Aktualizacja: Wrzesień 2024
- Co to jest syfon do wody gazowanej?
- Jakie rodzaje saturatorów do wody gazowanej znajdziemy na rynku?
- Jak wybrać syfon do wody gazowanej? Na co zwrócić uwagę?
- Jaki syfon do wody gazowanej wybrać? Ranking syfonów
- Saturator SODASTREAM czy inny? Czy marka ma znaczenie?
- Saturator do wody gazowanej - czy warto? Zalety i wady
Co to jest syfon do wody gazowanej?
Syfon do wody gazowanej, zwany inaczej saturatorem, to urządzenie służące do nasycania wody dwutlenkiem węgla – w ten sposób powstaje woda gazowana. Ma on kształt butelki z zaworem lub maszyny, która kształtem nieco przypomina mały ekspres do kawy. W tym pierwszym przypadku do butelki wkładamy nabój, a w drugim przypadku nabój znajduje się wewnątrz maszyny. W zestawie z nimi znajdziemy często kilka butelek, które przyłączamy na froncie urządzenia.
Jakie rodzaje saturatorów do wody gazowanej znajdziemy na rynku?
Jak wybrać syfon do wody gazowanej? Na co zwrócić uwagę?
Do wyboru mamy saturatory w formie butelek i stacjonarne urządzenia, do których podłączamy nasze naczynia tylko na czas napełniania gazem. W pierwszym przypadku nabój chowa się do butelki i podlega częstej wymianie. Drugi wariant przewiduje zmianę naboju dopiero co kilkadziesiąt napełnieni butelek. Zajmuje on ponadto więcej miejsca w kuchni, ale już mniej w naszej torbie – nie nosimy ze sobą zaworu z nabojem. Niezależnie od wybranego rodzaju sprzętu, każdy nie wymaga zewnętrznego zasilania.
Do posiadanego przez nas saturatora musimy kupować wyłącznie kompatybilne do niego naboje. Pierwszy nabój zwykle dostajemy w zestawie z samą maszyną, jednak prędzej czy później będziemy musieli zabrać się za poszukiwania kolejnego. Kompatybilność tych produktów zawsze jest przedstawiana w specyfikacji nabojów. Warto dodać, że saturatory domowe wymagają dużych nabojów o pojemności np. 1l, a przenośne urządzenia malutkich nabojów z kilkoma gramami CO2.
Posiadają ją np. domowe urządzenia marki Sodastream. To przydatna opcja, dzięki której dostosujemy smak wody do naszych preferencji. Regulacja stopnia gazowania pomaga także zaoszczędzić gaz w naboju i wydłużyć jego przydatność.
To tyczy się obydwu rodzajów saturatorów, a także ich wszystkich elementów. W przypadku modeli przenośnych, materiał użyty do wykonania butli wpływa oczywiście na trwałość naszego sprzętu. Przykładowo metalowe saturatory są odporne na pękanie, ale podatne na wgniecenia. Odwrotnie jest w przypadku grubszych tworzyw sztucznych i szkła. W przypadku saturatorów stacjonarnych, materiał przekłada się natomiast na estetykę i przyjemność w dotyku.
To bardzo ważna kwestia w przypadku urządzeń, które mają kontakt z żywnością. Niezwykle istotne są certyfikaty świadczące o braku szkodliwych związków w tworzywie sztucznym (np. Bisfenolu-A , czyli wolne od BPA). Ponadto na butelkach powinniśmy znaleźć certyfikat PET.
To istotne w przypadku saturatorów domowych. Takie urządzenie są stałym wyposażeniem naszego blatu kuchennego, a przez to są także istotnym elementem wystroju naszego domu. W sprzedaży znajdziemy dziesiątki modeli syfonów o różnych kształtach i kolorach. Do wyboru mamy nie tylko modele czarne i srebrne – w naszym rankingu znalazł się model o błękitnym kolorze lodu, a dostępne są także produkty o jeszcze innych, ciekawych odcieniach.
Jaki syfon do wody gazowanej wybrać? Ranking syfonów
Saturator Sodastream Spirit
Elegancki I wydajny
Ten saturator Sodastream wyróżnia się prostym, nowoczesnym i schludnym designem. Jego powierzchnia ma ciekawą fakturę i połyskujący, grafitowy kolor. Sodastream Spirit będzie więc świetną ozdobą każdej kuchni – idealnie wpasuje się obok ekspresu do kawy. Design to jednak nie wszystko. Konstrukcja współpracuje z bardzo wydajnymi wkładami, które wystarczą nawet na wyprodukowanie 60 litrów wody gazowanej.
Zestaw na każdą okazję
Wraz z saturatorem Sodastream otrzymujemy trzy butelki. Dwie z nich mają pojemność 0,4l oraz jedna 0,8l. Możemy więc przygotować idealne napoje do pracy dla dwóch osób. Większa butelka przyda się nam natomiast podczas dłuższych spacerów, wycieczek czy przejazdów rowerowych. Butelki z tworzywa sztucznego są wytrzymałe i bardzo proste w użyciu z saturatorem.
Saturator Sodastream Crystal
Prestiżowy i doskonale wykonany
Crystal 2.0 to saturator z górnej półki. Poznamy to nie tylko po świetnej wydajności urządzenia, ale także doskonałej dbałości o detale jego obudowy oraz akcesoriów. Konstrukcja jest bardzo stabilna, co jest zasługą szerokiej stopki, a przy tym sprawia wrażenie nowoczesnej i lekkiej. To za sprawą niemal pionowych, lekko pochylonych linii przeważających w designie. Na szczególną uwagę zasługują 3 butelki, które wykonano ze szkła. Ozdobiono je dodatkowo eleganckim wzorem.
Regulowany poziom gazowania
Nasz domowy saturator Sodastream oferuje regulację mocy nagazowania napoju w 3 stopniach. Ten drobny dodatek diametralnie odmienia możliwości syfonu. Dostosowanie siły gazowania dostosuje walory smakowe wody do naszego gustu. Ponadto pozwoli to także przedłużyć żywotność pojedynczego naboju. Zmniejszenie poziomu gazowania zużywa mniej gazu z butli
Saturator Sodastream Source
Forma i funkcja
Konstrukcja tego saturatora jest idealnym połączeniem świetnego designu oraz funkcjonalności. Proste kształty, łagodne linie i połączenie białej barwy ze srebrnymi akcentami sprawia, że sprzęt doskonale łączy się z innymi urządzeniami w naszej kuchni. Jednym ze srebrnych akcentów są nóżki, które pełnią nie tylko walory estetyczne. Ich szeroki kształt zapewnia pewną stabilność syfonu.
Prosta obsługa
Syfon Sodastream posiada uchwyt, w którym w kilka sekund zamocujemy butelkę. Ta następnie stabilnie zawiśnie, tworząc mocne połączenie z saturatorem. Naciskamy już tylko przycisk i w ciągu kilku sekund znajdująca się w naczyniu woda napełnia się gazem. Sodastream umożliwia wybór jednego z trzech poziomów nasycenia gazem. Producent zachęca także do późniejszego dodania syropu smakowego. Do wyboru mamy np. smak owocowy lub miętowy.
Saturator Wessper AquaFrizz
Doskonała konstrukcja
Wessper AquaFrizz zrobi wrażenie na niejednym gościu. Smukły kształt, łagodne linie i wysoka konstrukcja, na której mocujemy butelkę są jednocześnie nowoczesne i uniwersalne. Aquafrizz będzie więc idealnie wyglądał niemal w każdym domu. Urządzenie jest przy tym stabilne dzięki szerokim nóżkom i dużej wadze – ta wynosi 3,5kg.
Opłacalny zakup
Urządzenie marki Wessper jest sprzedawane w zestawie z dwoma butelkami na wodę o pojemności 1l każda. Uwolni nas to od kupowania jednorazowych butelek z wodą przez cały dzień niezależnie od wykonywanych ćwiczeń. Oznacza to, że cena saturatora z czasem się zwróci i przekształci w zysk. My za to będziemy żyć ekologicznie i zdrowo.
Saturator Sodastream Easy
Wyróżnij się
Syfon do wody gazowanej Easy marki Sodastream dostępny jest w wielu ciekawych kolorach. Poza standardową czernią mamy do wyboru lodowy błękit, różane złoto, biel, czerwień, grafit czy limonkę. Dzięki temu w łatwy sposób uczynimy z naszego saturatora element, który ożywi naszą kuchnię i nada jej charakteru!
Dobry dla każdego
Jak przystało na dobrej jakości saturator wiodącego producenta, znajdziemy tu opcję regulacji nagazowania. Wybieramy ją w typowy dla tych urządzeń sposób – naciskając kilkukrotnie przycisk gazowania. Daje to nam dużą wygodę i spore możliwości regulacji. Do tego możemy być pewni, że woda nie będzie miała posmaku sody.
Saturator Art Quick Soda SA-01
Zabierz go ze sobą
To saturator o minimalnych gabarytach. Ma on formę butelki, na którą nakręcamy zawór. Do niego przyłączamy natomiast małe naboje. Taki syfon z łatwością możemy trzymać na półce w drzwiach lodówki czy umieścić w kieszeni drzwi samochodowych. To więc świetny wybór do zabrania w podróż czy choćby do pracy.
Inny sposób eksploatacji
Przy wcześniej omawianych syfonach mieliśmy do czynienia z dużymi nabojami, które wystarczały na kilkadziesiąt litrów wody. Tu z racji minimalizacji wymiarów urządzenia, naboje także są mniejsze. Mieszczą w sobie 8g CO2 i starczają na nagazowanie jednego litra wody. Musimy więc często je wymieniać, ale w zestawie otrzymujemy ich aż 30, a przy późniejszym zakupie docenimy także ich atrakcyjną cenę.
Saturator Philips Soda Maker
Prosty i funkcjonalny
Philips w swoim projekcie postawił na minimalizm i prostotę kształtów i elegancję bryły. Konstrukcję zaprojektowano tak, by idealnie komponowało się z innymi produktami Philips w naszej kuchni takimi jak ekspres do kawy czy robot kuchenny. Elegancka obudowa skrywa prosty w obsłudze zawór. Po zamocowaniu butelki wciskamy tylko znajdujący się nad nią przycisk. Jest także regulacja mocy nagazowania.
Do wyboru, do koloru
Syfon do wody gazowanej Philips dostępny jest w trzech kolorach: czarnym, białym i czerwonym. W każdej opcji umieszczono także srebrne akcenty, które uatrakcyjniają wygląd i nadają urządzeniu charakteru produktu premium. System zaprojektowany przez Philipsa przewiduje także możliwość łatwej wymiany wkładów. To będziemy jednak robić stosunkowo rzadko – każdy z nich wystarczy na ok. 60 litrów gazowanej wody.
Saturator AARKE Carbonator III
Najwyższa klasa
Obok tego saturatora nie da się przejść obojętnie. To za sprawą jego niesłychanie pięknej konstrukcji, która wykonano z dbałością o każdy detal. Do tego sama bryła sprawia wrażenie lekkiej i nowoczesnej, zachowując przy tym doskonała stabilność. Sprzęt możemy zakupić w jednym z aż szczęściu modnych kolorów. Wśród nich wyróżniamy np. czarny mat, miedź, złoto czy chrom.
Wysoka jakość, nietypowe rozwiązania
Na obudowie ze stali nierdzewnej nie znajdziemy tradycyjnego przycisku, który zwykle trzeba naciskać kilka razy, aby otrzymać mocniej nagazowaną wodę. W tym saturatorze zdecydowano się na zastosowanie dźwigni, którą popychamy i w ten sposób uwalniamy gaz do butelki z wodą. Obsługa jest zatem przyjemna, prosta i intuicyjna.
Saturator SODASTREAM czy inny? Czy marka ma znaczenie?
Wśród saturatorów do wody gazowanej bez wątpienia króluje marka Sodastream. Specjalizuje się ona w produkcji samych urządzeń, jak i nabojów CO2. Produkty tej firmy są popularne z kilku powodów. Można wymienić tu łatwość obsługi i ciekawy design, ale najważniejszym z nich jest zachowanie świetnego stosunku jakości do ceny. Sprzęty SodaStream są ponadto często sprzedawane z kilkoma butelkami, a produkty konkurencji – z jedną. Nie oznacza to jednak, że sprzęt innych marek nie jest atrakcyjny. W naszym rankingu znalazły się saturatory Firm takich jak Philips czy Aarke. To bardzo dobre urządzenia, które jednak mają nieco mniejsze wyposażenie lub wyższą cenę przy zachowaniu podobnej wydajności.
Saturator do wody gazowanej w domu? Dlaczego i kiedy warto?
Saturator jest dobrym wyborem dla każdego, kto często kupuje wodę gazowaną w sklepie. Jednorazowe butelki są niewygodne, bardzo negatywnie wpływają na środowisko i do tego często nie są zbyt atrakcyjne cenowo. Korzystając z saturatora, sami produkujemy wodę gazowaną. Płacimy jednorazowo za urządzenie i okresowo za nabój z gazem. Koszt takiego zakupu z czasem się zwróci i przemieni w zysk. My staniemy się ekologiczni, a także poprawimy komfort codziennego życia. Butelki dołączone do saturatorów są wygodne i sztywne, a także zwykle odporne na uszkodzenia.
Jak używać syfonu do wody gazowanej? KIlka wskazówek
Syfon do wody gazowanej okazuje się być jednym z najprostszych w obsłudze urządzeń w naszej kuchni! Na początku musimy umieścić w jego słupku nabój. W tym celu odkręcamy nakrętkę zabezpieczającą z tego drugiego i otwieramy ściankę syfonu. Nabój przykręcamy do zaworu dość mocno, aby zapewnić szczelność układu. Zamykamy ściankę i przygotowujemy butelkę. Do niej wlewamy wodę, zwracając uwagę na wyznaczoną linię maksymalnego poziomu. Wkładamy butelkę do uchwytu i następnie przyciskamy przycisk znajdujący się na górnej ściance syfonu. Możemy naciskać go kilkukrotnie, otrzymując coraz mocniejszy poziom nagazowania.
Saturator do wody gazowanej - czy warto? Zalety i wady
Zakup syfonu do wody gazowanej jest po prostu opłacalny. W zależności od tego, jak często kupujemy wodę gazowaną, zmienia się jedynie czas, w którym się omawiany zakup zwróci. Do saturatora musimy kupować jedynie naboje z dwutlenkiem węgla, które są proste w instalacji i niedrogie. Korzystanie z saturatora oznacza jednocześnie rezygnację z jednorazowych butelek, które są dość niewygodne i nieekologiczne. Saturator daje nam ponadto dodatkową zaletę – możliwość regulowania poziomu nagazowania wody. Jedynymi wadami są więc wysoki koszt początkowy urządzeń (zwłaszcza z półki premium), a także konieczność wygospodarowania specjalnego miejsca na saturator (jedynie w przypadku modeli stacjonarnych).
Jaki syfon do wody gazowanej? Podsumowanie
Mamy nadzieję, że przedstawione w naszym rankingu syfony przypadły Wam do gustu i któryś z nich znajdzie się na Waszym blacie kuchennym! Według nas są to świetne urządzenia, które podnoszą jakość codziennego życia, a których koszt dodatkowo zwraca się z czasem. To zdecydowanie dobra inwestycja, którą warto rozważyć!