Close

Jaki koc elektryczny wybrać? Porady przy wyborze i ranking

W jesienne i zimowe dni zimne wieczory i noce stają się codziennością, a my rozpoczynamy poszukiwania wygodnych i skutecznych metod na ogrzanie się. Jedną z nich jest okrycie się kocem. Zabieg ten ogranicza ubywanie ciepła, które pochodzi z naszego ciała. To dobre rozwiązanie, szczególnie jeśli używamy koca elektrycznego. Czym różni się on od zwykłego koca i jakie ma właściwości? Czy warto go wybrać, a jeśli tak, to który model? Na te pytanie odpowiadamy właśnie w tym artykule. Jeśli rozważasz więc zakup koca elektrycznego, nie mogłeś trafić lepiej!

Aktualizacja: Lipiec 2024

Jaki koc elektryczny wybrać? Jakie są rodzaje?

KOC ELEKTRYCZNY DO PRZYKRYCIA KOC ELEKTRYCZNY DO PRZYKRYCIA
+ pozwala okryć całe ciało
+ odpowiedni nawet dla dwóch, a nawet trzech osób
- brak funkcji masażu
KOC ELEKTRYCZNY DO MASAŻU KOC ELEKTRYCZNY DO MASAŻU
+ pełni funkcję koca elektrycznego i maty masującej
+ przeznaczony do rozłożenia na stole lub na fotelu
- nie można się nim okryć
- mała dostępność modeli
KOC ELEKTRYCZNY Z TERMOSTATEM KOC ELEKTRYCZNY Z TERMOSTATEM
+ ma funkcję regulacji mocy grzania
+ droższe modele pozwalają na ustawienie parametrów według upodobań użytkownika
- nieco droższe od modeli bez termostatu

Jaki koc elektryczny wybrać? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Moc
Moc

Wyższa moc koca elektrycznego oznacza możliwość szybszego nagrzania się. Koc o dużej mocy szybciej nas ogrzeje i sprawi wrażenie lepszego działania. Wysoka moc potrzebna jest także do wytworzenia wysokich temperatur, których nie osiągnąłby koc o niskiej mocy. Z tych powodów nie zalecamy zakupu koca o mocy niższej niż 60W.

Materiał wykonania
Materiał wykonania

Różnego rodzaju materiały inaczej się czyszczą, a także daję odmienne odczucia podczas dotyku. Szczególnie wygodne są koce z bawełny czy satyny. Polar doskonale utrzymuje ciepło, a poliester świetnie się czyści. Wybór zależy tu od naszych upodobań.

Certyfikaty bezpieczeństwa
Certyfikaty bezpieczeństwa

Przedmioty użytkowe takie jak koce elektryczne zwykle posiadają odpowiednie certyfikaty. Świadczą one o przebytych testach oraz bezpieczeństwie użytkowania danego produktu. Produkt niespełniający odpowiednich wymagań mógłby podrażniać naszą skórę, a źle wykonane elementy grzałki bądź nieodpowiednio dobrane materiały mogłyby doprowadzić do przegrzewania się czy nawet zapalenia koca.

Wymiary
Wymiary

Koce najczęściej mają kształt prostokąta. Wymiary musimy dostosować do własnych potrzeb. Do wyboru znajdziemy koce małe, większe czy nawet dwuosobowe.

Czas działania
Czas działania

Długotrwałe pozostawienie grzałki elektrycznej bez odpowiedniego odprowadzania ciepła może doprowadzić do przegrzania koca, poparzenia skóry czy w ostateczności nawet pożaru.

Rodzaj zasilania
Rodzaj zasilania

Praktycznie każdy koc elektryczny zasilany jest z tradycyjnego gniazdka elektrycznego. Mamy więc przewód zasilający, który ciągnie się między kocem a gniazdkiem. Zdarza się jednak trafić na mniejsze kocyki czy maty zasilane bateriami.

Wbudowane zabezpieczenia
Wbudowane zabezpieczenia

Dobry koc elektryczny posiada czujniki temperatury, które mierzą i dostosowują pracę grzałki w taki sposób, aby nie osiągnąć niebezpiecznej, zbyt wysokiej temperatury. Grzałka może być automatycznie wyłączana całkowicie. Czasem spotykane są także diody informujące o wykryciu zbyt wysokiej temperatury.

Dodatkowe funkcje
Dodatkowe funkcje

Nowoczesne koce elektryczne posiadają także dodatkowe, przydatne opcje. Może być to np. możliwość ustawienia żądanej temperatury i utrzymywania jej przez zadany na programatorze czas. Dzięki temu mamy pewność, że koc będzie działał tylko wtedy, gdy będzie to potrzebne. Koce dysponują także czasem różnymi programami automatycznymi.

Jaki koc elektryczny wybrać? Koc elektryczny ranking

Koc elektryczny Esperanza VELVET EHB001

Koc elektryczny Esperanza VELVET EHB001

Duży koc elektryczny marki Esperanza to produkt o świetnych możliwościach I atrakcyjnej cenie. Wymiary koca to 80x150cm. Idealnie więc okryje całe ciało jednej osoby. Miękki materiał jest przyjemny w dotyku, a pilot sterowania umieszczony na przewodzie zasilającym daje 3 poziomy temperatury do ustawienia: ok. 34, ok. 42 oraz ponad 50 stopni Celsjusza. Maksymalna temperatura, do jakiej może rozgrzać się ten koc to 60 stopni, a największy pobór energii wynosi 60W. Przewód ma długość 160cm oraz jest całkiem odłączany. Dzięki temu poliestrowy koc wypierzemy w pralce. O bezpieczeństwo podczas użytkowania dba dodatkowo zabezpieczenie przed przegrzaniem. Produkt wyceniono na ok. 60zł.

Zalety
dobry stosunek jakość/cena
3 poziomy temperatury do ustawienia
odłączany kabel
Wady
tylko w kolorze niebieskim

Koc elektryczny Vitammy Heat

Koc elektryczny Vitammy Heat

Poduszka elektryczna Vitammy Heat dysponuje grzałką o mocy aż 110W. Będzie ona doskonałym zamiennikiem lub uzupełnieniem dużego koca elektrycznego.  Wyposażona w grzałkę o mocy aż 110W szybko się rozgrzeje – nawet do temperatury 60 stopni Celsjusza. Precyzyjnie ułożona grzałka zapewnia równomierne rozprowadzenie ciepła po całej powierzchni. Wkład tego produktu dopasowuje się do każdej części ciała, a zewnętrzna warstwa pokryta jest zmywalną tkaniną. Wymiary to 31x42cm. Cena wynosi ok. 80zł.

Zalety
dopasowywanie się do każdej części ciała
przyjemna w dotyku, zmywalna tkanina
regulowana moc
Wady
brak timera

Koc elektryczny Adler AD 7425

Koc elektryczny Adler AD 7425

Koc elektryczny do masażu marki Adler przygotowano z myślą o stosowaniu jako prześcieradło lub podłoże do masażu. Wymiary 150x80 idealnie wpasują się do powierzchni jednoosobowego łoża. Na przewodzie zasilającym znajdziemy tradycyjnie regulator mocy z 3 poziomami grzania. Urządzenie wyposażono w czujnik temperatury zabezpieczający przed przegrzaniem. Zewnętrzna powierzchnia została wykonana z polaru, a wewnętrzna z poliestru. To rewelacyjna kombinacja materiałów, która zapewnia przyjemność w dotyku oraz łatwość w czyszczeniu. Elektryczny koc Adler wyceniono na ok. 100zł.

Zalety
przyjemna w dotyku tkanina
regulacja temperatury
możliwość prania w pralce
Wady
brak timera

Koc elektryczny Camry CR 7423

Koc elektryczny Camry CR 7423

Elektryczny koc marki Camry o wymiarach 150x80cm wyróżnia się posiadaniem dodatkowej funkcjonalności, jaką jest odmierzanie czasu. Czasomierz umożliwia nam ustawienie ciągłej pracy na 1,2 lub 10 godzin. Po upływie tego czasu koc automatycznie się wyłączy. Grzałka o mocy 60W wystarcza do rozgrzania powierzchni koca do temperatury ok. 60 stopni Celsjusza. Parametr ten możemy dodatkowo regulować w aż 8 poziomach. Najniższy z nich oznacza natomiast temperaturę ok. 30 stopni. Koc wykonano z materiału polarowego,  który jest miły w dotyku oraz zapewnia dobre utrzymywanie ciepła. Przewód z pilotem jest oczywiście odłączany, a sam koc wypierzemy w pralce w temperaturze do 30 stopni Celsjusza. Cena tego modelu to ok. 110zł.

Zalety
programator czasowy
różne wersje kolorystyczne
przyjemny w dotyku materiał
aż 8 poziomów ustawienia temperatury
Wady
brak opcji ustawienia timera na czas 3-6h

Koc elektryczny - mata grzewcza sterowana pilotem

Koc elektryczny - mata grzewcza sterowana pilotem

Duży koc elektryczny o wymiarach 100x150cm okryje nawet dwie osoby. Ten model posiada dodatkowo elegancki pilot na przewodzie zasilającym. Znajdziemy w nim 5-stopniową regulację temperatury grzania oraz czasomierz z funkcją zaprogramowania pracy na czas od 1 do 10 godzin. Tkanina wykonana z polaru i poliestru posiada elegancki wzór, który poprawia estetykę produktu i świetnie wpasowuje go w nowoczesny wystrój naszych wnętrz. Ciemny, szary kolor jest natomiast uniwersalny i dobrze wkomponuje się jako nakrycie każdego łoża. Produkt można prać w pralce, w temperaturze do 30 stopni Celsjusza.

Zalety
elegancki wygląd
timer z możliwością zaprogramowania czasu od 1 do 10h
5 poziomów grzania
Wady
tylko w kolorze grafitowym

Co to jest koc elektryczny i jakie jest jego zastosowanie?

Koc elektryczny z pozoru wygląda jak każde inne okrycie. To materiałowa tkanina o dużych rozmiarach, pozwalająca okryć praktycznie całe ciało dorosłej osoby. Koc elektryczny posiada jednak kabel zasilający, który zdradza dodatkową funkcjonalność tego urządzenia. W kocu takim kryje się elektryczna grzałka, która w prosty sposób wytwarza ciepło. Koc elektryczny jest więc najlepszym rozwiązaniem, jeśli poszukujemy przedmiotu, który rozgrzeje nas w chłodne dni.

Jak działa koc elektryczny?

Zasada działania koca elektrycznego jest bardzo prosta. Przez znajdująca się wewnątrz materiału grzałkę rezystancyjną przeprowadzany jest prąd elektryczny. Przewody grzałki stanowią dla prądu duży opór, wskutek czego następuje wytwarzanie się ciepła. Zasada działania ta spotykana jest w wielu innych urządzeniach elektrycznych takich jak czajnik czy kuchenka. 

Co daje koc elektryczny? Czyli do czego może przydać się koc elektryczny w domu?

Koc elektryczny szybko wytwarza znaczne ilości ciepła, które dostarczane są do naszego ciała. Uprzyjemni to każdy nasz wieczór spędzony w gronie bliskich, poprawiając nasze samopoczucie. Wyższa temperatura ma również działanie terapeutyczne. Pomaga ukoić ból mięśni, a także problemów reumatycznych. Koce elektryczne znajdują więc zastosowanie w różnego rodzaju rehabilitacjach, gdzie wykorzystywane są także ich dodatkowe właściwości takie jak poprawa krążenia krwi. 

Koc elektryczny wady i zalety. Czy warto go kupić?

Koc elektryczny to bardzo przydatne urządzenie w każdym domu. Pomoże szybko się ogrzać w chłodne wieczory. Jest stosunkowo niedrogi, a przy tym uniwersalny. Możemy go używać tak jak zwyczajnego koca, odłączając od niego przewód zasilający. Daje to również możliwość bezproblemowego czyszczenia, piorąc materiał w pralce. Nowoczesne koce wyposażane są w dodatkowe funkcje takie jak regulacja temperatury czy możliwość zaprogramowania czasu działania. Wśród wad możemy jedynie doszukać się ograniczającego nas przewodu zasilającego, przez który musimy przebywać wraz z kocem w pobliżu gniazdka elektrycznego. 

Koc elektryczny przeciwwskazania - kto powinien uważać?

Decydując się na zakup koca elektrycznego, sprawdźmy przede wszystkim rodzaj materiału, z jakiego dany koc jest wykonany – zwłaszcza jeśli jesteśmy alergikami. Musimy uniknąć sytuacji, w której nasze ciało negatywnie by reagowało na kontakt z daną tkaniną. W internecie znajdziemy ponadto pojedyncze informacje, które wskazują na negatywne działanie koców elektrycznych na zdrowie. Powodem ma być silne działanie pola elektromagnetycznego wytwarzanego przez koc. Miejmy na uwadze, że pole to generują wszystkie urządzenia elektryczne. Na wszelki wypadek warto więc używać koca z rozwagą – tak samo, jak wszelkich innych urządzeń, które trzymamy blisko ciała. 

Czy i jak prać koc elektryczny? Kilka wskazówek

Nowoczesne koce elektryczne bez trudu wypierzemy w pralce. Jest to możliwe dzięki montażowi odpinanych przewodów zasilających. Od takiego koca możemy odłączyć przewód razem z pilotem, a sam materiał wypierzemy w pralce. Dodatkowe informacje dotyczące parametrów prania znajdziemy na metce koca. Zazwyczaj znajdziemy tam informacje o maksymalnej temperaturze nieprzekraczającej 30 stopni Celsjusza. 

Jaki koc elektryczny wybrać? Podsumowanie

Koc elektryczny to doskonały kompan podczas chłodnych wieczorów przez cały rok. Szybko nas rozgrzeje i poprawi samopoczucie, a przy tym pozytywnie wpłynie na stan naszych mięśni. Koc podgrzewany jest niedrogi i łatwy w czyszczeniu, a przy tym możemy go używać tak jak zwykłego koca bez grzałki. Zdecydowanie polecamy się w niego wyposażyć!

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
pod kocykiem
pod kocykiem
3 lat temu

koc elektryczny to rzecz jeszcze bardziej przyjemna niż termoforek :3

anna1992
anna1992
3 lat temu

do jakiej temperatury można ustawić taki koc elektryczny?

PolaAr
PolaAr
3 lat temu

trochę jednak bym się bała zasnąć pod takim kocem elektrycznym 😀 ale znajoma ma i bardzo sobie chwali

Zamknij