Close

Mała kuchnia w bloku: 9 najlepszych pomysłów. Poradnik 2019

Mała kuchnia w bloku: 9 najlepszych pomysłów. Poradnik 2019

Kuchnia to centrum domu i pomieszczenie, w którym spędzasz wiele czasu. Fajnie jest przygotowywać posiłki w stylowym i funkcjonalnym wnętrzu. Jednak urządzenie małej kuchni w bloku to nie lada wyzwanie. Podpowiadamy, jak przejść przez ten proces krok po kroku. Przemyślne urządzenie to podstawa. Jakie aranżacje kuchni są modne? Na co zwrócić uwagę? Jakie triki zastosować, aby optycznie powiększyć dostępną powierzchnię? O tym wszystkim przeczytacie w poniższym tekście. No to zaczynamy!

Mała kuchnia: salon z aneksem – za i przeciw

W małym mieszkaniu w bloku otwarcie kuchni na salon to bardzo dobre rozwiązanie. Tworząc salon z aneksem zyskasz większą i bardziej funkcjonalną przestrzeń. Najłatwiej osiągnąć takie połączenie poprzez całościowe albo chociaż częściowe wyburzenie ściany łączącej te dwa pomieszczenia. W miejscu, w którym była ściana teraz warto postawić nieduży, rozkładany stół albo zbudować wyspę kuchenną. Z jednej strony powinna być ona wyposażona w szafki kuchenne i półki do przechowywania, a z drugiej w blat kuchenny. W takim zestawie oryginalnie wyglądają krzesła barowe (hokery).

stylowy salon z aneksem kuchennym żółta sofa
salon z aneksem kuchennym szare ściany

Mała kuchnia: pod skosem – jak rozplanować

Często kuchnia w bloku znajduje się pod skosem. Jej aranżacja jest jeszcze trudniejszym wyzwaniem. Najważniejsze to jak najlepsze wykorzystanie wysokości ściany skośnej.

nowoczesna kuchnia białe fronty drewniane blaty

Najlepszym sposobem na optymalne urządzenie tej powierzchni są meble kuchenne na wymiar. Oczywiście jest to trochę bardziej kosztowne rozwiązanie. Jednak na rynku funkcjonuje także inne sposoby pozwalające wykorzystać dostępną przestrzeń w małej, skośnej kuchni, np. zabudowanie szafkami i otwartymi półkami.

Mała kuchnia: Zabudowa – mądre rozwiązania

W niewielkiej kuchni w bloku najważniejsze jest wykorzystanie każdego centymetra powierzchni. Przede wszystkim zastanów się, jakie masz potrzeby w zakresie przechowywania. Czy potrzebujesz pojemnych szafek zarówno górnych, jak i dolnych? A może wystarczającym dla Ciebie rozwiązaniem są same szafki dolne i niewielka, jedna albo dwie górne? Może w ogóle zrezygnujesz z górnej zabudowy, co doda pomieszczeniu przestronności? Pamiętaj, że musisz także wygospodarować miejsce na lodówkę i kuchenkę, najlepiej razem z piekarnikiem. Dobrym pomysłem jest również oddzielna płyta grzewcza.

Obecnie bardzo modne są kuchnie z szafkami zabudowanymi na całą ścianę. W małej kuchni dobrą koncepcją są jednolite fronty, bez mocno zaznaczonych uchwytów, co optycznie powiększy pomieszczenie. Warto także zastanowić się nad frontami ze zmatowanego szkła albo półprzezroczystego tworzywa sztucznego.

kuchnia na wysoki połysk fronty na wysoki połysk

W małej kuchni sprawdzi się także zabudowa cargo o nietypowych frontach. Przykładowo wąskie i wysokie półki znajdujące się prostopadle do linii zabudowy, narożne oraz niskie i szerokie przy posadzce. Pamiętaj, że maksymalne zagospodarowanie pomieszczenia wymaga także zastosowania szafki pod zlewem. Możesz w niej umieścić kosz na śmieci. W małej kuchni warto zastosować zlewozmywak jednokomorowy.
W takim pomieszczeniu trzeba zastanowić się nad rezygnacją z drzwiczek skrzydłowych, a zastosowanie rolet, żaluzji albo osłon przesuwnych. Coraz bardziej popularne są niskie szafki z przeszklonymi osłonami, podświetlane od wewnątrz.

kuchnia z ciemnymi frontami szafki wysuwane w kuchni

Mała kuchnia: Kolorystyka – jakich kolorów użyć

W małej kuchni warto zastosować kolory, które optycznie powiększą pomieszczenie. Takie działanie ma kolor biały i inne jasne barwy. Jeszcze lepszy rezultat można uzyskać, wybierając kolory połyskujące. Biel świetnie ożywia i ociepla wnętrze. Ponadto szafki z błyszczącymi białymi lub beżowymi frontami odbijają światło i powiększają przestrzeń.

kuchnia we wzorzyste desenie stylowa kuchnia

Dodatkowo meble, ściany i podłoga również powinny być w jasnych odcieniach. Doskonałym pomysłem jest biała zabudowa i podłoga wykonana z jasnego drewna.

Jednak wolisz ciemniejsze meble? Nie musisz się martwić. Możesz postawić na ciemną zabudowę, ale w tym przypadku konieczne jest pomalowanie ścian na jasny kolor.

kuchnia z czarnymi frontami kuchnia z dywanem

Urządzając niewielką kuchnię, musimy zrezygnować z antracytu i czarnego koloru. Wprawdzie ciemne kolory są jednym z hitów sezonu, ale pomniejszają wnętrze. Ponadto lepiej unikać mozaikowych płytek, które również zmniejszają powierzchnię.

Mała kuchnia: Oświetlenie to podstawa

W małych kuchniach bardzo ważne jest zastosowanie dobrego oświetlenia. Warto optymalnie wykorzystać światło dzienne, więc niewskazane jest zasłanianie okien ciężkimi zasłonami oraz wzorzystymi firankami. Do osłonięcia okien warto zastosować delikatne materiały. Dodatkowo we wnętrzu należy zadbać o dobre oświetlenie sztuczne.

zielono różowa kuchnia z dywanem

Mała kuchnia: Półki i szafki nad blatem – jak wykorzystać przestrzeń

Jak już wspomnieliśmy konieczne jest wykorzystanie całej, dostępnej powierzchni. Idealnym pomysłem jest zainstalowanie między blatem a górnymi szafkami otwartych półeczek z szufladkami albo niewysokich szafeczek z osłonkami. Można w nich przechowywać podręczne przedmioty niezbędne do przygotowywania posiłków.

szafki w kuchni przechowywanie talerzy

Mała kuchnia: Na kółkach?

Lepsze wykorzystanie przestrzeni zapewnia mobilne wyposażenie kuchni. Szafka na kółkach z blatem do przygotowywania dań jest komfortowym rozwiązaniem. Dzięki nim masz dostęp do dodatkowego miejsca do pracy. Zbędnie nie zagracają powierzchni, ponieważ można je schować pod blat.

Mała kuchnia: Szeroki blat kuchenny

Blat kuchenny – jego powiększenie to dobre rozwiązanie, które można wykorzystać w niewielkiej kuchni w bloku. Zwiększenie blatu do 80 cm szerokości (klasycznie to ok. 60 cm) pozwala na przechowywanie na nim podręcznych narzędzi, takich jak: cedzaki, noże, łyżki. Ponadto przedmioty, których często używasz można zawiesić na ścianie na listwach albo haczykach.

kuchnia z ceglaną ścianą

Szeroki blat kuchenny daje także możliwość zakupienia większych szafek kuchennych, o głębokości 60 cm, co daje więcej miejsca do przechowywania.

Mała kuchnia: Przesuwne drzwi

Jeżeli nie zdecydujemy się na kuchnie połączoną z salonem i to musisz zastanowić się, czy zostawić w niej drzwi, czy je rozmontować. Jeżeli chcesz mieć drzwi do kuchni to, powinieneś/powinnaś zrezygnować z modeli tradycyjnie rozwieranych, gdyż zabierają one dużo miejsca. W przypadku małej kuchni najlepszym rozwiązaniem są drzwi przesuwne.


POZNAJ TRENDY KUCHENNE 2019. POMYSŁY, ARANŻACJE I TIPY.


Mała kuchnia w bloku – urządzając ją pamiętajmy o potrzebach osób mieszkających w danym mieszkaniu. Przede wszystkim pomysł na jej aranżację powinien być dopasowany do oczekiwań użytkowników. Istnieje kilka rozwiązań, które pomogą nam urządzić stylową i funkcjonalną kuchnię. Może salon z aneksem kuchennym jest rozwiązaniem akurat dla Ciebie? Małe wnętrza doskonale wyglądają z zastosowaniem stylu minimalistycznego. Wprowadza on do wnętrza ład, porządek, a także optycznie je powiększa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close