Close

Mozaika do kuchni i łazienki. Jak kłaść? Rodzaje mozaik

Mozaika jest doskonałą dekoracją niemalże każdego z pomieszczeń. Występuje w wielu rozmiarach, kształtach, kolorach i fakturach. Dzięki temu możemy przebierać wśród tysięcy różnych wzorów i dopasować projekt pod własne wymagania. Nawet najbardziej wybredny klient z pewnością znajdzie coś dla siebie. Walory estetyczne, jak i funkcjonalne sprawiły, że jest to wciąż popularny motyw zdobniczy, używany w aranżacji mieszkań. Co ciekawe, była wykorzystywana już w starożytności. Zdobiła (i często zdobi nadal, gdyż najstarsza zachowana mozaika jest sprzed 5 tysięcy lat!) świątynie, jak i miejsca świeckie, a także meble. Sprawdźmy, jak znaną od wieków mozaikę, można wykorzystać we współczesnych aranżacjach kuchni i łazienki. Zainspirowani historią, zapraszamy do lektury!

1) Co to jest?

Dla dociekliwych i żądnych wiedzy była to dekoracja wykonana z drobnych ceramicznych kawałków, kamyczków lub kawałków szkła, najczęściej naścienna lub w formie obrazu. Zdobi także posadzki, blaty stołów i inne meble. Elementy najczęściej mają różne kolory i kształty oraz są przyklejone do podłoża za pomocą zaprawy wapiennej, cementowej lub żywicy. Poprzez meandry krzywizn przyszedł następnie czas na regularność, symetryczność i precyzyjność. Najdokładniejsze i drogocenne mozaiki były robione z kamieni szlachetnych o krawędzi nawet 1 mm! Do czasów współczesnych zachowały się mozaiki w Pompejach, wczesnochrześcijańskie i bizantyjskie.

2) Rodzaje mozaik

mozaika drewniana

mozaika drewniana
źródło: greencanoe.pl

Jest dobrym rozwiązaniem, jeśli chcemy stworzyć wizualnie przytulne i ciepłe pomieszczenie. Mozaiki drewniane często produkowane są z odpadów produkcji drewnianych desek z drzew, takich jak dąb lub jesion. Jeśli wolimy bardziej egzotyczne klimaty to znajdziemy na rynku mozaiki z teku, merbau i wenge. Są to również zazwyczaj gatunki bardziej odporne na wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne. Należy pamiętać, że po zamontowaniu, najczęściej powinno się pokryć drewnianą mozaikę warstwą oleju lub lakieru ochronnego. Tę czynność, dla najlepszych efektów powinniśmy powtarzać kilka razy w roku (szczególnie w kwestii oleju oraz jeśli mozaika jest narażona na stałe działanie wody).

mozaika z kamienia naturalnego

mozaika kamienna nad blatem w kuchni białej
źródło: theultralinx.com

Jest to kolejny rodzaj mozaiki powstający z naturalnych surowców. Mozaika kamienna zazwyczaj zrobiona jest z trawertynu, marmuru, kwarcytu, łupku, czy stosowanych już od starożytności otoczaków. Powyższe kamienie naturalne różni kolor, faktura oraz wzór. Według naszych preferencji możemy wybrać na przykład jasny lub ciemny trawertyn, bądź różne kolory marmuru. Wybrany kamień poddaje się obróbce, podczas której zostaje on oszlifowany i docinany pod konkretny wzór. Kamień naturalny słynie z jakości wykonania oraz wysokiej wytrzymałości.

mozaika lustrzana

lustrzane płytki do łazienki
źródło: decorfacil.com

Zastosowanie lustra w pomieszczeniu z pewnością pomoże optycznie go powiększyć. Dzięki mozaice ten efekt zadziała ze zdwojoną siłą! Lustrzana mozaika stanowi rewelacyjny element wykończenia wnętrz w stylu glamour. Możemy zastosować ją na ścianie w kuchni nad blatem, w łazience obudowując wannę lub tworząc z niej blat pod umywalką. Salon w stylu glamour również chętnie może czerpać z tej dekoracji. Często używane w tym stylu meble zrobione są bowiem właśnie z lustra. Zamieniając kosztowne, lustrzane meble na akcenty lustrzanej mozaiki na ścianie możemy spodziewać się eleganckiego i oryginalnego efektu. Co więcej, prawdopodobnie będzie on również mniej kosztochłonny.

mozaika marmurowa

płytki heksagon marmur zielony w łazience
źródło: stonefactory.se

Drogocenny marmur, jako materiał budowlany i rzeźbiarski, znany był już od starożytności. Wynika to z tego, że marmur jest stosunkowo wytrzymałą skałą, ale przede wszystkim atrakcyjną wizualnie. Powstaje z przeobrażenia wapieni oraz dolomitów, a proces ten odbywa się w temperaturze około 700 stopni Celsjusza w głębokich partiach ziemi. Co więcej, na kamień oddziałuje wysokie ciśnienie. Mozaika marmurowa to wyjątkowo ekskluzywna i efektowna alternatywa. Zazwyczaj jest dostępna w dwóch typach wykończenia, jest to: powierzchnia polerowana (mozaika marmurowa ma lustrzany połysk, a krawędzie kostek są ostre) i powierzchnia antykowana (wykończenie matowo-satynowe oraz zaoblone krawędzie kostek). Występują w najróżniejszych kształtach, takich jak: diament, sześciokąt, romb, ośmiokąt i najczęściej spotykany kwadrat oraz prostokąt. Każdy z elementów mozaiki jest niepowtarzalny, o wyjątkowej fakturze i unikalnym wzorze, przez co posiada on wielu entuzjastów. W skrócie: modna kuchnia czy łazienka to marmur.

mozaika szklana

mozaika szklana
źródło: familonia.info

Szklana mozaika jest niekoniecznie dobrym pomysłem na podłogę, ale… w innych przypadkach sprawdzi się idealnie! Odpowiednio obrobione szkło jest odporne na zarysowania, wilgoć i bardzo wysokie temperatury. Dobrym pomysłem na montaż są: ściany w kuchni – nawet w otoczeniu kuchenki i piekarnika, kabiny prysznicowe czy obudowa kominka. Mozaika szklana ma też inne zalety. Są nimi min. łatwość czyszczenia i montażu. Szklana mozaika jest wyjściem dla osób lubiących funkcjonalne, ale eleganckie rozwiązania. Sprawdzi się zarówno w stylu klasycznym, glamour, jak i nowoczesnym. Jeśli nie możemy się jednak zdecydować pomiędzy mozaiką kamienną a szklaną, możemy wtedy wybrać opcję łączoną z obydwu materiałów.

mozaika ceramiczna

mozaika ceramiczna w białej kuchni
źródło: sweetcrib.top

Jest to najbardziej popularny rodzaj mozaiki. To ona ma nam do zaoferowania najbardziej skomplikowane kształty; od arabeski, przez rybią łuskę po jodełkę. Mozaikę ceramiczną możemy także znaleźć w najróżniejszych kolorach, przez co jej dopasowanie do wnętrza będzie znacznie ułatwione.

mozaika metalowa

miedziana mozaika w kuchni nad blat
źródło: finchstudio.pl

Idealnie nada się do wnętrz industrialnych, gdyż bardzo dobrze komponuje się z materiałami takimi jak cegła, szkło czy beton. Mozaika metalowa ma gładką powierzchnię i posiada metaliczny połysk w zależności od stopnia wytarcia (postarzenia).

mozaika srebrna
źródło: estiloydeco.com

Srebrna mozaika nada się do wykończenia wnętrz w bielach, szarościach, fioletach i różach. Aby otrzymać jak najbardziej zharmonizowany efekt, ważne, aby kolory łączone ze srebrem były utrzymane w zimnej tonacji. Wykorzystanie srebrnej mozaiki w małym pomieszczeniu będzie również zabiegiem powiększającym go optycznie. Możesz to zrobić za pomocą wizualnego rozdzielenia przestrzeni. Srebrną mozaikę wykorzystaj do wyróżnienia przestrzeni prysznicowej, zabudowy wanny, brodzika lub umywalki.

złota mozaika w czarnej łazience nad wanną
źródło: instagram.com/p.roduct

Złota mozaika z kolei doskonale sprawdzi się w kuchni. Szczególnie w czarnej, beżowej, brązowej czy zielonej. Mozaika złota z kolei, powinna być w towarzystwie kolorów o ciepłej tonacji. Jeśli lubisz bardziej orientalne klimaty możesz wziąć pod uwagę także amarant, pomarańcz, turkus i czerwień.

mozaika gresowa

mozaika gresowa
mójpasaż.pl

Zastanawiasz się: mozaika czy płytki? Śmiało możesz postawić na mozaikę. Mozaika zrobiona z masy gresowej, jest odporna na ścieranie, opady atmosferyczne oraz wysokie wahania temperatury. Z tego względu stosowana jest w głównej mierze na zewnątrz budynków, umiejętnie ozdabiając tarasy, ogrody czy altanki. Jeśli nasza wizja mozaiki odbiega od tych sztampowych projektów i wymaga większej precyzji, potrzebujemy zmniejszenia gabarytów. Mozaika artystyczna gresowa to drobne elementy, które pozwolą stworzyć na ścianie lub podłodze wszelkie artystyczne wizje.

3) Bez fugi?

Mozaika bezfugowa jest swego rodzaju mitem. Większość producentów zaleca chociaż 1-2 milimetrową fugę pomiędzy sąsiadującymi elementami. Jest tak z kilku przyczyn.

  • Występuje rozszerzalność cieplna płytek.
  • W szczelinach pomiędzy płytkami zbiera się brud, który jest bardzo ciężki do usunięcia
  • Bez zastosowania fugi, przyklejone ściśle obok siebie płytki, nie pozwolą na odspojenie jednej z nich bez uszkodzenia sąsiadujących, gdy zdarzy się pęknięcie. Fuga umożliwia nam w takiej sytuacji usunięcie tylko jednej z nich, bez niszczenia znajdujących się tuż obok.
łazienka vintage z mozaiką na podłodze
źródło: cheatersutopia.com

4) Jak kłaść?

Najpierw należy przygotować podłoże pod względem czystości i usunąć wszystkie luźne elementy. Kolejnym krokiem jest zastosowanie emulsji gruntującej, która poprawi przyczepność podłoża i sprawi, że zaprawa będzie bardziej wytrzymała. Następnie należy przygotować zaprawę klejącą zgodnie z instrukcją producenta i rozpocząć klejenie mozaiki. Jak układać mozaikę? Najpierw należy zmierzyć powierzchnię i obliczyć ile będziemy ich dokładnie potrzebować, a potem odpowiednio pociąć. Ostatnim etapem jest fugowanie mozaiki.


Zobacz także: Trendy 2019 - co będzie modne we wnętrzach?

5) Mozaika do kuchni

Mozaika na ścianę między blatem a szafkami ściennymi nie jest jedyną możliwością wykorzystania mozaiki w kuchni. W kuchni mozaika może występować bowiem w wielu wariantach. Mozaika podłogowa pasuje do bardziej klasycznych aranżacji, ale nawet w skandynawskim minimalizmie odnajdzie się jako ozdobny detal na wydzielonej ścianie. Jeśli lubimy alternatywne rozwiązania, jak na przykład panele podłogowe do kuchni, to z pewnością, mozaika może wkupić się w nasze łaski nawet i w postaci płytek podłogowych. Wszelkie zaokrąglone ściany są również świetnym miejscem dla mozaiki. A co najważniejsze są łatwe do czyszczenia. Co więcej, nadaje się nawet do małych pomieszczeń. Jasna mozaika i mała kuchnia z pewnością się polubią.

mozaika w kuchni romby szare fronty złote uchwyty złota beteria kuchenna
źródło: ruemag.com

6) Mozaika do łazienki - podłogowa i ścienna

Jakie kafelki położyć w łazience? Z pewnością należy zwrócić uwagę na odpowiedni dobór ceramiki, a także jej kolorystykę. Może ona optycznie zmniejszyć pomieszczenie i zadziałać na niekorzyść wnętrza. Do małych łazienek sprawdzą się przede wszystkim te jasne i odbijające światło. Może być to beż, biel czy srebro. Jeśli cała łazienka utrzymana jest w kolorze białym, czarno biała mozaika na podłogę doda wnętrzu wytworności. Powinniśmy też stosować zasadę, by stosować mozaikę w miejscach, gdzie chcemy coś zmniejszyć.

mozaika w łazience na podłosze białe kafelki
źródło: apetycznewnetrze.pl

Mozaika łazienkowa znajdzie też zastosowanie do zaakcentowania obudowy wanny, brodzika, lustra czy umywalki. Z kolei dla tych, dla których łazienka w drewnie jest skrytym marzeniem polecamy drewnianą mozaikę na ścianę. Jednak, czy łazienka i mozaika to na pewno dobrana para? Tak, jeśli zastosujemy się do kilku zasad. Płytki podłogowe i mozaika nie muszą być problemem. Ich łączenie bowiem nie sprawia większych trudności fachowcom. Mozaika w łazience, jako że ma częsty kontakt z wodą, musi mieć jednak pewne parametry zabezpieczające. Najważniejsze z nich to, aby elementy mozaiki znajdowały się na folii lub papierze, a fuga była jak najmniej nasiąkliwa. Dodatkowo spoinowanie powinno być wykonane dokładnie i precyzyjnie tak, aby utrudnić dostanie się wilgoci.

mozaika vintage w łazience
źródło: homystyle.com

Podsumowując, mozaika znajdzie swoje miejsce w łazienkach, kuchniach, a nawet na salonach. Dzięki szerokiemu wachlarzowi rodzajów możemy ją zastosować niemalże w każdym wystroju. Do wyboru mamy styl skandynawski, glamour, shabby chic czy boho. Chętnie współpracuje z nierównymi powierzchniami i zaobleniami powierzchni, co jest jej niewątpliwą zaletą. ,,Mozaika – gdzie kupić?” pytacie. Polecamy sklepy internetowe, które odpowiedzą nawet na największe wymagania, gdyż zrobią je nawet… na zamówienie! Wykończenie wnętrza małymi kafelkami to opcja dla miłośników oryginalnych pomysłów z nawiązaniem do minionych wieków.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij