Mała kuchnia w bloku nieraz już sprawiła trudności w projektowaniu. Zupełnie niepotrzebnie. Mając określoną przestrzeń, musimy po prostu więcej uwagi poświęcić funkcjonalności i najlepszemu zagospodarowaniu. Czasem wystarczy zwrócić uwagę na kilka „detali”, a nasze wnętrze staje się idealnym.
Kuchnia, to centrum domu i pomieszczenie, w którym zazwyczaj spędzasz wiele czasu. Przyjemnością jest, kiedy możesz przygotowywać posiłki w ergonomicznym, a zarazem stylowym wnętrzu. Aranżacja kuchni, wymaga poświęcenia większej ilości czasu, choćby ze względu na konieczność dopasowania potrzebnych urządzeń. Pamiętaj, że mała kuchnia, ma również duże możliwości.
W artykule podpowiadamy jak urządzić, na co zwrócić uwagę i jak stworzyć idealny projekt krok po kroku. Przygotuj się do metamorfozy swojej kuchni!
Jak najlepiej zagospodarować przestań? Jakie aranżacje kuchni są modne? Na co zwrócić uwagę? Jakie tricki zastosować, aby optycznie powiększyć dostępną powierzchnię? O tym wszystkim przeczytacie w poniższym tekście. No to zaczynamy!
Mała kuchnia z wyspą i salonem. Kiedy się sprawdzi?
Pierwszy krok w powiększeniu przestrzeni w małym mieszkaniu w bloku, to połączenie części kuchennej z salonem. Otwarta kuchnia jest to bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ tworząc salon z aneksem zyskujesz większą przestrzeń. Najłatwiej to osiągnąć poprzez całościowe lub częściowe wyburzenie ściany łączącej te dwa pomieszczenia.
W miejscu, w którym była ściana, możesz postawić rozkładany stół albo zbudować wyspę kuchenną lub nieco mniejszy półwysep łączący się z pozostałą częścią szafek kuchennych w kształcie litery „L” . Możesz również zaprojektować jednocześnie wyspę z dodatkowym rozkładanym blatem. Dzięki temu uzyskasz możliwość dostosowania przestrzeni w zależności od Twoich aktualnych potrzeb.
Najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem jest umieszczenie pod blatem wyspy lub półwyspu dodatkowych szafek i szuflad, co umożliwi Ci umieszczenie wszystkich najważniejszych sprzętów i naczyń, będących zarazem w każdej chwili pod ręką. Jako dopełnienie pomyśl o składanych hokerach, a pozwoli to na dodatkowe miejsca siedzące w kuchni.
Jak rozplanować kuchnię w bloku pod skosem?
Zdarza się, że mała kuchnia w bloku znajduje się pod skośną ścianą. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by była to równie stylowa kuchnia, chociaż jej aranżacja jest jeszcze większym wyzwaniem. Najbardziej optymalnym sposobem aranżacji jaki możemy wybrać, są meble na wymiar. Pomysł ten jest o tyle dobry, że dzięki temu możemy wykorzystać maksymalnie każdy centymetr dostępnej przestrzeni. W pierwszej kolejności zaplanuj ustawienie urządzeń, w drugiej dopiero oddaj się urządzeniu reszty przestrzeni. Warto również dobrze zaplanować strefę roboczą – wolną od skosów. Pamiętaj, że ergonomiczna i funkcjonalna przestrzeń, to podstawa każdych wnętrz.
Skosy dodatkowo można wykorzystać do np. podwieszenia lamp nad stołem i jednocześnie ozdobić jadalnię.
Mała kuchnia w bloku: zabudowa to mądre rozwiązania. Jak wykorzystać maximum przestrzeni?
Praktyczne urządzenie to podstawa
W niewielkiej kuchni w bloku najważniejsze jest wykorzystanie każdego centymetra powierzchni. Przede wszystkim zastanów się, jakie masz potrzeby w zakresie pracy i przechowywania. Czy potrzebujesz zarówno pojemnych górnych szafek, jak i dolnych szuflad? Może wystarczającym rozwiązaniem są rozbudowane szafki dolne i niewielka, jedna lub dwie górne? A może w ogóle chcesz zrezygnować z górnej zabudowy, co doda pomieszczeniu jeszcze więcej przestronności?
Kiedy już uda Ci się rozplanować przestrzeń wg Twoich wstępnych potrzeb, przypominamy raz jeszcze - pamiętaj o najważniejszym! W ferworze urządzania kuchni, często całkowicie zapominamy o wygospodarowaniu miejsca na niezbędne urządzenia.
Większość dostępnego sprzętu agd do kuchni, jak np. lodówka, kuchenka (przy małych wnętrzach najlepiej od razu razem z piekarnikiem), czy płyta grzewcza, możesz znaleźć w Internecie. Zdecydowanie ułatwia to projektowanie, ponieważ poza stylem i wyglądem dostępne są również wymiary urządzeń. Wbrew pozorom, sprzęt agd dostępny jest w coraz ciekawszej formie i w różnych stylach. Wystarczy tylko dobrze poszukać!
Meble kuchenne do malej kuchni
Obecnie modna kuchnia posiada szafki zabudowane pod sam sufit. Takie rozwiązanie zaspokaja wiele potrzeb, od sporej ilości przestrzeni do przechowywania, przez optyczne podwyższenie wysokości wnętrza, po nowoczesny design.
Spotęgowanie tego efektu umożliwiają nam zastosowane formy i materiały. Jednolite fronty kuchenne, bez mocno zaznaczonych uchwytów, jak i fronty ze zmatowanego szkła albo półprzezroczystego, odbijającego światło tworzywa sztucznego zdecydowanie będą wspierały powiększenie przestrzeni.
Zabudowa cargo - czy warto montować? Oczywiście!
W małej kuchni sprawdzi się także montaż ciekawych zabudów cargo. Dlaczego? Przede wszystkim możemy ją zastosować w prawie każdym, nawet najbardziej kłopotliwym miejscu.
Wąska, a zarazem wysoka szafka świetnie sprawdzi się w przechowywaniu np. przypraw. Niska i szeroka, znajdująca się prostopadle do linii zabudowy świetnie nada się do przechowywania blach do piekarnika i innych nietypowych naczyń. Narożna – ułatwi dostęp do garnków, jednocześnie nie „marnując” przestrzeni. Pamiętaj, że maksymalne zagospodarowanie pomieszczenia wymaga także zastosowania szafki pod zlewem. Możesz w niej umieścić standardowo kosz na śmieci. Wystarczy jednak uruchomić trochę wyobraźnię i wykorzystać zabudowę cargo, a możemy stworzyć dostosowane do naszych potrzeb ciekawe rozwiązanie pozwalające na jeszcze lepsze zorganizowanie np. chemii.
Zobacz także: Jak zaprojektować kuchnię na wymiar?
Mycie naczyń w małej kuchni lub aneks kuchenny
W związku z tym, że chcemy zaaranżować kuchnię marzeń mając ograniczoną powierzchnię, rozplanowanie wymaga szczegółowego i bieżącego analizowania.
Dostosowując projekt do potrzeb codziennego użytku, pamiętaj o zlewozmywaku. Warto pomyśleć nad zastosowaniem zlewu jednokomorowego lub jednokomorowego z suszarką. Odpowiednim rozwiązaniem może być również mała zmywarka. Dzięki temu, mamy możliwość zrezygnowania z całości lub części suszarki w podwieszanych szafkach.
Drzwi i drzwiczki w małej kuchni
W takim pomieszczeniu trzeba więc zastanowić się nad rezygnacją z drzwiczek skrzydłowych. Rozwiązania te używane są coraz częściej, szczególnie w wąskiej kuchni. Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele innych możliwości, takich jak rolety, żaluzje lub osłony przesuwne. Dodatkowy atut jest taki, że możemy je wykończyć je wg własnego pomysłu, np. naklejając naklejkę w stylu, tworząc oryginalny diy, stosując dekoracyjne materiały. Ważny jest końcowy efekt! Chyba nie ma więc potrzeby stosowania standardów, które uniemożliwiają ruch i swobodne poruszanie się oraz ograniczają dostęp do części przestrzeni :)
Mała kuchnia w bloku: kolorystyka – jakich kolorów użyć?
Styl skandynawski jest przodownikiem, jeżeli chodzi o jasne wykończenie wnętrz. Przede wszystkim, w małej kuchni warto zastosować kolory, które optycznie powiększą pomieszczenie. Takie właściwości ma kolor biały i inne jasne barwy, w związku z tym biała kuchnia to świetne rozwiązanie. Spotęgowanie efektu można uzyskać, wybierając materiały wykończone na wysoki połysk i odbijające światło. Stawiając na pierwszym planie meble lub zabudowę, warto również pamiętać o podłodze i ścianach. Podłoga w jasnym kolorze dodatkowo „rozświetli” naszą kuchnię. Dodatkowo, podłoga w delikatne wzorki może również „ukryć” znajdujące się na niej pośniadaniowe okruchy. Ściany z kolei odbiją jeszcze większą ilość światła. Doskonałym pomysłem jest więc biała zabudowa i podłoga wykonana z jasnego drewna.
Jeżeli jesteś fanem ciemnego drewna? Nie jesteś jednak pewien, czy dobrym pomysłem będzie zastosowanie go na podłodze? Warto przetestować kolor na podłodze rozkładając na przykład podłogę z pcv i po prostu sprawdzić. Aktualna oferta podłóg z pcv imitująca panele drewniane jest bardzo szeroka. Może okazać się, że akurat przy Twoim wnętrzu ciemna podłoga będzie dobrym pomysłem i nie skurczy pomieszczenia. W takim przypadku postaw jednak na jasne szafki i ściany. Kolejną alternatywą są płytki drewnopodobne, które są wytrzymałe i efektowne.
Uwielbiasz ciemną zabudowę w kuchni? Spróbuj i tego, jednak w tym przypadku koniecznie postaw na jasną podłogę, a ściany pomaluj na jasny kolor.
Pamiętaj też, że nadmierne dekoracje oraz mozaikowe płytki spowodują zmniejszenie przestrzeni.
Urządzając niewielką kuchnię, raczej musimy zrezygnować z antracytu i czarnego koloru. Wprawdzie ciemne kolory są jednym z hitów sezonu, ale bardzo pomniejszają wnętrze.
Zobacz także: Meble do małego pokoju dziennego - jak ustawić?
Dobre oświetlenie to podstawa
W małych kuchniach bardzo ważne jest zastosowanie dobrego oświetlenia. Warto optymalnie wykorzystać światło dzienne, więc niewskazane jest zasłanianie okien ciężkimi zasłonami oraz wzorzystymi firankami. Do osłonięcia okien warto zastosować delikatne materiały. Dodatkowo we wnętrzu należy zadbać o dobre oświetlenie sztuczne.
Posiadając małą kuchnię, bardzo ważne jest zastosowanie przemyślanego i dobrze dobranego oświetlenia. Przede wszystkim, warto maksymalnie wykorzystać światło dzienne, w związku z tym niewskazane jest zasłanianie okien ciężkimi zasłonami, czy wzorzystymi firankami. Jeżeli już chcemy je osłonić, warto zastosować delikatne, zwiewne, półprzezroczyste materiały.
Dodatkowo postaw na dobrze zaprojektowane oświetlenie sztuczne. Zastosowanie ciekawych punktów świetlnych, podkreślające tylko niektóre powierzchnie, daje możliwość uzyskania jeszcze większej przestrzeni. A punkty świetlne będące ozdobnikami np. z możliwością zmiany koloru, spowodują nowoczesne ożywienie wnętrza.
Atrakcyjnym akcentem może być również powieszenie lustra lub zastosowanie odbijających powierzchni z tworzywa sztucznego. Na przykład umieszczenie płyty z pcv jako ochrona ścian przy blacie spowoduje, że przestrzeń blatu wizualnie się powiększy, a to da Tobie więcej swobody podczas poruszania się w kuchni.
Mała kuchnia w bloku: wykorzystanie przestrzeni przez otwarte półki
Jak już wspomnieliśmy, konieczne jest wykorzystanie całej dostępnej powierzchni. W takim przypadku, idealnym pomysłem są otwarte półki, które będą zainstalowanie między blatem a górnymi szafkami. Mogą być one dodatkowo wyposażone np. w małe szufladki, w których możemy przechowywać przyprawy lub mały sprzęt kuchenny. Można w nich również przechowywać podręczne przedmioty niezbędne do przygotowywania posiłków. Dzięki temu ilość rzeczy w szufladach znacznie się zmniejszy i (prawdopodobnie) wszystko, co niezbędne w nich zmieścisz.
Dla tych bardziej mobilnych: szafka na kółkach
Lepsze wykorzystanie przestrzeni zapewnia mobilne wyposażenie nowoczesnej kuchni. Szafka na kółkach z blatem do przygotowywania dań jest bardzo komfortowym rozwiązaniem. Dzięki niej masz dostęp do dodatkowego miejsca do pracy.
Rozwiązanie świetnie sprawdzi się również w sytuacji, w której chcesz zaprosić znajomych lub rodzinę. Takie meble zbędnie nie zagracają przestrzeni, ponieważ można je schować pod blat, postawić pod parapetem lub w zupełnie innym pomieszczeniu. A wyciągnięcie ich zajmie zaledwie kilka minut lub nawet sekund!
Mała kuchnia w bloku: szeroki blat kuchenny gwarancją komfortu
Blat kuchenny– jego powiększenie to świetne rozwiązanie, które można wykorzystać w niewielkiej kuchni w bloku. Zwiększenie głębokości blatu do 80 cm (klasycznie, jest to ok. 60 cm) pozwala na przechowywanie na nim podręcznych sprzętów, takich jak: cedzaki, noże, łyżki. Możesz również postawić na blacie dodatkowe słoiki, pojemniki i zioła. Ponadto przedmioty, których często używasz można zawiesić na ścianie na listwach albo haczykach. W ten sposób bez zbędnych poszukiwań w szufladach, szybko znajdą się w Twojej ręce.
Szeroki blat kuchenny daje także możliwość zakupienia większych szafek kuchennych, co daje więcej miejsca przy standardowym przechowywaniu.
Mała kuchnia: Drzwi przesuwane lub najlepiej... brak drzwi!
Nie chcesz zdecydować się na kuchnię połączoną z salonem lub nie jest to możliwe? Zastanów się chociaż, czy nie warto wymontować drzwi i dać możliwość swobodnego przepływu powietrza. W ten prosty sposób powstanie kuchnia otwarta i nie będzie w niej zaduchu, a zapach przygotowywanych dań będzie mógł się roznosić po całym mieszkaniu i zapraszać domowników na posiłek.
Jeżeli jednak cenisz sobie spokój podczas pracy w kuchni, możesz również zastosować drzwi przesuwne. Standardowe jednolite lub z półprzezroczystego szkła lub tworzywa sztucznego. Dobry pomysł, prawda? Tradycyjne, rozwierane drzwi zabierają dużo miejsca, którego nie warto tracić w żadnym pomieszczeniu szczególnie, jeżeli nasza przestrzeń jest ograniczona.
POZNAJ TRENDY KUCHENNE 2019. POMYSŁY, ARANŻACJE I TIPY.
A co jeśli Twoja mała kuchnia w bloku nie ma okna? Jest na to sposób!
Wydawać się może, że brak okna w kuchni uniemożliwia nam zupełnie zaprojektowanie przyjemnej przestrzeni, w której możemy miło spędzać czas. W takim przypadku jeszcze większą wagę musisz przywiązać do właściwie dobranej kolorystyki. Jasne odcienie, takie jak biel, czy kość słoniowa sprawdzą się idealnie. Rozświetlą wnętrze i odbiją dużą ilość sztucznego światła. W związku z tym nie ograniczaj się do zawieszenia lampy w centralnym miejscu na suficie. Pozwól sobie na odrobinę szaleństwa i rozmieszczenie wielu punktów świetlnych np. pod wiszącymi szafkami, jak również pod szafkami i szufladami stojącymi.
Jeżeli na podłogę dobierzemy dodatkowo materiał lekko połyskujący, efekt rozświetlenia będzie jeszcze mocniejszy. Warto zastosować również lustro, szkło lub inny materiał odbijający, np. na ścianie za blatem. Będzie on zabezpieczał ścianę przed zabrudzeniem, a dodatkowo wizualnie powiększy powierzchnię blatu i odbijającego się światła. Możesz również zastosować pierwszą podpowiedź z naszego artykułu i wyburzyć ścianę działową między kuchnią a salonem lub zbudować ściankę z luksferów albo szkła.
Mała kuchnia w bloku - 10 przykazań
- Pamiętaj, żeby maksymalnie wykorzystać przestrzeń
Urządzając ją, zwróć uwagę na potrzeby osób mieszkających w danym mieszkaniu. Pomysł na jej aranżację, powinien przede wszystkim być dopasowany do oczekiwań użytkowników. - Rozważ usunięcie ścianki działowej lub zastąpienie standardowej ściany, ścianką z luksferów lub szkła. Możesz na jej miejscu również zaprojektować wyspę lub półwysep. Może salon z aneksem kuchennym jest rozwiązaniem akurat dla Ciebie?
- Dobrze rozplanowana zabudowa to podstawa. Na spokojnie przeanalizuj i zagospodaruj tak ważne pomieszczenie „z głową”. Pamiętaj o swobodnym poruszaniu się i pracy w kuchni kilku osób.
- Zwróć uwagę na kolorystykę wnętrza. Biel, kość słoniowa, wanilia to odcienie, które będą wspomagały wizualne powiększenie posiadanej przestrzeni.
- Graj światłem. Zainstaluj ciekawe punkty świetlne, które wydobędą z Twojej kuchni więcej przestrzeni. A przede wszystkim nie ograniczaj dopływu światła dziennego.
- Postaw na połysk - kuchenne fronty z połyskiem odbijają światło i optycznie powiększają wnętrze - to najlepsze rozwiązanie do niewielkich kuchni.
- Mobilne meble i składane blaty, to świetne rozwiązanie szczególnie, jeżeli o czasu do czasu chcesz zapraszać znajomych lub rodzinę. Wysepka na kółkach czy składany stół to nie tylko praktyczne ale i często niedrogie rozwiązania.
- Drzwi i drzwiczki przesuwne – nie zabierają dodatkowej przestrzeni, a dają możliwość „ukrycia” zbędnych przedmiotów lub po prostu odcięcia kuchni od reszty domu.
- Małe wnętrza doskonale wyglądają z zastosowaniem stylu minimalistycznego. Wprowadza on ład i porządek, a także optycznie powiększa. Dobrze sprawdzi się również styl minimalistyczny, nowoczesny czy kuchnia w stylu skandynawskim.
- Przede wszystkim projektuj i urządzaj kuchnię tak, by podobała się Tobie!
Przy projektowaniu nowoczesnej kuchni, oczywiście warto korzystać z zaufanych serwisów internetowych oraz przeglądarki zdjęć w celu inspiracji. Nie zapomnij jednak, że Twoją kuchnię ma wyróżniać styl i design według Twoich własnych preferencji.
Mała kuchnia w bloku - pomysł na jej aranżację powinien być dopasowany do oczekiwań użytkowników. Istnieje kilka rozwiązań, które pomogą nam urządzić stylową i funkcjonalną kuchnię. Może salon z aneksem kuchennym jest rozwiązaniem akurat dla Ciebie? Małe wnętrza doskonale wyglądają z zastosowaniem stylu minimalistycznego. Mała kuchnia, mała łazienka, jak i mała sypialnia w bloku wymagają logistycznego zaplanowania przechowywania rzeczy. Wprowadza on do wnętrza ład, porządek, a także optycznie je powiększa.