Close

Grzejniki aluminiowe – jakie wybrać do bloku i do domu? Ranking

Grzejniki aluminiowe cieszą się coraz większą popularnością. Chociaż jeszcze niedawno w większości domów królowały kaloryfery żeliwne, dzisiaj to aluminium jest materiałem chętniej wykorzystywanym do montażu instalacji cieplnej. Dlaczego? Ponieważ ma wiele zalet. Są lekkie, trwałe, łatwe w montażu i obsłudze, ale to rozwiniemy nieco później. Grzejniki aluminiowe to świetny wybór zarówno do domów, jak i mieszkań w blokach, ponieważ możemy je dowolnie modyfikować, dostosowując do wielkości pomieszczenia. Kiedy dodamy do tego niską cenę, otrzymujemy produkt wręcz idealny. Urządzenia możemy kupić w standardowych kolorach i kształtach, ale na rynku dostępne są także nowoczesne modele dla miłośników nietuzinkowego designu.

Aktualizacja: Czerwiec 2024

Jakie są rodzaje grzejników aluminiowych?

GRZEJNIKI ALUMINIOWE CZŁONOWE GRZEJNIKI ALUMINIOWE CZŁONOWE
+ dostępne w przystępnej cenie
+ estetyczny i schludny wygląd
- podatne na uszkodzenia w trakcie montażu
- z reguły są to modele przeznaczone do montażu na stałe do instalacji cieplnej
GRZEJNIKI ALUMINIOWE WODNE GRZEJNIKI ALUMINIOWE WODNE
+ szybko się nagrzewają
+ dobrze rozprowadzają ciepło
+ dostępne w cenie już 300 złotych
- wymagają podłączenia do instalacji cieplnej w mieszkaniu

Na co zwrócić uwagę przy zakupie grzejnika aluminiowego?

Przeznaczenie
Przeznaczenie

Grzejnik aluminiowy powinien być dobrany do wielkości i rodzaju pomieszczenia, które zamierzamy ogrzać. Mieszkania zwykle mają mniejszą powierzchnię niż dom i są w jakimś stopniu ogrzewane przez sąsiadów (w zależności od usytuowania lokalu). Jeśli mieszkamy na piętrze, a lokatorzy z góry i dołu mają włączone ogrzewanie, nie będziemy musieli montować grzejników o dużych gabarytach. W domach jednorodzinnych sytuacja może wyglądać nieco inaczej – tam mogą być potrzebne dłuższe grzejniki.

Rodzaj instalacji i moc grzewcza
Rodzaj instalacji i moc grzewcza

Grzejniki aluminiowe muszą być dobrane do rodzaju zamontowanej instalacji cieplnej. Jej rodzaj ma wpływ na wydajność grzejnika. Inna wydajność osiągnie grzejnik pracujący po podłączeniu do instalacji 55 ⁰C/45 ⁰C/20 ⁰C, a inne do ogrzewania miejskiego o parametrach 90 ⁰C/70 ⁰C/20 ⁰C.

Instalacja miedziana a grzejnik aluminiowy
Instalacja miedziana a grzejnik aluminiowy

Posiadasz w domu instalację miedzianą i martwisz się o jej połączenie z grzejnikiem aluminiowym? Pamiętaj, że większość modeli obecnie produkowanych grzejników pozwala na połączenie z miedzianymi rurami, a także stalowymi, z tworzywami sztucznego, a nawet wielowarstwowymi. Nie zapomnij jednak upewnić się, że i wybrany przez Ciebie model daje taką możliwość.

Kolor grzejnika
Kolor grzejnika

Aluminiowe grzejniki najczęściej są dostępne w standardowym białym lub beżowym kolorze. Takie modele z łatwością dopasowują się do każdego wnętrza – wyglądają przy tym schludnie i minimalistycznie. U wielu producentów znajdziesz jednak czarne, grafitowe oraz antracytowe grzejniki. Ich wygląd najlepiej komponuje się z wnętrzami z charakterem.

Ranking grzejników aluminiowych

GRZEJNIK ALUMINIOWY HERMES 70 KALORYFER ŻEBERKOWY

Grzejnik żeberkowy Hermes 70 10-członowy to oferta producenta Hydroland. Ten klasyczny aluminiowy kaloryfer to dobre rozwiązanie dla osób stawiających na niską cenę i solidną konstrukcję. Grzejnik Hermes wykonany jest z wysokiej jakości aluminium zespolonego złączkami ze stali węglowej. Całość malowana jest bardzo odporną na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne farbą proszkową. Grzejnik ma smukłą budowę, nie zajmie więc dużo miejsca nawet w mniejszych pomieszczeniach. Cena jest podobna jak w poprzednim produkcie – ok. 215 zł. W zależności od tego, czy zamierzamy rozbudować urządzenie o kilka żeber czy zostawić w podstawowej formie, grzejnik może być używany w domu lub mniejszym mieszkaniu. Moc cieplna jednego elementu, to 79 W (przy (75/65/20C) lub 99 W (przy 90/70/20C). Grzejnik aluminiowy Hermes plus 70  ma wymiary 570 x 700 x 70 mm. Hermes kaloryfer żeberkowy osiąga maksymalne ciśnienie robocze na poziomie 16 barów. A także maksymalną temperaturę roboczą do 120 stopni Celsjusza.

Zalety
Niska cena
Smukła budowa
Wysokiej jakości materiały
Możliwość zmiany mocy poprzez dodawanie lub odłączanie poszczególnych żeberek
Wady
Przyłącze boczne (tylko z jednej strony)

ARMATURA G500F GRZEJNIK ALUMINIOWY

Armatura grzejnik aluminiowy G500F pochodzi od tego samego producenta, co poprzednik. Podobnie jak model wyżej, cechuje go klasyczny wygląd, dzięki czemu pasuje do różnych stylów w aranżacji. Zaletą jest także wysoka jakość materiałów użytych do wykonania i wydajność w ogrzewaniu pomieszczeń. Trwałe materiały i sprawdzona konstrukcja gwarantują przede wszystkim niskie koszty eksploatacji, a co za tym idzie – podnoszą komfort grzewczy. Do tego producent daje nam na niego 15-letnią gwarancję! Grzejnik aluminiowy G500F dedykowany jest do wodnych instalacji centralnego ogrzewania. Jest prosty w montażu i użytkowaniu oraz łatwy w czyszczeniu. Ze względu na dość duże gabaryty, grzejnik aluminiowy G500F lepiej sprawdzi się w domu niż w mieszkaniu o małym metrażu. Jego wymiary to 573 x 805 x 90 mm oraz waga 13 kg. Cena za 10 żeberek to wynosząca ok. 270 zł nie jest zbyt wygórowana, dlatego pomimo wielkości, produkt cieszy się dużą popularnością wśród klientów. Grzejnik żeberkowy G500F ma moc grzewczą 578 W przy (55/45/20C), 1120 W przy (75/65/20C) i 1414 W przy (90/70/20C).

Zalety
Stosunkowo niska cena
Wydajność
Styl pasujący do różnych wystrojów
Łatwość montażu
Możliwość zmiany mocy poprzez dodawanie lub odłączanie poszczególnych żeberek
Wady
Dość duże wymiary

KFA G500F/D 789-101-44

Następny w rankingu grzejnik aluminiowy marki KFA Armatura. W tym przypadku również otrzymujemy klasyczny wygląd i 10 żeberek w zestawie. Podobnie jak model wyżej - G500F/D 789-101-44 daje możliwość montażu przewodów od dołu kaloryfera, dzięki czemu są one mniej lub zupełnie niewidoczne. Takie rozwiązanie sprawia, że pomieszczenie wygląda bardziej estetycznie. Dzięki temu, że woda doprowadzana jest od dołu przez przyłącze zlokalizowane skrajnie po prawej stronie, a z boku znajduje się odprowadzenie, otrzymujemy doskonałe parametry funkcjonalne. Na urządzenie dostajemy 15-letnią gwarancję od producenta.

Grzejnik Armatura g500f ma moc grzewczą na poziomie 1130 W. Maksymalna temperatura robocza 95 stopni Celsjusza, a maksymalne ciśnienie - 16 barów. Natomiast wymiary grzejnika Armatura  G500F/D 789-101-44 wynoszą 573 x 826 x 90 mm, a waga wynosi 13 kg. Cena jaką musimy zapłacić za kaloryfer KFA G500F/D 789-101-44 jest najwyższą, jeżeli chodzi o modele Armatura i wynosi ok. 370 zł. Ten model jak jego poprzednik może ogrzać mieszkanie i dom, ale w przypadku tego drugiego trzeba go poszerzyć i dostosować do wielkości pomieszczenia.

Zalety
Dobre parametry
Dolne zasilanie
Maskujące rury
Solidne materiały
Wady
Cena najwyższa ze wszystkich prezentowanych tu grzejników KFA Armatura

GRZEJNIK ALUMINIOWY Idmar CATALONIA ANTRACYT MIENIĄCY

Obok grzejnika Catalonia nie sposób przejść obojętnie. Zdecydowanie różni się on od klasycznych, białych kaloryferów aluminiowych. Grzejnik almuminiowy Idmar Catalonia antracyt to produkt wysokiej jakości o bardzo nowoczesnym designie. Wypukły kształt, grafitowy mieniący się kolor – wszystko to przykuwa uwagę miłośników nietuzinkowych aranżacji. Grzejniki aluminiowe Catalonia idealnie sprawdzą się w nowoczesnych, ekonomicznych domach. Jego walory estetyczne idą w parze także z funkcjonalnością. Na dowód - moc cieplna jednego żeberka, to aż 185 W. A maksymalna moc cieplna wynosi: 

 • Przy Delta T90 – 1850 W
 • Przy Delta T70 – 1460 W
 • Przy Delta T50 – 1115 W
 • Przy Delta T30 – 570 W.

Przy zestawie średniej wielkości liczącym 10 żeberek, wymiary grzejnika, to 805 x 572 mm. Maksymalne ciśnienie robocze wynosi 16 barów, a maksymalna temperatura wody, to 95 stopni Celsjusza. Grzejnik posiada także gwint z lewej i prawej strony, aby można go było prawidłowo skręcić. Wysoka moc grzejnika i jego duża powierzchnia sprawia, że nieco większa inwestycja. Grzejnik aluminiowy Catalonia - cena to ok. 370 zł, która jednak bardzo szybko się zwraca. Grzejnik aluminiowy Catalonia opinie wśród użytkowników ma bardzo dobre, będzie świetnym wyborem do ogrzania domu.

Zalety
Ciekawy, nowoczesny design
Wysoka moc cieplna
Możliwość podłączenia z lewej i prawej strony
Wady
Wysoka cena
Ograniczona do 15 ilość żeberek w zestawie

Armatura KFA G350F

Ten grzejnik żeberkowy to połączenie klasycznego designu i funkcjonalności. Produkt w wersji standardowej składa się z się z 10 elementów. Model G350F cieszy się dużą popularnością wśród klientów, ponieważ wysoka jakość wykonania idzie tu w parze z prostą estetyką. Ponadto ,producent udziela na swój wyrób aż 15 letniej gwarancji. Grzejnik aluminiowy Armatura Kraków G350f/10 może być stosowany w domach, biurach i budynkach użyteczności publicznej. Jego cena od 310 zł za 10 żeberek - nie jest zbyt wysoka, ale produkt nie należy też do najtańszych. Poszczególne elementy, tak jak w innych grzejnikach aluminiowych, można dodawać lub odłączać, zwiększając lub zmniejszając moc grzewczą. Przy tym produkcie maksymalnie możemy zespolić do 20 członów. W takim przypadku jego wymiary, to 420 x 800 mm. Szacunkowa moc cieplna jaką osiąga grzejnik aluminiowy KFA G350F, to T=75/65 C (W) 1260. A moc przy temperaturze 90/70 C – 1480 W. Natomiast temperatura robocza wynosi do 95 stopni Celsjusza. Grzejnik aluminiowy Armatura G350F/D ma możliwość podłączenia tylko z jednej strony.

Zalety
Szerokie zastosowanie
Wydajność
Wysoka jakość wykonania
Możliwość zmiany mocy poprzez dodawanie lub odłączanie poszczególnych żeberek
Wady
Podłączenie tylko z jednej strony

WULKAN H500 GRZEJNIK ALUMINIOWY WŁOSKI 1700 W

Ten grzejnik aluminoiwy chwalony jest za bardzo wysokąwydajność swojej konstrukcji. Produkowane we Włoszech produkty objętesąaż 12 latami gwarancji, co świadczy o pewnościproducenta co do jakości swoich urządzeń. Aluminiowy kaloryfer ma 80cm długości oraz 58,4cm wysokości. Jego pojemność wodna wynosi 3,3l, co pozwala osiągnąć moc cieplną na poziomie nawet 1700W. Dopuszczalne maksymalne ciśnienie robocze to 20 bar. Cała powierzchnia grzejnika aluminiowego pomalowana zostałabiałąfarbą. Produkt ten zatem dobrze wkomponuje się do każdegownętrza.Kształtkanałówwewnątrzżeber pozytywnie wpływa na poruszanie gorącegopowietrza pod kątem. Pozwoli to szybciej wymieszać powietrze w pomieszczeniu. Cena grzejnika aluminiowego wyposażonego w 10 żeber to nieco ponad 300zł.

Zalety
Prosty, elegancki design
Wyloty z kanałów między żebrami ustawione są pod kątem, co sprzyja szybszemu mieszaniu się powietrza w pomieszczeniu
Niezawodna konstrukcja
Wady
Brak możliwości dostosowania ilości żeber do naszych wymagań

GRZEJNIK ALUMINIOWY Diamond WULKAN H-800 - najwyższa wydajność

Grzejnik żeberkowy Wulkan H-800 wykonany został przez włoskiego producenta Diamond.

Jak w większości kaloryferów z aluminium, cechuje go klasyczny design, który pasuje niemal do każdego wystroju. Grzejnik Wulkan H-800 wyróżnia najwyższa na rynku wydajność i solidne wykonanie, dlatego cena jest wyższa, niż w wyżej wymienionych wcześniej modelach. Za 10 żeberek więc zapłacimy ok. 520 zł. Podstawowym elementem urządzenia, to tak jak w przypadku większości grzejników aluminiowych jest żeberko aluminiowe. W tym produkcie posiada ono 4 wyloty ciepłego powietrza – trzy z przodu i jedno u góry. Dzięki temu, że grzejnik składa się z poszczególnych członów, mamy możliwość złożenia go tak, aby uzyskać pożądaną moc i wielkość, dostosowaną do naszych potrzeb, co jest ogromną zaletą. Parametry techniczne grzejnika Wulkan H-800  Diamond są bardzo zadowalające. Moc cieplna wyżej wspomnianych 10 żeberek wynosi (75/55/20 C): 1647 W, a w przypadku (90/70/20 C): 2047 W. A maksymalne ciśnienie robocze to aż 20 barów! Te parametry sprawiają, że zakup grzejnika aluminiowego Wulkan H-800 najlepiej sprawdzi się w budownictwie wolnostojącym. Również z tego względu, że wymiary kaloryfera aluminiowego Wulkan H-800 nie należą do najmniejszych - 800 x 880 mm, a głębokość członu wynosi 95 mm. Maksymalna osiągalna temperatura robocza - 120 stopni Celsjusza. Poza tak dobrymi parametrami, producent udziela na niego 12 letniej gwarancji.

Zalety
Wysoka wydajność
Solidne wykonanie
Maksymalna temperatura aż 120 stopni Celsjusza
Maksymalne ciśnienie aż 20 barów
Możliwość zmiany mocy poprzez dodawanie lub odłączanie poszczególnych żeberek
Wady
Wysoka cena
Duży

Kiedy już dokonamy wyboru grzejnika i dostosujemy go do mieszkania, domu lub innego pomieszczenia, warto zasięgnąć wiedzy na temat jego konserwacji. Okazuje się, że dzięki odpowiednim zabiegom możemy znacznie wydłużyć jego żywotność. Jak to zrobić? Odpowiadamy poniżej.

Dbaj o swój grzejnik!

Grzejniki aluminiowe – co zrobić aby służyły nam jak najdłużej? Wystarczy wiedza z zakresu kilku prostych „zabiegów”, aby kaloryfery aluminiowe działały sprawnie długie lata. Poniżej prezentujemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w tym temacie.

Grzejnik aluminiowy - jakie są jego zalety?

 • Plastyczność materiału - jako, że aluminium jest materiałem bardzo plastycznym, z łatwością można nadać mu pożądany kształt. Dzięki temu producenci coraz częściej wytwarzają ozdobne grzejniki aluminiowe, które oprócz funkcjonalności cieszą walorami estetycznymi. Do wyboru mamy kaloryfery w kształcie domków, a także w formie niestandardowych figur geometrycznych. Eksperymentować można także z kolorem, co sprawi, że grzejnik aluminiowy dekoracyjny będzie stanowił mocny element pomieszczenia.
 • Bardzo dobrą przewodność cieplną – szybko się nagrzewają i oddają ciepło, dlatego świetnie sprawdzą się do ogrzewania nawet bardzo dużych powierzchni.
 • Odporność na korozję i ścieranie – aluminium w środowisku atmosferycznym pokryte jest cienką warstwą tlenku glinu, co chroni materiał przed dalszym utlenianiem.
 • Lekkość – grzejniki są lekkie, co ułatwia ich montaż i transport.
 • Gładkość – dzięki gładkiej powierzchni, kaloryfery aluminiowe łatwo utrzymać w czystości, przecierając zwykłą szmatką.
 • Przystosowanie do każdego systemu ogrzewania – nadają się zarówno do systemu zamkniętego jak i otwartego.
 • Możliwość zwiększania lub zmniejszania mocy – grzejnik aluminiowy żeberkowy dzięki możliwości dodania lub odjęcia poszczególnych członów może zwiększać lub zmniejszać swoją moc. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie.
 • Łatwość sterowania – dostosowywanie pracy grzejników aluminiowych jest bardzo proste. Docenić to można zwłaszcza w okresach przejściowych, gdy mamy do czynienia ze sporymi wahaniami temperatury na zewnątrz i musimy szybko ogrzać mieszkanie.
 • Długi okres gwarancyjny – grzejniki z aluminium mają wieloletnią gwarancję, która często wynosi nawet 20 lat!
 • Estetyka - kaloryfery również mogą stanowić element dekoracyjny w pomieszczeniu. Te wykonane z aluminium świetnie sprawdzają się jako ozdoba dzięki gładkiej strukturze, możliwości wyboru różnych kształtów i kolorów.
 • Możliwość dołączenia grzałki - grzejnik aluminiowy z grzałką elektryczną to wygodne rozwiązanie kiedy chcemy dodatkowo ocieplić pomieszczenie np. poza sezonem grzewczym. Grzałki wyposażone w regulację pozwalają na wygodne sterowanie temperaturą. Ważne, żeby dopasować moc grzałki do grzejnika. Grzałkę wkręca się w kolektor z gwintem co najmniej 1/2 ” (dla mocy 300, 600, 900 i 1200 W) lub 3/4 ” (dla mocy 1500 i 2000 W).
grzejniki aluminiowe

Jak widać grzejnik aluminiowy to połączenie funkcjonalności i ciekawego wyglądu. Jeśli lubisz tego rodzaju synergię, jest to z pewnością odpowiednie rozwiązanie dla Ciebie.

Grzejniki aluminiowe jak dobrać? Poradnik przy zakupie

Grzejnik aluminiowy powinien być dobrany do wielkości i rodzaju pomieszczenia, które zamierzamy ogrzać. Mieszkania zwykle mają mniejszą powierzchnię niż dom i są w jakimś stopniu ogrzewane przez sąsiadów (w zależności od usytuowania lokalu). Jeśli mieszkamy na piętrze, a lokatorzy z góry i dołu mają włączone ogrzewanie, nie będziemy musieli montować grzejników o wielkiej mocy. W domach sytuacja wygląda nieco inaczej. Większy metraż, samodzielna konstrukcja – wszystko to sprawia, że powinniśmy postawić na kaloryfery o większej mocy, np. grzejniki aluminiowe długie. Kontener – dom modny ostatnio twór, ze względu na materiał wykonania, będzie np. potrzebował ogrzewania o większej mocy. Jeśli natomiast marzy nam się ogród zimowy, lepiej niż grzejnik żeberkowy, sprawdzi się ogrzewanie podłogowe. Zapotrzebowanie na ciepło w pomieszczeniu, wynosi najczęściej od 60 do 200 W na m2. Jak już pisaliśmy, grzejniki aluminiowe zwiększają swoją moc kiedy dodajemy do nich kolejne człony. Możemy je rozbudowywać w zależności od swoich potrzeb. Jeśli zastanawiamy się nad konkretną marką i modelem, poniżej prezentujemy zestawienie najchętniej wybieranych grzejników aluminiowych.

Jak czyścić grzejniki aluminiowe?

Aby nasz grzejnik i armatura nie stały się skupiskiem kurzu, trzeba je regularnie czyścić. Większość grzejników aluminiowych ma gładką powierzchnię, dlatego zadanie jest bardzo proste. Jeśli chcemy dokładnie wyczyścić przestrzenie między żeberkami, warto zaopatrzyć się w specjalną szczotkę do kaloryferów. Powinna mieć ona długą, wąską i elastyczną rączkę. Jeśli nie posiadamy takich akcesoriów, może przydać się szczotka do butelek. Aluminiowe grzejniki należy myć przynajmniej dwa razy w roku – przed i po sezonie grzewczym. Osoby uczulone na kurz, powinny to robić znacznie częściej – np. raz w tygodniu.

jak czyścić grzejnik

Jak odpowietrzyć grzejniki aluminiowe?

Odpowietrzenie grzejnika to dość proste zadanie, ale kiedy mamy wątpliwości lub robimy to po raz pierwszy, warto zapoznać się z ogólnymi zasadami tego „zabiegu”.

Kiedy nasz grzejnik mimo włączenia pozostaje zimny i bulgocze, bardzo prawdopodobne, że zapowietrzył się. Nowoczesne grzejniki aluminiowe coraz częściej wyposażone są w automatyczne lub ręczne odpowietrzniki. Te drugie zlokalizowane są na ogół w zewnętrznej części grzejnika i przypominają niewielki „grzybek”. Aby odpowietrzyć kaloryfer, trzeba przekręcić go ręcznie lub za pomocą śrubokrętu. Zawór automatyczny może mieć różnoraką budowę i nie wymaga naszej interwencji. Sam pozbywa się powietrza. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ale niestety wg opinii użytkowników – dość awaryjne.

Odpowietrzanie grzejnika aluminiowego możemy podzielić na kilka kroków:

1. Przygotowujemy niezbędne akcesoria – miskę na wodę, śrubokręt, dwa płaskie klucze.

2. Zamykamy zawór termostatu ( poziom „0”).

3. Luzujemy śrubunek o niepełny obrót, w taki sposób aby nie powstała zbyt duża szczelina. Jeśli będzie za duża woda wypłynie zbyt intensywnie i ciężko będzie opanować strumień.

4. Przerywamy odkręcanie śrubunku kiedy usłyszymy dźwięk wydobywającego się powietrza.

5. Zakręcamy śrubunek, kiedy nie będzie słychać „syku” powietrza, a z grzejnika zacznie wyciekać woda.

6. Odkręcamy termostat do właściwej pozycji. 

Jak pomalować grzejniki aluminiowe?

Kaloryfery aluminiowe z czasem mogą pożółknąć, co nie nadaje estetyki wnętrzom. Na szczęście nie trzeba ich od razu wymieniać. Wystarczy je pomalować i będą wyglądały jak nowe. Jak to zrobić? Oto instrukcja krok po kroku!

1. należy przygotować podłoże. Grzejnik trzeba oczyścić z kurzu, odpadającej farby i wszelkich zanieczyszczeń. Najlepiej użyć papieru ściernego albo drucianej szczotki. Następnie możemy zagruntować powierzchnię kaloryfera – np. przy pomocy szybkoschnącej farby antykorozyjnej.

2. wybieramy odpowiednią farbę. W tym celu udajemy się do sklepu i prosimy o specjalną farbę do grzejników. Najczęściej sprzedawca zaproponuje nam farbę akrylową odporną na wysokie temperatury.

3. Malowanie. W przypadku grzejników aluminiowych, emalię możemy nakładać płaskim pędzlem, wałkiem lub przez natrysk. Specjaliści zalecają dwukrotne malowanie, ale trzeba pamiętać, że drugą warstwę farby kładziemy dopiero po kilku – najczęściej 4 godzinach. Całkowicie twardą powłokę otrzymamy po upływie doby.

Jak montować grzejniki aluminiowe?

Grzejniki aluminiowe do centralnego ogrzewania są dosyć proste w montażu. Członowa konstrukcja pozwala dostosować ich długość i moc do naszych potrzeb i wielkości pomieszczenia.

Najłatwiej zainstalować grzejnik aluminiowy z dolnym zasilaniem. Wszystkie elementy dostajemy w jednej paczce, a do montażu musimy posiadać tylko imbus, uniwersalny klucz i nożyk.

Jak zamontować kaloryfer aluminiowy? Oto przydatne wskazówki.

1. Wybieramy miejsce. Ważne aby zachować odpowiednią odległość między krawędziami grzejnika a podłogą, ścianą i oknem. Powinno to być odpowiednio 2,5, 10 i 10 cm. Na tym etapie możemy oznaczyć miejsca na haki, a nawet je zamontować.

2. Przygotowujemy przyłączenia. Grzejnik kładziemy „do góry nogami”, imbusem odkręcamy korki zaślepiające, w ich miejsce wkładamy nyple przyłączeniowe i dokręcamy je przy użyciu imbusa. Następnie nakładamy na nie uszczelki i na tak przygotowane wyjścia mocujemy zespół przyłączeniowy. Kiedy upewnimy się, że zawory są luźne, jeśli nie są – odkręcamy je przy pomocy imbusa.

3. Przyłączenie. W tym celu wieszamy grzejnik na hakach, mocujemy zestaw przyłączeniowy do przewodów i dokręcamy nakrętki kluczem. Następnie odkręcamy kapturek ochronny wkładki termostatu i montujemy w to miejsce głowicę termostatyczną. ( Można to zrobić dłonią).

4. Grzejnik może już zacząć pracę.

Grzejniki aluminiowe jak łączyć?

Kaloryfery aluminiowe sprzedawane są w formie pojedynczych żeber łączonych fabrycznie najczęściej po 5 lub 10 elementów. Możemy je dowolnie modyfikować, odłączając lub przyłączając poszczególne żeberka. Potrzebny będzie do tego specjalny klucz, złączki z gwintami (lewym/ prawym) oraz uszczelki. Żeby odłączyć żeberka trzeba naprzemiennie odkręcać złączki co pół obrotu w obu kanałach. Po rozłączeniu trzeba wymienić uszczelki i skręcić nowy zestaw, wkręcając w sposób równomierny złączki z uszczelkami. Przed uruchomieniem instalacji, warto sprawdzić szczelność połączeń, przy użyciu sprężonego powietrza lub wody pod ciśnieniem. Do połączenia z instalacją będziemy potrzebowali też 4 korków zamykających kanały z otworami do wstawienia odpowietrznika, zaślepki i armatury.

Pompa ciepła a grzejniki aluminiowe

Pompy ciepła najczęściej łączone są z ogrzewaniem podłogowym, ale teoretycznie mogą współpracować również z grzejnikami aluminiowymi. Mimo, że taki rodzaj instalacji jest stosowany dosyć rzadko, kaloryfery aluminiowe da się zespolić z pompami, chociaż może to zwiększyć koszty eksploatacji. Instalacja przekazująca ciepło do pomieszczenia, nazywana jest źródłem górnym. Optymalne rozwiązanie w przypadku pomp to ogrzewanie płaszczyznowe, czyli podłogowe, ścienne lub sufitowe. Dlaczego? Ponieważ sprawność pompy spada razem ze wzrostem różnicy temperatury między źródłem dolnym i górnym. Najczęściej temperatura gruntu jako źródła dolnego wynosi 0°C. Ogrzewanie płaszczyznowe, czyli źródło górne można zasilać nawet wodą o temperaturze ok. 30°C, natomiast typowa temperatura zasilania instalacji grzejnikowych to 55-75°C. Mimo, że można zmniejszyć temperaturę zasilania grzejników aluminiowych, rekompensując to zmaksymalizowaniem ich powierzchni, to dość szybko takie zabiegi tracą sens, ponieważ grzejnik musiałby być naprawdę duży, co wygląda po prostu źle.

Podsumowując – pompy ciepła najlepiej współpracują z ogrzewaniem ściennym lub podłogowym. Wiąże się to z koniecznością utrzymania jak najniższej temperatury wody, która zasila instalację grzewczą na poziomie 30 – 40 stopni Celsjusza. Wyłącznie przy takiej temperaturze uzyskamy ekonomiczne rozwiązanie. Grzejniki nie dają takich możliwości. 

Instalacja miedziana a grzejniki aluminiowe

Zanim przystąpimy do zakupu i montażu grzejników aluminiowych, warto dowiedzieć się z jaką instalacją lepiej ich nie łączyć. Wiele osób zastanawia się czy kaloryfery z aluminium będą pasowały do miedzianych elementów. Otóż takie rozwiązanie niekoniecznie się sprawdzi. Dlaczego? Przyczyną jest tzw. korozja elektrochemiczna. Zjawisko powstaje, gdy aluminiowe elementy mają kontakt z miedzianymi. Tworzy się wtedy ogniwo elektrolityczne, aluminium ulega procesowi utlenienia, a połączenia gwintowe tracą szczelność. Efektem jest wyżej wspomniana korozja elektrochemiczna i galwaniczna oraz obniżenie mocy całej instalacji. Jeśli bardzo zależy nam na takim połączeniu, zjawiska można uniknąć używając inhibitora korozji. Trzeba zastosować go podczas pierwszego napełnienia instalacji oraz za każdym następnym razem kiedy pozbywamy się wody z grzejnika i ponownie go napełniamy.

TE PRODUKTY NIE SĄ JUŻ DOSTĘPNE:

GRZEJNIK ALUMINIOWY SCHAFER G500 570x750 - podłączenie z prawej lub lewej strony

Grzejnik aluminiowy Schafer g500 to dobry wybór dla osób, które interesują grzejniki aluminiowe panelowe. Grzejnik aluminiowy g500 Schafer sprawdzi się w dowolnym rodzaju instalacji grzewczych systemu zamkniętego: w instalacjach samodzielnych, centralnych, jedno i dwururowych oraz w pomieszczeniach o normalnej wilgotności. Jego zaletą jest również cena, która oscyluje w granicach 200 zł. Przy wyborze tego produktu, do wyboru mamy zasilanie z lewej lub prawej strony. Producent Everest oferuje grzejnik o mocy 950 W, którego wymiary to 570 x 750 x 70 mm. Maksymalne ciśnienie robocze wynosi 1,6 MPa (16 barów), natomiast maksymalna temperatura robocza, to 95 stopni Celsjusza. Grzejnik Schafer 570 x 750 mm sprzedawany jest w zestawach składających się z 10 elementów zmontowanych fabrycznie. Każdy z nich zestaw może być pomniejszony lub powiększony we własnym zakresie, dlatego urządzenie dobrze sprawdzi się zarówno w domu, jak i w mieszkaniu w bloku. Grzejniki aluminiowe Schafer Everest mają zagwarantowany konstrukcyjnie odpowiedni kierunek nawiewu powietrza na ogrzewane pomieszczenie. Grzejnik aluminiowy Schafer opinie ma zazwyczaj bardzo dobre, pojawiają się jednak sygnały o dość niskiej jakości samego wykonania urządzenia.

Zalety
Niska cena
Dostosowanie do różnych rodzajów instalacji
Możliwość zmiany mocy poprzez dodawanie lub odłączanie poszczególnych żeberek
Podłączenie z lewej lub prawej strony
Wady
Niektórzy użytkownicy wskazują na niską jakość wykonania

Fondital Extratherm Serir Super B4 - 3 międzynarodowe patenty

Włoski grzejnik aluminiowy Fonfital Extratherm Serir Super B4 został zaprojektowany w celu optymalizacji sprawności. Efektem jest stworzenie produktu o wysokiej jakości pod względem parametrów mechanicznych i cieplnych. Popularny model 800/100 to moc grzewcza 1762 W (dla T=50 °C), 2735 W (dla T=70 °C). W kwestii wyglądu, Fondital postawił na klasykę, dzięki czemu kaloryfer będzie pasował do różnych stylów w aranżacji. Dobry stosunek wagi do mocy, solidna powłoka, możliwość rozbudowywania i redukowania elementów – wszystko to sprawia, że grzejnik żeberkowy tej firmy cieszy się dużą popularnością wśród klientów. Jego wymiary, to 857 x 800 mm i głębokość 97 mm. Grzejnik Fontidal B4 posiada niestety tylko jedno przyłącze boczne. Cena nie należy do najniższych, ponieważ jest to ok. 465 zł za standardowy zestaw 6 żeberek. Natomiast dostajemy na niego 10-letnią gwarancję producenta. Fondital Extratherm Serir Super B4 to dobry wybór zarówno do mieszkań jak i domów.

Zalety
Dobre parametry mechaniczne i cieplne
Dobry stosunek mocy do wagi
Możliwość zmiany mocy poprzez dodawanie lub odłączanie poszczególnych żeberek
Innowacyjna technologia (3 międzynarodowe patenty)
Wady
Cena
Duże wymiary

GRZEJNIKI KFA 789-080-44 - dolne zasilanie maskujące rury

Kolejny klasyczny grzejnik żeberkowy firmy KFA Armatura. Produkt ten wyróżnia dobra jakość i przyzwoite parametry. Tak jak większość z prezentowanych wyżej grzejników aluminiowych, ten model to klasyka stylu – biel i 10 żeberek w zestawie. Maksymalna temperatura robocza to 95 stopni Celsjusza, a ciśnienie 16 barów. Ważną informacją również jest to, że KFA 789-080-44 to grzejnik aluminiowy z dolnym zasilaniem – woda podłączona jest od dołu, dlatego wszystkie zawory i rury mogą być zamaskowane konstrukcją grzejnika. Wymiary kaloryfera Armatura KFA 789-080-44 to 573 x 804 x 90 mm. Kaloryfer waży 13 kg, więc można go bezproblemowo zamontować na ścianie. Cena grzejnika KFA 789-080-44 to ok. 330 zł, czyli nie najniższa, ale też nie odstraszająca. Bardzo dobrą informacją jest także to, że - tak jak w poprzednich modelach od tego producenta - tutaj również utrzymujemy 15-letniej gwarancji. Grzejnik Armatura KFA 789-080-44 sprawdzi się świetnie w mieszkaniu w bloku, a także w domu pod warunkiem, że w dużych pomieszczeniach będzie połączony w kilka modułów.

Zalety
Wysokiej jakości materiały
Dobre parametry
Możliwość zmiany mocy poprzez dodawanie lub odłączanie poszczególnych żeberek
Dolne zasilanie maskujące rury
Wady
Połączenie tylko z jednej strony

Fondital Garda S 90X1800 - 10 lat gwarancji producenta

Na ostatniej pozycji w naszym rankingu prezentujemy kolejny włoski grzejnik aluminiowy marki Fonditial. Jego cechą wyróżniającą jest charakterystyczne pionowe wydłużenie.

Pozwala to wykorzystać go w małych i bardzo małych pomieszczeniach o ograniczonej przestrzeni – np. w łazience lub przedpokoju o niewielkim metrażu. Grzejnik Garda S90 Fondital 90 x 1800 kupimy w zestawach złożonych już z 3 żeberek. Oczywiście producent umożliwia łączenie go w większą ilość modułów. Moc grzewcza kaloryfera Fondital Garda S90, to 450 W (dla T=30°C), 900 W (dla T=50°C). Maksymalne ciśnienie robocze 16 barów.

Dzięki podwójnemu procesowi malowania grzejnik żeberkowy Garda S 90X1800 jest bardzo trwały i odporny na uszkodzenia. Ma wymiary 1866 x 240 x 90 mm. Grzejnik żeberkowy Fondital  Garda 1800 posiada przyłącze boczne. W zestawie z nim otrzymujemy także 10-letnią gwarancję producenta. Jednak jego cena nie jest najniższa i wynosi od ok. 570 zł. 

Zalety
Niewielkie wymiary
Wyjątkowy podłużny kształt
Możliwość zmiany mocy poprzez dodawanie lub odłączanie poszczególnych żeberek
Wady
Wysoka cena
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
wojciech11
wojciech11
3 lat temu

wolę grzejniki aluminiowe od tych zwykłych.
jak widać można znaleźć też takie o nowoczesnym wyglądzie

Zamknij