Close

Jaki czujnik czadu i gazu wybrać? Ranking + poradnik

Czujnik gazu ma jednego wroga. Jest nim czad, tzw. „cichy zabójca” jest to tlenek węgla (CO). Bezbarwny, bezwonny i bezsmakowy gaz, dający o sobie znać szczególnie w okresie zwiększonej potrzeby dogrzewania mieszkań i domów. Co roku tlenek węgla powoduje śmierć kilkudziesięciu osób, a nawet kilkaset trafia do szpitala z objawami zatrucia. W warunkach naszej codzienności powstaje on na skutek niepełnego spalania substancji, którego powodem jest brak odpowiedniej ilości tlenu w otoczeniu. Jest to efekt uboczny spalania wielu paliw stałych i płynnych, takich jak benzyna, nafta, węgiel, ropa, gaz i wielu innych. Aby się przed tym zabezpieczyć i spać spokojnie, niezbędnym sprzętem w naszym domu czy mieszkaniu powinien być wykrywacz gazu.

Co to jest czujnik czadu?

Czujnik czadu jest to urządzenie, którego najważniejszym elementem jest sensor elektrochemiczny. Jest on koniecznością podwyższenia bezpieczeństwa domowników, szczególnie jeżeli w naszym domu mamy kotłownię z piecem węglowym lub olejowym. Zagrożeni są również właściciele lokali, w których zainstalowany został piecyk gazowy z otwartą komorą spalania lub gazowy podgrzewacz wody. Warto też zainwestować w tego typu produkty, jeżeli używamy piecyka naftowego lub pieca kaflowego, czy kominka. Nie zapominajmy również o tym, że pracujący silnik auta może spowodować zatrucie.

Ranking czujników czadu i gazu

Najlepszy czujnik
Drugi wybór
Trzeci wybór
Najlepsza alternatywa

KLIKNIJ BY PRZEJŚĆ DO PEŁNEGO ZESTAWIENIA CZUJNIKÓW CZADU I GAZU

Jaki czujnik gazu i dymu wybrać - czujnik czadu ranking

Zobacz też: jakie czujniki czadu poleca portal czujnik-czadu.pl

1. Czujnik czadu VIRONE DC-1

Czujnik czadu VIRONE DC-1

Czujnik czadu Virone to wielofunkcyjne urządzenie. Poza najistotniejszą funkcją ochrony przed czadem znajdziemy w nim także możliwość monitorowania temperatury w pomieszczeniu. Dzięki temu urządzenie to świetnie sprawdzi się jako termometr do wnętrza domu. Na jego obudowie znalazł się wyświetlacz, na którym sprawdzimy aktualną temperaturę lub stężenie czadu.  Zasilanie stanowią 3 baterie o rozmiarze AA. Dzięki temu umieszczenie czujnika w dowolnym miejscu domu przestaje być problemem. Na froncie obudowy umieszczono 3 diody. Wskazują one zasilanie, awarię oraz wystąpienie alarmu. Działanie ostrzegawcze nie ogranicza się jednak do świecenia diody. Czujnik emituje z siebie bardzo głośne, nieprzyjemne dla uszu sygnały dźwiękowe. Cena tego produktu to ok. 60zł.

Zalety
pomiar czadu oraz temperatury
prosta obsługa
łatwy montaż
rozsądna cena
Wady
niezbyt elegancki design
brak 2 źródeł zasilania

2. Czujnik czadu i gazu KING GV-9

Czujnik czadu i gazu KING GV-9

Czujnik czadu i gazu marki King to niewielkie urządzenie o całkiem dużych możliwościach. Model ten może wykrywać tlenek węgla (czad), propan, butan oraz LPG. Na jego obudowie znalazł się niewielki wyświetlacz, na którym wskazywana jest aktualna wartość stężenia gazu i czadu. Poniżej go umieszczono 3 diody, które wskazują następująco: zasilanie, awarię oraz alarm. W przypadku aktywowania tej ostatniej uruchamiany jest także bardzo głośny sygnał dźwiękowy i wydawane są komendy głosowe. Wyłączenie alarmy następuje po wciśnięciu przycisku „push to test”, który umożliwia sprawdzanie czujnika w dowolnym momencie.  Koszt tego urządzenia wynosi mniej niż 100zł.

Zalety
prosta obsługa
wykrywania czadu i gazów
wyświetlacz wskazujący stan stężenia czadu i gazu
dwa źródła zasilania
Wady
komunikaty głosowe w języku angielskim

3. Czujnik czadu i gazu KING COV-29

Czujnik czadu i gazu KING COV-29

Niewielki czujnik King COV-29 to produkt podobny do poprzednio opisanego innego modelu tej firmy. Główną różnicą jest tu jednak sposób zasilania. Do modelu COV-29 nie musimy doprowadzać zasilania z sieci. Ten produkt czerpie energię z 3 baterii, dzięki czemu zamontowanie go w dowolnym miejscu naszego domu nie będzie żadnym problemem. Producent zachwala swój produkt, wskazując na wysoką czułość elektrochemicznego czujnika. Na okrągłej obudowie znalazły się dwie diody informujące o działaniu czujnika oraz o wykryciu przez niego awarii.  Jest także wyświetlacz informującym o aktualnym stężeniu czadu i gazu w powietrzu. Pochwalić należy także cenę – w tym przypadku wynosi ona jedyne 40zł.

Zalety
niska cena
wyświetlacz wskazujący aktualny stan stężenia czadu i gazu
prosta obsługa
niewielkie wymiary i waga
Wady
brak dwóch źródeł zasilania

4. Kidde 5DCO - czujnik tlenku węgla

czujnik tlenku węgla Kidde 5DCO

Kidde 5DCO, to świetny detektor gazu serii 5. Działa wykorzystując technologię elektrochemiczną, która jest jedną z najprecyzyjniejszych na świecie. Jest zasilany bateryjnie.

Posiada wbudowany wyświetlacz LCD, pokazujący aktualny poziom stężenia tlenku węgla od 0 do 999 ppm. Aktualizuje się co 15 sekund i zapisuje w pamięci najwyższe wartości szczytowe. Podczas wykrycia dopuszczalnego poziomu CO, czujnik tlenku węgla Kidde 5DCO, powiadamia nas o tym optycznie, za pomocą migającej czerwonej diody LED. Dodatkowo sygnalizuje zagrożenie akustycznie, wydając głośny i pulsacyjny dźwięk o wartości 85 dB.

Kidde wyposażył ten czujnik czadu w przycisk Test / Reset umożliwiający sprawdzenie poprawnego działania urządzenia. Istotne jest to przy pierwszej instalacji oraz w każdym momencie, w którym podejrzewamy nieszczelność. W przypadku awarii sprzętu lub niskiego poziomu naładowania baterii, na panelu LCD wyświetla się stosowany komunikat oraz włącza się dźwiękowy sygnał ostrzegawczy. Kidde - czujnik 5DCO posiada trwałość 7 lat. Po tym czasie informowani jesteśmy o konieczności wymiany urządzenia.

Wbudowana pamięć wartości pomiarowych

Dodatkowo, czujnik tlenku węgla Kidde 5DCO ma możliwość wyświetlenia najwyższego poziomu CO zapisanego w pamięci.

Kidde 5DCO spełnia wymagania polskiej normy PN-EN50291-1:2010/A1:2013-05 dla domowych detektorów tlenku węgla. Posiada specjalną obudowę, która umożliwia instalację na ścianie lub postawienie na płaskiej powierzchni, np. szafki lub póki.

Czujnik czadu Kidde ma opinie bardzo dobre. Jakość, wykonanie oraz działanie są potwierdzone jako prawidłowe. Kupując go jednak warto przeczytać instrukcję i zapoznać się z jego pracą oraz z tym, jakie sytuacje są zagrożeniem i kiedy uruchamiają się sygnały ostrzegawcze.

Reasumując, Kidde czujnik czadu to świetny wybór. Posiada wymiary 118mm x 70mm x 40mm.

Zalety
aktualizowany co 15 s
sygnał świetlny i akustyczny
wyświetlacz LCD
7 - letni okres działania
Wady
-

5. Kidde 7DCO 1084 - czujnik czadu

czujnik czadu Kidde 7DCO 1084

W porównaniu do poprzedniego modelu, czujnik czadu Kidde 7DCO, został przede wszystkim wzbogacony o dodatkowy czas pracy. Jego żywotność, to 10 lat, potwierdzone gwarancją.

Tak samo jak poprzednik, producent Kidde wyposażył czujnik czadu w ekran LCD pokazujący stężenie od 0 do 999 ppm, aktualizowany co 15 sekund. Identycznie sygnalizuje on przekroczony dopuszczalny poziom stężenia tlenku węgla (czerwona dioda LED oraz głośny, pulsujący alarm dźwiękowy o sile 85dB). Tak samo Kidde 7DCO wyświetla informację o nieprawidłowej pracy oraz niskim poziomie naładowania baterii.

Zasilanie bateryjne pozwala na niski koszt eksploatacji oraz pracę podczas spadku napięcia w sieci. Czujnik tlenku węgla Kidde 7DCO analogicznie do poprzedniego sprzętu posiada dodatkowe przyciski Test / Reset pozwalające na sprawdzenie poprawnej pracy urządzenia oraz odczyt najwyższego stężenia CO zapisanego w pamięci. Kidde detektor - czujnik czadu 7DCO spełnia polską normę PN-EN 50291-1:2010 dla domowych czujników tlenku węgla oraz PN-EN50291-2:2010 dopuszczającą użytek w pojazdach kempingowych i łodziach.

Wysoka skuteczność

Czujnik czadu Kidde posiada opinie bardzo dobre. A tym, na co zwrócić uwagę, jest nie przegrzanie czujnika, szczególnie podczas wycieczek lądowych i wodnych (na przykład w przyczepie kempingowej lub na łodziach). W przypadku kempingów, czy łodzi, niezwykle istotne jest natomiast, aby pamiętać, że czujnik powinien być umieszczony w tym samym pomieszczeniu, co urządzenie, które może być potencjalnym źródłem tlenku węgla (np. kuchenka gazowa). Kidde 7DCO można zamontować na ścianie lub postawić na półce.

Pamiętajmy również, że używając Kidde - czujnik czadu, alarmuje nas o podwyższonym stężeniu CO dopiero od określonego poziomu, jednak na tyle wcześnie, abyśmy mieli wystarczającą ilość czasu na podjęcie wymaganych działań (np. przewietrzenie pomieszczenia) lub ewakuację. To właśnie dlatego, należy pamiętać aby umieścić czujnik w bezpośrednim sąsiedztwie wszelkich urządzeń mogących być źródłem tlenku węgla. Podsumowując jednym słowem Kidde - czujnik 7DCO jest świetnym wyborem do pomieszczeń w mieszkaniu lub domu, ale także i do wakacyjnych pojazdów i łodzi. Wymiary: 118mm x 70mm x 40mm.

Zalety
aktualizowany co 15 s
sygnał świetlny i akustyczny
wyświetlacz LCD
10 - letni okres działania
Wady
-

6. Kidde 10SCO - czujnik czadu i dymu (norma PN-EN50291-1:2010 i PN-EN14604:2006P)

czujnik czadu i dymu Kidde 10SCO

Najnowsza z serii Kidde - detektor 10SCO - stawia poprzeczkę jeszcze wyżej, a co za tym idzie, jeszcze lepiej dba o nasze bezpieczeństwo. Przede wszystkim jest to czujnik czadu i dymu (2w1). Urządzenie nadal korzysta z technologii elektrochemicznej, która jest jedną z najprecyzyjniejszych na świecie w kontekście wykrywania czadu oraz technologi optycznej - do wykrywania pożaru.

Kidde ulepszył czujnik 10SCO o wyraźne komunikaty głosowe w razie zagrożenia dodatkowo rozróżniając je. System uruchamia odpowiedni alarm głosowy informujący o danym zagrożeniu, jak również o konieczności wymiary baterii.

Innowacyjna technologia

Innowacyjna technologia HUS zastosowana w czujniku czadu Kidde 10SCO pozwala na wyciszenie przypadkowo uruchomionego alarmu. Naciśnięcie specjalnego przycisku spowoduje zmniejszenie czułości obwodów, a przede wszystkim wyciszy alarm. Czas, jaki dostaniemy na wywietrzenie pomieszczenia, to około 8 minut. Kiedy możemy przypadkowo włączyć alarm? Na przykład podczas smażenia lub gotowania. Jest to więc bardzo użyteczna funkcja.

To, co wyróżnia czujnik tlenku węgla i dymu Kidde 10SCO na rynku światowym jest spełnianie jednocześnie normy PN-EN14604:2006P (EN14604:2005) dla domowych czujek dymu oraz normy PN-EN50291-1:2010 dla domowych czujników wykrywających tlenek węgla. Efektem tego jest wykrywacz czadu i czujnik dymu zainstalowany w jednej obudowie. Ma to istotne znaczenie w kontekście alarmowania zarówno wykrytego zagrożenia pożarowego, jak i wykrycia emisji tlenku węgla.

Taka kolejność bierze się z najczęstszego umieszczenia urządzeń w mieszkaniu lub domu, korzystających z gazu i innych paliw, które mogą zagrażać naszemu życiu i zdrowiu. Warto zwrócić również uwagę na dodatkowe sprzęty będące potencjalnym źródłem ulatniającego się czadu, jak kominek oraz gazowe i elektryczne ogrzewacze pomieszczeń. Czujnik Kidde 10SCO zaleca się montować na ścianie lub suficie.

Kolejną dodatkową cechą, którą posiada Kidde - czujnik czadu 10SCO jest wydłużenie jego czasu pracy o co najmniej 40% w porównaniu do większości dostępnych na rynku czujników.

Wbudowana rejestracja wysokich pomiarów

Tym, co pozostało dobre i niezmienne z poprzednich serii, to wyposażenie czujnika w funkcję zapisu w pamięci wystąpienia niebezpiecznego stężenia tlenku węgla. Dzięki temu mamy możliwość sprawdzenia, czy podczas naszej nieobecności alarm nie aktywował się. W momencie przekroczenia dozwolonego stężenia CO, czujnik Kidde 10SCO alarmuje nas o tym wysyłając głośną sygnalizację dźwiękową (85 dB), alarm głosowy oraz optyczny (czerwona lampka LED). Podczas wykrytego pożaru, czujnik dymu również zaalarmuje nas czerwonym LED ’em oraz informacją głosową (Fire! Fire!). Kidde - czujnik czadu i gazu pokaże nam również, kiedy poziom baterii jest niski, urządzenie kończy swoją żywotność lub ma awarię. Na czujniku znajdziemy także przycisk Test / Reset oraz będziemy mieli możliwość sprawdzenia wartości najwyższego stężenia CO zapisanego w pamięci.

Czujnik czadu Kidde ma opinie rewelacyjne. Jest prosty w obsłudze, sprawdza się w razie zagrożenia, wysyła wszystkie sygnały i ostrzeżenia. Tylko cena - wg niektórych użytkowników - mogła by być trochę niższa…

Ma średnicę - 145 mm, wysokość – 45 mm.

Zalety
aktualizowany co 15 s
komunikaty głosowe rozróżniające poszczególne zagrożenia
wyświetlacz LCD
czujnik czasu i dymu w jednym
technologia HUSH
Wady
wygórowana cena

7. XBLITZ - czujnik czadu, detektor tlenku węgla

czujnik czadu i gazu xblitz

Porównamy wiodącego producenta Kidde i Xblitz. Pierwszą ciekawą informacją jest to, że urządzenie, to czujnik czadu i gazu. Ma wbudowane dwa sensory: elektrochemiczny detektor tlenku węgla ( zakres od 100 do 999 ppm) oraz katalityczny czujnik gazu (reagujący na łatwopalny gaz 6-20% LEL, czyli 3000-10000 ppm).

Alarmuje on komunikatami głosowymi i głośnym alarmem dźwiękowym. Detektor gazu Xblitz ma możliwość wyboru sposobu zasilania. Model DG3-1 możemy podłączyć bezpośrednio do sieci lub skorzystać z opcjonalnego gniazda na baterie 9V.

Ten czujnik gazu i czadu ma również wbudowany ekran LCD, wskazujący na aktualne stężenie gazów w otaczającym go powietrzu.

Podsumowując, czujnik gazu i czadu Xblitz ma opinie bardzo dobre. Pomimo wątpliwości niektórych użytkowników co do możliwości wykrywania dwóch różnych gazów jednocześnie, jest to możliwe i skuteczne. Jego wymiary, to 112 x 73 x 42 mm.

Zalety
sensor elektrochemiczny oraz katalityczny
komunikaty głosowe rozróżniające poszczególne zagrożenia
ekran LCD
możliwość podłączenia do sieci
Wady
bardzo drogi

8. FireAngel CO-9D - detektor czadu

czujnik czadu FireAngel CO-9D

Na koniec weźmy na tapetę FireAngel CO-9D. Uważa się, że jest to najbardziej renomowany i najlepszy dostępny na rynku. Przede wszystkim ogromną zaletą, którą on posiada jest zintegrowana bateria litowa, nie wymagająca wymiany przez cały okres użytkowania. Przewagą producenta FireAngel - CO-9D nad Kidde 10SCO jest dużo większy wyświetlacz LCD. Pozwoliło to na dodatkową funkcję urządzenia, jaką jest wbudowany termometr i wyświetlanie aktualnej temperatury w pomieszczeniu. Kolejnym plusem jest możliwość monitorowania stężenia tlenku węgla w ciągu ostatnich 4 tygodni. Czujnik wykrywa stężenie czadu już od 10 ppm, a monitorowaną zawartość tlenku węgla wyświetla w formie wykresu.

Jego żywotność, to 7 lat. Czujnik Fireangel CO 9D posiada dwa certyfikaty zgodności z normą EN50291-1 oraz EN50291-2. Dzięki nim śmiało można go stosować w domach i mieszkaniach, jak również w wakacyjnych domkach, przyczepach i na jachtach. Podczas zagrożenie życia lub zdrowia, wysyła alarm dźwiękowy o natężeniu 85 dB. Posiada również funkcję Test / Reset.

Czujnik czadu Fireangel CO 9D opinie posiada pozytywne. A jeżeli mielibyśmy podpowiedzieć coś ze swojej strony - radzimy ewentualne reklamacje kierować bezpośrednio do przedstawiciela w Polsce, nie do pośredniczących sklepów.

Wymiary urządzenia, to 125 x 74 x 48 mm.

Zalety
żywotność 7 lat
bateria litowa bez konieczności wymiany przez cały okres użytkowania
wbudowany termometr
wykres stężenia tlenku węgla z okresu 4 tygodni
Wady
mała dostępność stacjonarnie

Jak działa czujnik gazu i czadu?

Czujniki czadu posiadają w sobie półprzewodniki (np. dwutlenek cyny), które reagują na docierający do nich czad. Zmiany parametrów rejestrowane są przez elektroniczny układ, który monitoruje je i porównuje z ustawionym dozwolonym limitem. Jeśli norma zostanie przekroczona, uruchamiany jest alarm. Ten może być np. sygnałem dźwiękowym, który jest dobrze słyszalny z odległości kilkunastu, kilkudziesięciu metrów. Jeśli czujnik wchodzi w skład dużego systemu monitorującego budynek, sygnał o alarmie wysyłany jest do centrali, która przekazuje tę informację np. firmie ochroniarskiej.

Wszystkie powyższe urządzenia mają możliwość wydzielania niebezpiecznego dla zdrowia i życia zabójczego gazu. Oczywiście, same w sobie nie są groźne, jednak już małe zanieczyszczenie i niedrożność przewodów dostarczających świeże powietrze może spowodować zagrożenie. Bardzo ważne jest, żeby wszelkim tym sprzętom zagwarantować jak najlepszą cyrkulację świeżego powietrza. Czasem jednak zdarzają się awarie w postaci np. zużycia lub złej regulacji palnika gazowego, a także przedwczesnego zamknięcia paleniska.

Czujnik czadu działa w sposób ciągły. Wykrywa nawet najmniejszą ilość zabójczego gazu w powietrzu, jakim jest tlenek węgla. W sytuacji ulatniania się go (nie spalonego do końca), reagują z nim substancje zawarte w czujniku CO. Dochodzi do reakcji utleniania tlenku węgla. Następuje automatyczna analiza stężenia czadu i - jeżeli jest ono nawet minimalnie podwyższone - powoduje przepływ prądu i w efekcie włączenie się sygnału alarmowego. 

Czujniki czadu - muszą mieć wymagania polskich norm!

W związku z ciągle ulepszaną technologią, na rynku możemy znaleźć bardzo dużo różnych rodzajów czujników. Do wyboru mamy czujnik:

 • czadu,
 • gazu,
 • czujnik czadu i gazu,
 • czujnik dymu,
 • a nawet czujnik dymu papierosowego.

Pojawia się więc pytanie: Jaki czujnik tlenku węgla wybrać? Czy powinniśmy również rozważyć zakup czujnika dymu? Czym kierować się wybierając detektor gazu?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze czujnika czadu i gazu?

Certyfikaty i spełniane normy

Odpowiednia certyfikacja zapewnia skuteczność działania czujnika w odpowiednim momencie. Czujnik uruchomi alarm dokładnie w momencie, w którym szkodliwa substancja osiągnie próg bezpiecznego poziomu. Zbyt późna reakcja nawet o kilka minut mogłaby spowodować zagrożenie dla zdrowia. Urządzenia tego typu są sprawdzane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, dzięki czemu ryzyko podania błędnych informacji dotyczących działania czujnika jest minimalne.  

Rodzaj zasilania

Wyróżniamy dwa rodzaje zasilania czujników czadu i gazu. Z racji, że urządzenia te pobierają bardzo niewielkie ilości energii, bez trudu znajdziemy w sprzedaży urządzenia zasilane bateryjnie. Z jednej strony to wygodne rozwiązanie, gdyż nie musimy doprowadzać do niego zasilania. Jego wadą jest natomiast konieczność wymiany baterii co pewien czas. Jeśli nie chcemy tego robić, możemy zdecydować się na urządzenie zasilane z sieci. 

Rodzaj czujnika

Czyli jego funkcjonalność. W sklepach znajdziemy urządzenia skonstruowane tak, by wykrywały jeden lub wiele gazów. Czujniki wykrywające wyłącznie czad, gaz bądź dym będą tańszym rozwiązaniem. Nie zapewnią jednak ochrony przed wszystkimi nieszczęściami. Bardziej kompleksowym zabezpieczeniem okażą się czujniki wielofunkcyjne. Ochronią one np. przed gazem i czadem jednocześnie. Znajdziemy również czujniki aż 3w1, które stanowią dodatkową ochronę przed dymem.

Wbudowane funkcje testowania i kontroli sprawności

Niektóre czujniki posiadają specjalny przycisk, który służy do uruchomienia trybu testowania sprawności. Dzięki tej funkcji możemy upewnić się, że posiadany przez nas czujnik jest nadal sprawny.  

Sposób sygnalizacji o wykryciu tlenku węgla i gazu

Wszelkiego rodzaju czujniki czadu, dymu czy gazu alarmują nas głośnym sygnałem dźwiękowym oraz świetlnym. Niektóre z nich, posiadające możliwość podłączenia do większego systemu monitoringu, wyślą także odpowiedni impuls do centrali systemu. Ta natomiast może zawiadomić specjalne służby lub ochronę. 

Sposób montażu

Praktycznie każdy czujnik zawiesimy na suficie lub na ścianie. Niewielka konstrukcja tych urządzeń jest lekka, więc czynność ta nie będzie stanowiła problemu. Wiele czujników powinno także dobrze działać, gdy ustawimy je na równej powierzchni. Pamiętajmy jednak o zapewnieniu do nich  dobrego dopływu świeżego powietrza.

Gdzie należy zamontować czujnik czadu i gazu?

Odpowiednie usytuowanie czujnika dymu lub czadu ma bardzo istotne znaczenie. Urządzenie to powinno znajdować się w pomieszczeniu, w którym występuje największe zagrożenie wystąpienia czadu bądź innej substancji. Dobrym wyborem będzie zatem kotłownia lub inne miejsce, w którym umieściliśmy piec grzewczy. Jeśli posiadamy wiele pomieszczeń z potencjalnymi źródłami tych substancji, warto zakupić po jednym czujniku do każdego z nich. Czujniki rozmieszczamy w pobliżu źródeł – najlepiej w odległości 2-3 metrów. Czujnik czadu lub gazu ustawiamy ok. 2 metry nad podłogą, ale nie mniej niż 30cm od sufitu. W przypadku czujnika dymu możemy natomiast zawiesić bezpośrednio pod sufitem. 

Czujnik czadu i dymu - ranking miejsc montażowych:

 • pobliże kuchni
 • piwnica
 • pokój dzienny, salon
 • jadalnia
 • sypialnia
 • strych

ZOBACZ TEŻ: Parownica do ubrań – ranking. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?


Jakie są polskie i europejskie normy dla czujników czadu i gazu?

Dostępne w sprzedaży czujniki czadu powinny spełniać wymagania normy PN-EN 50291. Jest to Norma Europejska określająca aparaturę zaprojektowaną do wykrywania uwalniania się tlenku węgla zwanego popularnie czadem. W przypadku urządzeń generujących sygnały alarmowe dźwiękowe i wizualne mamy do czynienia z urządzeniem typu B według powyższej normy. Modele czujników potrafiące uruchamiać dodatkowe urządzenia pomocnicze otrzymują natomiast oznaczenie A według EN 50291-1. 

Czujniki gazu, które są przeznaczone do monitorowania występowania w powietrzu gazu ziemnego, propanu czy butanu, powinny alarmować nas po przekroczeniu 6% stężenia tych gazów w powietrzu. Jest to dolna granica wybuchowości, której przekroczenie niesie ze sobą ryzyko eksplozji. Urządzenia powinny zatem uruchamiać alarm optyczny oraz dźwiękowy, gdy ten próg zostanie przekroczony.     

Jaki czujnik gazu będzie najlepszy do domu i mieszkania

czujnik czadu i gazu
źródło: ladnydom.pl

Wybierając czujnik gazu i czadu nie warto oszczędzać i szukać tańszych alternatyw. Pamiętajmy, że chodzi tu o bezpieczeństwoi życie nasze oraz innych domowników. Zadając sobie pytanie: Jaki czujnik tlenku czadu i gazu wybrać, warto przeczytać opinie. Zwróć też uwagę na dostępne rankingi. Jednak to, co uchroni dodatkowo przed zagrożeniem, jest zapobieganie zatruciem. Zrezygnuj z dokonywania przeróbek kominów i przeglądów na własną rękę. Regularnie zlecaj kontrole przewodów i urządzeń. Pilnuj, by w Twoim mieszkaniu kratki wentylacyjne nie były niczym przysłonięte oraz żeby był prawidłowy ciąg powietrza (w tym celu przyłóż kartkę do kratki wentylacyjnej). Wietrz pomieszczenia najbardziej narażone na zawartość nie do końca spalonego gazu w powietrzu. Nie dogrzewaj domu sprzętami bez atestów! I na końcu - kup czujniki gazu i czadu. 

Jaki czujnik czadu kupić do kominka

kominek czujnik tlenku węgla
źródło: wkładykominkowe.net.pl

W domu, zazwyczaj możemy znaleźć kominek. Jest to przede wszystkim przytulny element wystroju. Na rynku możemy już znaleźć takie całkowicie zamykane, jednak… nie możemy zakładać, że - nawet jeżeli na początku wszystko było dobrze - takie samo pozostanie do końca użytkowania go przez nas. Zawsze może pojawić się niedrożność komina lub inna awaria, która skutecznie zatruje mieszkanie. Dodatkowo, weźmy pod uwagę fakt, że od otwartego ognia bardzo łatwo o iskrę. A ta, spadając na wykładzinę lub kanapę może bardzo łatwo stać się początkiem pożaru

Nowoczesne kominki coraz częściej rezygnują ze standardowego materiału jakim jest drewno. Możemy nabyć taki, do którego wlewamy specjalne paliwo. Jednak przy nieprawidłowej eksploatacji, ono również może być dla nas zagrożeniem.

Posiadając kominek, wybierz detektor dymu. Ranking zamieszczony poniżej może pomóc Ci w najlepszym wyborze.


ZOBACZ TEŻ: Który piec na ekogroszek wybrać? Porady i ranking


Jaki czujnik: czadu czy dymu - a może dwa w jednym?

Technologia na całym świecie, włącznie z tą stosowaną w sensorach dość szybko zmienia się i idzie do przodu. Dostępnych jest coraz więcej nowych modeli i funkcji. Urządzenia te łączone są w pary, a nawet w trójki ( 2w1, 3w1). Jeżeli zastanawiasz się zakupem np. czujnika czadu, a planowałeś również zaopatrzyć się w detektor gazu ziemnego lub dymu, możesz śmiało połączyć te sprzęty. Na rynku znajdziemy:

 • czujnik gazu i czadu,
 • detektor gazu
 • czujnik czadu i dymu,
 • czujnik czadu, gazu i dymu.

Bezpieczeństwo ponad wszystko - Czujnik gazu ziemnego z certyfikatem

źródło: nto.pl

Jedno jest pewne. Warto jest wybrać detektor gazu, który jest przede wszystkim skuteczny. To pierwsze i najważniejsze kryterium pozwala nam już odrzucić wiele modeli. Są nimi chińskie wyroby. Dlaczego? Ponieważ żaden z nich nie posiada europejskich certyfikatów. Udokumentowane deklaracje zgodności, świadczące o spełnieniu rygorystycznych wymogów bezpieczeństwa w oparciu o normę PN-EN 50291 jest niezbędnym elementem, który musi posiadać każdy czujnik czadu i gazu. Jego brak może wynikać z mniejszej czułości lub z zupełnego braku wykrywania śmiertelnego gazu. Czy warto więc narażać życie swoje i domowników, jeżeli „oszczędność”, to tylko 10-30 zł? Na pewno nie. Warto zainwestować w czujnik gazu. Zwróćmy więc uwagę na: czujnik czadu, gazu i dymu Kidde, Orno, czujnik tlenku węgla Fireangel, detektor czadu Xblitzi inne.

Oczywiście, jest on bardzo ważny w naszym mieszkaniu. Na co jednak warto zwrócić uwagę poza samym zakupem urządzenia?

 1. Przede wszystkim dokonuj okresowych przeglądów wentylacji i kominów. Nawet jeżeli masz mieszkanie i zlecanie takich kontroli leży po stronie wspólnoty lub spółdzielni, a masz pewne podejrzenia - zgłaszaj! Twoje życie i zdrowie jest tego warte. Posiadając dom, sam musisz o to zadba
 2. I tutaj mamy jedną radę - nie zaniedbuj tego i umawiaj się na przeglądy minimum raz w roku.
 3. Nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych i regularnie sprawdzaj ciąg. Jak już wiesz, brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza może doprowadzić lub zwiększyć zagrożenie.
 4. Używaj wszelkich urządzeń grzewczych zgodnie z zaleceniami producenta. Zwróć uwagę na ich poprawną instalację i ustawienie. Dodatkowo, podczas kontroli wentylacji, poproś również o sprawdzenie posiadanych przez Ciebie sprzętów.
 5. Posiadając garaż, zaraz po wjechaniu do niego samochodem - wyłączaj silnik! Niezależenie od tego, czy brama garażowa jest otwarta, czy zamknięta.

Nigdy nie bagatelizuj symptomów zatrucia tlenekiem węgla! Jest bardzo szybkim i cichym zabójcą! 

Objawy zatrucia czadem:

 • bóle głowy,
 • zawroty głowy,
 • wymioty,
 • zaburzenia wzrokowe,
 • nadciśnienie,
 • przymglenie świadomości,

W przypadku dużego stężenia CO we wdychanym powietrzu, nasz czas na reakcję, a przede wszystkim czas do ocalenia życia jest bardzo krótki. Stężeniem w powietrzu określa się ilość cząsteczek tlenku węgla w 1 milionie cząsteczek powietrza (ppm).

Przy stężeniu 800 ppm, już po 45 minutach wdychania zanieczyszczonego powietrza grozi nam trwała śpiączka. Dwa razy wyższe stężenie (1600 ppm) już po czasie wdychania 2 razy krótszym (20 min) spowoduje zgon po 2h.

Co więc zrobić, jeżeli podejrzewamy zaczadzenie pomieszczenia, w którym ktoś się znajduje? Przede wszystkim otwieramy wszystkie drzwi i okna - wpuszczamy świeże powietrze. Wynosimy poszkodowanego i - jeżeli stracił on przytomność - rozpoczynamy akcję reanimacyjną oraz koniecznie wzywamy pogotowie.

Gdzie kupić czujnik gazu?

Odpowiadając na pytanie: „Czujnik czadu - gdzie kupić?” Odpowiedź wydaje się być bardzo prosta. Miejscem, w którym kupisz wszelkie czujniki, w tym detektor gazu, jak również czujnik czadu i dymu jest przede wszystkim Internet. Wiedząc już, jakie są najważniejsze cechy takich urządzeń, z łatwością znajdziesz ten, którego akurat potrzebujesz i cena będzie prawdopodobnie niższa, niż przy zakupie w stacjonarnym sklepie. Pamiętaj jednak, że każdą awarię lub wadę sprzętu zgłaszać najlepiej bezpośrednio do producenta.

Detektory i inne zabezpieczenia, to wciąż mocno rozwijająca się branża. Na rynku możemy również znaleźć przeróżne alarmy. Wykrywanie niebezpiecznych dla naszego zdrowia, a nawet życia substancji i gazów stało się elementem niezbędnym w każdym domu oraz mieszkaniu. Uważamy jednak na czasem błędne podpowiedzi. Świetnym przykładem jest czujnik CO2. Jest to detektor używany głównie w przemyśle w celu monitorowania specjalistycznych urządzeń i systemów wentylacyjnych. Nie główmy się więc nad tym, czy jest od potrzebny w naszym domu. Czujnik dwutlenku węgla jest zbędny w standardowym mieszkaniu.

Czujnik czadu i gazu - dlaczego warto?

Bez wątpienia warto. Czujniki czadu, gazu i dymu chronią nas przed utratą dobytku, zdrowia, a nawet życia. Urządzenia te są bardzo tanie – podstawowe modele kupimy już za ok. 30zł. Ich obsługa jest bardzo prosta, a przy tym nie ma potrzeby częstego ich doglądania. W sprzedaży znajdziemy różne rodzaje czujników jedno, jak i wielofunkcyjnych. Cechują się różnymi cenami czy sposobem zasilania. Bez wątpienia więc każdy znajdzie odpowiednie urządzenie dla siebie.   

TE PRODUKTY NIE SĄ JUŻ DOSTĘPNE:

VRT 19 - tani czujnik czadu

Swoją listę zamykamy najbardziej ekonomiczną propozycją, jaką niekwestionowanie pozostaje czujnik gazu VRT. Urządzenie wyposażono w niewielki wyświetlacz LED, który informuje na bieżąco o poziomie gazu w atmosferze, żywotności baterii czy ewentualnej awarii.
W przypadku przekroczenia dopuszczalnego limitu CO2 w powietrzu, czujnik uruchamia alarm o natężeniu 85 dB.

Opinie w sieci są zgodne, VRT to najlepszy kompromis jakości względem ceny. Jeżeli zależy nam na bezpieczeństwie, ale nie chcemy wydawać majątku na czujnik czadu, warto sięgnąć po to niewielkie urządzenie. Wraz z czujnikiem, otrzymujemy zestaw do montażu oraz (co ważne) instrukcje w języku polskim.

Urządzenie zasilane jest na 3 baterie AA, warto zaopatrzyć się w nie zawczasu, gdyż producent nie dołącza ich do zamówienia.

Zalety
cena
obejmuje zestaw do montażu
Wady
Chiński zamiennik dla droższych czujników - brak europejskich atestów i certyfikatów
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij