Close

Jaka kamera internetowa? Ranking kamer internetowych do wideorozmów

Kamerki internetowe to urządzenia, które pojawiły się w sprzedaży już w latach 90. ubiegłego wieku. Z biegiem czasu ich jakość i parametry stale się poprawiały, a gabaryty zmniejszały. Obecnie znajdują się w każdym laptopie. Modele do komputerów stacjonarnych są natomiast dostępne w każdym sklepie, a ich wybór jest ogromny. Decydując się na zakup tego urządzenia, warto zatem zapoznać się z ofertą produktów dostępnych w sprzedaży, a także z ich cechami i funkcjonalnością. Nie musicie jednak przeszukiwać w tym celu dziesiątek stron internetowych z artykułami czy ofertami sprzedaży. Całą niezbędną wiedzę zamieściliśmy właśnie w tym artykule. Przedstawiamy Wam także najciekawsze naszym zdaniem produkty dostępne obecnie w sklepach. Zapraszamy do lektury!

Aktualizacja: Maj 2024

Co to jest kamera internetowa i jakie są jej rodzaje?

Kamera internetowa to niewielkich rozmiarów urządzenie, które podłączamy do komputera. Posiada ono prosty obiektyw oraz matrycę światłoczułą, która przechwytuje i przesyła do cyfrowych układów obraz. Ten następnie trafia do komputera, który może go zapisywać lub przesyłać do innych urządzeń w sieci. Kamera internetowa do komputera to przydatne urządzenie podczas prowadzenia rozmów przez Skype lub inne komunikatory. Pozwala ona odbiorcy na zobaczenie nas, a często także usłyszenie – wiele kamer internetowych ma także mikrofony. Wyróżniamy kilka rodzajów tych urządzeń: 

KAMERA DO STREAMOWANIA ONLINE KAMERA DO STREAMOWANIA ONLINE
+ wysoka jakość obrazu
+ często dobry mikrofon
+ możliwość regulacji ustawienia
- wyższa cena
KAMERA INTERNETOWA DO WIDEOROZMÓW KAMERA INTERNETOWA DO WIDEOROZMÓW
+ kompromis pomiędzy jakością a ceną
+ ogromny wybór różnych modeli
+ łatwa w obsłudze
- jakość obrazu i dźwięku w tańszych modelach może pozostawiać wiele do życzenia
KAMERA INTERNETOWA Z MIKROFONEM KAMERA INTERNETOWA Z MIKROFONEM
+ rejestrowanie dźwięku
+ wymiary takie same jak w kamerach bez dźwięku
+ brak wyraźnej różnicy w cenie
- w niektórych przypadkach brak sygnalizacji o nagrywaniu
KAMERA INTERNETOWA BEZ WBUDOWANEGO MIKROFONU KAMERA INTERNETOWA BEZ WBUDOWANEGO MIKROFONU
+ łatwość używania
+ pewność, że nie jesteśmy podsłuchiwani
+ dobra do specjalistycznych zastosowań
- ekstremalnie słaba dostępność modeli

Kamera internetowa do streamowania online

Streamowanie wideo wymaga od kamery dostarczenia dobrej jakości obrazu. Warto więc zainteresować się urządzeniem nagrywającym obraz w rozdzielczości co najmniej FullHD. Równie wysokie wymagania są do dźwięku. Bezkompromisowym rozwiązaniem okaże się jednak zakup osobnego mikrofonu. Kupując więc kamerę z zamysłem wykorzystywania jej do streamingu wideo, wybierzmy urządzenie z górnej półki o jak najlepszej jakości obrazu.

Kamera internetowa do wideorozmów

To zastosowanie zwykle stawia wobec naszego urządzenia mniejsze wymagania. Istotą jest dostarczenie akceptowalnej jakości obrazu i dźwięku w czasie rzeczywistym. Popularne komunikatory podczas przesyłania i tak pogarszają jakość audio i wideo, aby zmniejszyć obciążenie łącza. Kamera internetowa do Skype i innych komunikatorów nie musi więc dostarczać krystalicznie wyrazistego obrazu w wysokiej rozdzielczości. Będzie ona jednak musiała dostarczyć dźwięk. Wybierając kamerkę do wideorozmów, zdecydujmy się na model łączący akceptowalną jakość nagrywanego wideo oraz dźwięku. 

Kamera internetowa z mikrofonem

Znaczna większość kamerek internetowych dostępnych w sprzedaży posiada wbudowany mikrofon. Urządzenia te są więc bardziej wielofunkcyjne i nie wymagają od nas dokupowania dodatkowego mikrofonu. Mikrofony znajdujące się w najtańszych modelach kamer są dość kiepskiej jakości. Jeśli zależy nam na możliwie najlepszej jakości dźwięku, wybierzmy urządzenie z nieco wyższej półki. 

Kamera internetowa bez wbudowanego mikrofonu

To rzadko zdarzające się modele. Zwykle są to najtańsze modele nieznanych producentów pochodzących z Chin. Nie oferują one jednak przy tym akceptowalnej jakości obrazu. Niezależnie od tego, czy nasza kamera posiada mikrofon, dźwięk do komputera możemy dostarczać i tak z innego urządzenia np. dedykowanego mikrofonu. 

Jaka kamera internetowa będzie najlepsza?

Trudno jest wskazać najlepszy model kamery do wszystkiego. Decydując się na jej zakup, musimy ściśle określić nasze wymagania. Będziemy wybierać pomiędzy jakością obrazu, dźwięku, a także ceną. W sprzedaży znajdziemy na szczęście kilka opłacalnych kompromisów, które łączą akceptowalną jakość obrazu i dźwięku z atrakcyjną ceną. 

Kamera internetowa jak wybrać? Na co zwrócić uwagę?

 PRZEZNACZENIE
PRZEZNACZENIE

Od tego zależeć będą parametry dostarczanego wideo i audio, a także ergonomia. Przykładowo typowa kamera internetowa do komputera będzie posiadać niewielką obudowę z podstawką, którą łatwo umieścimy na biurku lub monitorze. Kąt widzenia obiektywu będzie dostosowany do obejmowania jednej lub dwóch osób z odległości 1-2m. Kamerki przenośne z możliwością podłączenia do komputera mają natomiast obudowę bez podstawki. Do ustawienia kamerki na biurku będziemy musieli wykorzystać osobny statyw. W przypadku kamerek sportowych obraz będzie natomiast obejmował całe pomieszczenie, a nasza postać będzie w takim kadrze bardzo niewielka. Otrzymamy jednak w tym wypadku urządzenie przydatne także podczas wakacji.

MIKROFON W KAMERZE
MIKROFON W KAMERZE

Kamery internetowe z mikrofonem rejestrują różnej jakości dźwięk. Większość tańszych modeli tych urządzeń posiada jeden, centralnie ustawiony mikrofon dający dźwięk mono. W droższych produktach znajdziemy już zwykle zestaw dwóch mikrofonów, który rejestruje audio w stereo.

WYJŚCIE DO PODŁĄCZENIA
WYJŚCIE DO PODŁĄCZENIA

Niemal każda kamera internetowa posiada złącze USB typu A, które znajdziemy w każdym stacjonarnym komputerze. Wraz z postępem technologicznym i rosnącą popularnością standardu USB-C, możemy spodziewać się wielu nowych kamer właśnie z tym złączem. Niektóre modele kamerek (np. kamery mobilne) posiadają odłączalne kable. Dzięki temu użytkownik może zakupić odpowiadający mu kabel.

KAMERA INTERNETOWA HD
KAMERA INTERNETOWA HD

Wielkość nagrywanego obrazu to 1280x720 pikseli. Wystarczy to do komfortowej rozmowy internetowej za pomocą komunikatora.

KAMERA INTERNETOWA Full HD
KAMERA INTERNETOWA Full HD

To preferowana rozdzielczość na większości monitorów komputerowych. Obraz jest szczegółowy i wyraźny, gdyż składa się z 1920 punktów w poziomie oraz 1080 w pionie. Jeśli zamierzamy nagrywać lub streamować filmy do internetu, warto wyposażyć się właśnie w kamerę o co najmniej takiej rozdzielczości.

KAMERA INTERNETOWA 4K
KAMERA INTERNETOWA 4K

Rozdzielczość 4K spotkamy w większości obecnie sprzedawanych telewizorów oraz w wielu wysokiej klasy monitorach komputerowych. Kamery internetowe 4K będą więc przydatne, jeśli chcemy zaspokoić najwyższe oczekiwania naszych widzów oglądających nas przez internet. Niestety w sprzedaży jest niewiele kamer internetowych o tej rozdzielczości, a pojedyncze ich modele są bardzo drogie. Obraz 4K ma rozmiar 3840x2160 pikseli. Miejmy jednak świadomość, że wysłanie go w czasie rzeczywistym wymaga bardzo szybkiego łącza internetowego.


ZOBACZ TEŻ: Jakie krzesło biurowe wybrać? Ranking i poradnik doboru


Ranking kamer internetowych

1. Kamera internetowa FULL HD - idealna do lekcji

Kamera internetowa FULL HD - idealna do lekcji

Ten produkt możemy uznać za dobry kompromis pomiędzy odpowiednimi parametrami a atrakcyjną ceną. Niewielkie urządzenie posiada szklany obiektyw z funkcją automatycznego ustawiania ostrości. Będzie to szczególnie przydatne podczas streamowania wideo, na którym chcielibyśmy prezentować drobne przedmioty tuż przed obiektywem kamerki. Kamera internetowa do komputera nagrywa obraz w rozdzielczości FullHD 1920x1080 pikseli, co w pełni wystarczy do dostarczania ostrego i wyraźnego obrazu. Urządzenie wyposażono w mikrofon, który powinien zbierać dźwięki z odległości do 5 metrów. Instalacja kamery internetowej jest bardzo prosta. Po podłączeniu kabla USB do komputera urządzenie zostanie automatycznie zainicjalizowane. Jego cena to ok. 100zł.

Zalety
łatwa instalacja
dobra jakość obrazu
akceptowalna cena
Wady
tylko 1 mikrofon
pomarańczowe akcenty na obudowie nie każdemu się spodobają

2. Kamera Moobilly do lekcji FULL HD - wbudowany mikrofon

Kamera Moobilly do lekcji FULL HD - wbudowany mikrofon

Kamera firmy Moobilly może pochwalić się dużą uniwersalnością. Jest to w rzeczywistości mobilna kamerka sportowa, którą możemy podłączyć do komputera i używać jako kamery internetowej. Urządzenie to posiada miniaturową, wodoszczelną obudowę z szerokokątnym obiektywem o kącie widzenia 140 stopni. Nagrywane filmy mają rozdzielczość FullHD, a slot kart pamięci obsługuje nośniki microSD o pojemności do 32GB. Kamera internetowa z mikrofonem dostarczana jest wraz z mini statywem. To akcesorium umożliwia wygodne ustawienie kamerki na biurku i podłączenie jej do komputera. Kamera ta posiada mikrofon, jednak mamy opcję jego wyłączenia w trybie przenośnym. Połączenie z komputerem realizowane jest za pomocą odłączanego kabla microUSB-USB. Cena tego modelu to ok. 70zł.

Zalety
atrakcyjna cena
duża uniwersalność
wodoszczelna obudowa i statyw w zestawie
Wady
szerokokątny obiektyw sprawi, że postać w kadrze będzie stosunkowo niewielka

3. Kamera internetowa EA-032 FULL HD - z wbudowanym mikrofony i autofocusem

Ta mała kamera internetowa z mikrofonem jest bardzo prosta w obsłudze. Po podłączeniu urządzenia do komputera z systemem Windows 7 lub nowszym proces instalacji przebiegnie w pełni automatycznie. Niewielka obudowa jest wyposażona w nóżkę, która umożliwia łatwe ustawienie kamerki na krawędzi monitora lub na blacie biurka. Przetwornik obrazu nagrywa filmy w rozdzielczości FullHD, a wbudowany obiektyw posiada funkcję automatycznego ustawiania ostrości. Jego kąt widzenia to 65 stopni, co jest optymalną wartością dla typowej kamery internetowej. Producent gwarantuje pełną kompatybilność z programami Skype, MSN czy Yahoo. Wbudowany mikrofon rejestruje nasz głos z odległości do 5 metrów, a algorytm redukcji szumów zapewnia czysty i wyraźny obraz. Cena to ok. 140zł.

Zalety
niewielka obudowa z nóżką
łatwa instalacja
dobra jakość obrazu
Wady
tylko jeden mikrofon

4. Tania kamera do lekcji 480p z mikrofonem 6001598

Tania kamera do lekcji 480p z mikrofonem

Ta niedroga kamera internetowa dla ucznia to niedrogie rozwiązanie – jej cena to ok. 50zł. Za taką kwotę otrzymujemy niewielkie urządzenie, które zaczepimy na krawędzi monitora lub ustawimy stabilnie na blacie biurka. Obiektyw ma szeroki kąt widzenia – 110 stopni. Przetwornik obrazu ma niewielką rozdzielczość i nagrywa filmy jedynie w jakości 480p. Nie da to zatem zbyt szczegółowego obrazu, ale i tak jego jakość będzie wystarczająca do wideokonferencji, e-lekcji czy zwykłych rozmów przez Skype’a. Na pokładzie znajduje się wbudowany mikrofon, który nie ograniczy naszych ruchów. Podłączenie za pomocą złącza USB automatycznie uruchamia proces instalacji urządzenia w naszym komputerze. Jeśli więc szukamy prostego w obsłudze i niedrogiego modelu kamery internetowej, ten produkt będzie dobrym wyborem.

Zalety
niska cena
małą obudowa z nóżką
wbudowany mikrofon
Wady
niska rozdzielczość wideo

5. Kamera internetowa Dexxer Full HD

Kamera internetowa Dexxer Full HD

Kamera internetowa FullHD marki Dexxer o feruje wysoka rozdzielczość obrazu za niską cenę. Już za niecałe 60zł nabędziemy produkt świetnie sprawdzający się w wideokonferencjach, rozmowach internetowych czy e-lekcjach. Przewód USB o długości 144cm da nam duże pole do manewrowania położeniem kamerki, a wbudowany mikrofon w żaden sposób nie ograniczy naszych ruchów. Kamera internetowa Full HD posiada obiektyw o bardzo szerokim kącie widzenia – 90 stopni. Umożliwi to bezproblemowe ujęcie kilku osób w kadrze. Konfiguracja urządzenia odbywa się w pełni automatycznie po podłączeniu kabla USB. Jest to jedna z najtańszych kamer internetowych Full HD na rynku.

Zalety
rozdzielczość Full HD
niska cena
łatwa konfiguracja
Wady
brak autofokusa

6. Kamera BTM HD - wbudowany mikrofon

Kamera internetowa HD z mikrofonem firmy BTM nagrywa obraz w rozdzielczości 1280x720 pikseli. Jest to w pełni wystarczająca jakość do prowadzenia rozmów wideo przez internet. Obiektyw ma bardzo szeroki kąt widzenia 110 stopni. Jest to więc świetna kamera internetowa do komputera dla całej rodziny. Wbudowany w urządzenie mikrofon dobrze sobie radzi, a malutka obudowa może być zahaczona na krawędzi monitora, półki lub głośnika. Możemy także ustawić ją na blacie, mając kontrolę nad kątem pochylenia obiektywu. Instalacja jest oczywiście banalnie prosta i nie wymaga instalowania przez użytkownika żadnego oprogramowania. Kamerkę kupimy już za ok. 100zł. 

Zalety
małe rozmiary
łatwość obsługi
automatyczna konfiguracja
Wady
szeroki kąt obiektywu może spowodować, że pojedyncza osoba w kadrze będzie wydawać się mała

7. Kamera internetowa BTM Full HD 1080p

Ta ultra mała kamerka z zaciskiem pozwala na umieszczenie jej praktycznie w każdym miejscu. Pomocny w tym będzie także długi, 165 cm kabel. Po jego podłączeniu do komputera urządzenie zostanie automatycznie skonfigurowane i pojawi się w aplikacjach takich jak Skype. Rejestrowany obraz ma rozdzielczość Full HD – 1920. Jego płynność to 30 klatek na sekundę. Parametr ten oznacza, że nasze ruchy będą rejestrowane bez zacięć. Kąt widzenia obiektywu to natomiast 110 stopni. Umożliwi to łatwe objęcie w kadrze całej rodziny. Złącze kamery to oczywiście USB. Przesyłany jest przez nie zarówno obraz, jak i dźwięk zarejestrowany przez wbudowany mikrofon. Tę kamerkę nabędziemy za ok. 100zł.

Zalety
rozdzielczość Full HD
małe wymiary
prosta obsługa
Wady
szeroki kąt widzenia obiektywu nie jest najbardziej odpowiedni do nagrywania pojedynczej osoby

8. Kamera Logitech C270 HD

Kamera Logitech C270 HD

Firma Logitech to jeden z lepszych producentów kamer internetowych. Jednym z popularniejszych jego modeli jest właśnie kamera internetowa do komputera C270 HD. Urządzenie to rejestruje obraz w rozdzielczości 1280x720 pikseli przy płynności 30 klatek na sekundę. Producent wyposażył to urządzenie w oprogramowanie dostosowujące wszelkie parametry automatycznie, ukazując nas zawsze w możliwie naturalnych barwach. Mikrofon znajdujący się na froncie został także wyposażony w funkcję redukcji zakłóceń i wydobywania z nich naszego głosu. Istotną funkcją kamerki jest zielona dioda, która informuje o używaniu urządzenia przez komputer. Użytkownik dzięki temu jest zawsze poinformowany o przechwytywaniu wideo lub dźwięku. Mała obudowa posiada oczywiście uchwyt do mocowania na monitorze, który może posłużyć także jako podstawka. Cena tego modelu kamery to nieco ponad 200zł.

Zalety
dioda informująca o używaniu urządzenia
wysoka jakość nagrywanego dźwięku
łatwa obsługa
Wady
nieco wyższa cena

Jaka kamera internetowa do Skype i innych aplikacji do wideorozmów?

Jeśli głównym zastosowaniem naszej kamery internetowej będzie używanie jej do wideorozmów, to nie ma potrzeby poszukiwać możliwie najlepszego modelu z wysokiej półki cenowej. Popularne komunikatory takie jak Skype zmniejszają jakość przesyłanego obrazu u dźwięku, aby odciążyć nasze łącze internetowe. Do zapewnienia odpowiedniej jakości konwersacji wystarczy więc kamerka o jakości obrazu 480p lub 720p. Najważniejsza w tym zastosowaniu będzie łatwość obsługi. Największym problemem w rozmowach online są właśnie kłopoty z ustawieniem kamery lub mikrofonu. 

Kamera internetowa w domu - idealny gadżet przy pracy zdalnej

W pracy zdalnej potrzeba będzie największej niezawodności. Nasz głos powinien być zawsze dobrze słyszalny, a obraz dobrze naświetlony i wyraźny. Być może opłacalne okaże się więc dołożenie do dobrej, markowej kamery firmy takiej jak Logitech. Decydując się na tego typu urządzenie, mamy pewność co do jakości wykonania i bezawaryjności. W droższych urządzeniach stosuje się także filtry odszumiające dźwięk i wydobywające z niego nasz głos. Poprawi to więc komfort pracy całego zespołu.  

Kamera internetowa a edukacja i jej efektywość - likwidujemy bariery

Nauka zdalna to duże wyzwanie zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów i studentów. Wyposażając wszystkie osoby w kamerki internetowe, podwyższymy poziom interakcji biorących w zajęciach osób. 

Kamera internetowa dla ucznia - nauka zdalna nigdy nie była tak prosta

Uczniowie na zajęciach online czasem przedstawiają swoje prezentacje. Potrzebny do tego będzie możliwie dobry mikrofon. Obraz spełni rolę drugorzędną, gdyż zwykle przedstawiany jest widok ekranu komputera. Poszukując kamerki dla ucznia, najlepiej będzie więc zwrócić uwagę na jakość jej mikrofonu. 

Kamera internetowa dla wykładowcy i nauczyciela

Nauczyciele lub wykładowcy to najbardziej aktywne osoby podczas prowadzenia wykładu stacjonarnie, jak i online. Konieczność prowadzenia zajęć zdalnie wymaga więc znalezienia sposobu przeniesienia ich mowy werbalnej oraz niewerbalnej na ekrany uczniów i studentów. Do takiego zastosowania warto więc wybrać kamerę z dobrej jakości mikrofonem oraz szerokokątnym obiektywem. Nie tylko dźwięk będzie dla odbiorców zrozumiały, ale całą objęta w kadrze sylwetka przekaże sygnały niewerbalne, które podkreślą istotność omawianego tematu. Dobrej jakości kamera dla nauczyciela czy wykładowcy znacznie poprawi jakość prowadzonych zajęć zdalnych.  


ZOBACZ TEŻ: Jakie biurko IKEA wybrać? Rodzaje biurek z rankingiem


Kamera internetowa i praca zdalna - komfort i pełna kontrola

Kamera internetowa i praca zdalna

Wyposażając się w kamerę do pracy zdalnej, weźmy pod uwagę charakter wykonywanego przez nas zawodu. Od parametrów urządzenia takich jak kąt widzenia obiektywu, zależeć będzie odbiór naszego przekazu przez klienta. Przedstawienie naszemu odbiorcy szerszego kadru, w którym umieścimy związane z naszym zawodem elementy, podkreśli nasze zainteresowanie tematem i poprawi atrakcyjność przekazywanych przez nas informacji. 

Kamera internetowa do wideokonferencji i prezentacji

Prezentowanie własnych materiałów przed większym gronem współpracowników bywa stresujące. Ostatnią rzeczą, jakiej nam wtedy trzeba, jest konieczność konfiguracji kamerki i mikrofonu. Awarie wzmagają stres i zniecierpliwiają naszą audiencję. Ważne więc, żeby wyposażyć się w kamerę prostą w obsłudze, którą dobrze sprawdzimy przed prezentowaniem własnych materiałów. Podczas samej wideokonferencji istotna będzie jakość naszego głosu, a także obrazu. Przydatny będzie także kadr koncentrujący uwagę odbiorców na naszej twarzy. Dobrym pomysłem będzie więc wyposażenie się w kamerę o kącie widzenia do 90 stopni. 

Kamera internetowa bez mikrofonu czy z mikrofonem? Które rozwiązanie lepsze?

Praktycznie każda kamera internetowa dostępna w sprzedaży w naszym kraju posiada mikrofon. To dobre rozwiązanie, które nie ogranicza naszych ruchów podczas rozmowy online tak jak mikrofony przypinane do koszuli czy montowane w pobliżu ust. Zwykle mikrofony wbudowane w kamerkach są przeciętnej jakości, jednak to w pełni wystarczy do nagrania zrozumiałego przekazu. Jeśli będziemy chcieli poprawić jakość nagrywanego przez nas dźwięku, zawsze możemy doposażyć się w dedykowany mikrofon. Dźwięk z kamery wyłączymy za pomocą ustawień w komunikatorze. W sprzedaży znajdziemy także kamerki z osobnymi złączami dla mikrofonu. To rozwiązanie pozwala używać modułów kamery i mikrofonu osobno.

Kamera internetowa jak podłączyć?

Podłączanie kamery internetowej do komputera to banalna czynność. Znaczna większość urządzeń posiada jedynie złącze USB. Wkładamy je do gniazda w komputerze, które znajduje się z tyłu, a przy okazji także z przodu lub na górze obudowy. Kamera automatycznie uruchomi się i połączy z komputerem. Nowoczesne systemy operacyjne po wykryciu nowego produktu samoczynnie pobiorą niezbędne sterowniki. Niektórzy producenci tego sprzętu oferują także dodatkowe oprogramowanie, które pozwala manipulować parametrami obrazu lub dźwięku. Pobierzemy je ze strony internetowej producenta.  

Jaka kamera internetowa do komputera będzie najlepsza? Podsumowanie

Wybór kamery internetowej do naszego komputera to z pozoru łatwa czynność. Ilość dostępnych w sprzedaży produktów potrafi jednak przyprawić o zawrót głowy. Warto więc zapoznać się z kilkoma istotnymi parametrami, które wymieniliśmy w niniejszym artykule. Po określeniu naszych wymagań i sprecyzowaniu czego dokładnie potrzebujemy, podjęcie wyboru stanie się znacznie szybsze i łatwiejsze.

Sugerowane rankingi szczegółowe:
Sugerowane rankingi szczegółowe:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij