Close

Który ciśnieniomierz wybrać? Ranking aparatów do pomiaru ciśnienia

W 2018 roku ponad 30% populacji w Polsce chorowało na nadciśnienie. Ta liczba z czasem się nie zmniejsza. Coraz więcej młodych, a nawet dzieci, pada ofiarą tego cichego zabójcy, czyli zbyt wysokiego ciśnienia tętniczego. Na szczęście, stan zdrowia swojej rodziny można kontrolować za pomocą niewielkiego, przenośnego i prostego w użyciu urządzenia – ciśnieniomierza. Jak go poprawnie używać? Na co zwrócić uwagę, aby kupić najlepsze urządzenie? Czy ciśnieniomierz nadgarstkowy jest dla wszystkich? Odpowiedź na nurtujące Cię pytania znajdziesz w poniższym poradniku.

Ciśnieniomierz co to jest i dlaczego powinno się mieć go w domu?

Ciśnieniomierz (aparat do mierzenia ciśnienia) to urządzenie do pomiaru ciśnienia skurczowego, rozkurczowego i tętna. Chociaż stanowi podstawowe wyposażenie gabinetów lekarskich, to równie często jest spotykany w domach.

Dlaczego warto mieć ciśnieniomierz w domu?

Wysokie ciśnienie nazywane jest cichym zabójcą. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że ich ciśnienie krwi odbiega od normy. Niestety, nadciśnienie to główny powód zawałów serca i wylewów krwi do mózgu. A w bardzo prosty sposób można się przed nim ustrzec, kontrolując regularnie swój stan zdrowia i stosując odpowiednie leczenie farmakologiczne. Ciśnieniomierz to więc idealne urządzenie do wykonywania badania w domu; jest prosty w obsłudze, całkowicie bezpieczny i w mgnieniu oka podaje wynik. 

Który ciśnieniomierz lepszy naramienny czy nadgarstkowy?

Nie wszystkie aparaty do mierzenia ciśnienia działają jednakowo. W zależności od danego rodzaju, ciśnieniomierz może być mniej lub bardziej dokładny. Może nadawać się dla osób otyłych lub kompletnie nie zdawać egzaminu w takim przypadku.

Dwa najpopularniejsze rodzaje ciśnieniomierzy do użytku domowego to ciśnieniomierz naramienny i nadgarstkowy. Jaki ciśnieniomierz wybrać i kiedy?

Ciśnieniomierz naramienny

Najpopularniejsze urządzenie do pomiaru ciśnienia. Ciśnieniomierze naramienne wyposażone są w specjalny mankiet pomiarowy, który zakłada się na ramię, powyżej łokcia. Po uruchomieniu urządzenia, mankiet napełnia się powietrzem, dzięki czemu aparat jest w stanie dokonać pomiaru ciśnienia krwi z tętnicy ramiennej.

Używanie ciśnieniomierza na ramię pozwala uzyskiwać niezwykle precyzyjne i wiarygodne wyniki. Niestety, nawet one nie są pozbawione wad. Musisz wiedzieć, że ich zastosowanie jest nieco ograniczone. Szerokość standardowego mankietu waha się od 22 do 40 cm. Oznacza to, że osoby otyłe i o obwodzie ramienia większym niż 40 cm nie będą w stanie komfortowo korzystać z naramiennego ciśnieniomierza.

Ciśnieniomierz nadgarstkowy

W przeciwieństwie do ciśnieniomierzy naramiennych, te modele umieszcza się niżej – na wysokości nadgarstka. Różnią się więc miejscem dokonywanego pomiaru. W przypadku ciśnieniomierzy nadgarstkowych jest to tętnica promieniowa.

Modele zakładane na nadgarstek polecane są osobom, które ze względu na wysoką wagę, nie są w stanie korzystać ciśnieniomierzy na ramię. Z drugiej strony, mają one także szereg ograniczeń. Nie zaleca się używania ich przez osoby powyżej 65. roku życia. Nie wolno ich stosować również u dzieci. 

Naramienny czy nadgarstkowy?

Oba ciśnieniomierze mają swoje wady i zalety. Jednak jeśli Twoja waga lub obwód ramienia na to pozwalają, wybierz zawsze model naramienny. Jego zastosowanie jest o wiele bardziej uniwersalne (nadaje się dla dzieci i osób w podeszłymi wieku), a pomiary bardziej precyzyjne.

Z drugiej strony, jeśli należysz do osób, których obwód ramienia jest szerszy od standardowych mankietów, wybierz automatyczny ciśnieniomierz na nadgarstek. Pozwoli Ci on kontrolować ciśnienie krwi w zaciszu swojego domu chociaż w przybliżeniu.


ZOBACZ TEŻ: Który pulsoksymetr wybrać? Ranking i porady przy wyborze


Który ciśnieniomierz wybrać? Ranking ciśnieniomierzy

1. Misure B26 – elektroniczny ciśnieniomierz naramienny

Misure B26 - elektroniczny ciśnieniomierz naramienny

Ciśnieniomierz Misure to wielofunkcyjny aparat do mierzenia ciśnienia i wykrywania objawów arytmii oraz nadciśnienia. Wyposażony jest w standardowy mankiet o szerokości od 22 do 40 cm. Zasilany jest na dwa sposoby – za pomocą standardowych baterii AAA lub zewnętrznym zasilaczem na USB.

Urządzenie wyświetla wszystkie wyniki na czytelnym ekranie LCD, dlatego idealnie nadaje się dla osób starszych i z poważną wadą wzroku. Dzięki wbudowanej pamięci, model B26 pozwala na zapisywanie do 120 wyników dla dwóch osób. Natomiast funkcja głosowa umożliwia używanie go przez osoby niedowidzące.

Misure B26 to najwyższej klasy ciśnieniomierz do domu, co potwierdza certyfikat CE wyrobów medycznych. Urządzenie spełnia także normy europejskie pomiaru krwi.

Zalety
ciśnieniomierz przeznaczony do pomiaru ciśnienia i wykrywania objawów arytmii
wyposażony w czytelny wyświetlacz
funkcja głosowa pomaga przy obsłudze przez osoby niedowidzące
funkcja ruchu i samokontroli mankietu pozwala na osiągnięcie precyzyjnych wyników podczas badania
urządzenie zapamiętuje do 240 wyników
Wady
maksymalny obwód mankietu wynosi 40 cm

2. OROMED Oro-N2 – automatyczny naramienny aparat do mierzenia ciśnienia

OROMED Oro-N2 - automatyczny naramienny aparat do mierzenia ciśnienia

Model Oro-N2 to najnowszy ciśnieniomierz od polskiego producenta sprzętu medycznego.  Urządzenie służy nie tylko do monitorowania ciśnienia, ale także do wykrywania pierwszych objawów arytmii i nadciśnienia.

W zestawie Oro-N2 znajdziesz czytelny wyświetlacz typu LCD i standardowy mankiet (22 – 40 cm). Ciśnieniomierz jest wyposażony w funkcję samokontroli mankietu i automatycznego wykrywania ruchu. W przeciwieństwie do swojego poprzednika, ten model zapamiętuje tylko maksymalnie 45 pomiarów dla dwóch osób.

Zalety
przeznaczony do mierzenia ciśnienia, wykrywania arytmii i nadciśnienia
posiada funkcję samokontroli mankietu i wykrywania ruchu
wyposażony w czytelny wyświetlacz, odpowiedni nawet dla osób ze słabym wzrokiem
wyróżnia go niezwykle dokładny pomiar, który został przetestowany w warunkach klinicznych
Wady
zapamiętuje maksymalnie do 90 pomiarów
maksymalny obwód ramienia nie może przekraczać 40 cm

3. Tech-Med TMA-10 – ciśnieniomierz naramienny do domu

Tech-Med TMA-10 - ciśnieniomierz naramienny do domu

Ciśnieniomierz Tech-Med to standardowe urządzenie do kontrolowania ciśnienia, który ma dodatkową funkcję rozpoznawania arytmii serca. Zasilany jest na baterie, jednak posiada także wejście na port USB, które pozwala na ładowanie za pomocą zasilacza (nie ma go w zestawie).

Model TMA-10 wyposażony jest w dodatkowe funkcje jak obliczanie średniego wyniku z trzec ostatnich pomiarów oraz funkcję ochrony przed zbytnim napompowaniem mankietu. Wbudowana pamięć pozwala na zapisywanie dla dwóch osób wyników pomiaru do maksymalnie 99 wartości.

Zalety
ciśnieniomierz spełnia wymogi dot. wyrobów medycznych
czytelny wyświetlacz typu LCD
zapisuje do 99 pomiarów dla jednej osoby
posiada zabezpieczenie przed nadmiernym napompowaniem mankietu
Wady
maksymalny obwód ramienia nie może przekraczać 32 cm
nie posiada funkcji głosowej

4. Esperanza Vigor – tani ciśnieniomierz na nadgarstek

Esperanza Vigor - tani ciśnieniomierz na nadgarstek

Nadgarstkowy aparat do mierzenia pomiaru od popularnej firmy Esperanza. Urządzenie, pomimo swoich niewielkich rozmiarów, posiada czytelny wyświetlacz LCD. Ciśnieniomierz zasilany jest na baterie i posiada standardowe funkcje pomiaru ciśnienia oraz pulsu i pozwala na zapisanie w pamięci maksymalnie 90 pomiarów. Produkt jest certyfikowany (CE) i w pełni bezpieczny w użyciu.

Zalety
mankiet o szerokości 22-40 cm
odpowiedni dla osób otyłych
czytelny wyświetlacz
niska cena
Wady
nie jest przeznaczony dla osób powyżej 65. roku życia
nie posiada funkcji monitorowania arytmii

5. Esperanza Verve – standardowy naramienny ciśnieniomierz

Esperanza Verve - standardowy naramienny ciśnieniomierz

Kolejna propozycja od Esperanzy. Tym razem jest to naramienny ciśnieniomierz do pomiaru tętna i ciśnienia. Urządzenie jest wyposażone czytelny wyświetlacz i intuicyjne przyciski,  odpowiednie nawet dla osób z dużą wadą wzroku. Dołączony do zestawu mankiet charakteryzuje się obwodem od 22 do 32 cm, czyli nieco mniej niż inne modele. Ciśnieniomierz zasilany jest bateriami typu AAA lub zasilaczem, który jednak nie znajduje się w zestawie. 

Zalety
duży, czytelny wyświetlacz
intuicyjny panel, odpowiedni nawet dla starszych osób
posiada certyfikat CE
niska cena
Wady
mały rozmiar mankietu
brak funkcji wykrywania arytmii

6. CNR – elektroniczny ciśnieniomierz na ramię do domu

CNR - elektroniczny ciśnieniomierz na ramię do domu

Domowy aparat do mierzenia ciśnienia od mniej popularnej firmy CNR. Model ten przeznaczony jest dla osób z obwodem ramienia od 20 do 34 cm. Został wyposażony w standardowe funkcje takie jak odczyt tętna, pomiar ciśnienia czy zapamiętywanie wyników dla 2 osób. Wyświetlacz ciśnieniomierza CNR także należy raczej do standardowych: jest czytelny, przejrzysty. Podobnie jak większość modeli, urządzenie może być ładowane za pomocą zasilacza lub zwykłych baterii.

Zalety
niska cena
posiada wskaźnik naładowania baterii
daje możliwość zapisywania do 99 pomiarów dla jednej osoby
przejrzysty wyświetlacz i intuicyjne przyciski
Wady
maksymalny obwód ramienia nie może przekraczać 34 cm
nie posiada dodatkowych funkcji np. monitorowania objawów arytmii

7. Microlife BP A2 – urządzenie do pomiaru ciśnienia z zasilaczem

Microlife BP A2 - urządzenie do pomiaru ciśnienia z zasilaczem

Ciśnieniomierz Microlife to standardowe urządzenie do monitorowania poziomu ciśnienia i tętna. Rozmiar mankietu pomiarowego dołączonego do zestawu wynosi od 22 cm do 42 cm. Zastosowany system Gentle+ zapewnia optymalny poziom powietrza w rękawie, dzięki czemu pomiar jest komfortowy. Microlife BP A2 posiada także wskaźnik ruchu i funkcję wykrywania arytmii. Jego skuteczność i bezpieczeństwo zostały przetestowane klinicznie.

Zalety
wyposażony w funkcję wykrywania arytmii
odpowiedni dla osób o obwodzie ręki do 42 cm
czytelny wyświetlacz
zajmuje mało miejsca, więc jest łatwy w przechowywaniu
Wady
wysoka cena
urządzenie zapisuje tylko 30 ostatnich pomiarów

8. OROMED Oro-168 – automatyczny ciśnieniomierz na nadgarstek

OROMED Oro-168 - automatyczny ciśnieniomierz na nadgarstek

Kolejny model aparatu do mierzenia ciśnienia na nadgarstku. Oprócz mierzenia ciśnienia i tętna, urządzenie pomaga monitorować także objawy arytmii. Wszystkie wyniki wyświetlają się na czytelnym ekranie dodatkowo wyposażonym w intuicyjne przyciski. Model Oro-168 jest zasilany na baterie, a dzięki funkcji automatycznego wyłączania zapewnia oszczędność. Warto wspomnieć także o szeregu certyfikatów, które gwarantują zgodność z obowiązującymi normami międzynarodowymi. Urządzenie jest więc funkcjonalne i dokładnie przebadane.

Zalety
dobry stosunek ceny do jakości
wyposażony w funkcję monitorowania arytmii
pozwala na zapisywanie do 40 wyników aż dla 3 osób
intuicyjny i łatwy w obsłudze
Wady
ciśnieniomierz nadgarstkowy może nie być tak wiarygodny jak tradycyjny na ramię

9. Omron M3 Comfort – naramienny ciśnieniomierz z zasilaczem

Omron M3 Comfort - naramienny ciśnieniomierz z zasilaczem

Automatyczny ciśnieniomierz do wykonywania pomiarów z tętnicy ramiennej. Model M3 to urządzenie zasilane za pomocą baterii lub zasilacza dołączonego do zestawu. Wyposażony jest w mankiet odpowiedni dla osób o obwodzie ręki od 22 do 42 cm. Dzięki wbudowanej pamięci, daje możliwość zapisywania wyników pomiarów dla dwóch członków rodziny. 

Zalety
posiada wbudowany czujnik ruchu
przetestowany w warunkach klinicznych
pozwala na zapisywanie pomiarów dla dwóch osób
Wady
produkt z wyższej półki cenowe

10. Braun ExactFit 3 – nowoczesny aparat do mierzenia ciśnienia

Braun ExactFit 3 - nowoczesny aparat do mierzenia ciśnienia

Ciśnieniomierz od firmy Braun pozwala nie tylko zmierzyć wysokość ciśnienia skurczowego, rozkurczowego, tętna i wykrywania oznaków arytmii. Umożliwia także wprowadzanie wyników do specjalnej aplikacji Braun Healthy Heart i pomiar oddzielnych wartości dla dwóch użytkowników. Dzięki wbudowanemu wskaźnikowi norm WHO, od razu pozwala na skontrolowanie uzyskanego wyniku.

Zalety
produkt przetestowany klinicznie
posiada nowoczesny design i czytelny wyświetlacz
umożliwia połączenie z aplikacją Braun do monitorowania stanu zdrowia
Wady
wysoka cena

Jak wybrać ciśnieniomierz? Na co zwrócić uwagę?

Nie wybierzesz odpowiedniego ciśnieniomierza nie znając kluczowych parametrów. Jakie aspekty wziąć pod uwagę, wybierając urządzenie do monitorowania ciśnienia?

Rodzaj aparatu do pomiaru ciśnienia

W zależności od Twojej wagi, umięśnienia lub po prostu obwodu ramienia, możesz potrzebować ciśnieniomierza nadgarstkowego. Z drugiej strony, nie dla każdego jest on polecany. Wybierając ciśnieniomierz pamiętaj o czynnikach (waga, wiek), które powinny zadecydować o wyborze rodzaju ciśnieniomierza.

Przeznaczenie (dorośli/dzieci)

W przypadku aparatów dla dorosłych sprawa jest prosta. Komplikuje się jednak znacznie, gdy zaczynamy szukać odpowiedniego modelu dla najmłodszych. Pamiętaj, ciśnieniomierz dla dzieci musi być koniecznie nadgarstkowy i dodatkowo wyposażony w mankiet pomiarowy o odpowiednim obwodzie. 

Opcja regulacji pasa pomiarowego

Regulacja pasa pomiarowego, która zależy od konkretnego rozmiaru, może zaważyć na uzyskaniu prawidłowego wyniku. Pamiętaj, aby upewnić się, że model, który wybierasz, posiada obwód odpowiedni dla obwodu Twojej ręki.

Jakość i posiadane certyfikaty medyczne

Produkty medyczne dopuszczone do obrotu na terenie Unii Europejskiej muszą posiadać niezbędne certyfikaty. Certyfikaty takie jak CE lub ISO świadczą o wysokiej jakości wykonania, prawidłowym działaniu i bezpieczeństwie zastosowanych materiałów. 

Jaki powinien być dobry aparat do mierzenia ciśnienia?

Jaki powinien być dobry aparat do mierzenia ciśnienia?

Dobry ciśnieniomierz to taki, który wykonuje pomiar w sposób dokładny, rzetelny i wiarygodny. Urządzenia te służą do kontrolowania swojego stanu zdrowia, zmian w ciśnieniu, a nawet wykrywaniu objawów arytmii. Jego niezawodne działanie jest w tym wypadku najważniejsze. 

Najlepszym sposobem na zyskanie pewności, że ciśnieniomierz spełni swoje zadanie, jest sprawdzenie certyfikatów jakie posiada. Modele, które spełniają normy europejskie dotyczące sprzętu i wyrobów medycznych, będą wiarygodne i skuteczne.

Dobry aparat do mierzenia ciśnienia to także taki, który posiada funkcję zapisywania określonej liczby wyników dla jednej, dwóch, a nawet trzech osób. Ta funkcja pozwala na monitorowanie zmian ciśnienia i śledzenie postępów w leczeniu. Na dodatek nie wymaga ręcznego zapisywania pomiarów.


ZOBACZ TEŻ: Który nebulizator wybrać? Porady i ranking


Ciśnieniomierz co mierzy i o czym świadczą parametry?

Nazwa wskazuje, że ciśnieniomierz mierzy tylko ciśnienie. W rzeczywistości mierzy on:

 • ciśnienie skurczowe – ciśnienie, z jakim wyrzucana jest krew przez lewą komorę serca podczas skurczu. Jego wartość jest kluczowa w diagnostyce nadciśnienia u osób powyżej 50. roku życia.
 • ciśnienie rozkurczowe – ciśnienie krwi w fazie spoczynku, czyli w momencie, gdy serce rozluźnia się i napełnia się nową porcją krwi.
 • tętno/puls – liczba uderzeń serca wykonywanych w ciągu jeden minuty. To podstawowy parametr, który umożliwia kontrolę układu krwionośnego.

Ciśnieniomierz jak odczytywać pomiary?

Wartości ciśnienia wykonane za pomocą ciśnieniomierza zawsze wyświetlają się w określonej kolejności. Co oznaczają pomiary ciśnienia krwi?

 1. Pierwsza liczba oznacza wysokość ciśnienia skurczowego (SYS).
 2. Druga liczba oznacza wysokość ciśnienia rozkurczowego (DIA).
 3. Trzeci liczba reprezentuje poziom tętna (pulsu).

Jakie są wartości norm dla pomiarów dokonywanych ciśnieniomierzem?

Normy dla ciśnienia skurczowego i rozkurczowego zostały uregulowane przez Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego. Przestrzeganie ustalonych wartości pomoże Ci kontrolować wszelkie zmiany w wysokości ciśnienia i trzymać rękę na pulsie. Oczywiście, normy mogą być nieco inne dla osób starszych, kobiet w ciąży, dzieci czy cukrzyków.

Dla dorosłych

W przypadku dorosłych o prawidłowym ciśnieniu mówimy, gdy jego wartość nie przekracza 120/80 mmHg. Ciśnienie skurczowe wynosi 120, natomiast ciśnienie rozkurczowe 80. Jeżeli wartości są wyższe istnieje ryzyko nadciśnienia. Zalecamy kontakt z lekarzem pierwszego kontaktu lub kardiologiem, który podejmie odpowiednie kroki.

W przypadku kobiet w ciąży, ciśnienie skurczowe i rozkurczowe może zmieniać się w trakcie trwania ciąży. I jest to całkiem normalne zjawisko, dopóki jego wartość nie będzie zbyt wysoka (powyżej 140/90 mmHg) lub zbyt niska (poniżej 90/60 mmHg). 

Dla dzieci

W przypadku dzieci, prawidłowe wartości ciśnienia skurczowego i rozkurczowego zależą od wieku i tzw. centyla wzrostu (średniego wzrostu dzieci tej samej płci i w tym samym wieku). Ponadto są inne dla chłopców i dziewcząt.

Odczytywanie prawidłowego wyniku dla dziecka odbywa się przy użyciu siatek centylowych, które są ogólnodostępne w internecie. 

Ciśnieniomierz jak mierzyć ciśnienie? Kilka porad

Jak mierzyć ciśnienie?

Odpowiednie mierzenie ciśnienia jest kluczowe. Wiele czynników może wpłynąć na wynik negatywnie:

 • wysiłek fizyczny
 • stres
 • spożywanie alkoholu i napojów z  kofeiną
 • spożywanie obfitych posiłków
 • palenie papierosów
 • gorączka

Przed badaniem ciśnienia pamiętaj, aby wykluczyć wszystkie powyższe czynniki. Tylko wówczas masz pewność, że otrzymasz rzetelny wynik, który dokładnie oddaje Twój stan zdrowia. Pamiętaj także o odpowiednim poziomie baterii/akumulatora.

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie?

 1. Zanim wykonasz pomiar, rozluźnij się i wycisz przez ok. 5-10 minut.
 2. Usiądź wygodnie, ale stabilnie na krześle. Oprzyj plecy o oparcie, a stopy umieść równolegle na podłodze. Ciśnieniomierz umieść na płaskiej powierzchni.
 3. Załóż mankiet na nagie ramię (lub na nadgarstek, w zależności od posiadanego modelu). W przypadku modeli naramiennych, załóż mankiet powyżej łokcia na wysokości serca.
 4. Oprzyj przedramię stabilnie o blat dłonią do góry.
 5. Włącz urządzenie i rozpocznij pomiar.

Pamiętaj – w trakcie wykonywanego badania pod żadnym pozorem nie rozmawiaj! Bądź rozluźniony i oddychaj swobodnie. Po zakończeniu mierzenia ciśnienia, urządzenie powiadomi Cię za pomocą sygnału dźwiękowego. Dla pewności możesz wykonać kolejne dwa badania, pamiętając o zachowaniu trzy minutowych odstępów czasowych. Średnia z ostatnich trzech wartości da Ci bardziej wiarygodny wynik.

Jeśli przyjmujesz leki na nadciśnienie, zawsze mierz ciśnienie przed ich zażycie. W godzinach porannych pamiętaj, aby zrobić to przed pierwszym posiłkiem.

Podsumowanie

Ciśnieniomierz to na pozór niepozorny gadżet, który posiadają jedynie osoby chore na nadciśnienie. Nic bardziej mylnego! Każdy powinien mieć je w domu, aby na bieżąco kontrolować ciśnienie krwi, a więc i stan układu krwionośnego. Nieleczone nadciśnienie niesie wiele konsekwencji. Koszt domowego ciśnieniomierza jest zdecydowanie niższy niż koszty rehabilitacji po udarze mózgu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij