Close

Ranking płyt gazowych. 5 najlepszych modeli

Wybierając urządzenie, na którym będziemy gotować stajemy przed dylematem: płyta indukcyjna czy gazowa? Kierując się względami ekonomicznymi, postawimy na tańszy gaz, jednak jaka płyta będzie najlepsza?


Ranking najlepszych płyt gazowych

Najlepsza płyta gazowa
Czarna płyta gazowa
Szklana płyta gazowa
Najlepszy design

W naszych domach zaczynają dominować sprzęty do zabudowy, które powoli wypierają wolnostojące kuchenki. Wśród nich są płyty gazowe, zgrabnie komponujące się z piekarnikami. Na co oprócz aspektu wizualnego zwrócić uwagę? Podpowiadamy prezentując 5 niezawodnych modeli wiodących marek.

1. Płyta gazowa WHIRLPOOL AKM 268 IX 

Płyta gazowa WHIRLPOOL AKM 268 IX

Płyta gazowa Whirlpool cechuje się klasycznym designem oraz wykończeniem ze stali nierdzewnej o barwie INOX. 4 palniki cechują się mocą od 1000 do 3000W, a także obecnością zintegrowanej zapalarki. Szerokość to 58cm. Płyta ta zatem idealnie dopasuje się do blatu szafki 60cm. Ruszt składa się z dwóch części i jest bardzo stabilny. Jego powierzchnia została w całości emaliowana. O bezpieczeństwo dba natomiast zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu. 

Zalety
niska cena
stabilne ruszty
łatwa obsługa
Wady
nierówna powierzchnia utrudnia czyszczenie
stal nierdzewna daje się rysować

2. Płyta gazowa BEKO HIZG64120SB czarna do zabudowy 

Czarna płyta gazowa Beko cechuje się eleganckim, nowoczesnym wyglądem. 4 palniki gazowe zostały zaprojektowane tak, by zmaksymalizować wydajność podgrzewania przy minimalnym zużyciu gazu. Moc każdego z nich wynosi od 1000 do 2900W. Mechaniczne sterowanie pokrętłami z wbudowanymi zapalarkami do gazu jest łatwe i intuicyjne w obsłudze. W zestawie otrzymujemy stabilne, w całości emaliowane ruszty. 

Zalety
niska cena
łatwość obsługi
elegancki wygląd
Wady
pod wystającymi pokrętłami łatwiej mogą gromadzić się zabrudzenia
mało stabilne pokrywy palników

3. Płyta gazowa do zabudowy BEKO HILW64222S

Płyta gazowa do zabudowy BEKO HILW64222S

Szklana płyta gazowa Beko to idealny wybór dla osób ceniących sobie estetykę i łatwość czyszczenia. Czarny kolor tafli szkła sprawi, że powierzchnia płyty będzie wyglądać niczym przyciemnione lustro. 4 osobne żeliwne ruszty są wyjątkowo stabilne, a palniki cechują się mocą od 1000 do aż 5000W. Płyta ta umożliwia zatem błyskawiczne gotowanie. Panel sterujący został umieszczony na froncie urządzenia, dzięki czemu jest łatwo dostępny. 

Zalety
elegancki wygląd
wysoka moc największego palnika
łatwość obsługi
Wady
konieczność użycia odpowiednich specyfików do czyszczenia

4. Płyta gazowa do zabudowy BOSCH PNH6B6B90 

Płyta gazowa do zabudowy BOSCH PNH6B6B90

Czarna płyta gazowa Bosch już z daleka przyciąga wzrok. Na jej szklanej powierzchni znalazły się wysokowydajne palniki o mocy do 3,3kW. Najbardziej wyróżniający się pod względem stylistycznym element to natomiast ruszty, które są bardzo duże i masywne. Nie ma zatem możliwości niestabilnego umieszczenia naczynia. Łączna moc przyłączeniowa wynosi aż 7,8kW. Wystarczy to do zapewnienia wysokiej wydajności wszystkich palników w tym samym czasie. 

Zalety
bardzo stabilne ruszty
dobra jakość wykonania
łatwa obsługa
Wady
wysoka cena
pokrętła mocno przylegające do tafli szkła ułatwiają gromadzenie się pod nimi brudu

5. Kuchenka gazowa Samsung NA64H3010AK

Czas na płytę gazową, której największą zaletą jest moc. 8,3 kW to niemal przepaść w porównaniu do innych modeli. Energia przekłada się na szybkość zagotowania wody – pod tym względem to lider w swojej klasie.

Kuchenka gazowa: Samsung NA64H3010AK

Podłoże płyty wykonane jest ze szkła, natomiast ruszt jest żeliwny. Samsung wykorzystał tu technologię Endless Design, która umożliwia przesuwanie naczynia między wszystkimi palnikami bez konieczności podnoszenia go. To spore ułatwienie zwłaszcza w przypadku dużych garnków, które czasem wymagają dłuższego gotowania na małym ogniu po tym, jak doprowadzimy je do wrzenia na większym palniku.

Ergonomia rusztu to jedno, natomiast warto wspomnieć o wygodzie czyszczenia, ponieważ cztery żeliwne elementy można śmiało zmieszczą się w zmywarce. Fanów kuchni orientalnej z pewnością zaciekawi fakt wyposażenia płyty gazowej w nakładkę pod wok, dzięki czemu naczynie będzie stabilne i nie spadnie nam podczas gotowania. Kolejny wyróżnik Samsunga to wskaźnik centralnego ustawienia garnka, co uchroni nas przed marnowaniem płomienia.

Zalety
wysoka łączna moc palników
stabilne, duże ruszty mieszczące się w zmywarce
dołączona nakładka na WOK
Wady
niezbyt elegancki design
powierzchnia rusztów nie jest idealnie równa

6. Ceramiczna płyta gazowa Solgaz GPC 3+1

Ceramiczna płyta gazowa Solgaz GPC 3+1

Ceramiczna płyta gazowa Solgaz to nowość na rynku. Produkt tez znacznie wyróżnia się swoim designem, gdyż na szklanej, eleganckiej płycie nie widać…palników! Produkt ten z zewnątrz przypomina płytę indukcyjną, na której namalowano jedynie obszary pól grzewczych. Płyta gazowa Solgaz posiada 3 aktywne palniki znajdujące się tuż pod szklaną szybą. Dodatkowo w ich obrębie umieszczono dodatkowe pole pasywne, które nagrzewa się od przepływających pod nim spalin. Dotykowe sterowanie sprawia, że powierzchnia płyty gazowej jest całkowicie gładka. Z łatwością zatem ją wyczyścimy.

Zalety
bardzo elegancki wygląd
gładka powierzchnia sprawia, że trudniej gromadzi się na płycie brud
dodatkowe pasywne pole grzewcze
Wady
nieco niższa wydajność grzewcza w porównaniu do modeli z odsłoniętymi palnikami
do pełnego wyczyszczenia szklanej powierzchni potrzebne będą odpowiednie specyfiki

7. Płyta gazowa EGG6407K ELECTROLUX SZKŁO 

Płyta gazowa EGG6407K ELECTROLUX SZKŁO

Płyta gazowa 60cm Electrolux to doskonały wybór dla osób ceniących sobie elegancki design i wysoką jakość wykonania. Gładka tafla czarnego szkła pięknie wkomponuje się w powierzchnię blatu, a pokrętła panelu sterowania wykończone w tej samej barwie będą stanowiły ważny element estetyczny tej części kuchni. Moc poszczególnych palników wynosi od 1kW do 2950W. W zestawie z płytą znajdziemy żeliwne, stabilne ruszty.

Zalety
Bardzo dobra estetyka
Łatwa obsługa
Bezpieczeństwo dzięki wbudowanej w pokrętła zapalarce oraz zabezpieczeniu przeciwwypływowym.
Wady
wysoka cena

8. Kuchenka gazowa: Bosch POH6B6B10

Miano najlepszej płyty gazowej zdobywa niezawodny Bosch. Wytrzymałość materiału oraz świetna wydajność to jej największe zalety. Jeśli planujemy wystrój kuchni w nowoczesnym stylu, model POH6B6B10 jest najbliższy minimalistycznemu, urbanistycznemu stylowi.

Kuchenka gazowa: Bosch POH6B6B10

Podobnie jak w przypadku Amiki, na szklanej podstawie mamy cztery niewielkie emaliowane ruszty. Łatwo je zdjąć i przemyć, podobnie jak szkło na powierzchni. Bosch wyposażono w termoelektryczne zabezpieczenia przeciwwypływowe gazu co gwarantuje ochronę zdrowia użytkowników.

Do największych potraw zastosujemy palnik wok o mocy 3,3 kW, a zapalimy go intuicyjnymi pokrętłami z zapalarką zamontowaną wewnątrz. Duży płomień równomiernie rozprowadzi ciepło po całym dnie naczynia, dzięki czemu nie przypalimy potrawy.

Mimo subtelnego wykonania i niewielkiej wagi (zaledwie 5 kg) Bosch to bardzo solidny produkt, który śmiało można polecić nawet dużym rodzinom które korzystają z płyty niemal non stop.

9. Kuchenka gazowa: Whirlpool AKT 6465/S

Na czwartym miejscu uplasował się Whirlpool, który również proponuje efektowną stylistykę. Szampański kolor szklanej podstawy płyty jest ciekawą odmianą w porównaniu do dominującej wśród innych urządzeń czerni.

Kuchenka gazowa: Whirlpool AKT 6465/S

Amerykański producent prezentuje w modelu 6465/S bardzo wydajny rodzaj palników osadzonych w klasycznym prostokącie, które oszczędzają nawet 20% energii, a podwójny płomień koncentruje się na dnie naczynia. Dzięki temu rozwiązaniu Whirlpool ma jeden z najlepszych wyników w czasie doprowadzania do wrzenia wody. Takie rezultaty wymagają też odpowiedniej mocy, a tej nie brakuje. 3,5 kW zapewnia sprawne gotowanie i smażenie.

Cztery solidne, metalowe pokrętła sterowania umieszczone są obok siebie, jednak wyraźny opis sprawia, że bardzo szybko możemy się przyzwyczaić do korzystania z płyty.

Wygodne użytkowanie zapewnia wbudowana w każde pokrętło zapalarka. Ruszt wykonany jest z żeliwa i dzieli się na płycie na dwie części. Płyta posiada zabezpieczenia przeciwwypływowe, co gwarantuje spokojną głowę domowników.

10. Kuchenka gazowa: Amica PVCZ 6411

Na trzecim miejscu rodzima Amica. Płyta gazowa na podstawie wykonanej ze szkła wysokiej jakości – znanego dobrze chociażby z płyt indukcyjnych. Jest łatwa do umycia, a uszczelki na brzegach zapobiegają przeciekom.

Kuchenka gazowa: Amica PVCZ 6411

Stylistyka to elegancka klasyka, czyli czerń zarówno na szkle, jak i na żeliwnym ruszcie skonstruowanym z czterech nakładek na palniki, co znacznie ułatwia czyszczenia.

Za bezpieczeństwo odpowiada przeciwwypływowe odcięcie w momencie gaśnięcia ognia. Największy palnik oferuje potrójny płomień, co sprawdza się głównie podczas gotowania w dużych naczyniach, takich jak wok. Standardowe rozmieszczenie palników jest wygodne i sprawdza się przy równoczesnym wykorzystaniu wszystkich stanowisk.

Niewątpliwym plusem Amiki jest stylistyka, która zawiera się także w efektownych pokrętłach z podświetleniem w technologii LED. Wysoką pozycję w naszym rankingu zapewniła stosunkowo niska cena tej płyty.

Jaka płyta gazowa będzie najlepsza? Jakie są rodzaje płyt gazowych?

  • tradycyjne (gaz na płycie szklanej lub blaszanej) – na powierzchni płyty wykonanej najczęściej ze stali szlachetnej lub szkła znajdują się palniki sterowane za pomocą pokręteł
  • wolnostojące – ten rodzaj płyty gazowej nie jest montowany w blacie. Posiada obudowę, którą możemy ustawić na dowolnej, stabilnej powierzchni. Dobry wybór np. do zabrania w podróż.
  • gaz pod szkłem – bardziej nowoczesny rodzaj płyty gazowej. Palniki nie znajdują się na wierzchu, a umieszczone są pod gładką taflą szkła. Estetyka takiej płyty przypomina modele indukcyjne.
  • płyty mieszane – na powierzchni takiej płyty znajdziemy palniki różnego rodzaju np. gazowe źródła ciepła oraz indukcyjne pola grzewcze.
  • płyta gazowa do zabudowy – to najczęstszy rodzaj płyt gazowych. Płyta umieszczana jest w otworze wyciętym w blacie kuchennym, a następnie przymocowujemy ją do naszych mebli. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze płyty gazowej? Poradnik 

Rozmiar płyty gazowej

Płyta gazowa musi dobrze wpasować się do naszej kuchni. Zadbajmy zatem o dobranie modelu o odpowiednich wymiarach. Płyta do szafki 60cm powinna mieć ok. 58cm szerokości oraz ok. 50cm głębokości.

Kształt płyty gazowej

Znaczna większość płyt ma prostokątny kształt. Istnieją jednak modele o nietypowym, bardziej owalnym kształcie. Mogą być warte uwagi, jeśli poszukujemy płyty do malutkiego aneksu kuchennego.

Ilość palników

Płyty gazowe zazwyczaj są wyposażone w 4 palniki. Ilość ta powinna wystarczyć do typowego użytku domowego. Istnieją jednak modele posiadające 3 palniki, które mogą być dobre do mniejszych pomieszczeń kuchennych. Modele z górnej półki cenowej posiadają natomiast nawet 6 palników.

Rodzaj podłączenia

Płyty gazowe posiadają różnego rodzaju podłączenie do gazu. Standardowo znajdziemy na nich dysze pod gaz ziemny, zwany także systemowym. Możliwe jest podłączenie płyty także do gazu ziemnego. Wiąże się to jednak z wymianą i regulacją nowo założonych dysz.

Zabezpieczenia płyty gazowej

Praktycznie wszystkie płyty gazowe posiadają zabezpieczenie przeciwwypływowe. Odłącza ono dopływ gazu, jeśli wykryje zgaśnięcie płomienia w palniku. Odpowiednio wykonane włączniki wymagające wciśnięcia, a dopiero później przekręcenia pokrętła są natomiast zabezpieczeniem przed przypadkowym uruchomieniem.

Jaką płytę gazową kupić? Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Rodzaje rusztów w płycie gazowej

Do sprzedawanych płyt gazowych dołączane są różne rodzaje rusztów. Najczęściej są one dwu- lub czteroelementowe. Przed zakupem warto sprawdzić, czy ruszty są ciężkie i stabilne.

Rodzaje palników w płycie gazowej

Każda płyta gazowa posiada palniki do różnego zastosowania. Zwykle znajdziemy jeden mały palnik o mocy ok. 1kW, dwa średniej wielkości palniki o mocy do 2kW oraz jedno duże źródło ciepła o mocy od 2,5 do nawet 5kW. Przydaje się ono np. do szybkiego zagotowania wody.  

Materiał wykonania płyty gazowej

  • Płyta gazowa ze szkła ceramicznego i hartowanego – szkło wygląda elegancko i modnie. Czarne, szklane modele płyt wyglądają niemal jak lustro. Białe natomiast prezentują się bardzo czysto i schludnie.
  • Płyta gazowa z blachy emaliowanej – modele te wyszły już co prawda z mody, jednak nadal można spotkać pojedyncze produkty emaliowane w sprzedaży. Powierzchnia emaliowana jest łatwa w czyszczeniu, jednak farba może odprysnąć w razie uderzenia.
  • Płyta gazowa ze stali szczotkowanej – stal szczotkowana jest trwała i łatwa w czyszczeniu. Można ją jednak porysować

Czy warto nadal korzystać z płyt gazowych? Jakie są wady i zalety?

Zdecydowanie tak. Płyty gazowe nadal są bardzo popularne i cieszą się dużym popytem. Mają kilka istotnych zalet. Przede wszystkim są bardzo tanie. Dobrą płytę gazową zakupimy za ok. 500-600zł. Płyty indukcyjne są dwukrotnie droższe. Gaz jest tanim surowcem, a także mamy do niego dostęp w razie przerwy w dostawie prądu. Płyty gazowe ponadto rzadko się psują, a jeśli już to nastąpi, to łatwo je naprawić. Dobre modele gazowe posiadają także palnik WOK o wysokiej mocy, przewyższającej możliwości innych rozwiązań.

Wady płyt gazowych ograniczają się natomiast do braku możliwości zaprogramowania działania za pomocą timera. Mamy w ich przypadku także kontakt z ogniem, są zatem mniej bezpieczne od np. płyt indukcyjnych, które praktycznie w ogóle się nie nagrzewają.

Zalety
są niedrogie
działają w czasie przerwy w dostawie prądu
rzadko się psują
łatwe w naprawie
wysoka moc palników WOK
gaz jest tanim surowcem
Wady
brak możliwości zaprogramowania działania
kontakt z ogniem w przypadku większości modeli

Co lepsze płyta gazowa czy indukcyjna? 

Co lepsze płyta gazowa czy indukcyjna?

Płyta gazowa to sprawdzone kuchenne urządzenie spotykane w domach od dziesięcioleci. Jeżeli poszukujemy pewnego sposobu na podgrzewanie naszych dań, który nie zawiedzie także w czasie bez dostawy prądu, to płyta gazowa jest najlepszym wyborem. Znaczna większość modeli działa w podobny sposób i jest sterowana za pomocą pokręteł z funkcją automatycznego zapalania gazu. Istnieją jednak modele płyt gazowych o estetyce i sposobie sterowania podobnym do płyt indukcyjnych. Płyty indukcyjne mogą natomiast pochwalić się obecnością elektronicznej regulacji parametrów oraz obecnością timera. Po więcej informacji związanych z płytami indukcyjnymi zapraszamy do zapoznania się z artykułem: Jaka płyta indukcyjna będzie najlepsza? Ranking płyt indukcyjnych 

Płyta gazowa bez płomieni - czyli o nowych rozwiązaniach na płytę gazową

Płyty gazowe wcale nie muszą wyglądać nieatrakcyjnie. Wiele modeli wyposażonych jest w szklaną powierzchnię, która prezentuje się bardzo elegancko w każdej kuchni. Dla fanów minimalizmu i absolutnego zgrania wyglądu urządzeń kuchennych stworzone zostały natomiast płyty gazowe ceramiczne. Ich zewnętrzna powierzchnia całkowicie wykonana jest ze szkła, pod którym znajdują się źródła ciepła. Sterowanie odbywa się przy pomocy paneli dotykowych. Gładka powierzchnia szkła idealnie wpasuje się do każdej nowoczesnej kuchni. Przykładem ceramicznej płyty gazowej jest model SOLGAZ znajdujący się w naszym rankingu. 

Gdzie umieścić płytę gazową w kuchni? 

płyta gazowa obok zlewu – zaletą ustawienia płyty tuz obok zlewu jest możliwość szybkiego przekładania naczyń z potrawami pomiędzy tymi miejscami. Istnieje jednak ryzyko pryskania wody na palniki, co jest niepożądane. Płyta powinna się zatem znaleźć co najmniej 30-40cm od zlewozmywaka. 

płyta gazowa obok okna – uchylone okno może powodować porywy wiatru, które mogłyby zgasić płomień na palniku gazowym. Praktycznie wszystkie modele w sprzedaży wyposażone są co prawda w zabezpieczenie przeciwwypływowe, jednak i tak zalecamy umieścić płytę co najmniej 0,5m od okna. 

płyta gazowa obok lodówki – przekładanie potraw z lodówki wprost nad palniki płyty gazowej w tym przypadku przebiegałoby zapewne szybko, jednak musimy odradzić tego ustawienia. Lodówka powinna stać zawsze w chłodnym, możliwie zacienionym miejscu. W przeciwnym razie będzie ona zużywać znacznie większe ilości prądu, a także narazimy ją na szybsze zużycie. Płyta gazowa, podobnie jak wszystkie inne źródła ciepła, powinna znajdować się do najmniej 40cm od lodówki. 

Płyta gazowa z piekarnikiem czy osobno?

Płyta gazowa z piekarnikiem czy osobno?

Płytę gazową możemy zakupić jako samodzielne urządzenie – najczęściej do zabudowy – lub jako element kuchenki wolnostojącej. Jeżeli projektujemy naszą kuchnię od nowa i zależy nam na dobrej estetyce oraz długotrwałym, bezawaryjnym działaniu jej urządzeń, warto jest wybrać osobną płytę i piekarnik do zabudowy. Urządzenia w zabudowie znacznie lepiej się prezentują, a także dobrze dopasowują się do wolnej przestrzeni. Nawet w przypadku najlepiej dopasowanej kuchenki wolnostojącej znajdziemy szpary pomiędzy urządzeniem a ścianą i meblami. W miejscach tych bardzo zbiera się brud, zwłaszcza gdy często w ich obrębie przygotowujemy produkty spożywcze.

Płyta gazowa do zabudowy czy nie? Które rozwiązanie lepsze?

Płyty gazowe najczęściej występują w formie urządzeń do zabudowy. Istnieją jednak modele wolnostojące, które możemy ustawić na dowolnej, stabilnej i równej powierzchni. Polecamy to rozwiązanie jednak jedynie do zabrania w podróż. Płyta do zabudowy jest stabilniejsza. Łatwiej także ją wyczyścić.

Jaką płytę gazową kupić? Podsumowanie

Zakup płyty gazowej to dość ważna inwestycja. Produkt ten zwykle wybieramy raz na wiele lat. Nie podejmujmy zatem decyzji pochopnie i dobrze zastanówmy się, czego od wybieranego produktu oczekujemy. Ustalenie wymaganych parametrów z pewnością pomoże przy podjęciu wyboru. Mamy nadzieję, że nasz artykuł także okazał się przydatny i wybrany przez Państwa produkt okaże się strzałem w dziesiątkę! 


TE PRODUKTY NIE SĄ JUŻ DOSTĘPNE:

Kuchenka gazowa: Hotpoint-Ariston PC640 T (AN) R/HA PL

Włoskiego producenta związanego obecnie z koncernem Indesit wyróżnia na tle konkurencji przede wszystkim design. Jeśli zależy nam na niepowtarzalnej stylistyce Hotpoint z pewnością znajdzie się w ścisłej czołówce kandydatów.

Kuchenka gazowa: Hotpoint-Ariston PC640 T

Płyta gazowa składa się z czterech części w układzie rombu, co już jest osobliwością w porównaniu do tradycyjnego, prostokątnego rozmieszczenia. Po bokach od strony krawędzi blatu rozmieszczona są cztery pokrętła wyposażone w zapalarki. Każdy palnik ma inny rozmiar i wyposażony jest w zabezpieczenie przeciwwypływowe, co uchroni nas przed ulatniającym się gazem, przerywając jego dopływ w momencie zgaśnięcia płomienia.

Ruszt składa się z dwóch części: jednej pokrywającej największy palnik oraz drugiej, obejmującej trzy pozostałe. Sama płyta wykonana jest z blachy – podobnie jak tradycyjne kuchenki gazowe. Kolejna zbieżność to emaliowany ruszt, lekki w obsłudze i wygodny do mycia.

Hotpoint to proste rozwiązanie, którego największym atutem jest efektowna stylistyka. W połączeniu z pozostałymi sprzętami tej marki stworzy wyjątkową kuchnię.

Zobacz także: Jaki ekspres do kawy automatyczny kupić?

Wybór płyt gazowych jest naprawdę duży. Z pewnością cieszy wysoka jakość zabezpieczeń w każdym z prezentowanych modeli. Czy to w przypadku zalania, czy nagłego zgaśnięcia płomienia, nie jesteśmy narażeni na ulatniający się gaz, jego dopływ zostanie błyskawicznie odcięty.

Wszystkie wybrane modele to solidne urządzenia, a tylko od nas zależy, która funkcja bądź estetyka będzie nam najbliższa i zadecyduje o wyborze konkretnej marki.


ZOBACZ TERAZ: RANKING 2019: 5 NAJLEPSZYCH PŁYT INDUKCYJNYCH!


Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
grażynka.k.
grażynka.k.
1 rok temu

Płyta gazowa nie musi być smutnym obowiązkiem. Osobiście wolę ją od indukcyjnych.

Zamknij