Close

Jaki telewizor 120 Hz wybrać? Ranking najlepszych telewizorów 120 Hz

Częstotliwość odświeżania obrazu staje się coraz popularniejszym parametrem w telewizorach dla kinomanów i graczy. I to właśnie telewizor 120 Hz zyskuje największą sympatię najbardziej wymagających użytkowników. Z takim modelem dowiesz się, jak naprawdę powinien wyglądać płynny obraz w telewizorze. W tym artykule przeprowadzimy Cię krok po kroku przez wybór najlepszego telewizora 120 Hz, poznasz najpopularniejsze modele dostępne w sklepach oraz opowiemy, czy telewizor 120 Hz 4K jest lepszy od modelu 8K.

Aktualizacja: Lipiec 2024

Telewizor 120 Hz — w czym tkwi różnica?

Telewizory różnią się całą masą parametrów, a najważniejsza dla kupujących jest zazwyczaj rozdzielczość, przekątna i technologia obrazu. Jeśli jednak często grasz w gry, oglądasz mecze i wydarzenia sportowe lub jesteś fanem filmów akcji — musisz się zainteresować również częstotliwością odświeżania obrazu.

Częstotliwość odświeżania ekranu podawana jest w hercach (Hz) i mówi nam o tym, ile razy na sekundę telewizor wyświetla nowy obraz w każdym z pikseli. Telewizor 120 Hz robi to aż 120 razy na sekundę, a zwykły telewizor 60 Hz — tylko 60 razy na sekundę. Różnica jest kolosalna, prawda? I to właśnie ona wpływa na to, czy postrzegasz obraz jako niesamowicie płynny i dynamiczny, czy zauważasz efekt delikatnego zacinania się i brzydkiego wyświetlania w najbardziej dynamicznych kadrach.

Jakie są rodzaje telewizorów 120 Hz? Technologie obrazu

Jeżeli zdarzyło Ci się już zrobić rozeznanie, jakie telewizory są dostępne w sklepach, na pewno zauważyłeś, że w ofercie pojawiają się urządzenia o nazwach LED, OLED albo QLED. To podstawowe 3 rodzaje technologii obrazu, która ma bardzo duży wpływ na to, jaki efekt osiągniesz na swoim ekranie. Poznaj wady i zalety każdego telewizora 120 Hz OLED, LED oraz QLED.

TELEWIZOR LED 120 Hz TELEWIZOR LED 120 Hz
+ najpopularniejszy typ telewizorów z odświeżaniem 120 Hz
+ łączy w sobie świetną cenę i bardzo dobrą jakość obrazu
+ polecany zarówno fanom najwyżej jakości obrazu w grach, jak i w filmach
+ matryca LED ma długą żywotność, dlatego wytrzyma wiele lat
+ świetnie zdaje egzamin podczas oglądania w mocno nasłonecznionych pokojachtyp telewizorów z odświeżaniem 120 Hz
+ łączy w sobie świetną cenę i bardzo dobrą jakość obrazu
+ polecany zarówno dla fanów najwyżej jakości obrazu w grach, jak i w filmach
+ matryca LED ma długą żywotność, dlatego wytrzyma wiele lat
+ świetnie zdaje egzamin podczas oglądania w mocno nasłonecznionych pokojach
- telewizor 120 Hz LED ma zauważalnie mniejszą gamę kolorystyczną i słabsze kontrasty od modeli OLED oraz QLED
TELEWIZOR QLED 120 Hz TELEWIZOR QLED 120 Hz
+ rodzaj telewizorów z ulepszoną matrycą LED i technologią kropek kwantowych (Quantum Dot)
+ zapewnia lepsze kolory, kontrasty i większą głębię w porównaniu z tradycyjną matrycą LED
+ polecany zarówno dla kinomanów, jak i dla graczy
+ wytrzymała matryca, z której można korzystać przez cały dzień
- telewizory 120 Hz QLED należą do sektora premium, dlatego są zauważalnie droższe
TELEWIZOR OLED 120 Hz TELEWIZOR OLED 120 Hz
+ technologia wykorzystująca organiczne i samoświecące diody LED
+ zapewnia najlepsze kontrasty, największą głębię i bardzo realistyczne kolory
+ to najlepszy wybór dla osób, które oglądają telewizję od czasu do czasu, a w szczególności wieczorami
+ zapewnia szerokie kąty widzenia, dzięki czemu wszyscy mogą cieszyć pięknym obrazem niezależnie od tego, gdzie siedzą w pomieszczeniu
- telewizory 120 HZ OLED należą do serii premium — ich cena jest wielokrotnie wyższa od modeli LED
- żywotność matrycy OLED jest dyskusyjna, szczególnie jeśli oglądasz telewizor przez wiele godzin dziennie

Telewizor 120 Hz — jak wybrać? Najważniejsze parametry

W 100% wiesz, że zależy Ci na telewizorze 120 Hz, ale jeszcze wahasz się nad innymi parametrami? Pamiętaj, że przy wyborze telewizora wszystkie parametry techniczne są istotne i nie powinieneś skupiać się tylko na częstotliwości odświeżania obrazu. Ale spokojnie — poniżej znajdziesz listę najważniejszych cech, które powinien mieć Twój przyszły telewizor.

Przekątna ekranu
Przekątna ekranu

Na pierwszy ogień idzie oczywiście przekątna ekranu. Telewizory 120 Hz, podobnie jak inne rodzaje tv do domu, posiadają różne rozmiary wyświetlacza. Niestety, w przeciwieństwie do innych modeli, tutaj wybór jest nieco bardziej ograniczony. W ofercie znajdziesz telewizory o przekątnej od 48 cali do 86 cali. Jeśli szukasz nawet bardzo dużego telewizora 120 Hz, bez problemu taki znajdziesz, ale jeżeli zależy Ci na małym (poniżej 48 cali) może to być praktycznie niemożliwe do zrobienia.

Rozdzielczość ekranu — telewizor 4K lub 8K 120 Hz
Rozdzielczość ekranu — telewizor 4K lub 8K 120 Hz

Druga istotna kwestia to rozdzielczość ekranu, czyli parametr określający, jak dużo pikseli znajduje się na wyświetlaczu. Im więcej pikseli — tym więcej szczegółów dostrzeżesz gołym okiem. Obecnie najchętniej wybierany model to telewizor 4K 120 Hz, który dostarcza aż ponad 8 milionów pikseli, a jednocześnie jest dostępny w cenie od 3500 zł. Coraz częściej jednak pojawiają się wzmianki o telewizorach 120 Hz i rozdzielczości 8K, czyli jeszcze większej niż standardowe 4K. Te telewizory kosztują jednak zdecydowanie więcej — ich cena zaczyna się od 11 000 zł. Czy warto po nie sięgnąć? O tym dowiesz się niżej, więc czytaj dalej.

Wspierana technologia obrazu
Wspierana technologia obrazu

Technologia obrazu to jeden z pierwszych czynników, który decyduje o zakupie telewizora 120 Hz. Ten krok jest niesamowicie ważny, bo to od rodzaju matrycy zależy ostateczny efekt wyświetlanych filmów, gier, rozgrywek sportowych, a nawet zdjęć. Jak już zdążyliśmy wspomnieć, do wyboru masz 3 technologie obrazu: LED, QLED oraz OLED. Do najtańszych bezsprzecznie należy LED, ale najlepszy obraz gwarantuje technologie premium, czyli QLED i OLED.

Wspierane technologie dźwięku
Wspierane technologie dźwięku

Przyjemność z oglądania to nie tylko obraz, ale również dźwięk, dlatego nie możemy zapomnieć również o technologii dźwięku. Zwróć uwagę, czy telewizor 120 Hz jest kompatybilny z technologią Dolby Atmos, która zapewnia kinowe wrażenia podczas oglądania. Niektóre modele oferują również funkcję dźwięku przestrzennego, tryb Clear Voice (Czysty Głos), a nawet wzmocnienie niskich tonów.

Wbudowane złącza
Wbudowane złącza

Każdy sprzęt musi mieć odpowiednie złącza, jeśli chcesz móc wykorzystać jego potencjał w 100% — dotyczy to również telewizorów 120 Hz. Dwa podstawowe złącza, jakie powinny nas interesować w telewizorze 120 Hz, to USB oraz HDMI 2.1. USB gwarantuje możliwość podłączenia urządzeń tj. myszka, klawiatura, tablet lub telefon, a HDMI 2.1 umożliwia podłączenie konsoli, dekodera lub komputera oraz odtwarzanie obrazu z najwyższą częstotliwością odświeżania obsługiwaną przez te telewizory, czyli 120 Hz.

Opcje łączności bezprzewodowej (AirPlay/Bluetooth/WiFi)
Opcje łączności bezprzewodowej (AirPlay/Bluetooth/WiFi)

Nie chcesz za każdym razem podłączać sprzętu do telewizora, aby posłuchać muzyki, przesłać pliki lub obejrzeć film? W takim razie na pewno zainteresuje Cię bezprzewodowe odtwarzanie plików za pomocą Bluetooth lub AirPlay. Każdy telewizor 120 Hz posiada również smart tv, dlatego koniecznie musi posiadać także moduł WiFi do bezprzewodowego łączenia się z internetem.

Oprogramowanie systemowe Smart TV
Oprogramowanie systemowe Smart TV

Jaki system operacyjny znajdziesz wewnątrz telewizorów 120 Hz? Wybór jest dość spory — w ofercie znajdziesz modele z oprogramowaniem VIDAA, Tizen TV oraz Android TV. Wybrany system wpływa na to, czy obsługa jest intuicyjna, jak wygląda dany system, jakie aplikacje możesz na nim zainstalować oraz z jakimi innymi urządzeniami dobrze współgra (np. Tizen TV jest kompatybilny ze Smart Hub od firmy Samsung). Różnice pomiędzy tymi systemami nie są duże, ale warto wziąć pod uwagę wszystkie zalety i wady każdego z nich.

Wsparcie funkcji HDR
Wsparcie funkcji HDR

Technologia HDR (High Dynamic Range) odpowiada za różnice pomiędzy jasnymi i ciemnymi tonami, co przekłada się na kontrasty i liczbę widocznych szczegółów. W zależności od modelu znajdziesz różne typy HDR np. HDR, HDR10, HDR1500, Ultra HDR, Dolby Vision oraz Hybrid Log Gamma (HLG). Wiele telewizorów łączy kilka rodzajów HDR, dzięki czemu obraz jest nieskazitelny niezależnie od tego, jaki rodzaj treści oglądasz.

Obecność procesorów upłynniających obraz dla różnych źródeł
Obecność procesorów upłynniających obraz dla różnych źródeł

Inteligentne procesory, które poprawiają obraz, to obecnie standard w telewizorach 120 Hz. Zdecydowanie warto się im bliżej przyjrzeć, bo pełnią wiele funkcji, które są kluczowe nie tylko dla świetnego obrazu, ale i całego funkcjonowania telewizora. Przykładowo, rodzaj procesora wpływa na to, czy gry, mecze na żywo i streamy wyświetlają się płynnie, pomaga skalować treści o gorszej jakości do rozdzielczości 4K, a także zmniejsza ryzyko zacinania się systemu operacyjnego. To mózg każdego telewizora — bez dwóch zdań.

Wbudowane funkcje SMART
Wbudowane funkcje SMART

Czym byłby najlepszy telewizor 120 Hz bez funkcji smart? Obecnie to absolutna podstawa w każdym nowoczesnym TV, a producenci prześcigają się w tworzeniu inteligentnych funkcji. Zwróć uwagę, czy telewizor daje możliwość instalowania Twoich ulubionych aplikacji (np. YouTube, Netflix, Disney+, HBO Max lub Amazon Prime Video), ale to nie wszystko. Funkcje SMART to także sterowanie i wyszukiwanie głosem (np. przy pomocy Asystenta Google), a także możliwość połączenia telewizora z innymi urządzeniami w obrębie smart home (np. połączenie ze Smart Hub firmy Samsung).

Dodatkowe funkcje i akcesoria
Dodatkowe funkcje i akcesoria

Zwróć uwagę także, czy telewizory 120 Hz mają dodatkowe funkcje dla graczy (np. G-SYNC i ALLM), dla fanów filmów (np. Filmmaker Mode), a nawet dodatkowe podświetlenie LED typu Ambilight, które roztacza przyjemne miękkie światło i jeszcze bardziej pomaga zanurzyć się w akcję, dziejącą się na ekranie telewizora.

 Ranking najlepszych telewizorów 120 Hz

1. Samsung QLED Q80A 65" 4K UHD

★★★★★
Samsung QLED Q80A 65
SPECYFIKACJA
ROZDZIELCZOŚĆ: 4K UHD
PRZEKĄTNA EKRANU: 65 cali
RODZAJ TELEWIZORA: QLED
TYP HDR: HDR10, HDR10+, HLG (Hybrid Log-Gamma)
DODATKOWE FUNKCJE DLA GRACZY: Variable Refresh Rate (VRR), AMD FreeSync, Auto Low Latency Mode (ALLM)
DODATKOWE FUNKCJE OBRAZU: Supreme UHD Dimming, Procesor Quantum 4K, Szeroki Kąt Widzenia, 100% Natężenie Kolorów Quantum Dot, Filmmaker Mode, Wzmacniacz Kontrastu
Sprawdź cenę

Nowoczesny QLED dla jeszcze lepszych wrażeń wizualnych

Samsung QLEC Q80A ty telewizor 120 Hz, który jest w wyposażony w matryce QLED. Łączy w sobie zatem podświetlenie LED z technologią Quantum Dot dla jeszcze piękniejszych kolorów i lepszych kontrastów. Matryca posiada Bezpośrednie Strefowe Podświetlenie, która zapewnia bardzo dobrą jasność i równomierne podświetlenie całego ekranu. Z kolei 100% Natężenia Kolorów zapewnia wielowymiarowy obraz nasycony miliardem odcieni kolorów.

Dodatkowe funkcje dla graczy i kinomanów

Samsung Q80A to także najnowsza funkcje zarówno dla graczy, jak i dla fanów filmowych wrażeń. Znajdziesz tu między innymi HDR 1500, który podkreśla kontrast, barwy i głębie obrazu. Dodatkowo znajdziesz tu również funkcję dźwięku podążającego za obiektem, dzięki czemu podczas oglądania filmów poczujesz się jakbyś był w środku akcji. Gracze na pewno ucieszą się z trybu ultra szeroki widok, który pomaga uzyskać wrażenia jak w ultra panoramicznych monitorach dla graczy. Dodatkowo obecność FreeSync Premium Pro zwiększa płynność każdej gry.

ZALETY
WADY
+ nowoczesny ekran QLED w rozdzielczości 4K
+ dźwięk podążający za obiektem
+ nowoczesne funkcje dla graczy i dla fanów filmów
+ wydajny i mocny procesor dla jeszcze płynniejszej pracy
+ w zestawie pilot SolarCell, który nie wymaga wymieniania baterii
+ wbudowany moduł WiFi, Bluetooth i kompatybilny z AirPlay i DLNA
- dość słabe kąty widzenia
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Przepiękny obraz! Różnica między starym telewizorem LED a Samsungiem QLED jest ogromna! Serdecznie polecam.” - Agnieszka, Warszawa
“Długo się zastanawiałem nad telewizorem 120 Hz w QLED i teraz żałuję, że nie kupiłem go wcześniej. Granie na nim to czysta przyjemność. Mega polecam.” - Robert, Suwałki

2. LG OLED OLED65B23LA 65" 4K UHD

★★★★★
LG OLED OLED65B23LA 65
SPECYFIKACJA
ROZDZIELCZOŚĆ: 4K UHD
PRZEKĄTNA EKRANU: 65 cali
RODZAJ TELEWIZORA: OLED
TYP HDR: HDR10 Pro
DODATKOWE FUNKCJE DLA GRACZY: Auto Low Latency Mode (ALLM), Variable Refresh Rate (VRR), High Frame Rate (HFR), AMD FreeSync, NVIDIA G-Sync, Optymalizator do gier GameGenre
DODATKOWE FUNKCJE OBRAZU: Pixel Dimming, Perfect Black, 4K Cinema HDR, AI Picture Pro, AI Upscaling
Sprawdź cenę

Matryca OLED dla najbardziej wymagających użytkowników

Szukasz najlepszego odwzorowania kolorów i niesamowitych kontrastów? Znajdziesz je w telewizorze LG OLED! Matryca wykonana w technologii OLED jest naszpikowana samoświecącymi się diodami, które potrafią całkowicie zgasnąć. Dzięki temu telewizor zyskuje głębię, idealną czerń, niesamowite odcienie kolorów i nieskazitelną biel. W połączeniu z Dynamic Tone Mapping Pro, HDR i 4K gwarantuje również ostry i szczegółowy obraz.

Inteligentny telewizor 120 Hz

Telewizor 120 Hz LG OLED jest naszpikowany inteligentnymi funkcjami dla jeszcze lepszych wrażeń podczas oglądania. Znajdziesz tu inteligentną obsługę za pomocą ThinQ AI, a także Inteligentne Skalowanie. Funkcje smart to nie wszystko, co ma do zaoferowania model od firmy LG. Procesor α7 Gen5 AI stosuje algorytmy głębokiego uczenia się, które analizują wyświetlane przez Ciebie treści i na ich podstawie dopasowują do nich najlepsze ustawienia dźwięku i obrazu.

ZALETY
WADY
+ niesamowity obraz dzięki zastosowaniu matrycy OLED
+ tryby i technologie dedykowane graczom dla jeszcze płynniejszej gry oraz lepszej immersji
+ inteligentne funkcje poprawy obrazu
+ technologia głębokiego uczenia, która dopasowuje ustawienia obrazu i dźwięku do typu wyświetlanych treści
- technologia OLED polecana jest dla osób, które oglądają telewizję sporadycznie
- wysoka cena w porównaniu z modelami LED
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Trochę się bałem, że 65 cali to za dużo do średniego salonu. Teraz już wiem, że w życiu nie wziąłbym nic mniejszego. Poza tym jakość super, 120 Hz śmiga aż miło.” - Kamil, Gdynia
“Zabójcza jakość ekranu! Mega się cieszę, że po tylu latach słuchania jaki to oled jest super wreszcie mogę się przekonać na własne oczy. Coś niesamowitego + 120 hz robi robotę. Polecam.” - Mariusz, Katowice

3. Samsung Neo QLED QE55QN85BATXXH 55" 4K UHD

★★★★★
Samsung Neo QLED QE55QN85BATXXH 55
SPECYFIKACJA
ROZDZIELCZOŚĆ: 4K UHD
PRZEKĄTNA EKRANU: 55 cali
RODZAJ TELEWIZORA: QLED
TYP HDR: HDR10, HDR10+, HLG
DODATKOWE FUNKCJE DLA GRACZY: AMD FreeSync Premium Pro, Auto Low Latency Mode (ALLM), HGIG, Motion Xcelerator Turbo Plus
DODATKOWE FUNKCJE OBRAZU: Ultra Szeroki Kąt Widzenia, Wzmocnienie Głębi i Obrazu, 100% Natężenie Kolorów
Sprawdź cenę

Neo QLED ze skalowaniem do 4K

Telewizor 120 Hz od firmy Samsung to przede wszystkim matryca z serii premium Neo QLED oraz nowoczesny procesor AI Neo Quantum 4K. Takie połączenie sprawia, że telewizor wykorzystuje sztuczną inteligencję dla osiągnięcia jeszcze piękniejszego obrazu. Co więcej, procesor umożliwia skalowanie obrazu do 4K, dzięki czemu oglądanie nawet telewizji kablowej i naziemnej będzie przyjemnością.

Dynamiczny, głęboki i barwny obraz

Telewizor 120 Hz Samsung, oprócz nowoczesnego procesora, wykorzystuje także sieci neuronowe oraz technologię 100% Natężenie Kolorów. Sieci neuronowe odpowiadają za niesamowitą głębię obrazu, który zyskuje niemal trójwymiarowy wymiary, a 100% Natężenie Kolorów dba o to, aby każdy obraz zyskiwał niesamowite nasycenie i setki odcieni, które wzbogacają nawet najzwyklejszy obraz.

ZALETY
WADY
+ nowoczesna matryca Neo QLED o dużej żywotności i niesamowitej głębi obrazu
+ inteligentny procesor z funkcją skalowania plików do 4K
+ sieci neuronowe wzmacniają głębię każdego filmu
+ tryb Komfort dla Oczu dopasowuje jasność ekranu do otoczenia
+ Ultra Szeroki Kąt Widzenia idealnie sprawdza się podczas gier
+ jeszcze większa płynność gier dzięki Motion Xcelerator Turbo Plus
- telewizory z serii premium Neo QLED są zdecydowanie droższe od technologii LED
- brak w ofercie mniejszych modeli z tej serii
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Telewizorek mamy od 2 tygodni i śmiało mogę powiedzieć, że to świetny model warty swojej ceny. Działa bez zarzutu i nic się nie tnie. Obraz czysty, klarowny, ładne kolorki. Polecam.” - Monika, Radom
“Jakość 10/10, bardzo dobry telewizor do oglądania netflixa i tv na co dzień. Wszystkie szczegóły widać jak na dłoni, świetnie współgra z xboxem. Polecam serdecznie.” - Robert, Skawina

4. Hisense QLED 55U7HQ 55" 4K UHD

★★★★☆
Hisense QLED 55U7HQ 55
SPECYFIKACJA
ROZDZIELCZOŚĆ: 4K UHD
PRZEKĄTNA EKRANU: 55 cali
RODZAJ TELEWIZORA: QLED
TYP HDR: HDR10, HLG, Dolby Vision
DODATKOWE FUNKCJE DLA GRACZY: AMD FreeSync, ALLM (Auto Low Latency Mode)
DODATKOWE FUNKCJE OBRAZU: Dolby Vision IQ, AI Picture Optimization, Filmmaker Mode, Upscalling
Sprawdź cenę

Wytrzymały wyświetlacz LED z technologią Quantum Dot

Telewizor 120 Hz od firmy Hisense to jeden z najtańszych modeli, biorąc pod uwagę technologię matrycy, jak i jej rozdzielczość. Na szczególną uwagę zasługuje właśnie technologia obrazu, czyli ekran QLED. To ciekawe połączenie podświetlenia LED oraz technologii Quantum Dot, która zapewnia wielowymiarowe prezentowanie odcieni i barw na ekranie. W tej cenie to zdecydowanie świetny wybór.

Sterowanie głosowe przy użyciu pilota lub bez

Hisense QLED wyróżnia się nie tylko częstotliwością odświeżania 120 Hz w niskiej cenie, ale również możliwością obsługiwania za pomocą głosu… całkowicie bez pilota. To niesamowicie wygodne, gdy nie chcesz mówić bezpośrednio do mikrofonu, a jednocześnie chcesz bezprzewodowo wybrać interesujący cię kanał, film lub aplikację.

ZALETY
WADY
+ ekran o optymalnej wielkości — przekątna 55 cali to uniwersalny wybór do wielu pomieszczeń
+ funkcja nagrywania na USB do tworzenia bibliotek multimediów
+ tryb HDR10 oraz HLG
+ smart TV Hisense VIDAA
+ 4 porty HDMI oraz 2 porty USB
+ bardzo dobry stosunek ceny do jakości
- dźwięk jest dość słabej jakości, dlatego warto zainwestować w dodatkowy soundbar
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Przy wyborze kierowaliśmy się przede wszystkim ceną i ostatecznie wybraliśmy model Hisense. Jesteśmy naprawdę zadowoleni. Obraz płynny, bardzo naturalne kolory, nasycenie w punkt. Smart tv również bez zarzutu.” - Ewelina, Toruń
“Bardzo dobry stosunek ceny do jakości, duża przekątna i naprawdę dobrze widoczne szczegóły. Ten nowy LED wygląda naprawdę dobrze, ale nie obejdzie się bez podłączenia dobrych głośników. 8/10.” - Tomek, Gliwice

5. Philips OLED 55OLED807/12 55" 4K UHD

★★★★☆
Philips OLED 55OLED807/12 55
SPECYFIKACJA
ROZDZIELCZOŚĆ: 4K UHD
PRZEKĄTNA EKRANU: 55 cali
RODZAJ TELEWIZORA: OLED
TYP HDR: HDR10, HDR10+, HLG, Dolby Vision
DODATKOWE FUNKCJE DLA GRACZY: Tryb dla Graczy, NVIDIA G-Sync, AMD FreeSync™ Premium, ALLM (Auto Low Latency Mode), VRR (Variable Refresh Rate), Optymalizacja Grafiki HGiG
DODATKOWE FUNKCJE OBRAZU: Dolby Digital, Micro Dimming Perfect
Sprawdź cenę

Technologia OLED, czyli jeszcze lepsze kontrasty i kolory

Propozycja od firmy Philips to kolejny model oferujący przepiękne i żywe kolory. Wszystko za sprawą technologii OLED oraz inteligentnego procesora P5 AI Perfect Picture. Matryca naszpikowana samoświecącymi diodami odpowiada za głęboką czerń, czystą biel, jak i wielowymiarowe kolory. Z kolei procesor P5 AI Perfect Picture nieustannie pracuje nad przetwarzaniem obrazu, aby zyskać najlepszą płynność i wysoką szczegółowość każdego obrazu.

Telewizor 120 Hz z podświetleniem? Poznaj Ambilight!

Model od firmy Philips zdecydowanie wyróżnia się spośród wszystkich modeli dostępnych w naszym rankingu. Jego największą zaletą jest 4-stronne oświetlenie Ambilight. Wbudowane diody LED roztaczają łagodne oświetlenie z tyłu telewizora, które dopasowuje się do kolorystyki wyświetlanego obrazu. Ambilight sprawia, że ekran telewizora wydaje się jeszcze większy i jeszcze bardziej wciągający.

ZALETY
WADY
+ oświetlenie Ambilight roztacza piękne i łagodne oświetlenie, które zmienia się wraz z akcją i muzyką na ekranie
+ technologia OLED dla najlepszych barw i kontrastów
+ procesor z algorytmami sztucznej inteligencji
+ tryb HDR10+
+ dedykowane tryby IMAX, Filmmaker oraz dla graczy
+ kompatybilny z Dolby Vision
- jeden z najdroższych modeli w rankingu
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Super OLED! Obraz ostry jak brzytwa i mega naturalne kolory. Nie wierzę, że do tej pory grałem na 60 Hz, bo 120 to mega różnica w odbiorze. Polecam każdemu!” - Mateusz, Bielsko-Biała
“Nie byłem pewien, czy faktycznie warto brać model z Ambilight, ale teraz już wiem, że to świetny gadżet. Oglądanie i granie na tym telewizorze to ogromna przyjemność. Polecam innym, którzy się jeszcze wahają.” - Karol, Bydgoszcz

6. LG OLED OLED55CS6LA 55" 4K UHD

★★★★☆
LG OLED OLED55CS6LA 55
SPECYFIKACJA
ROZDZIELCZOŚĆ: 4K UHD
PRZEKĄTNA EKRANU: 55 cali
RODZAJ TELEWIZORA: OLED
TYP HDR: Cinema HDR, HDR10 Pro, Dolby Vision IQ
DODATKOWE FUNKCJE DLA GRACZY: Automatyczny Tryb Niskiej Latencji (ALLM), Optymalizacja Grafiki HGIG
DODATKOWE FUNKCJE OBRAZU: Filmmaker Mode, PerfectColor, Perfect Black, True Color Accuracy Pro, 4K AI Upscalling, AI Picture Pro, Dynamic Tone Mapping Pro
Sprawdź cenę

Ostrzejszy i głębszy obraz oraz lepsze brzmienie

LG OLED OLED55B23LA jest wyposażony w nowoczesny procesor α7 Gen5 AI oraz technologię Dynamic Tone Mapping. Procesor wykorzystujący algorytmy sztucznej inteligencji dba o piękny obraz przy każdej rozdzielczości oraz podnosi jakość dźwięku, przekształcając 2-kanałowy na 5.1.2-kanałowy. Z kolei Dynamic Tone Mapping automatycznie wykrywa rodzaj obiektów wyświetlanych na ekranie i na tej podstawie dobiera barwy, które zapewnią najlepsze wrażenia wizualne.

Kinowa jakość treści w Twoim domu

LG OLED, oprócz pięknego obrazu i inteligentnych algorytmów, może pochwalić się również kompatybilnością z technologią Dolby, którą na pewno znasz z sal kinowych. Znajdziesz tu Dolby Vision IQ oraz Dolby Atmos. Dolby Vision IQ automatycznie dopasowuje obrazu do warunków w pomieszczeniu (np. do oświetlenia), a Dolby Atmos dba o piękny, przestrzenny dźwięk, dzięki czemu możesz poczuć się jak w kinie.

ZALETY
WADY
+ przepiękne kolory i kontrasty dzięki zastosowaniu matrycy OLED
+ przekątna 55 cali i rozdzielczość 4K to idealne połączenie do każdego salonu i sypialni
+ kompatybilny z AirPlay 2
+ funkcje pomagające w optymalizacji gier
+ inteligentny algorytm ThinQ
+ Dolby Vision, HDR10 Pro, Cinema HDR oraz Filmmaker Mode dla lepszych efektów wizualnych
- telewizor nie może być używany przez wiele godzin dziennie ze względu na specyfikację matrycy OLED
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Świetny telewizor 120 Hz no i jeszcze z ekranem OLED. Cena naprawdę dobra i serdecznie polecam każdemu, kto szuka super jakości.” - Michał, Wrocław
“Telewizor 10/10. Nie mam się do czego przyczepić. 120 Hz jest, dużo bajerów, super OLED. Zdecydowanie kupiłbym jeszcze raz.” - Bartosz, Gdańsk

7. LG LED 86" 86UQ80003LB 4K UHD

★★★★☆
LG LED 86
SPECYFIKACJA
ROZDZIELCZOŚĆ: 4K UHD
PRZEKĄTNA EKRANU: 86 cali
RODZAJ TELEWIZORA: LED
TYP HDR: Active HDR, HDR10 Pro, HLG
DODATKOWE FUNKCJE DLA GRACZY: Automatyczny Tryb Niskiej Latencji (ALLM), tryb Game Genre, Variable Refresh Rate (VRR), FreeSync, HGIG
DODATKOWE FUNKCJE OBRAZU: 4K Upscalling, AI Picture Pro, Dynamic Tone Mapping, Inteligentna Kontrola Jasności
Sprawdź cenę

Telewizor 120 Hz do największych salonów

LG 86UQ80003LB to największy model w naszym zestawieniu — oferuje ekran o oszałamiającej wielkości 86 cali. Tak duży ekran z pewnością nie jest dla każdego. Zdecydowanie rekomendujemy go osobą, które mogą pochwalić się naprawdę duży pokój dzienny — w innym wypadku może okazać się zdecydowanie za duży. Przekątna 86 cali w połączeniu z jakością 4K i inteligentnymi technologiami zapewnia piękny i wielowymiarowy obraz, dlatego zdecydowanie warto się nad nim pochylić.

Inteligentne funkcje dla pięknego obrazu

Telewizor 120 Hz LG 86UQ80003LB, oprócz wysokiej częstotliwości odświeżania obrazu, oferuje także algorytmy sztucznej inteligencji i technologie smart, dzięki czemu wyświetlany na nim obraz jest naprawdę imponujący. O jakich funkcjach mowa? To inteligentne skalowanie obrazu do jakości 4K (AI Upscaling), algorytm uczenia głębokiego (AI Picture Pro), a także Inteligentna Kontrola Jasności i Dynamic Tone Mapping.

ZALETY
WADY
+ inteligentne algorytmy AI m.in. uczenia głębokiego, automatyczne dobieranie podświetlenia i AI Picture Pro
+ wydajny procesor z funkcją skalowania do 4K
+ tryb HDR10 Pro, Filmmaker Mode i Dynamic Tone Mapping dla większej głębi obrazu
+ funkcje synchronizacji dźwięków, czysty głos oraz udostępniania dźwięku
+ obsługa przy pomocy Asystenta Google i Alexy
- ogromny ekran 86 cali zdecydowanie nie jest dla każdego
- to najdroższy model w zestawieniu
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Nadszedł ten czas, że w końcu musieliśmy kupić odpowiedni telewizor do salonu 40m2. Postawiliśmy na LG LED 86 cali i to był świetny wybór. Bardzo dobra cena przy tej wielkości i funkcjach, matryca LED naprawdę daje radę. Polecam.” - Andrzej, Olsztyn
“Zastanawiałem się nad modelem 86 cali, ale w technologii QLED niestety cena była zaporowa. Wybrałem LED 120 Hz i w ogóle nie żałuję. Bardzo dobra jakość obrazu i mega płynność.” - Grzesiek, Szczecin

8. LG OLED48C21LA 48" 4K UHD

★★★★☆
LG OLED48C21LA 48
SPECYFIKACJA
ROZDZIELCZOŚĆ: 4K UHD
PRZEKĄTNA EKRANU: 48 cali
RODZAJ TELEWIZORA: OLED
TYP HDR: HDR10 Pro, Cinema HDR
DODATKOWE FUNKCJE DLA GRACZY: G-SYNC, AMD FreeSync, eARC, Variable Refresh Rate (VRR), Auto Low Latency Mode (ALLM)
DODATKOWE FUNKCJE OBRAZU: Dolby Vision IQ, AI Upscalling, Pixel Dimming, AI Picture Pro
Sprawdź cenę

Najwyższa jakość do mniejszych pomieszczeń

Szukasz niezawodnego, pięknego obrazu z odświeżaniem 120 Hz, ale przekątna powyżej 50 cali to dla Ciebie za dużo? W ofercie LG znajdziesz telewizor OLED z matrycą o wielkości 48 cali. To idealne połączenie wielkości i jakości obrazu w 4K z technologią OLED. Nie zapomnijmy, że mniejszy ekran to również nieco niższa cena, więc to świetny wybór dla osób, które stawiają na jakość, a nie ilość.

Inteligenty procesor i funkcje ulepszające obraz

Na pewno nikogo to nie zdziwi, że i w tym modelu nie zabrakło wydajnego procesora i funkcji typu smart, dzięki czemu obraz jest jeszcze lepszy. Zdecydowanie jednak warto o nich wspomnieć. Procesor α9 Gen5 AI Processor 4K pomaga m.in. przetworzyć dźwięk do 7.1.2-kanałowego czy analizować obraz przy użyciu algorytmów AI, aby uzyskać jak najlepszą jakość do wyświetlanych treści.

ZALETY
WADY
+ wydajny procesor α9 Gen5 AI Processor 4K
+ funkcja inteligentnej kontroli jasności i dopasowania dźwięku do pomieszczeń
+ kompatybilny z AirPlay 2
+ HDR10 Pro i Cinema HDR dla głębszego obrazu
+ dźwięku Dolby Atmos zapewnia wrażenia jak w kinie
+ możliwość połączenia z innymi urządzeniami dzięki AI Home
- może okazać się zbyt mały dla wielu osób
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Najbardziej zależało mi na odświeżaniu 120 Hz i matrycy OLED. To idealny telewizor w tej cenie i wcale nie taki mały. Zdecydowanie polecam!” - Paweł, Włocławek
“Telewizor chodzi od tygodnia i naprawdę ma śliczne kolory. Jakość jest naprawdę dobra a różnica w porównaniu ze starym telewizorem jest kolosalna. Netflix działa. Polecam. 🙂” - Paulina, Zgierz

9. Metz LED 65MUC8500Z 65" 4K UHD

★★★☆☆
Metz LED 65MUC8500Z 65
SPECYFIKACJA
ROZDZIELCZOŚĆ: 4K UHD
PRZEKĄTNA EKRANU: 65 cali
RODZAJ TELEWIZORA: LED
TYP HDR: HDR10
DODATKOWE FUNKCJE DLA GRACZY: HLG, Dolby Vision
DODATKOWE FUNKCJE OBRAZU: Brak danych
Sprawdź cenę

Najważniejsze funkcje i 120 Hz w najniższej cenie

Największą zaletą telewizora Metz MUC8500 jest bezsprzecznie jego cena i to, jakie funkcje oferuje. Już za 3000 zł otrzymasz telewizor z odświeżaniem 120 Hz, rozdzielczością 4K UltraHD i bardzo dobrymi funkcjami, które optymalizują obraz. Co więcej, ten model oferuje ekran o przekątnej aż 65 cali. To zatem ciekawy produkt dla osób z małym budżetem, ale które nie chcą rezygnować z wysokiej częstotliwości odświeżania i dużego ekranu o dobrej rozdzielczości.

Bezprzewodowa łączność WiFi i nie tylko

Telewizor 120 Hz Metz to model ze smart TV (w tej wersji Android TV 10) — nic więcej dziwnego, że posiada on wbudowany moduł WiFi do bezprzewodowego łączenia się z siecią w domu. To jednak nie wszystko! Metz MUC8500 jest wyposażony również w moduł Bluetooth oraz DLNA, który pozwala na bezprzewodowe podłączenie sprzętów lub przesyłanie i udostępnianie treści bez podłączania dodatkowych kabli.

ZALETY
WADY
+ najtańszy telewizor z odświeżaniem 120 Hz w rankingu
+ duża przekątna 65 cali i wysoka rozdzielczość 4K
+ system operacyjny Android TV 10
+ funkcja wyszukiwania głosowego przy pomocy Asystenta Google
- dość cienkie nóżki o szerokim rozstawie, które sprawiają wrażenie niestabilnych, a mimo to zajmują dużo miejsca na szafce
- słabej jakości dźwięk nawet przy zastosowaniu technologii Dolby Atmos
- brak dodatkowych funkcji dla graczy
OPINIE UŻYTKOWNIKÓW
“Jestem pozytywnie zaskoczony jakością tego telewizora. W tej cenie myślałem, że serio będzie gorzej. Polecam.” - Bogdan, Suwałki
“Smart tv działa bardzo dobrze, obraz płynny i ładny, dobrze wykonany telewizor. Jak najbardziej ok.” - Natalia, Mława

 Czy warto zastanowić się nad zakupem telewizora 120 Hz? Jakie zalety i wady ma technologia 120 Hz?

Może jesteś całkowicie pewien, że telewizor 120 Hz to coś, czego Ci brakuje dla jeszcze lepszych wrażeń podczas grania i oglądania filmów. A może jeszcze się wahasz, bo nie jesteś do końca przekonany, czy inwestycja w telewizor z tak wysoką częstotliwością odświeżania jest faktycznie dla Ciebie. Przyjrzyjmy się zatem wadom i zaletom posiadania telewizora 120 Hz.

Zalety telewizorów 120 Hz

  1. Większa płynność obrazu. Z telewizorem 120 Hz gołym okiem zauważysz, że akcja na ekranie wydaje się o wiele płynniejsza niż dotychczas — w szczególności, gdy oglądasz film akcji, grasz w grę wymagającą refleksu lub oglądasz mecz.
  2. Obraz bez rozmycia i migotania. Telewizor 120 Hz oferuje również zdecydowanie lepszy obraz. Większa częstotliwość odświeżania sprawia, że nie pojawia się nienaturalny efekt rozmycia oraz uporczywe migotanie obrazu, które męczy wzrok. To znacznie wpływa na to, w jaki sposób odbierasz tak wyświetlone treści.
  3. Więcej klatek na sekundę podczas grania. Telewizor 120 Hz pomaga również graczom w cieszeniu się 

Wady telewizorów 120 Hz

  1. Są zdecydowanie droższeod telewizorów z niższą częstotliwością odświeżania obrazu np. 60 Hz.
  2. Jeśli chcesz w pełni wykorzystać odświeżanie 120 Hz, musisz mieć do tego odpowiednie narzędzia np. szybki internet, odpowiednią konsolę do gier lub po prostu urządzenia z wejściem na HDMI 2.1.

Telewizor 120 Hz a dostępne źródła wspierające technologię 120 Hz — jakie ma to znaczenie?

Telewizor 120 Hz może wydawać się świetnym rozwiązaniem dla każdego, kto szuka jeszcze płynniejszego obrazu. Z drugiej strony pojawia się wiele głosów, że obecnie dostępna telewizja kablowa oraz satelitarna nie pozwolą cieszyć Ci się pełnymi możliwościami najwyższej częstotliwości odświeżania obrazu. Jak jest w praktyce?

Jest ziarno prawdy w tym, że obecna telewizja kablowa i satelitarna ma spore ograniczenia co do częstotliwości odświeżania obrazu. Najczęściej treści z takich źródeł są tworzone z częstotliwością 50 lub 60 Hz, dlatego naturalnie najlepszym narzędziem do odtwarzania wydaje się być telewizor z taką samą częstotliwością.

Musisz jednak wiedzieć, że telewizory 120 Hz oferują o wiele większe możliwości niż zwykłe modele 60 Hz — również pod względem nowoczesnych i inteligentnych algorytmów, które poprawiają obraz. Jedną z takich jest tryb inteligentnego interpolowania klatek, czyli uzupełniania wyświetlanych klatek, aby z 60 Hz uzyskać 120 Hz.

I chociaż do tej pory powstały w ten sposób efekt „opery mydlanej” był ogromną wadą dla wielu osób (wyglądał dość sztucznie), to najnowsze algorytmy wiedzą, kiedy go zaimplementować (np. podczas dynamicznych scen), a kiedy z niego zrezygnować (np. w statycznych kadrach).

Podsumowując — źródło odtwarzania treści i sprzęt, który do tego używasz jest niezwykle ważny, aby cieszyć się naturalnie płynnym ruchem. Niemniej jednak telewizory 120 Hz są na tyle zaawansowane, że wzbogacają również obraz przesyłany ze źródeł, który do takiej częstotliwości nie jest przystosowany.

Dodatkowe funkcje telewizorów 120 Hz warte uwagi

Na rynku znajdziesz całą masę nowoczesnych telewizorów 120 Hz z coraz to ciekawszymi i bardziej inteligentnymi funkcjami. Postanowiliśmy przygotować krótką listę tych, które są najbardziej przydatne dla graczy i fanów filmów:

  • Variable Refresh Rate (VRR) — funkcja dedykowana graczom. VRR odpowiada za automatyczne dopasowywanie częstotliwości odświeżania do liczby klatek, które generuje konsola, komputer lub inne urządzenie, z którego uruchamia się grę.
  • Auto Low Latency Mode (ALLM) — funkcja, która wykrywa uruchomienie gry na telewizorze i automatycznie zmniejsza opóźnienie przesyłu danych (tzw. input-lag). Przyspiesza rozgrywkę i zapewnia jeszcze lepsze wrażenia.
  • Local Dimming — ma za zadanie przyciemnić wybrane obszary obrazu, dzięki czemu potęguje czernie i zwiększa kontrasty.
  • Dynamic Tone Mapping — dynamiczne mapowanie tonów pozwala na wyświetlenie treści HDR oraz automatyczne dopasowanie jasności, tonów i odcieni, aby uzyskać jak najbardziej realne odwzorowanie kolorów.
  • Upscalling 4K — funkcja skalowania do 4K to najlepszy tryb, jeśli chcesz cieszyć się jakością niemal 4K, a materiał źródłowy nie został w takiej rozdzielczości nagrany. Urządzenie automatycznie poprawia jakość obrazu i zwiększa ilość szczegółów wyświetlanych na ekranie.

Telewizor 4K 120 Hz czy 8K 120 Hz? Jaką rozdzielczość obrazu wybrać dla telewizora 120 Hz?

Na koniec przyjrzyjmy się jeszcze rozdzielczości obrazu w telewizorach 120 Hz. Nie będzie to żadnym zaskoczeniem, że najpopularniejszą z nich jest 4K, czyli obecny standard dla wielu dekoderów telewizji satelitarnej, filmów z platform streamingowych, jak i wideo z aplikacji tj. YouTube. Telewizory 4K 120 Hz zapewniają aż 8 milionów pikseli na ekranie, dzięki czemu obraz jest bardzo szczegółowy, wyraźny i płynny.

Czy powinieneś wybrać telewizor 8K 120 Hz? Tutaj sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Rozdzielczość 8K nie jest jeszcze tak popularna, a to oznacza, że niewiele źródeł oferuje materiał wideo w takiej rozdzielczości. Prawdopodobnie nie będziesz mógł wykorzystać pełnego potencjału telewizora 8K 120 Hz w ciągu kilku najbliższych lat. 

Ponadto mała popularność rozdzielczości 8K sprawia, że to obecnie telewizory dla osób z dużym budżetem. I chociaż teoretycznie oferują najbardziej szczegółowy obraz na rynku, to taka inwestycja może być jeszcze zbyt wczesna, aby zobaczyć naprawdę dużą różnicę w porównaniu z telewizorami 4K.

Telewizor 120 Hz — jaki wybrać? Podsumowanie

Jeżeli chcesz wnieść rozgrywkę i oglądanie filmów na jeszcze wyższy poziom, zdecydowanie powinieneś zastanowić się nad telewizorem w wersji 120 Hz. W sklepach dostępne są modele z różną technologią obrazu — LED, OLED oraz QLED — dlatego znajdziesz coś dopasowanego do swoich wymagań, jak i budżetu. Telewizor 120 Hz to także wysoka jakość obrazu i inteligentne algorytmy, które nadają obrazom głębi, wielowymiarowych kontrastów i pięknych odcieni. To najlepszy telewizor dla każdego świadomego użytkownika.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij