Close

Jaki telewizor 43 cale wybrać? Ranking TOP modeli

Planując zakup nowego telewizora, pod uwagę trzeba wziąć wiele parametrów, a jednym z najistotniejszych jest przekątna ekranu. TV 43 cale to grupa produktów, ciesząca się niemałą popularnością, jednak czy taki model okaże się właściwym wyborem? Jaki telewizor 43 cale warto brać pod uwagę? Czy dobry telewizor 43 cale sprawdzi się w roli centralnego elementu zestawu kina domowego? Na każde z tych pytań odpowiadamy poniżej.

Aktualizacja: Lipiec 2024

Najlepsze telewizory 43 cale - ranking 2020

Najlepszy wybór
Telewizor 43 cale SAMSUNG UE 43RU7172

Rodzielczość

3840x2160

Typ

LED

Technologia dźwięku

Dolby Digital Plus

Funkcje smart

Tak

Cena

1349PLN

Drugi wybór
Telewizor 43 cale MANTA 43LUA29L

Rodzielczość

3840x2160

Typ

LED

Technologia dźwięku

Dolby Digital Plus

Funkcje smart

Tak

Cena

999PLN

Trzeci wybór
Telewizor 43 cale Samsung UE43RU7102K

Rodzielczość

3840x2160

Typ

LED

Technologia dźwięku

Dolby Digital Plus

Funkcje smart

Tak

Cena

1499PLN

Najlepsza alternatywa
Telewizor 43 cale PHILIPS 43PFS5803

Rozdzielczość

1920x1080

Typ

LED

Technologia dźwięku

Incredible Surround

Funkcje smart

Tak

Cena

1290PLN

Przejdź do pełnego rankingu telewizorów 43 cale

Telewizor 43 cale – czy i dlaczego taki rozmiar wciąż jest popularny?

Można powiedzieć, że telewizor 43 cale to rozwiązanie pośrednie między małymi odbiornikami, które sprawdzą się w sypialni, ale w salonie - niekoniecznie, a wielkimi telewizorami, zapewniającymi efekt kinowy. 

Wybierając idealną przekątną ekranu telewizyjnego, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Własne preferencje i dopasowanie rozmiaru odbiornika do wymiarów mebli (stolika lub szafki pod telewizor) to niezwykle ważne czynniki, ale decyzja zakupowa powinna być podyktowana przede wszystkim wielkością pomieszczenia, a dokładnie - odległością między miejscem ustawienia telewizora a kanapą lub fotelami. W tym przypadku, trudno jest mówić o uniwersalnych rozwiązaniach, jednak jeżeli trzeba wskazać rozmiar, który sprawdzi się zarówno w mniejszych, jak i w większych pomieszczeniach, wybór padnie właśnie na telewizor 43 cale.

Wymiary takiego odbiornika, biorąc pod uwagę przekątną, to 108 cm plus obudowa. Taki telewizor łatwo można ustawić na większości szafek czy stolików. Niewielka waga (zwykle nieprzekraczająca 10-11 kg) sprawia, że TV 43'' można bez trudu zawiesić na ścianie. Jednocześnie, wymiary telewizora 43 cale sprawiają, że nie zginie on nawet w stosunkowo dużym salonie.

Telewizor 43 cale 4K UHD czy Full HD? Jakie są możliwości?

Kolejny czynnik, który należy wziąć pod uwagę, to rozdzielczość matrycy. Omawiane odbiorniki praktycznie nie występują w wariancie z ekranem HD. Na rynku dominują modele FullHD oraz TV 43 cale 4K. Jaki TV 43 cale będzie odpowiednim wyborem?

Często można spotkać się z opinią, że najlepszy telewizor 43 cale musi oferować rozdzielczość UHD. Czy tego typu odbiorniki rzeczywiście dominują nad wariantami FullHD? Cóż, tak i nie. Wybierając rozdzielczość matrycy, należy przede wszystkim kierować się odległością telewizora od miejsca oglądania. Osoby, które lubią efekt kinowy, z całą pewnością usiądą bliżej ekranu. Dla nich, lepszym wyborem będzie telewizor 43 cale 4K. Przy niższej rozdzielczości matrycy, obraz będzie mniej szczegółowy i ostry, co w praktyce oznacza, że z bliskiej odległości można będzie dostrzec pojedyncze piksele. Modele FullHD sprawdzą się zatem wyłącznie w sytuacji, gdy użytkownik zasiądzie w odległości około trzech metrów. Wówczas można mówić o satysfakcjonującym efekcie, porównywalnym do tego, jaki z bliższej odległości oferuje telewizor 4K 43 cale.

Ranking najlepszych telewizorów 43 cale

Poniżej prezentujemy zestawienie najbardziej polecanych modeli z 43-calowym ekranem.

1. Telewizor 43 cale SAMSUNG UE 43RU7172 4K

TELEWIZOR 43 cale SAMSUNG UE 43RU7172 4K

Telewizor Samsung UE 43RU7172 43 cale oferuje wszystko, co powinien mieć na pokładzie nowoczesny smart TV. Wydajny procesor, świetny system operacyjny Tizen, łączność Bluetooth, matryca VA 4K obsługująca system HDR10+, funkcja Multiroom, dekoder DVB-T - to tylko kilka pozycji z długiej listy przykładów. Użytkownicy zachwalają jakość obrazu, jednak Samsung 43 cale nie jest produktem pozbawionym wad. Przede wszystkim należy wspomnieć o braku wsparcia dla pilota Smart Control, a kontroler dołączony do zestawu nie jest zbyt intuicyjny.

Zalety
głęboka czerń
fantastyczna dynamika
przystępna cena
Wady
niesatysfakcjonująca jakość dźwięku

2. Telewizor 43 cale MANTA 43LUA29L 4K UHD LED Smart TV

Telewizor 43 cale MANTA 43LUA29L 4K UHD LED Smart TV

Opisywany model to jeden z najtańszych sposobów na wkroczenie do świata 43-calowych smart TV o rozdzielczości 4K. Manta 43 cale działa pod kontrolą systemu operacyjnego Android, co dla wielu osób będzie ogromną zaletą. Pochwalić należy też obecność dekodera DVB-T na pokładzie, wsparci dla technologii HDR i czas odświeżania na poziomie 60 Hz (nieźle jak na tak tani telewizor). Użytkownicy skarżą się jednak, że funkcje smart, jakie oferuje telewizor Manta 43 cale, działają dość ospale.

Zalety
niska cena
dobra jakość wykonania
Wady
słaba jakość dźwięku

3. Telewizor 43 cale Samsung UE43RU7102K 4K HDR LED SmartTV

Samsung UE43RU7102K

W swojej cenie, Samsung 43 cale 4K to jedna z najlepszych propozycji. Obiektywnie, trudno jest wskazać jego słabe strony. Jakość obrazu jest bardzo dobra, czerń - głęboka, a HDR - bardzo skuteczny. Lepsze mogłyby być jedynie kąty widzenia. Opisywany telewizor Samsung 43 cale 4K oferuje bardzo przydatną, za to dość rzadko spotykaną funkcję HbbTV. W skrócie, polega to na tym, że do sygnału telewizyjnego dostarczane są treści multimedialne, co w rezultacie tworzy tzw. telewizję hybrydową. Za funkcje smart odpowiada stabilny i szybki system Tizen. Interfejs jest dość intuicyjny, jednak osoby, które pierwszy raz mają do czynienia ze smart TV, będą musiały się do niego przyzwyczaić.

Zalety
bardzo dobra jakość obrazu
rozbudowane funkcje smart
Wady
dość przeciętna jakość dźwięku
niektórzy użytkownicy uskarżają się na skomplikowaną obsługę

4. Telewizor 43 cale PHILIPS 43PFS5803 LED Full HD Smart TV

Telewizor 43 cale PHILIPS 43PFS5803 LED Full HD Smart TV

Telewizor Philips 43 cale charakteryzuje się bardzo dobrym kontrastem i głęboką czernią. Producent zastosował tu system Pixel Plus HD, który odpowiada za optymalizację kolorów. Użytkownicy chwalą opisywany model za czysty i donośny dźwięk. TV Philips 43 cale oferuje tez dostęp do wielu platform VOD i streamingowych. Należy jednak podkreślić, że opisywane urządzenie zostało wyposażone w matrycę o rozdzielczości FullHD. W zbliżonej cenie, niektórzy konkurenci oferują już odbiorniki 4K.

Zalety
fantastyczna jakość obrazu
funkcje smart
Wady
wysoka cena

5. Telewizor 43 cale Philips 43PUS7334 4K

Telewizor 43 cale Philips 43PUS7334 4K

Omawiany Philips 43 cale to reprezentant wysokiej klasy, średniej wielkości odbiorników. Od odbiornika w tej cenie można oczekiwać wiele i holenderski producent zdecydowanie nie zawodzi. Opisywany model został wyposażony w matrycę LED o rozdzielczości 4K. Obraz jest ostry, a czernie - głębokie. ciekawostką jest funkcja Ambilight, optycznie powiększająca ekran. Wydajny procesor obrazu P5 wyciąga maksimum, nawet z sygnału o słabszej jakości. Za realizację funkcji smart odpowiada system Android.

Zalety
obraz bardzo wysokiej jakości
Wady
słabej jakości wbudowane głośniki
dość wysoka cena

6. Telewizor 43 cale LG 43UM7100 Smart TV WiFi HDR 4K

Telewizor 43 cale LG 43UM7100 Smart TV WiFi HDR 4K

Telewizor LG 43 cale wyróżnia się przede wszystkim atrakcyjną ceną, jednak nie jest to jedyna zaleta opisywanego modelu. LG 43 cale oferuje rozdzielczość 4K, a dzięki zaawansowanemu procesorowi obrazu, podnosi rozdzielczość materiałów nadawanych w gorszej jakości. Kolejny wyróżnik tego modelu to sztuczna inteligencja, współpracująca z funkcjami smart. Telewizor LG 43 cale 4K został wyposażony w system AI ThinQ daje ogromne możliwości, a rozpoznawanie głosu działa bardzo dobrze. Jakie wady przedstawia telewizor 43 cale LG? Odświeżanie na poziomie 50 Hz to słaby rezultat jak na tak dobry odbiornik. To spory minus LG 43 cale 4K. Poza tą cechą, TV LG 43 cale to dobra propozycja.

Zalety
bardzo atrakcyjna cena
zaawansowane funkcje smart
Wady
przeciętny kontrast obrazu
przeciętne osiągi kolorów obrazu

7. Telewizor 43 cale Kruger&Matz KM0243FHD-S3 Smart TV

Telewizor 43 cale Kruger&Matz KM0243FHD-S3 Smart TV

Opisywany model to jedna z najtańszych propozycji w tym segmencie. TV Kruger&Matz dedykowany jest dla użytkowników, którzy nie mają zbyt dużych wymagań. Nie znajdziemy tu zaawansowanych funkcji smart, ale w tej cenie, trudno uznać to za istotną wadę. Producent udostępnia kilka aplikacji, jednak te działają dość ospale. Należy też pamiętać, że jakość obrazu i dźwięku jest ledwie przeciętna. Plus należy się za jakość wykonania - użyte tworzywo jest niezłej jakości.

Zalety
bardzo atrakcyjna cena
dość dobry wygląd
Wady
niska częstotliwość odświeżania obrazu 50 Hz
przeciętna jakość obrazu i dźwięku

8. Telewizor 43 cale SAMSUNG UE43RU7092 4K LED UHD Smart

Telewizor 43 cale SAMSUNG UE43RU7092 4K LED UHD Smart

Opisywany TV Samsung 43 cale wykazuje takie same zalety, jak inne modele koreańskiego producenta z tego segmentu cenowego. Matryca o rozdzielczości 4K zapewnia dobrą jakość obrazu, głównie dzięki wsparciu HDR i PurColor. Funkcje smart realizuje system Tizen. Szkoda, że zabrało łączności bezprzewodowej Bluetooth - spory minus po stronie Samsung 4K 43 cale.

Zalety
dobra jakość obrazu
przystępna cena
atrakcyjny design
Wady
średniej jakości wbudowane głośniki
brak niektórych funkcji podstawowych i smart jak np. łączności Bluetooth

9. Telewizor 43 cale Sony KD 43XG8305

Telewizor 43 cale Sony KD 43XG8305

Telewizor Sony 43 cale to najdroższa propozycja w zestawieniu. Japoński producent zadbał o świetną jakość wykonania i atrakcyjne wzornictwo. Duży plus należy się za jakość dźwięku i jasność matrycy. Funkcje smart (Android) działają płynnie i bez przycięć. Szkoda tylko, że Sony 43 cale został wyposażony w matrycę IPS. To znacząco ogranicza grono potencjalnych kupujących i stanowi największą wadę, jaką przedstawia telewizor Sony 43 cale 4K.

Zalety
dobre kąty widzenia
Wady
przeciętna jakość obrazu
przeciętny kontrast obrazu
dość wysoka cena

Telewizor 43 cale z internetem i WiFi – czyli co daje możliwość połączenia internetu do telewizora?

Niektóre modele 43-calowych odbiorników zostały przystosowane do odbioru sygnału sieciowego. Telewizor 43 cale z Internetem może odbierać sygnał na dwa sposoby - przewodowo i bezprzewodowo. W pierwszym przypadku, router łączymy z odbiornikiem za pośrednictwem kabla sieciowego, telewizor musi być wyposażony w interfejs LAN. W drugim przypadku, połączenie jest nawiązywane za pośrednictwem sieci WiFi i właśnie ta opcja jest zdecydowanie lepsza. Kiedyś, sieć bezprzewodowa zapewniała skromną przepustowość, a połączenie trudno było określić jako stabilne. Obecnie, takie problemy praktycznie nie występują. Jakie możliwości otwierają się przed użytkownikiem, który podłączy telewizor do Internetu?

Po pierwsze, telewizor 43 cale z WiFi znacząco poszerza możliwości niektórych dekoderów telewizji satelitarnej. Wielu dostawców oferuje własne platformy VOD, a mając dostęp do sieci, otwiera się przed nami potężna mediateka filmów i seriali.

Po drugie, niektórzy producenci dają możliwość odbioru internetowych stacji radiowych. W takim przypadku, zyskujemy dostęp do audycji w wysokiej jakości i eliminujemy ograniczenia wynikające z dostępności pasma.

Po trzecie, niektóre telewizory mają preinstalowane aplikacje streamingowe i VOD. Nie są to jeszcze pełnoprawne smart TV 43 cale, ale dają pewną namiastkę inteligentnych funkcji.

Telewizor 43 cale z matrycą VA czy IPS? Jakie są różnice i znaczenie?

Kupując telewizor, nie można nie wziąć pod uwagę tak istotne cechy, jak rodzaj matrycy. W przypadku modeli 43-calowych, praktycznie można zapomnieć o zaawansowanych konstrukcjach OLED i QLED, te występują najczęściej w większych odbiornikach. Owszem, można kupić TV OLED 43 cale, jednak takich modeli jest niewiele. Przyszły nabywca modelu 43-calowego będzie natomiast musiał zmierzyć się z dylematem - postawić na matrycę VA czy IPS?

Telewizor 43 cale z matrycą VA charakteryzują się doskonałym kontrastem, który zapewnia świetną ostrość wyświetlanego obrazu. Jest to widoczne nawet w pełnym słońcu - sceny są wyraźne i ostre. Spora w tym zasługa głębokiej czerni. Nie jest to efekt, który znamy z modeli OLED (technologia ta pozwala na wygaszanie pikseli, które mają wyświetlić czarny kolor), ale nie można powiedzieć, ze czarne odcienie wpadają w tym przypadku w szarość. Minusem są natomiast skromne kąty widzenia. Im widz bardziej odchylony jest od linii prostej, tym większa degradacja obrazu. Wyróżnikiem technologii VA jest też krótki czas reakcji matrycy, co dostrzeżemy przede wszystkim w dynamicznych scenach.

Telewizor 43 cale z matrycą IPS nie ma tak krótkiego czasu reakcji, a czerń wpada w odcienie szarości. Także kontrast nie jest tak dobry, jak w przypadku matryc VA. technologia IPS góruje natomiast w kwestii kątów widzenia - nawet pod dużym kątem, ostrość i kolory nie ulegają zmianie.

Biorąc pod uwagę powyższe cechy, łatwo można dojść do wniosku, że matryca IPS sprawdzi się przede wszystkim w przypadku osób, które telewizję oglądają przede wszystkim w większym gronie, w zaciemnionym pomieszczeniu. Matryca VA jest rozwiązaniem znacznie bardziej uniwersalnym. 

Telewizor 43 cale bez smart TV czy z funkcjami smart?

Większość odbiorników 43-calowych oferuje tzw. smart-funkcje, jednak telewizor 43 cale bez smart TV też nie należy do rzadkości. Czy warto dopłacać do bardziej zaawansowanych modeli. Ponownie, tak naprawdę wszystko zależy od potrzeb.

Telewizor 43 cale smart TV oferuj znacznie więcej niż tradycyjny odbiornik. Poza łatwym i szybkim dostępem do serwisów streamingowych i platform VOD, telewizor smart TV 43 cale zapewnia też możliwość instalacji wielu przydatnych aplikacji. Przykładowo, jeżeli dysponujemy modelem z systemem Android, zyskujemy dostęp do repozytorium Google - sklepu Play. Tutaj, rzed użytkownikiem otwierają się praktycznie nieograniczone możliwości. Przeglądarka dokumentów? Nie ma sprawy? Przeglądarka www? Nic prostszego. Smart TV otwiera wrota do rozrywki dalece wykraczającej poza granice, które wyznaczają ograniczenia tradycyjnych odbiorników. Zakup takiego modelu nie jest koniecznością, warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że media ewoluują w kierunku rozwiązań sieciowych. Kiedyś, telewizor z dostępem do Internetu może okazać się jedynym słusznym wyborem.

Smart TV może okazać się bardzo dobrym wyborem w przypadku osób, które użytkują też inne inteligentne urządzenia. Niektóre OS-y, jak np. Tizen, pozwalają na stworzenie prawdziwego ekosystemu smart home. 


ZOBACZ TEŻ: Ranking telewizorów 8K z poradnikiem

Telewizor 43 cale z jakiej odległości oglądać – podstawowe wskazówki BHP

Wcześniej wspomnieliśmy, że wybór przekątnej ekranu powinien być podyktowany odległością między telewizorem a miejscem siedzącym. Jak to wygląda w przypadku średniego odbiornika, jakim jest telewizor 43 cale? Z jakiej odległości oglądać filmy na takim ekranie.

Można powiedzieć, że minimalna odległość od ekranu to w tym przypadku 1 metr, a maksymalna - 3 metry. Ten temat jest jednak nieco bardziej złożony, więc warto rozbić go na czynniki pierwsze.

Należy podkreślić, że w przypadku TV 43 cale, wymiary to jeszcze nie wszystko, co trzeba brać pod uwagę, ustawiając telewizor. Równie istotna jest rozdzielczość matrycy. W przypadku modeli FullHD, optymalna odległość zamyka się w przedziale 1,5-3 m. Dla modeli 4K, właściwy dystans to 1-2 m. Taka odległość sprawi, że oglądający będzie mógł cieszyć się wszystkimi detalami obrazu, a jednocześnie nie zmęczy wzroku. 

Telewizor 43 cale czy warto?

Biorąc pod uwagę fakt, że na rynku oferowane są także znacznie większe odbiornik, zasadne jest pytanie: telewizor 43 cale - czy warto? Najtańsze modele z tej kategorii można kupić już za kwotę ok. 1000 zł. Telewizor 43 cale do 2000 zł będzie już bardzo zaawansowanym odbiornikiem, z kolei telewizor 43 cale do 2500 zł to już jeden z lepszych modeli w tej kategorii. Takie modele są zatem szeroko dostępne i w większości przypadków - będą optymalnym wyborem. Sprawdzą się zarówno w mniejszych, jak i w średnich pomieszczeniach. Najczęściej nie oferują wielu zaawansowanych funkcji, znanych z hi-endowych, dużych telewizorów, jednak przeciętny użytkownik, któremu nie zależy na prywatnej sali kinowej, będzie więcej niż usatysfakcjonowany. 

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
termol
termol
4 lat temu

Ja zawsze RTV kupuję w Media Expert bo tam zawsze jest towar, który jest na czasie i poradę można od żółtego dobrą otrzymać

ZbychuWoj
ZbychuWoj
4 lat temu

Telewizor 43 cale Kruger&Matz KM0243FHD – uważam, że elektronika tej marki jest bardzo niedoceniona. U mnie ma ją cała rodzina i wszyscy zadowoleni przez lata!!!

Fiona
Fiona
4 lat temu
Reply to  ZbychuWoj

również posiadam tv tej firmy i jest ok 🙂

Tobiasz Pyrzyński
Tobiasz Pyrzyński
2 lat temu

Kupiliśmy ostatnio w neonecie Telewizor 4K Manta 43LUW121D w cenie 1500 zł Obraz robi naprawdę dobra robotę i z czystym sumieniem możemy polecić. Nasz jest używany dopiero od 3 miesięcy w pokoju małym i sprawuje się świetnie.

Zamknij