Aktualizacja: Październik 2024
Jaka żarówka e27 będzie najlepsza? Jaką wybrać?
Jak wybrać żarówkę e27? Na co zwrócić uwagę?
Zwróćmy uwagę, do jakiego rodzaju żyrandola czy lampy wkładamy naszą nową żarówkę. Nowy sprzęt jest często projektowany z myślą o nowoczesnych, LED-owych żarówkach, które generują bardzo niewielkie ilości ciepła. Włożenie klasycznej, bardzo nagrzewającej się żarówki do tego typu lampy mogłoby uszkodzić jej konstrukcję czy nawet doprowadzić do pożaru.
Czyli ilość pobieranej energii w watach (W). Zwykle im większa moc, tym więcej generowanego światła. Porównanie to ma jednak sens wyłącznie wtedy, gdy porównujemy żarówki wykonane wyłącznie w tej samej technologii. Żarówka standardowa o mocy 60W wygeneruje tyle samo światła, co 7,8-watowa żarówka LED.
Ten parametr świadczy bezpośrednio o energooszczędności naszej żarówki, ilości generowanego przez nią światła i ciepła, a także o trwałości. Klasyczne żarówki powinny działać przez okres kilku lat. Pobierają one kilkadziesiąt watów, z których większość konwertowana jest na ciepło. Żarówka energooszczędna pobiera ok. 5 razy mniej energii, ale potrzebuje zwykle ok. 1-2 sekund do osiągnięcia pełni swojej mocy. Żarówki LED są natomiast nieco droższe, jednak osiągają pełnie mocy od razu, a przy tym zużywają jeszcze mniej prądu niż modele energooszczędne (CFL).
Ten parametr bezpośrednio świadczy o ilości generowanego światła przez żarówkę. Wartość ta jest podawana w lumenach. Przykładowo do lampki nocnej kupimy żarówkę o 200-300 lumenach. Do większej lampy sufitowej przyda się nam natomiast co najmniej 800 lumenów do zapewnienia jasności w średniej wielkości pokoju. Większe salony będą wymagały ok. 1500 lumenów lub kilku słabszych żarówek.
Rozróżniamy żarówki świecące światłem ciepłym, neutralnym i zimnym. Temperatura światła podawana jest w Kelwinach. Jeśli wynosi ona do ok. 3000K, to mamy do czynienia ze światłem ciepłym. 4000K utożsamiane jest z naturalnym, białym światłem, a wartości powyżej 6000K oznaczają zimną temperaturę bieli.
Na żywotność żarówki wpływa technologia, w jakiej jest wykonana. Klasyczne żarówki przeżywają zwykle od kilku miesięcy do kilku lat. Przekłada się to na 750-2000 godzin. Świetlówki CFL przeżywają od 5 do 15 tysięcy godzin, a LED-y przetrwają nawet 100 tysięcy godzin pracy!
CRI oznacza jakość generowanego światła. Skala CRI jest zamknięta i maksymalny do uzyskania wynik to 100. Oznacza on, że kolory oglądanych obiektów są oddawane najbardziej naturalnie, co wyraźnie zauważamy gołymi oczami. Maksymalny współczynnik CRI ma światło słoneczne oraz żarówki tradycyjne. Żarówki LED wypadają tu nieco gorzej z wynikiem od 80 do 97 w zależności od jakości zastosowanych diod. CRI 80 przyjmuje się za absolutne minimum do zastosowania we wnętrzach pomieszczeń. Świetlówki cechują się CRI na poziomie 85-90. Niższe CRI o wartości 10-20 mają natomiast np. starsze, sodowe lampy uliczne, które mają skrajnie żółtą barwę światła, która przekłamuje postrzegane przez nas kolory.
Jaka żarówka e27 będzie najlepsza? Ranking żarówek e27
DLED żarówka E27 1380lm 12W - kula
Ten zestaw 6 żarówek LED to jedna z najlepszych propozycji pod względem jakości do ceny, jeśli poszukujemy źródeł światła do wszystkich naszych lamp w domu. Wysoka moc tych żarówek LED wynosząca 12W przekłada się na bardzo dużą ilość emitowanego światła – 1380lm. Żywotność tych żarówek określona jest na ok. 50000 godzin. Zaletą jest możliwość wyboru barwy generowanego światła. Mamy w ofercie modele o bieli ciepłej (2900K), bieli neutralnej (4500K) oraz bieli zimnej (6000K). CRI określono na powyżej 80. Jest to więc spełnienie minimalnego akceptowalnego wyniku, choć w tej kategorii mogłoby być nieco lepiej. Są oczywiście certyfikaty CE i RoHS, a producent zapewnia, że żarówka nie mruga, co zdarza się innym, najtańszym produktom w tej kategorii. Za zestaw 6szt. żarówek DLED przyjdzie nam zapłacić ok. 28zł.
Żarówka LED E27 10W 1055lm LEDLUMEN
Żarówki LEDLUMEN to kolejny świetny wybór do oświetlenia naszego domu. Modele te są dostępne w wariantach emitujących światło ciepłe o temperaturze barwowej 3000K oraz barwie neutralnej 4000K. Każda żarówka posiada moc 10W oraz emituje 1055lm strumienia świetlnego. Daje to wynik 106lm/W, co świadczy o świetnej energooszczędności tego produktu. Kąt świecenia to 270 stopni wzdłuż osi żarówki i oczywiście 360 stopni wokół osi. Trwałość żarówek wynosząca 30 tysięcy godzin nie jest co prawda wiodąca w tej klasie, jednak ta wartość i tak z pewnością wystarczy nam do każdego użytkowania. Przetwornice CCD gwarantują brak migotania, a CRI określono na poziomie >80. Żarówki LED E27 LEDLUMEN to dobry wybór do niemal każdego wnętrza. Zestaw 6 żarówek kosztuje ok. 28zł.
Luminova - żarówka E27 LED 12W 1310lm CCD neutralna
Żarówka LED Luminova o mocy 12W to jedna z najtańszych propozycji tej klasy w naszym zestawieniu. Jedna żarówka kosztuje mniej niż 5zł, co dotychczas było ceną kojarzoną z żarówkami tradycyjnymi czy CFL. Żarówka LED E27 Luminova dostępna jest w trzech wariantach temperatury barwowej: ciepłej, neutralnej i zimnej oraz aż 10 wariantach mocy: od 4 do 24W. Zmieniając ten drugi parametr, zmianie ulega także cena i wymiary. Kąt świecenia wynosi 240 stopni, co będzie odpowiednim wynikiem dla większości lamp i żyrandoli. W przypadku omawianego modelu 10W strumień świetlny określono na 1310lm, co daje nam 131lm/W. To rewelacyjny wynik. Klasycznie dla niedrogich LED-ów, wartość CRI wynosi >80.
SuperLED żarówka LED - dwie sztuki 10W barwa ciepła
Żarówki E27 marki SuperLED Poland to produkty o szerokim wachlarzu rodzajów mocy, kształtów i zastosowanych technologii. Te żarówki LED E27 charakteryzują się bardzo niską ceną. Przykładowo za zestaw dwóch sztuk żarówek zapłacimy jedynie 6zł. To cena kojarząca się z produktami wykonanymi w starszej technologii. Producent zapewnia, że te źródła światła przetrwają 50 tysięcy godzin, co jest wynikiem zupełnie przyzwoitym, biorąc pod uwagę niską cenę. Moc każdej żarówki E27 wynosi 10W i wystarcza do emitowania 800lm strumienia światła. Nie jest to więc wynik idealny wśród żarówek LED, gdyż efektywnie daje on 80lm/W. Jeśli jednak ponownie weźmiemy pod uwagę cenę i konkurencyjne w jej zakresie produkty, to nie mamy na co narzekać. Do wyboru są warianty o ciepłej, neutralnej lub zimnej barwie światła. CRI to >80.
Żarówki LED Osram E27 806lm A++ 3 sztuki
Żarówki OSRAM z linii Filament to produkty idealne do dekoracji naszych pomieszczeń. Moc każdej z nich wynosi 6,5W, co przekłada się na ok. 800 lumenów generowanego światła. To odpowiednik klasycznej żarówki o mocy 60W. Kilka takich żarówek Osram pozwoli więc skutecznie oświetlić mniejsze lub średniej wielkości pomieszczenie, tworząc jednocześnie niepowtarzalny nastrój. Barwa generowanego światła ma temperaturę 4000K (neutralna). Producent określa trwałość tych żarówek LED E27 na 15 tysięcy godzin. Jest to więc mała wada, gdyż ustępują one pod tym względem klasycznym LED-om o żywotności wynoszącej od 30 do nawet 100 tysięcy godzin. Wspomniane 15 tysięcy i tak starczy na wiele lat użytkowania, przewyższając żarówki klasyczne kilkukrotnie. Cena zestawu 3 sztuk żarówek do 23zł.
Zestaw żarówek Ledlumen ZES000058A 15W 1521lm ciepła biel
Zestaw 6 żarówek LEDLUMEN o mocy 15W to idealny wybór do każdego salonu i dużego pomieszczenia. Mocne żarówki generują aż 1521 lumenów strumienia światła, dzięki czemu bardzo efektywnie rozświetlą każde miejsce, zużywając minimalną ilość energii. Efektywność energetyczna wynosi 101lm/W, co jest wynikiem dobrym. Dobrej jakości przetwornice gwarantują brak niepożądanego efektu migotania, a żywotność została określona przez producenta na 30 tysięcy godzin. Kąt rozsyłu światła na poziomie 240 stopni zawiera się w standardowym przedziale, a wskaźnik CRI wyznaczono na >80. Do wyboru mamy żarówki o neutralnie białym świetle (4000K) lub ciepłej barwie (3000K). Za omawiany zestaw 6 żarówek LED E27 przyjdzie nam zapłacić ok. 50zł.
ŻARÓWKA Light Home LED E27 SMD 2835 CIEPŁA 10W
Żarówka marki Light Home to kolejny dobry wybór do zastosowania w naszym domu. Jej dużą zaletą są całkiem nieduże wymiary jak na tego typu konstrukcję: 60x105mm. Wewnątrz mlecznej bańki znajdziemy 10 diod LED SMD o żywotności do 25000 godzin. Żarówka E27 krótka ma moc 10W, co odpowiada 60 watom dla żarówki klasycznej. Generowane jest ok. 800 lumenów strumienia świetlnego. To całkiem uniwersalna moc, która nada się zarówno do żyrandoli, kinkietów jak i lamp podłogowych. Efektywność energetyczna jest na bardzo wysokim poziomie i wynosi ponad 130 lumenów na Wat, a cena jednej żarówki to niecałe 10zł. Mamy do wyboru wariantu o ciepłym, zimnym i neutralnym świetle.
Żarówki LED smart Xiaomi E27 800lm A+ 2 sztuki
Inteligentne żarówki LED E27 Xiaomi Mi Smart Bulb to innowacyjne produkty, które wyróżniają się swoją niebywałą funkcjonalnością. Żarówki mogą świecić na różne kolory. Nie chodzi tu jednak jedynie o różne odcienie bieli, a pełne spektrum barw. Jej parametry ustawiamy z poziomu aplikacji mobilnej zainstalowanej na naszym smartfonie. Możemy ustawić oczywiście światło białe o różnej temperaturze, dowolne kolory czy nawet tryb strumieniowania, w którym żarówka w sposób ciągły przechodzi przez różne środowiska oświetleniowe. Są już przygotowane różne gotowe profile stworzone z myślą o oglądaniu filmów, imprezie urodzinowej, romantycznej kolacji, zachodzie słońca czy oświetleniu nocnym. W każdym z tych ustawień mamy też możliwość regulacji jasności świecenia. Moc takiej żarówki to maksymalnie 10W. Urządzenie emituje przy niej 800 lumenów strumienia świetlnego. Cena zestawu dwóch żarówek to 170zł.
Żarówka LEDlumen E27 10W 1055lm LED 16 RGB+W + Pilot IR
Ostatnim produktem w naszym zestawieniu jest żarówka E27 z pilotem LEDlumen. To ciekawe rozwiązanie oferuje możliwość wprowadzenia niespotykanego nastroju do dowolnego pomieszczenia poprzez dostosowanie koloru emitowanego światła. 10-watowa żarówka E27 z pilotem ma standardowe wymiary i jest w stanie świecić tradycyjnym, ciepłym białym światłem oraz dowolnym kolorem ustawionym na pilocie. Kontroler posiada 16 przygotowanych kolorów, opcję regulacji jasności oraz płynnej zmiany emisji światła. Jednym takim pilotem możemy sterować dowolną ilością żarówek w pomieszczeniu. Niewątpliwą zaletą jest cena urządzenia wynosząca ok. 30zł. To tanio jak na żarówkę RGBW.
W jakiego rodzaju sprzętach najczęściej stosuje się żarówki e27?
Żarówki E27 wkręcimy do większości żyrandoli, wielu kinkietów i plafonów, a także większych lamp stojących. To jedno z najpopularniejszych źródeł światła spotykane nie tylko w sprzęcie stosowanym we wnętrzach, ale i na zewnątrz. Zdecydowanie najczęściej znajdziemy je jednak w lampach wiszących.
Jakie są zalety dodatkowych funkcji żarówek e27?
Nowoczesne żarówki E27 mogą posiadać dodatkowe funkcje, które ułatwią nam korzystanie z domowego oświetlenia. Jedne z ciekawszych z nich to możliwość dostosowania jasności i barwy świecenia, automatyczne włączanie i wyłączanie, sterowanie pilotem lub przy użyciu smartfona.
Żarówka e27 z czujnikiem ruchu - komfort i troska o środowisko
Czujnik ruchu to jedno z popularniejszych rozwiązań spotykanych w oświetleniu montowanym w przestrzeni publicznej, Przyda się on jednak też np. w naszych garażach czy pomieszczeniach przydomowych takich jak składzik czy altana. Czujnik ruchu jest elementem znajdującym się w samej żarówce lub jako element lampy.
Żarówka e27 z czujnikiem zmierzchu - inteligentne rozwiązanie
Automatyczne zapalanie i gaszenie się żarówki jest bardzo przydatną funkcją np. w oświetleniu ogrodowym. Czujnik zmierzchu automatycznie wykrywa spadek światła naturalnego i uruchamia żarówkę. Po powrocie światła słonecznego następuje automatyczne włączenie żarówki.
Żarówka e27 z pilotem - pełna kontrola
Pilot jest elementem, w który może być wyposażona żarówka bądź cała lampa. Przydaje się on do włączania i wyłączania światła, a także regulacji jego barwy czy efektów świetlnych (jeśli posiadamy żarówkę RGBW).
Żarówka ściemnialna e27 - dopasuj jasność do swoich potrzeb
Ten rodzaj żarówek przeznaczony jest do specjalnych lamp wyposażonych w ściemniacz. Jest to zwykle pokrętło na naszym kinkiecie.
Jakie kształty mogą przyjmować żarówki e27?
Żarówka e27 krótka
Krótkie i małe żarówki mają najczęściej mniejszy gwint E14, jednak spotykamy również minimalnie większe modele E27. Są one dobrym wyborem do małych i płaskich lamp. Niewielka obudowa nie wystaje ponadto ponad górną obręcz abażura w lampie stojącej, dzięki czemu nie razi nas podczas użytkowania.
Żarówka e27 podłużna
Podłużny, dekoracyjny kształt znajduje zastosowanie w kinkietach i żyrandolach. Trzeba przyznać, że prezentuje się on najlepiej w stosunku do innych rodzajów żarówek.
Żarówka e27 kulowa
Ten kształt żarówki jest zoptymalizowany pod względem równomiernej emisji światła – szczególnie w przypadku modeli matowych.
Żarówka LED czy standardowa? Jaka jest różnica
Różnica pomiędzy żarówkami klasycznymi a LED-owymi jest wręcz drastyczna. Starsze rozwiązanie wykorzystuje w swojej budowie wolfram, który jest nagrzewany do bardzo wysokich temperatur, w których świeci. Im mocniej się on rozgrzeje, tym krótsza będzie jego żywotność. Jak nie trudno się domyślić, żarówki wolframowe zużywają znaczną większość pobieranej energii na przemianę w ciepło. Przemiana na światło to zaledwie kilka procent całkowitej pobranej energii. Efektem tego jest emisja ok. 800 lumenów strumienia świetlnego przy poborze 60W mocy. Znacznie nowsza technologia LED wyemituje tę samą ilość światła, pobierając jedynie 6-8W mocy z gniazdka! Zysk jest więc widoczny od razu. Minimalnie droższy zakup żarówki powinien zwrócić się więc całkiem szybko, jeśli zamierzamy często pozostawiać ją włączoną. Kolejną zaletą LED-ów jest znacznie większa żywotność. Tradycyjne rozwiązania działają przez ok. 750-2000 godzin, a LED wytrzyma od kilkunastu do nawet stu tysięcy godzin pracy!
Żarówka e27 - podsumowanie
Zakup żarówki do naszego domu to jeszcze do niedawna czynność wykonywana co pewien czas. Wymuszone to było krótkim czasem życia żarówek, które zużywały dużo energii i mocno się nagrzewały. Nowoczesne technologie rozwiązują wszystkie te problemy, a przy tym oferują wiele ciekawych dodatkowych funkcji. Warto więc zakupić minimalnie droższą, ale znacznie lepszą żarówkę, która posłuży nam przez wiele lat.