Aktualizacja: Listopad 2024
- Co to jest ekogroszek i do czego służy?
- Jakie są rodzaje ekogroszku dostępne na rynku?
- Na co zwrócić uwagę przy wyborze ekogroszku? Poradnik zakupowy
- Jaki ekogroszek wybrać? Ekogroszek ranking
- Ekogroszek - do jakiego rodzaju pieca się sprawdzi?
- Czy ekogroszek jest drogi? Jakie są szacunkowe koszty ogrzewania ekogroszkiem?
Co to jest ekogroszek i do czego służy?
Ekogroszek jest materiałem opałowym, pochodną węgla brunatnego lub kamiennego. Surowiec musi być jak najbardziej kaloryczny i cechować się niską spiekalnością. Ekogroszek swoją popularność w ogrzewaniu domowym zdobywa dzięki dobrym parametrom, opłacalności i dużej wygodzie użytkowania. Mowa tu o wytwarzaniu się minimalnych ilości popiołu, dzięki czemu czyszczenie pieca jest konieczne wyjątkowo rzadko. Ekogroszek zawiera ponadto niewielkie ilości siarki, wody i innych substancji niepalnych. Im jest ich mniej, tym lepsza będzie jakość ekogroszku.
Jakie są rodzaje ekogroszku dostępne na rynku?
Na co zwrócić uwagę przy wyborze ekogroszku? Poradnik zakupowy
Ekogroszek jest najczęściej pakowany w opakowaniach po 25kg każde. Te następnie ładowane są na paletę, zwykle w ilości 40szt. Łącznie zyskujemy więc tonę paliwa dostarczoną do naszego domu. Opakowania możemy wygodnie przechowywać w dowolnym miejscu i przenosić do pieca pojedynczo. 25kg to optymalna waga, dzięki której dość łatwo przeniesiemy pojedynczy worek paliwa. Jeśli jednak preferujemy mniejsze wielkości pojedynczych opakowań, to wciąż mamy do wyboru kilka opcji. W sprzedaży znajdziemy ekogroszek w workach 10kg lub 15kg. Wybór jest jednak mniejszy.
To jeden z najważniejszych parametrów, bezpośrednio określający wydajność kupowanego ekogroszku. Kaloryczność przekłada się na ilość otrzymywanej energii z jednego kilograma paliwa. Parametr ten znajdziemy także przy paliwach ciepłych i lotnych np. na stacjach benzynowych. W przypadku ekogroszku, kaloryczność wynosi zwykle od ok. 25 do 32MJ (megadżuli) na kilogram. To zauważalnie więcej w porównaniu do np. pelletu, którego kaloryczność wynosi 18-20MJ/kg.
Ekogroszek jest paliwem przygotowanym do używania w piecach z podajnikiem. Istotna jest więc odpowiednia wielkość granulek ekogroszku. Ta wynosi zwykle od 5 do 25mm, co jest wielkością odpowiednią dla niemal każdego podajnika. Użycie groszku o wielkościach większych spowoduje zmniejszenie efektywności spalania w naszym piecu, a także może doprowadzić do zacięcia się podajnika lub jego uszkodzenia.
Wilgotność ma pośredni wpływ na wydajność spalania naszego pieca. Im większa wilgotność ekogroszku, tym więcej znajduje się w nim wody. Ta natomiast musi odparować podczas spalania. Proces odparowania zabiera energię (na ogrzanie wody to temperatury wrzenia i jej przekształcenie w parę). To więc niepożądane, uboczne zabieranie energii, której jak najwięcej chcielibyśmy wykorzystać do ogrzania domu.
Im wyższa spiekalność, tym większa szansa na pojawianie się spieczonego popiołu w naszym piecu. To oczywiście przekłada się na gorszą wydajność spalania. Popiół oczywiście trzeba potem odprowadzać. Warto więc zwracać uwagę na parametr RI, który oznacza właśnie wartość spiekalności. Nie polecamy ekogroszku o spiekalności większej niż 20.
Siarka to kolejny, niemile widziany związek w każdym ekogroszku. Spalana siarka przyspiesza zużycie kotła, a także negatywnie działa na nasze drogi oddechowe. Jest ona niedobra dla ludzi, zwierząt, a także dla całego ekosystemu. Dobrze jest więc wybierać ekogroszek o jak najniższej zawartości siarki. Za granice przyzwoitej jakości paliwa uznajemy wartość 0,7-0,8%. W sklepach znajdziemy jednak paliwa o jeszcze lepszych parametrach np. 0,3%.
Popiół, w przeciwieństwie do siarki, zwykle nie jest szkodliwy dla środowiska. Warto jednak zaznaczyć, że mówimy o popiole pozostawionym po spalaniu dobrej jakości ekogroszku. Konieczne jest jednak jego systematyczne usuwanie z kotła. Ilość osadzanego popiołu w piecu jest natomiast proporcjonalna do zawartości tego związku w ekogroszku. Na ogół stanowi on ok. 2-10% opakowania paliwa. Zwracając uwagę na ten parametr, możemy nawet kilkukrotnie zmniejszyć ilość powstającego osadu po spalaniu.
Jaki ekogroszek wybrać? Ekogroszek ranking
Ekogroszek Wieczorek
Rewelacyjna wydajność
Wieczorek to ekogroszek mogący pochwalić się jedną z najwyższych wartości opałowych na rynku. Parametr ten wynosi aż 31,5MJ/kg. W połączeniu z bardzo niskimi zawartościami siarki i popiołu, uzyskujemy produkt bardzo czysty i wybitnie przyjazny środowisku. Producent ustabilizował swoją pozycję na rynku, produkując paliwa już od 23 lat.
Pełna wygoda
Ekogroszek pakowany w workach po 25kg to duża wygoda. Po otrzymaniu dostawy na palecie całość możemy przechowywać w dowolnym miejscu przez wiele miesięcy bez obaw o utratę odpowiednich właściwości groszku. Do kotła przenosimy jedynie pojedyncze worki i przesypujemy całą ich zawartość do podajnika. Unikamy przy tym brudzenia się i kurzenia.
Ekogroszek Stabek
Ekonomiczny wybór
Stabek to jeden z najtańszych ekogroszków workowanych wśród dostępnych opcji. Nie oznacza to jednak niskiej jego jakości. Wszelkie parametry zawierają się we wskazanych normach. Wartość opałowa wynosi minimalnie 24MJ/kg, co nadal jest wartością wyższą w porównaniu do większości produktów pelletowych.
Bezpieczny i ekologiczny
Ekogroszek Stabek cechuje się bardzo niską zawartością siarki w swoim składzie. Jej ilość jest szacowana na 0,4% masy produktu, co jest świetnym wynikiem. Zapewnia to pełne bezpieczeństwo podczas korzystania z ekogroszku Stabek zarówno dla nas, jak i otaczającego nas środowiska. Stabek również jest pakowany w wytrzymałe worki – nie musimy obawiać się o degradację jego właściwości.
Ekogroszek Kwk Staszic
Wysoka półka
Kwk Staszic to ekogroszek z najwyższej dostępnej półki. Poznamy to po idealnych wartościach każdego z możliwych parametrów. Wartość opałowa na poziomie 31,5MJ/kg jest jedną z absolutnie najwyższych w klasie. Do tego niska zawartość popiołu (2,76%) oraz znikoma zawartość siarki zapewniają idealne spalanie surowca w naszych piecach.
Renomowany producent
Firma KWK Staszic oferuje wiele rodzajów paliw stałych w swojej ofercie. To, co zapewnia jej wysoką pozycję na rynku to nie tylko wysoka jakość oferowanych produktów, ale także dostarczanie najwyższej jakości usług. Do każdego zamówienia tony ekogroszku oferuje ona darmowy transport na terenie całego kraju. Realizacja zamówienia także wykonywana jest w najwyższym tempie – w ciągu 1-3 dni.
Ekogroszek Husky
Sprawdzi się w każdych warunkach
Ten ekogroszek Husky swoją nazwę zawdzięcza świetnemu działaniu w niskich temperaturach. Paliwo ma sprawdzać się idealnie zarówno w ciepłe dni, jak i podczas siarczystych mrozów. Husky cechuje się ponadto niską zawartością popiołu i siarki. Wraz z odpowiednią granulacją jest on zatem bardzo dobrym wyborem do ogrzewania domu o każdej porze roku.
Opłacalny wybór
Husky spełnia wszystkie odpowiednie wymagania, które stawiane są ekogroszkom. Znajdziemy tu więc odpowiednią kaloryczność, niski poziom siarki, małą zawartość popiołu czy odpowiednie uziarnienie. Warto jednak zaznaczyć, że to wszystko otrzymujemy w wyjątkowo atrakcyjnej cenie. Tonę pakowanego w worki ekogroszku Husky nabędziemy już za ok. 800-1000zł.
Ekogroszek KGM
Dla wymagających
Ekogroszek marki KGM cechuje się doskonałymi właściwościami. Oczywiście najpierw warto wspomnieć o świetnej wartości opałowej wynoszącej 29MJ/kg. Do tego dochodzi niska zawartość popiołu (1,5-6%), a także minimalna ilość siarki. Wilgotność określono natomiast na 2-12% - to wciąż zadowalający wynik. Mamy więc do czynienia z produktem wysokiej jakości.
Niska spiekalność, maksymalna wygoda
Ten ekogroszek jest szczególnie chwalony przez klientów za niemal zerową ilość spieków. Jego struktura jest idealna, a wielkość bryłek zawiera się w pożądanym przedziale – od 5 do 25mm. Produkt nie sprawia więc żadnych problemów w użytkowaniu, dając zawsze maksymalną ilość ciepła. To oczywisty wybór z oferty KGM dla użytkowników ceniących sobie najwyższa jakość przy zachowaniu niezłej opłacalności.
Ekogroszek Wesoła
Minimum popiołu
Ten ekogroszek wyróżnia się wśród produktów konkurencji wybitnie niską zawartością popiołu. Wynosi ona od 3 do 5%, co jest wynikiem o kilka punktów procentowych niższym w stosunku do znacznej większości paliw konkurencyjnych. Wesoła to ekogroszek bardzo polecany do każdego użytku domowego. Z pewnością nie sprawi kłopotów podczas sezonu grzewczego.
W workach lub luzem
Ekogroszek Wesoła jest sprzedawany zarówno w workach, jak i luzem. Oczywiście ta druga opcja jest odrobinę tańsza, jednak to pakowanie workowe zwykle jest przyjaźniejsze dla użytkowników. Zamawiając paliwo latem, zapewniamy sobie jego niską wilgotność oraz zachowujemy odpowiednie właściwości na wiele miesięcy.
Ekogroszek - do jakiego rodzaju pieca się sprawdzi?
Ekogroszek jest paliwem, które sprawdzi się najlepiej w piecach z podajnikiem. Można używać go jednak także w innych piecach. Najważniejsze jest, aby piec był przystosowany do spalania paliwa stałego. Zyskamy w ten sposób lepszą wydajność spalania. Jednak tylko piece z automatycznymi podajnikami zapewnią pełny komfort użytkowania. Do podajnika wrzucamy większą ilość paliwa, które jest następnie stopniowo dozowane i doprowadzane do pieca.
Czy ekogroszek jest naprawdę eko?
Tak. Nazwa ekogroszku nie jest jedynie marketingowym hasłem. W rzeczywistości materiał ten jest przyjazny środowisku. Dzięki swojej bardzo wysokiej kaloryczności, do uzyskania określonej ilości energii cieplnej zużyjemy mniejszą ilość ekogroszku, niż jakiegokolwiek innego paliwa. Ponadto proces spalania ekogroszku następuje w niskoemisyjnych kotłach o bardzo wysokiej sprawności. Minimalizują one koszt uzyskiwania energii cieplnej (czyli zużywają jak najmniej energii na samo spalanie). Pamiętajmy jednak o tym, aby wybierać ekogroszek wysokiej jakości. Zakup najtańszego możliwego paliwa nie zagwarantuje nam ekologiczności ani nawet opłacalności – tyczy się to niemal każdego rodzaju paliwa, w tym ekogroszku.
Jaka jest wydajność ekogroszku w porównaniu z innymi rodzajami paliwa?
Ekogroszek w porównaniu z innymi paliwami okazuje się mieć najwyższą wydajność. To za sprawą jego wyjątkowo wysokiej wartości opałowej, która wynosi co najmniej 24MJ/kg. W przypadku najlepszych ekogroszków jest to nawet 30 i więcej megadżuli na kilogram. To znacznie więcej w porównaniu do głównego konkuretna ekogroszku – pelletu. W przypadku tego materiału wartość opałowa wynosi ok. 18-20MJ/kg. Lepiej pod tym względem (ok. 25MJ/kg) wypada węgiel orzech – ten jednak zalicza się do paliw stałych o większych wymiarach bryłek i nie może być stosowany w piecach z podajnikami. Ekogroszek wygrywa więc pod względem wydajności i wygody.
Czy ekogroszek jest drogi? Jakie są szacunkowe koszty ogrzewania ekogroszkiem?
Na pierwszy rzut oka ekogroszek jest drogim paliwem. Za tonę tego surowca w workach przyjdzie nam zapłacić co najmniej tysiąc złotych. Wysokiej jakości produkty są nawet jeszcze trochę droższe. Jeśli weźmiemy pod uwagę jednak wysoką kaloryczność, a zatem wydajność ekogroszku, wygodę jego użytkowania (automatyczne podawanie do pieca), jego ekologiczność oraz niewielkie ilości siarki czy popiołu, to ekogroszek okaże się być jednym z najbardziej opłacalnych paliw do ogrzewania domu. Koszt ogrzewania ekogroszkiem w naszym domu zależy od kilku czynników: jakości zakupionego paliwa, sprawności pieca czy wielkości naszego domu. Przyjmując średnie wartości parametrów oraz wielkość domu wynoszącą 100m2 okazuje się, że na sezon grzewczy wystarczą nam mniej niż 2 tony ekogroszku. Aby uzyskać dokładniejszy wynik, zachęcamy do skorzystania z kalkulatorów ekogroszku dostępnych w internecie.
Ekogroszek luzem czy w worku? Który jest lepszy i czy ma to znaczenie?
Sposób pakowania ekogroszku okazuje się mieć istotne znaczenie. Na ogół paliwo kupowane luzem jest tańsze. Za tonę przyjdzie nam zapłacić 700-800 złotych. Nie mamy jednak całkowitej pewności do dokładności wagi odbieranego surowca. Ponadto ekogroszek leżący luzem np. w szopie lub składziku traci swoje właściwości. W ciągu 2-3 miesięcy może utracić nawet 20-30 procent swojej kaloryczności, która jest niezwykle istotna! Z tego względu bezpieczniejszym wyborem jest zakup ekogroszku w workach. Mamy pewność co do wagi, a same worki służą nam jako ochrona dla właściwości paliwa. Surowiec dłużej zachowuje swoją wysoką jakość.
Czy warto stosować dodatki do ekogroszku?
Do ekogroszku możemy dodać np. wapno. To proste rozwiązanie, które dodatkowo zmniejsza wytwarzanie się popiołu, sadzy oraz szeroko pojętych zabrudzeń. Wapno jest więc kluczem do czystszego palenia i większej wygody obsługi pieca. Nie usunie ono jednak 100% niechcianych substancji. Wśród dostępnych dodatków należy wymienić także specyfiki bazujące na azotanach: Kalnit, Nitrolen oraz Diavolinę. Pozwalają one delikatnie zmniejszyć zużycie paliwa przy jednoczesnym niewielkim wydatku. Przykładowo dawka Nitrolenu odpowiednia do jednej tony ekogroszku powinna kosztować ok. 20-30zł.
Jaki ekogroszek wybrać? Podsumowanie
Ekogroszek jest jednym z najbardziej opłacalnych i efektywnych paliw do ogrzewania naszych domów. Jeśli stoimy przed zakupem nowego kotła, a wraz z nim wyboru odpowiedniego paliwa, to bardzo polecamy wybór właśnie kotła z podajnikiem na ekogroszek. Da nam to pełnię wygody użytkowania, maksymalną wydajność ogrzewania oraz rozsądne koszty – te początkowe, jak i eksploatacji.
- Ekogroszek ranking
- Piec na ekogroszek ranking
- Bojler elektryczny ranking
- Ranking grzejników
- Grzejnik na podczerwień ranking
- Grzejnik olejowy ranking
- Grzejnik elektryczny ranking
- Ranking koców elektrycznych
- Grzejnik aluminiowy ranking
- Łuparka do drewna ranking
- Ranking paneli fotowoltaicznych
- Ranking termowentylatorów