Close

Który piec na ekogroszek wybrać? Porady i ranking

Ogrzewanie domu to temat, który musimy poruszyć przy każdym projekcie i budowie nowego budynku. Na rynku znajdziemy różne rodzaje urządzeń grzewczych. Jednym z nich są piece na ekogroszek. Urządzenia te znajdują także częste zastosowanie podczas unowocześniania infrastruktury grzewczej jako zastępstwo kotła na paliwo stałe. Piece na ekogroszek mają wiele zalet, które sprawiają, że warto rozważyć te urządzenia podczas wykonywania remontu czy budowy nowego domu.  

Aktualizacja: Kwiecień 2024

Który piec na ekogroszek wybrać? Jakie są rodzaje?

PIEC NA EKOGROSZEK BEZ PODAJNIKA PIEC NA EKOGROSZEK BEZ PODAJNIKA
+ tani
+ najmniej awaryjny
+ najmniejsze wymiary
- wymaga podawania paliwa przez użytkownika
PIEC NA EKOGROSZEK Z PODAJNIKIEM PIEC NA EKOGROSZEK Z PODAJNIKIEM
+ wymaga jedynie dokładania paliwa do podajnika co kilka dni i opróżniania popiołu
+ w nowoczesnych modelach są systemy zapobiegające zacinaniu podajnika
+ automatyczna kontrola parametrów i regulacja pracy
- większe wymiary
- wyższa cena
PIEC NA EKOGROSZEK Z RUSZTEM PIEC NA EKOGROSZEK Z RUSZTEM
+ możliwość palenia np. drewnem w wyjątkowych sytuacjach
+ różne modele rusztu do wyboru
- ograniczony wybór modeli

Jak wybrać piec na ekogroszek? Co jest ważne przy wyborze?

MOC PIECA NA EKOGROSZEK
MOC PIECA NA EKOGROSZEK

Ten parametr musimy odpowiednio dobrać do powierzchni naszego domu. Piec o wysokiej mocy będzie w stanie wygenerować większą ilość ciepła w tym samym czasie co piec o małej mocy. Nie powinniśmy jednak wybierać urządzenia o zbyt wysokiej mocy, gdyż jego moc prawdopodobnie nigdy nie zostanie przez nas wykorzystana, w skutek czego zakup okaże się nietrafiony.

DOSTĘPNOŚĆ PODAJNIKA
DOSTĘPNOŚĆ PODAJNIKA

Podajniki w kotłach na ekogroszek to duże zbiorniki ładowane przez górną pokrywę. Przed zakupem pieca warto sprawdzić, czy sposób ładowania podajnika jest dla nas wygodny.

OPCJA SAMOROZPALANIA
OPCJA SAMOROZPALANIA

System samorozpalający znajdujący się w nowoczesnych kotłach na ekogroszek minimalizuje ilość ręcznej obsługi urządzenia przez człowieka. Dzięki usprawnieniom takim jak samorozpalanie czy automatyczne odpopielanie obsługa ogranicza się do załadunku nowego paliwa do podajnika co kilka dni.

SPOSÓB STEROWANIA I KONTROLI
SPOSÓB STEROWANIA I KONTROLI

Nowoczesne kotły na ekogroszek posiadają szerokie możliwości w zakresie sterowania. Pewne modele oferują podłączenie modułu internetowego, dzięki któremu możemy zarządzać parametrami pieca np. z naszego smartfona. Wiele modeli oferuje jednak w pełni automatyczne zarządzanie parametrami połączone z automatyką pogodową i obsługą pompy CO czy zaworu mieszanego.

MOŻŁIWOŚĆ STOSOWANIA RÓŻNEGO RODZAJU PALIWA
MOŻŁIWOŚĆ STOSOWANIA RÓŻNEGO RODZAJU PALIWA

Ekogroszek jest rodzajem paliwa stałego, które może być zastąpione innymi substancjami. Piec na ekogroszek z powodzeniem zasilimy kulkami miałowymi. To dobry wybór na cieplejsze dni, gdyż kaloryczność kulek miałowych jest ok. 2 razy mniejsza od kaloryczności ekogroszku. Równie ciekawym wyborem okaże się pellet. Materiał ten pochodzi z odpadów drzewnych i generuje niewielkie ilości popiołu. Piece z dodatkowymi rusztami mogą być ponadto zasilane np. drewnem.

WBUDOWANE ZABEZPIECZENIA I POSIADANE CERTYFIKATY BEZPIECZEŃSTWA
WBUDOWANE ZABEZPIECZENIA I POSIADANE CERTYFIKATY BEZPIECZEŃSTWA

Urządzenie grzewcze muszą spełniać określone normy bezpieczeństwa. Istotnym zabezpieczeniem jest STB – to podstawowy system awaryjny, który w razie wykrycia przegrzania wyłącza automatykę. Nowoczesne sterowniki kotłów wyposażone są ponadto w liczne czujniki temperatur, które dostarczają informacje wpływające na bezpieczeństwo sterowania. Wśród dodatkowych zabezpieczeń wyróżniamy m.in. system ant zamrażania poniżej określonej temperatury, anty zastania pompy czy monitoring zacięcia podajnika

Który piec na ekogroszek wybrać? Ranking pieców na ekogroszek

"Technix" 12kW + Sterownik ARGOS PID

MIGOMAX "Technix" 12kW + Sterownik ARGOS PID piec na ekogroszek

Piec na ekogroszek z podajnikiem marki Migomax o mocy 12kW jest zalecany do ogrzewania powierzchni od 60 do 120 metrów kwadratowych. Zamontowany w urządzeniu palnik SV200n cechuje się wysoką sprawnością. W kotle nie ma elementów ceramicznych, które mogłyby wymagać wymiary lub konserwacji. Piec oczywiście posiada certyfikację klasy 5 oraz ecodesign. Dzięki niej możemy otrzymać państwową dotację na zakup kotła. Urządzenie wykonano ze stali o grubości 6,2mm. Znajdziemy w nim podajnik z koszem załadunkowym, który wystarczy do zgromadzenia paliwa na tydzień pracy. Producent zapewnia długą żywotność produktu, którą dodatkowo zwiększa możliwość ustawienia pieca w tryb letni. Spalanie paliwa jest wtedy znacznie niższe. Cena tego modelu pieca to ok. 7 tysięcy złotych.

Zalety
Pojemny kosz załadunkowy
Możliwość uruchomienia wstecznego biegu ślimaka
Brak ceramiki wymagającej konserwacji
System osuszania powietrza
Możliwość rozbudowy na kocioł pelletowy
Wady
Podajnik ślimakowy jest bardziej podatny na zużycie

Stalkot LIDER 5 - 11kW

Stalkot LIDER 5 - 11kW piec na ekogroszek

Ten kocioł na ekogroszek jest urządzeniem o mocy nominalnej 11kW. Minimalna moc to natomiast 3,3kW. Urządzenie zatem sprawdzi się w mniejszych o raz średnich domach o powierzchni od 70 do 120 metrów kwadratowych. Konstrukcja wykonana z blachy o grubości 6mm posiada dodatkową, potrójną izolację drzwiczek. Zbiornik na opał ma pojemność 160kg, jednak na życzenie klienta możliwe jest zamówienie produktu z pojemnikiem na 120kg opału. Produkt spełnia oczywiście wszelkie certyfikaty, dzięki czemu uzyskamy na niego dofinansowanie z programu „Czyste powietrze”. Producent chwali się zastosowaniem zaawansowanego systemu spowalniania przepływu spalin oraz nowoczesnego palnika retortowego z podwójnym napowietrzaniem. Miłym dodatkiem jest możliwość otrzymania w gratisie pompy centralnego ogrzewania, panelu zdalnego sterowania lub tzw. strażaka. Cena tego modelu to niewiele ponad 6 tysięcy złotych.

Zalety
Solidna jakość wykonania
Pompa, panel zdalny lub strażak w gratisie
Dobry sterownik w zestawie
Liczne możliwości modyfikacji kotła
Niewielkie gabaryty
Wady
Podajnik ślimakowy o podwyższonej awaryjności

Kotłostal Cirus 5

Kotłostal Cirus 5 jaki piec na ekogroszek

Piec z podajnikiem na ekogroszek o mocy 23kW zapewni ogrzewanie nawet większych pomieszczeń o powierzchni do 330m2. Certyfikowane urządzenie posiada sprawność cieplną na poziomie 92%, co jest niezłym wynikiem. Za sterowanie maszyna odpowiada regulator Brager Oxi Board 760, który do sterowania urządzeniem wykorzystuje algorytmy logiki rozmytej. Parametry pracy są zatem płynnie dostosowywane wraz ze zmianami zachodzącymi w układzie oraz poza nim. Pochwalić należy tu niezwykle czytelny interfejs użytkownika, a także możliwość połączenia się ze sterownikiem przez internet. Automatyka obejmuje także możliwość sterowanie pogodowego czy ustawienie trybu zimowego bądź letniego. Cena tego modelu kotła wraz z podajnikiem i sterownikiem to blisko 9 tysięcy złotych.

Zalety
Rewelacyjny sterownik
Sterowanie pogodowe
Kontrola i zmiana parametrów przez internet
Wysoka moc
Wady
Dość wysoka cena

Ekokocioł Feniks Komfort Eko

 Ekokocioł Feniks Komfort Eko

Kocioł z podajnikiem na ekogroszek marki Ekokocioł może pochwalić się bardzo niewielkimi jak na tego typu konstrukcję wymiarami.  Wysokość całkowita wynosząca 122cm oraz szerokość 130cm (wliczając w to kosz zasypowy) sprawiają, że piec zmieścimy niemal w każdym miejscu naszej piwnicy. Moc wynosząca 16kW zapewnia skuteczne ogrzewanie powierzchni od 110 do 160m2. Piec klasy 5 spełnia wszystkie, nawet najbardziej restrykcyjne normy Ecodesign. Sprawność całkowita wynosi 90,2% zarówno przy ustawieniu mocy na nominalną, jak i na minimalną. Wśród funkcjonalności urządzenia należy wyróżnić sterowanie pogodowe czy możliwość podłączenia przewodowego panelu do sterowania kotłem z mieszkania. Cena tego modelu pieca na ekogroszek to ok. 7 tysięcy złotych.

Zalety
Możliwość podłączenia zewnętrznego panelu sterowania
Dobry sterownik oparty o logikę rozmytą
Wysoka sprawność kotła
Duża pojemność kosza zasypowego
Wady
Brak możliwości sterowania przez internet

Co to jest piec na ekogroszek i jakie jest jego zastosowanie?

Piec na ekogroszek jest rodzajem kotła, który stosuje się do ogrzewania domu. Obecnie w sprzedaży znajdziemy jedynie modele klasy 5, co wynika z konieczności spełnienia norm emisyjnych. Do wnętrza pieca wkładamy ekogroszek, który ulega spaleniu, wskutek czego powstaje energia cieplna. Ta jest rozpraszana po całym systemie grzewczym w domu. Urządzenie to jest stosunkowo tanie w utrzymaniu oraz wydajne. Ekogroszek jest przy tym ekologiczny oraz ma wysoką sprawność spalania. Ponadto z łatwością nabędziemy go w różnych sklepach.

Jak dobrać piec na ekogroszek do powierzchni domu

Wydajność pieca na ekogroszek musi być uzależniona od powierzchni domu, w jakim będzie on montowany. Przyjmuje się, że na każdy metr kwadratowy powierzchni mieszkalnej w domu bez termoizolacji, potrzebne będzie ok. 120W mocy. Jeśli ściany naszego domu posiadają termoizolację, wartość ta spada do ok. 90W na metr kwadratowy. W najlepszej sytuacji są nowoczesne domy wybudowane w ostatnich kilkunastu latach. W ich przypadku potrzebujemy 60-70W energii na metr. Przykładowo w starszym domu o powierzchni 100m2 potrzebujemy pieca o mocy 12kW. Jeśli urządzenie grzewcze na także podgrzewać nam wodę, to musimy zwiększyć moc o dodatkowe 3kW.

Gdzie i jak ustawić piec na ekogroszek?

Miejsce na piec zawsze znajduje się w możliwie nisko położonym miejscu domu. Powodem tego jest naturalne unoszenie się ciepłego powietrza ponad zimną masę gazu. Obieg łączony z piecem powinien więc kierować się ku górze. Usytuowanie samego pieca w pomieszczeniu jest natomiast dowolne. Kocioł powinien stać tam, gdzie będzie nam wygodnie go obsługiwać. Ze względu na bardzo duże gabaryty oraz niezbyt pasująca do typowego wnętrza estetykę, piece umieszczane są zwykle w piwnicy czy składziku.

Jaki rodzaj palnika w piecu na ekogroszek sprawdzi się najlepiej?

Niezależnie od rodzaju palnika, istotne jest dobranie jego parametrów do mocy kotła.

- retorta zwykła okrągła „fajka”

Ten rodzaj palnika wybieramy, gdy nie zamierzamy używać opału innego jak ekogroszek. To podstawowe rozwiązanie, które zapewnia najlepsza wydajność przy spalaniu tej substancji.

- retorty okrągłe obrotowe

Umożliwiają dokładną regulację mocy oraz nadają się do spalania różnych gatunków paliwa np. pelletu.

- palniki prostokątne żeliwne

Ta konstrukcja zwykle jest wyposażona w ślimak z przeciw-zwojem, którego zadaniem jest wypychanie paliwa ku górze paleniska. Zaletą tego rozwiązania jest bardzo długa żywotność i niska podatność na korozję i inne czynniki negatywnie wpływające na działanie pieca.

- palniki rynnowe

W tym przypadku palenisko ma kształt rynny otwartej na swoim końcu. Paliwo jest w tym przypadku bezpośrednio wypychane na palnik. Część elementów zespołu kotła wykonana jest z żeliwa, a część ze stali. To dobry wybór, jeśli chcemy palić ekogroszkiem oraz innymi materiałami np. miałem.

Piec na ekogroszek z podajnikiem czy bez podajnika?

Piec na ekogroszek z podajnikiem czy bez podajnika? Jakie ma to znaczenie?

Podajnik w piecu na ekogroszek spełnia ważną rolę. Jest to urządzenie, które automatycznie dozuje paliwo nawet przez kilka dni. Dzięki temu nie ma konieczności ciągłego doglądania stanu pracy urządzenia. Podajnik jest urządzeniem mechanicznym, przez co może ulec czasem awarii takiej jak zacięcie. Jeśli zależy nam na absolutnej pewności działania pieca, warto rozważyć zakup modelu bez podajnika. Będziemy jednak musieli regularnie doglądać działania urządzenia i często dodawać ręcznie paliwa.

Dodatkowe funkcje pieców na ekogroszek

Nowoczesne piece na ekogroszek wyposażane są w dodatkowe elementy, dzięki którym ich obsługa staje się łatwiejsza i wygodniejsza.

- piec na ekogroszek z rusztem

Występują dwa rodzaje rusztów dodawanych do pieców na ekogroszek. Ruszt wodny oraz żeliwny. Ruszt wodny jest niedrogą opcją, jednak jest powodem powstawania znacznej ilości sadzy w okolicy pieca. Ruszt żeliwny sprawdza się lepiej i jest bardziej polecany. Jego użytkowanie nie generuje także tak zauważalnej ilości odpadów.

- piec na ekogroszek samorozpalający

Nowoczesne funkcje pieców na ekogroszek zmniejszają ilość czynności, które musimy przy nich wykonywać. Jednym z ciekawszych układów spotykanych przy kotłach jest system samorozpalający. Automatyczne zapalenie paliwa może zostać wywołane ręcznie za pomocą zdalnego urządzenia lub automatycznie przez żądanie ze strony sterownika.

- piec na ekogroszek i drewno

W piecu na ekogroszek możemy palić także innymi materiałami. Jednym z nich jest drewno, które wykorzystamy przy używaniu dodatkowego rusztu do pieca. Lepiej jest jednak traktować tę opcję jako zapasową.

Jak używać pieca na ekogroszek? Kilka wskazówek

Obsługa pieca na ekogroszek nie jest trudna. Jeśli posiadany przez nas model kotła jest wyposażony w liczne systemy automatyki sterującej, to nasze obowiązki zamykają się właściwie w dodawaniu paliwa co ok. tydzień do podajnika. Nowoczesne sterowniki umożliwiają łatwą i szybką kontrolę parametrów, a także zmianę ich nawet z poziomu pilota.

Jak wygasić piec na ekogroszek?

Wygaszenie kotła w dużej mierze zależy od posiadanego przez nas modelu. Wiele nowoczesnych urządzeń jest wyposażonych w tryb letni. Przełącza on system grzewczy na podgrzewanie jedynie wody. Całkowite wygaszenie pieca, zwłaszcza gdy nie posiadamy modelu z trybem letnim, nie jest już takie proste. Jedną z metod jest włączenie podawania paliwa. Żar powinien zostać wypchnięty ku górze, skąd możemy go zgarnąć. Po wykonaniu tej czynności wyłączamy piec. Komora spalania powinna powoli się wystudzać. 

Jak konserwować piec na ekogroszek?

Konserwacja kotła na ekogroszek jest ważną czynnością po każdym sezonie grzewczym. Zanieczyszczony kocioł stanowi zagrożenie naszemu zdrowiu, ma mniejsza wydajność, przez co zużywa więcej energii, a także emituje szkodliwe związki do powietrza. Konserwację powinniśmy więc zacząć od wybrania z wnętrza urządzenia popiołu. Czyścimy także kanały konwekcyjne oraz otwory do cyrkulacji powietrza. Dobrym pomysłem jest użycie kompresora lub sprężonego powietrza. Wiele brudu usuniemy także poprzez otwory wyczystne kotła.

Piec na ekogroszek w mieszkaniu lub domu? Czy to dobry pomysł?

Kotły na ekogroszek są najczęściej używane w domach jedno lub wielorodzinnych. Istnieje jednak możliwość zamontowania ich w mieszkaniu. To jednak wymaga spełnienia szeregu kryteriów. Przede wszystkim musimy znaleźć strop, który wytrzyma kilkaset kilogramów obciążenia. Istotne jest także, aby długość komina od miejsca montażu pica po czubek wynosiła co najmniej 6 metrów. Najlepiej w tej kwestii zaczerpnąć porady kominiarza, który oceniłby zasadność oraz możliwość montowania pieca na ekogroszek w danym miejscu.  

Piec na ekogroszek - czy warto? Zalety i wady

Piec na ekogroszek jest kotłem na paliwo stałe, które jest pochodną węgla kamiennego lub brunatnego. Ekogroszek spełnia jednak rygorystyczne normy ekologiczne wyznaczone przez Unię Europejską. Dotyczą one zawartości siarki i wydzielania się popiołu. Ekogroszek jest więc przyjazny dla środowiska. Piece na ekogroszek z podajnikami są bardzo wygodne w obsłudze. Automatyzacja niemal każdego procesu sterowania piecem zadba za nas o dostosowanie temperatury w domu. Eksploatacja systemu grzewczego jest ponadto dość tania – to są sprawą niskich cen ekogroszku i wysokiej kaloryczności tego materiału. Początkowa cena tej inwestycji jest jednak wysoka. Piece są drogie i ich koszt sięga blisko 10 tysięcy złotych. Kolejną wadą jest możliwość wystąpienia awarii systemów automatyki. To cena, jaką przyjdzie nam zapłacić za wysoki komfort automatycznego działania.

Zalety
Tanie w eksploatacji
Wysoki poziom automatyzacji działania
Przyjazne dla środowiska
Spełniają normy unijne
Wady
Wysoki koszt samego pieca
Możliwość wystąpienia awarii

Piec na ekogroszek czy pellet? Które rozwiązanie lepsze?

Głównym konkurentem ekogroszku jest pellet. To odpad, który zaliczamy do biomasy. Jest on jednak stosunkowo drogi. Powodem tego jest jego ściśle określony skład oraz gabaryty, które są formowane w wyspecjalizowanym procesie technologicznym. Przechodzi on także certyfikację, przed którą przechodzi badania. Wysoka jakość pelletu jest istotna, gdyż materiał niespełniający oczekiwanych kryteriów okazałby się równie szkodliwy w spalaniu co drewno. Ponadto musi być on odpowiednio przechowywany, aby utrzymał odpowiedni poziom wilgotności. Producenci dostarczają go zatem w szczelnych workach. Ekogroszek jest natomiast tańszy oraz kupujemy go luzem. Jest on jednak materiałem o większej wilgotności – ok 20% (pellet – 6-8%). Podczas spalania tracimy zatem 1/5 masy towaru, za który zapłaciliśmy. Kolejną przewagą pelletu jest także znacznie mniejsze tworzenie się popiołu podczas spalania – aż od kilku do kilkudziesięciu razy mniej. Popiół z ekogroszku musimy kolejno zutylizować, podczas gdy ten z pelletu można wykorzystać jako nawóz. 

Jak piec na ekogroszek wpasowuje się w nowoczesne wymogi ekologiczne?

Obecnie w sprzedaży znajdziemy jedynie kotły na ekogroszek piątej klasy energetycznej. To bardzo istotny parametr, który świadczy o spełnianiu wszelkich restrykcji unijnych dotyczących zanieczyszczania środowiska. Ekogroszek wydziela co prawda szkodliwe gazy do atmosfery, ale w znacznie mniejszym stopniu niż podczas spalania węgla kamiennego. Obecnie jest on uznawany za całkiem przyjazną środowisku formę ogrzewania domów.

Dlaczego piec na ekogroszek nie osiąga temperatury

Jeśli nasz piec na ekogroszek nie jest w stanie osiągnąć w wyznaczonym czasie zadanej mu temperatury, musimy sprawdzić jego stan oraz jakość dostarczanego mu paliwa. Powodem niepoprawnego działania może być zbyt niska jakość ekogroszku. Upewnijmy się zatem, że kupowane paliwo pochodzi od sprawdzonego producenta.

Jeśli problem występuje od początku posiadania kotła, sprawdźmy poprawność wprowadzonych na sterowniku nastaw. Być może wystarczy zmienić ustawienia dotyczące ilości powietrza. Innym powodem może być wybranie kotła o zbyt słabej mocy.

Jeżeli problem pojawił się dopiero po pewnym czasie użytkowania pieca na ekogroszek, to bardziej prawdopodobną opcją może być zmniejszenie drożności kanałów konwekcyjnych, zanieczyszczony palnik bądź zbyt mała drożność komina.

Który piec na ekogroszek wybrać? Podsumowanie

Zakup pieca na ekogroszek to inwestycja na co najmniej kilkanaście lat. Dobrze wybrany piec na ekogroszek będzie doskonale sprawował się w naszym domu, wymagając od nas minimalny wkład pracy. Nowoczesne urządzenia są zautomatyzowane i wkład użytkownika często ogranicza się jedynie do dokładania paliwa raz na tydzień. Zakup pieca na ekogroszek jest stosunkowo drogą inwestycją, jednak z racji na niewielki wpływ na środowisko tej technologii, możliwe jest uzyskanie dofinansowania. Samo utrzymanie pieca oraz jego konserwacją są natomiast względnie tanie i opłacalne.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij