Close

Nowoczesna kuchnia z wyspą – jak ją zaplanować? Poradnik

Nowoczesna kuchnia z wyspą to dla wielu kuchnia z nieosiągalnych marzeń. Jednak tak nie musi być! Z naszą pomocą dowiesz się, jaka wyspa będzie odpowiednia do Twojej kuchni i na jakie wymiary powinieneś zwracać uwagę. Ci, których pasją jest gotowanie, szczególnie zwracają uwagę na wystrój oraz aranżację kuchni. Powinna być nie tylko ładna, ale przede wszystkim funkcjonalna. I zazwyczaj w momencie planowania przestrzeni pojawia się pytanie - czy ma to być kuchnia z wyspą czy stołem?
Lecz nie ma się co obawiać... znajdziemy rozwiązanie ;)

Obecnie najbardziej popularna jest nowoczesna kuchnia z wyspą. Rozwiązanie takie pozwala na funkcjonalne wykorzystanie miejsca nawet w małych pomieszczeniach. Jak zaplanować taką kuchnię, by była wygodna i przede wszystkim ładna? Tego dowiecie się z poniższego tekstu.

biało-czarna kuchnia w bloku
źródło: instagram.com/projekt_dom

Jak zaplanować kuchnię z wyspą?

Kuchnia stanowi "serce domu". Tu spotykają się mieszkańcy, tu panuje przyjemna atmosfera. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zaplanowanie przestrzeni i zadbanie o jej funkcjonalność. Od czego jednak zacząć, chcąc zaaranżować nowoczesną kuchnię z wyspą?

kuchnia w bloku pomysły
źródło: lingoistica.com

Przede wszystkim należy oszacować, czy w danym pomieszczeniu wyspa to dobry pomysł. Często w małych, zamkniętych kuchniach rozwiązanie to nie ma szansy się sprawdzić. Aby całkowicie wykorzystać potencjał rozwiązania, jakim jest wyspa kuchenna, trzeba dysponować miejscem o odpowiedniej przestrzeni. Najlepiej, jeśli kuchnia ma wymiary 15-20 metrów kwadratowych i ma kształt zbliżony do kwadratu - wtedy o wiele łatwiej zaplanować wyspę. Trzeba też pamiętać, aby zachować odpowiednie odległości od wyspy do szafek. Powinny one wynosić około 100 cm, dzięki czemu z kuchni swobodnie będą mogły korzystać dwie osoby jednocześnie.

biała mała kuchnia
źródło: autoblogsamurai.com

Kolejna kwestia to wymiary samej wyspy. Zależą one od jej przeznaczenia. I tak, jeśli naszym marzeniem jest nowoczesna kuchnia z wyspą do gotowania, na której zamierzamy umieścić płytę grzewczą, szerokość wyspy przekroczy 100 cm. Kuchnia z wyspą z barkiem to także ciekawy pomysł i w tym wypadku wielkość wyspy będzie zdeterminowana tym, jak duży barek chcemy na niej umieścić.

Jeśli chodzi o kuchnię z wyspą inspiracje można znaleźć na zdjęciach w sieci. Oglądając aranżacje innych osób, łatwo wpaść na pomysł i ciekawe rozwiązanie przenieść do swojego domu.

biało-szara kuchnia z drewnianymi stołkami i wyspą
źródło: decor.bemalen.ml


Zobacz także: Mozaika do kuchni i łazienki. Rodzaje mozaik
.

Jak urządzić małą kuchnię z wyspą?

Jak wspominaliśmy wcześniej, wyspa najlepiej prezentuje się w większych pomieszczeniach, takich, których powierzchnia mieści się w przedziale 15-20 metrów kwadratowych. W przypadku niewielkich, nieustawnych kuchni lepiej z takiego rozwiązania zrezygnować. Jeśli jednak kuchnia jest otwarta na salon - śmiało można takie rozwiązanie zastosować.

jak zaaranżować kuchnię biało-czarna
źródło: kitchenideasguide.com

Jak więc sprawić, aby mała kuchnia z wyspą była estetyczna i przede wszystkim funkcjonalna? Przede wszystkim wybierając meble pamiętaj, że mała wyspa kuchenna będzie pełnić rolę blatu roboczego. Nie umieścisz na niej płyty grzewczej ani zlewu. Możesz urządzić jednak wygodny kącik do przygotowywania posiłków. Zadbaj o komplet desek i noży i pamiętaj, aby wyspa miała maksymalną wysokość 90 cm. To zapewni wygodną pracę bez bólu kręgosłupa.

Mała, nowoczesna kuchnia z wyspą najlepiej prezentuje się z meblem o lżejszej formie. Dlatego warto wstawić wyspę o kształcie prostokąta, częściowo zabudowane lub całkowicie ażurowe. Takie rozwiązanie sprawi, że niewielkie pomieszczenie nie będzie przytłoczone obecnością dużego mebla, jakim jest wyspa.

industrialna kuchnia z wyspą z drewnem i cegłą na ścianach
źródło: kitchendecorpad.com

Kuchnia z wyspą w bloku może wyglądać świetnie, jeśli wyspa zostanie wykorzystana jedynie jako barek. Można wtedy zrezygnować ze stołu, a do wyspy dostawić barowe stołki - hokery. Trzeba przy tym pamiętać, aby wyspa miała przynajmniej 110 cm wysokości - wtedy będzie się przy niej wygodnie siedzieć. Aby dodać nieco blasku pomieszczeniu, warto zdecydować się na błyszczący blat. Taki zabieg powiększy optycznie wnętrze i doda mu lekkości. 

W małej kuchni doskonale sprawdzi się również wyspa połączona ze stołem.Można dostawić go do frontu wyspy lub też przymocować o niej rozkładany blat. Na małym metrażu najlepiej sprawdzi się opcja druga, która pozwoli zaoszczędzić cenne miejsce. Wyspę można traktować jako blat roboczy albo umieścić na niej płytę grzewczą lub zlew.  

mała kuchnia w bloku z szarymi meblami i półwyspem z hokerami
źródło: www.seshell.com


Zobacz także: Rodzaje kieliszków - lekcja savoir vivre. Jak serwować alkohole?

Jak zaprojektować kuchnię z wyspą?

Nowoczesna kuchnia z wyspą to pomieszczenie funkcjonalne, gdzie przestrzeń jest doskonale wykorzystana. Można to uzyskać i na małym, i na większym metrażu, trzeba jednak odpowiednio wszystko zaplanować. Czy ma to być płyta indukcyjna lub płyta gazowa czy może ma być to tylko sam barek?

Na początku warto ustalić, jaką funkcję będzie pełnić wyspa. Może być to bowiem blat roboczy, miejsce do gotowania z płytą grzewczą i zlewem, ale także barek. Kuchnia z wyspą do siedzenia, czyli dostawionymi do niej krzesłami barowymi, sprawdzi się szczególnie tam, gdzie chcemy zaoszczędzić miejsce nie tworząc jadalni.

czarna elegancka kuchnia z marmurową wyspą, inspiracje jak urządzić kuchnię
źródło: picmure.online

Planując wyspę, trzeba pamiętać przede wszystkim, że powinna być funkcjonalna. Jeżeli będzie blatem roboczym, warto zadbać, by wszystko, co niezbędne do gotowania było w zasięgu ręki. Istotne jest odpowiednie rozmieszczenie gniazd elektrycznych, a w przypadku, gdy na wyspie będzie płyta - należy pamiętać o przestrzeni na blat roboczy.

Jako miejsce do pracy wyspa powinna mieć własne źródło światła. Najlepiej sprawdzi się w tym wypadku oświetlenie punktowe, zamieszczone na suficie lub okapie. Trzeba pamiętać, aby źródło światła znajdowało się centralnie nad wyspą, by wyeliminować cienie rzucane przez osobę pracującą przy blacie.

Jeśli wyspa ma znajdować się w kuchni zamkniętej, najlepiej umieścić ją w centrum pomieszczenia. Należy zapewnić dostęp do mebla z każdej strony oraz zadbać o odpowiednią odległość od wyspy do krawędzi szafek. Kuchnia otwarta daje pole manewru jeśli chodzi o umiejscowienie wyspy. Za jej pomocą można wydzielić salon z aneksem, jak również połączyć oba pomieszczenia. 

wyspa barek z palet z żółtym krzesłem
źródło: bathdecorationideas.cf

Jeśli chodzi o wykończenie, w mniejszych mieszkaniach doskonale sprawdzi się biała kuchnia z wyspą. Jasne kolory optycznie powiększają pomieszczenie i dodadzą mu lekkości. A jeśli poszukujesz oryginalnych rozwiązań, postaw na meble z palet. Wyspa z palet będzie prezentować się świetnie. Kuchnia z wyspą z drewna to także dobre rozwiązanie - jest to materiał wytrzymały i komponuje się świetnie z wieloma kolorami.


Zobacz także: Jak zaprojektować kuchnię na wymiar?

Nowoczesna kuchnia z wyspą i salonem

Otwarta na salon kuchnia to rozwiązanie idealne dla mniejszych metraży. Pozwala to uzyskać więcej przestrzeni. Wyspa pozwala oddzielić przestrzeń kuchenną od wypoczynkowej. Często staje się także funkcjonalną ozdobą. Może pełnić funkcję blatu roboczego, ale także barku, przy którym domownicy mogą siedzieć. Nowoczesna kuchnia z wyspą otwarta na salon pozwala stworzyć ciekawe aranżacje z wykorzystaniem tego mebla. Podświetlany blat, półka na książki kucharskie czy ziołowy ogródek stanowiący ozdobę to tylko kilka pomysłów na to, jak stworzyć ciekawą przestrzeń. 

nowoczesna biała kuchnia z wyspą z marmuru
źródło: 100hdi.blogspot.com

Otwarta na salon kuchnia to więcej przestrzeni, możliwość spędzania czasu z domownikami podczas gotowania, a także elastyczność aranżacyjna. Modna kuchnia z wyspą z cegły może być nie tylko funkcjonalna, ale stanowić centralny punkt w mieszkaniu i zachwycać gości swoją estetyką.

Nowoczesna kuchnia: z wyspą czy półwyspem?

Zazwyczaj kuchnia nowoczesna z wyspą kojarzy się z miejscem do gotowania czy blatem roboczym. W mniejszych pomieszczeniach można wykorzystać półwysep, czyli barek, często pełniący funkcję stołu. Półwysep zajmuje mniej miejsca niż wyspa kuchenna, a dzięki niemu można również łatwo wydzielić część kuchenną od wypoczynkowej w kuchni z wyspą i salonem. Rozwiązanie to sprawdzi się w kawalerkach i małych mieszkaniach. Tam, gdzie nowoczesna kuchnia z wyspą o pełnych wymiarach nie zmieści się.

nowoczesna mała kuchnia z wyspą z dykty drewnianej
źródło: trumtin.com

Kuchnia w wyspą - inspiracje

nowoczesna kuchnia z wyspą
źródło: vigoindustries.com
nowoczesna kuchnia z wyspą
źródło: homewowdecor.com
nowoczesna kuchnia z wyspą
źródło: wnsarchitecten.nl
nowoczesna kuchnia z wyspą
źródło: 100hdi.blogspot.com
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij