Close

Jakie wybrać drzwi wewnętrzne? Ranking i porady

Urządzanie mieszkania wiąże się z podjęciem wielu decyzji. Musimy wyposażyć się w nowe meble, urządzenia RTV i AGD oraz wiele akcesoriów. Przed nimi jednak konieczne jest ułożenie nowych podłóg, pomalowanie ścian. Pozostaje także pytanie - jakie drzwi wewnętrzne wybrać? W przypadku tych ostatnich możemy mieć szczególnie duży problem. W sprzedaży znajdziemy tysiące różnych modeli drzwi o różnych typach. Dobór tych najbardziej dla nas odpowiednich to nie lada wyzwanie. Właśnie dlatego w tym artykule przyglądamy się tej sprawie i doradzamy przy wyborze najlepszych drzwi, po kolei omawiając dostępne rozwiązania i wskazując ich wady i zalety. Zapraszamy do lektury!

Jakie drzwi wewnętrzne wybrać?

Wybór drzwi do naszego domu musimy uzależnić od kilku czynników. Jednym z nich jest wielkość otworu drzwiowego oraz dostępna przy nim przestrzeń. W przypadku bardzo dużych otworów o szerokości np. 160cm możemy zdecydować się na drzwi dwuskrzydłowe. Do mniejszych wnęk naturalnie wybierzemy drzwi jednoskrzydłowe, jednak nadal możemy przebierać pomiędzy modelami otwieranymi z lewej lub prawej strony, a także zdecydować się na model przesuwny. To rozwiązanie jest szczególnie przyjazne w mniejszych pomieszczeniach, gdyż nie zużywa ogromnej przestrzeni przy otwartych drzwiach. Konieczne jest jednak pozostawianie kilku centymetrów wolnego miejsca wzdłuż ściany, aby umożliwić drzwiom przesuwanie się. 

Jakie są rodzaje drzwi wewnętrznych?

Podział ze względu na typ drzwi

Drzwi wewnętrzne rozwierane

  • jednoskrzydłowe– drzwi jednoskrzydłowe to typowe, najczęściej spotykane rozwiązanie. Wyróżniamy modele lewe i prawe. Oznacza to, że możemy wybierać, po której stronie naszych drzwi będzie znajdowała się klamka i zawiasy. Przykładowo drzwi lewe, od strony otwierania „do siebie” posiadają klamkę po prawej stronie i zawiasy po lewej.  Drzwi prawe natomiast mają zamontowaną klamkę z lewej strony i zawiasy po prawej. Kierunek otwierania jest jednym z najważniejszych parametrów, dlatego niemal każde drzwi jednoskrzydłowe można zamówić w wariancie lewym i prawym.
  • dwuskrzydłowe – ten rodzaj drzwi najczęściej znajduje zastosowanie jako główne wejście do salonu. Oba skrzydła zamontowane są na zawiasach po lewej i prawej stronie ościeżnicy. Klamki znajdują się po wewnętrznych stronach, a oba skrzydła otwieramy od środka ku zewnętrznej stronie. Większość drzwi dwuskrzydłowych składa się z symetrycznych połówek. Spotkamy również także modele niesymetryczne ze skrzydłem głównym i pobocznym – mniejszym. 

Drzwi wewnętrzne przesuwne

  • jednoskrzydłowe – drzwi przesuwne jednoskrzydłowe mają zwykle do 100cm szerokości. Drzwi takie mogą być odsuwane zarówno w lewo, jak i w prawo. W przypadku większości modeli nie musimy jednak o tym parametrze decydować przed zakupem, gdyż mechanizmy są uniwersalne. Wybieramy jedynie stronę skrzydła drzwi – rewers lub awers, co wpływa na stronę umieszczenia klamki.  
  • dwuskrzydłowe – drzwi przesuwne dwuskrzydłowe to nieco rzadziej spotykane rozwiązanie. Wyróżniamy jednak dwa jego rodzaje. Skrzydła umieszczone na jednej szynie nie mogą na siebie „nachodzić”. To rozwiązanie sprawdzi się przy największych pomieszczeniach, w których po obu stronach wnęki drzwiowej znajduje się wystarczająco miejsca na jedno ze skrzydeł. Systemy dwuszynowe pozwalają natomiast na nakładanie się skrzydeł, przez co oba z nich możemy odsunąć w jednym kierunku przy pełnym odsłonięciu wnęki. Dzięki temu oszczędzimy nieco miejsca, tracąc symetryczny wygląd. 

Drzwi wewnętrzne składane i harmonijkowe

Drzwi składane posiadają kilka modułów połączonych ze sobą zawiasami. Odsuwając takie drzwi, ich konstrukcja składa się w kształt harmonijki. Efekt zależy oczywiście od ilości modułów. Korzyścią tego rozwiązania jest zużywanie mniej miejsca niż przy klasycznym skrzydle drzwiowym oraz brak konieczności pozostawiania wolnej przestrzeni na ścianie jak w przypadku drzwi przesuwnych. 

Podział ze względu na przeznaczenie

Drzwi wewnętrzne pokojowe

Taka konstrukcja jest tworzona z myślą o jak najlepszej izolacji dźwiękowej i zapachowej pomieszczeń. Drzwi pokojowe nie mają żadnych otworów, ale mogą mieć elementy przepuszczające światło. 

Wewnętrzne drzwi łazienkowe

Drzwi łazienkowe posiadają otwory wentylacyjne, które są potrzebne przy tym pomieszczeniu. Umożliwiają one powolną wymianę powietrza i wyrównywanie poziomu wilgotności. Zapewniają także dopływ tlenu, którego mogłoby zabraknąć podczas długiego przebywania w niewentylowanym pomieszczeniu.  

Drzwi kuchenne

Kuchnia jest pomieszczeniem, z którego korzystają wszyscy domownicy. Z tego powodu drzwi kuchenne często posiadają większą powierzchnię przepuszczającą światło. W przypadku tego pomieszczenia nie ma potrzeby zachowywania prywatności. 

Podział ze względu na rodzaj wycięć

Drzwi wewnętrzne przylgowe i bezprzylgowe

  • przylgowe - to tradycyjne, najczęściej spotykane rozwiązanie. Drzwi przylgowe posiadają nacięcie, dzięki któremu częściowo chowają się w ościeżnicy, a częściowo z niej wystają. Zaletą tego rozwiązania jest łatwiejszy montaż i możliwość łatwej regulacji zawiasów.
  • drzwi wewnętrzne bezprzylgowe – to nowsze, droższe i wymagające więcej precyzji przy montażu rozwiązanie. Krawędź boczna drzwi jest zupełnie płaska, a cała ich bryła zupełnie się chowa w ościeżnicy, tworząc estetyczną płaszczyznę. Nawet zawiasy stają się całkowicie niewidoczne, gdy drzwi są zamknięte. 

Jak wybrać drzwi wewnętrzne? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Rodzaj drzwi i przeznaczenie

Poszukując drzwi do naszego wnętrza, oczywiście nie powinniśmy wybierać drzwi zewnętrznych. Te nie występują w różnych wariantach (np. łazienkowym), który byłby nam potrzebny. Poszukując drzwi, zwykle wybieramy jeden wzór w kilku jego wariantach do różnych pomieszczeń. Przykładowo do pokojów osobistych wybieramy drzwi o niewielkiej powierzchni półprzezroczystej. Do kuchni kupujemy drzwi o większej powierzchni szklanej, a do łazienki – wariant z wentylacją. 

Wymiary drzwi

Z oczywistych powodów drzwi musimy dopasować do wymiarów wnęk w naszym domu. Niedopilnowanie tego parametru poskutkuje niekompatybilnością drzwi i koniecznością ich zwrotu.

Dopasowanie stylu drzwi do stylu wnętrza

Estetyka jest bardzo ważna. Na szczęście w sprzedaży znajdziemy tysiące różnych modeli drzwi o innych stylach. Z pewnością dobierzemy odpowiednią linię dla siebie. 

Materiał wykonania

Większość produktów w sprzedaży wykonana jest z płyt drewnopodobnych MDF i HDF. Materiał ten jest stosunkowo trwały i dość tani. Często w takich drzwiach znajdziemy półprzezroczyste wstawki ze szkła, poliwęglanu lub plexi. Droższe skrzydła drzwi mogą być wykonane także z prawdziwego drewna takiego jak buk, dąb, sosna czy nawet mahoń. Coraz większą popularnością cieszą się również drzwi w całości wykonane ze szkła. Materiał ten daje im nowoczesny wygląd, który jest obecnie w modzie. 


ZOBACZ TEŻ: Jaka kabina prysznicowa będzie najlepsza? Ranking i porady


Jakie drzwi wewnętrzne wybrać? Ranking drzwi wewnętrznych

1. Drzwi wewnętrzne Ankon Marti III - przesuwne

Drzwi przesuwne marki Ankon o szerokości 86,5cm sprzedawane są wraz z ościeżnicą, maskownicą i pochwytem. Szerokość maskownicy to 205cm. Na prawie całej tej długości mamy możliwość swobodnego przesuwania drzwi, dzięki czemu z łatwością odsłonimy cały otwór wraz z umieszczonym obok niego włącznikiem światła. Produkt sprzedawany jest w 4 kolorach: białym, czarnym, choco oraz dąb sonoma. Skrzydło drzwi przesuwnych jest uniwersalne. Możemy więc zdecydować o kierunku otwierania jeszcze w trakcie samego montażu. Grubość płyty użytej do wykonania skrzydła to 16mm, a wygodny uchwyt ma długość aż 28cm. Pionowe jego umieszczenie zapewni łatwe otwieranie drzwi dzieciom oraz dorosłym. Cały zestaw wyceniono na niecałe 300zł, co jest ceną bardzo atrakcyjną.

Zalety
bardzo niska cena
cały komplet gotowy do montażu
prosty i elegancki design
Wady
cienka płyta użyta do wykonania skrzydła

2. Drzwi wewnętrzne Ankon Marti I - przesuwne

Drzwi wewnętrzne przesuwne naścienne Ankon Marti to ekonomiczne rozwiązanie. Już za ok. 250zł. możemy nabyć pełen zestaw składający się ze skrzydła drzwi, ościeżnicy, maskownicy i wszelkich elementów montażowych. Produkt ten wykonano z laminowanej płyty o grubości 16mm. Ta zawieszana jest na dwóch stabilnych wózkach, które jeżdżą po szynie o długości ok. 2m. Maskownica szyny ma natomiast wymiary 10x205cm. Szerokość skrzydła to 86,5cm. Mebel przeznaczony jest do samodzielnego montażu, w czym pomoże nam dołączona do zestawu instrukcja. Producent zapewnia, że montaż jest szybki i łatwy. Produkt ten dostępny jest w 4 kolorach: sonoma, choco, czarnym i białym. Cechuje się on wyjątkowo minimalistycznym wyglądem – na powierzchni płyty nie znajdują się żadne elementy ozdobne.

Zalety
bardzo niska cena
dość prosty montaż
elegancki wygląd
Wady
cienka płyta skrzydła drzwi

3. Drzwi wewnętrzne harmonijkowe Gockowiak 004

Drzwi wewnętrzne harmonijkowe w kolorze białego dębu są dobrym wyborem, jeśli zależy nam na prostym montażu, możliwie niewielkiej zużywanej przestrzeni podczas otwierania skrzydła oraz niskiej cenie. Produkt ten kosztuje jedynie ok. 100zł i dostarczany jest wraz z zestawem montażowym. Grubość paneli drzwiowych to 7mm. Każdy z nich ma szerokość 11cm i połączony jest miękkim, gumowym zawiasem. Rozwiązanie to zapewnia doskonałą izolację zapachową, dźwiękowa oraz wizualną. Szerokość rozłożonego skrzydła to 80 lub 90cm – dostępne są dwa warianty. Na bocznym krańcu konstrukcji znalazła się niewielka klamka wraz z magnesami, które pełnią funkcję wzmocnienia zamykania.  To dobre drzwi wewnętrzne do garażu lub składzika.

Zalety
niska cena
łatwy montaż
zamek magnetyczny
Wady
niezbyt wytrzymała konstrukcja – nietrwałe gumy zawiasów

4. Drzwi wewnętrzne ukryte DRE 70cm - z niewidoczną ościeżnicą

Drzwi ukryte polskiego producenta DRE to doskonała propozycja do wszystkich nowoczesnych wnętrz. W skład tego zestawu wchodzi skrzydło o szerokości 70cm, rama z drewna iglastego, gniazda pod 2 zawiasy, wypełnienie w kształcie plastra miodu oraz zamek magnetyczny na klucz zwykły. W skład konstrukcji drzwi wchodzi ościeżnica aluminiowa Visio, którą umieszczamy we wnętrzu ściany. Płaszczyzny skrzydła są zagruntowane i przygotowane do malowania lub tapetowania. Krawędzie skrzydła oklejono obrzeżem, które możemy pomalować we własnym zakresie. Rozwiązanie to umożliwia całkowite ukrycie drzwi w ścianie, zapewniając całkowicie minimalistyczny wygląd naszego wnętrza. Wysokiej jakości elementy konstrukcji oraz świetna jakość wykonania produktów firmy DRE gwarantują, że produkt ten sprawdzi się na długie lata. Cena omawianego zestawu do nieco ponad 1200zł. Istnieje możliwość zamówienia podcięcia łazienkowego, zmiany rodzaju wypełnienia skrzydła czy lakierowanie jego powierzchni na dowolny kolor. 

Zalety
bardzo nowoczesna konstrukcja umożliwiająca „wtopienie” drzwi w ścianę
wysokiej jakości elementy konstrukcji
powierzchnia drzwi przygotowana do malowania lub tapetowania
Wady
trudny montaż

5. Drzwi wewnętrzne Imperioline Greko

Drzwi z serii Greko marki Imperioline występują w wielu wariantach estetycznych. Mamy do wyboru aż 8 opcji z różnym ustawień przeszkleń od 0 do 6 półprzezroczystych pasków z różnymi ich ustawieniami na powierzchni płyty drzwiowej. Ta ma natomiast grubość 40mm. Dostępne szerokości skrzydeł to 60,70,80 oraz 90cm. Decydując się na zakup tego modelu, mamy do wyboru aż 15 kolorów oklejenia. Konstrukcja wykonana jest z płyty MDF, a elementy przeszklone z hartowanego szkła. Łączenie folii okleinowej jest niewidoczne, a jej powierzchnia jest wzmocniona przed zarysowaniami. Całość mocowana jest na 3 wkręcanych zawiasach czopowych. Koszt omawianego skrzydła to ok. 350zł. Do tego zakupu musimy doliczyć jeszcze cenę ościeżnicy i klamki. Warto wspomnieć, że istnieje możliwość zamówienia przesuwnego wariantu tych drzwi. 

Zalety
solidna konstrukcja
dobra jakość wykonania
wiele kolorów i wariantów przeszklenia do wyboru
Wady
brak ościeżnicy i elementów montażowych w zestawie

6. Drzwi wewnętrzne Gockowiak 005S

Drzwi harmonijkowe w kolorze biały mat to idelany wybór do najmniejszych pomieszczeń. Z racji niewielkich elementów przezroczystych, ten model sprawdzi się także jako drzwi do garażu, składzika, a nawet kuchni. Konstrukcja składa się z kilku paneli o grubości 6mm każdy. Ich szerokość to 11cm. Panele te tworzą drzwi o łącznej szerokości 80cm. Producent twierdzi jednak, że model ten posiada możliwość rozbudowy, dzięki czemu możemy dostosować konstrukcję do swoich potrzeb. Usuwanie oraz dodawanie paneli to cecha, którą nie może pochwalić się żadna inna dostępna na rynku konstrukcja. Na krańcu skrzydła umieszczono klamkę o falistym kształcie wraz z dwoma magnesami, które pełnią funkcję zamka. Produkt ten wyceniono na ok. 130zł.

Zalety
możliwość rozbudowy
niska cena
łatwy montaż
Wady
niezbyt stabilna konstrukcja

7. Drzwi wewnętrzne przesuwne RUST 100

Ten model drzwi przesuwnych wyróżnia się nietypowym designem. Mierzące 106cm szerokości skrzydło zawieszone jest na wyeksponowanych, metalowych wózkach, które pełnią tu funkcję dekoracyjną. Ich design doskonale komponuje się z metalową, niczym nieosłoniętą szyną. Panel drzwiowy składa się z licznych sosnowych desek z widocznymi sękami. Surowa forma nadaje temu produktowi nietypowego charakteru, dzięki czemu te drzwi idealnie nadadzą się do wnętrz w stylu rustykalnym czy loftowym. Po zakupie mamy możliwość dalszej obróbki drewna w postaci lakierowania czy malowania na dowolny kolor. Producent chwali się bardzo wysoką jakością okuć oraz cięć. W zestawie, poza wspomnianymi wózkami i prowadnicą, otrzymujemy jeszcze stalowy dwustronny uchwyt. Wszystkie metalowe elementy zostały pomalowane proszkowo. Cena tego nietypowego produktu to ok. 800zł.

Zalety
nietypowy, ciekawy design
wysoka jakość wykonania
możliwość dalszej obróbki panelu drzwiowego
Wady
niezbyt dobra wytrzymałość na uszkodzenia

Z jakich materiałów mogą być wykonane drzwi wewnętrzne?

Drzwi wewnętrzne drewniane

Do wykonania drzwi drewnianych wykorzystuje się różnego rodzaju drewno. Często spotykana jest sosna, która wygląda bardzo ciekawie. Należy jednak zaznaczyć, że materiał ten jest stosunkowo podatny na uszkodzenia, gdyż jest on dość miękki. Twardszym rozwiązaniem okazują się być drzwi dębowe i bukowe. Jednym z najbardziej eleganckich drewien jest natomiast mahoń. Warto jednak nadmienić jego wysoką cenę. 

Drzwi wewnętrzne z płyt drewnopochodnych

Płyty MDF i HDF cieszą się dużą popularnością w przemyśle meblowym. MDF cechuje się średnią twardością i atrakcyjną ceną. HDF jest nieco twardszym rozwiązaniem. Wielu popularnych producentów drzwiowych większość swoich produktów wykonuje właśnie z tych materiałów. 

Drzwi wewnętrzne szklane

Szkło to bardzo nowoczesne rozwiązanie, które jest coraz częściej stosowane w nowoczesnym budownictwie. Świetnie pasuje do minimalistycznych wnętrz. Zaletami szkła hartowanego są duża wytrzymałość oraz wiele rodzajów ich wykończenia. Wyróżniamy drzwi całkiem przezroczyste, mleczne czy kolorowe. Wadą jest natomiast zbieranie odcisków palców. 

Przy omawianiu materiału wykonania drzwi warto powiązać to także z kwestią struktury drzwi. Na rynku dostępne są drzwi w formach:

  • płytowe – drzwi płytowe wykonuje się z jednej płyty (najczęściej MDF lub HDF) lub cienkimi płytami okleja się drewniana ramę. Wewnętrzna przestrzeń jest następnie wypełniana płytami wiórowymi czy kartonowymi w kształcie plastrów miodu. Czasem spotykamy także paski płyt pilśniowych układanych w jodełkę. 
  • płycinowe – na ten rodzaj drzwi składają się dwa elementy – rama i jej wypełnienie. Pierwsze wykonane jest zwykle z drewna, a drugie z tworzyw sztucznych, szkła, sklejki czy drewna litego. Dzięki dużym możliwościom dostosowywania kształtów elementów wypełnienia (zwanego płycinami), drzwi płycinowe mogą mieć nieregularną powierzchnię.  

Jak zmierzyć drzwi wewnętrzne?

Wymierzenie drzwi to jedna z istotniejszych czynności podczas ich wyboru. Przede wszystkim musimy rozróżnić trzy różne pojęcia: skrzydło drzwiowe, skrzydło z futryną oraz otwór drzwiowy. Ich wymiary będą się różnić o kilka cm, co będzie bardzo istotną różnicą. Jeśli mierzymy pusty otwór drzwiowy w murze, musimy podać jego wysokość, szerokość oraz grubość. Pomiarów dokonujemy w kilku miejscach. Co istotne, podajemy jedynie najmniejszy uzyskany przez nas wymiar w każdym z tych trzech przypadków. Wewnątrz otworu musimy zmieścić zarówno skrzydło, jak i ościeżnicę. Z tego powodu konieczne będzie odjęcie ok. 3-4cm z dwóch stron przy obliczaniu szerokości skrzydła. Przykładowo, jeśli otwór w ścianie ma szerokość ok. 90-92cm, wybierzemy skrzydło o szerokości 84,4cm, popularnie nazywane „osiemdziesiątką”. 

Jakie spotykamy najczęstsze wymiary drzwi wewnętrznych?

Drzwi wewnętrzne dostępne są zwykle w wielu różnych szerokościach. Najpopularniejsze z nich to 64,4cm, 74,4cm, 84,4cm, 94,4cm, popularnie nazywanych „sześćdziesiątkami”, „siedemdziesiątkami” itp. Wysokość skrzydła niemal zawsze wynosi natomiast 203cm, co jest standardem w praktycznie każdym mieszkaniu.  

jak wybrać drzwi wewnętrzne

Jak zamontować drzwi wewnętrzne?

Drzwi wewnętrzne z ościeżnicą

Ten typ drzwi spotykamy najczęściej. Najtrudniejszym etapem jest osadzenie w otworze ściennym ościeżnicy. Błędne wykonanie tej czynności uniemożliwi później poprawne zamontowanie skrzydła drzwiowego. Na początek oczyszczamy otwór, szlifując go. Upewniamy się, że jest suchy. Zapewni to dobrą przyczepność ościeżnicy.

Pierwszym etapem montażu jest złożenie ościeżnicy z trzech belek – dwóch bocznych i jednej górnej. Po tej czynności dokładnie sprawdźmy wszystkie kąty. Poprawnie złożoną ościeżnicę ustawiamy w otworze i unieruchamiamy ją za pomocą drewnianych klinów lub poduszek montażowych. Wszelkie przestrzenie pomiędzy montowanym elementem a murem powinny być jednakowe. Możemy w tym momencie sprawdzić poprawność ustawienia, zakładając skrzydło. Jeśli samoczynnie się ono nie zamyka ani nie otwiera – dotychczasowa praca została wykonana poprawnie. Ściągamy skrzydło i mocujemy rozpórki w trzech miejscach: w pobliżu zawiasów oraz klamki drzwi. To właśnie tam będzie największe obciążenie drewnianych elementów.

Kolejno nanosimy piankę montażową, po której stwardnieniu usuwamy kliny montażowe. Kolejno przyklejamy listwy wykończeniowe, które zamaskują szczeliny pomiędzy ościeżnicą a ścianą. Pozostało już tylko wkręcenie zawiasów do futryny oraz skrzydła drzwi i nasadzenie tych drugich na pierwsze.    

Drzwi wewnętrzne bez ościeżnicy

Takie drzwi montujemy na ościeżnicy ukrytej w ścianie. Ta mocowana jest na fabrycznych kotwach, a kolejno przykrywana zaprawą tynkową. Dodatkowo wykorzystuje się uszczelnienie pianą. W tym przypadku dokładność i precyzja odgrywają jeszcze ważniejszą rolę, gdyż późniejsza regulacja elementów jest praktycznie niemożliwa. Zawiasy są montowane zarówno w skrzydle i ościeżnicy, dzięki czemu możliwe jest otwieranie skrzydła pod kątem nawet 180 stopni. Z racji na konieczność wykonania tej czynności z bardzo wysoka precyzją, zalecamy pozostawienie tego zadania fachowcom. 

Drzwi wewnętrzne przesuwne

Drzwi przesuwne mocujemy na podłużnej ościeżnicy ponad otworem drzwiowym. Do jej zamocowania potrzebne jest wykonanie wielu (zwykle co najmniej 5) głębokich otworów w ścianie. Wkładamy do nich kołki rozporowe o dużej średnicy (np. 10mm). Metalowa szyna będzie dźwigać ważące kilkadziesiąt kilogramów skrzydło drzwi, więc musi być zamontowana pewnie i stabilnie.

Następnie w górnej części skrzydła wykonujemy kilka drobniejszych otworów, do których będziemy wprowadzać wkręty. Na nich przyczepione będą zaczepy do wózka z hakami czy bolcami. Wózek wkładamy do metalowej szyny, wieszamy na nim skrzydło drzwi i zabezpieczamy przed wysunięciem, dokręcając znajdujące się na wózku nakrętki. Na metalowej szynie mocujemy maskownicę, która przykryje cały mechanizm.

Większość drzwi przesuwnych posiada na swoim spodzie nacięcie, wewnątrz którego poruszać się będzie bolec stabilizujący. Ten przykręcamy do podłogi. Możemy to wykonać na samym końcu montażu drzwi.  

Drzwi wewnętrzne dwuskrzydłowe

Montaż drzwi dwuskrzydłowych przebiega podobnie do jednoskrzydłowych. Mamy jednak nieco więcej pracy do wykonania. Trzeba wyczyścić większą powierzchnię otwory w ścianie, ustawić więcej klinów po obu bokach ościeżnicy i przygotować więcej pianki. Zaleca się także używanie dodatkowych rozpórek, które umieścimy na 1/3 oraz 2/3 wysokości otworu.   


ZOBACZ TEŻ: Jaki zlewozmywak wybrać? Porady i ranking TOP modeli


Drzwi wewnętrzne dla niepełnosprawnych - bezpieczeństwo ponad wszystko

Wybierając drzwi do domu zamieszkiwanego przez osobę niepełnosprawną, możemy wybierać spośród wszystkich typów skrzydeł – uchylnych, składanych czy przesuwnych. Koniecznie zwróćmy jednak uwagę na szerokość otworu, jaki powstanie po otwarciu drzwi. Powinien on umożliwiać nieskrępowane ruchy osobie na wózku, ale jednocześnie nie utrudniać sięgania do klamki czy pochwytu. Dlatego zaleca się, aby drzwi dla osób niepełnosprawnych miały szerokość 90, maksymalnie 100cm. Istotne jest także umieszczenie klamek na wysokości maksymalnie 130cm oraz pozbawienie przejścia wszelkich progów.  

Jakie drzwi wewnętrzne wybrać? Podsumowanie

Drzwi wewnętrzne do domu to element wyposażenia, z którym wchodzimy w interakcję dziesiątki razy dziennie. Istotne jest zatem wybranie odpowiedniego modelu dla siebie, zapewniając sobie wygodę, komfort oraz jak najlepszą estetykę pomieszczeń. Ogromny wybór drzwi wewnętrznych dostępnych w sprzedaży może przyprawić nas o trudności w podjęciu decyzji. Wcześniejsze zapoznanie się z ograniczeniami naszych pomieszczeń oraz rozeznanie w temacie znacznie pomogą nam jednak w tym wyborze. 

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
gosiula
gosiula
5 miesięcy temu

drzwi w stylu rustykalnym wyglądają szałowo!

AnetaMiłosławska
AnetaMiłosławska
5 miesięcy temu

mam identyczne drzwi wewnętrzne (DRE 70cm – z niewidoczną ościeżnicą) i wyglądają bosko
polecam

Zamknij