według zapewnień większości producentów mopów obrotowych ten rodzaj urządzeń nie wymaga użycia silnych detergentów, gdyż sama jego praca rotacyjna poprawia jakość mycia. Dzięki tym funkcjonalnościom wybijają się na tle zwykłych mopów płaskich czy okrągłych. Pamiętajmy też, że ważnym tematem jest mop obrotowy a części zamienne – w wielu przypadkach same wkłady końcówek są uniwersalne, jeśli jednak mamy mop obrotowy rotacyjny z okrągłą końcówką – na rynku jest bardzo dużo uniwersalnych końcówek dedykowanych do modeli różnych firm.
jak mop obrotowy to tylko vileda!
ma go cała moja rodzina 😀