Close

Jaki wideodomofon wybrać do domu? Porady i ranking

Bezpieczeństwo naszych domów to bardzo ważny temat, nad którym co pewien czas się zastanawiamy. Nie chcemy, aby niepowołane osoby wtargnęły na nasza przestrzeń. Posiadanie dużego terenu przydomowego oznacza również konieczność częstego chodzenia do furtki, aby ją zamknąć lub otworzyć. Rozwiązaniem tych problemów jest wideodomofon. Czym jest to urządzenie? Co potrafi i dlaczego warto się na nie zdecydować? W tym artykule odpowiadamy na te pytania, a także wskazujemy najciekawsze obecnie modele wideodomofonów w sprzedaży. Zapraszamy do lektury!

Co to jest wideodomofon i jakie jest jego przeznaczenie?

Wideodomofon to urządzenie służące do kontroli zamka znajdującego się w drzwiach, przy furtce czy w bramie. Umożliwia przy tym obserwowanie obrazu przy zamku na żywo bez wychodzenia z domu. Jest to możliwe za sprawą kamery umieszczonej w module zewnętrznym, który jest połączony przewodowo lub bezprzewodowo z jednostką główną, która umieszczamy np. na ścianie przy drzwiach wejściowych. Poszczególne modele domofonów wideo oferują także dodatkowe funkcje, takie jak możliwość otwierania zamka za pomocą specjalnych breloków, personalizację sygnału dźwiękowego czy nawet opcję pokazu slajdów.

Jaki wideodomofon wybrać? Jakie są rodzaje wideodomofonów?

jaki wideodomofon WiFi  – większość wideodomofonów posiada możliwość bezprzewodowego połączenia poprzez Wi-Fi. Możemy zatem obserwować obraz z kamery, a także sterować zamkiem z poziomu aplikacji zainstalowanej na naszym smartfonie. Bardziej zaawansowane modele wideodomofonów umożliwiają natomiast bezprzewodową łączność także z panelem zewnętrznym umieszczonym przy wejściu.

jaki wideodomofon IP – to wideodomofony umożliwiające przesyłanie obrazu, dźwięku, a także komend poprzez sieć internetową do innych urządzeń np. telefonów komórkowych. Wideodomofony IP to zatem zwykle urządzenia wyposażone w Wi-Fi.

wideodomofon z szyfratorem – te urządzenia rozpoznamy po charakterystycznie wyglądającym panelu zewnętrznym, na którym umieszczona została klawiatura numeryczna. Taki szyfrator daje zatem możliwość odblokowania zamka po podaniu odpowiedniego szyfru.

wideodomofon z aplikacją – urządzenia posiadające moduł Wi-Fi zazwyczaj umożliwiają kontrolę zamka, a także obejrzenie obrazu z kamery w czasie rzeczywistym przy pomocy specjalnej aplikacji, którą instalujemy na naszym smartfonie. Aplikację tę możemy zwykle pobrać za darmo ze sklepu Play lub App Store.

wideodomofon z nagrywaniem – funkcja nagrywania może okazać się szczególnie przydatna w nieprzyjemnych chwilach, gdy niepowołana osoba próbuje wtargnąć na teren naszej posesji bądź np. uszkadza ogrodzenie czy nasz samochód. Nagranie wideo będzie bezsprzecznym materiałem dowodowym w przypadku późniejszego dochodzenia. Możliwość nagrania filmu przyda się również, jeśli pewna osoba z zewnątrz nie zastanie nas w domu, a chciałaby np. przekazać nam jakąś informację.

wideodomofon przewodowy – urządzenie przewodowe do połączenia jednostki sterującej z modułem zewnętrznym przewodów. Jest to rozwiązanie bardziej odporne na zakłócenia, a odległość pomiędzy modułami ograniczona może być jedynie długością kabli.

wideodomofony jednorodzinne i wielorodzinne – wiele modeli wideodomofonów posiada możliwość podłączenia dodatkowej jednostki z ekranem. Możemy zatem mieć dwie jednostki sterujące do jednego modułu zamka. To zatem doskonałe rozwiązanie do domów wielorodzinnych z kilkoma wejściami oraz jedną furtką.

Wideodomofon który wybrać? Ranking najlepszych wideodomofonów

1. Wideodomofon FENIKS VDP-40A3 z modułem WiFi z serii EURA CONNECT

WIDEODOMOFON WIFI EURA

Wideodomofon wifi z serii Eura Connect wyposażono w 7 – calowy wyświetlacz, na którym wyświetlany obraz jest wyraźny i ostry. Pozwoli łatwo podejrzeć otoczenie kamery, sterować ryglem wejściowym, a także obsługiwać drugie wyjście takie jak brama. Na jednostce głównej, poza ekranem, znajdziemy także głośnik, który przekaże dźwięk z otoczenia do wnętrza domu. Z racji, że jest do Wideodomofon wifi, mamy do dyspozycji sterowanie bezprzewodowe z aplikacji mobilnej Eura Connect dostępnej na systemy Android i IOS.

Zalety
Możliwość sterowania dwoma wejściami
Aż 16 różnych melodii gongu do wyboru
Sterowanie aplikacją mobilną
Wady
Dość niska rozdzielczość ekranu

2. Wideodomofon VIRONE VDP-61 – VIFIS domofon z WiFi

WIDEODOMOFON WIDEO DOMOFON WIFI

Domofon video firmy Virone posiada również 7-calowy ekran LCD. Obsługuje do dwóch zamków. Umieszczany na zewnątrz panel zewnętrzny posiada szyfrator, czyli podświetlana klawiaturę numeryczną pozwalająca wpisać kod wejściowy. Obsługuje on także breloki zbliżeniowe, które nie wymagają własnego zasilania. Ciekawymi funkcjami tego urządzenia są m.in. możliwość wykonywania zdjęć i nagrywania filmów. Jest także obsługa z poziomu aplikacji mobilnej na smartfonie, a także wbudowane głośniki w jednostkę sterującą.

Zalety
Możliwość zapisywania zdjęć i filmów
Sterowanie ze smartfona
Panel zewnętrzny z szyfratorem i czytnikiem breloków zbliżeniowych
Wady
Przeciętna jakość obrazu z kamery

3. Wideodomofon VIRONE VDP-60 – CETI zaawansowany videodomofon 7″

 WIDEODOMOFON FURTKA + BRAMA BRELOKI PAMIĘĆ 7"

Wideodomofon firmy Virone to bardzo eleganckie urządzenie, które nie tylko poprawi bezpieczeństwo naszego mieszkania, ale i nada mu elegancji i powiewu świeżości pod względem estetycznym. Panel sterujący z wyświetlaczem na grubość jedynie 18mm, dzięki czemu zawieszony na ścianie będzie się elegancko i nowocześnie prezentował. Użytkownik ma możliwość płynnej regulacji jasności oraz nasycenia kolorów, wybrania jednego spośród 12 dzwonków, a także nagrania do 120 zdjęć we wbudowanej pamięci. Istnieje także możliwość rozbudowania zestawu o dodatkowy monitor.

Zalety
Możliwość rozbudowy
5 breloków do otwierania elektrozaczepu w zestawie
Elegancki design i dobra jakość wykonania
Wady
Dość niska rozdzielczość obrazu – 800x480px Przeciętna jakość dźwięku

4. Wideodomofon WiFi AHD 5TECH – videodomofon jednorodzinny

Wideodomofon Videodomofon WiFi AHD 5TECH TELEFON

Domofon wideo 5Tech to urządzenie z wyższej półki cenowej – ok. 1300zł. Cechuje się on jednak najwyższą funkcjonalnością i doskonałymi parametrami. Wyświetlacz na głównej jednostce ma wysoką rozdzielczość 1024-600px. Pod nim znalazły się przyciski dotykowe, które błyskawicznie reagują na dotyk. W urządzeniu możemy umieścić kartę pamięci microSD o pojemności do 32GB. Istnieje oczywiście możliwość bezprzewodowego połączenia wideodomofonu ze smartfonem poprzez Wi-Fi. Możemy wtedy sterować urządzeniem z aplikacji mobilnej Tuya Smart.

Zalety
Podświetlana klawiatura na stacji bramowej
Duża rozdzielczość ekranu
Elegancki design
Wady
Wysoka cena

5. Wideodomofon IP HIKVISION – pełna funkcjonalność smart

WIDEODOMOFON Video Domofon IP LCD HIKVISION + APKA

Video domofon marki Hik praktycznie nie ma kompromisów. Urządzenie posiada całkiem duży wyświetlacz LCD o wysokiej rozdzielczości 1024x600px. Mamy tu moduł Wi-Fi, slot na karty pamięci, a także 128MB wbudowanej pamięci masowej. Videodomofon IP łączy się z panelem zewnętrznym wyposażonym w kamerę o ultra szerokim kącie widzenia 129 stopni. Obok obiektywu znalazły się dwie diody, które doświetlają obraz w podczerwieni. Połączenie z modułami odbywa się bezprzewodowo – poprzez Wi-Fi lub przewodowo – przewodem typu skrętka. W zestawie z urządzeniem otrzymujemy także 3 breloki zbliżeniowe do szybkiego otwierania zamka z zewnątrz.

Zalety
Wysoka jakość obrazu
Szeroki kąt widzenia kamery
Łatwość obsługi
Elegancki design
Wady
Bardzo wysoka cena – blisko 2 tysiące złotych

6. Wideodomofon DVS Polska DVS-FHS0701K-R/BW – videodomofon z ekranem dotykowym 7″ Full HD

Wideodomofon ekran dotykowy 7" Full HD RFI

Ten Wideodomofon z nagrywaniem może pochwalić się bardzo wysoką odpornością na czynniki atmosferyczne, co potwierdzono certyfikatem IP65. Wideodomofon z aplikacją nagrywa obraz w rozdzielczości FullHD, która wystarczy do łatwego rozpoznania osób znajdujących się na nagraniach. Dotykowy monitor o przekątnej 7 cali daje wyraźny i nasycony obraz. Urządzenie może połączyć się z dwoma zamkami i nimi sterować. Miłymi dodatkami jest możliwość automatycznego nagrywania po wciśnięciu dzwonka. Osoba oczekująca przed wejściem może usłyszeć nagraną przez nas automatyczną sekretarkę, a następnie zostawić dla nas wiadomość głosową. Wideodomofon wifi wyposażono również w czujnik ruchu, a także w opcję wyświetlania obrazów z karty pamięci, co dodaje nam kolejną funkcjonalność ramki na zdjęcia.

Zalety
Czujnik ruchu
Możliwość nagrania automatycznej sekretarki
Funkcja ramki na zdjęcia
Dość rozsądna cena – poniżej 1000zł
Wady
Niezbyt elegancki design panelu zewnętrznego

7. Wideodomofon VDP-51KV – videodomofon jednorodzinny

WIDEO DOMOFON VIDEODOMOFON WIDEODOMOFON KOLOR

Wideodomofon z nagrywaniem Virone jest prosty w obsłudze, estetycznie wykonany, a przy tym także niedrogi. Wyświetlacz o przekątnej 7 cali jest standardem także w produktach z wyższej półki cenowej. Dotykowy panel szybko reaguje, a komunikacja jednostki z panelem zewnętrznym odbywa się przewodowo. Wideodomofon przewodowy posiada możliwość rozbudowy o dodatkowy monitor. Użytkownik może wybrać jeden z 16 dostępnych dzwonków. Jednostka zewnętrzna wideodomofonu posiada kamerę o standardowym kącie widzenia, a także zestaw 5 białych diod LED. Nie mamy tu zatem obrazu w podczerwieni, co jest jednak normalne w przypadku produktów z przedziału cenowego do 500zł.

Zalety
Bardzo atrakcyjna cena
Łatwość obsługi
Elegancki wygląd jednostki głównej oraz zewnętrznej
Wady
Niska rozdzielczość ekranu
Brak obrazu w podczerwieni
Brak możliwości bezprzewodowego połączenia modułów

Jaki wideodomofon wybrać? Na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie?

Wybór wideodomofonu może nie być taki łatwy, jak się nam to wydaje. Urządzenia te, choć pozornie podobne, różnią się funkcjonalnością i możliwościami. Dość istotne są możliwości kamery umieszczonej w module zewnętrznym. Przydatny będzie tryb pracy w podczerwieni, a także diody doświetlające obraz w nocy. Wideodomofony mogą posiadać także możliwość sterowania z poziomu aplikacji na smartfonie – to bardzo wygodna opcja. Warto także sprawdzić, czy w zestawie z urządzeniem dodane są tagi zwane RFID, które umożliwią nam otwarcie zamka bez wpisywania kodu.

Jaki wideodomofon do domu sprawdzi się najlepiej?

Najlepszy wideodomofon, który ma być zastosowany w domu z niewielkim terenem okalającym budynek, powinien umożliwić łatwą instalację, szybkie połączenie i bezproblemową obsługę. Do niewielkiej odległości pomiędzy modułem sterującym, a zewnętrznym wideodomofonu, najlepiej wybrać urządzenia łączące swoje moduły bezprzewodowo. Nie będziemy musieli w tym wypadku przeciągać długich kabli. Konieczne będzie jedynie dostarczenie zasilania do obu elementów zestawu, transmisję danych zapewni natomiast nasz router Wi-Fi. Do największych posesji lepiej jest jednak wybrać urządzenia przewodowe, gdyż duże odległości spowodują zakłócenia lub całkowity zanik przesyłanego obrazu i dźwięku.

Jak działa wideodomofon i z czego się składa?

Wideodomofon to nowoczesne urządzenie służące do sterowania zamkiem oraz nawiązywania połączenia z otoczeniem wejścia do posesji. W skład domofonu wideo wchodzą co najmniej dwie jednostki: sterująca oraz zewnętrzna. Pierwsza z nich wyposażona jest w wyświetlacz, na którym ukazuje się interfejs użytkownika. Możemy na nim wyświetlać np. aktualny obraz z kamery. Ta znajduje się natomiast w module zewnętrznym, który umieszczamy przy bramce, drzwiach wejściowych lub bramie. Moduł ten steruje zamkiem wejściowym czy silnikiem przesuwającym bramę i łączy się z jednostką główną bezprzewodowo lub przy użyciu kabla. Domofony video zazwyczaj posiadają możliwość doposażenia ich w dodatkowy moduł zewnętrzny, a czasem również i kolejną jednostkę sterującą.

Jak podłączyć wideodomofon? Najważniejsze porady i wskazówki

Montaż wideodomofonu nie jest specjalnie skomplikowany, jednak może wymagać kilku niespodziewanych, dodatkowych kroków. Jednostkę sterującą zazwyczaj umieszczamy na ścianie. Do montażu warto wykorzystać puszkę, z której wyprowadzimy przewody. Pozwoli to na estetyczne umieszczenie monitora na ścianie. Moduł zewnętrzny może być mocowany natynkowo lub podtynkowo. Do połączenia ze sobą obu elementów domofonu wideo możemy użyć przewodu ziemnego. Urządzenia komunikujące się ze sobą za pomocą sieci bezprzewodowej ułatwią nam tę czynność. Zamiast przewodów pomiędzy modułami, wykorzystamy sieć bezprzewodową. Do obydwu jednostek wystarczy zatem dostarczyć zasilanie, a do panelu zewnętrznego dołączyć zamek elektromagnetyczny.

Wideodomofon IP czy standardowy? Jaka jest różnica?

Cechą charakterystyczną wideodomofonów IP jest możliwość przesyłania obrazu przez sieć. Po połączeniu się z domofonem video za pomocą smartfona, możemy obserwować obraz z kamery na żywo na ekranie telefonu. Standardowe modele wideodomofonów nie umożliwiają łączenia się z innymi, zewnętrznymi urządzeniami. Kontrola zamka oraz oglądanie obrazu z kamery możliwe są zatem jedynie na wyświetlaczu LCD domofonu. Obecnie większość modeli wideodomofonów wyposażono w możliwość przekazywania danych przez sieć. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie w obecnych czasach, w które warto się wyposażyć.

Wideodomofon z nagrywaniem – przydatna funkcjonalność czy zbędny gadżet?

Nowoczesne domofony wideo wyposażono w pamięć wewnętrzną, a także w slot na kartę pamięci. Dzięki nim na urządzenie to możemy nagrywać zdjęcia oraz filmy zarejestrowane przez kamerę przy wejściu. Funkcjonalność ta może być przydatna w co najmniej dwóch przypadkach. Pierwszym z nich jest możliwość zapisania przykrych incydentów, które miały miejsce przy naszym domu, a następnie użycie nagrań jako dowodów podczas zgłaszania np. aktu wandalizmu. Drugą sytuacją jest możliwość nagrania wiadomości przez osoby, które nie zastały nas w domu. To przydatne rozwiązanie porównywalne funkcjonalnością do poczty głosowej.

Wideo domofon w bloku – czy ma sens?

Video domofon to coraz częściej spotykane rozwiązanie w nowoczesnych blokach. Urządzenie to znacznie zwiększa bezpieczeństwo, a także pozwala sprawdzić, kto próbuje się dostać do naszej klatki schodowej. Rozwiązanie to przyda się jednak także w starszym budownictwie. Umieszczenie domofonu z funkcją nagrywania tuż przy drzwiach wejściowych do naszego mieszkania również zwiększy bezpieczeństwo, a także posłuży do zapisu zachowań osób próbujących odwiedzić nasze lokum.

Wideodomofon czy domofon – czyli kiedy warto rozważyć wideodomofon?

Zwykły domofon posłuży nam do kontroli zamka w drzwiach wejściowych czy przy furtce. Umożliwi także przeprowadzenie rozmowy głosowej. Nie da on jednak pełni bezpieczeństwa, gdyż nie daje możliwości spojrzenia na osobę próbującą dostać się na nasz teren. Nie zabezpieczy nas zatem przed osobami podszywającymi się pod innych, a także nie zapisze incydentów.

Wideodomofon czy warto – wady i zalety rozwiązania

Wideodomofony to najlepsze rozwiązanie do zapewnienia skutecznej kontroli dostępu do naszego terenu. Umożliwiają błyskawiczne podejrzenie otoczenia przy wejściu, przeprowadzenie rozmowy głosowej, a także nagrają i zapiszą obrazy z niektórych chwil. Nowoczesne modele domofonów wideo mogą być połączone z naszymi smartfonami, dzięki czemu zawsze możemy mieć kontrolę nad dostępem do naszego domu. Urządzenia te są proste w obsłudze, a także ciekawie się prezentują. Wiele modeli posiada dodatkowe funkcje w postaci automatycznego zapisywania obrazu po wykryciu ruchu (także w nocy), a także możliwości odtworzenia osobom nas odwiedzającym zapisanej przez nas wiadomości głosowej. Czasem spotykamy także funkcję wyświetlania zapisanych na karcie pamięci obrazów czy również dostosowania dźwięku gongu. Jedynymi wadami, jakie zauważamy, są utrudniony montaż oraz często wysoka cena.

Zalety
umożliwiają skuteczną kontrolę dostępu do naszej posesji
pozwalają podejrzeć obraz z kamery przy wejściu na żywo
dają możliwość przeprowadzenia rozmowy głosowej z odwiedzającą nasz adres osobą
zapisują wybrane chwile
nowoczesne modele łączą się z naszymi smartfonami i przesyłają do nich obraz i dźwięk na żywo
proste w obsłudze
ciekawie się prezentują
wiele modeli wyposażono w dodatkowe funkcjonalności
Wady
montaż może być utrudniony
wysoka cena względem standardowych domofonów

Jaki wideodomofon wybrać? Podsumowanie

Zakup wideodomofonu z pewnością okaże się dobrą decyzją. Do obecności urządzenia w naszym domu szybko się przyzwyczaimy, gdy zaczniemy korzystać z wielu jego funkcji. Jest to najlepsze rozwiązanie, jeśli chcemy zabezpieczyć nasz dom. Ich atuty przydadzą się także mieszkańcom starszych bloków. Obraz rejestrowany przez kamerę jest ostry i wyraźny. Wideodomofon jest dużo wygodniejszy w użyciu niż standardowy wizjer. Każda osoba, która zdecyduje się na to urządzenie, z pewnością będzie zadowolona  podjętego wyboru.

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
lechup
lechup
5 miesięcy temu

świetna sprawa ten videodomofon
w dobie niebezpieczeństwa ze strony złodziei zawsze to jakieś dodatkowe zabezpieczenie i kontrola – a zdarza sie to coraz częściej…

patrycjakrupa
patrycjakrupa
5 miesięcy temu

nie wyobrażam sobie domku rodzinnego bez wideo domofonu
dzięki niemu zawsze wiemy kto stoi za furtką i nie boję zostawiać się dzieci samych w domu, gdyż nie wpuszczą nikogo nieznajomego

ALEX
ALEX
5 miesięcy temu

wow nie wiedzialam ze videodomofony mogą zapisywać dane chwile 😀
co wtedy z rodo? 😀

Zamknij