Close

Jaki alarm domowy wybrać? Porady i ranking

W przypadku włamania może dojść do wielu czarnych scenariuszy. I kradzież nie jest najgorszym z nich. Ochrona swojej rodziny i dobytku powinna być zatem priorytetem. W dalszym ciągu najlepszym sposobem na trzymanie ręki na pulsie jest montaż domowego alarmu. Już najprostszy model odstraszy intruza. Jakie alarmy wybrać do domu? Jakie rodzaje sprzętu oferują sklepy z systemami alarmowymi? Wszystko o kupnie, montażu i rodzajach alarmów do domu i mieszkania w naszym poradniku.

Aktualizacja: Lipiec 2024


ZOBACZ WIĘCEJ PRODUKTÓW


Alarm domowy co to jest i po co się go stosuje?

Alarmy, a nawet całe systemy, to urządzenia mające na celu wczesne wykrycie intruza, który próbuje wtargnąć do Twojego domu, garażu, mieszkania, biura lub domku letniskowego. Oprócz wykrycia intruza, alarm domowy skutecznie go odstraszy głośnym dźwiękiem lub światłem. Poinformuje Cię także o próbie włamania, abyś mógł jak najszybciej zareagować.

Jakie rodzaje alarmów domowych dostępne są na rynku?

W przypadku alarmów do domu, wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje:

 • alarm domowy przewodowy
 • alarm domowy bezprzewodowy
BEZPRZEWODOWY ALARM DO DOMU BEZPRZEWODOWY ALARM DO DOMU
+ działają bez konieczności montażu przewodów i skomplikowanego okablowania
+ są szybkie w instalacji
+ pozwalają na zamontowanie nawet w miejscach bez dostępu do zasilania
+ kosztują mniej od alarmów przewodowych
- zasilane są bateriami, dlatego musisz regularnie kontrolować poziom naładowania baterii
- obiekty znajdujące się w pobliżu alarmu mogą zakłócać jego pracę
PRZEWODOWE ALARMY DOMOWE PRZEWODOWE ALARMY DOMOWE
+ są odporne na zakłócenia
+ oferują ochronę wysokiej jakości, dlatego szczególnie polecana jest drogim posiadłościom
- zdecydowanie bardziej czasochłonne przy instalacji
- mogą wymagać kucia ścian
- może być potrzebna pomoc specjalistycznej firmy przy montażu

Bezprzewodowy alarm do domu, jak sama nazwa podpowiada, działają bez konieczności montażu przewodów i skomplikowanego okablowania. Są o wiele szybsze w instalacji, a więc i szybciej poczujesz się bezpiecznie w swoich czterech ścianach.

Wysokiej jakości alarmy bezprzewodowe to spora inwestycja. Mają jednak swoje wady. Najczęściej zasilane są bateriami, dlatego musisz regularnie kontrolować poziom naładowania baterii. Istnieje także szansa, że obiekty znajdujące się w pobliżu alarmu, zakłócają jego pracę.

Przewodowe alarmy domowe są zdecydowanie bardziej czasochłonne przy instalacji. Nierzadko wymagają kucia ścian, aby poprowadzić całą infrastrukturę systemu alarmowego. Montaż takich alarmów najczęściej przeprowadza specjalistyczna firma, która dodatkowo pomaga w wybraniu modelu dostosowanego do indywidualnych potrzeb, z określoną liczbą czujek ruchu, żywotnym akumulatorem i niezawodną centralką.

Jaki wybrać alarm domowy? Na co zwrócić uwagę?

Alarmy domowe muszą być skuteczne, a o tym decyduje wiele parametrów, które musisz wziąć pod uwagę. Na co zwrócić uwagę, kupując alarm do domu?

Wielkość domu i jego specyfikacja
Wielkość domu i jego specyfikacja

Pierwsze, na co musisz zwrócić uwagę, wybierając alarm do domu, jest powierzchnia domu i jego układ. Jeśli posiadasz duży dom jednorodzinny, zastanów się nad inwestycją w kompleksowy i nowoczesny system alarmowy. Inteligentne alarmy umożliwiają podzielenie dużego domu na strefy. Bezprzewodowe alarmy z małą liczbą czujników ruchu lepiej sprawdzą się w niewielkich domach jednorodzinnych, w mieszkaniach, garażach, piwnicach i na działkach wypoczynkowych.

Skład zestawu alarmu domowego
Skład zestawu alarmu domowego

Jeśli już podjąłeś decyzję, jaki alarm będzie lepiej nadawał się do Twojego domu, zapoznaj się z Domowe systemy alarmowe mają różną specyfikację, stąd też ich zestawy mogą się nieznacznie różnić. Nieskomplikowane alarmy domowe to te złożone z centrali, czujnika ruchu, pilotów sterujących.

Rodzaj alarmu
Rodzaj alarmu

Jaki rodzaj alarmu powinieneś wybrać? Cóż, wszystko zależy od Twojej sytuacji finansowej, wielkości terenu do monitorowania oraz dzielnicy. Bezprzewodowy alarm to najlepszy wybór, jeśli zależy Ci na ochronie niewielkiego terenu lub pomieszczenia (piwnicy, garażu, domku letniskowego lub mieszkania). Alarmy te są o wiele tańsze. Może okazać się jednak, że będzie potrzebował więcej niż jednego kompletu. Cena wówczas rośnie. W przypadku przewodowych alarmów ich montaż trzeba wziąć pod uwagę już na etapie budowy domu lub przy zakupie (wynajmie) nowego.

Jakość i certyfikaty bezpieczeństwa
Jakość i certyfikaty bezpieczeństwa

Certyfikaty bezpieczeństwa i jakości dają gwarancję, że urządzenie zostało przetestowane pod względem awaryjności. Alarmy domowe muszą być efektywne, a jakość wykonania ma na to niebagatelny wpływ.

Funkcjonalność centrali alarmowej
Funkcjonalność centrali alarmowej

Centrala alarmowa może być samodzielnym urządzeniem. Najbardziej popularne są jednak centrale połączone z manipulatorem, czyli elementami do sterowania tj. klawiatura czy specjalny przycisk.

Dodatkowe funkcje
Dodatkowe funkcje

Droższe i profesjonalne alarmy domowe mają większą ilość czujników ruchu, a także bardziej zaawansowane funkcje jak kamery, wysyłanie powiadomień na telefon i sterowanie za pomocą aplikacji.


ZOBACZ TEŻ: Jaki czujnik czadu i gazu wybrać? Ranking + poradnik


Jaki alarm domowy wybrać? Ranking alarmów domowych

1. Grundig - bezprzewodowy alarm domowy

Łatwy w montażu i prosty w obsłudze alarm domowy od firmy Grundig. W skład tego zestawu wchodzą aż dwie centrale bezprzewodowe i dwa piloty do sterowania. Centrala ma wbudowany czujnik ruchu oraz syrenę dźwiękową. Czujnik wykrywa ruch w zakresie 110° i na maksymalną odległość 5 m. Natomiast syrena emituje dźwięk o głośności 105 dB.

Alarm Grunding działa w oparciu o zasilanie bateriami. Dodatkowo w zestawie znajdują się dwa uchwyty, umożliwiające montaż na ścianie. Obrotowa głowica pozwala na skierowanie czujnika w określone miejsce.

Zalety
bardzo głośna syrena dźwiękowa
w zestawie pakiet 2 alarmów i 2 pilotów
odporny na zakłócenia
ruchoma głowica do montażu pozwala na ustawienie alarmu pod kątem
Wady
jedynie 5 sekund na opuszczenie strefy działania alarmu
zakres czujnika to jedynie 5 m

2. Tani alarm domowy z detektorem ruchu

Prosty w budowie i intuicyjny w obsłudze alarm bezprzewodowy do garażu, mieszkania i piwnicy. Alarm posiada centralę z czujnikiem ruchu oraz dwa piloty do zdalnego sterowania. Wszystkie komponenty zasilane są na baterie. Czujnik ruchu kontroluje obszar do 8 metrów w zakresie 110°. Dźwięk emitowany po wykryciu intruza jest bardzo głośny (ok. 105 dB). Dołączony uchwyt do montażu centralki ma ruchomą głowicę, co pozwala na precyzyjne skierowanie detektora ruchu w pożądane miejsce.

Zalety
alarm jest bardzo tani
w zestawie znajdziesz dwa piloty
ruchomy uchwyt do montażu pozwala na dokładne ustawienie czujnika
wyposażony w diody informujące o aktywacji/dezaktywacji centrali
Wady
urządzenie wymaga kontrolowania stanu baterii
wykonany ze słabej jakości plastiku

3. McDowell RFID alarm bezprzewodowy GSM z klawiaturą

Zaawansowany alarm bezprzewodowy do ochrony domów i mieszkań. W skład zestawu McDowell RFID wchodzi:

 • centrala z wyświetlaczem LCD o przekątnej 2,4”
 • cztery czujniki ruchu
 • bezprzewodowy czujnik otwierania okien lub drzwi
 • dwa piloty
 • sygnalizator dźwiękowo-świetlny
 • zasilacz sieciowy

Centrala alarmowa typu GSM900/1800MHz posiada czytelny wyświetlacz z klawiaturą oraz wbudowanym akumulatorem. Komunikaty głosowe w języku polskim sprawiają, że obsługa alarmu jest prosta i intuicyjna nawet dla starszych osób.

Dołączone do zestawu czujniki ruchu PIR pracują w odległości maksymalnie 8 metrów pod kątem widzenia 98°. Zasilane są bateriami i wytrzymują temperatury od -10°C do 55°C. Z drugiej strony, w zestawie jest także czujka na okno/drzwi, która wykrywa niepożądane otwarcie drzwi lub okna.

Sterowanie alarmem McDowell odbywa się na wiele sposobów, m.in. za pomocą pilota lub breloka RFID. Co więcej, system alarmowy umożliwia sparowanie centrali z aż 6 numerami i intuicyjną aplikacją na telefon do sterowania.

Zalety
łatwa w obsłudze centrala z intuicyjnym i czytelnym ekranem LCD
możliwość stworzenia aż 99 stref bezpieczeństwa
system jest bezprzewodowy
obsługa za pomocą maksymalnie 8 pilotów
w zestawie znajdziesz czujkę ruchu i otwierania okna/drzwi
powiadomienia sms o włamaniu i zanikach zasięgu
Wady
wysoka cena

4. Orno OR-MA-707 domowy alarm na baterie

Alarm domowy do domu, piwnicy i garażu. W skład zestawu wchodzi centralka o niewielkich rozmiarach, która ma wbudowaną czujkę ruchu oraz syrenę dźwiękową. Czujnik ruchu wykrywa ruch w zakresie 110°C, natomiast sygnalizator dźwiękowy emituje dźwięk na poziomie 105 dB. Zarówno piloty, jak i centralka zasilane są bateriami.

Zalety
w zestawie znajdują się dwa piloty
wysoka głośność urządzenia na poziomie 105 dB
zasilane za pomocą baterii
łatwy montaż i intuicyjna obsługa
Wady
w przypadku ochrony dużych powierzchni konieczne jest kupienie większej liczby alarmów


ZOBACZ TEŻ: Jaki dzwonek do drzwi wybrać? Ranking


5. Bateryjny alarm domowy

Tani, ale funkcjonalny alarm do ochrony piwnicy, garażu, ale także mieszkań. W skład zestawu wchodzi czujnik wykrywający ruch na odległość max. 8 m i 110°. Drugim elementem jest centrala zasilana na baterie z możliwością wyboru jednego z dwóch poziomów głośności. Maksymalna odległość czujnika od centrali w otwartej przestrzeni wynosi 120 m, jednak obecność obiektów w przestrzeni skraca odległość.

Zalety
niska cena
czujnik ruchu działa na odległości aż 8 m
wyposażony w dwa ustawienia głośności
wskaźnik niskiego stanu baterii poinformuje Cię, gdy nadejdzie konieczność wymiany
Wady
brak pilota do obsługi alarmu
wykonany ze słabej jakości plastiku
nie posiada baterii w zestawie

6. Bezprzewodowy czujnik otwarcia okien i drzwi Martom

Antywłamaniowa czujka, działająca samodzielnie bez konieczności podłączenia jej do centrali. Odpowiednia do zamontowania zarówno na oknie, jak i na drzwiach balkonowych. Nie wymaga podłączenia do instalacji elektrycznej, gdyż działa na baterie. Gdy niepożądana osoba otworzy drzwi/okno, czujka emituje ostry dźwięk o głośności 105 dB.

Zalety
bardzo tania
niemal niewidoczna z zewnątrz po zamontowaniu
uruchamia głośny alarm 105 dB
zasilana bateriami
Wady
przeznaczona wyłącznie do montażu na oknach lub drzwiach
jedna czujka w zestawie.

7. Bezprzewodowy alarm GSM - SL-GSM50C

Kolejny alarm bezprzewodowy z całym zestawem czujek. W skład systemu alarmowego wchodzi:

 • centrala GSM900/1800MHz
 • bezprzewodowy czujnik ruchu typu PIR
 • bezprzewodowa czujka otwarcia okien i drzwi
 • dwa piloty
 • dwa breloki typu RFID
 • syrena dźwiękowo-świetlna

Centrala, podobnie jak inne modele tego typu, działa w oparciu o wbudowany akumulator, a nadawane komunikaty są w języku polskim. Jednak w przeciwieństwie do innych modeli nie posiada fizycznej ani dotykowej klawiatury. Jest sterowana za pomocą telefonu, breloczka RFID lub pilota. Detektory ruchu charakteryzują się standardowym zasięgiem do 8 m.

Zalety
kompletny zestaw do domu
komplet zawiera dwa piloty i breloczki RFID do sterowania
może być sterowany także z apomocą aplikacji na telefon
w zestawie znajdziesz także czujkę antywłamaniową
Wady
nie posiada klawiatury do sterowania
wysoka cena

Alarm domowy przewodowy czy alarm domowy bezprzewodowy? Który lepszy? Porównanie

Instalacja systemu alarmowego zawsze zaczyna się od pytania, który alarm domowy jest lepszy - przewodowy czy bezprzewodowy? 

Bezprzewodowy alarm do domu ma wiele zalet, a główną z nich jest szybka i łatwa instalacja. Nie musisz kuć ścian. Nie musisz prowadzić skomplikowanej sieci przewodów i martwić się o ich podłączenie do instalacji elektrycznej.  

Z drugiej strony, w przypadku alarmów bezprzewodowych musisz dbać o naładowany akumulator lub baterie, aby system był zawsze skuteczny. Działanie alarmów bezprzewodowych w dużej mierze zależy także od powierzchni mieszkania, zasięgu centrali i otaczających ją obiektów. Wszystko to może pogorszyć działanie alarmów bezprzewodowych.

Alarmy przewodowe to inwestycja, która wymaga odpowiedniego planowania. Przewody od alarmów często umieszczane są w ścianach, co wiąże się z niemal generalnym remontem. Z tego powodu warto je zaplanować już na etapie prac wykończeniowych.

Przewodowe systemy alarmowe nie są proste i szybkie w instalacji jak te na baterie. Nie każdy jest w stanie sobie z nimi poradzić bez konsultacji ze specjalistą. Zdecydowanie warto rozważyć nie tylko samą konsultację, ale i profesjonalny montaż wykonany przez firmę specjalizującą się w zakładaniu systemów alarmowych.

Alarm przewodowy czy bezprzewodowy?

Bezprzewodowe systemy alarmowe polecamy osobom, które chcą podnieść bezpieczeństwo w swoim domu lub w biurze, ale nie mają środków ani czasu na profesjonalną instalację przewodowych alarmów. Jeśli jesteś w trakcie budowy domu lub posiadasz pieniądze na instalację profesjonalnego systemu alarmowego, wybierz przewodowy alarm do domu.

Jak działa alarm domowy?

Jak działa alarm domowy?

Najprostsze alarmy domowe (ale te bardziej zaawansowane również) składają się z centrali oraz czujnika ruchu. Centrala pełni rolę mózgu Twojej ochrony. Działa na zasadzie odbiornika, który przechwytuje sygnał wysłany przez czujkę w momencie, gdy ta wykryje ruch. Jeśli alarm jest w trybie uzbrojonym, czyli w pełni gotowości, centrala daje znać sygnalizatorowi, że czas odstraszyć potencjalnego intruza. Wówczas rozlega się głośny dźwięk, a czasami także błyska światło.

W zależności od modelu, alarmy domowe mają różny sposób uzbrajania i rozbrajania. Począwszy od wciśnięcia pojedynczego przycisku na pilocie aż po wpisywanie kodu PIN na ekranie centrali. 

Z czego najczęściej składa się alarm domowy i za co odpowiadają poszczególne elementy?

Podstawowe alarmy do domu muszą posiadać minimum dwa komponenty:

 • centralę
 • sensor ruchu

Centrala, tak jak dowiedziałeś się wcześniej, odpowiada za odbieranie i wysyłanie sygnałów. Najpopularniejsze modele alarmów dostępnych w sklepach posiadają centralę wyposażoną od razu w manipulator (klawiaturę sterującą lub pojedynczy przycisk), a nawet ekran LCD. Profesjonalne systemy alarmowe wymagają osobnego montażu centrali od manipulatora, co podnosi bezpieczeństwo w przypadku włamania.

Sensor ruchu, inaczej nazywany czujką lub po prostu czujnikiem, ma za zadanie wychwycenia najmniejszego, niepożądanego ruchu. Najczęściej stosowane są modele typu PIR, czyli wykorzystujące czujniki podczerwieni. Bardziej zaawansowaną wersją sensorów ruchu są czujniki otwarcia drzwi i okien. Jak sama nazwa wskazuje, są one montowane na oknach i drzwiach balkonowych i wysyłają sygnał, jeśli dojdzie do ich otwarcia.

Włączanie i wyłączanie alarmu może odbywać się za pomocą:

 • pilota
 • smartfona (SMS lub za pomocą aplikacji)
 • panelu sterowania
 • breloka zbliżeniowego RFID

ZOBACZ TEŻ: Jaki wideodomofon wybrać do domu? Porady i ranking


Jakie dodatkowe funkcje mogą posiadać alarmy do domu?

Alarm do domu to jeden ze sposób na podniesienie bezpieczeństwa i ochronę domowników przed intruzami. Wykrywanie złodziei i robienie hałasu to nie jedyna funkcja, jaką mają alarmy domowe. Znajdziesz także modele takie jak:

 • alarm domowy z kamerami - kamera i alarm domowy to idealne połączenie, które pozwoli Ci ocenić stopień zagrożenia bez wysyłania fałszywych alarmów. Świetny, jeśli chcesz zrobić ze swojego domu fortecę nie do zdobycia.
 • alarm domowy z powiadomieniem na telefon - powiadomienia SMS oferują wszystkie alarmy domowe z modułem GSM. Działa to w dwie strony. Ty możesz za pomocą SMSa włączyć lub wyłączyć alarm. 

Alarm domowy jak zamontować? Kilka wskazówek

Skuteczność domowych alarmów zależy od rodzaju i jakości systemu, a także od montażu. Jak poprawnie zamontować alarm, aby zawsze chronił Ciebie i Twój dom?

 1. Poznaj specyfikację czujek ruchu i zamontuj je zgodnie z ich parametrami, zasięgiem i kątem. Przekraczanie dopuszczalnych wartości sprawi, że nie będą wykrywały ruchu na czas.
 2. Centralę umieść wewnątrz domu, w suchym miejscu o optymalnej temperaturze, ale także łatwo dostępnym.
 3. Centrala musi mieć niezachwianą łączność z czujnikami i innymi elementami systemu alarmowego.
 4. Przy rozmieszczeniu sensorów ruchu rozmieść je tak, aby swoim działaniem objęły jak największy obszar w domu.
 5. Jeśli posiadasz zwierzęta, pamiętaj o odpowiednim zaprogramowaniu systemu, aby alarm nie uruchamiał się nieustannie.

Czy alarmy domowe są drogie? Jaki jest szacunkowy koszt?

Zakres cen alarmów do domu jest naprawdę szeroki. Na ostateczną cenę składają się takie elementy jak:

 • rodzaj alarmu (przewodowy czy bezprzewodowy)
 • ilość elementów (czujników, syren i pilotów)
 • zastosowanej technologii (alarm z modułem GSM będzie zawsze droższy od prostego alarmu uruchamianego za pomocą przycisku)
 • czy jest to kompleksowy system alarmowy typu SMART z czujnikami dymu, gazu, czy prosty alarm złożony z centrali i detektora ruchu.

Cena alarmu domowego waha się od kilkudziesięciu do kilku tysięcy złotych.

Alarm domowy - czy warto? Zalety i wady rozwiązania

Czy posiadanie alarmu domowego jest pozbawione wad? Sprawdź, jakie są zalety, a jakie są wady instalowania systemu alarmowego w domu.

Zalety
Alarmy dostępne są już w cenie kilkudziesięciu złotych
Chronią przed włamaniem, kradzieżą i atakiem na domowników
Niemal wszystkie modele pozwalają na zdalne sterowanie za pomocą pilota, smartfona lub wiadomości SMS
Systemy alarmowe mogą być rozbudowywane czujka po czujce. Nie musisz od razu inwestować kilkuset złotych na wszystkie komponenty. Zacznij od centrali i podstawowego zestawu czujników.
Wady
Zwierzęta w domu mogą powodować nieustanne uruchamianie się alarmu, które stresuje zarówno domowników, jak i pupili
Działanie bezprzewodowych alarmów może być zakłócane przez inne urządzenia lub osłabione zbyt dużą odległością
Alarmy bezprzewodowe muszą mieć regularnie wymieniane baterie
Przewodowe alarmy wymagają odpowiedniej infrastruktury w domu. Jeśli nie kupujesz domu z już przygotowaną instalacją, konieczny może być remont w celu poprowadzenia przewodów

Jaki alarm domowy wybrać? Podsumowanie

Alarm domowy nie należy do zachcianek i zbędnych wydatków. To inwestycja w bezpieczeństwo, ochronę domu, a nawet życia Twojego i Twojej rodziny. Jednak system alarmowy sprawdzi się nie tylko w domu. To świetny wybór do zabezpieczenia piwnicy, garażu i biura. 

Czy WY macie na uwadze bezpieczeństwo swojej rodziny? Jak o nie dbacie? Dajcie znać w komentarzach.

Sugerowane rankingi szczegółowe:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij