Close

Który pulsoksymetr wybrać? Ranking i porady przy wyborze

Niepozorny gadżet, który może uratować życie? To właśnie pulsoksymetr. Jeszcze niedawno znalazłbyś je tylko w gabinetach lekarskich, karetkach, hospicjach lub u osób z przewlekłymi chorobami płuc. Jak się okazuje - pulsoksymetr warto mieć w swojej apteczce, nawet jeśli nie cierpisz na przewlekłe choroby. Dlaczego warto regularnie go używać? Na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia do domu? Wszystkie informacje i obszerny ranking najlepszych pulsoksymetrów poniżej.

Ranking pulsoksymetrów

Najlepszy pulsoksymetr
Drugi wybór pulsoksymetr
Trzeci wybór
Pulsoksymetr medyczny

Pulsoksymetr co to jest? Jakie są rodzaje pulsoksymetrów?

Pulsoksymetry to podstawowe wyposażenie przychodni, szpitali i placówek medycznych. Jednak coraz częściej wybiera się je też na potrzeby domowe. Urządzenie to pomaga monitorować podstawowe funkcje życiowe takie jak: tętno i ilość tlenu we krwi. Pomiar odbywa się bezinwazyjnie, bezboleśnie, a wynik otrzymujesz w ciągu kilku sekund. Poznaj podstawowe rodzaje tego typu urządzeń i dokonaj najlepszego wyboru do domu.

Pulsoksymetr napalcowy

Jedno z najpopularniejszych urządzeń do śledzenia funkcji życiowych w domu. Napalcowy pulsoksymetr jest jednym z tańszych modeli, który pokazuje poziom wysycenia krwi tlenem (SpO2), puls, a także nieprawidłowości w pracy serca tj. częstoskurcz. Pulsoksymetr napalcowy może stanowić samodzielne urządzenie, które sprawdzi się podczas opieki domowej. Może być  też dodatkiem do profesjonalnego modelu stacjonarnego, który znajdziesz w hospicjach, domach opieki czy w szpitalach. 

Pulsoksymetr nadgarstkowy

Jak sama nazwa podpowiada, pulsoksymetr nadgarstkowy, zamiast na palcu, umieszcza się na nadgarstku. Właśnie dlatego nadgarstkowe urządzenia pozwalają na monitoring parametrów życiowych przez wiele godzin np. w nocy lub w trakcie treningów wydolnościowych.  Funkcję pulsoksymetru do biegania pełnią zaawansowane zegarki typu SMART. To najwygodniejsza opcja, jeśli jesteś osobą aktywną fizycznie i nie chcesz nieustannie nosić przy sobie tradycyjnego pulsoksymetru. Niestety jednak nadgarstkowe pulsometry nie są precyzyjne w swoich pomiarach i nie mają medycznego pokrycia. Związane jest to z brakiem możliwości pełnego prześwietlenia powierzchni nadgarstka w taki sposób jaki robi to wersja napalcowa urządzenia. Dlatego do celów medycznych używa się głównie pulsoksymetrów napalcowych.

Pulsoksymetr pediatryczny

… czyli urządzenia dedykowane dzieciom, noworodkom, a nawet wcześniakom. Aby sprawdzał się u najmłodszych, musi posiadać precyzyjny czujnik pomiaru. Niestety nie wszystkie pulsoksymetry oznaczone jako pediatryczne nadają się dla noworodków. Każdy model posiada minimalną wagę (lub grubość palca) dziecka lub noworodka, która pozwala na jego używanie. Ponadto nie wszystkie pulsoksymetry pozwalają na monitoring parametrów życiowych w nocy. Pozwalają na to najczęściej droższe i zaawansowane modele do profesjonalnej opieki.

Pulsoksymetr stacjonarny

Stacjonarne pulsoksymetry to urządzenia najczęściej wybierane do placówek medycznych.  Ich obsługa nie jest tak prosta jak modeli na palec lub na nadgarstek. Z tego powodu najczęściej wymagają profesjonalnego przeszkolenia, aby odczytane pomiary był jak najbardziej precyzyjny. Monitory stacjonarne posiadają zaawansowane funkcje, które pozwalają nie tylko na precyzyjny pomiar, ale i zapisywanie wartości w pamięci komputera.  Ponadto, stacjonarne pulsoksymetry często posiadają czujnik tlenu nawet dla noworodków lub wcześniaków. Co więcej, ich odczyt jest prawidłowy nawet u osób z chorobą Parkinsona lub podczas poruszania ręką. Zaawansowana technologia jednak sprawia, że cena stacjonarnego urządzenia nie spada poniżej kilku tysięcy złotych.

Pulsoksymetr profesjonalny

Większość stacjonarnych pulsoksymetrów należy do grupy profesjonalnych urządzeń. Oznacza to, ni mniej, ni więcej, że posiadają certyfikaty jakości (np. ISO 134582), świadczące m.in. o produkcji w sterylnych warunkach. Ten rodzaj urządzeń znajdziesz w wielu formach (na nadgarstek, na palec lub w postaci urządzenia stacjonarnego). Profesjonalne pulsoksymetry nie należą do najtańszych, dlatego rzadko są wybierane na potrzeby domowe. Najczęściej na ich zakup decydują się hospicja, szpitale i karetki lub, prywatne gabinety lekarskie.

Pulsoksymetr Bluetooth

Nowoczesne pulsoksymetry posiadają funkcję Bluetooth. Technologia bezprzewodowa pozwala na przesyłanie odczytanych wyników na inne urządzenia wyposażone w funkcję Bluetooth. Monitorowanie funkcji życiowych staje się więc niemal całkowicie zautomatyzowane, a przez to o wiele łatwiejsze.

Pulsoksymetr do czego służy?

Nazwa pulsoksymetr może Ci nie mówić zupełnie nic. Nic dziwnego, gdyż do niedawna decydowały się na niego tylko placówki medyczne lub osoby przewlekle chore. Do czego więc służy to urządzenie? 

Pulsoksymetr pozwala na oznaczenie poziomu tlenu we krwi i wysokość tętna. Chociaż wydaje się całkowicie niepozornym urządzeniem, to parametry, które mierzy, są kluczowe podczas monitorowania przewlekłej choroby obturacyjnej płuc, problemów na tle kardiologicznym (niewydolności serca, bradykardii, tachykardii), ale także w przypadku chorób dolnych dróg oddechowych spowodowanych zakażeniem wirusem (np. SARS-CoV-2 lub wirusem grypy).

Pulsoksymetr - co mierzy?

Pulsoksymetr mierzy przede wszystkim poziom saturacji (SpO2), czyli ilość tlenu w tętniczej krwi pacjenta. Wszystkie urządzenia mierzą także poziom tętna (pulsu). Oba te parametry dają podgląd na podstawowe funkcje życiowe, czyli ogólny stan zdrowia badanego.

Zaawansowane urządzenia posiadają także funkcję mierzenia indeksu perfuzji, czyli stopnia przepływu krwi przez organizm i wszystkie narządu. Współczynnik perfuzji, który odbiega od normy, może świadczyć o niewydolności narządów, a nawet zawale.

Pulsoksymetr jak wybrać? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Popularność pulsoksymetrów przez ostatnie parę miesięcy niesamowicie wzrosła.  Do tej pory, tylko niektórzy decydowali się na używanie ich w domu. Coraz więcej osób jednak decyduje się na zakup tego urządzenia. Niestety, tajemnicze parametry nie ułatwiają wyboru, a ilość dostępnych modeli wręcz przytłacza. Na co zwrócić uwagę przy wyborze pulsoksymetru?

Przeznaczenie

Pierwszym kluczowym parametrem, który należy wziąć pod uwagę jest przeznaczenie pulsoksymetru. Czy kupujesz urządzenie dla osoby dorosłej, a może dla dziecka? Nie wszystkie modele mają to samo przeznaczenie, dlatego upewnij się przed zakupem, że urządzenie sprawdzi się np.  u dziecka o określonej wadze.

Skoro już o zastosowaniu mowa - pulsoksymetry mogą być albo profesjonalne, albo do na użytek domowy. Te drugie są o wiele tańsze i prostsze w budowie (np. modele nadgarstkowe albo na palec). Urządzenia do monitorowania SpO2 w warunkach szpitalnych kosztują nawet kilka tysięcy, ich obsługa jest bardziej skomplikowana, ale i jakość wykonania jest o wiele lepsza.

Rodzaj zasilania

Jak to urządzenia elektroniczne - pulsoksymetry mogą posiadać różne źródła zasilania. Najtańsze, a zarazem najmniej zaawansowane modele napalcowe, posiadają zasilanie bateryjne za pomocą klasycznych paluszków. Droższe modele (np. inteligentne zegarki typu SMART z funkcją pomiaru funkcji życiowych) posiadają zasilanie przez USB.

Dokładność i zakres pomiaru

Pulsoksymetry pozwalają na pomiar wyników, ale z pewną dokładnością. Standardowy próg błędu dla tego typu urządzeń nie powinien przekraczać 2% w przypadku saturacji i 3% w przypadku tętna. Zakres pomiaru może się nieznacznie różnić w zależności od modelu i jego przeznaczenia. Z reguły wartość zakresu dla tętna wynosi od 30 do 240 BPM (uderzeń na minutę), zaś dla saturacji od 0 % do 100%.

Możliwość pomiaru nocnego

Niewiele domowych urządzeń na to pozwala. Jeśli jednak cierpisz na przewlekłe choroby typu POChP czy bezdech nocny, warto zaopatrzyć się w pulsoksymetr, który pozwala na wielogodzinne monitorowanie poziomu tlenu w organizmie np. w nocy.


ZOBACZ TEŻ: Jaki ozonator wybrać? Jak działa ozonator?


Który pulsoksymetr wybrać? Ranking pulsoksymetrów

1. Tani napalcowy pulsoksymetr do domu JN FINGER CLIP PULSE

Tani napalcowy pulsoksymetr do domu JN FINGER CLIP PULSE

Pulsoksymetr dla osób z chorobami płuc lub problemami z układem krwionośnym, a także dla osób aktywnych. Ten model będzie skuteczny w przypadku osób dorosłych, ale także dzieci powyżej 4. roku życia.

Pulsoksymetr pozwala na precyzyjne odczytanie parametrów życiowych takich jak tętno, poziom natlenienia krwi oraz indeks perfuzji (przepływu krwi). Tętno podawane jest w ilości uderzeń na minutę, a zakres odczytywany przez pulsoksymetr wynosi 30 - 250 BPM. W przypadku saturacji jest to zakres od 35 do 100 %, natomiast zakres pomiaru perfuzji mieści się w przedziale 1 - 23 %. Wszystkie parametry wyświetlane są na czytelnym ekranie LCD, którego ustawienia możesz dopasować do swoich preferencji.

Zalety
pulsoksymetr mierzy saturację, tętno oraz perfuzję
dostępny w cenie ok. 100 złotych
jest zasilany bateriami, dlatego sprawdzi się w domu i w podróży
dzięki wskaźnikowi poziomu baterii pokazuje kiedy należy wymienić je na nowe
Wady
niepolecany dla dzieci poniżej 4. roku życia
nie jest przeznaczony do pomiaru nocnego

2. Coviplex OXI Pro - doskonały do domu

pulsoksymetr Coviplex OXI Pro - doskonały do domu

Pulsoksymetr od mniej popularnej firmy Coviplex, który jednak cieszy się sporym zainteresowaniem. Wszystko dlatego, że OXI Pro to model z niezwykle czytelnym i przejrzystym wyświetlaczem, który pokazuje wyniki w czasie rzeczywistym. 

Urządzenie mierzy saturację i puls, czyli standardowe dla urządzenia parametry. Zakres pomiaru natlenienie organizmu wynosi od 70 % do 100%, natomiast tętna od 30 BPM do 240 BPM. Dokładność saturacji w tym modelu to 2%, natomiast tętna 1%, co daje dokładniejszy wynik w porównaniu do większości dostępnych pulsoksymetrów.

Zalety
wyposażony w alarm dźwiękowy, który sygnalizuje niski poziom baterii i wyniki odbiegające od normy
posiada aż 6 trybów wyświetlania parametrów
dzięki zasilaniu na baterie, sprawdza się w podróży i podczas transportu pacjenta
Wady
brak informacji na temat wymaganej minimalnej wagi użytkownika

3. Techmed TM-PX30 - profesjonalny pulsoksymetr dla dorosłych

Techmed TM-PX30 - profesjonalny pulsoksymetr dla dorosłych

Narzędzie do monitorowania natlenienia krwi i tętna w zaciszu domowym. Model TM-PX30 to jeden z droższych produktów w naszym zestawieniu, ale spełniająca normę ISO 13485 o jakości produkowanych wyrobów medycznych. Jest więc bezpiecznym i profesjonalnym urządzeniem do domu.

Wszystkie parametry są wyświetlane na czytelnym ekranie OLED. O jakich parametrach mowa? Jest to saturacja SpO2 oraz wykres tętna pacjenta. Zakres mierzonej saturacji wynosi od 70% do 100% (z dokładnością 2%), natomiast zakres tętna wynosi od 25 do 250 BPM (dokładność pomiaru 3%). Techmed nie zapomniał o osobach z chorobą Parkinsona i innymi problemami neurologicznymi - TM-PX30 został wyposażony w specjalną kontrolę anty-ruch, która daje rzetelny wynik nawet podczas mimowolnego poruszania ręką.

Zalety
pulsoksymetr nie jest przeznaczony dla dzieci
produkt z wyższej półki cenowej
Wady
wyposażony w funkcję anty-ruch, dzięki czemu precyzyjnie odczytuje wyniki nawet podczas poruszania się
zasilany bateriami, dzięki czemu idealny do zabrania w podróż
mierzy zarówno saturację, jak i tętno
wbudowany alarm dźwiękowy natychmiast informuje o wynikach odbiegających od ustalonej normy

4. Profesjonalny pulsoksymetr medyczny Microlife OXY 300

Profesjonalny pulsoksymetr medyczny Microlife OXY 300

Pulsoksymetr Microlife to profesjonalny i przetestowany w warunkach klinicznych sprzęt do kontrolowania wysokości tętna i poziomu tlenu w organizmie. Zakres pomiaru saturacji (SpO2) wynosi od 0 do 100%, natomiast tętna od 30 do 235 BPM. Model OXY300 wszystkie wyniki wyświetla na czytelnym ekranie typu OLED, a aż sześć opcji pozwala na wybranie najwygodniejszego sposobu prezentowania danych. Urządzenie nadaje się do pracy w praktycznie każdych warunkach - w temperaturze otoczenia do 40°C i przy wilgotność do 80%.

Zalety
wykonuje dokładny pomiar saturacji i tętna
przetestowany klinicznie, dlatego nadaje się zarówno do używania przez lekarzy, jak i osoby prywatne
posiada 6 trybów wyświetlania obrazu
jest zasilany bateriami, a więc idealny do zabrania ze sobą w podróż
Wady
wysoka cena, która jednak wiąże się z jakością pulsoksymetru
przeznaczony dla dorosłych

5. Pulsoksymetr napalcowy Lewer dla dzieci i dorosłych

Pulsoksymetr napalcowy dla dzieci

Urządzenie do pomiaru saturacji, tętna i indeksu perfuzji dla dorosłych i dzieci od 4. roku życia. Zakres pomiaru natlenienia krwi wynosi od 0% do 100%, natomiast tętno pokazywane jest w zakresie od 30 BPM do 240 BPM. W obu przypadkach współczynnik błędu nie przekracza 2%, co daje bardzo precyzyjny wynik jak na urządzenie do użytku domowego.

Pulsoksymetr posiada przejrzysty wyświetlacz, na którym znajdziesz informacje o wspomnianych funkcjach życiowych, wykres tętna i poziomie naładowania baterii. Urządzenie jest całkowicie zasilane bateriami, a dodatkowy alarm wizualny informuje o odchyleniach wyników od normy.

Zalety
odpowiedni już od 4. roku życia
pokazuje zarówno stan saturacji, ale też tętno i poziom perfuzji
margines błędu pomiarów tego modelu nie przekracza 1%
automatycznie wyłącza się w ciągu 5 sekund
Wady
minimalna grubość palca użytkownika wynosi 1 cm
nie posiada alarmu dźwiękowego

6. Pulsoksymetr napalcowy z certyfikatem medycznym - Yonker YK-80A

Pulsoksymetr napalcowy z certyfikatem medycznym - Yonker YK-80A

Urządzenie do pomiaru tętna i stopnia natlenienia krwi zarówno w profesjonalnych placówkach medycznych, jak i w domu. Przeznaczony jest dla dorosłych oraz dzieci powyżej 4. roku życia. Pulsoksymetr YK-80A tworzy także wykres tętna i falę przebiegu, czyli falę PLETH. Wszystkie parametry są wyświetlane na czytelnym, kolorowym ekranie LCD. W razie potrzeby możesz dostosować jasność ekranu, wybierając spośród 4 dostępnych opcji. Dostępne są także 6 sposoby wyświetlania parametrów na ekranie. 

Pulsoksymetr na palec od Yonker pozwala na monitorowanie zarówno tętna, poziom tlenu we krwi (SpO2). Niepokojący spadek saturacji lub zmiana tętna są sygnalizowane za pomocą alarmu wizualnego - ekran zmienia wówczas kolor na czerwony. W zależności od potrzeb możesz zmienić wartości progowe. Alarm dostosuje się do ustalonych przez Ciebie wartości.

Zalety
posiada certyfikat medyczny
czas pomiaru to niecałe 6 sekund
pulsoksymetr zasilany jest za pomocą baterii, dlatego nadaje się w podróży lub podczas transportowania chorego
daje możliwość ustawienia indywidualnych wartości, które uruchomią alarm
szeroki zakres pomiaru saturacji i tętna
Wady
niepolecany dla dzieci poniżej 4. roku życia
brak alarmu dźwiękowego, który informuje o zmianach tętna lub saturacji

Pulsoksymetr jak działa?

Może pamiętasz z lekcji biologii, że za rozprowadzanie tlenu po całym organizmie odpowiadają krwinki czerwone. Erytrocyty (bo tak inaczej są nazywane) zawdzięczają swoje właściwości hemoglobinie, która odpowiada przede wszystkim za transport tlenu. Obecność lub brak tlenu w hemoglobinie wykorzystują do pomiaru pulsoksymetry. Wyemitowane przez nie fale czerwone i podczerwone przenikają przez hemoglobinę, a pulsoksymetry - w oparciu o stałą absorpcji - błyskawicznie podliczają stopień wysycenia krwi tlenem. Tak oto otrzymujesz poziom SpO2 (inaczej saturacji) w zaciszu domowym w kilka sekund.

Pulsoksymetr jak używać? Podstawowe wskazówki

Precyzyjnie przeprowadzone badanie to nie tylko dobrej jakości sprzęt. Liczy się też technika. Jak używać pulsoksymetru, aby dał miarodajny obraz Twojego stanu zdrowia?

Pamiętaj! Palec wskazujący, który umieścisz w pulsoksymetrze, nie może być zabandażowany. Pozbądź się także lakieru do paznokci, przedłużenia na paznokciu lub tipsów, które mogłyby wpłynąć na rzetelność wyników. Dłoń nie może być przemarznięta ani wilgotna.

Jak profesjonalnie używać pulsoksymetru napalcowego?

 1. Załóż pulsoksymetr na palec wskazujący prawej lub lewej ręki.
 2. Upewnij się, aby końcowa część palca znalazła się idealnie w środku wyznaczonego miejsca.
 3. Upewnij się, że pulsoksymetr jest stabilnie zamontowany tak, aby nie zsunął się podczas badania.
 4. Pozostań w bezruchu dopóki urządzenie nie poinformuje Cię o wynikach.

Jak czytać wyniki?

Pulsoksymetr jak czytać wyniki? Interpretacja wyników z pulsoksymetrów to ważny moment. Nieprawidłowy wynik może oznaczać stan hipoksemii (zbyt niskiego poziomu tlenu we krwi), a w przypadku zbyt wysokiego pulsu - nadciśnienie, niewydolność serca lub różne problemy na tle kardiologicznym. Niedotlenienie wymaga szybkiej reakcji i interwencji lekarskiej, gdyż może skończyć się uszkodzeniem narządów, a nawet śmiercią. 

Jak prawidłowo zinterpretować wyniki z pulsoksymetru?

Prawidłowy poziom hemoglobiny we krwi, czyli saturacja, wynosi 95-98%. Normy dla osób powyżej 70. roku życia mogą być nieznacznie niższe - od 94 do 98%. Leczenie niewydolności oddechowej podczas tlenoterapii może doprowadzić do saturacji na poziomie 99-100%. Każdy wynik poniżej 90% saturacji poważnie zagraża zdrowiu i życiu, dlatego wymaga niezwłocznego kontaktu z lekarzem.

Czy warto mieć w domu?

Pulsoksymetr to standardowe wyposażenie placówek medycznych i domów opieki, które pomaga obserwować - i w razie potrzeby reagować - na nagłe zmiany saturacji lub tętna pacjenta. Czy warto mieć pulsoksymetr w domu?

Pulsoksymetr powinien być podstawowym urządzeniem osób cierpiących na choroby układu oddechowego, krwionośnego, ale i osób palących papierosy lub zawodowych sportowców. Ponadto polecane są osobom z osłabionym układem odpornościowym, czyli bardziej narażonych na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2.

Posiadanie w domu pulsoksymetru pozwala na sprawdzenie podstawowych parametrów życiowych Twoich lub członków Twojej rodziny. Jeśli tylko zauważysz wyniki odbiegające od normy, będziesz wiedział czy pora wezwać karetkę, czy nie.

Pulsoksymetr - wskazania do stosowania. Komu wskazane jest używanie?

Posiadanie tego urządzenia w domu jest wskazane dla osób, które mają problemy z układem oddechowym i przewlekle chorują na choroby dolnych dróg oddechowym. Wskazaniem do posiadania i regularnego używania pulsoksymetru są:

 • przewlekła choroba obturacyjna płuc (POChP)
 • astma
 • choroby płuc 
 • niewydolność oddechowa
 • mukowiscydoza
 • przewlekłe infekcje dróg oddechowych
 • zakażenie wirusem grypy lub koronawirusem SARS-CoV-2 (w tym osoby przechodzące chorobę COVID-19) 

Jakie jeszcze stany i choroby są wskazaniem do używania pulsoksymetru?

 • anemia
 • śpiączka kliniczna
 • wieloletnie, nałogowe palenie papierosów
 • zawodowe uprawianie sportu i regularne treningi wydolnościowe
 • tlenoterapia
 • poważne wypadki i rozległe urazy, które mogą wpłynąć na poziom saturacji we krwi (wstrząs anafilaktyczny i krwotoczny, oparzenia, utrata krwi, nagły atak astmy)

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do użytkowania pulsoksymetru?

Elektroniczne urządzenia do diagnostyki mogą mieć pewne ograniczenia, które sprawiają, że nie u każdego znajdą zastosowanie. Czy pulsoksymetry posiadają przeciwwskazania do używania? Jak się okazuje… Nie!

Badanie za pomocą tego urządzenia jest całkowicie bezinwazyjne, bezbolesne i bezpieczne badanie dla każdego. Musisz pamiętać jednak, że aby pomiar był rzeczywisty istnieją pewne wymagania dotyczące wagi, wieku, a nawet grubości palca. To szczególnie ważne w przypadku wybierania pulsoksymetru dla dzieci, który musi być bardziej czuły, aby wyniki były w 100% rzetelne.

Jaki pulsoksymetr wybrać? Podsumowanie

A Wy słyszeliście do tej pory o pulsoksymetrze? Jeśli zastanawiacie się nad jego zakupem - zdecydowanie warto się nad nim pochylić. Ten niepozorny gadżet czuwa nad wszystkimi funkcjami życiowymi, a o wszelkich odchyleniach od normy od razu Cię poinformuje. Koniecznie dajcie znać, czy pulsoksymetr stał się standardowym wyposażeniem Waszej domowej apteczki.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij