Aktualizacja: Styczeń 2025
- Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
- Który klimatyzator wybrać? Jakie są rodzaje klimatyzatorów?
- Ranking klimatyzatorów domowych
- Kiedy kupować klimatyzator do domu?
- Klimatyzator z funkcją grzania - czy to dobry pomysł?
- Klimatyzator i nawilżacz w jednym
- Klimatyzator z oczyszczaczem
- Klimatyzator gdzie umieścić jednostkę zewnętrzną oraz jednostkę wewnętrzną?
- Montaż klimatyzacji - samodzielny czy potrzeba pomocy?
Klimatyzator domowy - co to jest? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Klimatyzatory domowe to urządzenia potrafiące ochłodzić powietrze, a w niektórych przypadkach także je ogrzać. Klimatyzator dzięki swojej zasadzie działania nie tylko schładza, ale i osusza powietrze z nadmiaru wilgoci. Klimatyzatory stacjonarne składają się zwykle z co najmniej dwóch części. Jednej zewnętrznej oraz wewnętrznych. Tych drugich musi być tyle, ile osobnych przestrzeni chcemy schłodzić. Taki system klimatyzacji zwykle jest połączony w całość za pomocą rur. Klimatyzatory przenośne zwykle występują w formie jednego elementu. Są bardziej kompaktowe, ale ich wydajność jest zwykle mniejsza.
Do wyboru mamy klimatyzatory stacjonarne i przenośne. Te pierwsze występują w wielu różnych wariantach konstrukcyjnych m.in. kasetonowe, kanałowe, okienne itp. Łatwo podzielić je na modele składające się z jednego lub wielu modułów. Do tych pierwszych zaliczamy np. klimatyzatory okienne – czyli duże „skrzynie” montowane w otworze okiennym. Klimatyzatory wielomodułowe najczęściej występuję w formie klimatyzacji kasetonowej, zwanej „splitem”. Mamy w ich przypadku moduł zewnętrzny oraz moduł wewnętrzny. Ten pierwszy umieszczamy zwykle na ścianie zewnętrznej przy balkonie. Jednostka zewnętrzna odpowiada za odprowadzanie ciepła z rozgrzanego czynnika. Połączona jest ona przewodami z modułem wewnętrznym, który zwykle podwieszamy tuż pod sufitem. To podłużne urządzenie pobiera ciepło z naszego nagrzanego pomieszczenia i przekazuje je pod postacią rozgrzanego czynnika do modułu zewnętrznego. To niezawodny i sprawdzony typ klimatyzatora stosowany od lat. Modele przenośne to natomiast urządzenia zwykle występujące pod postacią jednego modułu o wyglądzie nieco przypominającym małą, podblatową lodówkę. Taki klimatyzator zwykle posiada specjalną rurę, która należy wystawić za okno.
Od tej wartości zależy skuteczność naszego klimatyzatora. Modele przenośne zwykle mają moc od 2 do 3kW. Wystarczy ona do skutecznego schłodzenia salonu lub małego mieszkania. Producenci zwykle deklarują, że takie modele sprawdzą się na powierzchniach do 25-35m2. Klimatyzatory stacjonarne dysponują zwykle mocą od 3,5kW. Bez trudu znajdziemy także modele mocniejsze np. o mocy 5kW czy 7kW. Te wartości będą potrzebne do ochłodzenia większych powierzchni np. 60 czy 80 m2. Jeśli zamierzamy używać naszego klimatyzatora także do ogrzewania pomieszczeń, co może się przydać jesienią (kiedy jest już chłodno, ale ogrzewanie domowe jeszcze nie działa), to sprawdźmy też funkcję grzania i jej moc. Ta zwykle wynosi minimalnie więcej niż moc chłodzenia.
Nowoczesne klimatyzatory są wyposażane w istotne i przydatne funkcje. Poza możliwością chłodzenia zwykle znajdziemy w nich też opcję włączenia samego nawiewu, grzania, a czasem nawet jonizacji powietrza. Praktycznie każdy klimatyzator jest wyposażony w filtr powietrza. Dobrze jest sprawdzić, jakiego rodzaju filtrację zastosowano w wybieranym przez nas modelu. To szczególnie ważne dla alergików. Ponadto w klimatyzacjach znajdziemy też funkcję usuwania brzydkich zapachów czy samooczyszczenia.
Najnowocześniejsze klimatyzatory coraz częściej są wyposażane w łączność bezprzewodową Wi-Fi. To bardzo ważne dla wszystkich posiadaczy smartfonów. Po ściągnięciu specjalnej aplikacji mobilnej na nasze urządzenie przenośne zyskujemy możliwość sterowania klimatyzatorem bez sięgania po pilota czy podchodzenia do panelu sterowania. W obecnych czasach smartfon staje się urządzeniem sterującym coraz większą ilością urządzeń. Klimatyzatory są właśnie jednym z nich.
Pilot to podstawowy kontroler każdego klimatyzatora stacjonarnego i wielu przenośnych. To za pomocą pilota będziemy wprowadzać wszelkie zmiany parametrów, monitorować temperaturę i stan urządzenia. Wiele pilotów dołączanych do klimatyzatorów jest wyposażanych w wyświetlacz ciekłokrystaliczny, na którym odczytamy wszelkie informacje dot. stanu klimatyzacji domowej. Ponadto znajdują się na nim oczywiście przyciski służące do wprowadzania zmian. Na pilota warto zwrócić szczególną uwagę, gdyż będzie to urządzenie, które będzie nam służyć niemal na co dzień i przez wiele lat. Musi być on przejrzysty i prosty w obsłudze. Każdy domownik nie powinien mieć kłopotu z jego opanowaniem.
Który klimatyzator wybrać? Jakie są rodzaje klimatyzatorów?
Jaki klimatyzator domowy wybrać? Klimatyzator porównanie i ranking najlepszych
1. Eberg Rio
Urządzenie 3w1
Klimatyzator Eberg Rio to wielofunkcyjne urządzenie do każdego domu, jak i biura. Jedno urządzenie osusza, chłodzi oraz wentyluje pomieszczenie. Dzięki temu zadbasz o komfort swojej rodziny podczas pracy i odpoczynku nawet podczas najbardziej upalnych i parnych miesięcy.
Wydajny i mocny
Eberg Rio to świetny wybór przede wszystkim ze względu na oferowane parametry techniczne. Przyjrzyjmy się im. Moc urządzenia wynosi prawie 3000 W, dlatego urządzenie osusza powietrze z wydajnością do 24 litrów na dobę. Co więcej, poradzi sobie również z chłodzeniem i wentylacją naprawdę sporych pomieszczeń. Według producenta możesz bez przeszkód używać go w pokojach do 30 m².
2. Eberg Bler
Klimatyzator z wkładami chłodzącymi
Eberg Bler należy do jednych z najtańszych klimatyzerów do domu. Mimo to powinien poradzić sobie nawet z największymi upałami w wielkim mieście. Wszystko za sprawą dedykowanych wkładów chłodzących, które zamraża się przed użyciem. Zamrożony w ten sposób wkład możesz zanurzyć w pojemniku klimatyzatora i cieszyć się przyjemnym chłodem w domu.
Oscylacja i timer
W tym modelu nie zabrakło również udogodnień, które wpływają na wygodę używania modelu Bler. Na uwagę zasługuje funkcja oscylacji, czyli ruchu wahadłowego, który równomiernie rozprowadza zimne powietrze po pomieszczeniu. Możesz także zaprogramować czas działania urządzenia od 1 godziny do 12 godzin. Po tym czasie klimatyzator wyłączy się automatycznie.
3. Eberg Miru
Dopasowany do potrzeb
Eberg Miru to wszechstronny klimatyzator, który w pełni dopasowuje się do Twoich potrzeb. Możesz ustawić prędkość nadmuchu, automatyczny czas wyłączenia klimatyzatora, ustawić kierunek nadmuchu za pomocą wbudowanych żaluzji, a wbudowany tryb snu pozwoli Ci cieszyć się chłodem również w nocy.
Uszczelnienie w zestawie
Oprócz klimatyzatora do domu w zestawie otrzymasz także akcesoria do uszczelnienia okien, dzięki którym urządzenie będzie pracowało efektywnie i nie zwiększy rachunków za prąd. Uszczelniacz Climalock ma długość aż 400 cm i pasuje do niemal wszystkich typów okien. Nie musisz już kupować uszczelniacza osobno.
4. Haxon Zax
Wygodny transport
Haxon Zax to klimatyzator o niewielkich rozmiarach, ale dość sporej wadze ponad 20 kg. Na szczęście został wyposażony w udogodnienia, które ułatwiają transport i przenoszenie urządzenia z jednego pomieszczenia do drugiego. Mowa o wbudowanych kółkach oraz poręcznym uchwycie — dzięki nim ustawisz klimatyzator tam, gdzie chcesz.
Timer i 3 poziomy prędkości
Ten model jest również nowoczesny i posiada spore możliwości regulacji. Wbudowany timer pozwala na dopasowanie czasu pracy urządzenia w zakresie od 1 do 12 godzin. Dodatkowo możesz wybrać również jedną z trzech poziomów prędkości wentylatora, a w razie potrzeby, wybrać cichy tryb snu.
5. Haxon Rox
Wysoka wydajność
Wahasz się, czy klimatyzacja przenośna ma w ogóle sens w przypadku dużych mieszkań? Haxon Rox poradzi sobie z chłodzeniem zarówno dużych, jak i małych pomieszczeń. Jego wydajność maksymalna wynosi blisko 1000 m³/h, a moc tylko 80 W, co czyni go nie tylko wydajnym, ale i energooszczędnym.
Wiele funkcji w jednym urządzeniu
Kolejny produkt od firmy Haxon to wielofunkcyjne urządzenie, które oferuje jeszcze więcej niż tradycyjny klimatyzer. Oprócz osuszania, wentylacji i chłodzenia oferuje również funkcję jonizacji. Dzięki niej pozbędziesz się wirusów, bakterii, grzybów i roztoczy, które utrudniają funkcjonowanie na co dzień osobom chorym i alergikom. Już po pierwszym razie odczujesz lepszą jakość powietrza.
6. Klimatyzator Ravanson WiFi
Wygodne sterowanie
Ravanson wyróżnia się na tle konkurencji sposobami sterowania. Możesz robić to na 3 sposoby: za pomocą panelu sterowania na obudowie, pilota lub smartfona. wbudowany moduł WiFi pozwala Ci na obsługę urządzenia w całkowicie zdalny sposób. Wystarczy, że zainstalujesz odpowiednią aplikację.
Regulacja temperatury
Klimatyzator Ravanson pozwoli Ci na precyzyjne dobranie temperatury do pomieszczenia. Jeśli lubisz mocny chłód przez cały rok, możesz ustawić nawet 16°C! Z kolei maksymalny poziom temperatury wynosi do 32°C, co pozwala nawet na ogrzewanie pomieszczenia w przypadku chłodnych dni.
7. Haxon Mig
Nawilżanie i jonizacja
Haxon Mig to budżetowy model na każdą kieszeń, który poprawia cyrkulację, oczyszcza i chłodzi powietrze w pomieszczeniu. To jednak nie wszystko! Ten model posiada również funkcję jonizacji i nawilżania powietrza, dzięki czemu staje się przyjazny dla alergików i osób z chorobami układu oddechowego — sezonowymi lub przewlekłymi.
Funkcja oscylacji
Klimatyzator Haxon Mig wypuszcza chłodne powietrza spomiędzy wbudowanych żaluzji. Dużą zaletą tego modelu jest, że wspomniane żaluzje mają funkcję oscylacji, a to zwiększa zasięg chłodzenia i przyspiesza cały proces niezależnie od temperatury panującej w pomieszczeniu.
8. Klimatyzator mini na USB
Lekki i mały
Największą zaletą tego modelu są jego niewielkie rozmiary. Urządzenie waży mniej niż kilogram, jego szerokość wynosi 14,5 cm, a wysokość — 16 cm. Dzięki temu to idealny wybór do biura, sypialni, a nawet do samochodu. Możesz zabrać go ze sobą naprawdę wszędzie.
Bez podłączenia do prądu
Ten model nie wymaga standardowego podłączenia do elektrycznego gniazdka. Wystarczy, że masz pod ręką wejście USB od jakiegokolwiek urządzenia. Już to wystarczy, abyś mógł cieszyć się chłodem w każdym pomieszczeniu domu lub biura, w samochodzie lub na kempingu.
9. AUX Freedom 3,5 kW AUX-12FH
Wydajny i wszechstronny model do domu
Rewelacyjna propozycja dla fanów klimatyzatorów stacjonarnych. AUX to bardzo łatwy w obsłudze, estetyczny i skuteczny klimatyzator. Moc 3,5kW tego klimatyzatora w pełni wystarczy do ochłodzenia dużego salonu lub całego mniejszego mieszkania. Producent gwarantuje skuteczność na powierzchni do 40 m2.
Wygodna obsługa za pomocą WiFi
Urządzenie przyda się poza chłodzeniem do ogrzewania, osuszania i wentylacji pomieszczenia. Wszystkim możemy sterować z poziomu naszego smartfona – łączność Wi-Fi umożliwia bezproblemowe połączenie z aplikacją mobilną przygotowaną przez producenta. Kolejną zaletą jest przygotowanie klimatyzatora na długie działanie – aż 60% elementów konstrukcji jest łatwo dostępnych do zakupu.
10. LG Standard Wi-Fi 3,5 Kw
Optymalne parametry
Klimatyzator inwerterowy stacjonarny LG standard to sprawdzony produkt o dobrych parametrach. Jego średnia wydajność chłodzenia i grzania to odpowiednio 3,5 oraz 4 kW. Średni pobór mocy elektrycznej to niewiele powyżej 1000 W. Wszystko to zapewnia świetną klimatyzację w domu lub w biurze.
Super sterowanie
Sterowanie odbywa się za pomocą pilota z czytelnym wyświetlaczem, na którym wskazywane są informacje o temperaturze, prędkości wentylatora, godzinie oraz trybie pracy. Istnieje możliwość dokupienia modułu Wi-Fi, który umożliwi sterowanie klimatyzatorem za pomocą aplikacji mobilnej.
1. Klimatyzator ścienny Kaisai FLY Wi Fi 3,5kW
Ten klimatyzator ścienny ze sprężarką inwerterową to wydajny i sprawdzony zestaw doskonale nadający się do schłodzenia mieszkania. Średnia moc chłodnicza wynosi 3,5kW, a średnia moc grzewcza to 3,8kW. Obsługa urządzenia odbywa się za pomocą wygodnego pilota lub z poziomu aplikacji mobilnej zainstalowanej na smartfonie. Istotnymi funkcjami są tryb Silence, który szybko przestawia oba moduły klimatyzacji w tryb cichy, a także ciepły start. Ta funkcja po wykryciu niskiej temperatury zewnętrznej nagrzewa sprężarkę klimatyzatora przed jej uruchomieniem. To znacznie podwyższa żywotność systemu. Cena zestawu wynosi poniżej 2000zł.
Klimatyzator przenośny Cronos JON 12l
Ten klimatyzer przenośny ewaporacyjny firmy Cronos oferuje możliwość chłodzenia, oczyszczania, nawilżania i jonizowania powietrza. To wszystko za niewielką cenę wynoszącą ok. 500zł. Zbiornik mieszający na dużą pojemność 12L, a wentylator może pracować z 3 prędkościami obrotowymi: wysoką, średnią i niską. Na obudowie znalazł się niewielki wyświetlacz informujący o aktualnej temperaturze. Istotną funkcją jest możliwość regulacji kąta strumienia powietrza o 120 stopni w pionie i poziomie. To dobra klimatyzacja domowa do pomieszczeń o powierzchni max 25m2.
Klimatyzator przenośny QUBO 4,1kW
Klimatyzator domowy pokojowy przenośny Eberg Qubo to model z wysokiej półki tego producenta. Moc chłodnicza oraz grzewcza wynosi aż 4,1kW. To wynik zbliżony do tych osiąganych przez klimatyzatory stacjonarne wielomodułowe. Urządzenie to sprawdzi się w pomieszczeniach o wielkości do 50m2. 3 zakresy pracy wentylatora oraz przepływ powietrza do 450m3/h to dobre parametry. Ten klimatyzator przenośny jest bardzo ciężki, jego waga to 31kg – to kilka razy więcej niż mniej wydajne produkty konkurencyjne. Wysoka jest także cena – blisko 2500zł. Maksymalny pobór mocy w trybach chłodzenia i grzania wynosi odpowiednio 1700 oraz 1500W.
Klimatyzator przenośny Warmtec Morso KP53W do 60m2
Klimatyzator przenośny domowy Warmtec to urządzenie o wyjątkowo dobrych parametrach. Jego wydajność chłodnicza to aż 5,3kW, a wydajność grzewcza to 3,8kW. Z łatwością zatem zastąpi klimatyzator typu split. Istotną funkcjonalnością jest możliwość ustawienia urządzenia na zewnątrz np. na balkonie, a do wnętrza mieszkania wystarczy jedynie doprowadzić rurę. Klimatyzator nie zajmie wtedy nam żadnej przestrzeni we wnętrzu, a ponadto będzie całkowicie niesłyszalny. Oczywiście istnieje możliwość umieszczenia urządzenia wewnątrz pokoju. Cena to ok. 3200zł.
Klimatyzator domowy - jak działa?
Klimatyzacja domowa działa na zasadzie odbierania energii w postaci ciepła wewnątrz pomieszczenia, a następnie przetransportowania i wydalenia jej do otoczenia zewnętrznego. Przez wszystkie moduły klimatyzatora przepływa czynnik chłodniczy, który jest odpowiedzialny za pobieranie i oddawanie energii. Ważnym elementem klimatyzacji jest sprężarka, od której działania zależy wydajność i sprawność całego systemu. Czynnik ma w niej postać gazu o wysokim ciśnieniu. Kolejno transportowany jest on do skraplacza, w którym odbierane jest ciepło, a schłodzona substancja przyjmuje formę cieczy. Przy skraplaczu znajduje się schładzający go wentylator. Energia cieplna przekazywana jest do otoczenia. Kolejnym etapem obiegu czynnika jest przejście przez zawór rozprężny, który zmniejsza ciśnienie. Czynnik w tej formie trafia do parownika w segmencie wewnętrznym klimatyzatora, w którym odbiera ciepło z otoczenia, a następnie ponownie trafia do sprężarki. Cykl powtarza się przez cały czas działania urządzenia.
Kiedy kupować klimatyzator do domu? Czyli jakie są wskazania do zakupu klimatyzatora domowego?
Najlepszy czas na zakup klimatyzatora domowego to wczesna wiosna lub jesień. Wiosną, przed rozpoczęciem się ciepłego sezonu łatwo natrafić na zniżki. Pod koniec sezonu spada natomiast popyt na klimatyzatory, a wraz z nim maleją ceny. Latem ceny są najwyższe. Wtedy jednak najczęściej przypominamy sobie o potrzebie zakupienia tego urządzenia.
Klimatyzator do mieszkania i klimatyzator do domu - sposób na ogrzewanie i chłodzenie w jednym
Klimatyzator domowy to najlepsze urządzenie do ochłodzenia naszych pomieszczeń. Doskonale sprawdzi się on jednak również jako źródło ciepła. Nowoczesne klimatyzatory domowe są w stanie wygenerować duże ilości ciepła, wystarczające do ogrzania większych pomieszczeń. Musimy jednak dopasować możliwości urządzenia do powierzchni, na której będzie służyło. Jeśli chcemy, aby klimatyzacja efektywnie działała w całym domu, powinniśmy wybrać zestaw multisplit, w którego skład wchodzi kilka jednostek wewnętrznych. Umieścimy je w różnych pokojach.
Klimatyzator z funkcją grzania - czy to dobry pomysł?
Niemal wszystkie nowoczesne klimatyzatory domowe wyposażone są w funkcję grzania. Jest ona bardzo przydatka szczególnie w urządzeniach stacjonarnych, które zamontowane są w naszym domu przez cały rok. Klimatyzator z funkcją grzania przyda się nam w czasie, kiedy jeszcze nie będzie włączone ogrzewanie podstawowe – czyli jesienią. Zimne dni zdarzają się także wiosną, kiedy podstawowe ogrzewanie już jest wyłączone. Klimatyzator z funkcją ogrzewania przyjdzie nam także wtedy z pomocą.
Klimatyzator i nawilżacz w jednym - dodatkowe funkcje klimatyzatorów domowych
Klimatyzatory dostępne w sprzedaży to skomplikowane urządzenia, które dbają o odpowiedni poziom wilgotności powietrza. Do wydajnego nawilżania powietrza najlepiej jest wybrać klimatyzer. To urządzenie, które ochładza, oczyszcza i nawilża powietrze. Przy długotrwałym uruchomieniu klimatyzera powinno się jednak otworzyć okno, aby zapobiec zbyt wysokiemu natężeniu wilgotności.
Klimatyzator z oczyszczaczem - nawilżanie, oczyszczanie. Co jeszcze potrafi klimatyzator domowy?
Klimatyzatory domowe to świetne urządzenia dbające o temperaturę, wilgotność, a także jakość powietrza. Wbudowane w nie filtry doskonale oczyszczają powietrze, dzięki czemu są przydatne dla alergików. Nowoczesne konstrukcje zostały ponadto wyposażone w funkcjonalności takie jak samodiagnostyka, samooczyszczanie czy usuwanie brzydkich zapachów.
Klimatyzator domowy wiszący czy klimatyzator domowy stojący?
Montaż klimatyzacji split wiszącej na ścianie lub suficie musi być zwykle wykonany przez fachowca. Zaletą tych modeli jest brak zajmowanej przestrzeni użytkowej, a także dobra wydajność. Klimatyzatory stojące to natomiast najczęściej jednostki przenośne. Ich wydajność jest zazwyczaj mniejsza, a do tego zajmują one bardziej istotną część przestrzeni. Niektóre modele możemy jednak wystawić np. na balkon, a do wnętrza doprowadzić jedynie rurę wentylacyjną.
Klimatyzator domowy przenośny - jakie są zalety mobilnych klimatyzatorów?
Klimatyzatory przenośne stają się coraz popularniejsze. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż posiadają wiele zalet. Przede wszystkim nie wymagają dość trudnego montażu, do którego potrzebny jest fachowiec. Najnowocześniejsze modele mogą pochwalić się całkiem niezłą wydajnością oraz energooszczędnością. Bez problemu przeniesiemy je do innego pomieszczenia lub całkiem schowany na czas, kiedy nie będą przez nas użytkowane, a także zwykle zapłacimy za nie mniej niż za większe klimatyzatory typu split.
Klimatyzator domowy zewnętrzny - z czym wiąże się ten rodzaj klimatyzatorów domowych?
Klimatyzator domowy zewnętrzny to określenie często kierowane wobec urządzeń typu split. Oznacza to, że część maszyny umieszczana jest na zewnątrz budynku. Moduł zewnętrzny posiada duży wentylator oraz skraplacz, które zapewniają dobrą wydajność pracy urządzenia. Umieszczenie części klimatyzatora domowego z zewnątrz poprawia zatem wydajność, zmniejsza hałas, a także gabaryty maszyny znajdującej się w mieszkaniu.
Gdzie klimatyzator domowy powinien być zamontowany? Czy są ścisłe wskazania?
Klimatyzator domowy pokojowy możemy zamontować w dowolnym miejscu pomieszczenia. Popularne jednostki wewnętrzne modeli split powinny się znajdować na ścianie, w miejscu w którym możliwa będzie swobodna cyrkulacja powietrza. Nie osłaniajmy ich meblami ani firanami. Urządzenia te wydają niewielki hałas, więc najlepiej odsunąć je od miejsc siedzących lub leżących, dzięki czemu nie zakłócą naszego odpoczynku i pracy. Warto zawiesić je możliwie wysoko. Wtedy ich działanie będzie najefektywniejsze, gdyż dostające się do klimatyzatora powietrze będzie miało najwyższą możliwą temperaturę (to za sprawą konwekcji – zjawiska unoszenia się ciepłego powietrza ponad chłodne). Wydostające się, schłodzone powietrze, opadnie do niższych partii pomieszczenia. Z czasem, gdy będzie się nagrzewało, ponownie powróci na górę. Proces ten powtarza się.
Przegląd klimatyzacji i serwis klimatyzacji - jak często należy serwisować klimatyzator domowy i dlaczego to bardzo ważne?
Regularny przegląd klimatyzacji zadba o utrzymanie jej wysokiej wydajności, a także czystość powietrza i naszego zdrowia. Filtr znajdujący się w klimatyzatorze warto zmieniać raz na 3 miesiące. Dzięki temu nie dopuścimy do jego nadmiernego zabrudzenia i znacznego pogorszenia przepustowości. Cały panel modułu wewnętrznego oraz taca skroplin powinny być czyste. Ten drugi element najlepiej czyścić z dodatkiem środków bakteriobójczych. Miejsca bliskie wlotowi i wylotowi powietrza czyścimy jedynie suchą ściereczką – inaczej narazilibyśmy urządzenie na problemy z działaniem. Elementy znajdujące się wewnątrz systemu klimatyzacji powinni czyścić specjaliści. Warto wykonywać tę czynność co najmniej raz w roku, a przy częstym i całorocznym korzystaniu z klimatyzatora – nawet co 6 miesięcy.
Klimatyzator gdzie umieścić jednostkę zewnętrzną oraz jednostkę wewnętrzną?
Obie jednostki klimatyzatora powinny znajdować się w miejscach, w których będzie możliwa dobra cyrkulacja powietrza. Aby ograniczyć długość przewodów biegnących pomiędzy modułami, warto umieścić je możliwie blisko siebie. Gdy jednostka zewnętrzna znajdzie się na balkonie, moduł wewnętrzny warto zawiesić nad drzwiami balkonowymi.
Montaż klimatyzacji - samodzielny czy potrzeba pomocy?
Montaż klimatyzacji domowej składającej się z modułu zewnętrznego oraz wewnętrznego nie należy do zadań najłatwiejszych. Najlepiej jest pozostawić tę prace fachowcowi. Zwykle wraz z usługą profesjonalnego montażu otrzymujemy gwarancję, dzięki której możemy liczyć na darmową pomoc w razie wystąpienia problemów. Jeśli jednak jesteśmy majsterkowiczami, to być może uda nam się poprawnie wykonać to zadanie. Pamiętajmy o dobrym rozplanowaniu miejsc obu modułów klimatyzacji, a także przewodów ich łączących. Mocowanie klimatyzacji multisplit to już bardzo trudne wyzwanie i zdecydowanie polecamy wybranie usługi wykonanej przez fachowca.
Klimatyzator domowy czy warto? Wady i zalety klimatyzatorów
Klimatyzatory domowe to bardzo przydatne urządzenia w naszych domach. Nie tylko ochłodzą lub ogrzeją powietrze w mieszkaniu czy domu, ale i oczyszczą je i wyregulują jego wilgotność. Są łatwe w obsłudze i większość z nich pozwala na odpowiednie zaprogramowanie działania. Ich ceny stają się coraz atrakcyjniejsze, a dodatkowe funkcjonalności takie jak łączność Wi-Fi pozwalają na kontrolę będąc poza domem. Należy jednak pamiętać, że to duże urządzenia, które pobierają znaczne ilości prądu. Natomiast montaż modeli typu split jest dość trudny i może wymagać dodatkowo płatnej usługi montażowej.
W jaki sposób klimatyzacja osusza powietrze i jaki ma to wpływ na zdrowie?
Osuszanie powietrza następuje w wyniku wykroplenia się wilgoci. Jej ilość uzależniona jest od różnicy temperatur: chłodnicy oraz punktu rosy. Wraz ze spadkiem temperatury, wzrasta wilgotność względna. Gdy osiągnie 100%, rozpoczyna się wykraplanie, które skutkuje zmniejszeniem się ilości wilgoci w powietrzu. Ta cecha klimatyzacji jest bardzo pożądana, gdyż zazwyczaj w naszych domach panuje zbyt wysoka wilgotność. Pamiętajmy jednak o regularnym wentylowaniu pomieszczeń, gdyż zbyt niski poziom wilgoci jest również szkodliwy.
Klimatyzator okienny - bardzo ciekawe rozwiązanie, ale czy jest praktyczne?
Klimatyzator okienny łączy zalety klimatyzatora przenośnego oraz stacjonarnego. Są nimi odpowiednio: jednobryłowa konstrukcja oraz dobra wydajność. Dzięki jednej obudowie montaż takiej klimatyzacji jest łatwy i może go wykonać każdy z nas. Pamiętajmy jednak, że umieszczając go w oknie, ograniczamy sobie w ten sposób ilość wpadającego do naszego wnętrza światła dziennego.
Klimatyzacja kasetonowa - bardzo popularne rozwiązanie
Klimatyzator kasetonowy umożliwia nam posiadanie wysokiej wydajności systemu klimatyzacji w naszym domu bez zakłócania estetyki naszych pomieszczeń. To świetne rozwiązanie, które wymaga jednakże wcześniejszego zamontowania sufitu podwieszanego, w którym umieścimy system rur oraz jednostkę wewnętrzną.
Klimatyzator kanałowy do domu i mieszkania? Nie tylko rozwiązanie hotelowe!
Klimatyzatory kanałowe to rozwiązania o wysokiej wydajności oraz niewpływające znacznie na estetykę pomieszczeń. Zwykle spotykamy je w hotelach, jednakże możemy je umieścić także w naszym domu, jeśli tylko podejmiemy tę decyzję jeszcze przed wybudowaniem domu. System kanałowy przechodzi przez niemal całą strukturę budynku, więc późniejsze jego dodanie jest bardzo trudne i kosztowne.
Gdzie klimatyzator w sypialni i pokoju? Pomysły aranżacyjne na klimatyzator domowy
Umieszczając klimatyzator pokojowy w miejscach, w których dużo odpoczywamy, musimy mieć na uwadze rozmieszczenie miejsc siedzących i leżących w tych pomieszczeniach. System klimatyzacji podczas swojej pracy wydaje pewien poziom hałasu, zależący od prędkości obrotowej wentylatora. Musimy zatem umieścić jednostkę wewnętrzną w miejscu, przy którym nie znajduje się sofa lub fotel. Ważne jest także, aby klimatyzator miał zapewnioną dobrą cyrkulację powietrza. Nie możemy go zatem zakrywać meblami czy zasłonami. Dobrym pomysłem jest umieszczenie go nad drzwiami balkonowymi, skąd łatwo poprowadzimy przewody do jednostki zewnętrznej.
Jaki klimatyzator domowy będzie najlepszy? Podsumowanie
Klimatyzator to nasz największy przyjaciel podczas upalnych dni spędzonych w domu. Dobierając urządzenie o parametrach odpowiednich do powierzchni naszego pomieszczenia, z pewnością będziemy zadowoleni z zakupu. Nie warto czekać, aż nadejdą najcieplejsze dni, lepiej przygotować się na nie już teraz!
mam klimatyzator ścienny kaisai fly i bardzo polecam
dobrze chłodzi i pobiera mało prądu
o to fajnie, to jets ważne, zeby pobierał mało produ. Ja zobacze po rachunkach, bo mam od niedawna, klimafest montowali mi, taka ekipa to skarb 😀 klimatyzator również
Zgadzam się, ze dobra ekipa to skarb, warto jets zainwestowac i zlecić to fachowcom