Close

Wentylator – jaki kupić? Ranking i poradnik zakupowy

Wentylator ratuje nas, gdy jest gorąco i duszno. Jeśli panują prawdziwe upały, otwarcie okna nie pomoże. Podejrzewamy też, że jak większość z nas, nie masz w mieszkaniu lub domu klimatyzacji. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest dobry wentylator, który sprawi, że poczujemy przyjemny i chłodzący powiew.

Aktualizacja: Marzec 2024

Wentylator wentylatorowi nierówny. Dobry wiatrak domowy powinien spełniać kilka warunków. Warto, aby miał wielostopniową regulację nawiewu, przez co nie będziemy skazani na huraganowy wiatr lub zbyt łagodny powiew. Jeśli to wentylator stojący, pożyteczna będzie opcja automatycznego przesuwania się części z wiatrakiem. Pozwoli to na mieszanie powietrza w całym pomieszczeniu. Solidne wykonanie to cecha oczywista, ale ponadto ważna jest też głośność. Pamiętaj, że działający wentylator będzie Ci towarzyszył przez cały upalny dzień i nie powinien męczyć swoją pracą.

Który wentylator wybrać? Jakie są rodzaje wentylatorów?

WENTYLATOR STOJĄCY WENTYLATOR STOJĄCY
+ konstrukcja pozwalająca na samodzielne stanie
+ stabilność
- brak możliwości umieszczenia w wyższych obszarach pomieszczenia
WENTYLATOR BIURKOWY WENTYLATOR BIURKOWY
+ idealny do pracy przy biurku
+ często posiada złącze USB
+ niewielki rozmiar
- niewielka moc
- często brak oscylacji
WENTYLATOR PODŁOGOWY WENTYLATOR PODŁOGOWY
+ duża wydajność
+ możliwość regulacji wysokości w niektórych modelach
- zajmuje dość dużo miejsca
- modele bez statywu pozbawione są oscylacji
WENTYLATOR KOLUMNOWY WENTYLATOR KOLUMNOWY
+ nowoczesna technologia
+ dodatkowe funkcje, np. jonizacja
+ zajmuje mniej miejsca
- zdecydowanie wysoka cena
- duży pobór prądu
WENTYLATOR SUFITOWY WENTYLATOR SUFITOWY
+ nie zabiera powierzchni użytkowej pomieszczenia
+ duża wydajność
- trudny bezpośredni dostęp
- wysoka cena
WENTYLATOR GRZEJNIKOWY WENTYLATOR GRZEJNIKOWY
+ możliwość korzystania z funkcji grzania lub chłodzenia
+ wielofunkcy
- duży pobór prądu
- zabiera dość dużo miejsca
WENTYLATOR BEZŁOPATKOWY WENTYLATOR BEZŁOPATKOWY
+ wyższy poziom bezpieczeństwa, szczególne dla dzieci
+ duża wydajność
- wyższa cena
- niewielka dostępność

Jaki wentylator wybrać? Na co zwrócić uwagę przy wyborze wentylatora do domu?

MOC I WYDAJNOŚĆ
MOC I WYDAJNOŚĆ

Większa moc oznacza zazwyczaj lepsze parametry. Oczywiście niesie ze sobą to jednak także podwyższony pobór energii. Wydajność wentylatora może być określana w m3/h lub min. Wpływa na nią wielkość i ilość łopatek czy ich prędkość obrotowa.

ZAKRES REGULACJI NAWIEWU
ZAKRES REGULACJI NAWIEWU

Użytkownik najczęściej ma możliwość ustawienia odpowiedniej prędkości obrotowej, która przekłada się w natężenie nawiewu. Dobre konstrukcje muszą dać także łatwą możliwość zmiany kierunku podmuchu w pionie i poziomie.

GŁOŚNOŚĆ PRACY
GŁOŚNOŚĆ PRACY

Wentylator działa często przez kilka godzin dziennie. Znajdując się w odległości kilku metrów od nas, urządzenie to musi być możliwie ciche. Na jego kulturę pracy ma zdecydowanie prędkość obrotowa śmigła. Większy wentylator o mniejszej prędkości obrotowej okaże się cichszy niż mniejsze urządzenie pracujące na wyższych obrotach.

MOŻLIWOŚĆ REGULACJI KĄTA NACHYLENIA
MOŻLIWOŚĆ REGULACJI KĄTA NACHYLENIA

Nowoczesne konstrukcje wentylatorów umożliwiają ustawienie kąta padania nawiewu. Praktycznie każdy wentylator możemy regulować w poziomie. Sporo modeli daje także opcję wprowadzania zmian w pionie, a także automatyczną zmianę kąta padania.

WIELKOŚĆ WENTYLATORA
WIELKOŚĆ WENTYLATORA

Parametr ten ma kluczowe znaczenie dla wydajności urządzenia. Nawet o kilka centymetrów większe śmigło da znaczne poprawienie parametrów podmuchu. Niestety wiąże się to jednak również z zabieraniem znacznie większej ilości przestrzeni przez wentylator.

Który wentylator wybrać? Ranking najlepszych wentylatorów

Wentylator stojący Volteno Oxigen - z pilotem

Wentylator stojący Volteno Oxigen - z pilotem

Wentylator podłogowy marki Volteno to urządzenie o atrakcyjnym stosunku jakości do ceny. Model Oxigen liczy 125cm wysokości. Średnica śmigła ma 40cm, a silnik dysponuje mocą 40W. Parametry te świadczą zatem o wydajnej pracy. Użytkownik ma oczywiście możliwość regulacji wysokości oraz nachylenia. Do wyboru są także 3 poziomy prędkości. Niestandardowym dodatkiem jest wyłącznik czasowy. Umożliwia on ustawienie samoczynnego wyłączenia silnika wentylatora. To dobra opcja, jeśli chcemy używać urządzenia, kładąc się spać. Wygodę obsługi znacząco poprawia natomiast pilot zdalnego sterowania. Możemy zmieniać parametry pracy bez podchodzenia do niego. Cena tego modelu wentylatora wynosi ok. 100zł. Jest zatem całkiem atrakcyjna. 

Zalety
sterowanie pilotem
wyłącznik czasowy
niska waga
Wady
przeciętna jakość wykonania

Wentylator EBERG LOOX - wiatrak biurkowy - cichy i mocny

Wentylator EBERG LOOX - wiatrak biurkowy - cichy i mocny

Niewielki wentylator biurkowy może okazać się idealnym wyborem do pracy czy domowego biura. Urządzenie to wyposażono w niewielką nóżkę, dzięki której bez problemu ustawimy je na równej powierzchni, a nawet umocujemy na ścianie. Wentylator posiada manualną regulację kąta nachylenia w zakresie aż 90 stopni. Znajdziemy w nim także trzystopniowe ustawienie prędkości nawiewu oraz silnik o mocy 50W. Zapewnia on dość cichą pracę oraz niewielkie zużycie energii. Konstrukcja posiada zdejmowalną kratownicę wlotu, dzięki czemu wentylator możemy łatwo wyczyścić. Wentylator Eberg wyceniono na mniej niż 100zł. Jest to zatem bardzo korzystna cena. 

Zalety
niewielkie wymiary
możliwość ustawienia na płaskiej powierzchni oraz zawieszenia na ścianie
elegancki design i dobra jakość wykonania
Wady
brak możliwości sterowania pilotem

Wentylator ścienny z pilotem 

Wentylator ścienny z pilotem

Wentylator na ścianę o średnicy 40cm to dobry wybór do każdego pomieszczenia, w którym często potrzebna jest wentylacja. Na wyposażeniu znajduje się pilot zdalnego sterowania, dzięki czemu użytkownik może sterować urządzeniem z praktycznie każdego miejsca pokoju lub biura. Podstawa wentylatora jest solidna i posiada 3 otwory na wkręty. Zapewnia to niezwykle solidne przymocowanie wentylatora do powierzchni ściany. Rozwiązanie to pozwala zaoszczędzić znaczną ilość przestrzeni na podłodze lub biurku. W tym modelu zastosowano aż 4 łopatki w śmigle. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie lepszej wydajności w porównaniu do zwykle spotykanych, 3- łopatkowych śmigieł. Urządzenie wyceniono na ok. 250zł, co wydaje się być dość wysoką kwotą w porównaniu do innych modeli wentylatorów wyposażonych w tradycyjne, łopatkowe śmigła.

Zalety
sterowanie z pilota
4 łopatki
stabilne mocowanie do ściany
Wady
dość wysoka cena jak na tę klasą urządzeń

Wentylator sufitowy - żyrandol

Wentylator sufitowy - żyrandol

Wentylator sufitowy połączony z żyrandolem to ciekawe i funkcjonalne rozwiązanie. Ten model idealnie pasuje do klasycznych wnętrz. Urządzenie zapewnia bardzo dobrą wentylację całego pomieszczenia dzięki dużej średnicy śmigła. Długość pojedynczej łopatki to aż 52cm. Dzięki szerokiemu ich rozstawieniu rozpiętość skrzydeł wynosi aż 132cm. Istotną funkcją jest opcja wybrania kierunku obrotów śmigła. Dzięki temu wentylator może chłodzić, jak i ogrzewać podczas sezonu zimowego. Dzieje się to dzięki konwekcji, czyli unoszeniu się ciepłego powietrza, a opadaniu chłodnego. Żyrandol znajdujący się na środku konstrukcji posiada natomiast 5 punktów świetlnych 60W. Da on zatem bardzo dużą ilość światła i umożliwia wykorzystanie nowoczesnych żarówek LED, jak i tradycyjnych – wolframowych. 

Zalety
możliwość obrotu skrzydeł w dwie strony
duża średnica łopatek
połączenie wentylatora z żyrandolem
Wady
design nie każdemu przypadnie do gustu

Wentylator sufitowy z pilotem

Wentylator sufitowy z pilotem

Wentylator sufitowy o średnicy 70cm marki Cronos jest bardzo energooszczędny. Jego silnik pobiera jedyne 12W mocy. Jest to możliwe dzięki niewielkim obrotom, na których ten wentylator operuje. Nie oznacza to jednak niskiej wydajności. O wysoki przepływ powietrza dbają długie ok. 30-centymetrowe łopatki. Obsługa wentylatora odbywa się przy użyciu pilota zdalnego sterowania. Dodatkowo na przewodzie znalazł się panel wskazujący tryb pracy oraz aktualne ustawienie czasomierza. Zauważyć należy także całkiem uniwersalną estetykę. W pełni biała obudowa dobrze wpasuje się do każdego pomieszczenia  w biurze i domu. 

Zalety
uniwersalny design
niskie zużycie energii
łatwy montaż
Wady
tylko 1 prędkość obrotowa

Designerski wentylator bezłopatkowy z pilotem KALORIK VT2000

Designerski wentylator bezłopatkowy z pilotem KALORIK VT2000

Wentylator Kalorik VT2000 to bezłopatkowe urządzenie o obłym kształcie. Urządzenie to posiada wlot powietrza u dołu konstrukcji. Wylot natomiast znalazł się na większej powierzchni, powyżej. Dzięki braku łopatek oraz jakichkolwiek elementów ruchomych wentylator ten jest bezpieczny dla dzieci. Użytkownik mam możliwość ustawienia jednego z trzech trybów prędkości, a także aktywowania ruchu oscylacyjnego. Sterowanie odbywa się na panelu na froncie obudowy lub za pomocą pilota. Designerskim elementem tego wentylatora jest podświetlenie dużej części obudowy na jeden z czterech kolorów. Ten wentylator bezśmigłowy posłuży zatem również jako nocna lampka. Moc, jaką urządzenie pobiera z gniazdka wynosi do 40W. Jest ono zatem całkiem energooszczędne. Za wadę musimy jednak uznać dość wysoką cenę wynoszącą ok. 400zł. To kilkakrotnie więcej niż inne modele znajdujące się w naszym rankingu.

Zalety
efektowny design
funkcja lampki nocnej
niski pobór prądu
Wady
wysoka cena

W jakie funkcje może być wyposażony wentylator domowy?

Opcja zdalnego sterowania

Sterowanie wentylatorem zazwyczaj kojarzy się nam z koniecznością podchodzenia do urządzenia oraz naciskania konkretnych przycisków na panelu sterującym. Może być to uciążliwe, szczególnie w upalne dni. Dlatego nowoczesne, dobre wentylatory posiadają także pilota zdalnego sterowania. Dzięki niemu użytkownik nie musi odrywać się od aktualnie wykonywanej czynności i zmienić parametry pracy z dowolnego miejsca w pomieszczeniu. 

Wbudowany jonizator i nawilżacz powietrza

Wentylator z jonizatorem generuje powietrze, które wydaje się być świeższe. Nawilżanie wprowadza natomiast do wypełniającego pomieszczenie gazu niewielkie kropelki wody. Wzmacnia to poczucie chłodu. Taki wentylator to zatem dobry wybór w najgorętsze dni.

Cichy tryb nocny

Ciągła praca wentylatora wiąże się z nieprzerwanym generowaniem hałasu. Właśnie dlatego w dobrych modelach tych urządzeń znajdziemy tryb nocny. Uruchamia on silnik na niskich obrotach, dzięki czemu wentylator domowy jest bardzo cichy. Powiew powietrza jest natomiast delikatny, co uprzyjemni nasz sen. 

Opcja programowania automatycznego włączenia i wyłączenia

Wentylatory z programatorem są coraz częściej spotykane. Częściej występuje możliwość wyłączenia czasowego, choć czasem możliwe jest znalezienie wentylatora z czasowym uruchamianiem, Funkcja ta jest prosta w obsłudze i – jak sama nazwa wskazuje – pozwala wskazać czas w przyszłości, w którym wentylator się wyłączy lub włączy. 

Wentylator czy klimatyzator? Co lepsze do domu i w jakim przypadku?

Wentylatory mają kilka swoich konkurentów. Jednym z popularniejszych z nich jest klimatyzator. Urządzenie to jest droższe, jednak oferuje nieco większą funkcjonalność. Klimatyzator zapewnia wymianę powietrza na chłodniejsze, a niekiedy oferuje również możliwość grzania. Jego konstrukcja jest znacznie bardziej skomplikowana, a wymaga przy tym okresowych serwisów. Klimatyzatory zazwyczaj występują jako urządzenia montowane na stałe. Więcej o nich przeczytacie w tym artykule: Jaki klimatyzator domowy wybrać? Porównanie TOP modeli.

Wentylator jest urządzeniem mniejszym, często przenośnym, a także łatwiejszym w obsłudze. Dzięki prostszej konstrukcji jest znacznie tańszy, a do tego rzadziej ulega awariom. Nie ma także potrzeby go serwisować, a jeśli już, to wystarczy ograniczyć się do prostego nasmarowania kilku komponentów. W przeciwieństwie do klimatyzatorów nie wysusza on także powietrza.

Wentylator domowy - czy warto? Jakie są wady i zalety urządzenia?

Wentylator domowy to urządzenie, które ma zdecydowanie więcej zalet niż wad. Przede wszystkim występuje w wielu wariantach, o czym pisaliśmy na początku tego artykułu. Każdy zatem powinien dobrać rodzaj odpowiedni dla siebie. Wentylatory są prostymi konstrukcjami, dzięki czemu rzadko ulegają awariom, a także nie wymagają specjalistycznych serwisów. Są ponadto niedrogie i dostępne w praktycznie każdym sklepie elektronicznym czy markecie. Za wadę należy uznać ograniczoną funkcjonalność w porównaniu np. do klimatyzatorów (które są jednakże znacznie droższe). Wentylatory wyposażone w łopatki ponadto mogą w skrajnych przypadkach być niebezpieczne dla zwierząt domowych czy dzieci. Pamiętajmy również, aby unikać najtańszych modeli. Ich konstrukcje są słabe, źle wykonane, a silniki mogą okazać się głośne.

Zalety
wiele wariantów konstrukcyjnych
rzadko ulegają awariom
nie wymagają serwisów
niska cena
łatwa dostępność
Wady
ograniczona funkcjonalność w porównaniu z klimatyzatorami
wentylatory z łopatkami mogą być zagrożeniem dla dzieci i zwierząt
najtańsze modele są słabe
źle wykonane, a dodatkowo mogą być głośne

Wentylator a zdrowie - czyli czy wentylator domowy jest zdrowy?

Wentylator domowy niemal nie wpływa na parametry powietrza znajdujące się w pomieszczeniu. Dzięki wprawianiu go w ruch, wentylator przyspiesza mieszanie się gazu, co zwykle prowadzi do jego ochłodzenia. Wytworzony przez wentylator wiatr ochładza nas. Nie powinniśmy jednak kierować jego śmigła bezpośrednio na nasze ciało, a zwłaszcza gdy jesteśmy w niewielkiej odległości od niego. Wentylator wznosi pyłki, kurz i inne zanieczyszczenia będące w naszym pokoju i kieruje je razem z wydmuchiwanym powietrzem. Wdychanie bezpośrednio takiego powietrza jest szkodliwe dla naszych dróg oddechowych.

Który wentylator wybrać? Podsumowanie

Zakup wentylatora z pozoru wydaje się być czynnością prostą. Zwykle jednak stajemy się zakłopotani i przytłoczeni ogromnym wyborem tych urządzeń. Dobór odpowiedniego urządzenia do naszych wymagań, a także do warunków, w których będzie on pracował, okazuje się być dość trudne. Mamy jednak nadzieję, że po zapoznaniu się z treścią naszego artykułu, zadanie to stanie się łatwiejsze. Dziękujemy za uwagę!


TE PRODUKTY NIE SĄ JUŻ DOSTĘPNE

Wentylator biurkowy Stadler Form Q

Wentylator Stadler Form Q

To kolejny mały wentylator biurkowy, który pozornie nie robi nic specjalnego - ot, wieje. Wyróżnia go jednak interesujący design. Wygląda bardzo nowocześnie i minimalistycznie, dzięki srebrnemu kolorowi i niebanalnej nóżce. Wzornictwem przyćmić może na biurku naszego laptopa!

Wentylator stojący Sencor 4w1

Kolejny schładzacz-wentylator, ale nie tylko, bo także jonizator! Smukła wieża nie będzie zajmować w pokoju więcej miejsca niż tradycyjny wentylator stojący. Urządzenie jonizuje powietrze i można nim sterować za pomocą pilota. Posiada 3 tryby pracy, timer, wyświetlacz led i filtr wodny.

Wentylator stojący Sencor 4w1

Wentylator z nawilżaczem Columbia VAC WNC10

Wentylator z nawilżaczem Columbia VAC WNC10

Jest to połączenie wentylatora z nawilżaczem powietrza. Dzięki temu nie tylko oferuje nam przyjemny podmuch, ale i niemalże nadmorską bryzę. Sprzyja to dodatkowemu orzeźwieniu i uczuciu chłodu. Ponadto skutecznie usuwa z powietrza roztocza czy nieprzyjemny zapach. Zalety podstawowe? Niezbyt drogi jak na swoje możliwości, niewielki, biurkowy.

Mocny wentylator podłogowy SCHWARTZMANN SCH-F150

Mocny wentylator podłogowy SCHWARTZMANN SCH-F150

Cyrkulator podłogowy Schwartzmann o średnicy śmigła 50cm dostarcza dobre parametry w całkiem niewygórowanej cenie – ok. 150zł. Wentylator posiada 3 tryby pracy, w których pobiera moc od 45 do nawet 150W. Prosta i smukła podstawa zapewnia dobrą stabilność dzięki trapezowatemu kształtowi oraz antypoślizgowym nóżkom. Chromowane wykończenie nadaje natomiast wentylatorowi uniwersalnego wyglądu.  Konstrukcja przewiduje regulację kąta nachylenia. Nie mamy tu jednak rozsuwanej nogi. Sterowanie wentylatorem wykonujemy natomiast z poziomu panelu znajdującego się po tylnej stronie urządzenia. Mamy do wyboru 3 prędkości nadmuchu. Pochylanie odbywa się natomiast ręcznie przy użyciu specjalnych pokręteł zaciskowych.

Zalety
dobra wydajność
zajmuje niewiele miejsca
dobry stosunek jakość/cena
Wady
brak możliwości podwyższenia śmigła wentylatora

Oldschool'owy, podłogowy Charly Little

Sprzęt z wyższej półki. Działa prawie jak klimatyzacja, ale oczywiście klimatyzacją nie jest. Sprawnie chłodzi powietrze i daje ukojenie w upalne dni. Jest oszczędny i wyposażony w różne tryby działania (np. tryb cichej pracy, trzy poziomy prędkości i wygodna rączka ). Idealnie będzie się komponował w nowoczesnych czy też loftowych wnętrzach.

Wentylator Charly Little
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
misiek
misiek
4 lat temu

Najlepiej wygląda ten metalowy i czarny. Chociaż ciekawym rozwiązaniem jest też ten z nawilżaczem. Trzeba się zastanowić… 😉

Zamknij