Aktualizacja: Listopad 2024
Jakie są rodzaje młotków?
Jak wybrać młotek? Na co zwrócić uwagę?
Młotki występują w wielu różnych typach (patrz punkt wyżej). Decydując się na zakup młotka, musimy zdecydować o jego głównych przeznaczeniu, do jakiego będziemy go używać. Jednymi z najpopularniejszych młotków są modele stolarskie. Jeśli zależy nam na uniwersalności – spójrzmy na młotki gumowe. Najwygodniejsze będą natomiast młotki bezodrzutowe.
Zależy od niego wygoda używania młotka, gdyż trzonek decyduje o jakości chwytu. Trzonki często są wykonane z drewna lub włókna szklanego. Oba te materiały są wytrzymałe i przyjemne w dotyku. Minimalnie gorzej wypadają tu tanie młotki z trzonkiem z tworzywa sztucznego, który może odciskać się na naszych dłoniach.
Wpływa ona na pęd, z jakim uderzymy młotkiem w dany obiekt. Pęd przekłada się natomiast na siłę. Kluczowymi parametrami przy obliczaniu siły są waga głowicy oraz prędkość, do jakiej została ona rozpędzona. Im większa będzie waga, tym większa siła uderzenia. Najmniejsze młotki mają głowice o wadze ok. 100g, a największe ok. 2kg. Uniwersalne modele cechują się wagą na poziomie 500-1000g.
Młotek to narzędzie stworzone z myślą o ciągłym uderzaniu czy pobijaniu. Ważne jest więc, aby był jak najlepiej wykonany. Dobra jakość wykonania przełoży się na wiele lat bezproblemowej pracy.
Jaki młotek wybrać? Ranking młotków
Zestaw 7 młotków ślusarskich
Od 200 do 2000g
W skład tego zestawu wchodzi aż 7 młotków o różnej wielkości i wadze. Najlżejszy z nich cechuje się głowicą o wadze 200g. Będzie on dobry do lżejszych prac wymagających delikatnego obchodzenia się z obrabianym materiałem. Kolejno w zestawie znajdziemy młotki z głowicami o wadze 300, 400, 500, 1000, 1500 i aż 2000g. Im większy i cięższy młotek, tym będzie on lepszy do coraz trudniejszych prac, które wymagają więcej siły. Największy model nie pozostawi żadnych szans twardym materiałom stawiającym opór.
Wygodny i pewny chwyt
Każdy z młotków tego zestawu posiada trzonek wykonany z włókna szklanego o wysokiej wytrzymałości. Materiał ten został dodatkowo pokryty gumową powłoką, która gwarantuje pewny chwyt i dopasowanie do kształtu dłoni. Możemy być więc pewni, że te młotki nie wyślizgną się nam z rąk podczas ich używania.
Młotek Gumowy 290g
Uniwersalność dla każdego
Gumowy młotek to przydatne narzędzie podczas wszelkich prac remontowo-budowlanych w naszym domu. Obuch nie pozostawi po sobie śladów na metalowych i delikatnych powierzchniach, ale jednocześnie jest na tyle twardy, aby bez problemu można było nim wbić gwoździa. To także dobry wybór do prac rzeźbiarskich, w których używamy młotka do pobijania dłuta. Guma nie uszkodzi drewnianej rączki pobijanego narzędzia.
Wygodny uchwyt
Trzonek młotka wykonano z metalu, co zapewniło świetną wytrzymałość produktu. Rączkę pokryto jednak dodatkowo gumą o kształcie dostosowanym do zaciśniętej dłoni. Konstrukcja dzięki temu zapewnia redukcję wibracji i nieco odrzutu. Wygodę poprawia także względnie mała waga młotka – 290g. Podczas używania nie będziemy więc szybko zmęczeni.
Młotek Bezodrzutowy YATO
Niezrównana wygoda
Ten młotek firmy YATO posiada specjalną konstrukcję, która zapewnia doskonałe redukowanie wibracji i odrzutu. Osiągnięto to poprzez wykonanie trzonka z tworzywa sztucznego oraz głowicy z mieszaniny tego materiału ze śrutem stalowym. W efekcie ten młotek naprawdę nie powoduje odrzutu przy uderzaniu, a drgania są tłumione w jego wnętrzu. Świetna sprawa!
Do spraw codziennych i specjalistycznych
Młotek bezodrzutowy sprawdzi się w pracach wymagających silnego uderzania przy jednoczesnej ochronie obrabianego materiału. Producent zapewnia, że młotek poradzi sobie np. z dobijaniem poziomującym płytek ceramicznych. Oczywiście konstrukcja ta sprawdzi się również w bardziej codziennych sprawach jak np. wbijanie gwoździ.
Zestaw 3 młotków Bass Polska
Na każdą okazję
Trzy młotki o wadze głowicy 300, 500 i 1000g zaspokoją nas praktycznie w każdej sytuacji. Niezależnie od tego czy będziemy potrzebować wbić lampkę ogrodową w ziemię, czy grubego gwoździa w twardą ścianę, jeden z tych młotków zawsze załatwi sprawę. Decydując się na zakup kilku młotków o różnej wielkości i wadze dajemy sobie komfort doboru narzędzia do danej sytuacji, podnosząc komfort jego używania.
Wytrzymałe i przyjazne w przechowywaniu.
Istotnym elementem tych młotków są ich trzonki. Te wykonano z włókna szklanego, które jest bardzo wytrzymałym materiałem. Na końcach każdego z nich umieszczono otwory, dzięki którym zawiesimy młotki np. na gwoździach w naszym warsztacie. Narzędzia, które zawsze mają swoje miejsce, rzadziej się gubią.
Zestaw młotków i kowadełek w walizce
Idealne do obróbki blachy
Ten zestaw młotków blacharskich został stworzony z myślą o zawodowych blacharzach. 3 młotki z charakterystycznymi płaszczyznami roboczymi idealnie sprawdzą się przy gładzeniu blachy. Co więcej, w zestawie znajdują się ponadto 4 profilowane kowadełka, które zdecydowanie się przydadzą przy dodatkowej obróbce tego materiału. Połączenia płaszczyzn młotków i kowadełek pozwalają nam osiągnąć przeróżne kształty i faktury.
Zawsze na miejscu
Zestaw jest sprzedawany w wytrzymałej walizce, w której wyznaczono miejsca na każdy z elementów kompletu. Każdy z młotków ma więc swoje miejsce, dzięki czemu nie będziemy go nigdy szukać. Dużo łatwiej będzie nam odnaleźć walizkę niż pojedyncze narzędzie.
Vorfal 3 młotki ślusarskie
Idealne do precyzyjnych zastosowań
3 małe młotki ślusarskie o niewielkiej wadze to najlepszy wybór do prac precyzyjnych. Dzięki niewielkiemu ciężarowi możemy wykonywać bardzo przemyślane i uważne ruchy. Niska waga (jedynie 100, 200 i 300g dla głowic) poprawia także nasz chwyt i ogólną stabilność podczas pracy. Firma Voreal zapewnia, że ich produkt nada się zarówno do zastosowań amatorskich, jak i profesjonalnych.
Wygodny i pewny chwyt
Trzonki tych młotków wykonano z włókna szklanego. Materiał ten jest dość często spotkany wśród podobnych konstrukcji. Tutaj został on jednak pokryty gumowaną warstwą z powtarzającymi się perforacjami. Na samym końcu znalazło się też miejsce o rozszerzonej średnicy. Zapobiega ono przypadkowemu wyślizgiwaniu się młotka z naszych dłoni podczas zamachiwania się.
Powermat 7 Młotków Ślusarskich
Od najmniejszego po największy
Duży zestaw młotków to marzenie każdego mechanika czy majsterkowicza, szczególnie gdy będą oni mogli wyeksponować kolekcję swoich narzędzi w garażu czy warsztacie. Ten zestaw z pewnością nie tylko będzie się świetnie prezentował, ale i doskonale sprawdzał w pracy. Każdy z młotków wykonano ze stali wysokowęglowej, a ich trzonki powstały z włókna szklanego. Zarówno najlżejszy (100g) model, jak i każdy większy przetrwają bez problemów wiele lat.
Bez kompromisów
100, 200, 300, 500, 1000, 1500, 2000 – nie musimy stawiać tu na żaden kompromis pomiędzy siła uderzenia a szybkością operowania. Tu mamy wszystkie opcje i każdej z nich możemy użyć w dowolnym momencie. Takie dopasowanie wagi i wielkości młotka do aktualnie wykonywanego zadania zauważalnie podniesie jakość i szybkość wykonywania naszej pracy.
Maan Młotek Ślusarski 300g
Dobra jakość za niską cenę
Jeśli poszukujemy jednego młotka, który będzie wytrzymały, wielozadaniowy i niedrogi, to nie mogliśmy trafić lepiej. Cena 15zł czyni tę propozycję prawdziwą okazją. Sytuację poprawia jeszcze trzonek z włókna szklanego, który jest bardzo wytrzymały i wygodny w trzymaniu, gdyż jego powierzchnię pokrytą gumową powłoką. Czasy młotków z drewnianymi trzonkami mijają. Teraz synonimem niezawodności jest włókno szklane.
Wielkość i waga idealne do wszystkiego
300 – gramowa głowica zalicza się jeszcze do klasy lżejszej, jednak całkiem długi trzonek zwiększa nasz zamach, wskutek czego moment pędu staje się większy. Przekłada się to na większą siłę uderzenia w porównaniu z młotkami o krótszych trzonkach. Uznajemy ten produkt zatem za naprawdę uniwersalny.
MTX Młotek Ciesielski 600g
Ekstremalnie wytrzymały
Ten młotek ciesielski został wykonany ze stali narzędziowej, która jest kuta i hartowana powierzchniowo. Daje mu to doskonałe parametry pod względem wytrzymałości – twardość określono na 50-56HRC. Ten młotek jest niezawodnym wyborem do profesjonalnych zastosowań dekarskich i ciesielskich.
Pewny chwyt
Dwukompozytowy uchwyt został zaprojektowany w taki sposób, aby idealnie przylegać do zaciśniętej dłoni. Na gripie umieszczono wyżłobienia dla poszczególnych palców, a rączkę zakończono wyraźnym poszerzeniem. Zapobiega ono wyślizgiwaniu się młotka podczas wykonywania zamachów.
Z jakich materiałów mogą być wykonane młotki?
Trzonki
Drewno, włókno szklane, metal, kompozyty – te materiały królują wśród używanych do wykonywania trzonków. Drewno jest powoli wypierane przez włókno szklane, które jest bardzo wytrzymałe i nie reaguje np. na wilgoć. Na włóknie szklanym czy metalu zwykle znajdują się gumowe nakładki, które są wyprofilowane do zaciśniętej dłoni. Poprawiają one chwyt i stabilność. To samo tyczy się trzonków kompozytowych, jednak one nie wymagają już używania nakładek. Ich kształt dostosujemy bez żadnych dodatków.
Głowice
Do produkcji tych elementów młotków używa się zwykle stali narzędziowej lub wysokowęglowej, gumy, drewna czy tworzyw sztucznych. Metale są najwytrzymalsze, jednak pozostawiają ślady na obrabianych powierzchniach. Jeśli zależy nam na delikatnym obchodzeniu się z uderzanym przedmiotem, wybierzmy młotek z głowicą gumową lub drewnianą. Tworzywa sztuczne także wypadają w tej kwestii nieźle.
Jaki młotek wybrać? Podsumowanie
Wybór młotka nie jest tak oczywistym zadaniem, jak mogłoby się to wydawać. W sprzedaży znajdziemy setki różnych produktów, spośród których trudno wybrać ten jeden. Warto w tym celu zapoznać się z istotnymi parametrami i cechami, o których opowiedzieliśmy w tym artykule. Mamy nadzieję, że zamieszczone tu informacje pomogą Wam w podjęciu odpowiedniej decyzji!