Close

Jaką butelkę filtrującą wybrać? Porady, porównanie i ranking

Butelka filtrująca wodę z kranu to fantastyczny gadżet, który sprawi, że wodę będziesz miał zawsze przy sobie. Jaką butelkę filtrującą wybrać - Brita czy Dafi? Czy butelka filtrująca jest ekologiczna i zdrowa? Jaka butelka z filtrem dla dzieci? Sprawdź nasz ranking i porównanie dostępnych butelek filtrujących.

Aktualizacja: Lipiec 2024

Jaką butelkę filtrującą wybrać? Ranking i porównanie

Wybór odpowiedniej butelki filtrującej wodę to klucz dla zdrowia i ogromnej oszczędności w ciągu miesiąca. Nie musisz już kupować zgrzewek ciężkiej wody i przykładać ręki do zanieczyszczenia środowiska plastikiem, który przecież rozkłada się (w najlepszym wypadku) kilkaset lat.

Butelka z filtrem z aktywnego węgla powinna być ergonomiczna, poręczna, łatwa w utrzymaniu w czystości, a przy tym pozbawiona toksycznego BPA. Nie ukrywajmy - musi spełniać świetnie także swoje główne zadanie, czyli oczyszczać wodę, poprawiać jej smak i zapach, ale pozostawiać minerały, które zadbają o Twój układ nerwowy, kostny i stawowy.

Porównanie butelek filtrujących pozwoli Ci na wybranie modelu najlepszego dla Ciebie i Twojej rodziny. Co w nim znajdziesz? Butelki filtrujące dla dzieci, bidony z filtrem dla osób aktywnych czy poręczną butelkę z ekologicznym filtrem na co dzień.

Jakie są rodzaje butelek filtrujących do wody?

Producenci butelek z filtrem do wody wychodzą naprzeciw świadomym konsumentom, którzy wiedzą, że końskie zdrowie i wolna od chemii woda idą ze sobą w parze. Jakie rodzaje butelek filtrujących możesz dostać?

BUTELKA FILTRUJĄCA PLASTIKOWA BUTELKA FILTRUJĄCA PLASTIKOWA
+ lekka
+ poręczna
+ odporna na uszkodzenia mechaniczne
- nieekologiczna
- może zmieniać smak wody
BUTELKA FILTRUJĄCA SZKLANA BUTELKA FILTRUJĄCA SZKLANA
+ bardziej ekologiczne rozwiązanie
+ możliwość mycia w zmywarce
- mniej poręczna
- łatwiej ją uszkodzić

Butelka filtrująca plastikowa

Plastik uchodzi za nieekologiczny materiał, który często wchodzi w interakcję w żywnością czy napojami. W przypadku butelek filtrujących renomowanych firm nie ma takiej opcji! Plastikowe butelki filtrujące są lekkie, poręczne i trudno je uszkodzić. Czy są ekologiczne? I tak, i nie. Butelki z tworzyw sztucznych wyposażone w filtr służą o wiele dłużej niż ich jednorazowe odpowiedniki ze sklepu. Z drugiej strony, plastik nadal pozostaje tworzywem sztucznym, który rozkłada się bardzo długo, zaśmiecając środowisko.

Butelka filtrująca szklana

Alternatywą dla filtrujących butelek z tworzywa sztucznego jest szklana butelka z filtrem. Oczywiście nadal posiada plastikowe elementy takie jak ustnik czy filtr, jednak plastiku jest w niej zauważalnie mniej. Szklane butelki filtrujące są nieco mniej poręczne, gdyż więcej ważą, a ich wytrzymałość jest dyskusyjna - taka butelka nadal może pęknąć. Nie można jednak odmówić im niewątpliwej zalety wyparzania i mycia w zmywarce; o wiele łatwiej utrzymasz ją w czystości i pozbędziesz się bakterii.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze butelki filtrującej?

Butelki do filtrowania wody różnią się od siebie parametrami, które mają wpływ na ich żywotność i przyjemność z korzystania. Co wziąć pod uwagę wybierając butelkę filtrującą?

WIELKOŚĆ ORAZ POJEMNOŚĆ BUTELKI
WIELKOŚĆ ORAZ POJEMNOŚĆ BUTELKI

Pojemność podróżnych butelek z filtrem waha się od 300 ml do 700 ml. Małe butelki filtrujące będą najlepszym wyborem dla dzieci, natomiast większe wspaniale nadają się dla nastolatków i dorosłych. Butelki o pojemności 500 ml zmieszczą się do większości torebek i toreb sportowych i do każdego plecaka.

MATERIAŁ WYKONANIA
MATERIAŁ WYKONANIA

Bidony i butelki filtrujące wykonuje się przede wszystkim ze szkła lub z plastiku. Bidony z tworzywa sztucznego są najbardziej popularne, gdyż plastik jest lekki, wytrzymały i łatwo nie pęka. Chociaż plastik nie uchodzi za ekologiczny materiał, to butelki plastikowe wielokrotnego użytku już tak. Pamiętaj, aby zawsze wybierać butelki filtrujące, które posiadają atesty do kontaktu z wodą i żywnością, a także są wolne od bisfenolu A (czyli butelki filtrujące bez BPA). Osoby, które nie chcą przykładać ręki do zaśmiecania świata plastikiem, mogą wybrać butelki szklane. Szkło jest ekologiczne, nie wchodzi w reakcję z wodą, ale jest też o wiele cięższe, a butelkę filtrującą ze szkła możesz łatwo zbić.

KSZTAŁT BUTELKI
KSZTAŁT BUTELKI

Butelki filtrujące towarzyszą wielu osobom podczas rowerowych wycieczek, biegania czy nordic walkingu po parku. Pamiętaj jednak, że na przyjemność używania bidonów filtrujących podczas uprawiania sportu ma wpływ ich kształt. Butelka filtrująca powinna być ergonomiczna i wygodna w trzymaniu. Jeździsz często na rowerze? Upewnij się, że jej kształt będzie pasował do uchwytu na rower. Sprawdź też, czy posiada zawieszkę do mocowania butelki przy plecaku lub torbie.

WYTRZYMAŁOŚĆ BUTELKI
WYTRZYMAŁOŚĆ BUTELKI

Odporność butelki filtrującej jest bardzo ważna, bo to ona decyduje o tym, jak długo butelka Ci posłuży. Wytrzymałość jest bezpośrednio związana z materiałem, na który się zdecydujesz. Butelki plastikowe są o wiele odporniejsze na upadek i pęknięcie od filtrujących butelek ze szkła.

Jaką butelkę filtrującą wybrać? Butelki filtrujące porównanie i ranking

Butelka filtrująca DAFI - 0,7 l

Duża butelka Dafi do filtrowania wody kranowej. Posiada pojemność aż 0,7l, dzięki czemu dłużej możesz cieszyć się czystą wodą. Za filtrowanie wody odpowiedzialny jest filtr węglowy z naturalnego kokosa, który dokładnie oczyszcza wodę. Butelka filtrująca od Dafi posiada zarówno wszystkie niezbędne atesty do kontaktu żywnością, a ponadto jest pozbawiona trującego BPA. Ponadto produkt Dafi jest lekki (waży niecałe 100 g), ergonomiczny i poręczny - idealny do zabrania w podróż.

Zalety
duża pojemność prawie 1l, która bez problemu zmieści się do plecaka czy torebki
butelka filtrująca bez BPA
jeden filtr wystarcza do przefiltrowania 150l wody
Wady
nie możesz wyparzać butelki i myć jej w zmywarce

Butelka filtrująca wodę DAFI - 0,5 l

Butelka filtrująca wodę DAFI - 0,5 l

Filtrująca butelka do wody od polskiej firmy Dafi. Butelkę wykonano z tworzywa sztucznego wielokrotnego użytku i filtru z ekologicznego węgla z łupin kokosa. Chociaż butelka jest plastikowa, to jej używanie jest bezpieczne dla zdrowia, dzięki atestom do kontaktu z wodą i braku bisfenolu A (BPA). Butelka jest lekka (waży tylko 33 g) i poręczna, dlatego świetnie sprawdza się poza domem.

Zalety
pojemność 0,5 l jest optymalna dla młodzieży i dzieci
butelka Dafi posiada atest do kontakt z wodą oraz certyfikat BPA FREE
żywotność jednego filtra to 150 l przefiltrowanej wody
Wady
butelki nie można myć wrzątkiem ani w zmywarce

Butelka filtrująca dla dzieci DAFI - 0,3 l

Butelka filtrująca dla dzieci DAFI - 0,3 l

Kompaktowa, lekka i idealna na szkolną wycieczkę - tak można opisać model Dafi o pojemności 0,3 l i wadze niecałych 30 g. Chociaż butelkę Dafi wykonano niemal w całości w plastiku, to posiada ona wszystkie atesty i certyfikaty, dzięki czemu dzieci mogą z niej bezpiecznie korzystać. Dodatkowo, w filtrze zastosowano naturalny i zdrowy filtr z łupiny orzecha kokosowego, a zamontowany uchwyt pozwala na przypięcie butelki do plecaka.

Zalety
butelka jest mała i poręczna, a więc znacząco nie obciąży dziecięcego plecaka
wydajność jednej butelki to 150 l
pozbawiona jest BPA i może być bezpiecznie używana przez dorosłych i dzieci
Wady
butelka może być zbyt mała dla dorosłych
butelki Dafi nie wolno myć w zmywarce czy zalewać gorącą wodą

Butelka filtrująca BRITA Vital Fill&Go

Butelka filtrująca BRITA Vital Fill&Go

Propozycja od kolejnej renomowanej firmy. Model Fill&Go Vital od marki Brita to butelka filtrująca z tworzywa sztucznego bez BPA. Optymalna pojemność 600 ml sprawia, że nadaje się zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Butelki filtrujące Brita zostały wyposażone w okrągłe filtry w kształcie dysku, które filtrują wodę za pomocą węgla aktywnego z łupiny kokosa. Jeden filtr wystarcza na 4 tygodnie użytkowania.

Zalety
butelkę można myć w zmywarce
wykonana z tworzywa sztucznego pozbawionego BPA
nie pozbawia wody minerałów
posiada optymalną pojemność 0,6 l
Wady
butelka wymaga specjalnych, okrągłych filtrów MicroDisc, które znajdziesz jedynie w sklepach Brita
nie posiada zawieszki do plecaka

Butelka do filtrowania wody BRITA Active Fill&Go

Butelka do filtrowania wody BRITA Active Fill&Go

Model Active od firmy Brita to sportowy bidon filtrujący wodę idealny dla osób aktywnych. Całkowicie wykonany z ciemnego plastiku wolnego od bisfenolu A. Do filtrowania wody wykorzystuje, podobnie jak jej poprzedniczka, filtry Brita w technologii MicroDisc z wkładem z węgla aktywnego łupiny kokosa. Brita Fill&Go nadaje się do mycia w zmywarce, a ponadto posiada sportową zawieszkę do plecaka, torby bądź na rower.

Zalety
posiada zawieszkę do roweru, plecaka bądź torby
cechuje ją optymalna pojemność 0,6l
można ją myć w zmywarce
butelka pozbawiona jest szkodliwego BPA
pozostawia w wodzie wartościowe minerały
Wady
wymaga użycia dedykowanych filtrów MicroDisc
ze względu na swój sportowy design i ciemną kolorystykę może przypodobać się bardziej mężczyznom niż kobietom

Butelka filtrująca jak działa? Czyli jak butelka filtruje wodę?

Butelka filtrująca, pomimo swoich niewielkich rozmiarów, filtruje wodę tak samo wydajnie jak duże dzbanki. Jak działa butelka filtrująca wodę?

Bidony i butelki są wyposażone w specjalne filtry z węglowym wkładem, który odpowiada za przefiltrowanie wody z kranu. Węgiel aktywny dokładnie oczyszcza wodę z chloru, mechanicznych zanieczyszczeń takich jak drobinki piasku, rdzy oraz innych substancji, które  zmieniają smak i zapach wody.

Wystarczy, że do butelki nalejesz zimną wodę z kranu i zakręcisz ustnik. Od razu możesz cieszyć się orzeźwiającą wodą, gdyż butelki filtrujące oczyszczają wodę na bieżąco. Nie musisz czekać, tak jak w przypadku dzbanków, aż woda przefiltruje się i trafi do niższej komory. Bidon przefiltruje wodę przed każdym Twoim łykiem.


Zobacz także: Jaki filtr filtrujący wybrać?


Butelka filtrująca do wody kranowej - ekologia i oszczędność w zasięgu ręki

Jednorazowy zakup butelki z filtrem węglowym to rozwiązanie dla osób, które chcą mieć realny wpływ na środowisko, a przy tym zaoszczędzić realną sumę na inne wydatki.

Butelki filtrujące, nawet jeśli są zrobione z tworzywa sztucznego, są symbolem dbania o środowisko na co dzień. Nie musisz kupować ciężkich zgrzewek wody, męczyć się z ich wniesieniem na 3. piętro i marnować kilogramów jednorazowego plastiku rocznie. Wystarczy, że kupisz jedną butelkę, która posłuży Ci nawet przez kilka lat!

Nie tylko środowisko podziękuje Ci za bycie świadomym konsumentem - Twój portfel także. Kupowanie wody butelkowanej w supermarketach kosztuje Cię sporo, nawet jeśli nie zdajesz sobie z tego sprawy. O wiele bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest wielorazowa butelka z filtrem. Koszt 1 l przefiltrowanej wody przez butelkę to niecałe 13 groszy, czyli o ponad 1 zł mniej niż wody butelkowanej!


Zobacz także: Który dzbanek filtrujący wybrać?


Butelki filtrujące dla dzieci - czy warto kupić dziecku butelkę z filtrem?

Zdrowie dzieci, które bierze się między innymi z odpowiedniego poziomu nawodnienia, jest kluczowe dla dziecięcej odporności i ich dobrego samopoczucia. Czy warto kupić swojemu dziecku butelkę z filtrem? Zdecydowanie tak!

Płynne zdrowie dla rosnących dzieci

Filtrująca butelka pozwala na picie wody nawet ze szkolnego kranu bez obawy, że Twojego malucha rozboli brzuch lub woda nie będzie mu smakowała. Co więcej, butelki filtrujące nie pozbawiają kranówki minerałów odpowiednich dla funkcjonowania układu nerwowego czy budowy kości tj. wapń, potas czy magnez. Masz więc pewność, że butelka dostarczy dziecku cennych minerałów i wody.

Butelka z filtrem dla dzieci - niezawodny sposób na lżejszy plecak

Plecaki przedszkolaków i uczniów są bardzo często przeciążone, a po latach dźwigania ciężkich tornistrów efekt jest jeden - choroby kręgosłupa. Mała butelka z filtrem waży niecałe 30 g, dlatego nie obciąży wrażliwych pleców Twojego dziecka. W dalszym ciągu będzie miało ono dostęp do wody, bez konieczności kupowania słodkich, niezdrowych napojów w sklepiku szkolnym czy dźwigania ciężkich butelek z domu.

Jakie rodzaje wkładów są dostępne do butelek?

Butelki filtrujące Dafi i Brita posiadają dedykowane swoim butelkom wkłady. Pamiętaj, aby przed zakupem upewnić się, że nowy wkład będzie idealnie pasował butelce, którą posiadasz. Nadal nie wiesz jaki filtr do butelki lub dzbanka będzie najlepszy? O rodzajach filtrów do butelek i dzbanków filtrujących dowiesz się więcej TUTAJ.

Butelka filtrująca - czy warto? Wady i zalety bidonów z filtrem

Przed każdym zakupem warto rozpatrzyć wszystkie za i przeciw. Przyjrzyjmy się więc zaletom i wadom butelek - czy warto kupić butelkę z filtrem do wody kranowej?

Zalety
butelki filtrujące są poręczne i niewielkie, dzięki czemu możesz zabrać je w podróż, do pracy, do szkoły, na siłownię czy na plażę
w przeciwieństwie do najtańszych dzbanków, butelka filtrująca pozostawia w wodzie najcenniejsze minerały, które woda źródlana wypłukuje z Twojego organizmu
filtr węglowy oczyszcza wodę przed każdy łykiem, dlatego masz pewność, że dostarczasz swojemu organizmowi czystą wodę pozbawioną chemii
wśród butelek filtrujących znajdziesz zarówno modele o pojemności 0,3 l, jak i większe 0,7l, dlatego każdy członek Twojej rodziny znajdzie coś dla siebie
Wady
plastikowe butelki z filtrem węglowym możesz myć ręcznie tylko w ciepłej wodzie - nie możesz myć ich w zmywarce czy wyparzać wrzątkiem
butelka z filtrem najlepiej sprawdza się poza domem, w domu lepiej zainwestować w dzbanek filtrujący, którego pojemność jest o wiele większa

Jaką butelkę filtrującą wybrać? Podsumowanie

Butelka filtrująca to idealne rozwiązanie na dostęp do wody gdziekolwiek się znajdziesz - w pracy, w szkole, na obozie, wycieczce czy na siłowni. Koniec z produkowaniem kilogramów plastiku i zaśmiecaniem środowiska. Koniec z dźwiganiem ciężkich zgrzewek wody i przeciążaniem pleców Twojego dziecka. Tylko krok dzieli Cię od kilkuset złotych dodatkowych oszczędności w ciągu roku! Jaką butelkę wybierzesz - Brita czy Dafi? Koniecznie daj nam znać!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij