Aktualizacja: Wrzesień 2024
Telewizor 120 Hz — w czym tkwi różnica?
Telewizory różnią się całą masą parametrów, a najważniejsza dla kupujących jest zazwyczaj rozdzielczość, przekątna i technologia obrazu. Jeśli jednak często grasz w gry, oglądasz mecze i wydarzenia sportowe lub jesteś fanem filmów akcji — musisz się zainteresować również częstotliwością odświeżania obrazu.
Częstotliwość odświeżania ekranu podawana jest w hercach (Hz) i mówi nam o tym, ile razy na sekundę telewizor wyświetla nowy obraz w każdym z pikseli. Telewizor 120 Hz robi to aż 120 razy na sekundę, a zwykły telewizor 60 Hz — tylko 60 razy na sekundę. Różnica jest kolosalna, prawda? I to właśnie ona wpływa na to, czy postrzegasz obraz jako niesamowicie płynny i dynamiczny, czy zauważasz efekt delikatnego zacinania się i brzydkiego wyświetlania w najbardziej dynamicznych kadrach.
Jakie są rodzaje telewizorów 120 Hz? Technologie obrazu
Jeżeli zdarzyło Ci się już zrobić rozeznanie, jakie telewizory są dostępne w sklepach, na pewno zauważyłeś, że w ofercie pojawiają się urządzenia o nazwach LED, OLED albo QLED. To podstawowe 3 rodzaje technologii obrazu, która ma bardzo duży wpływ na to, jaki efekt osiągniesz na swoim ekranie. Poznaj wady i zalety każdego telewizora 120 Hz OLED, LED oraz QLED.
Telewizor 120 Hz — jak wybrać? Najważniejsze parametry
W 100% wiesz, że zależy Ci na telewizorze 120 Hz, ale jeszcze wahasz się nad innymi parametrami? Pamiętaj, że przy wyborze telewizora wszystkie parametry techniczne są istotne i nie powinieneś skupiać się tylko na częstotliwości odświeżania obrazu. Ale spokojnie — poniżej znajdziesz listę najważniejszych cech, które powinien mieć Twój przyszły telewizor.
Na pierwszy ogień idzie oczywiście przekątna ekranu. Telewizory 120 Hz, podobnie jak inne rodzaje tv do domu, posiadają różne rozmiary wyświetlacza. Niestety, w przeciwieństwie do innych modeli, tutaj wybór jest nieco bardziej ograniczony. W ofercie znajdziesz telewizory o przekątnej od 48 cali do 86 cali. Jeśli szukasz nawet bardzo dużego telewizora 120 Hz, bez problemu taki znajdziesz, ale jeżeli zależy Ci na małym (poniżej 48 cali) może to być praktycznie niemożliwe do zrobienia.
Druga istotna kwestia to rozdzielczość ekranu, czyli parametr określający, jak dużo pikseli znajduje się na wyświetlaczu. Im więcej pikseli — tym więcej szczegółów dostrzeżesz gołym okiem. Obecnie najchętniej wybierany model to telewizor 4K 120 Hz, który dostarcza aż ponad 8 milionów pikseli, a jednocześnie jest dostępny w cenie od 3500 zł. Coraz częściej jednak pojawiają się wzmianki o telewizorach 120 Hz i rozdzielczości 8K, czyli jeszcze większej niż standardowe 4K. Te telewizory kosztują jednak zdecydowanie więcej — ich cena zaczyna się od 11 000 zł. Czy warto po nie sięgnąć? O tym dowiesz się niżej, więc czytaj dalej.
Technologia obrazu to jeden z pierwszych czynników, który decyduje o zakupie telewizora 120 Hz. Ten krok jest niesamowicie ważny, bo to od rodzaju matrycy zależy ostateczny efekt wyświetlanych filmów, gier, rozgrywek sportowych, a nawet zdjęć. Jak już zdążyliśmy wspomnieć, do wyboru masz 3 technologie obrazu: LED, QLED oraz OLED. Do najtańszych bezsprzecznie należy LED, ale najlepszy obraz gwarantuje technologie premium, czyli QLED i OLED.
Przyjemność z oglądania to nie tylko obraz, ale również dźwięk, dlatego nie możemy zapomnieć również o technologii dźwięku. Zwróć uwagę, czy telewizor 120 Hz jest kompatybilny z technologią Dolby Atmos, która zapewnia kinowe wrażenia podczas oglądania. Niektóre modele oferują również funkcję dźwięku przestrzennego, tryb Clear Voice (Czysty Głos), a nawet wzmocnienie niskich tonów.
Każdy sprzęt musi mieć odpowiednie złącza, jeśli chcesz móc wykorzystać jego potencjał w 100% — dotyczy to również telewizorów 120 Hz. Dwa podstawowe złącza, jakie powinny nas interesować w telewizorze 120 Hz, to USB oraz HDMI 2.1. USB gwarantuje możliwość podłączenia urządzeń tj. myszka, klawiatura, tablet lub telefon, a HDMI 2.1 umożliwia podłączenie konsoli, dekodera lub komputera oraz odtwarzanie obrazu z najwyższą częstotliwością odświeżania obsługiwaną przez te telewizory, czyli 120 Hz.
Nie chcesz za każdym razem podłączać sprzętu do telewizora, aby posłuchać muzyki, przesłać pliki lub obejrzeć film? W takim razie na pewno zainteresuje Cię bezprzewodowe odtwarzanie plików za pomocą Bluetooth lub AirPlay. Każdy telewizor 120 Hz posiada również smart tv, dlatego koniecznie musi posiadać także moduł WiFi do bezprzewodowego łączenia się z internetem.
Jaki system operacyjny znajdziesz wewnątrz telewizorów 120 Hz? Wybór jest dość spory — w ofercie znajdziesz modele z oprogramowaniem VIDAA, Tizen TV oraz Android TV. Wybrany system wpływa na to, czy obsługa jest intuicyjna, jak wygląda dany system, jakie aplikacje możesz na nim zainstalować oraz z jakimi innymi urządzeniami dobrze współgra (np. Tizen TV jest kompatybilny ze Smart Hub od firmy Samsung). Różnice pomiędzy tymi systemami nie są duże, ale warto wziąć pod uwagę wszystkie zalety i wady każdego z nich.
Technologia HDR (High Dynamic Range) odpowiada za różnice pomiędzy jasnymi i ciemnymi tonami, co przekłada się na kontrasty i liczbę widocznych szczegółów. W zależności od modelu znajdziesz różne typy HDR np. HDR, HDR10, HDR1500, Ultra HDR, Dolby Vision oraz Hybrid Log Gamma (HLG). Wiele telewizorów łączy kilka rodzajów HDR, dzięki czemu obraz jest nieskazitelny niezależnie od tego, jaki rodzaj treści oglądasz.
Inteligentne procesory, które poprawiają obraz, to obecnie standard w telewizorach 120 Hz. Zdecydowanie warto się im bliżej przyjrzeć, bo pełnią wiele funkcji, które są kluczowe nie tylko dla świetnego obrazu, ale i całego funkcjonowania telewizora. Przykładowo, rodzaj procesora wpływa na to, czy gry, mecze na żywo i streamy wyświetlają się płynnie, pomaga skalować treści o gorszej jakości do rozdzielczości 4K, a także zmniejsza ryzyko zacinania się systemu operacyjnego. To mózg każdego telewizora — bez dwóch zdań.
Czym byłby najlepszy telewizor 120 Hz bez funkcji smart? Obecnie to absolutna podstawa w każdym nowoczesnym TV, a producenci prześcigają się w tworzeniu inteligentnych funkcji. Zwróć uwagę, czy telewizor daje możliwość instalowania Twoich ulubionych aplikacji (np. YouTube, Netflix, Disney+, HBO Max lub Amazon Prime Video), ale to nie wszystko. Funkcje SMART to także sterowanie i wyszukiwanie głosem (np. przy pomocy Asystenta Google), a także możliwość połączenia telewizora z innymi urządzeniami w obrębie smart home (np. połączenie ze Smart Hub firmy Samsung).
Zwróć uwagę także, czy telewizory 120 Hz mają dodatkowe funkcje dla graczy (np. G-SYNC i ALLM), dla fanów filmów (np. Filmmaker Mode), a nawet dodatkowe podświetlenie LED typu Ambilight, które roztacza przyjemne miękkie światło i jeszcze bardziej pomaga zanurzyć się w akcję, dziejącą się na ekranie telewizora.
Ranking najlepszych telewizorów 120 Hz
1. Samsung QLED Q80A 65" 4K UHD
Nowoczesny QLED dla jeszcze lepszych wrażeń wizualnych
Samsung QLEC Q80A ty telewizor 120 Hz, który jest w wyposażony w matryce QLED. Łączy w sobie zatem podświetlenie LED z technologią Quantum Dot dla jeszcze piękniejszych kolorów i lepszych kontrastów. Matryca posiada Bezpośrednie Strefowe Podświetlenie, która zapewnia bardzo dobrą jasność i równomierne podświetlenie całego ekranu. Z kolei 100% Natężenia Kolorów zapewnia wielowymiarowy obraz nasycony miliardem odcieni kolorów.
Dodatkowe funkcje dla graczy i kinomanów
Samsung Q80A to także najnowsza funkcje zarówno dla graczy, jak i dla fanów filmowych wrażeń. Znajdziesz tu między innymi HDR 1500, który podkreśla kontrast, barwy i głębie obrazu. Dodatkowo znajdziesz tu również funkcję dźwięku podążającego za obiektem, dzięki czemu podczas oglądania filmów poczujesz się jakbyś był w środku akcji. Gracze na pewno ucieszą się z trybu ultra szeroki widok, który pomaga uzyskać wrażenia jak w ultra panoramicznych monitorach dla graczy. Dodatkowo obecność FreeSync Premium Pro zwiększa płynność każdej gry.
2. LG OLED OLED65B23LA 65" 4K UHD
Matryca OLED dla najbardziej wymagających użytkowników
Szukasz najlepszego odwzorowania kolorów i niesamowitych kontrastów? Znajdziesz je w telewizorze LG OLED! Matryca wykonana w technologii OLED jest naszpikowana samoświecącymi się diodami, które potrafią całkowicie zgasnąć. Dzięki temu telewizor zyskuje głębię, idealną czerń, niesamowite odcienie kolorów i nieskazitelną biel. W połączeniu z Dynamic Tone Mapping Pro, HDR i 4K gwarantuje również ostry i szczegółowy obraz.
Inteligentny telewizor 120 Hz
Telewizor 120 Hz LG OLED jest naszpikowany inteligentnymi funkcjami dla jeszcze lepszych wrażeń podczas oglądania. Znajdziesz tu inteligentną obsługę za pomocą ThinQ AI, a także Inteligentne Skalowanie. Funkcje smart to nie wszystko, co ma do zaoferowania model od firmy LG. Procesor α7 Gen5 AI stosuje algorytmy głębokiego uczenia się, które analizują wyświetlane przez Ciebie treści i na ich podstawie dopasowują do nich najlepsze ustawienia dźwięku i obrazu.
3. Samsung Neo QLED QE55QN85BATXXH 55" 4K UHD
Neo QLED ze skalowaniem do 4K
Telewizor 120 Hz od firmy Samsung to przede wszystkim matryca z serii premium Neo QLED oraz nowoczesny procesor AI Neo Quantum 4K. Takie połączenie sprawia, że telewizor wykorzystuje sztuczną inteligencję dla osiągnięcia jeszcze piękniejszego obrazu. Co więcej, procesor umożliwia skalowanie obrazu do 4K, dzięki czemu oglądanie nawet telewizji kablowej i naziemnej będzie przyjemnością.
Dynamiczny, głęboki i barwny obraz
Telewizor 120 Hz Samsung, oprócz nowoczesnego procesora, wykorzystuje także sieci neuronowe oraz technologię 100% Natężenie Kolorów. Sieci neuronowe odpowiadają za niesamowitą głębię obrazu, który zyskuje niemal trójwymiarowy wymiary, a 100% Natężenie Kolorów dba o to, aby każdy obraz zyskiwał niesamowite nasycenie i setki odcieni, które wzbogacają nawet najzwyklejszy obraz.
4. Hisense QLED 55U7HQ 55" 4K UHD
Wytrzymały wyświetlacz LED z technologią Quantum Dot
Telewizor 120 Hz od firmy Hisense to jeden z najtańszych modeli, biorąc pod uwagę technologię matrycy, jak i jej rozdzielczość. Na szczególną uwagę zasługuje właśnie technologia obrazu, czyli ekran QLED. To ciekawe połączenie podświetlenia LED oraz technologii Quantum Dot, która zapewnia wielowymiarowe prezentowanie odcieni i barw na ekranie. W tej cenie to zdecydowanie świetny wybór.
Sterowanie głosowe przy użyciu pilota lub bez
Hisense QLED wyróżnia się nie tylko częstotliwością odświeżania 120 Hz w niskiej cenie, ale również możliwością obsługiwania za pomocą głosu… całkowicie bez pilota. To niesamowicie wygodne, gdy nie chcesz mówić bezpośrednio do mikrofonu, a jednocześnie chcesz bezprzewodowo wybrać interesujący cię kanał, film lub aplikację.
5. Philips OLED 55OLED807/12 55" 4K UHD
Technologia OLED, czyli jeszcze lepsze kontrasty i kolory
Propozycja od firmy Philips to kolejny model oferujący przepiękne i żywe kolory. Wszystko za sprawą technologii OLED oraz inteligentnego procesora P5 AI Perfect Picture. Matryca naszpikowana samoświecącymi diodami odpowiada za głęboką czerń, czystą biel, jak i wielowymiarowe kolory. Z kolei procesor P5 AI Perfect Picture nieustannie pracuje nad przetwarzaniem obrazu, aby zyskać najlepszą płynność i wysoką szczegółowość każdego obrazu.
Telewizor 120 Hz z podświetleniem? Poznaj Ambilight!
Model od firmy Philips zdecydowanie wyróżnia się spośród wszystkich modeli dostępnych w naszym rankingu. Jego największą zaletą jest 4-stronne oświetlenie Ambilight. Wbudowane diody LED roztaczają łagodne oświetlenie z tyłu telewizora, które dopasowuje się do kolorystyki wyświetlanego obrazu. Ambilight sprawia, że ekran telewizora wydaje się jeszcze większy i jeszcze bardziej wciągający.
6. LG OLED OLED55CS6LA 55" 4K UHD
Ostrzejszy i głębszy obraz oraz lepsze brzmienie
LG OLED OLED55B23LA jest wyposażony w nowoczesny procesor α7 Gen5 AI oraz technologię Dynamic Tone Mapping. Procesor wykorzystujący algorytmy sztucznej inteligencji dba o piękny obraz przy każdej rozdzielczości oraz podnosi jakość dźwięku, przekształcając 2-kanałowy na 5.1.2-kanałowy. Z kolei Dynamic Tone Mapping automatycznie wykrywa rodzaj obiektów wyświetlanych na ekranie i na tej podstawie dobiera barwy, które zapewnią najlepsze wrażenia wizualne.
Kinowa jakość treści w Twoim domu
LG OLED, oprócz pięknego obrazu i inteligentnych algorytmów, może pochwalić się również kompatybilnością z technologią Dolby, którą na pewno znasz z sal kinowych. Znajdziesz tu Dolby Vision IQ oraz Dolby Atmos. Dolby Vision IQ automatycznie dopasowuje obrazu do warunków w pomieszczeniu (np. do oświetlenia), a Dolby Atmos dba o piękny, przestrzenny dźwięk, dzięki czemu możesz poczuć się jak w kinie.
7. LG LED 86" 86UQ80003LB 4K UHD
Telewizor 120 Hz do największych salonów
LG 86UQ80003LB to największy model w naszym zestawieniu — oferuje ekran o oszałamiającej wielkości 86 cali. Tak duży ekran z pewnością nie jest dla każdego. Zdecydowanie rekomendujemy go osobą, które mogą pochwalić się naprawdę duży pokój dzienny — w innym wypadku może okazać się zdecydowanie za duży. Przekątna 86 cali w połączeniu z jakością 4K i inteligentnymi technologiami zapewnia piękny i wielowymiarowy obraz, dlatego zdecydowanie warto się nad nim pochylić.
Inteligentne funkcje dla pięknego obrazu
Telewizor 120 Hz LG 86UQ80003LB, oprócz wysokiej częstotliwości odświeżania obrazu, oferuje także algorytmy sztucznej inteligencji i technologie smart, dzięki czemu wyświetlany na nim obraz jest naprawdę imponujący. O jakich funkcjach mowa? To inteligentne skalowanie obrazu do jakości 4K (AI Upscaling), algorytm uczenia głębokiego (AI Picture Pro), a także Inteligentna Kontrola Jasności i Dynamic Tone Mapping.
8. LG OLED48C21LA 48" 4K UHD
Najwyższa jakość do mniejszych pomieszczeń
Szukasz niezawodnego, pięknego obrazu z odświeżaniem 120 Hz, ale przekątna powyżej 50 cali to dla Ciebie za dużo? W ofercie LG znajdziesz telewizor OLED z matrycą o wielkości 48 cali. To idealne połączenie wielkości i jakości obrazu w 4K z technologią OLED. Nie zapomnijmy, że mniejszy ekran to również nieco niższa cena, więc to świetny wybór dla osób, które stawiają na jakość, a nie ilość.
Inteligenty procesor i funkcje ulepszające obraz
Na pewno nikogo to nie zdziwi, że i w tym modelu nie zabrakło wydajnego procesora i funkcji typu smart, dzięki czemu obraz jest jeszcze lepszy. Zdecydowanie jednak warto o nich wspomnieć. Procesor α9 Gen5 AI Processor 4K pomaga m.in. przetworzyć dźwięk do 7.1.2-kanałowego czy analizować obraz przy użyciu algorytmów AI, aby uzyskać jak najlepszą jakość do wyświetlanych treści.
9. Metz LED 65MUC8500Z 65" 4K UHD
Najważniejsze funkcje i 120 Hz w najniższej cenie
Największą zaletą telewizora Metz MUC8500 jest bezsprzecznie jego cena i to, jakie funkcje oferuje. Już za 3000 zł otrzymasz telewizor z odświeżaniem 120 Hz, rozdzielczością 4K UltraHD i bardzo dobrymi funkcjami, które optymalizują obraz. Co więcej, ten model oferuje ekran o przekątnej aż 65 cali. To zatem ciekawy produkt dla osób z małym budżetem, ale które nie chcą rezygnować z wysokiej częstotliwości odświeżania i dużego ekranu o dobrej rozdzielczości.
Bezprzewodowa łączność WiFi i nie tylko
Telewizor 120 Hz Metz to model ze smart TV (w tej wersji Android TV 10) — nic więcej dziwnego, że posiada on wbudowany moduł WiFi do bezprzewodowego łączenia się z siecią w domu. To jednak nie wszystko! Metz MUC8500 jest wyposażony również w moduł Bluetooth oraz DLNA, który pozwala na bezprzewodowe podłączenie sprzętów lub przesyłanie i udostępnianie treści bez podłączania dodatkowych kabli.
Czy warto zastanowić się nad zakupem telewizora 120 Hz? Jakie zalety i wady ma technologia 120 Hz?
Może jesteś całkowicie pewien, że telewizor 120 Hz to coś, czego Ci brakuje dla jeszcze lepszych wrażeń podczas grania i oglądania filmów. A może jeszcze się wahasz, bo nie jesteś do końca przekonany, czy inwestycja w telewizor z tak wysoką częstotliwością odświeżania jest faktycznie dla Ciebie. Przyjrzyjmy się zatem wadom i zaletom posiadania telewizora 120 Hz.
Zalety telewizorów 120 Hz
- Większa płynność obrazu. Z telewizorem 120 Hz gołym okiem zauważysz, że akcja na ekranie wydaje się o wiele płynniejsza niż dotychczas — w szczególności, gdy oglądasz film akcji, grasz w grę wymagającą refleksu lub oglądasz mecz.
- Obraz bez rozmycia i migotania. Telewizor 120 Hz oferuje również zdecydowanie lepszy obraz. Większa częstotliwość odświeżania sprawia, że nie pojawia się nienaturalny efekt rozmycia oraz uporczywe migotanie obrazu, które męczy wzrok. To znacznie wpływa na to, w jaki sposób odbierasz tak wyświetlone treści.
- Więcej klatek na sekundę podczas grania. Telewizor 120 Hz pomaga również graczom w cieszeniu się
Wady telewizorów 120 Hz
- Są zdecydowanie droższeod telewizorów z niższą częstotliwością odświeżania obrazu np. 60 Hz.
- Jeśli chcesz w pełni wykorzystać odświeżanie 120 Hz, musisz mieć do tego odpowiednie narzędzia np. szybki internet, odpowiednią konsolę do gier lub po prostu urządzenia z wejściem na HDMI 2.1.
Telewizor 120 Hz a dostępne źródła wspierające technologię 120 Hz — jakie ma to znaczenie?
Telewizor 120 Hz może wydawać się świetnym rozwiązaniem dla każdego, kto szuka jeszcze płynniejszego obrazu. Z drugiej strony pojawia się wiele głosów, że obecnie dostępna telewizja kablowa oraz satelitarna nie pozwolą cieszyć Ci się pełnymi możliwościami najwyższej częstotliwości odświeżania obrazu. Jak jest w praktyce?
Jest ziarno prawdy w tym, że obecna telewizja kablowa i satelitarna ma spore ograniczenia co do częstotliwości odświeżania obrazu. Najczęściej treści z takich źródeł są tworzone z częstotliwością 50 lub 60 Hz, dlatego naturalnie najlepszym narzędziem do odtwarzania wydaje się być telewizor z taką samą częstotliwością.
Musisz jednak wiedzieć, że telewizory 120 Hz oferują o wiele większe możliwości niż zwykłe modele 60 Hz — również pod względem nowoczesnych i inteligentnych algorytmów, które poprawiają obraz. Jedną z takich jest tryb inteligentnego interpolowania klatek, czyli uzupełniania wyświetlanych klatek, aby z 60 Hz uzyskać 120 Hz.
I chociaż do tej pory powstały w ten sposób efekt „opery mydlanej” był ogromną wadą dla wielu osób (wyglądał dość sztucznie), to najnowsze algorytmy wiedzą, kiedy go zaimplementować (np. podczas dynamicznych scen), a kiedy z niego zrezygnować (np. w statycznych kadrach).
Podsumowując — źródło odtwarzania treści i sprzęt, który do tego używasz jest niezwykle ważny, aby cieszyć się naturalnie płynnym ruchem. Niemniej jednak telewizory 120 Hz są na tyle zaawansowane, że wzbogacają również obraz przesyłany ze źródeł, który do takiej częstotliwości nie jest przystosowany.
Dodatkowe funkcje telewizorów 120 Hz warte uwagi
Na rynku znajdziesz całą masę nowoczesnych telewizorów 120 Hz z coraz to ciekawszymi i bardziej inteligentnymi funkcjami. Postanowiliśmy przygotować krótką listę tych, które są najbardziej przydatne dla graczy i fanów filmów:
- Variable Refresh Rate (VRR) — funkcja dedykowana graczom. VRR odpowiada za automatyczne dopasowywanie częstotliwości odświeżania do liczby klatek, które generuje konsola, komputer lub inne urządzenie, z którego uruchamia się grę.
- Auto Low Latency Mode (ALLM) — funkcja, która wykrywa uruchomienie gry na telewizorze i automatycznie zmniejsza opóźnienie przesyłu danych (tzw. input-lag). Przyspiesza rozgrywkę i zapewnia jeszcze lepsze wrażenia.
- Local Dimming — ma za zadanie przyciemnić wybrane obszary obrazu, dzięki czemu potęguje czernie i zwiększa kontrasty.
- Dynamic Tone Mapping — dynamiczne mapowanie tonów pozwala na wyświetlenie treści HDR oraz automatyczne dopasowanie jasności, tonów i odcieni, aby uzyskać jak najbardziej realne odwzorowanie kolorów.
- Upscalling 4K — funkcja skalowania do 4K to najlepszy tryb, jeśli chcesz cieszyć się jakością niemal 4K, a materiał źródłowy nie został w takiej rozdzielczości nagrany. Urządzenie automatycznie poprawia jakość obrazu i zwiększa ilość szczegółów wyświetlanych na ekranie.
Telewizor 4K 120 Hz czy 8K 120 Hz? Jaką rozdzielczość obrazu wybrać dla telewizora 120 Hz?
Na koniec przyjrzyjmy się jeszcze rozdzielczości obrazu w telewizorach 120 Hz. Nie będzie to żadnym zaskoczeniem, że najpopularniejszą z nich jest 4K, czyli obecny standard dla wielu dekoderów telewizji satelitarnej, filmów z platform streamingowych, jak i wideo z aplikacji tj. YouTube. Telewizory 4K 120 Hz zapewniają aż 8 milionów pikseli na ekranie, dzięki czemu obraz jest bardzo szczegółowy, wyraźny i płynny.
Czy powinieneś wybrać telewizor 8K 120 Hz? Tutaj sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Rozdzielczość 8K nie jest jeszcze tak popularna, a to oznacza, że niewiele źródeł oferuje materiał wideo w takiej rozdzielczości. Prawdopodobnie nie będziesz mógł wykorzystać pełnego potencjału telewizora 8K 120 Hz w ciągu kilku najbliższych lat.
Ponadto mała popularność rozdzielczości 8K sprawia, że to obecnie telewizory dla osób z dużym budżetem. I chociaż teoretycznie oferują najbardziej szczegółowy obraz na rynku, to taka inwestycja może być jeszcze zbyt wczesna, aby zobaczyć naprawdę dużą różnicę w porównaniu z telewizorami 4K.
Telewizor 120 Hz — jaki wybrać? Podsumowanie
Jeżeli chcesz wnieść rozgrywkę i oglądanie filmów na jeszcze wyższy poziom, zdecydowanie powinieneś zastanowić się nad telewizorem w wersji 120 Hz. W sklepach dostępne są modele z różną technologią obrazu — LED, OLED oraz QLED — dlatego znajdziesz coś dopasowanego do swoich wymagań, jak i budżetu. Telewizor 120 Hz to także wysoka jakość obrazu i inteligentne algorytmy, które nadają obrazom głębi, wielowymiarowych kontrastów i pięknych odcieni. To najlepszy telewizor dla każdego świadomego użytkownika.