Close

Jakie baterie AA wybrać? Ranking baterii AA

Urządzenia elektroniczne towarzysza nam w wielu momentach dnia codziennego życia. Część z nich czerpie zasilanie z gniazdek elektrycznych, co wymaga podłączenia po nich przewodów zasilających. Inne urządzenia czerpią energię z baterii lub akumulatorów. Ta druga opcja daje nam więcej możliwości. Możemy korzystać z tego typu sprzętu w dowolnym miejscu, bez znaczenia, czy doprowadzimy do niego prąd z gniazdka. Znaczna większość elektroniki pobierającej zasilanie z baterii i akumulatorów to niewielkie urządzenia, do których wkładamy ogniwa AA często nazywane także R6 lub LR6.

Aktualizacja: Lipiec 2024

Zakup baterii to czynność powtarzająca się do parę tygodni lub miesięcy. Za każdym razem stajemy jednak przed wyborem konkretnego produktu. Jest to dość trudne zadanie, gdyż na rynku znajdziemy setki różnych modeli ogniw AA. Chętni niesienia pomocy, w tym artykule opisujemy różne rodzaje baterii i akumulatorów dostępnych na rynku, wskazujemy ich cechy, a także konkretne produkty godne polecenia. Zapraszamy do lektury!

Jakie baterie AA wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Pojemność i wydajność baterii

Różne baterie i akumulatory AA dysponują inną pojemnością. Podstawowe modele baterii cynkowo-węglowych R6 (czyli niealkalicznych) charakteryzują się stosunkowo ograniczoną pojemnością, a ich wydajność będzie najlepsza, gdy nie będą długo leżeć bez użycia. Zaletą tego rozwiązania jest bardzo niska cena. Pojemniejsze są baterie LR6 – alkaliczne. Ogniwa te utrzymują swój ładunek bez używania nawet przez 10 lat. Ich pojemność jest także większa, a elektrolit bardzo rzadko się wylewa. Warto rozważyć tę opcję. gdyż za minimalnie wyższą kwotę możemy zakupić znacznie wydajniejszy produkt. Warto również wspomnieć o parametrach akumulatorów. Te produkty mają pojemność co najmniej 2000mAh. Ich wydajność (i pojemność) spada jednak wraz z ilością rozładowań i ładowań.   

Rodzaj baterii

Do wyboru mamy wspomniane modele cynkowo-węglowe, alkailczne oraz akumulatory. Te pierwsze dobrze sprawdzą się w urządzeniach pobierających minimalną ilość energii. Może być to np. pilot do telewizora. Baterie alkaliczne ukażą swoje zalety w produktach o wyższym popycie na energię. Ich duża odporność na wylanie będzie także atutem, jeśli poszukujemy baterii do drogich i istotnych urządzeń. To więc dobry wybór do aparatu fotograficznego lub odtwarzacza MP3. Akumulatory włożymy natomiast do produktów często używanych, które pobierają bardzo dużo energii. Może być to np. lampa stołowa, błyskowa, a także fotograficzna. 

Stosunek jakości do ceny

W sprzedaży znajdziemy wiele produktów o różnych stosunku jakości do ceny. Z tego powodu przed podjęciem wyboru warto sprawdzić recenzje, czy zapoznać się z testami różnych baterii w konkretnych zastosowaniach. Parametry, które wpływają na jakość produktu to m.in. pojemność, czas utrzymywania ładunku, a w przypadku akumulatorów także tempo zmniejszania swojej żywotności wraz z używaniem produktu. 

Jakie baterie AA wybrać? Ranking baterii AA

1. Baterie alkaliczne Energizer Industrial LR6 AA

Baterie alkaliczne Energizer Industrial LR6 AA

Zestaw 10 sztuk baterii alkalicznych Industrial marki Energizer to dobry wybór do każdego gospodarstwa domowego. Baterie te mogą być używane nawet przez 10 lat od daty zakupu, co doskonale świadczy o ich jakości. Nie zauważymy tu więc efektu samorozładowania. Ogniwa te mogą pracować w temperaturach od -18 do +55 stopni Celsjusza. Bez trudu sprawdza się więc nie tylko w środowisku domowym, ale i także w plenerze. Za 10 sztuk baterii alkalicznych Energizer Industrial zapłacimy ok. 6-7 złotych. Produkt ten ma więc doskonały stosunek jakości do ceny.

Zalety
idealny stosunek jakości do ceny
długi termin ważności
brak dodatku rtęci
Wady
minimalna temperatura pracy może być nieco ograniczająca

2. Bateria alkaliczna Duracell AA (R6)

Bateria alkaliczna Duracell AA (R6)

Baterie alkaliczne Duracell cenione są przez wielu klientów na całym świecie. To jedne z najpojemniejszych produktów w tej klasie – każde z ogniw dysponuje pojemnością ok. 3000mAh. To wartość spotykana jedynie  w produktach z najwyższej półki – zarówno wśród baterii, ale i także akumulatorów. Produkt nie zawiera ołowiu ani rtęci, a jego termin ważności to ok. 10 lat. Baterie paluszki AA Duracell mogą pracować w temperaturach powyżej -20 stopni Celsjusza. To idealny wybór do wymagających urządzeń takich jak latarki, sprzęt audio czy foto-wideo. Za opakowanie 12 ogniw przyjdzie nam zapłacić około 20zł.

Zalety
bardzo duża pojemność
długi termin ważności
brak ołowiu ani rtęci
Wady
nieco wyższa cena

3. Bateria alkaliczna Panasonic AA (R6) 

Bateria alkaliczna Panasonic AA (R6)

Klasyczne baterie cynkowo-węglowe marki Panasonic sprzedawane są w opakowaniu 10 sztuk w bardzo niskiej cenie – ok. 6 złotych. Produkt ten jest zalecany do urządzeń o niskich wymaganiach energetycznych, stąd też na obudowie każdej z baterii znalazł się napis „for low power products”. Dobrze się zatem sprawdzą w zegarach, latarkach i zabawkach dla dzieci. 

Zalety
bardzo niska cena
duża ilość baterii w zestawie
Wady
nie są to baterie alkaiczne

4. Akumulatorki/baterie AA R6 Green Cell

Akumulatorki/baterie AA R6 Green Cell

Akumulatory marki Green Cell o pojemności 2600mAh to dobry wybór do praktycznie każdego urządzenia elektronicznego, które zbyt często zużywa baterie. Akumulatory te bez trudu poradzą sobie z zasileniem od małych i prostych urządzeń po profesjonalne i wymagające dużej mocy produkty takie jak lampy błyskowe. Niklowo-metalowo-wodorkowe akumulatorki AA naładujemy w każdej kompatybilnej ładowarce. Producent chwali się, że jego ogniwa po upływie 12 miesięcy bezczynnej pracy zachowają 85% pierwotnej energii. To zatem świetny wynik. Cena zestawu 8 sztuk to ok. 55zł.

Zalety
atrakcyjna cena
szeroki zakres temperatur pracy
bardzo powolne samorozładowania
Wady
pojemność mogłaby być jeszcze nieco większa

5. Baterie alkaliczne GP Extra R6 AA paluszki

Baterie alkaliczne GP Extra R6 AA paluszki

Firma GP zajmuje się produkcją baterii już od ponad 50 lat. Jej produkty są nam z pewnością dobrze znane, gdyż bez trudu znajdziemy je w supermarketach czy w sklepach internetowych. Baterie alkaliczne tego producenta cechują się dobrymi parametrami i przystępną ceną. GP Extra to linia ogniw zdolnych do utrzymania swoją energię przez 7 lat, Producent zapewnia, że dzięki wysokiej mocy produkt ten idealnie nada się do wymagających zadań. Zapewnią one kilkadziesiąt godzin używania bezprzewodowej myszy komputerowej, a także nawet do 90 godzin odsłuchu muzyki z przenośnego radia. Zestaw 40 sztuk baterii alkalicznych GP extra kosztuje nieco ponad 30zł.

Zalety
utrzymywanie energii do 7 lat
wysoka wydajność
niewygórowana cena
Wady
-

6. Bateria Energizer Alkaline Power LR6 AA 1,5V 

Bateria Energizer Alkaline Power LR6 AA 1,5V

Baterie Energizer Alkaline Power to świetna jakość w rozsądnej cenie. Produkt ten zachowuje swoją energię nawet do 10 lat. Dzięki wysokiej pojemności z powodzeniem nada się do użytkowania w sprzęcie profesjonalnym, a także w urządzeniach będących w ciągłym użytku. Za zestaw 24 sztuk baterii alkalicznych Energizer Alkaline Power zapłacimy ok. 30zł, co jest ceną całkiem atrakcyjną.

Zalety
wysoka wydajność
dobry stosunek jakość/cena
długo trzymają energię
Wady
-

Na jak długo powinny wystarczyć popularne paluszki i od czego to zależy?

Nie da się jednoznacznie określić, na jak długo wystarczą nowo zakupione baterie. Czas ich rozładowywania zależy od kilku czynników. Przede wszystkim jest on proporcjonalny do natężenia pobieranego przez nasze urządzenie prądu. To natomiast może zależeć od specyfiki naszego użytkowania. Przykładowo wykonywanie zdjęć bez lampy błyskowej aparatem cyfrowym zużywa nawet kilkakrotnie mniej energii niż zdjęcia z lampą.

Kolejnym czynnikiem będzie także częstotliwość używania danego urządzenia. Ciągłe włączanie, wyłączanie i niepotrzebne pozostawienie długo uruchomionego sprzętu przyspieszy zużycie baterii. Warto więc obsługiwać nasze urządzenia ekonomicznie. Niezależnie od tego warto również wyposażyć się w zapasowy zestaw baterii lub akumulatorów. Unikniemy w ten sposób sytuacji, w której nasz sprzęt rozładuje się w niespodziewanym momencie i uniemożliwi nam dalszą pracę czy zabawę. 

Baterie AA czy AAA - jaka jest różnica?

Baterie AAA to również często występujące, łatwo dostępne ogniwa. Mają one pewne wspólne cechy takie jak np. napięcie podczas pracy wynoszące 1,5V. Jest jednak jedna znacząca różnica, którą jest wielkość ogniw. Baterie i akumulatory AAA są znacznie mniejsze, dzięki czemu mieszczą się do bardziej smukłych i poręcznych urządzeń. Z różnicy wielkości wynika jednak także zauważalnie mniejsza pojemność baterii AAA. Pomieszczą one ok. 2-3 razy mniej ładunku niż modele AA. Tak duża różnica przekreśla ich użycie w wymagającym sprzęcie. Nie jest to jednak problemem w urządzeniach pobierających marginalne ilości energii np. pilot do telewizora.  

Jakie wyróżniamy rodzaje baterii AA?

  • alkaliczne – to obecnie najbardziej popularna odmiana baterii AA. Cechuje się rewelacyjnym stosunkiem jakości do ceny. Niedrogie baterie mają dużą pojemność, dzięki której mogą ciągle działać przez długi czas. Ich budowa zapewnia bardzo niskie ryzyko wylania elektrolitu, który mógłby uszkodzić nasze urządzenie. 
  • cynkowo-węglowe – to podstawowy wariant baterii AA, który coraz rzadziej spotkamy w sprzedaży. Baterie te są jeszcze tańsze niż modele alkaliczne, ale ich pojemność jest zauważalnie mniejsza. Nie mogą ponadto zbyt długo leżeć bez użycia. Zaleca się wykorzystanie baterii cynkowo-węglowych maksymalnie 2 lata po zakupie. Później zauważymy ich samoczynne rozładowywanie się. Baterie alkaliczne dla porównania mogą przebywać bez użycia nawet 10 lat. 

Do czego sprawdzą się popularne baterie paluszki?

Baterie AA, zwane często paluszkami, spotykamy w wielu rodzajach urządzeń. Dzięki uniwersalności nadają się doskonale do pilotów, latarek, kamer czy aparatów fotograficznych. Są one źródłem zasilania wielu zabawek, robotów mobilnych czy radioodbiorników. Możemy je również spotkać w osprzęcie profesjonalnym. Baterie AA, dzięki swojej niskiej cenie oraz wielu zaletom, są powszechnie używane w praktycznie każdym rodzaju sprzętu elektronicznego. 

Baterie AA do ładowania - czyli akumulatorki AA

Wielu z nas zapewne akumulatory nazywa właśnie bateriami do ładowania. Nie powinniśmy jednak mylić tych pojęć, gdyż są to urządzenia wykonane w zupełnie innej technologii. W żadnym wypadku nie możemy zamienić ich funkcjonalnością. Baterie włożone do ładowarki akumulatorowej najpewniej wyleją, tworząc bałagan. Baterie są produktami jednorazowego użytku, a jedynie akumulatory mogą być użyte wiele razy. Z tego powodu te drugie są zauważalnie droższe. Cena typowej baterii wynosi od kilkudziesięciu groszy do kilku złotych. Akumulator kosztuje natomiast zwykle od kilku do kilkunastu złotych – w zależności od modelu i wielkości zestawu, który kupujemy.

Wyróżniamy dwa rodzaje akumulatorów: klasyczne i nowej generacji. Rozwiązania klasyczne podlegają dość szybkiemu procesowi samorozładowania. Już po kilku tygodniach od pełnego naładowania możemy zaobserwować zmniejszoną wydajność. Akumulatory nowej generacji tracą swój ładunek znacznie wolniej i pozostawienie ich na okres kilku miesięcy nie powinno spowodować zauważalnego ubytku ich energii. Warto jeszcze zauważyć, że akumulatory mają nieco inne napięcie, które wynosi 1,2V, a nie 1,5V jak w przypadku baterii. Dla większości urządzeń domowych nie powinno mieć to zauważalnego znaczenia. 

Jak sprawdzić baterię AA?

Jak sprawdzić baterię AA?

Sprawdzenie poziomu naładowania baterii AA nie jest takie proste. Zwykle ilość pozostałej w niej energii jest oszacowywana po wartości napięcia, jakie występuje przy baterii. Nowoczesna elektronika automatycznie mierzy tę wartość, a następnie na jej podstawie wyświetla użytkownikowi informację o poziomie naładowania ogniwa. Jeśli zależy nam na dokładnym, ręcznym sprawdzeniu wartości ładunku, możemy do baterii podłączyć miernik elektryczny.

Urządzenie to nabędziemy już za kilkanaście złotych. Uruchamiamy je, ustawiając tryb pomiaru napięcia stałego. Kolejno przykładamy groty przewodów pomiarowych do styków baterii. Czarny przewód do minusa, a czerwony do plusa. Na ekranie multimetru pojawi się wartość napięcia. Jeśli ta wynosi 1,5 lub więcej Volt, to bateria powinna działać dobrze. Niższe wartości będą świadczyły o jej rozładowaniu. 

Jakie baterie AA wybrać?

Podczas wyboru baterii AA musimy być rozsądni. Nie warto kupować najdroższych modeli akumulatorów do zwykłego pilota. Wielokrotnie większy koszt zakupu najprawdopodobniej nigdy się nie zwróci. Również nie warto kupować zbyt tanich baterii do naszego ulubionego przenośnego sprzętu. Wysoki pobór prądu spowoduje, że zakup najtańszych baterii wcale się nie opłaci, gdyż bardzo szybko będziemy musieli dokupić kolejny zestaw ogniw. Powinniśmy zatem dostosować nasz wybór do docelowego urządzenia, w jakim baterie będą pracowały, a także naszego stylu jego używania.  

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij