Close

Który ciśnieniomierz wybrać? Ranking aparatów do pomiaru ciśnienia

W 2018 roku ponad 30% populacji w Polsce chorowało na nadciśnienie. Ta liczba z czasem się nie zmniejsza. Coraz więcej młodych, a nawet dzieci, pada ofiarą tego cichego zabójcy, czyli zbyt wysokiego ciśnienia tętniczego. Na szczęście, stan zdrowia swojej rodziny można kontrolować za pomocą niewielkiego, przenośnego i prostego w użyciu urządzenia - ciśnieniomierza. Jak go poprawnie używać? Na co zwrócić uwagę, aby kupić najlepsze urządzenie? Czy ciśnieniomierz nadgarstkowy jest dla wszystkich? Odpowiedź na nurtujące Cię pytania znajdziesz w poniższym poradniku.

Aktualizacja: Czerwiec 2024

Ciśnieniomierz co to jest i dlaczego powinno się mieć go w domu?

Ciśnieniomierz (aparat do mierzenia ciśnienia) to urządzenie do pomiaru ciśnienia skurczowego, rozkurczowego i tętna. Chociaż stanowi podstawowe wyposażenie gabinetów lekarskich, to równie często jest spotykany w domach.

Dlaczego warto mieć ciśnieniomierz w domu?

Wysokie ciśnienie nazywane jest cichym zabójcą. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że ich ciśnienie krwi odbiega od normy. Niestety, nadciśnienie to główny powód zawałów serca i wylewów krwi do mózgu. A w bardzo prosty sposób można się przed nim ustrzec, kontrolując regularnie swój stan zdrowia i stosując odpowiednie leczenie farmakologiczne. Ciśnieniomierz to więc idealne urządzenie do wykonywania badania w domu; jest prosty w obsłudze, całkowicie bezpieczny i w mgnieniu oka podaje wynik. 

Dwa najpopularniejsze rodzaje ciśnieniomierzy do użytku domowego to ciśnieniomierz naramienny i nadgarstkowy. Jaki ciśnieniomierz wybrać i kiedy?

Jakie są rodzaje ciśnieniomierzy?

CIŚNIENIOMIERZ NARAMIENNY CIŚNIENIOMIERZ NARAMIENNY
+ niezwykle precyzyjne i wiarygodne wyniki
+ zwykle posiada większy monitor
- problem z jego użytkowaniem mogą mieć osoby z nadwagą i szerokimi ramionami
CIŚNIENIOMIERZ NADGARSTKOWY CIŚNIENIOMIERZ NADGARSTKOWY
+ małe urządzenie
+ wygodniejszy w podróży
+ prostsza i bardziej komfortowa obsługa
- mniej precyzyjne wyniki
- nie zalecany dla osób z miażdżycą

Ciśnieniomierz naramienny

Najpopularniejsze urządzenie do pomiaru ciśnienia. Ciśnieniomierze naramienne wyposażone są w specjalny mankiet pomiarowy, który zakłada się na ramię, powyżej łokcia. Po uruchomieniu urządzenia, mankiet napełnia się powietrzem, dzięki czemu aparat jest w stanie dokonać pomiaru ciśnienia krwi z tętnicy ramiennej.

Używanie ciśnieniomierza na ramię pozwala uzyskiwać niezwykle precyzyjne i wiarygodne wyniki. Niestety, nawet one nie są pozbawione wad. Musisz wiedzieć, że ich zastosowanie jest nieco ograniczone. Szerokość standardowego mankietu waha się od 22 do 40 cm. Oznacza to, że osoby otyłe i o obwodzie ramienia większym niż 40 cm nie będą w stanie komfortowo korzystać z naramiennego ciśnieniomierza.

Ciśnieniomierz nadgarstkowy

W przeciwieństwie do ciśnieniomierzy naramiennych, te modele umieszcza się niżej - na wysokości nadgarstka. Różnią się więc miejscem dokonywanego pomiaru. W przypadku ciśnieniomierzy nadgarstkowych jest to tętnica promieniowa.

Modele zakładane na nadgarstek polecane są osobom, które ze względu na wysoką wagę, nie są w stanie korzystać ciśnieniomierzy na ramię. Z drugiej strony, mają one także szereg ograniczeń. Nie zaleca się używania ich przez osoby powyżej 65. roku życia. Nie wolno ich stosować również u dzieci. 

Naramienny czy nadgarstkowy?

Oba ciśnieniomierze mają swoje wady i zalety. Jednak jeśli Twoja waga lub obwód ramienia na to pozwalają, wybierz zawsze model naramienny. Jego zastosowanie jest o wiele bardziej uniwersalne (nadaje się dla dzieci i osób w podeszłymi wieku), a pomiary bardziej precyzyjne.

Z drugiej strony, jeśli należysz do osób, których obwód ramienia jest szerszy od standardowych mankietów, wybierz automatyczny ciśnieniomierz na nadgarstek. Pozwoli Ci on kontrolować ciśnienie krwi w zaciszu swojego domu chociaż w przybliżeniu.

Który ciśnieniomierz lepszy naramienny czy nadgarstkowy?

Nie wszystkie aparaty do mierzenia ciśnienia działają jednakowo. W zależności od danego rodzaju, ciśnieniomierz może być mniej lub bardziej dokładny. Może nadawać się dla osób otyłych lub kompletnie nie zdawać egzaminu w takim przypadku.


ZOBACZ TEŻ: Który pulsoksymetr wybrać? Ranking i porady przy wyborze


Jak wybrać ciśnieniomierz? Na co zwrócić uwagę?

Nie wybierzesz odpowiedniego ciśnieniomierza nie znając kluczowych parametrów. Jakie aspekty wziąć pod uwagę, wybierając urządzenie do monitorowania ciśnienia?

RODZAJ APARATU DO POMIARU CIŚNIENIA
RODZAJ APARATU DO POMIARU CIŚNIENIA

W zależności od Twojej wagi, umięśnienia lub po prostu obwodu ramienia, możesz potrzebować ciśnieniomierza nadgarstkowego. Z drugiej strony, nie dla każdego jest on polecany. Wybierając ciśnieniomierz pamiętaj o czynnikach (waga, wiek), które powinny zadecydować o wyborze rodzaju ciśnieniomierza.

PRZEZNACZENIE (DOROŚLI/DZIECI)
PRZEZNACZENIE (DOROŚLI/DZIECI)

W przypadku aparatów dla dorosłych sprawa jest prosta. Komplikuje się jednak znacznie, gdy zaczynamy szukać odpowiedniego modelu dla najmłodszych. Pamiętaj, ciśnieniomierz dla dzieci musi być koniecznie nadgarstkowy i dodatkowo wyposażony w mankiet pomiarowy o odpowiednim obwodzie.

OPCJA REGULACJI PASA POMIAROWEGO
OPCJA REGULACJI PASA POMIAROWEGO

Regulacja pasa pomiarowego, która zależy od konkretnego rozmiaru, może zaważyć na uzyskaniu prawidłowego wyniku. Pamiętaj, aby upewnić się, że model, który wybierasz, posiada obwód odpowiedni dla obwodu Twojej ręki.

JAKOŚĆ I POSIADANE CERTYFIKATY MEDYCZNE
JAKOŚĆ I POSIADANE CERTYFIKATY MEDYCZNE

Produkty medyczne dopuszczone do obrotu na terenie Unii Europejskiej muszą posiadać niezbędne certyfikaty. Certyfikaty takie jak CE lub ISO świadczą o wysokiej jakości wykonania, prawidłowym działaniu i bezpieczeństwie zastosowanych materiałów.

Który ciśnieniomierz wybrać? Ranking ciśnieniomierzy

Tech-Med TMA-10 ciśnieniomierz naramienny do domu

★★★★★
Tech-Med TMA-10 ciśnieniomierz naramienny do domu
SPECYFIKACJA
MIEJSCE POMIARU: Ramię
ZASILANIE: Bateryjne/microUSB
ROZMIAR MANKIETU: 22-32 cm
Sprawdź cenę

Technologia godna zaufania

Ciśnieniomierz Tech-Med to standardowe urządzenie do kontrolowania ciśnienia, który ma dodatkową funkcję rozpoznawania arytmii serca. Zasilany jest na baterie, jednak posiada także wejście na port USB, które pozwala na ładowanie za pomocą zasilacza (nie ma go w zestawie).

Dodatkowe funkcje

Model TMA-10 wyposażony jest w dodatkowe funkcje jak obliczanie średniego wyniku z trzech ostatnich pomiarów oraz funkcję ochrony przed zbytnim napompowaniem mankietu. Wbudowana pamięć pozwala na zapisywanie dla dwóch osób wyników pomiaru do maksymalnie 99 wartości.

ZALETY
WADY
+ ciśnieniomierz spełnia wymogi dot. wyrobów medycznych
+ czytelny wyświetlacz typu LCD
+ zapisuje do 99 pomiarów dla jednej osoby
+ posiada zabezpieczenie przed nadmiernym napompowaniem mankietu
- maksymalny obwód ramienia nie może przekraczać 32 cm
- nie posiada funkcji głosowej
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Produkt wart swojej ceny. Naprawdę porządne wykonanie” - Leon, Kędzierzyn-Koźle
“Bardzo fajny sprzęt, powinien być w każdym domu. Dzięki prostocie obsługi dobry dla starszych ludzi” - Jakub, Mikołajki

OROMED Oro-N2 automatyczny naramienny aparat do mierzenia ciśnienia

★★★★★
OROMED Oro-N2 automatyczny naramienny aparat do mierzenia ciśnienia
SPECYFIKACJA
MIEJSCE POMIARU: Ramię
ZASILANIE: Bateryjne/microUSB
ROZMIAR MANKIETU: 22-32 cm
Sprawdź cenę

W trosce o Twoje zdrowie

Model Oro-N2 to najnowszy ciśnieniomierz od polskiego producenta sprzętu medycznego. Urządzenie służy nie tylko do monitorowania ciśnienia, ale także do wykrywania pierwszych objawów arytmii i nadciśnienia.

Przydatne funkcje

W zestawie Oro-N2 znajdziesz czytelny wyświetlacz typu LCD i standardowy mankiet (22 - 40 cm). Ciśnieniomierz jest wyposażony w funkcję samokontroli mankietu i automatycznego wykrywania ruchu. W przeciwieństwie do ciśnieniomierzy z lepszą pamięcią ten model zapamiętuje tylko maksymalnie 45 pomiarów dla dwóch osób.

ZALETY
WADY
+ przeznaczony do mierzenia ciśnienia, wykrywania arytmii i nadciśnienia
+ posiada funkcję samokontroli mankietu i wykrywania ruchu
+ wyposażony w czytelny wyświetlacz, odpowiedni nawet dla osób ze słabym wzrokiem
+ wyróżnia go niezwykle dokładny pomiar, który został przetestowany w warunkach klinicznych
- zapamiętuje maksymalnie do 90 pomiarów
- maksymalny obwód ramienia nie może przekraczać 40 cm
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Posiadam go już od roku, cały czas działa bez zarzutu, a pomiary są dokładne” - Artur, Augustów
“Mierzy dokładnie, z niczym nie mam problemu, komfort użytkowania w porządku” - Alina, Nowa Sól

Misure ciśnieniomierz naramienny B22

★★★★★
Misure ciśnieniomierz naramienny B22
SPECYFIKACJA
MIEJSCE POMIARU: Ramię
ZASILANIE: Bateryjne/microUSB
ROZMIAR MANKIETU: 22-40 cm
Sprawdź cenę

Wysoka jakość w Twoim domu

Ciśnieniomierz Misure B22 może być używany do pomiaru krwi w gabinetach lekarskich czy zabiegowych. Jest to więc naprawdę doskonała technologia, którą możesz mieć na wyciągnięcie ręki w swoim domu. Do stworzenia tego modelu wykorzystano najwyższej jakości materiały.

Certyfikowany wyrób medyczny

Ciśnieniomierz spełnia normy europejskie dotyczące pomiaru ciśnienia krwi. Jest to w pełni bezpieczny, certyfikowany produkt medyczny. Model ten posiada rezystancyjny czujnik ciśnienia i wykorzystuje oscylometryczną metodę pomiaru.

ZALETY
WADY
+ certyfikaty europejskie
+ szybki i wygodny pomiar
+ możliwość wymiany mankietu
+ szeroki zakres mankietu
- jest lekki, więc łatwo zmienić jego pozycję przy badaniu, co może zaburzyć wynik
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Ogromny plus za polskie komunikaty głosowe i duży wyświetlacz. Polecam dla każdego” - Władysław, Pabianice
“Bardzo mnie rozbawiła funkcja głosowa podsumowująca wyniki, o muzyce relaksacyjnej nie wspomnę, ale 70-letnia mama zachwycona – a o to chodziło :)” - Karolina, Tarczyn

Omron M3 Comfort naramienny ciśnieniomierz z zasilaczem

★★★★☆
Omron M3 Comfort naramienny ciśnieniomierz z zasilaczem
SPECYFIKACJA
MIEJSCE POMIARU: Ramię
ZASILANIE: Bateryjne/microUSB
ROZMIAR MANKIETU: 22-42 cm
Sprawdź cenę

Idealny dla każdego

Automatyczny ciśnieniomierz do wykonywania pomiarów z tętnicy ramiennej. Model M3 to urządzenie zasilane za pomocą baterii lub zasilacza dołączonego do zestawu. Dzięki wbudowanej pamięci, daje możliwość zapisywania wyników pomiarów dla dwóch członków rodziny.

Idealnie przylegający mankiet

Ciśnieniomierz Omron wyposażony jest w mankiet odpowiedni dla osób o obwodzie ręki od 22 do 42 cm. W celu wygodnego kontrolowania pompowania urządzenie wykorzystuje zaawansowaną technologię IntelliSense. Unikalny mankiet Inteli Wrap Cuff posiada dokładną strefę pomiarowią i idealnie dopasowuje się do kształtu ramienia.

ZALETY
WADY
+ posiada wbudowany czujnik ruchu
+ przetestowany w warunkach klinicznych
+ pozwala na zapisywanie pomiarów dla dwóch osób
- produkt z wysokiej półki cenowej
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Dobra jakość wykonania całego urządzenia – zarówno maszynki, jak i mankietu. Dodatkowo w zestawie futerał z zamkiem” - Stanisława, Wąchock
“Mógłby być trochę tańszy, ale jestem z niego zadowolona – każdy pomiar jest prawidłowy” - Natalia, Pilica

Optimum HZ 8568 ciśnieniomierz naramienny

★★★★☆
Optimum HZ 8568 ciśnieniomierz naramienny
SPECYFIKACJA
MIEJSCE POMIARU: Ramię
ZASILANIE: Bateryjne/microUSB
ROZMIAR MANKIETU: 22-32 cm
Sprawdź cenę

Technologia FuzzyLogic

Ciśnieniomierz wykorzystuje technologię FuzzyLogic. Jest to zaawansowana i innowacyjna metoda pomiaru ciśnienia, której głównym założeniem jest zindywidualizowane dopasowanie ilości powietrza w mankiecie pomiarowym do wymagań pacjenta.

Wysoka jakość pomiaru

Ten model można zakupić zarówno na użytek domowy, jak i szpitalny. Świadczy to o jego wysokiej jakości. Prostota obsługi ogranicza się do wykorzystania jednego przycisku, który pozwala na wykonanie pomiaru ciśnienia. Dodatkowym plusem jest funkcja rozpoznawania arytmii serca (IHB).

ZALETY
WADY
+ funkcja pomiaru arytmii serca
+ intuicyjny i czytelny wyświetlacz
+ technologia FuzzyLogic
- dość wolno pompuje powietrze
- brak pokrowca
- brak komunikatów dźwiękowych
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Ciśnieniomierz jest świetny, cichy i lekki, można go zabrać ze sobą wszędzie” - Olga, Krotoszyn
“Idealny do domowego użytku, pompuje może wolniej niż inne aparaty, ale za to jest cichy” - Zofia, Działdowo

Esperanza Verve - standardowy naramienny ciśnieniomierz

★★★★☆
Esperanza Verve - standardowy naramienny ciśnieniomierz
SPECYFIKACJA
MIEJSCE POMIARU: Ramię
ZASILANIE: Bateryjne/zasilacz DC 6V
ROZMIAR MANKIETU: 22-32 cm
Sprawdź cenę

W trosce o osoby z wadami wzroku

Propozycja ciśnieniomierza od Esperanzy. Tym razem jest to naramienny ciśnieniomierz do pomiaru tętna i ciśnienia. Urządzenie jest wyposażone czytelny wyświetlacz i intuicyjne przyciski, odpowiednie nawet dla osób z dużą wadą wzroku.

Podstawowy produkt

Dołączony do zestawu mankiet charakteryzuje się obwodem od 22 do 32 cm, czyli nieco mniej niż inne modele. Ciśnieniomierz zasilany jest bateriami typu AAA lub zasilaczem, który jednak nie znajduje się w zestawie.

ZALETY
WADY
+ duży, czytelny wyświetlacz
+ intuicyjny panel, odpowiedni nawet dla starszych osób
+ posiada certyfikat CE
+ niska cena
- mały rozmiar mankietu
- brak funkcji wykrywania arytmii
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Produkt zgodny z opisem i adekwatny do ceny. Na razie działa bez zarzutu” - Anna, Tomyśl
“Posiada wszystko co potrzeb do pomiaru ciśnienia, spełnia swoje zadanie i moje oczekiwania” - Marian, Bytów

Esperanza Vigor - tani ciśnieniomierz na nadgarstek

★★★☆☆
Esperanza Vigor - tani ciśnieniomierz na nadgarstek
SPECYFIKACJA
MIEJSCE POMIARU: Nadgarstek
ZASILANIE: Bateryjne
ROZMIAR MANKIETU: 22-32 cm
Sprawdź cenę

Mniejszy odpowiednik

Nadgarstkowy aparat do mierzenia pomiaru od popularnej firmy Esperanza. Urządzenie, pomimo swoich niewielkich rozmiarów, posiada czytelny wyświetlacz LCD. Ciśnieniomierz zasilany jest na baterie i posiada standardowe funkcje pomiaru ciśnienia oraz pulsu i pozwala na zapisanie w pamięci maksymalnie 90 pomiarów.

Funkcjonalny i solidny

Produkt jest certyfikowany (CE) i w pełni bezpieczny w użyciu. Otrzymał nagrodę Jakość Roku Złoto oraz znak Good Brand 2017. Mamy tu także funkcję pomiaru wielokrotnego, wskaźnik wysokiego poziomu ciśnienia krwi oraz funkcję wykrywania arytmii.

ZALETY
WADY
+ mankiet o szerokości 22-32 cm
+ czytelny wyświetlacz
+ niska cena
- nie jest przeznaczony dla osób powyżej 65. roku życia
- jakość wykonania pozostawia wiele do życzenia
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Ciśnieniomierz działa dobrze, ale trzeba porządnie zacisnąć opaskę, w przeciwnym razie pomiar się nie uda” - Arnold, Busko-Zdrój
“Całkiem wiarygodny, dobre rozwiązanie, jeśli nie chcemy zabierać dużego ciśnieniomierza w podróż” - Katarzyna, Kielce

Microlife BP A2 - urządzenie do pomiaru ciśnienia z zasilaczem

★★★☆☆
Microlife BP A2 - urządzenie do pomiaru ciśnienia z zasilaczem
SPECYFIKACJA
MIEJSCE POMIARU: Ramię
ZASILANIE: Bateryjne/sieciowe
ROZMIAR MANKIETU: 22-42 cm
Sprawdź cenę

Pewna marka

Ciśnieniomierz Microlife to standardowe urządzenie do monitorowania poziomu ciśnienia i tętna. Rozmiar mankietu pomiarowego dołączonego do zestawu wynosi od 22 cm do 42 cm. Zastosowany system Gentle+ zapewnia optymalny poziom powietrza w rękawie, dzięki czemu pomiar jest komfortowy.

W trosce o jak najlepszy pomiar

Microlife BP A2 posiada także wskaźnik ruchu i funkcję wykrywania arytmii. Jego skuteczność i bezpieczeństwo zostały przetestowane klinicznie. Dużą zaletą jest wprowadzona do urządzenia klasyfikacja ryzyka zgodna z wytycznymi WHO.

ZALETY
WADY
+ wyposażony w funkcję wykrywania arytmii
+ odpowiedni dla osób o obwodzie ręki do 42 cm
+ czytelny wyświetlacz
+ zajmuje mało miejsca, więc jest łatwy w przechowywaniu
- wysoka cena
- urządzenie zapisuje tylko 30 ostatnich pomiarów
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Łatwy w obsłudze, dobra marka, świetna jakość. Polecam” - Piotr, Bydgoszcz
“Mama zadowolona, a ten mankiet praktycznie na każdy obwód ramienia pasuje, więc każdy z rodziny skorzysta” - Mariola, Olsztyn

Braun ExactFit 3 - nowoczesny aparat do mierzenia ciśnienia

★★★☆☆
Braun ExactFit 3 - nowoczesny aparat do mierzenia ciśnienia
SPECYFIKACJA
MIEJSCE POMIARU: Ramię
ZASILANIE: Bateryjne
ROZMIAR MANKIETU: 22-32 cm oraz 32-42 cm
Sprawdź cenę

Pomiary ciśnienia w Twoim smartfonie

Ciśnieniomierz od firmy Braun pozwala nie tylko zmierzyć wysokość ciśnienia skurczowego, rozkurczowego, tętna i wykrywania oznaków arytmii. Umożliwia także wprowadzanie wyników do specjalnej aplikacji Braun Healthy Heart i pomiar oddzielnych wartości dla dwóch użytkowników.

Dokładny i niezawodny

Dzięki wbudowanemu wskaźnikowi norm WHO, od razu pozwala na skontrolowanie uzyskanego wyniku. Ciśnieniomierz dokonuje pomiarów metodą oscylometryczną, a dokładność tych pomiarów została potwierdzona klinicznie. W celu polepszenia kontroli wyników posiada funkcję uśredniania 3 ostatnich pomiarów.

ZALETY
WADY
+ produkt przetestowany klinicznie
+ posiada nowoczesny design i czytelny wyświetlacz
+ umożliwia połączenie z aplikacją Braun do monitorowania stanu zdrowia
- bardzo wysoka cena
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Starszej osobie samodzielna obsługa nie stwarza problemu. Dzięki aplikacji mogę mieć stan zdrowia rodziców zawsze na oku” - Dominika, Gniezno
“Zdecydowanie nie żałuję zakupu – to sprzęt na lata, warto dołożyć więcej pieniędzy i mieć pewność prawidłowych pomiarów” - Justyna, Dąbrowa Górnicza

Kardio-test Medical ciśnieniomierz nadgarstkowy

★★★☆☆
Kardio-test Medical ciśnieniomierz nadgarstkowy
SPECYFIKACJA
MIEJSCE POMIARU: Nadgarstek
ZASILANIE: Bateryjne
ROZMIAR MANKIETU: 12,5-21,5 cm
Sprawdź cenę

Poręczny i praktyczny

Kolejny model aparatu do mierzenia ciśnienia na nadgarstku. Oprócz mierzenia ciśnienia i tętna, urządzenie pomaga także wykrywać objawy arytmii serca (IHB). Wszystkie wyniki wyświetlają się na czytelnym ekranie dodatkowo wyposażonym w intuicyjne przyciski.

Testowany klinicznie

Ciśnieniomierz Kardio-test zapewnia najwyższą, kliniczną dokładność wskazań pomiaru ciśnienia tętniczego krwi. Jest urządzeniem medycznym dopuszczonym do użytkowania w jednostkach Opieki Medycznej. Wiarygodność pomiarów została potwierdzona w czasie badań klinicznych.

ZALETY
WADY
+ klinicznie potwierdzona wiarygodność pomiarów
+ eleanckie i wytrzymałe etui
+ pamięć 120 ostatnich wyników
- niewielki rozmiar mankietu
- nie można go wyłączyć inaczej, niż poprzez wyjęcie baterii
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Nie kosztuje dużo i jest w miarę dokładny. Kupiłam mamie (75 lat) i nie ma problemu.” - Ela, Radom
“Mały, poręczny i spełnia swoje zadanie. Dzięki dużym cyfrom łatwo odczytać wynik” - Bogdan, Poznań

Jaki powinien być dobry aparat do mierzenia ciśnienia?

Jaki powinien być dobry aparat do mierzenia ciśnienia?

Dobry ciśnieniomierz to taki, który wykonuje pomiar w sposób dokładny, rzetelny i wiarygodny. Urządzenia te służą do kontrolowania swojego stanu zdrowia, zmian w ciśnieniu, a nawet wykrywaniu objawów arytmii. Jego niezawodne działanie jest w tym wypadku najważniejsze. 

Najlepszym sposobem na zyskanie pewności, że ciśnieniomierz spełni swoje zadanie, jest sprawdzenie certyfikatów jakie posiada. Modele, które spełniają normy europejskie dotyczące sprzętu i wyrobów medycznych, będą wiarygodne i skuteczne.

Dobry aparat do mierzenia ciśnienia to także taki, który posiada funkcję zapisywania określonej liczby wyników dla jednej, dwóch, a nawet trzech osób. Ta funkcja pozwala na monitorowanie zmian ciśnienia i śledzenie postępów w leczeniu. Na dodatek nie wymaga ręcznego zapisywania pomiarów.


ZOBACZ TEŻ: Który nebulizator wybrać? Porady i ranking


Ciśnieniomierz co mierzy i o czym świadczą parametry?

Nazwa wskazuje, że ciśnieniomierz mierzy tylko ciśnienie. W rzeczywistości mierzy on:

 • ciśnienie skurczowe - ciśnienie, z jakim wyrzucana jest krew przez lewą komorę serca podczas skurczu. Jego wartość jest kluczowa w diagnostyce nadciśnienia u osób powyżej 50. roku życia.
 • ciśnienie rozkurczowe - ciśnienie krwi w fazie spoczynku, czyli w momencie, gdy serce rozluźnia się i napełnia się nową porcją krwi.
 • tętno/puls - liczba uderzeń serca wykonywanych w ciągu jeden minuty. To podstawowy parametr, który umożliwia kontrolę układu krwionośnego.

Ciśnieniomierz jak odczytywać pomiary?

Wartości ciśnienia wykonane za pomocą ciśnieniomierza zawsze wyświetlają się w określonej kolejności. Co oznaczają pomiary ciśnienia krwi?

 1. Pierwsza liczba oznacza wysokość ciśnienia skurczowego (SYS).
 2. Druga liczba oznacza wysokość ciśnienia rozkurczowego (DIA).
 3. Trzeci liczba reprezentuje poziom tętna (pulsu).

Jakie są wartości norm dla pomiarów dokonywanych ciśnieniomierzem?

Normy dla ciśnienia skurczowego i rozkurczowego zostały uregulowane przez Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego. Przestrzeganie ustalonych wartości pomoże Ci kontrolować wszelkie zmiany w wysokości ciśnienia i trzymać rękę na pulsie. Oczywiście, normy mogą być nieco inne dla osób starszych, kobiet w ciąży, dzieci czy cukrzyków.

Dla dorosłych

W przypadku dorosłych o prawidłowym ciśnieniu mówimy, gdy jego wartość nie przekracza 120/80 mmHg. Ciśnienie skurczowe wynosi 120, natomiast ciśnienie rozkurczowe 80. Jeżeli wartości są wyższe istnieje ryzyko nadciśnienia. Zalecamy kontakt z lekarzem pierwszego kontaktu lub kardiologiem, który podejmie odpowiednie kroki.

W przypadku kobiet w ciąży, ciśnienie skurczowe i rozkurczowe może zmieniać się w trakcie trwania ciąży. I jest to całkiem normalne zjawisko, dopóki jego wartość nie będzie zbyt wysoka (powyżej 140/90 mmHg) lub zbyt niska (poniżej 90/60 mmHg). 

Dla dzieci

W przypadku dzieci, prawidłowe wartości ciśnienia skurczowego i rozkurczowego zależą od wieku i tzw. centyla wzrostu (średniego wzrostu dzieci tej samej płci i w tym samym wieku). Ponadto są inne dla chłopców i dziewcząt.

Odczytywanie prawidłowego wyniku dla dziecka odbywa się przy użyciu siatek centylowych, które są ogólnodostępne w internecie. 

Ciśnieniomierz jak mierzyć ciśnienie? Kilka porad

Jak mierzyć ciśnienie?

Odpowiednie mierzenie ciśnienia jest kluczowe. Wiele czynników może wpłynąć na wynik negatywnie:

 • wysiłek fizyczny
 • stres
 • spożywanie alkoholu i napojów z  kofeiną
 • spożywanie obfitych posiłków
 • palenie papierosów
 • gorączka

Przed badaniem ciśnienia pamiętaj, aby wykluczyć wszystkie powyższe czynniki. Tylko wówczas masz pewność, że otrzymasz rzetelny wynik, który dokładnie oddaje Twój stan zdrowia. Pamiętaj także o odpowiednim poziomie baterii/akumulatora.

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie?

 1. Zanim wykonasz pomiar, rozluźnij się i wycisz przez ok. 5-10 minut.
 2. Usiądź wygodnie, ale stabilnie na krześle. Oprzyj plecy o oparcie, a stopy umieść równolegle na podłodze. Ciśnieniomierz umieść na płaskiej powierzchni.
 3. Załóż mankiet na nagie ramię (lub na nadgarstek, w zależności od posiadanego modelu). W przypadku modeli naramiennych, załóż mankiet powyżej łokcia na wysokości serca.
 4. Oprzyj przedramię stabilnie o blat dłonią do góry.
 5. Włącz urządzenie i rozpocznij pomiar.

Pamiętaj - w trakcie wykonywanego badania pod żadnym pozorem nie rozmawiaj! Bądź rozluźniony i oddychaj swobodnie. Po zakończeniu mierzenia ciśnienia, urządzenie powiadomi Cię za pomocą sygnału dźwiękowego. Dla pewności możesz wykonać kolejne dwa badania, pamiętając o zachowaniu trzy minutowych odstępów czasowych. Średnia z ostatnich trzech wartości da Ci bardziej wiarygodny wynik.

Jeśli przyjmujesz leki na nadciśnienie, zawsze mierz ciśnienie przed ich zażycie. W godzinach porannych pamiętaj, aby zrobić to przed pierwszym posiłkiem.

Podsumowanie

Ciśnieniomierz to na pozór niepozorny gadżet, który posiadają jedynie osoby chore na nadciśnienie. Nic bardziej mylnego! Każdy powinien mieć je w domu, aby na bieżąco kontrolować ciśnienie krwi, a więc i stan układu krwionośnego. Nieleczone nadciśnienie niesie wiele konsekwencji. Koszt domowego ciśnieniomierza jest zdecydowanie niższy niż koszty rehabilitacji po udarze mózgu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij