Close

Rozdrabniacz do gałęzi – jaki wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Mimo że na rynku znajdziemy wiele rodzajów tych maszyn, to różnią się przede wszystkim rodzajem napędu i jego parametrami, w tym artykule omówimy je pokrótce, ale jeśli interesują Cię bardziej szczegółowe informacje to zajrzyj na tę stronę. Jeśli chodzi o samą budowę mechanizmu tnącego, jest ona dosyć prosta. Na zewnątrz znajduje się solidna obudowa mająca ochronić użytkownika przed możliwymi odpryskami siekanych gałęzi, co jest niezwykle istotne w przypadku tego typu urządzeń. Natomiast wewnątrz niej jest ulokowane urządzenie tnące, którym dzisiaj może być albo wolno obracający się walec, albo nóż ślimakowy. Kiedyś wykorzystywano również wirujące noże, ale współcześnie odchodzi się od tego rozwiązania, ponieważ jest mniej bezpieczne i dużo głośniejsze.

Budowa i funkcjonowanie rozdrabniaczy do gałęzi

Poza tradycyjną budową rozdrabniarka może być także wyposażona w dodatkowe funkcje. Niektóre są obecne w większości modeli, inne spotyka się rzadziej. Jednak większość jest naprawdę przydatna i zwiększa bezpieczeństwo użytkowania, więc warto zastanowić się nad kupnem urządzenia w nie wyposażonego. Do najczęściej spotykanych udogodnień zaliczamy:

  • mechanizm automatycznego wciągania gałęzi,
  • pojemnik na pocięte odpady,
  • bieg wsteczny,
  • wyłącznik przeciążeniowy,
  • zabezpieczenie przed uruchomieniem.

Rozdrabniacz do gałęzi - spalinowy czy elektryczny?

Przy wyborze rozdrabniacza do naszych potrzeb na pewno natkniemy się na problem, który będzie lepszy: elektryczny czy spalinowy? Wszystko zależy od specyfiki naszego ogrodu i jego wielkości. W przypadku urządzenia elektrycznego możemy liczyć na dużo cichszą oraz bardziej ekologiczną pracę. Ponadto taki rozdrabniacz jest lżejszy, a więc łatwiej będzie nam go transportować. Niestety jego minusem jest mniejsza moc i uzależnienie od źródła prądu oraz długości kabla, dlatego najczęściej poleca się go do ogrodów o mniejszej powierzchni.

Jeśli zaś chodzi o wersję spalinową, mamy do czynienia z maszyną dużo bardziej wydajną, mogącą ciąć grube gałęzie. Ale niestety jest głośniejsza oraz produkuje dużo dymu. Taki rozdrabniacz waży również więcej, więc jego transport może być utrudniony. Jednak (co ważne na większych obszarach) nie jest uzależniony od źródła energii. Najlepiej sprawdzi się w sadach i dużych ogrodach.

Rozdrabniacz do gałęzi - zrób to sam

Jako że budowa rozdrabniacza nie jest skomplikowana, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zrobić go samodzielnie. Potrzebujemy do tego jedynie wytrzymałej obudowy, odpowiedniego silnika oraz oczywiście ostrych i solidnych ostrzy. Złożenie wszystkiego w całość nie jest takie trudne, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Jak wykonać taki rozdrabniacz samodzielnie dowiesz się z artykułu w serwisie BudujemyTutaj.

Materiał partnera.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij