Close

Jaki ekspres do kawy wybrać?

Nic tak nie pobudza z rana jak zapach i smak pysznej kawy. Do tego warto wybrać dobry ekspres, który z pewnością posłuży na lata. Dobrze przygotowana kawa nie musi kojarzyć się wyłącznie z drogim sprzętem, w biurach, czy kawiarniach. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się m.in.: dlaczego warto kupić ekspres kolbowy, jak on działa, na co zwrócić uwagę przy zakupie, jak go używać oraz jakie akcesoria warto dokupić. 

Ekspres kolbowy do domu – dlaczego warto?

Ekspres do kawy kolbowy jest świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą szybko uzyskać aromatyczną kawę w domu. Idealnie sprawdzi się na jesienne i zimowe wieczory. Sam ekspres można łatwo kontrolować w każdym etapie parzenia kawy. Ułatwi to znacznie ustawienie oczekiwanego smaku i wyglądu napoju. Nie ma nawet porównania w stosunku do kawy przyrządzonej przez taki ekspres z  wersjami kawy rozpuszczalnej, czy też parzonej prosto w kubku.


Jak działa ekspres ciśnieniowy kolbowy?

Ekspresy ciśnieniowy przepuszczają gorącą wodę pod ciśnieniem przez umieszczone w kolbie zmielone ziarna kawy. To specyficzny rodzaj parzenia kawy, który nazywa się ekstrakcją. Jest to wydobycie z ziaren kawy tych najlepszych elementów, które odpowiadają za walory smakowe oraz aromat. Podstawowym rodzajem kawy jest espresso. Jest to pełen esencji napój, który może służyć jako baza do przygotowania innego rodzaju kaw. Dzięki stosowaniu kolbowego ekspresu do kawy można uzyskać aromatyczną bazę, która wydobywa się z ziaren kawy i jest niezwykle wyrazistym ekstraktem.

Szeroką gamę ekspresów ciśnieniowych kolbowych można znaleźć na stronie: https://www.neonet.pl/ekspresy-do-kawy/kolbowe.html.

Na co zwrócić uwagę wybierając ekspres do kawy kolbowy?

Decydując się na zakup ekspresu kolbowego warto przede wszystkim skupić się na ciśnieniu wody. To standardowe wynosi 9 bar. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie najlepszej jakości espresso. W sklepach można znaleźć jednak modele, które mają moc nawet 15 bar. 

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę to pompa. Powinien w nią być wyposażony praktycznie każdy ekspres. Pytanie, czy powinien on być rotacyjny czy wibracyjny? Główna różnica polega na charakterystycznym szumie, który wydaje ekspres. Zdecydowanie cichszym rozwiązaniem jest pompa rotacyjna.

Następnie warto zwrócić uwagę na regulację temperatury. Ekspresy do kawy kolbowy, jest wyposażony w elektroniczny regulator temperatury wody. Dla fanów kawy ze spienionym mlekiem warto zwrócić uwagę, czy sprzęt posiada dyszę do spieniania mleka.

Wybierając ekspres warto zwrócić również uwagę na bojler lub termoblok. Te dwa rozwiązania różnią się od siebie sposobem nagrzewania. Termoblok umożliwia szybkie nagrzewanie, jednak bojler pozwala na  jednorazowe większe napełnienie wodą, co za tym idzie większą liczbą kaw, które można zrobić jednocześnie. 

Jak używać ekspresu kolbowego?

Sam proces używania ekspresy kolbowego do kawy składa się z kilku etapów. Całość rozpoczyna zmielenie ziarna kawy, które jest ubijane w kolbie, aby kolejno zaparzyć z niego aromatyczne espresso. Jeżeli chce się uzyskać kawę z mlekiem, kolejnym etapem jest spienienie mleka. Do ekspresu kolbowego może być oczywiście używana wcześniej zmielona, gotowa kawa. Warto jednak pamiętać, że zdecydowanie lepszy napar uzyska się ze zmielonych zaraz przed podaniem ziaren. Podczas podawania kawy należy pamiętać , aby nie upychać zmielonych ziarenek w kolbie „na siłę”. Przygotowywana kawa nie powinna być przesadnio zbita. Przygotowaną kawę należy kolejno ubić temperem. Powierzchnia powinna być płaska, aby spokojnie pozwolić na równomierny przepływ wody pod ciśnieniem.

Co dokupić do ekspresu kolbowego do domu?

Decydując się na ekspres, warto pomyśleć również o akcesoriach, które mogą ułatwić używanie urządzenia. Pierwszym z nich jest młynek do kawy, ponieważ w większości przypadków nie ma go w pakiecie. 

W większości przypadków ekspres jest urządzeniem kompaktowym, a nie wielofunkcyjną maszyną. Należy jednak pamiętać, który z nich wybrać. Pierwszą z możliwości młynek żarnowy. Dzięki niemu można uzyskać odpowiedni stopień zmielenia ziaren. Kolejną z możliwości jest młynek udarowy. Posiada on specjalne ostrza, może być to powodem powstawania kawowego pyłu. Dla mniej wymagających ciekawym rozwiązaniem może być kawa w saszetkach. Należy wtedy wybrać model z sitkiem. W saszetkach można znaleźć już idealnie zmieloną mieszankę kawy. Dzięki temu można sprawne przygotować ulubiony napar. Kolejnym urządzeniem, który posłuży pielęgnacji urządzenia, to odkamieniacz lub dedykowane granulki, które zapobiegają odkładaniu się kamienia.

Warto również wyposażyć się w odbijak do fusów. Celem jest łatwe i szybkie opróżnienie kolby. Ciekawym rozwiązaniem jest także nabycie szczelnego pojemnika do przechowywania kawy, jak również na zestaw szklanek, który umili przygotowanie konkretnych wariantów kawy.

Podsumowując, ekspres kolbowy to gwarancja niepowtarzalnego aromatu i doskonałego smaku kawy. Dzięki temu z pewnością lepiej rozpoczniemy dzień. 

Jaką kawę najczęściej wybieracie w swoich domach? Czy macie w planach zakup profesjonalnego ekspresu? 

Materiał partnera.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij