Aktualizacja: Sierpień 2024
Jakie są rodzaje płyt indukcyjnych?
Płyta indukcyjna - jak wybrać? Co należy sprawdzić w szczególności podczas wyboru płyty indukcyjnej?
Płyty indukcyjne do najmniejszych kuchni, w których niezbyt często gotujemy, mogą być wyposażone w dwa pola grzewcze. Standardowe płyty do typowego użytku domowego posiadają już co najmniej 4 pola. Warto sprawdzić także moc każdej z tych powierzchni oraz obecność funkcji Booster.
Płyty indukcyjne w znacznej większości są wykonane z tafli szkła. Powierzchnia ta jest gładka i dobrze się czyści, jednak wymaga użycia odpowiednich specyfików. Niektóre modele posiadają także metalowe ramki na krawędziach. Płyty przenośne mogą być natomiast obudowane w plastikową obudowę.
Rozmiar płyty indukcyjnej uzależniony jest od ilości jej pól grzewczych. Standardowe modele wyposażone w 4 pola mają szerokość wynoszącą ok. 60cm oraz głębokość nieco ponad 50cm. Dobrze dopasowują się do popularnych szafek kuchennych. Większe modele płyt posiadające 5 i więcej pól zajmą już większą przestrzeń i należy dopasować do nich odpowiednie meble. Najmniejsze kuchenki posiadające 2 pola grzewcze mają ok. 30cm szerokości. Dopasujemy je do niemal każdej szafki.
Im większa moc, tym mocniej i szybciej nasze dania będą gotowe. Warto zatem wybrać model płyty o wysokiej mocy – co najmniej 6500W w przypadku kuchenek o 4 polach. Przydatna okaże się także funkcja podwyższająca moc – Booster.
Sterowanie płytami indukcyjnymi odbywa się niemal zawsze za pomocą przycisków lub panelu dotykowego. Często w pobliżu panelu sterowania znajduje się wyświetlacz wskazujący np. wartość temperatury czy czas działania. Miłym dodatkiem jest możliwość płynnej regulacji mocy – to szybkie i bezproblemowe rozwiązanie.
Prąd podawany na cewki znajdujące się w płytach indukcyjnych zmienia swój kierunek z częstotliwością ok 24kHz. Jest to w teorii niesłyszalne dla ludzkiego ucha, które słyszy dźwięki o częstotliwości do 20kHz. W praktyce zdarzają się jednak modele płyt, które „piszczą”. Zjawisko to może występować tylko na niektórych polach lub przy określonych parametrach pracy. Niemal na pewno piszczenie nie oznacza awarii – to specyfika działania niektórych urządzeń elektrycznych.
Jaką płytę indukcyjną wybrać? Ranking najlepszych płyt indukcyjnych
Płyta indukcyjna BOSCH PIE631FB1E
Na najniższym stopniu podium umieszczamy reprezentanta marki Bosch, który poza najważniejszymi funkcjami, takimi jak minutnik czy Power Boost dla szybszego podgrzewania, oferuje również nowocześniejszy design. Szkło na krawędzi dolnej, tuż przy dotykowym panelu jest szlifowane, co daje intrygujący efekt wizualny płyty.
2Sam panel sensoryczny różni się tym, że aby ustawić wysoką temperaturę nie używamy funkcji „+”, ale od razu decydujemy jaki stopień grzania (w skali 1-9) wybieramy. Nieco bardziej rozbudowany w porównaniu do wcześniejszych modeli jest system wykrywania powierzchni grzania.
Pola indukcyjne zarysowane są jedynie orientacyjnie, natomiast to płyta wykrywa, gdzie stawiamy garnek i tam przekazuje energię. Brak ograniczeń sprawdzi się zwłaszcza przy gotowaniu w naprawdę dużych naczyniach lub np. prostokątnych czy owalnych brytfannach, zajmujących więcej miejsca niż obrysowany na płycie okrąg. Oprócz tego znajdziemy tu także znane opcje zatrzymania pracy oraz jej wznowienia na poprzednich ustawieniach.
Moc przyłączeniowa tej płyty wynosi aż 7400W. Pojedyncze pola grzewcze mogą wygenerować od 1400 w przypadku najmniejszego do 2200W dla największego. Przydatnym elementem jest wskaźnik zużycia energii oraz regulacja mocy w aż 17 stopniach. To dobra płyta, która zmieści się niemal w każdej kuchni – jej wymiary to 59 x 52cm.
Płyta indukcyjna Esperanza dwupalnikowa ST. MARIA
Ta kuchenka indukcyjna marki Esperanza to idealny produkt do zabrania w podróż. Dwa palniki o mocy 2000W każdy pozwolą szybko przygotować dania. Wymiary urządzenia to 60 x 36 x 6,5cm. Bez większego trudu zapakujemy tę kuchenkę do walizki. Powierzchnie grzewcze zostały zakryte polerowanym szkłem kryształowym o wymiarach 28 x 28cm każda. Średnica podstawy garnka zawiera się w zakresie 12-20cm. Urządzenie zostało wyposażone w czujnik obecności naczynia, co pomaga zaoszczędzić energię. Po zabraniu patelni czy garnka z kuchenki, pola grzewcze wyłączają się. Sterowanie odbywa się za pomocą fizycznych przycisków umieszczonych pod każdym polem grzewczym. Do wyboru jest 8 poziomów temperatury od 80 do 270 st. C. oraz 8 poziomów mocy od 200 do 2000W.
Płyta indukcyjna AMICA PI6540TU Booster ProBaby
Płyta indukcyjna Amica PI6540TU posiada szereg funkcji i zabezpieczeń, które ułatwią jej używanie w środowisku domowym. Istotną cechą jest system ProBaby, który zabezpiecza przed przypadkowym uruchomieniem urządzenia np. przez dzieci. Sterowanie odbywa się poprzez panel sensoryczny umożliwiający płynną regulację mocy. Funkcja podtrzymywania ciepła pozwala natomiast podtrzymać na wybranym polu temperaturę w taki sposób, aby wnętrze naczynia było nagrzane do ok. 65 stopni. Minutnik może odliczyć czas do 99 minut, a funkcja Booster zwiększy moc, aby szybciej przygotować danie.
Płyta indukcyjna Electrolux EHH6240ISK
Ta płyta indukcyjna Electrolux posiada pola grzewcze o zróżnicowanej wielkości. Najmniejsze ma średnicę 145mm i moc 1200W, a największe mierzy 210mm średnicy i posiada moc aż 2800W. System rozpoznawania naczyń oszczędza zużycie energii w przypadku zabrania dania z płyty. Zabezpieczenie przed dziećmi chroni natomiast przed przypadkowym uruchomieniem urządzenia. Sterowanie dotykowe zapewnia szybką zmianę ustawień, a także ułatwia czyszczenie płyty indukcyjnej. Nie mamy w niej zakamarków, które byłyby wokół przycisków czy pokręteł.
Płyta indukcyjna CANDY CDI 30 - 2 POLA DOMINO
Niewielka płyta indukcyjna Candy z dwoma polami grzewczymi to doskonały wybór do najmniejszych kuchni lub aneksów kuchennych. Jej wymiary to 29 x 52cm, a więc zajmie jedynie minimalną powierzchnię blatu kuchennego. Płyta indukcyjna posiada wyświetlacz elektroniczny i przyciski dotykowe, które szybko umożliwią wybranie jednego z 9 poziomów mocy. Mniejsze pole jest w stanie dostarczyć 1500W mocy, a większy – 2000W. Przydatną funkcją jest programator czasowy dla każdego pola oraz rozpoznawanie wielkości garnka. Uruchamiana jest zatem jedynie taka powierzchnia pola grzewczego, jaka będzie użyta.
Płyta indukcyjna BEKO HI164400ATB 230/400V - 7,2kW
Płyta indukcyjna Beko o szerokości 60cm to dobry wybór do znacznej większości kuchni. Cechuje się prostym i intuicyjnym sterowaniem dotykowym. Panel sterujący został umieszczony z przodu urządzenia. Znalazł się na nim także wyświetlacz cyfrowy oraz timer. Płyta indukcyjna została wyposażona w zabezpieczenie przed przegrzaniem, zalaniem oraz przypadkowym uruchomieniem. Szybkie nagrzewanie Booster przyspiesza gotowanie. Płyta może łącznie pobrać aż 7200W mocy. Szeroko rozstawione pola grzewcze ułatwiają ustawianie naczyń na powierzchni płyty.
Płyta indukcyjna BOSCH PVS651FC5E Booster - 4 pola
Płyty indukcyjne Bosch wyróżniają się nowoczesną i elegancką estetyką. Brak na nich okrągłych granicz pól grzewczych. Są za to linie proste i kąty. Wyjątkowym wykończeniem są szlifowane krawędzie tafli szkła z przodu oraz po bokach urządzenia. Ta płyta o szerokości 59cm posiada aż 17 poziomów mocy oraz tryb szybkiego nagrzewania. Łączna moc wynosi 6900W. Oczywiście znajdziemy tu dopasowywanie powierzchni grzewczej do wielkości naczynia oraz zabezpieczenia przeciw przegrzaniu i przypadkowemu włączeniu.
Płyta indukcyjna Whirlpool ACM 816 BA
Elastyczne gotowanie, czyli możliwość dostosowania gotowania do różnokształtnych garnków to także zaleta płyty Whirlpool. Co więcej, w tym przypadku możemy na dużym, łączonym polu ustawić nawet kilka naczyń, a płyta automatycznie dostosuje poziom mocy do każdego z nich.
Amerykański producent zapewnia, że powierzając gotowanie automatowi nie musimy obawiać się, że coś się przypali lub wykipi. Takie rozwiązanie może bardzo pomóc w dużych, domowych imprezach albo rodzinnych uroczystościach, gdzie gotujemy dużo, a w międzyczasie spędzamy czas z gośćmi. Standardem jest już minutnik oraz zabezpieczenie w postaci blokady panelu dotykowego, którego dziecko nie uruchomi ani nie zmieni ustawień.
Poziom ciepła regulujemy przy pomocy dotykowej skali. Przesuwamy palcem do momentu, gdy temperatura będzie odpowiednia. Whirlpool chwali się również precyzją działania. Tylko 10% ciepła kierowanego na naczynie może przedostać się poza nie, co stawia ten model w czołówce naszego rankingu.
Płyta indukcyjna Samsung NZ84J9770EK
Zwycięzca mógł być tylko jeden, ponieważ trudno wśród konkurencji znaleźć sprzęt, który do tego stopnia łączyłby funkcjonalność z efektowną stylistyką. Samsung z serii Chef Collection to najwyższa półka płyt indukcyjnych.
Nie musimy martwić się wydzielonymi polami, ponieważ mamy do dyspozycji dużą, otwartą powierzchnię, pozwalającą na gotowanie wielu potraw jednocześnie. Bezpieczeństwo zapewniają blokady przed dziećmi, a przed przypaleniem chroni funkcja podgrzewania oraz natychmiastowa pauza.
Samsunga wyróżnia sposób regulacji temperatury, który działa aż w 15-stopniowej skali. Oprócz popularnego panelu dotykowego mamy od dyspozycji magnetyczne pokrętło. Żaden inny sprzęt nie posiada podobnego rozwiązania. Pokrętło możemy zdjąć w każdej chwili i przyczepić je do płyty w dowolnym miejscu. To niebywale wygodne rozwiązanie.
Na koniec wisienka na torcie, czyli design. Samsung zamiast tradycyjnej zmiany koloru pola na czerwony proponuje Virtual Flame, czyli podświetlenie, którego odbicie na garnku przypomina niebieski płomień z kuchenki gazowej. Im wyższy poziom grzania, tym płomień staje się większy. Trzeba przyznać, że jest to bardzo efektowny sposób. Jak zresztą cała płyta.
Co to jest płyta indukcyjna i czym różni się od standardowej płyty elektrycznej?
Płyty indukcyjne to nowoczesne urządzenia używane do gotowania dań. Podgrzewają potrawy w naczyniach ustawionych na powierzchni płyty. W ich działaniu wykorzystywane jest działanie indukcji elektromagnetycznej. Pod szklaną taflą płyty znajdują się cewki, które wytwarzają szybko zmieniający się strumień pola magnetycznego. Ustawione nad cewkami naczynia reagują na to zjawisko, nagrzewając się.
Płyta elektryczna, zwana także ceramiczną, pod szklaną taflą posiada natomiast elektryczne grzałki, które wytwarzają ciepło. Nie musimy zatem posiadać specjalnych naczyń, które zareagują na indukcję elektromagnetyczną. Płyty elektryczne są jednak mniej energooszczędne oraz wolniej się nagrzewają.
Jaką płytę indukcyjną kupić do domu lub mieszkania? Jaka sprawdzi się najlepiej?
W sprzedaży znajdziemy setki modeli płyt indukcyjnych przeznaczonych do użytku domowego. Niemal wszystkie wyposażone są w 4 pola grzewcze oraz dobrze wpasują się do blatu na szafce o szerokości 60cm. To dobry wybór do typowego użytku domowego. Ich wydajność w pełni wystarcza do przygotowania kilku dań dla całej rodziny. Bardziej zaawansowane modele wyposażone są w większą ilość palników, a także palniki mieszane. Zwykle jednak ich możliwości nie będą wykorzystane przez typowego użytkownika.
Gdzie umieścić płytę indukcyjną w kuchni - porady aranżacyjne
Płyta indukcyjna w kuchni powinna znaleźć się w dobrze przemyślanym miejscu. Z pewnością wybór ten uzależniony jest od możliwości doprowadzenia zasilania. Dobrze jednak umieścić płytę w taki sposób, aby szybko i łatwo przygotowywać z jej pomocą potrawy. Dania powinniśmy móc szybko przenosić pomiędzy powierzchnią płyty a misą zlewu. Czasem w trakcie gotowania będziemy potrzebowali np. odlać pewną ilość wody z garnka. Dobrze, aby w pobliżu znalazła się także lodówka. Ciężkie garnki i inne naczynia z pewnością wiele razy będą wyjmowane z chłodziarki i kierowane w stronę płyty lub piekarnika.
Jakie są podstawowe funkcje płyty indukcyjnej - nowe technologie w płytach indukcyjnych
Booster – funkcja ta znacznie podwyższa moc cewki na początku jej działania. Pozwala to szybko rozgrzać danie do pożądanej temperatury. Niezwykle przydatne np. przy gotowaniu wody.
Timer – możliwość zaprogramowania czasu pracy ustalonego pola. Dobre kuchenki pozwalają na zaplanowania działania nawet na czas 24h.
Wykrywanie obecności i wielkości naczynia – posiada to każda płyta indukcyjna. Urządzenie działa wyłącznie na takiej powierzchni, na który jest odbiornik energii – w tym przypadku np. garnek. Zabranie naczynia skutkuje przejściem pola grzewczego w tryb czuwania.
Zdalne sterowanie – nowoczesne płyty indukcyjne posiadają możliwość sterowania za pomocą aplikacji mobilnej na smartfonie połączonym np. przez Wi-Fi.
Wskaźnik ciepła resztkowego – oznaczenie powierzchni nagrzanej od rozgrzanego garnka czy patelni.
Blokada przed niepożądanym uruchomieniem – uruchomienie płyty wymaga naciśnięcia odpowiedniej kombinacji przycisków.
AutoBridge – Jeżeli płyta wykryje obecność dużego naczynia zajmującego powierzchnię dwóch cewek, ich sterowanie zostaje łączone i ustawiane według jednego panelu kontrolnego.
Automatyczne programy – zaprogramowane ustawienia temperatury oraz czasu pracy przypisane do konkretnych potraw.
Wady i zalety płyt indukcyjnych
Co lepsze płyta indukcyjna czy gazowa lub elektryczna? Przewaga indukcji
Płyty indukcyjne są urządzeniami nowszymi niż modele gazowe czy elektryczne – ceramiczne. Indukcja jest bardziej zaawansowana technologicznie, przez co jest nieco droższa. Rozwiązanie to ma jednak kilka cech, dzięki którym zyskuje przewagę nad konkurencyjnymi produktami. Płyty indukcyjne są najbardziej energooszczędne. Nie występuje w ich przypadku strata energii cieplnej na granicy płyta-naczynie, gdyż energia w postaci ciepła powstaje dopiero w samym naczyniu. Ryzyko poparzenia jest mocno zminimalizowane, gdyż kuchenka nie rozgrzeje się, będą włączona bez naczyń. Popularny w płytach indukcyjnych tryb Booster pozwala natomiast błyskawicznie podgrzać dania lub zagotować wodę – kilkakrotnie szybciej niż w przypadku kuchenek gazowych oraz ceramicznych bez funkcji szybkiego startu.
W jaki sposób czyścić płytę indukcyjną?
Czyszczenie płyty indukcyjnej nie jest wcale trudne. Gładka szklana powierzchnia nie ma wnęk i zakamarków, w których mógłby osadzać się brud. Sprzyja to szybkiemu i skutecznemu jej myciu. Dobrze jest jednak wyposażyć się w specjalistyczne do tego środki. W sklepach znajdziemy różne preparaty stworzone z myślą o czyszczeniu powierzchni ceramicznych i szklanych. Specyfik taki aplikujemy na gąbkę lub szmatkę i rozprowadzamy po powierzchni płyty. Po tej czynności polerujemy taflę szkła suchą szmatką.
TE PRODUKTY NIE SĄ JUŻ DOSTĘPNE:
Płyta indukcyjna Amica PI6512TU
Nasze zestawienie rozpoczynamy od rodzimej Amiki. Na czterech polach indukcyjnych zmieścimy nawet bardzo duże garnki, a jeśli nie wykorzystamy całości pola, nie stracimy energii potrzebnej do jego ogrzania, ponieważ płyta rozpoznaje zarówno obecność garnka, jak i jego rozmiar.
Amica posiada podstawowe funkcje takie jak minutnik, czy będące na chwilę obecną standardem pole Booster, znacznie przyspieszające np. zagotowanie wody. Z kolei aby jedynie odgrzać potrawę, uruchomimy opcję podgrzewania, wtedy ciepło przekazywane przez pole nie przekroczy 65oC. System ProBaby ochroni płytę przed ciekawskimi dziećmi, aby przypadkowo nie włączyły grzania. Po pracy o cieple resztkowym poinformuje nas funkcja HeatControl, która wskazuje gdzie temperatura nadal przekracza 60oC.
Amica jest optymalnym rozwiązaniem w przypadku, kiedy chcemy mieć pod ręką wszystkie najważniejsze funkcje, ale nie chcemy zanadto inwestować w nowy sprzęt. Jest uniwersalna i sprawdza się zarówno w kawalerce, jak i w dużej rodzinie.
Płyta indukcyjna Electrolux EHH16340FK
Płyta od szwedzkiego producenta to świetny przykład tego, jak stworzyć solidny produkt w atrakcyjnej cenie. Electrolux to produkt budżetowy którego cena zamyka się w 1000 złotych, tymczasem jego wyposażenie spełnia oczekiwania większości użytkowników. Posiada standardowe cztery pola indukcyjne, wyraźnie zarysowane na szkle. Sterowane są przy pomocy intuicyjnego panelu dotykowego, tam też ustawiamy minutnik.
Wśród dodatkowych funkcji znajdziemy blokadę rodzicielską, która uchroni przed przypadkowym włączeniem płyty lub zwiększeniem intensywności grzania. A gdy ktoś zadzwoni do drzwi, a my musimy na chwilę przerwać gotowanie możemy skorzystać z opcji „Stop+GO”, która polega na tymczasowym wyłączeniu płyty z jednoczesnym zachowaniem wcześniejszych ustawień. Gdy odbierzemy już od kuriera paczkę lub pożyczymy sąsiadce cukier, możemy powrócić do gotowania na tych samych parametrach.
Jeśli wyjątkowo nam się spieszy, skorzystamy z pola Booster. Kolejna opcja, która przydaje się na co dzień to możliwość automatycznego podgrzewania, która zapobiegnie wykipieniu odgrzewanej zupy czy mleka.
Podsumowując, wybrane przez nas modele to najlepsze opcje na każdą kieszeń. Electrolux i Amica to bardzo solidne rozwiązania budżetowe, natomiast Bosch oraz Whirlpool prezentują trochę więcej rozwiązań, przydatnych zwłaszcza w gotowaniu dla całej rodziny, gdzie nierzadko pracują wszystkie pola indukcyjne. Nasz zwycięzca, Samsung NZ84J9770EK to z kolei najwyższa półka zarówno pod względem jakości, wyposażenia, jak i cenowym. Każdy z tych sprzętów sprawdzi się w kuchni, natomiast od was zależy, który ostatecznie zagości w waszym domu.
NIEZALEŻNY RANKING PRALEK: BEKO VS SAMSUNG. SPRAWDŹ!
płyta indukcyjna to dla mnie obowiązek. nigdy nie wróciłabym do gazowych