Aktualizacja: Wrzesień 2024
Co to jest łóżko polowe i kiedy się przyda?
Łóżko polowe to rodzaj przenośnego łóżka o składanej konstrukcji. Najprostsze modele są zbudowane z metalowej (lub drewnianej) ramy oraz materiałowego poszycia z poliestru bądź bawełny. Swoją popularność zawdzięczają prostocie, lekkiej i mobilnej konstrukcji. Nie zajmują dużo miejsca, gdy są rozłożone, jak i złożone. To praktyczny mebel ceniony nie tylko w warunkach polowych. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie brakuje dodatkowego łóżka do spania.
Jakie są rodzaje łóżek polowych?
Klasyczne łóżko polowe, a może typu kanadyjka? Zanim zaczniesz buszować w ofercie producentów łóżek polowych, poznaj, jakie rodzaje są dostępne na rynku. Jakie są typy łóżek polowych i czym się od siebie różnią?
Jak wybrać łóżko polowe? Na co zwrócić uwagę?
Dobre łóżko polowe jest lekkie, szybkie i łatwe w składaniu, ale także stabilne. Jednak najlepsze łóżko polowe jest dopasowane do twoich potrzeb. Na co zwrócić uwagę, wybierając łóżko polowe? Czym kierować się przy wyborze?
Na początku zastanów się, do czego łóżko polowe ma ci służyć. Szukasz dodatkowego łóżka dla rodziny gości w hotelu czy domku letniskowym? Wybierz polowe łóżko z materacem. Często wyjeżdżasz pod namiot? Podróżujesz samochodem kempingowym? Jeśli tak, postaw na lekkie i mobilne łóżko turystyczne. Ten model zmieści się nawet do namiotu, a dzięki małej wadze zabierzesz je nawet na pieszą wycieczkę.
Wymiary polowego łóżka wpływają na wygodę spania. Koniecznie weź pod uwagę swój (lub osoby, która będzie na nim spała) wzrost. Długość łóżka polowego zaczyna się już od 180 cm i sięga do ok. 190 cm. Łóżka polowe znajdziesz najczęściej w wersji jednoosobowej. Kupisz też modele w wersji parterowej i piętrowej dla dwóch osób.
Jakość to trwałość, a trwałość gwarantuje, że łóżko wytrzyma wiele lat w nienaruszonym stanie. Materiał również wpływa na odporność konstrukcji, a dodatkowo decyduje o tym, ile łóżko waży. Lekkie i wytrzymałe modele są wykonane z aluminium oraz poliestru.
Każde łóżko polowe posiada informację o maksymalnym obciążeniu, jakie jest w stanie wytrzymać. Najtańsze modele wytrzymają do 120 kg, natomiast te droższe nawet do 180 kg. Wybierając łóżko polowe weź pod uwagę swoją wagę (lub wagę osoby, dla której łóżko jest przeznaczone).
Ranking łóżek polowych
Malatec 0797 — polowe łóżko typu kanadyjka
Praktyczny rozmiar
Model od firmy Malatec ma po rozłożeniu 186 cm długości na 70 cm szerokości. Dzięki temu pomieści zarówno osobę dorosłą, jak i dziecko. Nie zajmuje przy tym dużo miejsca w mieszkaniu, namiocie czy na campingu. Po złożeniu z łatwością zmieści się też do samochodu.
Wytrzymała konstrukcja
Malatec 0797 wyróżnia się metalową konstrukcją, która wytrzyma obciążenie do 110 kg. W połączeniu z poszyciem z poliestru 600D Malatec oferuje świetną wytrzymałość w niewysokiej cenie.
Sternhoff STH01 — składane łóżko polowe z materacem
Wysoki materac
Ogromną zaletą tego modelu jest dodatkowy materac o grubości ok. 8 cm. Wnętrze materaca to trwała pianka PU, natomiast jego poszycie jest zrobione z włókniny PE. Łóżko polowe jest bardzo wygodne, praktyczne, a do tego łatwe w czyszczeniu.
Wbudowane kółka
Ten model posiada także duże udogodnienie w postaci czterech wbudowanych kółek. Po złożeniu możesz bez problemu przenieść je z miejsca na miejsce lub schować. Bez dźwigania i bez porysowanej podłogi.
RapidSolution RDS22 — łóżko polowe składane
Stabilna konstrukcja
RapidSolution RDS22 wyróżnia się stabilną konstrukcją. Wszystko za sprawą trzech profili w kształcie litery x. Dzięki temu łóżko polowe nie jest wywrotne. Nie ma też ryzyka, że łóżko polowe samoistnie się złoży.
Łatwy transport
Model RDS22 jest składany, a po złożeniu ma ok. 70 cm długości. W zestawie otrzymasz także wygodny pokrowiec z uchwytem do przechowywania. Niewielkie gabaryty sprawiają, że zmieści się bez problemu do samochodu. Dodatkowo waga ok. 7 kg gwarantuje, że łóżko jest lekkie i poręczne.
Polsport — turystyczne łóżko polowe
120 kg obciążenia
Model od firmy Polsport jest bardzo wytrzymały. Pomimo niewielkich gabarytów, łóżko polowe wytrzyma do 120 kg obciążenia. Świetnie zatem nadaje się nie tylko dla dzieci, ale także dla osób dorosłych.
Regulowane podparcie
W przeciwieństwie do innych modeli, łóżko polowe od Polsport posiada regulowane oparcie. Możesz ustawić je w jednej z trzech pozycji, dzięki czemu łóżko dopasuje się do ciebie, a nie na odwrót. Dodatkowo może też służyć za ogrodowy leżak.
Heckermann RC-B-6A ROCA — łóżko polowe kempingowe
Lekka i wytrzymała konstrukcja
Łóżko kempingowe jest wyposażone w stelaż z wytrzymałego stopu aluminium. Nie waży dużo, (tylko niecałe 3 kg) jednak z łatwością wytrzyma nawet do 180 kg obciążenia. To bardzo dobry wybór do spania dla dorosłych osób.
Trwały i łatwy w czyszczeniu
Poszycie tego biwakowego łóżka jest wykonane z poliestru 600D w technologii Gravitex. Materiał ten jest bardzo łatwy w czyszczeniu, dzięki czemu wyczyścisz go nawet za pomocą wilgotnej gąbki. Do tego jest niesamowicie wytrzymały, bo (podobnie jak stelaż) wytrzymuje do 180 kg wagi.
Heckermann RC-B-6A CAMP — łóżko polowe pod namiot
Idealne pod namiot
Model CAMP został stworzony z myślą o osobach wyjeżdżających pod namiot. Jego największą zaletą jest zatem niski stelaż. Dzięki niemu zapewnisz sobie regenerujący sen, a dodatkowo ochronisz stawy przed zimnym podłożem.
Pokrowiec w zestawie
Dodatkowym atutem tego modelu jest dołączony do zestawu pokrowiec. Dzięki niemu wygodnie przechowasz łóżko. Z łatwością też zabierzesz go ze sobą na wycieczkę, bo schowane do niego łóżko zajmuje mało miejsca.
Kiedy warto zainwestować w łóżko polowe?
Łóżka polowe cieszą się największą popularnością w wojsku. Nie musisz jednak należeć do jednostki wojskowej, żeby wykorzystać ich potencjał w domu czy na wyjazdach! Kiedy warto rozważyć zakup dodatkowego składanego łóżka?
Łóżko polowe jako dodatkowe łóżko dla gości
Łóżko polowe to świetna inwestycja, jeśli często masz gości. Łóżka polowe z materacem nie zajmują dużo miejsca. Są też o wiele tańsze niż ich tradycyjne odpowiedniki. Gdy tylko odwiedzi cię rodzina lub znajomi, rozłóż łóżko, a zapewnisz im dodatkowe wygodne miejsce do spania. Możesz schować je w każdym momencie, a co najważniejsze, łatwo się je przechowuje nawet w małych mieszkaniach i domach.
Wygodne spanie na wyjazdach na łóżku polowym
Jesteś fanem wyjazdów pod namiot lub na pola kempingowe? Zmiana otoczenia i odpoczynek na łonie natury świetnie wpływają na poziom stresu. Nie oznacza to jednak, że musisz od razu rezygnować z wygodnego miejsca do spania. Wiele łóżek turystycznych zajmuje tak mało miejsca, że zmieści się nawet do namiotu. Dzięki temu zyskujesz wygodne i zdrowe miejsce do spania, bo nie musisz leżeć na chłodnej i niewygodnej ziemi.
Jak używać łóżka polowego? Kilka wskazówek
Łóżka polowe stawiają przede wszystkim na minimalizm. Są proste w budowie, a więc i proste w obsłudze. O czym jednak powinieneś pamiętać, używając turystycznego łóżka?
- Znajdź odpowiednie podłoże. Zadbaj, aby łóżko znajdowało się na płaskim i stabilnym podłożu.
- Rozłóż łóżko. Zapoznaj się z instrukcją od producenta i rozłóż łóżko krok po kroku.
- Sprawdź stabilność łóżka. Upewnij się, że stelaż jest bezpiecznie rozłożony i sam się nie złoży, gdy na nim usiądziesz.
Jak przechowywać nieużywane łóżko polowe?
Po łóżko polowe z reguły sięgasz okazjonalnie, gdy zajdzie taka potrzeba. Jak więc przechowywać je, gdy stoi nieużywane przez długi czas?
Zanim schowasz łóżko polowe do piwnicy, szafy czy komórki lokatorskiej, odpowiednio je zabezpiecz. Wiele modeli posiada specjalny pokrowiec. Wystarczy zatem schować do niego łóżko i sprawa z głowy. Dodatkowa osłona ochroni metalowe elementy przed rdzą, a materiał przed stęchlizną i wilgocią. Jeżeli kupiłeś łóżko bez dodatkowego pokrowca, zrób go sam. Wykorzystaj do tego nieużywany materiał (najlepiej z tworzywa sztucznego) bądź zakryj łóżko workiem foliowym.
Jakie dodatkowe funkcje mogą mieć łóżka polowe?
Polowe łóżko zazwyczaj służy do jednego celu — spania wszędzie tam, gdzie zabraknie pełnowymiarowego łóżka. Jeżeli jednak jesteś fanem wielofunkcyjnych produktów, sprawdź co znajdziesz w ofercie producentów.
Kiszeń na drobne przedmioty
Łóżko turystyczne z kieszenią tuż pod ręką? To świetny wybór w szczególności do namiotów. Dodatkowa kieszeń pozwala na schowanie kluczy, telefonu czy dokumentów w bezpiecznych miejscu w zasięgu ręki.
Regulowane oparcie
Łóżka polowe z regulowanym oparciem? Jak najbardziej! Na rynku znajdziesz modele, których oparcie ustawisz w jednej z trzech pozycji. Dzięki temu zwykłe łóżko polowe stanie się o wiele wygodniejsze. Dodatkowo może służyć też za leżak do odpoczynku w ciągu dnia.
Łóżko polowe 3w1
Prawdziwie wielofunkcyjne łóżko turystyczne? To właśnie modułowe łóżko polowe. Możesz ustawić je na wiele sposobów — tworząc kanapę, dwa oddzielne łóżka parterowe lub łóżko piętrowe. Świetny gadżet na wyjazdy na pola namiotowe i kempingowe.
Jakie łóżko polowe wybrać — podsumowanie
Łóżko polowe to nie tylko wojskowa leżanka; to także wygodne łóżka turystyczne i modele z materacem czy poduszką. Niezależnie od tego, jaki model wybierzesz, łóżko polowe sprawdza się w domu i poza nim — wszędzie tam, gdzie potrzebujesz wygodnego miejsca do spania. W połączeniu z wygodnym przechowywaniem i niską ceną łóżka polowe są niezastąpionym dodatkiem do małych mieszkań, domków letniskowych na wynajem i biwaków na łonie natury.
- Ranking łóżek polowych
- Ranking leżaków
- Poduszka na krzesło ogrodowe ranking
- Zasłona prysznicowa ranking
- Ranking stołów ogrodowych
- Ranking ręczników
- Meble ogrodowe ranking
- Ranking karniszy
- Łóżko piętrowe ranking
- Kołdra ranking
- Ranking kocy elektrycznych
- Termowentylator ranking
- Wentylator stojący ranking
- Panele ścienne tapicerowane ranking
- Ranking firanek