Close

Poradnik doboru barwy światła – jak wpływa na nastrój?

Żyrandol, lampy sufitowe, lampa LED – to najczęściej stosowane formy oświetlania w naszych domach. Wielu z nas podczas dokonywania wyboru oświetlenia nie zwraca uwagi na jego barwę. Dość często zapominamy, że natężenie światła oddziałuje na ostrość widzenia, a jego barwa na nastrój panujący w pomieszczeniu. Dodatkowo nie zdajemy sobie sprawy, że źle dobrana barwa oświetlenia może negatywnie oddziaływać nie tylko na nasz nastrój, samopoczucie, ale także wydajność. Jak zatem dobierać barwy światła, aby pozytywnie wpływały na nasz nastrój i samopoczucie? Jaką barwę światła zastosować w poszczególnych pomieszczeniach? Postanowiliśmy przygotować na ten temat krótki poradnik ułatwiający wybór oświetlenia w tym zakresie. Zachęcamy do lektury, bo naprawdę warto! Zaczynamy!


Światło a nastrój

Naukowcy podkreślają, że światło wpływa na nasz nastrój. Wszyscy wiemy, że słoneczne dni uwalniają w nas energię i dobre samopoczucie. Światło słoneczne dodatkowo reguluje nasz rytm dobowy i procesy biologiczne, takie jak produkcja melatoniny. Jego zakłócenia wynikające z niewłaściwego oświetlenia oddziałują na wydzielanie mniejszej ilości melatoniny i niekorzystnie wpływają na nasz sen, a w konsekwencji na nasz nastrój. Słoneczne światło pobudza również produkcje serotoniny, czyli tak zwanego hormonu szczęścia oddziałującego na dobre samopoczucie i poprawę koncentracji. Czy zatem człowiek może oddziaływać na oświetlenie i zapewniać sobie dobry nastrój? Oczywiście nie możemy regulować warunków pogodowych, a więc ilości światła słonecznego, ale możliwe jest kontrolowanie oświetlenia wewnętrznego. Jego wybór jest bardzo ważny, gdyż przy sztucznym świetle w okresie jesienno-zimowym spędzamy kilkanaście godzin dziennie.

źródło: happyholiday21.com

Barwa światła – czy na pewno taka ważna?

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że od barwy światła zależy wygląd przedmiotów, ale także nasze samopoczucie. Czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się, jak barwa światła oddziałuje na pobudzanie nas do działania albo odpoczynku? Pewnie niewielu z nas zadało sobie kiedykolwiek takie pytanie, jakże ważne z punktu widzenia naszego funkcjonowania. Z tego względu dobierając lampy czy żarówki do naszych domów nie zapomnijmy o barwie światła i wskaźniku oddawania barw.

Ciepłe i zimne barwy światła – co o nich wiemy?

Barwy światła zazwyczaj określamy jako zimne lub ciepłe. Podział ten zależny jest od temperatury barwowej podawanej w Kelwinach. Stanowi istotny, a zarazem tak często pomijany parametr. Im wyższy jest ten wskaźnik, tym światło jest chłodniejsze. I tak barwy ciepłe mają wartości mniejsze od 3000 K, a zimne większe niż 5000 K. Oświetlenie mające temperaturę barwową pomiędzy 3000 a 5000 określane jest jako neutralne, czyli zbliżone do światła dziennego.

Światło o barwie zimnej w sypialni będzie niekorzystnie wpływać na nastrój i sen.
źródło: zurlogement.com

Wskaźnik oddawania barw

źródło: happyholiday21.com

Przy wyborze oświetlenia powinniśmy zwrócić uwagę także na wskaźnik oddawania barw. Im jego wartość jest bliższa 100, tym kolory są bardziej rzeczywiste, zbliżone do naturalnych. Tak, więc im bardziej chcemy oglądać przedmioty i ludzi w barwach zbliżonych do naturalnych, nieprzekłamanych, tym powinniśmy szukać wyższego wskaźnika oddawania barw. Żarówki mającej wskaźnik oddawania barw niższy niż 80 nie powinniśmy w ogóle stosować w pomieszczeniach domowych. Dodatkowo w pomieszczeniach, w których przebywamy dłuższy czas powinniśmy zadbać o formy oświetlenia mające wskaźnik oddawania barw powyżej 90.

Jak dobrać odpowiednią barwę światła?

Wybór barwy światła zależny jest od roli, jaką pełni dane pomieszczenie w naszym mieszkaniu. Barwy ciepłe mają działanie relaksujące, uspokajające, rozluźniające, niejako zachęcają do podejmowania rozmowy, świetnie sprawdzają się podczas oglądania telewizji. Taka barwa dodaje również skórze atrakcyjności i przyjemnego wyglądu. Ponadto ciepłe barwy wprowadzają przytulność i rozświetlają każde pomieszczenie. Światło o ciepłej barwie powinniśmy zastosować w pomieszczeniach, w których chcemy się wyciszyć i oczyścić naszą głowę z nadmiaru spraw. Ciepłe światła pobudza także wytwarzanie hormonu snu, czyli melatoniny. Z tego względu świetnie nadaje się do sypialni, salonu, pokoju dziecięcego i każdego innego pomieszczenia, w którym spędzamy dość dużo czasu.

źródło: deavita.fr

Światło o zimnej barwie sprzyja pobudzeniu, ułatwia koncentrację oraz wyzwalanie energii. Warto jednak pamiętać, że zimna barwa światła nie służy przyswajaniu treści podczas długiego czytania. Zimne oświetlenie doskonale nadaje się do gabinetu, kuchni, przedpokoju, łazienki, kącika do szycia czy warsztatu do majsterkowania. Montowane jest ono także w budynkach użyteczności publicznej, gabinetach kosmetycznych, halach produkcyjnych i innych miejscach pracy, w których konieczne jest precyzyjne wykonanie zadań. Światło neutralne stanowi kompromis między chłodną i ciepłą barwą. Jest ono zbliżone do zimnej barwy, ale ma także delikatną ciepłą poświatę. Jego sporą zaletą jest odwzorowywanie naturalnej barwy przedmiotów, a także sprzyjanie koncentracji i niemęczenie oczu. Z tego względu stosowane jest w czytelniach, różnych
pracowniach, a także pomieszczeniach wymagających sporej ilości światła.

Źle dobrana barwa to same kłopoty!

Dobierając oświetlenie do każdego pomieszczenia powinniśmy pamiętać o
przedstawionych powyżej regułach. W przeciwnym wypadku światło zamiast być naszym pomocnikiem, okaże się przeciwnikiem. Przykładowo zbyt chłodne oświetlenie w sypialni będzie utrudniało zasypianie, a ciepła jego barwa w łazience nie pozwoli na precyzyjne wykonanie makijażu.

źródło: stegavia.com


Zobacz także: Jak urządzić klatkę schodową?

A może trochę ciepłej, trochę zimnej barwy?

Możemy także zastosować dwojaki sposób oświetlenia w niektórych
pomieszczeniach. Przykładowo łazienkę możemy ogólnie oświetlić ciepłym światłem, które ułatwi relaks podczas kąpieli, a przy lustrze zastosować chłodne punktowe oświetlenie przedstawiające naturalny kolor naszej skóry, przez co ułatwiające golenie i nakładanie makijażu. Kolejne pomieszczenie, gdzie warto połączyć dwa rodzaje barw oświetlenia stanowi kuchnia. W strefie spożywania posiłków warto zastosować ciepłą barwę światła, która sprzyja długim rozmowom, stwarza przytulny klimat i pomaga się odprężyć. Zaś w strefie przygotowywania posiłków postawmy na chłodną barwę w postaci oświetlenia punktowego, co pozwoli nam na precyzyjne i bezpieczne ich przyrządzanie.

źródło: theultralinx.com

Innowacje, innowacje….

W ofercie wielu producentów znajdziemy wiele innowacji w zakresie oświetlenie. Przykładem jest żarówka świecąca światłem zarówno ciepłym, jak i chłodnym oraz z możliwością regulowania jego ilości. Innym przykładem jest oświetlenie wytwarzające kolorowe światło. Doskonale sprawdza się w salonie, gdzie może tworzyć przytulny klimat i uatrakcyjniać w ten sposób wieczorne seanse filmowe. Wybór właściwego oświetlenia to poważna kwestia. Jego barwa nie tylko oddziałuje na, wygląd naszego mieszkań ale także nasze samopoczucie. Z tego względu warto rozsądnie podejść do decyzji o wyborze barwy oświetlenia i skorzystać z pomocy profesjonalistów.

Taką żarówkę, możesz kupić tutaj.


Życzymy Wam samych właściwych decyzji dotyczących ciepłej i zimnej barwy oświetlenia! Do dzieła!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij