Close

Porównanie kosztów ogrzewania najpopularniejszymi sposobami

Koszt ogrzewania domu stanowi duży udział w comiesięcznych rachunkach każdego właściciela domu. Uzyskanie jak najbardziej oszczędnego rozwiązania jest celem większości inwestorów.

Oczywiście nie można zapominać o ekologii i funkcjonalności, ale to ekonomia jest nadal kluczowym priorytetem. Na rynku występuje wiele rozwiązań, która dają możliwość efektywnego i oszczędnego ogrzewania budynku. Ostateczny wybór należy do inwestora. Jest uzależniony przede wszystkim od jego możliwości i preferencji. Wśród wariantów systemów grzewczych znajdziemy zarówno odnawialne źródła energii jak i bardziej tradycyjne technologie, które zostały ulepszone w ostatnich latach. Trzeba zaznaczyć, że koszt ogrzewania domu zależy od wielu czynników. Mowa tu między innymi o izolacyjności ścian zewnętrznych, poddasza czy też fundamentów. Do tego należy dodać jakość stolarki otworowej. W tym przypadku należy zwracać uwagę na współczynnik przenikanie ciepła. Jego wartość powinna być jak najniższa. Duże znaczenie dla efektywności energetycznej budynku ma też rodzaj zastosowanej wentylacji. Wentylacja grawitacyjna może być przyczyną aż 70% strat ciepła. Z pomocą przychodzi rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Mimo to, można przyjąć uśrednione koszty ogrzewania poszczególnymi urządzeniami. Poniżej przedstawiamy takie zestawienie.

Kotły na paliwo stałe

Kotły na paliwo stałe to obecnie najpopularniejszy sposób ogrzewania domu. Nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższej przyszłości miało się to zmienić. Zarówno kotły na pellet jak i te zasilane ekogroszkiem mają szereg zalet docenianych przez użytkowników. Kotły na pellet (np. Defro) to przede wszystkim jeden z najbardziej ekologicznych sposobów ogrzewania domu. Pellet to biomasa zaliczana do odnawialnych źródeł energii. Koszt wytworzenia 1 kWh energii cieplnej za pomocą ogrzewania na biomasę to około 0,25 zł. Ekogroszek zaś, należy do najtańszych źródeł ciepła. Koszt wytworzenia 1 kWh energii cieplnej za pomocą tej technologii jest o 50% niższy niż w przypadku ogrzewania biomasą (największy wybór urządzeń Defro).

Pompa ciepła

Kolejny, ekologiczny sposób na ogrzanie domu. Pompy ciepła typu powietrze- woda powoli zyskują zaufanie Polaków. Wynika to między innymi z niskich kosztów eksploatacyjnych.  Koszt wytworzenia 1 kWh energii cieplnej za pomocą tej technologii to nieco ponad 0,1 zł. Niestety, w tym przypadku zniechęcająca jest cena jaką trzeba zapłacić za samo urządzenie. Warto dodać, że pompy ciepła bardzo efektywnie współpracują z ogrzewaniem podłogowym.

Ogrzewanie gazowe

Ogrzewanie gazowe to również częsty wybór inwestorów. Tutaj jednak problem tkwi w infrastrukturze. Aby móc korzystać z gazu ziemnego, konieczna jest siec gazowa. Niestety, w naszym kraju nadal występuje wiele miejsc, gdzie taka infrastruktura nie istnieje. Alternatywą może być dzierżawa zbiornika z gazem płynnym. Generuje to jednak dodatkowe koszty ogrzewania gazem.

Gaz ziemny może być spalany w (najbardziej popularnych) kotłach kondensacyjnych. Koszt wytworzenia 1 kWh energii cieplnej za pomocą takiego kotła to około 0,23 zł. W wielu domach nadal funkcjonują starsze, tradycyjne kotły, które są prawie dwukrotnie droższe w eksploatacji.

Materiał partnera.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij