Close

Panele fotowoltaiczne – jakie wybrać i dlaczego warto? Ranking najlepszych

Panele fotowoltaiczne nie są kosmiczną technologią zarezerwowaną dla NASA, do której nie mamy dostępu jako zwykli śmiertelnicy. To technologia użytkowa, z której korzysta coraz więcej osób zarówno w przedsiębiorstwach, jak i we własnych domach. Często mylony z kolektorami słonecznymi, system paneli fotowoltaicznych (PV) składa się z kilku ogniw krzemowych, tworzących większe moduły. Krzem sam w sobie jest półprzewodnikiem, który pochłania fotony światła słonecznego, czym powoduje ruch elektronów, a to, jak pamiętamy z zajęć fizyki – prowadzi do wytworzenia energii elektrycznej. Możemy rozróżnić dwa rodzaje ogniw – polikrystaliczne i monokrystaliczne. Te ogniwa fotowoltaiczne pod względem fizycznym różnią się tym, w jaki sposób przygotowano krzem pod budowę samych paneli, ale o tym za chwilę.

Aktualizacja: Kwiecień 2024

Najlepsze panele fotowoltaiczne 2019

Najlepszy panel fotowoltaiczny
Saronic SR300-60M
Saronic 300w SR300-60M

Moc maksymalna

300W

Napięcie robocze

32,60V

Natężenie robocze

9,20A

Cena

580PLN

Drugi wybór
Sunpal SP290P6-60
Sunpal SP290P6-60

Moc maksymalna

290W

Napięcie robocze

32V

Natężenie robocze

9,22A

Cena

389PLN

Największa moc
MaySun Solar MS315M-60
MaySun Solar MS315M-60

Moc maksymalna

315W

Napięcie robocze

31,91V

Natężenie robocze

9,87A

Cena

1038PLN

Najlepsza alternatywa
Q-CELLS Q-PEAK G5.1
Q-CELLS Q-PEAK G5.1

Moc maksymalna

310W

Napięcie robocze

33,12V

Natężenie robocze

9,36A

Cena

634PLN

Dlaczego ludzie mylą panele fotowoltaiczne z kolektorami?

Ponieważ i jedno i drugie pobiera i przetwarza promieniowanie słoneczne w energię użytkową. Różnicą jest to, iż kolektory słoneczne zajmują się przetworzeniem wyżej wspomnianego promieniowania na ciepło, którym ogrzewają wodę. Panele słoneczne natomiast pobierają promieniowanie celem przeistoczenia go w energię elektryczną, którą możemy zasilić sprzęty w naszym mieszkaniu.

Do niedawna, ze względu na wysokie ceny paneli fotowoltaicznych, technologia ta nie była rozważana w perspektywie domów jednorodzinnych. Jednakże tak jak z każdą technologią bywa – rynek się rozrasta, a producenci poprzez konkurencję między sobą, spopularyzowali systemy solarne do użytku domowego. Teraz każdy z nas może mieć własną mini elektrownię słoneczną! Sprawdź nasz ranking i zweryfikuj, jakich paneli fotowoltaicznych potrzebujesz Ty i Twój dom!

Energia słoneczna - warto z niej korzystać!

Skoro już wiemy, że kolektory słoneczne zajmują się produkcją ciepła, a panele fotowoltaiczne wytwarzaniem energii elektrycznej, odpowiedzmy sobie na pytanie, czy warto w ogóle inwestować w energię solarną?

Ceny kolektorów, jak i paneli są na ogromnej rozpiętości. Na koszt tych urządzeń wpływa całe mnóstwo czynników, takich jak wydajność, wytrzymałość na warunki atmosferyczne, czy sposób instalacji. Skupiając się na temacie naszego tekstu – przeciętny, pojedynczy panel fotowoltaiczny o mocy 300W potrafi wytworzyć w ciągu roku około 300kWh. W zależności od potrzeb indywidualnych, jak i liczby mieszkańców - inwestując w kilka sztuk takich paneli na naszym dachu – możemy stworzyć samowystarczalną mini elektrownię energii elektrycznej na długie lata!

Same panele fotowoltaiczne dzielą się na dwa rodzaje, od których też zależy wydajność całego systemu – poli i monokrystaliczne. Panele polikrystaliczne są tworzone poprzez połączenie bloków krzemu w jedną bryłę, poprzez krystalizację w 1500 stopniach Celsjusza. Kiedy bryła wystygnie, tnie się ją na cienkie plastry, oczyszcza i nakłada powłokę antyrefleksyjną i osprzętowanie elektryczne. Jest to o wiele szybsza i mniej skomplikowana procedura, co przekłada się na cenę takowych paneli, ale i na ich obniżoną wydajność. Monokrystaliczne ogniwa fotowoltaiczne natomiast zbudowane są, jak sama nazwa sugeruje, z jednego, wielkiego kryształu. W procesie topione są polikryształki krzemu, do których wprowadzany jest pojedynczy blok krzemu, z którego powstanie cały kryształ. Sam ten proces trwa aż 48 godzin. Finalnie otrzymujemy duży, cylindrycznie uformowany monokryształ krzemu, który dalej przechodzi taką samą obróbkę jak ogniwa polikrystaliczne. Dzięki całemu procesowi, to właśnie ten rodzaj ogniw jest o wiele bardziej odporny i wydajny w wieloletniej perspektywie.

Dlaczego panele słoneczne są coraz bardziej popularne?

No dobrze, ale skoro panele fotowoltaiczne nie są najtańszym rozwiązaniem, to czemu są coraz popularniejsze? Co przemawia na plus za ich zakupem? Czy są jakieś tańsze rozwiązania, na bazie podobnych technologii? Czy tracą one na wydajności z wiekiem i czy korzystanie z takowych paneli opłaci nam się po kilku latach? Spokojnie, wszystko wyjaśnimy!

- Ekologia

Pierwszym i niezaprzeczalnym argumentem za zakupem systemów solarnych jest fakt, iż panele słoneczne są w stu procentach ekologicznym sposobem wytwarzania energii użytkowej. Oczywiste jest, iż kwestie ekologiczne zaczynają nabierać znaczenia w dobie ogromu produkowanych zanieczyszczeń i zużycia surowców naturalnych naszej planety. A na czym polega ekologiczne podejście w przypadku paneli fotowoltaicznych? Przede wszystkim nadmieńmy, iż nie są to rozwiązania, które w ogóle nie szkodzą środowisku naturalnemu. Prawdą jest, iż samo wytworzenie systemów solarnych w masowej produkcji przyczynia się do zanieczyszczeń z powodu emisji szkodliwych związków fluorowych, a także zużycia dużych ilości wody. Jednakże po etapie samej produkcji, panele słoneczne nie emitują niebezpiecznych związków chemicznych, ani nie zużywają zewnętrznych surowców do samego działania. Odciążamy dzięki temu elektrownie, a działanie takowych systemów zwraca się w ogólnych szacunkach po 5-10 latach. Oszczędność jest więc po obu stronach – elektrowni, jak i prosumenta, który wykorzystuje „darmową” energię na własny użytek.

Spraw, aby Twój dom dokładał swoją cegiełkę do ekologii, poprzez czerpanie ze źródła odnawialnego, jakim są promienie słoneczne!

- Wydajność

Najważniejszy aspekt paneli i główny wyznacznik tego, czym powinniśmy kierować się przy wyborze naszego systemu, to wydajność. Jest to współczynnik tego, ile energii elektrycznej uzyskamy realnie z naszego panelu. A to dlatego, że moc paneli to tylko wskaźnik, ile Wat mogą przerobić nasze urządzenia, nie to ile otrzymamy realnych kilowatogodzin do użytku w efekcie. Tu istotną rolę gra rodzaj ogniw krzemowych zastosowanych w panelu. Ogniwa polikrystaliczne osiągają maksymalnie 15-17% wydajności, gdzie monokrystaliczne potrafią osiągać wartość ponad 20%, a z ostatnich zapowiedzi chińskiego producenta LONGiSolar– nawet 24,06%! Dlaczego tak jest? To proste i wynika z ich budowy - wydajność monokrystalicznych ogniw jest wyższa, ponieważ robiona jest z czystszych kryształów. Drugim argumentem jest fakt, że im mniej kryształów w całym systemie, tym szybszy przepływ elektronów. Z podstaw fizyki powinniśmy pamiętać, że im szybciej poruszają się elektrony, tym szybciej wytwarza się energia elektryczna, czyli zwiększa się wydajność całego urządzenia.

Musimy też pamiętać, że wpływ na produktywność naszej mini elektrowni mają warunki pogodowe, temperatury i klimat, w którym się znajdujemy. Może wydać się to dziwne, jednak zbyt wysoka temperatura szkodzi systemom solarnym. Spowodowane jest to zbytnim nagrzaniem samego panelu. Przypomnijmy – panele fotowoltaiczne czerpią energię z promieni słonecznych, czyli światła, nie z ciepła, jakie dają. Temperatury testowe (STC), w jakich sprawdza się panele to około 25 stopni Celsjusza i dla takich parametrów producenci podają wydajność. Dlatego też podawany jest również wskaźnik Pmax, czyli jaki spadek mocy mogą osiągnąć panele, jeśli pracują w temperaturach wyższych, niż testowe. Najczęściej jest to między -0,40% a -0,20%, tak więc przy domowym użytkowaniu nie jest to aż tak odczuwalne, jak w przypadku dużej elektrowni solarnej. Z tego też powodu najwyższą wydajność systemy fotowoltaiczne uzyskują między majem a lipcem. W tym okresie nasłonecznienie jest najwyższe, jednakże nie ma ciężkich do wytrzymania upałów skutkujących przegrzewaniem paneli.

Ostatnim wskaźnikiem wydajności, na jaki warto zwrócić uwagę na wskaźnik tolerancji mocy wyjściowej. Jest to wahanie mocy, z jaką może pracować dany panel. Ta tolerancja może przyjmować wartość ujemną lub dodatnią. W panelach solarnych wyższej klasy wartości te zawsze są dodatnie i takie też znajdziesz w naszym rankingu poniżej. No dobrze, ale co to właściwie znaczy? W praktyce oznacza to tyle, że jeśli nasz panel ma moc 300W, to przy wskaźniku tolerancji mocy na poziomie 5% może on osiągnąć maksymalną moc aż 315W! Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie do własnej fotowoltaiki.

Przy zakupie własnej mini elektrowni warto więc pamiętać, że cały system działa tak dobrze, jak jego najsłabsze ogniwo, tak więc należy zwrócić uwagę, aby moduły w jednym ciągu posiadały taką samą tolerancję mocy.

- Oszczędności

To, że cena panelu potrafi osiągać 4 000 złotych, nie oznacza, że nasza mała farma prądu musi nas kosztować kilkadziesiąt tysięcy złotych! Wszystko zależy od producenta i wydajności danych paneli. Prawda jest taka, że ceny pojedynczych paneli zaczynają się już od 300 złotych, a te lepsze modele możemy zakupić już za niecałe 500 złotych za sztukę. Jest to koszt, na który pozwolić sobie może większość osób planujących założenie paneli fotowoltaicznych. Poza ceną samego zestawu oczywistą oszczędnością jest sama produkcja energii elektrycznej na własny użytek. Tak jak wspomnieliśmy we wstępie, średnia moc, jaką posiadają lepszej jakości panele fotowoltaiczne, oscylują między 290 a 370W. Przyjmując wartość 340W średniego systemu, w krótkim czasie, jaki jest rok, uzyskamy około 340kWh. Wystarczyć to może na około 2 miesiące małego poziomu zużycia energetycznego przy 3-osobowej rodzinie, przyjmując posiadanie w miarę energooszczędnych sprzętów domowych. Tak więc czy jest to technologia droga? Patrząc na rozpiętość rynkową oferowanych produktów z różnych półek, praktycznie każdy może pozwolić sobie na półdarmowy prąd w swoim domu!

- Możliwości instalacji

Wbrew pozorom, możliwości montażu paneli słonecznych jest kilka. Profesjonalne elektrownie masowe w celu uzyskania najwyższej wydajności montowane są w postaci stojących paneli na pustej, płaskiej przestrzeni. Daje to możliwości przekręcania paneli w ciągu dnia do optymalnego ułożenia względem przesuwających się promieni słońca. Ustawienie systemu solarnego na podwórku domu jednorodzinnego jest również możliwe, jednakże powierzchnia, jaka potrzebna by była do zagospodarowania wynosi około 7m kwadratowych na wyprodukowany 1kWh. Ustawienie 5-8 paneli byłoby w tym przypadku niestety niezbyt ekonomiczne pod względem miejsca. Dlatego instalacje najczęściej wykonuje się na powierzchni dachu. Dzięki temu nasza mini elektrownia nie zabiera miejsca w przestrzeni użytkowej. Drugim plusem montażu dachowego jest również to, iż panel jest w najlepszej ekspozycji względem słońca. Mamy w takiej sytuacji pewność, że żaden z elementów wyposażenia czy nieruchomości nie przesłoni nam promieni słonecznych docierających do ogniw. Przy ustawianiu paneli na ziemi, jak i na dachu, warto pamiętać również o tym, że najkorzystniejszym kierunkiem montażu jest południe i kąt nachylenia około 30-40 stopni. Najgorszym ułożeniem będzie oczywiście strona północna, a także wschodnia w sytuacji, kiedy największe zużycie energii w domu odbywa się w godzinach popołudniowych.

Zalety posiadania paneli solarnych w domu

Zalet posiadania paneli słonecznych w domu jest naprawdę sporo i nic w tym dziwnego, że zyskują na popularności wśród użytkowników domowych, jak i małych przedsiębiorstw. Jest to zarówno uniezależnienie się od wykupu energii elektrycznej z elektrowni, ale i wsparcie dla środowiska poprzez czerpanie z energii odnawialnej. Oprócz tych aspektów, niewątpliwie jest to rozwiązanie pozwalające nam w perspektywie wieloletniej na spore oszczędności. Zważając na wysoką produktywność nawet po 25 latach od instalacji, może być to inwestycja nawet dla kolejnego pokolenia!

Zwróćmy uwagę, w jak szybkim tempie udaje się technologicznie usprawniać wydajność paneli fotowoltaicznych z roku na rok. Można także zrobić panele fotowoltaiczne samemu. Zważając na ten fakt, można spokojnie wysnuć tezę, iż jest to najbardziej obiecujący kierunek, w jakim możemy iść w kwestii pozyskiwania energii elektrycznej. Kto wie, instalacja systemu solarnego może okazać się najlepszą inwestycją w Twoim życiu!

Najbardziej wydajne panele fotowoltaiczne RANKING 2019

W panelach fotowoltaicznych nie chodzi w pierwszej kolejności o nowoczesny design czy funkcję dekoracyjną, a przede wszystkim o ich wydajność. Sprzęt ten z czasem traci na mocy, a ubytek ten potrafi być naprawdę bolesny. W naszym zestawieniu zebraliśmy najlepsze systemy fotowoltaiczne na rynku roku 2019. Sprawdź nasz ranking, a przekonasz się, że panel panelowi nierówny!

1. Panele fotowoltaiczne SARONIC 300W - precyzja i wytrzymałość

Pierwszą propozycją jest kompletna, w pełni funkcjonalna elektrownia fotowoltaiczna od niemieckiego producenta – SARONIC. Jest to firma przodująca w rankingach TIER 1, czyli klasy najlepszych producentów na świecie z wszelkimi atestami.

Panele fotowoltaiczne SARONIC 300W

Posiada także wszelkie certyfikaty jakości, zgodne z normami Systemu Zarządzania Jakością ISO 9001 i 140001. Dzięki temu mamy gwarancje, że nasz produkt jest z najwyższej półki. Panele słoneczne marki SARONIC bez problemu można dostosować do potrzeb indywidualnego klienta po wcześniejszym kontakcie z dostawcą. Dobry dostawca również doradzi adekwatne rozwiązanie do naszych potrzeb i oprócz dostarczenia – zamontuje panele na naszej posesji. Oryginalny zestaw zawiera: moduły polikrystaliczne 280W lub 300W, a także dla bardziej wymagających – monokrystaliczne 360W do wyboru. Poza panelami, w skład zestawu wchodzą: Inwerter 3-fazowy marki Fronius i Huawei, ograniczniki przepięć DC/AC, uziemienie instalacji, a także pełne zabezpieczenia potrzebne do instalacji.

Wróćmy jednak do tego, co najważniejsze, czyli kwestie techniczne. Maksymalna moc tych paneli wynosi 300W, z tolerancją dodatnią mocy wyjściowej aż 5%! Co to oznacza w praktyce? Każdy panel solarny ma wahania wydajności. Panele najlepszych producentów wahają się tylko w wartościach dodatnich, co oznacza, że przykładowe 5% tolerancji mocy sprawia, że system zamiast maksymalnego 300W może przepracować aż 105% wartości mocy, czyli 315W. Sama wydajność modułu osiąga do 17,2%, co jest dosyć niskim wynikiem. W tym przypadku określa to, ile procent otrzymanej energii słonecznej dany panel przekształci w elektryczną w warunkach testowych, dlatego też im wyższy współczynnik, tym lepiej. Współczynnik temperaturowy Pmax, czyli wydajności paneli fotowoltaicznych w temperaturze ponadtestowej wynosi -0,41%, co mieści się w dolnej normie naszego rankingu.

Tak jak widać, panele te przede wszystkim cechuje ceniona, niemiecka precyzja i wytrzymałość, na co producent daje nam gwarancje aż 12 lat. Większość producentów na rynku udziela maksymalnie 10 lat gwarancji produktowej, co samo w sobie świadczy o wysokiej jakości wykonania. Ponadto, te panele słoneczne otrzymują gwarancję 82% skuteczności po 25 latach!

Zalety
Aż 12 lat gwarancji mechanicznej
25 lat gwarancji liniowej u producenta
Certyfikaty TUV, CE, CHUBB, PV Cycle
Wytrzymałość na wiatr 3800 w skali Pascala, na śnieg 5400Pa
Gwarancja mocy na poziomie 82% po 25 latach – tolerancja mocy wyjściowej na poziomie +5%
Wady
17,2% wydajności modułu
Współczynnik Pmax wynosi -0,41%
Mała oszczędność paneli polikrystalicznych

2. Panele fotowoltaiczne Sunpal 290W - niska cena, wytrzymałość na złe warunki pogodowe

Drugie w naszym zestawieniu są polikrystaliczne panele fotowoltaiczne marki Sunpal. Są to panele stworzone dla osób mniej wymagających pod kątem wydajnościowym, gdyż ich moc szczytowa osiąga maksymalnie 295W. Wydajność modułu osiąga jedynie 18%, jednak jest to rekompensowane poprzez bardzo niską cenę. Pojedynczy panel bowiem można zakupić już za 390 złotych, co w porównaniu do niektórych propozycji na rynku jest zaledwie jedną czwartą ceny!

 Sunpal 290W

Panele są produkowane z przeznaczeniem na rynek niemiecki, przez co posiadają ogólnoeuropejskie certyfikaty, a same panele posiadają gradację A, czyli najwyższą z możliwych na rynku. Posiadają 10-letnie gwarancje na produkt i na 90% skuteczność mocy systemu, a także 25-letnią gwarancje na skuteczność poziomu 80%. Panele słoneczne marki Sunpal wytrzymują bardzo złe warunki pogodowe, co potwierdza certyfikat anty-PID. Ponadto, ich wytrzymałość na wiatr wynosi 2400 w skali Pascala, a na śnieg aż 5400! Producent tych paneli fotowoltaicznych zapewnia, iż mają one świetną wydajność również w warunkach słabego naświetlenia, co sprawdzi się idealnie w warunkach pogodowych w Polsce, gdzie jak wiemy – słońce poza latem nas nie rozpieszcza. Jeśli więc myślisz o własnym systemie solarnym, jednak fundusze Cię mocno ograniczają – panele Sunpal mogą okazać się strzałem w dziesiątkę!

Zalety
Tolerancja mocy wyjściowej na poziomie +5%
Bardzo niska cena
Certyfikat bezpieczeństwa ognioodporności (anty-PID)
Wytrzymałość na wiatr 2400Pa, na śnieg 5400Pa
Wady
Moc szczytowa maksymalnie 295W
Wydajność modułu 18%
Współczynnik Pmax wynosi -0,41%

3. Panele fotowoltaiczne MaySun Solar 315W - idealne do polskiego klimatu

Czas na powiew egzotyki, czyli panele fotowoltaiczne marki MaySun Solar. Są to importowane wprost z Dubaju panele z najnowszej linii technologicznej Crystalline Silicon. Oznaczenie to wskazuje, iż są świetnie dostosowane do klimatu, jaki panuje w Polsce. Sprzęt ten osiąga maksymalną moc na poziomie 315W, co plasuje go na czwartym miejscu na naszej liście pod względem poziomu mocy. Według zapewnień producenta, dzięki hartowanej, wzmocnionej szybie ochronnej, panele są o wiele bardziej odporne na wszelkiego rodzaju zmiany pogodowe, takie jak śnieg, deszcz, a nawet grad. Sprzęt jest również bardziej odporny na odkształcenia powodowane niespodziewanymi zmianami temperatur.

Panele fotowoltaiczne MaySun Solar

Wydajność samego modułu w warunkach testowych to około 19%, natomiast ubytek mocy po pierwszym roku szacowany jest na 3%, a po dwóch – 0,7%, co jest dosyć sporym ubytkiem w porównaniu do innych systemów z zestawienia. Warto zauważyć, iż współczynnik wydajności w temperaturach wyższych niż testowe wynosi niecałe -0,38%. A to oznacza, że efektywność sprzętu nie spada aż tak drastycznie w upalne dni, jednak współczynnik ten mógłby być lepszy. Plusem paneli słonecznych MaySun jest niewątpliwie fakt, iż są one ogólnodostępne w Polsce. Dzięki temu nie musimy samodzielnie zamawiać bezpośrednio od producenta z Arabii Saudyjskiej, co mogłoby sprawić nam nieco kłopotu. Wystarczy jedynie wybrać ofertę polskiego dostawcy, który zamówi, przywiezie, jak i cały sprzęt również bez problemu nam zainstaluje i podłączy na naszej posesji!

Jedną z wad, jakich możemy się dopatrzyć przy tym modelu, jest fakt, iż tolerancja mocy wyjściowej wynosi jedynie +3%, kiedy podobne modele osiągają średnio +5% wartości. Sądzimy, że jednak w dobie tylu pozytywnych aspektów tych paneli fotowoltaicznych, ta mała niedogodność nie powinna zaważyć o decyzji zakupu.

Zalety
Moc maksymalna 315W
Dostępne „od ręki” u polskich dostawców
Certyfikaty CE, Rohs
Linia dostosowana do klimatu panującego w Polsce
Współczynnik Pmax wynosi -0,38%
Wady
Tolerancja mocy wyjściowej do +3%
Ubytek mocy w ciągu 1 roku 3%, w każdym kolejnym aż 0,7%

4. Panele fotowoltaiczne Q-CELLS Q-PEAK G5.1 310 MONO 310W - nowoczesny design, wydajny

Czas na panele słoneczne Q-CELLS. Wyposażone w nową generację ogniw Q-ANTUM, panele te osiągają do 310W wydajności, co z pewnością zaspokoi potrzeby każdego mniejszego prosumenta. Nowa technologia ogniw pozwala na obniżenie kosztów produkcji. Producent postawił w przypadku tych modeli na dosyć mocno elegancki design samego sprzętu. Dzięki całkowitej czerni zastosowanej na powierzchni, panele nie tylko będą zakłócać harmonii wizualnej całego domu, a nawet mogą ubogacić ją swoją futurystyczną, acz minimalistyczną i elegancką formą.

Panele fotowoltaiczne Q-CELLS Q-PEAK G5.1 310 MONO 310W

Zastosowanie technologii Anti LID eliminuje degradację indukowaną światłem, a co za tym idzie – zwiększa wydajność całego monokrystalicznego systemu. Sprzęt ten znajduje się na średniej półce cenowej – cena pojedynczego panelu to około 630 złotych. Kolejną kwestią, która może zainteresować zwłaszcza osoby mieszkające w miejscu, gdzie pogoda nie bywa najlepszą przyjaciółką, to wytrzymałość. Dzięki przystosowanej do wysokich obciążeń ramie z nowoczesnego stopu aluminium, panele fotowoltaiczne Q-CELLS wytrzymują wiatr na poziomie aż 4000Pa i śnieg na poziomie 5400Pa. Jedną z nielicznych wad produktu jest to, iż wydajność samych paneli wynosi nieco poniżej 20%, a sama tolerancja mocy, jaką urządzenie może uzyskać wynosi maksymalnie +3%.

Producent gwarantuje nam utrzymanie wydajności zestawu na poziomie 98% w pierwszym roku, a przez kolejne lata możemy zanotować spadek maksymalnie o 0,6%. Finalnie, po 25-letnim okresie gwarancji mamy nadal w pełni funkcjonalne panele na poziomie 83,6% mocy, co jest jednym z wyższych wyników, w porównaniu z innymi producentami na rynku. Jest to więc świetny produkt dla osób myślących ekonomicznie, ale i długofalowo!

Zalety
Moc maksymalna 310W
Długotrwałe bezpieczeństwo uzysku dzięki technologiom Anti LID, Hot-Spot Protect i Traceable Quality Tra.Q
Wytrzymałość na śnieg 5400Pa i wiatr 4000Pa
12 letnia gwarancja produktu
Nowoczesny design
Wady
Tolerancja mocy wyjściowej do +3%
Współczynnik Pmax wynosi -0,39%
Wydajność do 19,2%

5. Panele fotowoltaiczne SunPower x22-370W - najbardziej wydajny

Przyszła kolej na najbardziej „mocarne” panele słoneczne w naszym zestawieniu. Mowa o SunPower x22-370W, których moc maksymalna wynosi 370W, a do tego tolerancja mocy wyjściowej może dodatkowo osiągać +5%! To nie wszystko – tak jak wspominaliśmy, najbardziej wydajnymi panelami są te monokrystaliczne. Dlatego też panel słoneczny SunPower ma wręcz niesamowity poziom efektywności pracy, który osiąga aż 22,8%! Dzięki temu też został okrzyknięty najbardziej wydajnym panelem fotowoltaicznym roku 2019!

SunPower x22-370W

Czemu zawdzięcza tak wysoki poziom wydajności, który przerasta model SARONIC z naszego zestawienia o ponad 5%? Odpowiedź jest prosta – większa ilość małych ogniw krzemowych. Panel posiada ich w sumie aż 96, z czego te mniejsze generują niższe wartości natężenia prądu. Dzięki temu dłużej się nagrzewa, jednocześnie utrzymując dłuższą sprawność. Wraz z zestawem otrzymujemy gwarancję, iż po 5 latach użytkowania, moc paneli słonecznych utrzyma się na poziomie 97%. Producent zapewnia również, że po okresie gwarancyjnym trwającym łącznie 25 lat – moc systemu fotowoltaicznego nie spadnie poniżej 92%. Jest to również rekordowy pułap wśród znanych producentów na rynku.

Jest to panel mały, ponieważ jego wymiary to zaledwie 1558 x 1046 x 46 mm. Równocześnie przy tej wielkości jest zaskakująco wydajny, a do tego zmniejszenie efektywności przy zwiększeniu temperatury wynosi jedynie -0,29%, tak więc czy produkt ten ma jakiekolwiek wady? Za tą świetną jakość niestety przyjdzie nam słono zapłacić, gdyż jeden panel tego typu to koszt dochodzący do prawie 2 tysięcy polskich złotych! Jednak jak wiemy – to, co dobre, nie może być tanie, tak więc, jeśli budżet na sprzęt tego typu nas w żaden sposób nie ogranicza – nie ma się nad czym zastanawiać, wybór wydaje się oczywisty!

Zalety
Moc do 370W
Tolerancja mocy wyjściowej do +5%
Wydajność 22,8% !!!
Współczynnik Pmax wynosi -0,29%
97% gwarancji mocy po 5 latach i aż 92% po 25 latach !!!
Wady
Wysoka cena

6. Panele fotowoltaiczne LG NeON R LG360Q1C-A5 - wysoka efektywność i odporność

Kolejną propozycją będzie również as i przodownik wydajności – panel LG NeON R LG360Q1C-A5. Znajduje się on nie tylko na drugim miejscu pod tym względem na naszej liście, ale i na ogólnym zestawieniu najbardziej wydajnych paneli fotowoltaicznych w roku 2019, zaraz za sprzętem SunPower x22-370W. Ze względu na swoją niesamowicie wysoką efektywność, cena pojedynczej sztuki takowego panelu to koszt około 1600 złotych. Czy są one warte swojej ceny? Oceń sam!

Panele fotowoltaiczne LG NeON R LG360Q1C-A5

Ten model paneli słonecznych osiąga maksymalną moc na poziomie 360W. Co prawda ich tolerancja mocy wyjściowej wynosi zaledwie +3%, jednakże sama wydajność systemu sięga aż 20,8%. Poza bardzo pokaźnym poziomem produktywności jest to sprzęt nader wytrzymały. Działa w przedziale temperaturowym od -40 stopni Celsjusza, do stopni 90, co sprawia, iż jest najbardziej odpornym na wysokie temperatury w naszym rankingu. Poza odpornością na ciepło wytrzymuje niedogodne zmiany pogodowe jak obciążenie śniegiem aż do 6000 w skali Pascala. Zawdzięcza to między innymi technologii back-contact zastosowanej również w panelu SunPower. Polega ona na tym, iż ścieżki prądowe, jak i połączenie znajdują się z tyłu panelu, co chroni poszczególne podzespoły przed przegrzaniem na słońcu. Panele słoneczne marki LG uzyskały najwyższy, 6 poziom odporności na korozje spowodowane mgłą solną i amoniakiem, co pozwala na umieszczanie ich nawet przy linii brzegowej obszarów nadmorskich.

Jedynym minusem może być całkiem wysoki wskaźnik zmian wydajnościowych w wysokiej temperaturze, która sięga około -0,37%. Dla porównania nasz ostatni kandydat z zestawienia osiąga wynik -0,25% mocy. Jednakże jest to cecha, którą sprzęt nadrabia swoją długowiecznością. Producent paneli NeON R LG360Q1C-A5 zapewnia, iż ubytek mocy po pierwszym roku to zaledwie 2% podstawowej wartości, a w kolejnych latach maksymalnie 0,5% w perspektywie rocznej. Po 25-letnim okresie gwarancyjnym moc zestawu nie powinna spaść poniżej 86% pełnej wartości, co jest całkiem imponującym wynikiem.

Zalety
Moc do 360W
Wydajność na wysokim poziomie 20,8%
Zwiększona wytrzymałość obciążenia śniegiem aż do 6000Pa
Ubytki mocy: pierwszy rok 98% mocy, każdy kolejny rok mniej niż 0,5%, po 25 latach – 86%!
Praca od -40 do 90 stopni Celsjusza
Wady
Tolerancja mocy wyjściowej do +3%
Współczynnik Pmax wynosi -0,37%

7. Panele fotowoltaiczne Panasonic N340 HIT + Series - najwydajniejszy w 2019 roku

Czas na ostatnie w zestawieniu, ale nie mniej funkcjonalne, panele fotowoltaiczne marki Panasonic, seria N340 HIT + Series. Produkowane są one w Stanach Zjednoczonych Ameryki i Malezji, jako jedne z wydajniejszych sprzętów tego typu na rynku światowym. Dla potwierdzenia tych słów - zajęły trzecie miejsce w rankingu najwydajniejszych paneli słonecznych roku 2019, zaraz za propozycjami SunPower i LG! Produktywność tego sprzętu wynosi aż 20,3%.

Panasonic N340 HIT + Series

Moc, jaką osiąga system marki Panasonic to 340W, jednakże produkt ten dodatkowo przoduje w poziomie tolerancji mocy wyjściowej. Przypominamy, iż jest to współczynnik, który traktuje o wahaniach wydajności. Średnia wartość tego czynnika wynosi od 3% do 5%. Panel z serii N340 HIT + Series posiada aż 10% tolerancję mocy, co oznacza, że może przy wahaniach wytworzyć aż 10% więcej energii! Ponadto, współczynnik zmian wydajności w wyższych temperaturach wynosi tylko -0,25%, co jest najlepszym wynikiem w naszym całym zestawieniu! Producent również zapewnia, iż w pierwszym roku wydajność może spaść do 97%, jednak w każdym kolejnym roku ubytek mocy jest na poziomie zaledwie -0,26%. Dzięki temu po okresie gwarancyjnym 25 lat wydajność systemu utrzyma się na poziomie 90,76%!

Niestety, zawsze jest jakieś „ale”. W przypadku paneli fotowoltaicznych marki Panasonic jest to dostępność. Na tę chwilę nie ma w Polsce dostawców, którzy importowaliby ten sprzęt, co zmusza potencjalnego kupca do samodzielnego zamówienia ze strony producenta. Produkty te wysyłane są z USA, a więc i cena przeliczana jest z dolarów. Według informacji na oficjalnej stronie koszt paneli plasuje się między $2.64 a $3.34 na Wat, co przy panelach 340-watowych wynosi około $1020 za jeden panel. Jest to najdroższy system z naszej listy ze względu na przymus zakupu detalicznego, jednak jest to z pewnością sprzęt z najwyższej półki.

Zalety
Moc: 340W
Moc po roku 97%, każdy kolejny rok to -0,26%, po 25 latach 90,76%
Tolerancja mocy wyjściowej aż do +10%
Współczynnik Pmax wynosi -0,25%
Wydajność: 20,3%
Wady
Gwarancja wprost u producenta w USA
Ciężka dostępność u polskich dostawców
Bardzo wysoka cena, ok 1020$ za panel



Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij