Close

SODASTREAM – jaki saturator do wody gazowanej wybrać? Ranking syfonów do wody

Saturatory wracają do łask. Te proste urządzenia pozwalają nam w mgnieniu oka przygotować idealną dla nas wodę lub inny napój gazowany. Dzięki nim znacznie zmniejszamy także ilość wykorzystywanych plastikowych butelek, a więc stajemy się bardziej ekologiczni. Mimo że saturator wydaje się być prostym urządzeniem, to w sprzedaży znajdziemy wiele różnych modeli różniących się wieloma cechami i parametrami. Wybór tego najbardziej odpowiedniego dla nas może okazać się zatem problemem, dlatego w tym artykule porównujemy dostępne produkty i omawiamy ich cechy. Zapraszamy do lektury!

Aktualizacja: Lipiec 2024

Co to jest syfon do wody gazowanej?

Syfon do wody gazowanej, zwany inaczej saturatorem, to urządzenie służące do nasycania wody dwutlenkiem węgla – w ten sposób powstaje woda gazowana. Ma on kształt butelki z zaworem lub maszyny, która kształtem nieco przypomina mały ekspres do kawy. W tym pierwszym przypadku do butelki wkładamy nabój, a w drugim przypadku nabój znajduje się wewnątrz maszyny. W zestawie z nimi znajdziemy często kilka butelek, które przyłączamy na froncie urządzenia. 

Jakie rodzaje saturatorów do wody gazowanej znajdziemy na rynku?

SATURATOR – BUTELKA SATURATOR – BUTELKA
+ małe rozmiary
+ niska cena
+ łatwość obsługi
- konieczność częstego wymieniania naboi
SATURATOR STACJONARNY SATURATOR STACJONARNY
+ jeden nabój starcza na dziesiątki użyć
+ łatwe napełnianie gazem wielu butelek raz po raz
+ ciekawy wygląd
- zajmuje znaczącą ilość przestrzeni

Jak wybrać syfon do wody gazowanej? Na co zwrócić uwagę?

RODZAJ I PRZEZNACZENIE
RODZAJ I PRZEZNACZENIE

Do wyboru mamy saturatory w formie butelek i stacjonarne urządzenia, do których podłączamy nasze naczynia tylko na czas napełniania gazem. W pierwszym przypadku nabój chowa się do butelki i podlega częstej wymianie. Drugi wariant przewiduje zmianę naboju dopiero co kilkadziesiąt napełnieni butelek. Zajmuje on ponadto więcej miejsca w kuchni, ale już mniej w naszej torbie – nie nosimy ze sobą zaworu z nabojem. Niezależnie od wybranego rodzaju sprzętu, każdy nie wymaga zewnętrznego zasilania.

RODZAJ OBSŁUGIWANYCH NABOJÓW
RODZAJ OBSŁUGIWANYCH NABOJÓW

Do posiadanego przez nas saturatora musimy kupować wyłącznie kompatybilne do niego naboje. Pierwszy nabój zwykle dostajemy w zestawie z samą maszyną, jednak prędzej czy później będziemy musieli zabrać się za poszukiwania kolejnego. Kompatybilność tych produktów zawsze jest przedstawiana w specyfikacji nabojów. Warto dodać, że saturatory domowe wymagają dużych nabojów o pojemności np. 1l, a przenośne urządzenia malutkich nabojów z kilkoma gramami CO2.

REGULACJA STOPNIA GAZOWANIA
REGULACJA STOPNIA GAZOWANIA

Posiadają ją np. domowe urządzenia marki Sodastream. To przydatna opcja, dzięki której dostosujemy smak wody do naszych preferencji. Regulacja stopnia gazowania pomaga także zaoszczędzić gaz w naboju i wydłużyć jego przydatność.

MATERIAŁ I JAKOŚĆ WYKONANIA
MATERIAŁ I JAKOŚĆ WYKONANIA

To tyczy się obydwu rodzajów saturatorów, a także ich wszystkich elementów. W przypadku modeli przenośnych, materiał użyty do wykonania butli wpływa oczywiście na trwałość naszego sprzętu. Przykładowo metalowe saturatory są odporne na pękanie, ale podatne na wgniecenia. Odwrotnie jest w przypadku grubszych tworzyw sztucznych i szkła. W przypadku saturatorów stacjonarnych, materiał przekłada się natomiast na estetykę i przyjemność w dotyku.

CERTYFIKATY SPOŻYWCZE
CERTYFIKATY SPOŻYWCZE

To bardzo ważna kwestia w przypadku urządzeń, które mają kontakt z żywnością. Niezwykle istotne są certyfikaty świadczące o braku szkodliwych związków w tworzywie sztucznym (np. Bisfenolu-A , czyli wolne od BPA). Ponadto na butelkach powinniśmy znaleźć certyfikat PET.

WYGLĄD URZĄDZENIA
WYGLĄD URZĄDZENIA

To istotne w przypadku saturatorów domowych. Takie urządzenie są stałym wyposażeniem naszego blatu kuchennego, a przez to są także istotnym elementem wystroju naszego domu. W sprzedaży znajdziemy dziesiątki modeli syfonów o różnych kształtach i kolorach. Do wyboru mamy nie tylko modele czarne i srebrne – w naszym rankingu znalazł się model o błękitnym kolorze lodu, a dostępne są także produkty o jeszcze innych, ciekawych odcieniach.

 Jaki syfon do wody gazowanej wybrać? Ranking syfonów

Saturator Sodastream Spirit

★★★★★
Saturator Sodastream Spirit
SPECYFIKACJA
TYP: Domowy
ILOŚĆ BUTELEK: 3
REGULACJA NASYCENIA: TAK
Sprawdź cenę

Elegancki I wydajny

Ten saturator Sodastream wyróżnia się prostym, nowoczesnym i schludnym designem. Jego powierzchnia ma ciekawą fakturę i połyskujący, grafitowy kolor. Sodastream Spirit będzie więc świetną ozdobą każdej kuchni – idealnie wpasuje się obok ekspresu do kawy. Design to jednak nie wszystko. Konstrukcja współpracuje z bardzo wydajnymi wkładami, które wystarczą nawet na wyprodukowanie 60 litrów wody gazowanej.

Zestaw na każdą okazję

Wraz z saturatorem Sodastream otrzymujemy trzy butelki. Dwie z nich mają pojemność 0,4l oraz jedna 0,8l. Możemy więc przygotować idealne napoje do pracy dla dwóch osób. Większa butelka przyda się nam natomiast podczas dłuższych spacerów, wycieczek czy przejazdów rowerowych. Butelki z tworzywa sztucznego są wytrzymałe i bardzo proste w użyciu z saturatorem.

ZALETY
WADY
+ 3 solidne butelki w zestawie
+ świetna wydajność
+ elegancki wygląd
- zajmuje znaczącą ilość miejsca
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Świetny i kompletny zestaw saturatora dla kilku osób. 3 butelki są dobrze wykonane, a syfon jest prosty w obsłudze. Wymiana wkładu także jest bardzo prosta.” - Tomek, Międzychód
“Bardzo dobry zakup. W przedziale cenowym do 300zł trudno będzie znaleźć drugi taki syfon z dużym nabojem i trzema porządnymi butelkami w komplecie. Na plus także różne pojemności butelek.” - Jadwiga, Warszawa

Saturator Sodastream Crystal

★★★★★
Saturator Sodastream Crystal
SPECYFIKACJA
TYP: Domowy
ILOŚĆ BUTELEK: 3
REGULACJA NASYCENIA: TAK
Sprawdź cenę

Prestiżowy i doskonale wykonany

Crystal 2.0 to saturator z górnej półki. Poznamy to nie tylko po świetnej wydajności urządzenia, ale także doskonałej dbałości o detale jego obudowy oraz akcesoriów. Konstrukcja jest bardzo stabilna, co jest zasługą szerokiej stopki, a przy tym sprawia wrażenie nowoczesnej i lekkiej. To za sprawą niemal pionowych, lekko pochylonych linii przeważających w designie. Na szczególną uwagę zasługują 3 butelki, które wykonano ze szkła. Ozdobiono je dodatkowo eleganckim wzorem.

Regulowany poziom gazowania

Nasz domowy saturator Sodastream oferuje regulację mocy nagazowania napoju w 3 stopniach. Ten drobny dodatek diametralnie odmienia możliwości syfonu. Dostosowanie siły gazowania dostosuje walory smakowe wody do naszego gustu. Ponadto pozwoli to także przedłużyć żywotność pojedynczego naboju. Zmniejszenie poziomu gazowania zużywa mniej gazu z butli

ZALETY
WADY
+ szklane butelki
+ świetny design
+ wysoka oszczędność wkładów
- wysoka cena
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Rewelacja. To jeden z niewielu syfonów sprzedawanych z tak ładnymi, szklanymi butelkami. Jakość stoi tu na najwyższym poziomie. Bardzo polecam. ” - Rafał, Olsztyn
“Urządzenie faktycznie bardzo skuteczne. Gazowanie wody jest z nim szybkie, łatwe i przyjemne. Dużą zaletą są dla mnie ładne butelki – dobrze się prezentują na stole przy gościach.” - Marta, Kraków

Saturator Sodastream Source

★★★★★
Saturator Sodastream Source
SPECYFIKACJA
TYP: Domowy
ILOŚĆ BUTELEK: 1
REGULACJA NASYCENIA: TAK
Sprawdź cenę

Forma i funkcja

Konstrukcja tego saturatora jest idealnym połączeniem świetnego designu oraz funkcjonalności. Proste kształty, łagodne linie i połączenie białej barwy ze srebrnymi akcentami sprawia, że sprzęt doskonale łączy się z innymi urządzeniami w naszej kuchni. Jednym ze srebrnych akcentów są nóżki, które pełnią nie tylko walory estetyczne. Ich szeroki kształt zapewnia pewną stabilność syfonu.

Prosta obsługa

Syfon Sodastream posiada uchwyt, w którym w kilka sekund zamocujemy butelkę. Ta następnie stabilnie zawiśnie, tworząc mocne połączenie z saturatorem. Naciskamy już tylko przycisk i w ciągu kilku sekund znajdująca się w naczyniu woda napełnia się gazem. Sodastream umożliwia wybór jednego z trzech poziomów nasycenia gazem. Producent zachęca także do późniejszego dodania syropu smakowego. Do wyboru mamy np. smak owocowy lub miętowy.

ZALETY
WADY
+ świetna jakość wykonania
+ prostota obsługi
+ wysoka wydajność
- wysoka cena
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Saturator solidny i ładny. Oczywiście kupujemy oczami, ale w tym przypadku wraz z wyglądem otrzymujemy także świetną jakość i łatwość obsługi.” - Kornelia, Szczecin
“Zakup warty tych pieniędzy. Fajny i ładny syfon, świetnie wygląda w mojej kuchni obok białej lodówki. Gorąco polecam każdemu. ” - Mariusz, Gniezno

Saturator Wessper AquaFrizz

★★★★★
Saturator Wessper AquaFrizz
SPECYFIKACJA
TYP: Domowy
ILOŚĆ BUTELEK: 2
REGULACJA NASYCENIA: TAK
Sprawdź cenę

Doskonała konstrukcja

Wessper AquaFrizz zrobi wrażenie na niejednym gościu. Smukły kształt, łagodne linie i wysoka konstrukcja, na której mocujemy butelkę są jednocześnie nowoczesne i uniwersalne. Aquafrizz będzie więc idealnie wyglądał niemal w każdym domu. Urządzenie jest przy tym stabilne dzięki szerokim nóżkom i dużej wadze – ta wynosi 3,5kg.

Opłacalny zakup

Urządzenie marki Wessper jest sprzedawane w zestawie z dwoma butelkami na wodę o pojemności 1l każda. Uwolni nas to od kupowania jednorazowych butelek z wodą przez cały dzień niezależnie od wykonywanych ćwiczeń. Oznacza to, że cena saturatora z czasem się zwróci i przekształci w zysk. My za to będziemy żyć ekologicznie i zdrowo.

ZALETY
WADY
+ stabilna podstawa
+ duże butelki sprawdzą się na dalsze wędrówki
+ dobry stosunek jakości do ceny
- brak małej buteleczki
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Dobry wybór. Łatwy w obsłudze, naboje się mocno dociskają bez większej siły. Wszystko działa jak należy i jest bardzo intuicyjne. Można używać bez czytania instrukcji :).” - Adrian, Gdańsk
“Prosty w użyciu, niedrogi i solidny saturator. Polecam każdemu, kto regularnie kupuje wodę gazowaną w butelkach w sklepie. Produkt warty swojej ceny.” - Mikołaj, Dęblin

Saturator Sodastream Easy

★★★★☆
Saturator Sodastream Easy
SPECYFIKACJA
TYP: Domowy
ILOŚĆ BUTELEK: 1
REGULACJA NASYCENIA: TAK
Sprawdź cenę

Wyróżnij się

Syfon do wody gazowanej Easy marki Sodastream dostępny jest w wielu ciekawych kolorach. Poza standardową czernią mamy do wyboru lodowy błękit, różane złoto, biel, czerwień, grafit czy limonkę. Dzięki temu w łatwy sposób uczynimy z naszego saturatora element, który ożywi naszą kuchnię i nada jej charakteru!

Dobry dla każdego

Jak przystało na dobrej jakości saturator wiodącego producenta, znajdziemy tu opcję regulacji nagazowania. Wybieramy ją w typowy dla tych urządzeń sposób – naciskając kilkukrotnie przycisk gazowania. Daje to nam dużą wygodę i spore możliwości regulacji. Do tego możemy być pewni, że woda nie będzie miała posmaku sody.

ZALETY
WADY
+ atrakcyjna cena
+ prosta obsługa
+ wiele kolorów do wyboru
- tylko 1 butelka w zestawie
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Bardzo smaczna woda. Fajnie, że można klikać gazowanie po kilka razy i w ten sposób regulować siłę działania. Wszystko działa bez podłączania do prądu, więc syfon można ustawić w dowolnym miejscu.” - Roksana, Gorzów Wlkp.
“Wszystko w jak najlepszym porządku. Saturator sprawdza się bardzo dobrze, jest prosty w obsłudze i ładny. Jeden z niewielu modeli dostępnych w ciekawych kolorach. ” - Andrzej, Poznań

Saturator Art Quick Soda SA-01

★★★★☆
Saturator Art Quick Soda SA-01
SPECYFIKACJA
TYP: Przenośny
ILOŚĆ BUTELEK: 1
REGULACJA NASYCENIA: NIE
Sprawdź cenę

Zabierz go ze sobą

To saturator o minimalnych gabarytach. Ma on formę butelki, na którą nakręcamy zawór. Do niego przyłączamy natomiast małe naboje. Taki syfon z łatwością możemy trzymać na półce w drzwiach lodówki czy umieścić w kieszeni drzwi samochodowych. To więc świetny wybór do zabrania w podróż czy choćby do pracy.

Inny sposób eksploatacji

Przy wcześniej omawianych syfonach mieliśmy do czynienia z dużymi nabojami, które wystarczały na kilkadziesiąt litrów wody. Tu z racji minimalizacji wymiarów urządzenia, naboje także są mniejsze. Mieszczą w sobie 8g CO2 i starczają na nagazowanie jednego litra wody. Musimy więc często je wymieniać, ale w zestawie otrzymujemy ich aż 30, a przy późniejszym zakupie docenimy także ich atrakcyjną cenę.

ZALETY
WADY
+ małe wymiary
+ idealny do zabrania w podróż
+ akceptowalna cena
- konieczność częstej wymiany naboi
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Fajny syfon dla kogoś, kto nie ma zbytnio miejsca na blacie kuchennym. Tego można spokojnie umieścić w lodówce i mieć jednocześnie zimna, jak i gazowaną wodę.” - Piotr, Piotrków Trybunalski
“Mały, zgrabny i skuteczny. Wielkość optymalna do włożenia go do torby lub zabrania do pracy. Wymiana naboi prosta i szybka. Polecam.” - Magda, Rawa Mazowiecka

Saturator Philips Soda Maker

★★★★☆
Saturator Philips Soda Maker
SPECYFIKACJA
TYP: Domowy
ILOŚĆ BUTELEK: 1
REGULACJA NASYCENIA: TAK
Sprawdź cenę

Prosty i funkcjonalny

Philips w swoim projekcie postawił na minimalizm i prostotę kształtów i elegancję bryły. Konstrukcję zaprojektowano tak, by idealnie komponowało się z innymi produktami Philips w naszej kuchni takimi jak ekspres do kawy czy robot kuchenny. Elegancka obudowa skrywa prosty w obsłudze zawór. Po zamocowaniu butelki wciskamy tylko znajdujący się nad nią przycisk. Jest także regulacja mocy nagazowania.

Do wyboru, do koloru

Syfon do wody gazowanej Philips dostępny jest w trzech kolorach: czarnym, białym i czerwonym. W każdej opcji umieszczono także srebrne akcenty, które uatrakcyjniają wygląd i nadają urządzeniu charakteru produktu premium. System zaprojektowany przez Philipsa przewiduje także możliwość łatwej wymiany wkładów. To będziemy jednak robić stosunkowo rzadko – każdy z nich wystarczy na ok. 60 litrów gazowanej wody.

ZALETY
WADY
+ świetny wygląd
+ łatwa obsługa
+ wysoka wydajność naboi
- tylko 1 butelka w zestawie
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Syfon jest bardzo solidny i dobrze wykonany. Konstrukcja jest stabilna także po podłączeniu do niej butelki z wodą, mimo że sprawia wrażenie lekkiej i delikatnej.” - Marcin, Łódź
“Fajny saturator dla każdego fana wody gazowanej. Napój z niego jest smaczny i dostosowany do naszego gustu. Mogę polecić go z czystym sumieniem. ” - Karol, Mława

Saturator AARKE Carbonator III

★★★☆☆
Saturator AARKE Carbonator III
SPECYFIKACJA
TYP: Domowy
ILOŚĆ BUTELEK: 1
REGULACJA NASYCENIA: TAK
Sprawdź cenę

Najwyższa klasa

Obok tego saturatora nie da się przejść obojętnie. To za sprawą jego niesłychanie pięknej konstrukcji, która wykonano z dbałością o każdy detal. Do tego sama bryła sprawia wrażenie lekkiej i nowoczesnej, zachowując przy tym doskonała stabilność. Sprzęt możemy zakupić w jednym z aż szczęściu modnych kolorów. Wśród nich wyróżniamy np. czarny mat, miedź, złoto czy chrom.

Wysoka jakość, nietypowe rozwiązania

Na obudowie ze stali nierdzewnej nie znajdziemy tradycyjnego przycisku, który zwykle trzeba naciskać kilka razy, aby otrzymać mocniej nagazowaną wodę. W tym saturatorze zdecydowano się na zastosowanie dźwigni, którą popychamy i w ten sposób uwalniamy gaz do butelki z wodą. Obsługa jest zatem przyjemna, prosta i intuicyjna.

ZALETY
WADY
+ wysoka jakość wykonania
+ intuicyjna obsługa
+ solidna podstawa z ociekaczem
- wysoka cena
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Produkt bezkonkurencyjny pod względem jakości wykonania i dbałości o detale. Wysoka cena jest usprawiedliwiona najlepszymi materiałami i świetnym malowaniem.” - Małgorzata, Gdynia
“W tej cenie oczekiwałem najlepszej jakości i to właśnie dostałem. Saturator piękny, solidny i bardzo skuteczny. To samo tyczy się butelki – dobre materiały. ” - Bożena, Gołdap

Saturator SODASTREAM czy inny? Czy marka ma znaczenie?

Wśród saturatorów do wody gazowanej bez wątpienia króluje marka Sodastream. Specjalizuje się ona w produkcji samych urządzeń, jak i nabojów CO2. Produkty tej firmy są popularne z kilku powodów. Można wymienić tu łatwość obsługi i ciekawy design, ale najważniejszym z nich jest zachowanie świetnego stosunku jakości do ceny. Sprzęty SodaStream są ponadto często sprzedawane z kilkoma butelkami, a produkty konkurencji – z jedną. Nie oznacza to jednak, że sprzęt innych marek nie jest atrakcyjny. W naszym rankingu znalazły się saturatory Firm takich jak Philips czy Aarke. To bardzo dobre urządzenia, które jednak mają nieco mniejsze wyposażenie lub wyższą cenę przy zachowaniu podobnej wydajności.

Saturator do wody gazowanej w domu? Dlaczego i kiedy warto?

Saturator jest dobrym wyborem dla każdego, kto często kupuje wodę gazowaną w sklepie. Jednorazowe butelki są niewygodne, bardzo negatywnie wpływają na środowisko i do tego często nie są zbyt atrakcyjne cenowo. Korzystając z saturatora, sami produkujemy wodę gazowaną. Płacimy jednorazowo za urządzenie i okresowo za nabój z gazem. Koszt takiego zakupu z czasem się zwróci i przemieni w zysk. My staniemy się ekologiczni, a także poprawimy komfort codziennego życia. Butelki dołączone do saturatorów są wygodne i sztywne, a także zwykle odporne na uszkodzenia. 

Jak używać syfonu do wody gazowanej? KIlka wskazówek

Syfon do wody gazowanej okazuje się być jednym z najprostszych w obsłudze urządzeń w naszej kuchni! Na początku musimy umieścić w jego słupku nabój. W tym celu odkręcamy nakrętkę zabezpieczającą z tego drugiego i otwieramy ściankę syfonu. Nabój przykręcamy do zaworu dość mocno, aby zapewnić szczelność układu. Zamykamy ściankę i przygotowujemy butelkę. Do niej wlewamy wodę, zwracając uwagę na wyznaczoną linię maksymalnego poziomu. Wkładamy butelkę do uchwytu i następnie przyciskamy przycisk znajdujący się na górnej ściance syfonu. Możemy naciskać go kilkukrotnie, otrzymując coraz mocniejszy poziom nagazowania.  

Saturator do wody gazowanej - czy warto? Zalety i wady

Zalety
zwracający się koszt urządzenia
ekologia
wysoka wydajność naboi
prosta obsługa
atrakcyjny wygląd
duża wygoda
zwykle możliwość regulacji stopnia nagazowania
Wady
syfony domowe wymagają wygospodarowania dodatkowego miejsca
początkowy koszt może być wysoki

Zakup syfonu do wody gazowanej jest po prostu opłacalny. W zależności od tego, jak często kupujemy wodę gazowaną, zmienia się jedynie czas, w którym się omawiany zakup zwróci. Do saturatora musimy kupować jedynie naboje z dwutlenkiem węgla, które są proste w instalacji i niedrogie. Korzystanie z saturatora oznacza jednocześnie rezygnację z jednorazowych butelek, które są dość niewygodne i nieekologiczne. Saturator daje nam ponadto dodatkową zaletę – możliwość regulowania poziomu nagazowania wody. Jedynymi wadami są więc wysoki koszt początkowy urządzeń (zwłaszcza z półki premium), a także konieczność wygospodarowania specjalnego miejsca na saturator (jedynie w przypadku modeli stacjonarnych).

Jaki syfon do wody gazowanej? Podsumowanie 

Mamy nadzieję, że przedstawione w naszym rankingu syfony przypadły Wam do gustu i któryś z nich znajdzie się na Waszym blacie kuchennym! Według nas są to świetne urządzenia, które podnoszą jakość codziennego życia, a których koszt dodatkowo zwraca się z czasem. To zdecydowanie dobra inwestycja, którą warto rozważyć!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij