Close

Jaki czujnik czadu i gazu wybrać? Ranking i poradnik

Czujnik gazu ma jednego wroga. Jest nim czad, tzw. „cichy zabójca” jest to tlenek węgla (CO). Bezbarwny, bezwonny i bezsmakowy gaz, dający o sobie znać szczególnie w okresie zwiększonej potrzeby dogrzewania mieszkań i domów. Co roku tlenek węgla powoduje śmierć kilkudziesięciu osób, a nawet kilkaset trafia do szpitala z objawami zatrucia. W warunkach naszej codzienności powstaje on na skutek niepełnego spalania substancji, którego powodem jest brak odpowiedniej ilości tlenu w otoczeniu. Jest to efekt uboczny spalania wielu paliw stałych i płynnych, takich jak benzyna, nafta, węgiel, ropa, gaz i wielu innych. Aby się przed tym zabezpieczyć i spać spokojnie, niezbędnym sprzętem w naszym domu czy mieszkaniu powinien być wykrywacz gazu.

Aktualizacja: Czerwiec 2024

Na co zwrócić uwagę przy wyborze czujnika czadu i gazu?

CERTYFIKATY I SPEŁNIANE NORMY
CERTYFIKATY I SPEŁNIANE NORMY

Odpowiednia certyfikacja zapewnia skuteczność działania czujnika w odpowiednim momencie. Czujnik uruchomi alarm dokładnie w momencie, w którym szkodliwa substancja osiągnie próg bezpiecznego poziomu. Zbyt późna reakcja nawet o kilka minut mogłaby spowodować zagrożenie dla zdrowia. Urządzenia tego typu są sprawdzane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, dzięki czemu ryzyko podania błędnych informacji dotyczących działania czujnika jest minimalne.

RODZAJ ZASILANIA
RODZAJ ZASILANIA

Wyróżniamy dwa rodzaje zasilania czujników czadu i gazu. Z racji, że urządzenia te pobierają bardzo niewielkie ilości energii, bez trudu znajdziemy w sprzedaży urządzenia zasilane bateryjnie. Z jednej strony to wygodne rozwiązanie, gdyż nie musimy doprowadzać do niego zasilania. Jego wadą jest natomiast konieczność wymiany baterii co pewien czas. Jeśli nie chcemy tego robić, możemy zdecydować się na urządzenie zasilane z sieci.

RODZAJ CZUJNIKA
RODZAJ CZUJNIKA

Czyli jego funkcjonalność. W sklepach znajdziemy urządzenia skonstruowane tak, by wykrywały jeden lub wiele gazów. Czujniki wykrywające wyłącznie czad, gaz bądź dym będą tańszym rozwiązaniem. Nie zapewnią jednak ochrony przed wszystkimi nieszczęściami. Bardziej kompleksowym zabezpieczeniem okażą się czujniki wielofunkcyjne. Ochronią one np. przed gazem i czadem jednocześnie. Znajdziemy również czujniki aż 3w1, które stanowią dodatkową ochronę przed dymem.

WBUDOWANE FUNKCJE TESTOWANIA I KONTROLI SPRAWNOŚCI
WBUDOWANE FUNKCJE TESTOWANIA I KONTROLI SPRAWNOŚCI

Niektóre czujniki posiadają specjalny przycisk, który służy do uruchomienia trybu testowania sprawności. Dzięki tej funkcji możemy upewnić się, że posiadany przez nas czujnik jest nadal sprawny.

SPOSÓB SYGNALIZACJI O WYKRYCIU SUBSTANCJI SZKODLIWEJ
SPOSÓB SYGNALIZACJI O WYKRYCIU SUBSTANCJI SZKODLIWEJ

Wszelkiego rodzaju czujniki czadu, dymu czy gazu alarmują nas głośnym sygnałem dźwiękowym oraz świetlnym. Niektóre z nich, posiadające możliwość podłączenia do większego systemu monitoringu, wyślą także odpowiedni impuls do centrali systemu. Ta natomiast może zawiadomić specjalne służby lub ochronę.

SPOSÓB MONTAŻU
SPOSÓB MONTAŻU

Praktycznie każdy czujnik zawiesimy na suficie lub na ścianie. Niewielka konstrukcja tych urządzeń jest lekka, więc czynność ta nie będzie stanowiła problemu. Wiele czujników powinno także dobrze działać, gdy ustawimy je na równej powierzchni. Pamiętajmy jednak o zapewnieniu do nich dobrego dopływu świeżego powietrza.

Jakie są rodzaje czujnika czadu i gazu?

CZUJNIK CZADU, GAZU LUB DYMU CZUJNIK CZADU, GAZU LUB DYMU
+ dobry w konkretnym zastosowaniu
+ prosty w obsłudze
+ atrakcyjny cenowo
- wykrywa tylko jedno z zagrożeń
CZUJNIK 2W1 LUB 3W1 CZUJNIK 2W1 LUB 3W1
+ dobry stosunek funkcjonalność/cena
+ wykrywa wiele zagrożeń
+ kompaktowe wymiary
- tanie modele okazują się nieskuteczne lub aktywują alarm bez faktycznego zagrożenia
CZUJNIK PRZEWODOWY CZUJNIK PRZEWODOWY
+ brak konieczności wymiany baterii
+ działa zawsze, gdy dostarczymy prąd
+ łatwe wyłączenie i włączenie czujnika
+ dostępne modele z zasilaniem awaryjnym - bateryjnym
- nie działa w przypadku awarii sieci elektrycznej
CZUJNIK BEZPRZEWODOWY CZUJNIK BEZPRZEWODOWY
+ działa niezależnie od zasilania w gniazdku
+ możliwość używania w każdym miejscu niezależnie od dostępu do prądu
+ długi czas pracy
- konieczność regularnego sprawdzania poziomu naładowania baterii

Jaki czujnik gazu i dymu wybrać - czujnik czadu ranking

Better Media JKD 512COM

★★★★★
Better Media JKD 512COM
SPECYFIKACJA
TYP: Czadu i dymu
ZASILANIE: 3x baterie AA
WYŚWIETLACZ: TAK
Sprawdź cenę

Funkcjonalność i estetyka

Ten czujnik mierzy poziom zarówno dymu, jak i czadu. Uchroni nas więc przed wieloma niebezpieczeństwami. Warto przy tym zwrócić uwagę na bardzo elegancki i estetyczny design. Okrągła obudowa wygląda świetnie. Jej biały kolor dobrze wpasuje się do większości wnętrz, a umieszczony na środku wyświetlacz ciekłokrystaliczny nie tylko dostarcza informacji, ale i nadaje produktowi charakteru premium. Ponadto wyposażono go w niebieskie podświetlenie, dzięki któremu bez problemu przeczytamy wszelkie informacje w ciągu nocy. Mamy więc i styl, i funkcjonalność w jednym.

Precyzyjny pomiar, dobry alarm i długa praca

Ten czujnik wykrywa tlenek węgla o stężeniu od 0 do 999 cząsteczek w milionie, a czujność wykrywania dymu w przedziale od 0,1% do 9,9% db/m. Mamy więc pomiar najwyższej precyzji, który zabezpieczy nasz dom na około 7 lat – tyle wynosi żywotność sensora. Zasilanie trzema bateriami AA (sprzedawanymi osobno) wystarczy natomiast nawet na parę lat użytkowania. Wszystko to przy spełnieniu odpowiednich norm zapewniających skuteczność czujnika. Jesteśmy także zabezpieczeni przed wystąpieniem awarii. W przypadku jej wykrycia czujnik samodzielnie poinformuje nas o takiej sytuacji za pomocą odpowiedniej kontrolki.

ZALETY
WADY
+ dwufunkcyjny
+ świetny wygląd
+ czytelny wyświetlacz
- zasilanie jedynie bateryjne
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Czujnik sprawdza się bardzo dobrze. Wybrałem go z racji niezłego wyglądu ( w końcu kupujemy oczami). Sprzęcik wisi w kuchni i wygląda trochę jak głośnik lub ozdoba. Podgląd informacji na wyświetlaczu jest czytelny i dobrze widoczny także w nocy. Polecam.” - Heniek, Poznań
“Prosty w obsłudze, dobrze wyglądający i niedrogi czujnik. Mam nadzieję, że nigdy nie będzie musiał włączyć alarmu. Kupiłam go z racji funkcji odtwarzania komunikatów głosowych, więc alarm będzie na pewno dał się łatwo odróżnić od dzięków tła. ” - Milena, Adamowo

Jikaida JKD-808COM

★★★★★
Jikaida JKD-808COM
SPECYFIKACJA
TYP: Czadu i gazu
ZASILANIE: przewodowe + bateria 9V
WYŚWIETLACZ: TAK
Sprawdź cenę

Zawsze na warcie

Ten czujnik czadu i gazu jest zawsze włączony. W domyślnym trybie urządzenie czerpie energię z gniazdka elektrycznego, do którego jest podłączony przewodem. W razie wystąpienia awarii sieci elektrycznej i braku zasilania w gniazdku, detektor przełącza się na działanie z baterii 9V, która możemy włożyć do komory urządzenia w dowolnym momencie. To rozwiązanie jest gwarancją bezpieczeństwa przez cały okres żywotności czujnika. Dużą zaletą tego rozwiązania jest także wykorzystanie rodzaju baterii, który utrzyma działanie przez bardzo długi okres czasu.

Inteligentny alarm i dokładny wyświetlacz

Czujnik czadu znajdujący się w tym detektorze wykrywa szkodliwą substancję z dokładnością do pojedynczych próbek w milionie cząsteczek (PPM). W zależności od ilości ich wykrycia, alarm uruchamiany jest z odpowiednim opóźnieniem: 120minut dla 30PPM, od 60 do 90minut dla 50PPM, 10-40 minut dla 100PPM oraz w ciągu 3 minut dla 300PPM. Wartość wykrywanego stężenia czadu jest podawana w tej skali na wyświetlaczu LCD. W przypadku gazu mamy podawane wartości procentowe. Progiem alarmowym jest tu 0,3%. Oprócz opisywanego ekranu mamy tu jeszcze 3 diody informujące o aktywnym pomiarze, wykrytej awarii lub uruchomionym alarmie.

ZALETY
WADY
+ podwójne zasilanie
+ pomiar czadu i gazu
+ małe wymiary
- niezbyt elegancki wygląd (zwłaszcza z racji wystającego kabla)
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Dobry czujnik w średnim przedziale cenowym. Widać, że producent postawił na funkcjonalność, a nie błyskotki. Jest wyświetlacz i kilka diod. Wszystko jest proste i intuicyjne. Myślę, że taki czujnik to podstawa wyposażenia w każdym mieszkaniu z instalacją gazową czy starszym typem ogrzewania. ” - Jarek, Olsztyn
“Czujnik podłączamy, ustawiamy i możemy o nim zapomnieć. Pozostaje jedynie wierzyć, że faktycznie mnie uchroni przed katastrofą. To chyba dobra inwestycja – za kilkadziesiąt złotych możemy mieć ochronę, której nie zastąpi nam żadne ubezpieczenie. ” - Magda, Bolesławiec

Flix 0802

★★★★★
Flix 0802
SPECYFIKACJA
TYP: Czadu
ZASILANIE: 3 baterie AA
WYŚWIETLACZ: TAK
Sprawdź cenę

Umieścisz go wszędzie

Bezprzewodowy czujnik czadu marki Flix zamknięto w smukłej i nieprzyciągającej uwagi obudowie. Okrągły kształt wpasuje się dobrze niemal na każdą ścianę pomieszczenia. To właśnie ściany są docelowym miejscem montażu tego czujnika. Możemy umieścić go na dowolnej wysokości i w dowolnym miejscu dzięki braku jakichkolwiek kabli. Cała konstrukcja montowana jest do ściany za pomocą kołków i wkrętów – jest to najpewniejsze rozwiązanie, jakie mogliśmy tylko dostać. Umieszczony raz czujnik z powodzeniem będzie wisiał przez wiele lat. Mocowanie przewyższa tym samym skutecznością wszelkie kleje.

Proste i długie działanie

Czujnik wyposażono w 2 diody oraz wyświetlacz ciekłokrystaliczny. Dioda zielona miga co 30 sekund. Oznacza to pracę w trybie czuwania. Dioda czerwona zacznie natomiast pulsować wraz z odtwarzaniem alarmu akustycznego. To oczywiście sygnalizacja wykrycia niebezpieczeństwa, która wzywa nas do podjęcia działań. Dodatkowo na panelu LCD wyświetlane są istotne komunikaty takie jak informacja o niskim poziomie naładowania baterii czy aktualny poziom czadu. Zakres wyświetlania informacji zawiera się od 0 do 999PPM.

ZALETY
WADY
+ prostota obsługi
+ możliwość umieszczenia w dowolnym miejscu
+ niska cena
- tylko 1 funkcja
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Polecam ten czujnik. Jest dobrej jakości, obudowa wykonana bardzo przyzwoicie. Do tego mamy długa gwarancję i niską cenę. Czego chcieć więcej? Czuję się z nim bezpieczniej i wierzę, że w razie awarii zadziała. ” - Marcin. Gdańsk
“Czujnik jest prosty w użyciu. Ma solidny sposób mocowania do ściany na kołki i wkręty. Wieszamy go i można o nim zapomnieć. Zapewne przypomni nam o sobie, gdy będzie taka potrzeba. Polecam.” - Ania, Elbląg

Xblitz DG3-1

★★★★★
Xblitz DG3-1
SPECYFIKACJA
TYP: Czadu i gazu
ZASILANIE: przewodowe + 3 baterie AA
WYŚWIETLACZ: TAK
Sprawdź cenę

Najpewniejsza ochrona

Ten czujnik czadu i gazu marki Xblitz jest przemyślaną konstrukcją. Domyślnie pracuje on na zasilaniu przewodowym – czyli poprzez podłączenie go do gniazdka elektrycznego. W przypadku przerwy w dostawie prądu czujnik automatycznie przełączy się jednak na zasilanie awaryjne, którym jest bateria 9V. Możemy ją w łatwy sposób włożyć oraz w przyszłości wymienić. To jednak prawdopodobnie nie będzie potrzebne, bo energia takiej baterii wystarczy na wiele miesięcy pracy. Biorąc pod uwagę, że będzie ona używana jedynie w razie awarii, to prawdopodobnie nigdy nie będziemy zmuszeni jej wymienić.

Wielofunkcyjny i sprawdzony

Xblitz wykrywa nie tylko czad, ale i gazy łatwopalne. Zaliczamy do nich skroplony gaz ropopochodny, gaz ziemny czy metan. Wszystkie z nich mogą wystąpić w naszych domach w razie awarii systemu gazowego, co spowodowałoby bardzo duże zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. O działaniu czujnika jesteśmy informowani przez wyraźny wyświetlacz LCD, na którym wyświetlane są aktualne wartości wykrywanych substancji. Zawsze możemy jednak wykonać także test sensorów, naciskając przycisk na froncie obudowy. O ewentualnej awarii zostaniemy także poinformowani przez żółtą diodę znajdującą się pomiędzy lampkami odpowiadającymi za sygnalizowanie włączenia i uruchomienie alarmu.

ZALETY
WADY
+ dwa systemy zasilania
+ funkcja szybkiego testu sensora
+ czytelny ekran
- komunikaty głosowe jedynie w języku angielskim
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Szczerze mówiąc, nie pokładałam wiary w takich sprzętach. Czujnik kupiłam na promocji „w razie czego”. Ustawiony na szafce w kuchni przeleżał kilka miesięcy i dawno się o nim zapomniało. Pewnej nocy włączył się jednak alarm, który prawdopodobnie uratował nam życie. Powodem był rozszczelniony łącznik przy kuchence. Dobrze się stało, że czujnik był na miejscu. ” - Wiktoria, Tczew
“Czujnik sprawdzony domowym sposobem. Kilka minut po odkręceniu gazu faktycznie zawył – a zatem naprawdę działa. Biorąc pod uwagę niską cenę tych urządzeń, to chyba jedna z najlepszych inwestycji w podniesienie bezpieczeństwa. ” - Marian, Kraków

King GV-9

★★★★☆
King GV-9
SPECYFIKACJA
TYP: Czadu i gazu
ZASILANIE: przewodowe + bateria akumulatorowa 9V
WYŚWIETLACZ: TAK
Sprawdź cenę

Dobry stosunek jakość/cena

Produkt marki King jest kolejnym przedstawicielem czujników z dwoma systemami zasilania. W połączeniu z atrakcyjna ceną, jaką przyjdzie nam za niego zapłacić, staje się on jedną z najlepszych propozycji na rynku. Elektroniczny układ automatycznie wykrywa podłączenie do gniazdka elektrycznego i domyślnie wybiera ten rodzaj zasilania. W przypadku odłączenia czujnika, awarii sieci elektrycznej lub po prostu używania czujnika w miejscu bez dostępu do prądu, układ przełącza się na zasilanie awaryjne, którym jest bateria akumulatorowa 9V, którą należy dokupić osobno. Ogniwa tego typu są pojemne i wystarczą na bardzo długi okres używania. Z racji żywotności czujnika wynoszącej 5 lat można stwierdzić, że wystarczy kilka takich baterii do pewnego zasilenia czujnika na cały jego okres pracy.

Odpowiednio zaprogramowany i skuteczny

Oprogramowanie mikroprocesora zostało stworzone z zamysłem uruchamiania alarmu z opóźnieniem zależnym od ilości wykrywanej szkodliwej substancji w powietrzu. Oznacza to, że im większe będzie stężenie czadu, tym szybciej uruchomiony będzie alarm. W przypadku wykrycia 30ppm tlenku węgla, alarm uruchomi się po 2 godzinach. 50ppm to czas ok. godziny, 100ppm to już 10-40 minut (w zależności od ustawień), a dla 300ppm alarm zawyje niemal natychmiastowo – po 3 minutach. W przypadku gazu łatwopalnego czujnik zadziała przy wykryciu 10% LEL (czyli wartości dolnego progu wybuchowego). Skuteczność urządzenia potwierdziły natomiast badania laboratoryjne i spełnienie odpowiednich norm.

ZALETY
WADY
+ podwójne zasilanie
+ pomiar czadu i gazu
+ małe wymiary
- niezbyt elegancki wygląd (zwłaszcza z racji wystającego kabla)
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Czujnik wygląda dość profesjonalnie. Obudowa jest solidna i dobrze wykonana, posiada spore otwory wentylacyjne i dużą kratkę głośnika. Po wykonaniu domowego testu alarm faktycznie zawył. Jest donośny i dobrze słyszalny. Czujnik powinien więc naprawdę podwyższyć bezpieczeństwo każdego domu. Polecam.” - Marek, Zakopane
“Dobry czujnik w niezłych pieniądzach. Wyświetlacz ma niebieskie podświetlenie i jest czytelny. Wybrałem ten model głównie z powodu zasilania przewodowego oraz bezprzewodowego. Jak to się mówi „nieszczęścia chodzą parami”. Dobrze być więc zabezpieczonym przed awarią elektryki i gazu jednocześnie. ” - Ryszard, Łęcze

Kemot WPR0001

★★★★☆
Kemot WPR0001
SPECYFIKACJA
TYP: Czadu i gazu
ZASILANIE: przewodowe
WYŚWIETLACZ: NIE
Sprawdź cenę

Prosty w obsłudze

Kontrola stanu, jak i działania tego czujnika jest wybitnie prosta. Urządzenie po podłączeniu do zasilania automatycznie się rozgrzewa i uruchamia, informując następnie użytkownika o swoim stanie. Na froncie czujnika mamy 3 diody oraz kratkę głośnika. W razie wykrycia niebezpieczeństwa i uruchomienia alarmu zapala się czerwona dioda oraz uruchamiany jest donośny alarm dźwiękowy. Detektor wyposażono w dwa rodzaje alarmów. W przypadku wykrycia od 50 do 150ppm tlenku węgla, dźwięk będzie odtwarzany co 15 minut. Wyższe stężenie czadu to już alarm co 5 minut. Wyróżniono również dwa różne poziomy stężenia gazu. Dla LNG jest to 15% LEL, a dla LPG 10% LEL.

Wyjście do sterowania elektrozaworem

Wiele czujników dostępnych w sprzedaży jest w stanie zaalarmować nas o wykryciu nieprawidłowości. To, co jednak wyróżnia ten detektor od produktów konkurencyjnych, to możliwość wysterowania sygnału odłączającego elektrozawór. Jeśli nasza instalacja jest w takowy wyposażona, to czujnik poinformuje nas o niebezpieczeństwie oraz automatycznie odłączy dalszy dopływ niebezpiecznych substancji. Uchroni nas więc przed nieszczęściem także podczas głębokiego snu. To niebywała funkcjonalność, która istotnie podnosi skuteczność czujnika. Z pewnością warto z niej skorzystać, zwłaszcza z racji możliwości łatwego montażu czujnika w dowolnym miejscu przy instalacji. Jego lekka obudowa mocowana jest na jednego wkręta.

ZALETY
WADY
+ prosta obsługa
+ sterowanie elektrozaworem 12V
+ niska cena
- brak wyświetlacza
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Postawiłem na ten model czujnika z racji opcji sterowania zaworem, w który także się wyposażyłem. To pierwszy krok w kierunku automatyzacji mojej instalacji, a zarazem najważniejszy krop podnoszący bezpieczeństwo moich bliskich. Z racji absurdalnie niskiej ceny uważam, że takie czujniki powinny być obowiązkowym wyposażeniem każdego domu. ” - Jarek, Szczecin
“Dobry czujnik. Zużywa śladowe ilości energii, więc praktycznie w ogóle nie wpływa na wielkość rachunku za prąd. Jest mały, lekki i praktycznie niewidoczny, gdy umieścimy go przy kuchence. Dobra jakość za niewielką cenę. ” - Andrzej, Jarosławiec

Virone DC-1

★★★★☆
Virone DC-1
SPECYFIKACJA
TYP: Czadu i temperatury
ZASILANIE: bezprzewodowe – 3 x bateria AA
WYŚWIETLACZ: TAK
Sprawdź cenę

Przydatny w razie awarii i na co dzień

Czujnik czadu Virone to wielofunkcyjne urządzenie. Poza najistotniejszą funkcją ochrony przed czadem znajdziemy w nim także możliwość monitorowania temperatury w pomieszczeniu. Dzięki temu urządzenie to świetnie sprawdzi się jako termometr do wnętrza domu. Na jego obudowie znalazł się wyświetlacz, na którym sprawdzimy aktualną temperaturę lub stężenie czadu. Zasilanie stanowią 3 baterie o rozmiarze AA. Dzięki temu umieszczenie czujnika w dowolnym miejscu domu przestaje być problemem. Sam montaż wymaga natomiast przymocowania do ściany płytki montażowej (na taśmę dwustronną lub wkręty i kołki), na której następnie wieszamy czujnik. Wymiana baterii będzie zatem zawsze prosta.

Zaawansowany i pewny na lata

Detektor wyposażono w czytelny wyświetlacz, na którym domyślnie przedstawiana jest wartość mierzonej temperatury powietrza w pomieszczeniu. Mogą się na nim pojawiać jednak również inne komunikaty, takie jak wykrycie błędu elektroniki, przeprowadzanie testu lub załączenie alarmu. Wraz z nimi zapala się także odpowiednia dioda. Virone DC-1 jest sprzętem o długiej żywotności. Jego czujnik, według deklaracji producenta, będzie sprawny przez co najmniej 7 lat. To o 2 lata więcej w porównaniu do wielu innych produktów dostępnych w sprzedaży.

ZALETY
WADY
+ mierzy czad i temperaturę
+ tryb testu
+ automatycznie informuje o przekroczonym okresie działania czujnika
+ dobry stosunek jakość/cena
- niezbyt elegancka obudowa
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“To chyba najlepszy czujnik do domu, bo łączy w sobie funkcje podnoszące bezpieczeństwo lokatorów oraz użyteczne także na co dzień – termometr. Sprawdzenie temperatury jest przydatne choćby dla upewnienia się, że czujnik działa w poprawnym zakresie temperatur i zadziała w razie awarii. To szczególnie ważne, gdy umieszczamy urządzenie w pobliżu kuchenki czy innego źródła ciepła. ” - Tomasz, Warszawa
“Całkiem przyjazny czujnik, zarówno pod względem funkcjonalności, jak i ceny. Jest to świetny wybór dla poszukujących sprzętu do wykrywania czadu, który jednocześnie przyda się w życiu codziennym. Dzięki wyświetlanej temperaturze częściej zerkamy na ekran urządzenia, a więc szybciej zauważymy rozładowujące się baterie. Taki termometr jeszcze bardziej podnosi więc naszą ochronę. ” - Magda, Kowale

Zamel CGZ-01

★★★☆☆
Zamel CGZ-01
SPECYFIKACJA
TYP: Gazu
ZASILANIE: przewodowe
WYŚWIETLACZ: NIE
Sprawdź cenę

Mały i skuteczny

Niewątpliwą zaletą tego czujnika jest malutka obudowa. Ta mierzy jedynie 12cm wysokości i 8,5cm szerokości. Zmieszczono na niej wszelkie otwory zapewniające wentylację dla czujnika oraz rozchodzenie się fali dźwiękowej podczas odtwarzania sygnału alarmu, a także 3 diody informujące o stanie systemu. Informują one o obecności zasilania, uruchomieniu alarmu lub wykryciu awarii czujnika. Pod nimi jest jeszcze przycisk „TEST” – niewątpliwie przydatny. Uruchamia on elektroniczny układ autodiagnostyczny, który dokładnie sprawdza poprawność działania systemu. Mamy więc pełne bezpieczeństwo.

Wysoka czułość i wytrzymałość

Dobrze zaprojektowana obudowa posiada liczne otwory. Ich wielkość została precyzyjnie obliczona w celu zapewniania dobrej transmisji powietrza do i z obudowy, a także zapewnienia skutecznego działania czujnika przez wiele lat. Otwory są wiec na tyle małe, aby nie dopuścić do przechodzenia przez nie większych drobinek kurzu. Potwierdza to certyfikacja IP20. Czujnik może więc pracować w normalnych warunkach domowych bez zmniejszania swojej skuteczności. Półprzewodnikowy układ wykryje niebezpieczeństwo już przy wykryciu gazu o wartości 10% LEL.

ZALETY
WADY
+ mały i lekki
+ pobiera niewielkie ilości energii
+ skuteczny
- nie wykrywa czadu
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Do moich potrzeb jest to czujnik idealny. Bardzo małe wymiary i lekka obudowa sprawiły, że z łatwością przykleiłam go do boku wiszącej szafki. Niezła estetyka obudowy sprawiła natomiast, że czujnik wygląda przyzwoicie, tak jakby był droższym elementem wyposażenia kuchni. Jego cena jest tymczasem bardzo niska. Polecam.” - Joanna, Bydgoszcz
“Przetestowałem ten czujnik najprostszym sposobem – odkręciłem gaz. Alarm faktycznie zawył po kilku, może kilkunastu minutach. Jest więc skuteczny. Kolejny plus za brak fałszywych alarmów. Użytkuję go już ok. rok i jestem zadowolony. Dobry wybór, jeśli zależy nam na smukłej obudowie i niewielkich jej wymiarach. ” - Jerzy, Słupsk

Eura-Tech CGD-36A2

★★★☆☆
Eura-Tech CGD-36A2
SPECYFIKACJA
TYP: Gazu i czadu
ZASILANIE: przewodowe
WYŚWIETLACZ: NIE
Sprawdź cenę

Najlepsza kontrola jakości

Markowe produkty Eura-Tech wyróżniają się pod względem sprawdzenia swojej skuteczności. Producent dba o klienta i chce być pewny, że sprzedaje w pełni funkcjonalne i niezawodne czujniki, dlatego każdy z oferowanych egzemplarzy poddaje rygorystycznym testom laboratoryjnym. Dzięki temu, wybierając czujniki Eura-Tech mamy pewność, że wybierany model jest na 100% działający i nie zawiedzie nas w momencie poważnej awarii systemu ogrzewania lub instalacji gazowej. Wraz z każdym egzemplarzem czujnika tej marki otrzymujemy ponadto certyfikat świadczący o pozytywnym przejściu kontroli jakości. Jeśli chcemy mieć więc najwyższe poczucie bezpieczeństwa, wybierzmy właśnie ten produkt.

Wielofunkcyjny, ale prosty w obsłudze

Czujnik Eura-Tech wykrywa zarówno czad, jak i gaz ziemny czy LPG. Dodatkowo posiada on wyprowadzenia do podłączenia zaworu – są tu złącza N.O oraz N.C. (normalnie otwarte i normalnie zamknięte). To zatem inteligentny system monitorujący, a także w razie potrzeby sterujący naszą instalacją domową. Skutecznie podnosi on bezpieczeństwo także bez działania użytkownika. Taka funkcjonalność jest przy tym dostępna dla każdego. Po podłączeniu systemu wszelkie operacje dzieją się automatycznie. Użytkownik jest jedynie informowany o stanie czujnika za pomocą 3 diod LED. Możemy także przeprowadzić test dla upewnienia się, że jesteśmy w pełni chronieni.

ZALETY
WADY
+ możliwość sterowania zaworem
+ prosta obsługa
+ rygorystyczne testy każdego egzemplarza
- brak wyświetlacza
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Po zakupie czujnika czuje się po prostu bezpieczniej. Wraz z urządzeniem w opakowaniu był certyfikat, który potwierdził laboratoryjne przetestowanie mojego egzemplarza. To chyba nietypowe wśród urządzeń kosztujących raptem ok. 100zł. Jest więc wielofunkcyjność i jakość przy zachowaniu niskiej ceny.” - Ada, Krynica Morska
“Dużym plusem tego detektora jest wyposażenie go w dwa czujniki: osobno do czadu i do gazu, a także w wyjścia pozwalające na podłączenie zaworu. Można wiec automatycznie sterować dopływem gazu, co bardzo cenię. Czujnik uchroni więc nasz dobytek także podczas nieobecności wszystkich lokatorów. ” - Jakub, Olsztyn

Kidde 10SCO

★★★☆☆
Kidde 10SCO
SPECYFIKACJA
TYP: Czadu i dymu
ZASILANIE: bezprzewodowe
WYŚWIETLACZ: NIE
Sprawdź cenę

Przyjazny w domu

Innowacyjna technologia HUS zastosowana w czujniku czadu Kidde 10SCO pozwala na wyciszenie przypadkowo uruchomionego alarmu. Naciśnięcie specjalnego przycisku spowoduje zmniejszenie czułości obwodów, a przede wszystkim wyciszy alarm. Czas, jaki dostaniemy na wywietrzenie pomieszczenia, to około 8 minut. Kiedy możemy przypadkowo włączyć alarm? Na przykład podczas smażenia lub gotowania. Jest to więc bardzo użyteczna funkcja. Kolejnym atutem jest wykrywanie zarówno czadu, jak i dymu. Obydwa te zagrożenia mogą wystąpić w domach. Warto jednocześnie zaznaczyć, że dla obu tych substancji spełniane są odpowiednie normy.

Wbudowana rejestracja wysokich pomiarów

To, z czego są znane detektory firmy Kidde, to wyposażenie czujnika w funkcję zapisu w pamięci wystąpienia niebezpiecznego stężenia tlenku węgla. Dzięki temu mamy możliwość sprawdzenia, czy podczas naszej nieobecności alarm nie aktywował się. W momencie przekroczenia dozwolonego stężenia CO, czujnik Kidde 10SCO alarmuje nas o tym wysyłając głośną sygnalizację dźwiękową (85 dB), alarm głosowy oraz optyczny (czerwona lampka LED). Podczas wykrytego pożaru, czujnik dymu również zaalarmuje nas czerwonym LED ’em oraz informacją głosową (Fire! Fire!). Kidde - czujnik czadu i gazu pokaże nam również, kiedy poziom baterii jest niski, urządzenie kończy swoją żywotność lub ma awarię. Na czujniku znajdziemy także przycisk Test / Reset oraz będziemy mieli możliwość sprawdzenia wartości najwyższego stężenia CO zapisanego w pamięci.

ZALETY
WADY
+ wykrywa czad i dym
+ możliwość szybkiego wyciszenia fałszywego alarmu
+ komunikaty głosowe
- niezbyt elegancka obudowa
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Jest to mój kolejny czujnik marki Kidde. Decyduję się właśnie na te detektory, gdyż słyną one z bardzo długiej żywotności. Poprzedni model wymieniłem po około 9 latach. Ten, zgodnie z deklaracją producenta, powinien wytrzymać aż 10 kolejnych lat. W takich sprawach według mnie warto stawiać na sprawdzone rozwiązania i nie kupować produktów wątpliwej jakości.” - Marcin, Katowice
“Bez wątpienia jest to czujnik godny polecenia. Obudowa nie jest może zbyt efektowna, ale w tym przypadku liczy się funkcjonalność i niezawodność. W tych kwestiach nie mam wątpliwości – przeczytałem sporo artykułów i recenzji. Kidde zawsze jest chwalony i jego wybór był dla mnie oczywistością” - Krzysztof, Rzeszów

Co to jest czujnik czadu?

Czujnik czadu jest to urządzenie, którego najważniejszym elementem jest sensor elektrochemiczny. Jest on koniecznością podwyższenia bezpieczeństwa domowników, szczególnie jeżeli w naszym domu mamy kotłownię z piecem węglowym lub olejowym. Zagrożeni są również właściciele lokali, w których zainstalowany został piecyk gazowy z otwartą komorą spalania lub gazowy podgrzewacz wody. Warto też zainwestować w tego typu produkty, jeżeli używamy piecyka naftowego lub pieca kaflowego, czy kominka. Nie zapominajmy również o tym, że pracujący silnik auta może spowodować zatrucie.

Jak działa czujnik gazu i czadu?

Czujniki czadu posiadają w sobie półprzewodniki (np. dwutlenek cyny), które reagują na docierający do nich czad. Zmiany parametrów rejestrowane są przez elektroniczny układ, który monitoruje je i porównuje z ustawionym dozwolonym limitem. Jeśli norma zostanie przekroczona, uruchamiany jest alarm. Ten może być np. sygnałem dźwiękowym, który jest dobrze słyszalny z odległości kilkunastu, kilkudziesięciu metrów. Jeśli czujnik wchodzi w skład dużego systemu monitorującego budynek, sygnał o alarmie wysyłany jest do centrali, która przekazuje tę informację np. firmie ochroniarskiej.

Wszystkie powyższe urządzenia mają możliwość wydzielania niebezpiecznego dla zdrowia i życia zabójczego gazu. Oczywiście, same w sobie nie są groźne, jednak już małe zanieczyszczenie i niedrożność przewodów dostarczających świeże powietrze może spowodować zagrożenie. Bardzo ważne jest, żeby wszelkim tym sprzętom zagwarantować jak najlepszą cyrkulację świeżego powietrza. Czasem jednak zdarzają się awarie w postaci np. zużycia lub złej regulacji palnika gazowego, a także przedwczesnego zamknięcia paleniska.

Czujnik czadu działa w sposób ciągły. Wykrywa nawet najmniejszą ilość zabójczego gazu w powietrzu, jakim jest tlenek węgla. W sytuacji ulatniania się go (nie spalonego do końca), reagują z nim substancje zawarte w czujniku CO. Dochodzi do reakcji utleniania tlenku węgla. Następuje automatyczna analiza stężenia czadu i - jeżeli jest ono nawet minimalnie podwyższone - powoduje przepływ prądu i w efekcie włączenie się sygnału alarmowego. 

Czujniki czadu - muszą mieć wymagania polskich norm!

W związku z ciągle ulepszaną technologią, na rynku możemy znaleźć bardzo dużo różnych rodzajów czujników. Do wyboru mamy czujnik:

 • czadu,
 • gazu,
 • czujnik czadu i gazu,
 • czujnik dymu,
 • a nawet czujnik dymu papierosowego.

Pojawia się więc pytanie: Jaki czujnik tlenku węgla wybrać? Czy powinniśmy również rozważyć zakup czujnika dymu? Czym kierować się wybierając detektor gazu?

Gdzie należy zamontować czujnik czadu i gazu?

Odpowiednie usytuowanie czujnika dymu lub czadu ma bardzo istotne znaczenie. Urządzenie to powinno znajdować się w pomieszczeniu, w którym występuje największe zagrożenie wystąpienia czadu bądź innej substancji. Dobrym wyborem będzie zatem kotłownia lub inne miejsce, w którym umieściliśmy piec grzewczy. Jeśli posiadamy wiele pomieszczeń z potencjalnymi źródłami tych substancji, warto zakupić po jednym czujniku do każdego z nich. Czujniki rozmieszczamy w pobliżu źródeł – najlepiej w odległości 2-3 metrów. Czujnik czadu lub gazu ustawiamy ok. 2 metry nad podłogą, ale nie mniej niż 30cm od sufitu. W przypadku czujnika dymu możemy natomiast zawiesić bezpośrednio pod sufitem. 

Czujnik czadu i dymu - ranking miejsc montażowych:

 • pobliże kuchni
 • piwnica
 • pokój dzienny, salon
 • jadalnia
 • sypialnia
 • strych

Jakie są polskie i europejskie normy dla czujników czadu i gazu?

Dostępne w sprzedaży czujniki czadu powinny spełniać wymagania normy PN-EN 50291. Jest to Norma Europejska określająca aparaturę zaprojektowaną do wykrywania uwalniania się tlenku węgla zwanego popularnie czadem. W przypadku urządzeń generujących sygnały alarmowe dźwiękowe i wizualne mamy do czynienia z urządzeniem typu B według powyższej normy. Modele czujników potrafiące uruchamiać dodatkowe urządzenia pomocnicze otrzymują natomiast oznaczenie A według EN 50291-1. 

Czujniki gazu, które są przeznaczone do monitorowania występowania w powietrzu gazu ziemnego, propanu czy butanu, powinny alarmować nas po przekroczeniu 6% stężenia tych gazów w powietrzu. Jest to dolna granica wybuchowości, której przekroczenie niesie ze sobą ryzyko eksplozji. Urządzenia powinny zatem uruchamiać alarm optyczny oraz dźwiękowy, gdy ten próg zostanie przekroczony.     

Jaki czujnik gazu będzie najlepszy do domu i mieszkania

czujnik czadu i gazu

Wybierając czujnik gazu i czadu nie warto oszczędzać i szukać tańszych alternatyw. Pamiętajmy, że chodzi tu o bezpieczeństwoi życie nasze oraz innych domowników. Zadając sobie pytanie: Jaki czujnik tlenku czadu i gazu wybrać, warto przeczytać opinie. Zwróć też uwagę na dostępne rankingi. Jednak to, co uchroni dodatkowo przed zagrożeniem, jest zapobieganie zatruciem. Zrezygnuj z dokonywania przeróbek kominów i przeglądów na własną rękę. Regularnie zlecaj kontrole przewodów i urządzeń. Pilnuj, by w Twoim mieszkaniu kratki wentylacyjne nie były niczym przysłonięte oraz żeby był prawidłowy ciąg powietrza (w tym celu przyłóż kartkę do kratki wentylacyjnej). Wietrz pomieszczenia najbardziej narażone na zawartość nie do końca spalonego gazu w powietrzu. Nie dogrzewaj domu sprzętami bez atestów! I na końcu - kup czujniki gazu i czadu. 

Jaki czujnik czadu kupić do kominka

kominek czujnik tlenku węgla

W domu, zazwyczaj możemy znaleźć kominek. Jest to przede wszystkim przytulny element wystroju. Na rynku możemy już znaleźć takie całkowicie zamykane, jednak… nie możemy zakładać, że - nawet jeżeli na początku wszystko było dobrze - takie samo pozostanie do końca użytkowania go przez nas. Zawsze może pojawić się niedrożność komina lub inna awaria, która skutecznie zatruje mieszkanie. Dodatkowo, weźmy pod uwagę fakt, że od otwartego ognia bardzo łatwo o iskrę. A ta, spadając na wykładzinę lub kanapę może bardzo łatwo stać się początkiem pożaru

Nowoczesne kominki coraz częściej rezygnują ze standardowego materiału jakim jest drewno. Możemy nabyć taki, do którego wlewamy specjalne paliwo. Jednak przy nieprawidłowej eksploatacji, ono również może być dla nas zagrożeniem.

Posiadając kominek, wybierz detektor dymu. Ranking zamieszczony poniżej może pomóc Ci w najlepszym wyborze.

Jaki czujnik: czadu czy dymu - a może dwa w jednym?

Technologia na całym świecie, włącznie z tą stosowaną w sensorach dość szybko zmienia się i idzie do przodu. Dostępnych jest coraz więcej nowych modeli i funkcji. Urządzenia te łączone są w pary, a nawet w trójki ( 2w1, 3w1). Jeżeli zastanawiasz się zakupem np. czujnika czadu, a planowałeś również zaopatrzyć się w detektor gazu ziemnego lub dymu, możesz śmiało połączyć te sprzęty. Na rynku znajdziemy:

 • czujnik gazu i czadu,
 • detektor gazu
 • czujnik czadu i dymu,
 • czujnik czadu, gazu i dymu.

Bezpieczeństwo ponad wszystko - Czujnik gazu ziemnego z certyfikatem

Jedno jest pewne. Warto jest wybrać detektor gazu, który jest przede wszystkim skuteczny. To pierwsze i najważniejsze kryterium pozwala nam już odrzucić wiele modeli. Są nimi chińskie wyroby. Dlaczego? Ponieważ żaden z nich nie posiada europejskich certyfikatów. Udokumentowane deklaracje zgodności, świadczące o spełnieniu rygorystycznych wymogów bezpieczeństwa w oparciu o normę PN-EN 50291 jest niezbędnym elementem, który musi posiadać każdy czujnik czadu i gazu. Jego brak może wynikać z mniejszej czułości lub z zupełnego braku wykrywania śmiertelnego gazu. Czy warto więc narażać życie swoje i domowników, jeżeli „oszczędność”, to tylko 10-30 zł? Na pewno nie. Warto zainwestować w czujnik gazu. Zwróćmy więc uwagę na: czujnik czadu, gazu i dymu Kidde, Orno, czujnik tlenku węgla Fireangel, detektor czadu Xblitzi inne.

Oczywiście, jest on bardzo ważny w naszym mieszkaniu. Na co jednak warto zwrócić uwagę poza samym zakupem urządzenia?

 1. Przede wszystkim dokonuj okresowych przeglądów wentylacji i kominów. Nawet jeżeli masz mieszkanie i zlecanie takich kontroli leży po stronie wspólnoty lub spółdzielni, a masz pewne podejrzenia - zgłaszaj! Twoje życie i zdrowie jest tego warte. Posiadając dom, sam musisz o to zadba
 2. I tutaj mamy jedną radę - nie zaniedbuj tego i umawiaj się na przeglądy minimum raz w roku.
 3. Nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych i regularnie sprawdzaj ciąg. Jak już wiesz, brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza może doprowadzić lub zwiększyć zagrożenie.
 4. Używaj wszelkich urządzeń grzewczych zgodnie z zaleceniami producenta. Zwróć uwagę na ich poprawną instalację i ustawienie. Dodatkowo, podczas kontroli wentylacji, poproś również o sprawdzenie posiadanych przez Ciebie sprzętów.
 5. Posiadając garaż, zaraz po wjechaniu do niego samochodem - wyłączaj silnik! Niezależenie od tego, czy brama garażowa jest otwarta, czy zamknięta.

Nigdy nie bagatelizuj symptomów zatrucia tlenekiem węgla! Jest bardzo szybkim i cichym zabójcą! 

Objawy zatrucia czadem:

 • bóle głowy,
 • zawroty głowy,
 • wymioty,
 • zaburzenia wzrokowe,
 • nadciśnienie,
 • przymglenie świadomości,

W przypadku dużego stężenia CO we wdychanym powietrzu, nasz czas na reakcję, a przede wszystkim czas do ocalenia życia jest bardzo krótki. Stężeniem w powietrzu określa się ilość cząsteczek tlenku węgla w 1 milionie cząsteczek powietrza (ppm).

Przy stężeniu 800 ppm, już po 45 minutach wdychania zanieczyszczonego powietrza grozi nam trwała śpiączka. Dwa razy wyższe stężenie (1600 ppm) już po czasie wdychania 2 razy krótszym (20 min) spowoduje zgon po 2h.

Co więc zrobić, jeżeli podejrzewamy zaczadzenie pomieszczenia, w którym ktoś się znajduje? Przede wszystkim otwieramy wszystkie drzwi i okna - wpuszczamy świeże powietrze. Wynosimy poszkodowanego i - jeżeli stracił on przytomność - rozpoczynamy akcję reanimacyjną oraz koniecznie wzywamy pogotowie.

Gdzie kupić czujnik gazu?

Odpowiadając na pytanie: „Czujnik czadu - gdzie kupić?” Odpowiedź wydaje się być bardzo prosta. Miejscem, w którym kupisz wszelkie czujniki, w tym detektor gazu, jak również czujnik czadu i dymu jest przede wszystkim Internet. Wiedząc już, jakie są najważniejsze cechy takich urządzeń, z łatwością znajdziesz ten, którego akurat potrzebujesz i cena będzie prawdopodobnie niższa, niż przy zakupie w stacjonarnym sklepie. Pamiętaj jednak, że każdą awarię lub wadę sprzętu zgłaszać najlepiej bezpośrednio do producenta.

Detektory i inne zabezpieczenia, to wciąż mocno rozwijająca się branża. Na rynku możemy również znaleźć przeróżne alarmy. Wykrywanie niebezpiecznych dla naszego zdrowia, a nawet życia substancji i gazów stało się elementem niezbędnym w każdym domu oraz mieszkaniu. Uważamy jednak na czasem błędne podpowiedzi. Świetnym przykładem jest czujnik CO2. Jest to detektor używany głównie w przemyśle w celu monitorowania specjalistycznych urządzeń i systemów wentylacyjnych. Nie główmy się więc nad tym, czy jest od potrzebny w naszym domu. Czujnik dwutlenku węgla jest zbędny w standardowym mieszkaniu.

Czujnik czadu i gazu - dlaczego warto?

Bez wątpienia warto. Czujniki czadu, gazu i dymu chronią nas przed utratą dobytku, zdrowia, a nawet życia. Urządzenia te są bardzo tanie – podstawowe modele kupimy już za ok. 30zł. Ich obsługa jest bardzo prosta, a przy tym nie ma potrzeby częstego ich doglądania. W sprzedaży znajdziemy różne rodzaje czujników jedno, jak i wielofunkcyjnych. Cechują się różnymi cenami czy sposobem zasilania. Bez wątpienia więc każdy znajdzie odpowiednie urządzenie dla siebie.   

TE PRODUKTY NIE SĄ JUŻ DOSTĘPNE:

VRT 19 - tani czujnik czadu

Swoją listę zamykamy najbardziej ekonomiczną propozycją, jaką niekwestionowanie pozostaje czujnik gazu VRT. Urządzenie wyposażono w niewielki wyświetlacz LED, który informuje na bieżąco o poziomie gazu w atmosferze, żywotności baterii czy ewentualnej awarii.
W przypadku przekroczenia dopuszczalnego limitu CO2 w powietrzu, czujnik uruchamia alarm o natężeniu 85 dB.

Opinie w sieci są zgodne, VRT to najlepszy kompromis jakości względem ceny. Jeżeli zależy nam na bezpieczeństwie, ale nie chcemy wydawać majątku na czujnik czadu, warto sięgnąć po to niewielkie urządzenie. Wraz z czujnikiem, otrzymujemy zestaw do montażu oraz (co ważne) instrukcje w języku polskim.

Urządzenie zasilane jest na 3 baterie AA, warto zaopatrzyć się w nie zawczasu, gdyż producent nie dołącza ich do zamówienia.

Zalety
cena
obejmuje zestaw do montażu
Wady
Chiński zamiennik dla droższych czujników - brak europejskich atestów i certyfikatów
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij