Na czym ugotować zupę? 5 Najlepszych płyt indukcyjnych

Płyta indukcyjna nie ma być tylko wypełnieniem dziury w blacie. Na wybór tej optymalnej składa się kilka czynników: styl, funkcje, bezpieczeństwo użytkowania oraz oczywiście cena. Który z dostępnych modeli to najlepsze rozwiązanie dla twojej kuchni?

Aby ułatwić podjęcie decyzji stworzyliśmy ranking pięciu topowych płyt indukcyjnych wiodących marek. Jakie są ich zalety i możliwości? Sprawdzamy każdą z nich pod kątem najważniejszych cech dobrej płyty indukcyjnej oraz stylistyki wyróżniającej je na tle konkurencji.

5. Amica PI6512TU

Nasze zestawienie rozpoczynamy od rodzimej Amiki. Na czterech polach indukcyjnych zmieścimy nawet bardzo duże garnki, a jeśli nie wykorzystamy całości pola, nie stracimy energii potrzebnej do jego ogrzania, ponieważ płyta rozpoznaje zarówno obecność garnka, jak i jego rozmiar. Amica posiada podstawowe funkcje takie jak minutnik, czy będące na chwilę obecną standardem pole Booster, znacznie przyspieszające np. zagotowanie wody. Z kolei aby jedynie odgrzać potrawę, uruchomimy opcję podgrzewania, wtedy ciepło przekazywane przez pole nie przekroczy 65oC. System ProBaby ochroni płytę przed ciekawskimi dziećmi, aby przypadkowo nie włączyły grzania. Po pracy o cieple resztkowym poinformuje nas funkcja HeatControl, która wskazuje gdzie temperatura nadal przekracza 60oC.

Amica jest optymalnym rozwiązaniem w przypadku, kiedy chcemy mieć pod ręką wszystkie najważniejsze funkcje, ale nie chcemy zanadto inwestować w nowy sprzęt. Jest uniwersalna i sprawdza się zarówno w kawalerce, jak i w dużej rodzinie.

4. Electrolux EHH16340FK

Płyta od szwedzkiego producenta to świetny przykład tego, jak stworzyć solidny produkt w atrakcyjnej cenie. Electrolux to produkt budżetowy, tymczasem jego wyposażenie spełnia oczekiwania większości użytkowników. Posiada standardowe cztery pola indukcyjne, wyraźnie zarysowane na szkle. Sterowane są przy pomocy intuicyjnego panelu dotykowego, tam też ustawiamy minutnik. Wśród dodatkowych funkcji znajdziemy blokadę rodzicielską, która uchroni przed przypadkowym włączeniem płyty lub zwiększeniem intensywności grzania. A gdy ktoś zadzwoni do drzwi, a my musimy na chwilę przerwać gotowanie możemy skorzystać z opcji „Stop+GO”, która polega na tymczasowym wyłączeniu płyty z jednoczesnym zachowaniem wcześniejszych ustawień. Gdy odbierzemy już od kuriera paczkę lub pożyczymy sąsiadce cukier, możemy powrócić do gotowania na tych samych parametrach. Jeśli wyjątkowo nam się spieszy, skorzystamy z pola Booster. Kolejna opcja, która przydaje się na co dzień to możliwość automatycznego podgrzewania, która zapobiegnie wykipieniu odgrzewanej zupy czy mleka.

3. BOSCH PIE631FB1E

Na najniższym stopniu podium umieszczamy reprezentanta marki Bosch, który poza najważniejszymi funkcjami, takimi jak minutnik czy Power Boost dla szybszego podgrzewania, oferuje również nowocześniejszy design. Szkło na krawędzi dolnej, tuż przy dotykowym panelu jest szlifowane, co daje intrygujący efekt wizualny płyty. Sam panel sensoryczny różni się tym, że aby ustawić wysoką temperaturę nie używamy funkcji „+”, ale od razu decydujemy jaki stopień grzania (w skali 1-9) wybieramy. Nieco bardziej rozbudowany w porównaniu do wcześniejszych modeli jest system wykrywania powierzchni grzania.

Pola indukcyjne zarysowane są jedynie orientacyjnie, natomiast to płyta wykrywa, gdzie stawiamy garnek i tam przekazuje energię. Brak ograniczeń sprawdzi się zwłaszcza przy gotowaniu w naprawdę dużych naczyniach lub np. prostokątnych czy owalnych brytfannach, zajmujących więcej miejsca niż obrysowany na płycie okrąg. Oprócz tego znajdziemy tu także znane opcje zatrzymania pracy oraz jej wznowienia na poprzednich ustawieniach.

2. Whirlpool ACM 816 BA

Elastyczne gotowanie, czyli możliwość dostosowania gotowania do różnokształtnych garnków to także zaleta płyty Whirlpool. Co więcej, w tym przypadku możemy na dużym, łączonym polu ustawić nawet kilka naczyń, a płyta automatycznie dostosuje poziom mocy do każdego z nich. Amerykański producent zapewnia, że powierzając gotowanie automatowi nie musimy obawiać się, że coś się przypali lub wykipi. Takie rozwiązanie może bardzo pomóc w dużych, domowych imprezach albo rodzinnych uroczystościach, gdzie gotujemy dużo, a w międzyczasie spędzamy czas z gośćmi. Standardem jest już minutnik oraz zabezpieczenie w postaci blokady panelu dotykowego, którego dziecko nie uruchomi ani nie zmieni ustawień.

Poziom ciepła regulujemy przy pomocy dotykowej skali. Przesuwamy palcem do momentu, gdy temperatura będzie odpowiedna. Whirlpool chwali się również precyzją działania. Tylko 10% ciepła kierowanego na naczynie może przedostać się poza nie, co stawia ten model w czołówce naszego rankingu.

1. Samsung NZ84J9770EK

 

Zwycięzca mógł być tylko jeden, ponieważ trudno wśród konkurencji znaleźć sprzęt, który do tego stopnia łączyłby funkcjonalność z efektowną stylistyką. Samsung z serii Chef Collection to najwyższa półka płyt indukcyjnych. Nie musimy martwić się wydzielonymi polami, ponieważ mamy do dyspozycji dużą, otwartą powierzchnię, pozwalającą na gotowanie wielu potraw jednocześnie. Bezpieczeństwo zapewniają blokady przed dziećmi, a przed przypaleniem chroni funkcja podgrzewania oraz natychmiastowa pauza.

 

Samsunga wyróżnia sposób regulacji temperatury, który działa aż w 15-stopniowej skali. Oprócz popularnego panelu dotykowego mamy od dyspozycji magnetyczne pokrętło. Żaden inny sprzęt nie posiada podobnego rozwiązania. Pokrętło możemy zdjąć w każdej chwili i przyczepić je do płyty w dowolnym miejscu. To niebywale wygodne rozwiązanie. Na koniec wisienka na torcie, czyli desing. Samsung zamiast tradycyjnej zmiany koloru pola na czerwony proponuje Virtual Flame, czyli podświetlenie, którego odbicie na garnku przypomina niebieski płomień z kuchenki gazowej. Im wyższy poziom grzania, tym płomień staje się większy. Trzeba przyznać, że jest to bardzo efektowny sposób. Jak zresztą cała płyta.

 

 

Podsumowując, wybrane przez nas modele to najlepsze opcje na każdą kieszeń. Electrolux i Amica to bardzo solidne rozwiązania budżetowe, natomiast Bosch oraz Whirlpool prezentują trochę więcej rozwiązań, przydatnych zwłaszcza w gotowaniu dla całej rodziny, gdzie nierzadko pracują wszystkie pola indukcyjne. Nasz zwycięzca, Samsung NZ84J9770EK to z kolei najwyższa półka zarówno pod względem jakości, wyposażenia, jak i cenowym. Każdy z tych sprzętów sprawdzi się w kuchni, natomiast od was zależy, który ostatecznie zagości w waszym domu.

Related Articles

Funkcjonalna i stylowa… Trendy kuchenne 2019

Kuchnia to serce domu, w którym spotyka się cała rodzina. Spędzasz w niej nie tylko poranki podczas przygotowywania wspólnych śniadań,...
Read more

Jaki czajnik wybrać? Top 5 czajników konsumentów

Nasze podstawowe oczekiwania wobec czajnika elektrycznego są proste – ma zagotować wodę. Jednak gdy stajemy przed wyborem podczas dokonywania zakupu,...
Read more

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

@furnihaus
X