Close

Jaki stół do ping ponga wybrać? Ranking i wskazówki

Ping pong to gra uwielbiana przez prawie wszystkich. Stanowi świetne uzupełnienie imprezy, sposób na spędzenie wolnego czasu w nieco aktywniejszy sposób i po prostu doskonałą formę rekreacji. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na zakup domowego stołu do ping ponga. Czy warto zainwestować w taki stół i czy stół do tenisa stołowego różni się od stołu do ping ponga? Ile kosztuje dobry stół pingpongowy i ile miejsca jest potrzebne do jego rozłożenia?

Aktualizacja: Maj 2024

Jaki stół do ping ponga wybrać? Jakie są rodzaje stołów do ping ponga?

STÓŁ DO PING PONGA WEWNĘTRZNY STÓŁ DO PING PONGA WEWNĘTRZNY
+ do użytku wewnątrz zamkniętych pomieszczeń
+ blat wykonany z płyty wiórowej
+ niższa cena
+ mała waga w porównaniu do stołów zewnętrznych
- nie są odporne na warunki pogodowe
STÓŁ DO PING PONGA ZEWNĘTRZNY STÓŁ DO PING PONGA ZEWNĘTRZNY
+ najczęściej wykonane są z ebonitu
+ pokryte specjalną powłoką zabezpieczającą
+ odporne na warunki atmosferyczne
- duża waga
- wyższa cena

Na co zwrócić uwagę przy wyborze stołu do ping ponga?

Przeznaczenie (na zewnątrz lub do wewnątrz)
Przeznaczenie (na zewnątrz lub do wewnątrz)

Jest to główna różnica między stołami do ping ponga. Zanim wybierzesz stół sprawdź dokładnie, czy w wybranym pomieszczeniu stół pozostawi przestrzeń do komfortowego poruszania się podczas gry. Jeśli nie, być może lepiej, abyś zdecydował się na stół zewnętrzny, który możesz umieścić na przykład w ogrodzie lub na tarasie.

Rodzaj i wymiary blatu
Rodzaj i wymiary blatu

Rodzaj blatu ma przełożenie nie tylko na wytrzymałość stołu na warunki atmosferyczne, ale też samą jakość gry. Rodzaj tworzywa, którym pokryty jest blat, może mieć różną miękkość i przyczepność, co będzie miało przełożenie na bardziej lub mniej dynamiczny ruch piłeczki w trakcie meczu. Sprawdź też, jaki wymiar stołu pozwoli ci na komfortową grę w wybranym pomieszczeniu. Pamiętaj, że zawsze możesz wybrać model składany, który będzie zdecydowanie łatwiejszy w przechowywaniu.

Wykonanie stelażu
Wykonanie stelażu

Dobrej jakości stół do ping ponga to nie tylko wytrzymały blat, ale też odporny na upływ czasu stelaż. Mocna i wytrzymała podstawa stołu zapewni nie tylko dobrą zabawę na lata, ale tez bezpieczeństwo podczas każdej rozgrywki. Jest to szczególnie ważne, jeśli w domu są małe dzieci – wówczas nietrudno o wypadek.

Rama
Rama

Blat stołu do ping ponga umieszczany jest na ramie wzmacniającej. Jej grubość zwykle zależy od rodzaju stołu i grubości stelaża, ale można powiedzieć, że waha się ona w granicach 36 – 60 mm. Rama nie tylko zapewnia równą powierzchnię blatu, ale też zapobiega obijaniu jego powierzchni.

Wyposażenie
Wyposażenie

Dodatkowe wyposażenie często jest kwestią decydującą jeśli chodzi o wybór stołu. Stół wyposażony jest w siatkę wykonaną z wysokiej jakości bawełny lub polipropylenu. Można wybrać model, w którym będzie dostępna regulacja jej wysokości i napięcia. Część stołów będzie posiadała też rakietki i piłeczki w zestawie – to zawsze bardziej kompletny zakup. Koniecznie sprawdź też, czy stelaż stołu został wyposażony w miękkie kółka, które pozwolą na przetransportowanie stołu bez ryzyka zniszczenia podłogi.

Opcja składania i regulacji
Opcja składania i regulacji

Jeśli nie chcesz, by stół zajmował miejsce w pomieszczeniu również poza rozgrywkami, warto wybrać model składany. Można go wówczas ustawić przy ścianie i odzyskać dużą przestrzeń, którą będziesz mógł przeznaczyć do innych celów. Ważną kwestią jest też regulacja, szczególnie, jeśli wybierasz stół do ping ponga dla dzieci. Wraz z ich wzrostem i rozwojem umiejętności gry będziesz mógł stopniowo zwiększać poziom trudności rozgrywki i odpowiednio dopasować wysokość blatu.

Jaki stół do ping ponga wybrać? Ranking stołów do ping ponga

Wśród dostępnych na rynku modeli stołów pingpongowych ciężko znaleźć te, które znacząco się czymś wyróżniają. Dlatego przygotowaliśmy dla ciebie ranking, który pozwoli na zebranie danych o najciekawszych modelach w jednym miejscu. Sprawdź, czy znajdziesz tu coś dla siebie:

1. ZOLTA stół do ping ponga CD-TTB10

stół do ping ponga CD-TTB10

Solidny składany stół z blatem z płyty mdf, który zdaniem producenta ma zapewniać idealnie płaską powierzchnię. Stół po złożeniu zajmuje mało miejsca, a transport ułatwiają kółka z hamulcem. Blat został wzmocniony stalowymi profilami po obwodzie, co zapobiega uszkodzeniom. Do wyboru dostępne są dwa kolory: zielony i niebieski. W zestawie znajdziemy też siatkę, 2 rakietki i 3 piłeczki. Cena: około 900 zł.

Zalety
rakietki i piłeczki w zestawie
łatwość złożenia i transportu
idealnie płaska powierzchnia
Wady
stół nie nadaje się do użytku zewnętrznego

2. Hertz Fitness stół tenisowy MS 201

Hertz Fitness stół tenisowy MS 201

Solidny wewnętrzny stół do ping ponga. Blat tego modelu również jest wykonany z płyty mdf i podobnie jak poprzedni, posiada stalowe profile. Producent zachwala bardzo gruby blat 16 mm. Stół jest składany i łatwy w transporcie dzięki gumowym kółkom z hamulcem. Waga stołu to 65 kg. Cena: około 750 zł.

Zalety
łatwość złożenia i transportu
siatka, rakietki i piłeczki w zestawie
Wady
tylko jedna wersja kolorystyczna
dość duża waga stołu

3. ZOLTA stół do ping ponga CD-TTB04

 stół do ping ponga CD-TTB04

Tańszy odpowiednik pierwszego modelu. Tym razem mamy do czynienia ze stołem z regulacja wysokości, ale bez kółek transportowych. Nóżki zakończone są gumowymi stópkami, co zapewnia stabilność podczas gry. Dostępne są również dwa kolory, a w zestawie znajdziemy te same dodatki. Cena: około 600 zł

Zalety
możliwość złożenia
2 rakietki i 3 piłeczki w zestawie
stosunkowo niska cena
Wady
brak kółek transportowych

4. Hertz Fitness stół tenisowy MS 203

stół tenisowy MS 203

Solidny stół z jeszcze grubszym blatem, niż w poprzednim modelu tego producenta (18 mm). Mimo dużych gabarytów stół jest łatwy w złożeniu i przechowywaniu, a także transporcie dzięki kółkom. Tu również wykorzystane zostały stalowe profile, poprowadzone na długości całego obwodu. Niestety rozmiar ma przełożenie na wagę, która wynosi aż 100 kg. Cena: około 1600 zł.

Zalety
solidne wykonanie
gruby blat
łatwość złożenia i transportu
Wady
duża waga stołu
wysoka cena
tylko jedna wersja kolorystyczna

5. Hop-Sport stół bilardowy z nakładką ping pong

Hop-Sport stół bilardowy z nakładką ping pong

To rozwiązanie jest niezwykle ciekawe ze względu na możliwości prowadzenia zupełnie różnych rozgrywek. Będzie to na pewno świetną atrakcją na każdej domowej imprezie, a także doskonałym uzupełnieniem wolnego czasu. Stół charakteryzuje się eleganckim designem, ale ze względu na budowę stołu bilardowego nie mamy tu możliwości złożenia. Cena: około 1850 zł.

Zalety
możliwość gry w ping ponga i bilarda
elegancki design
niska cena (licząc konieczność zakupu oddzielnych stołów do bilarda i ping ponga)
Wady
brak możliwości złożenia stołu
duża waga

6. Costway stół do ping ponga

Costway stół do ping ponga składany

Niezwykle lekki i mobilny stół do ping ponga, idealny do zabrania na przykład na kemping. Można mieć jednak wątpliwości co do wytrzymałości i stabilności konstrukcji, wykonanej prawie całkowicie z aluminium. Jeśli jednak szukasz rozwiązania, które sprawdzi się na działce czy biwaku – jest to niewątpliwie najlepsza opcja. Cena: około 380 zł

Zalety
niewielka waga (10 kg)
możliwość złożenia do rozmiaru walizki
najniższa cena
Wady
wątpliwa trwałość i stabilność
potencjalne problemy z ustawieniem blatu w linii prostej

Stół do ping ponga – wymiary. Jakie są dostępne i który będzie najlepszy?

Profesjonalny stół do tenisa stołowego czy ping ponga musi mieć określone wymiary – i to zwykle takie najczęściej znajdziemy w sklepie. Przyjmuje się, że blat powinien mieć około 274 cm długości oraz 152,5 cm szerokości. Nóżki natomiast powinny standardowo mieć domyślną wysokość 76 cm, a siatka – 15,25 cm. Oczywiście są to wymiary wymagane przy profesjonalnych zawodach, jednak na potrzeby domowych rozgrywek śmiało można dostosować wysokość stołu czy siatki do własnych potrzeb. Szczególnie, jeśli graczami są najczęściej dzieci. Dla nich można wybrać specjalny stół, który będzie posiadał mniejszy rozmiar blatu, dostosowany do możliwości dziecięcych rąk.  

Gdzie umieścić stół do ping ponga

Gdzie umieścić stół do ping ponga?

Stół do ping ponga zwykle umieszcza się tam, gdzie znajduje się ilość wolnej przestrzeni wystarczająca do bezpiecznej rozgrywki. Trzeba pamiętać, że do gry jest potrzebny nie tylko stół, ale też dość spora przestrzeń, po której będą mogli poruszać się obaj gracze. Jakby na to nie patrzeć ustawienie stołu jest kwestią indywidualną, uzależnioną od wygody i pomysłu mieszkańców na zagospodarowanie przestrzeni. Warto poza wolnym miejsce wziąć pod uwagę też inne aspekty. Jakie? Chociażby śliskość podłogi, która przy zaciętej rozgrywce może zwiększać ryzyko wypadku, czy możliwość otwarcia okna w celu zapewnienia świeżego powietrza.

  • stół do ping ponga w ogrodzie

Jeśli chodzi o ogrodowy stół do ping ponga, wymiary zwykle nie mają znaczenia. Zaletą tego rozwiązania jest duża przestrzeń, która pozwala na nieograniczone możliwości prowadzenia gry i stały dostęp do świeżego powietrza. Warto jednak zwrócić uwagę, że gra na mokrej nawierzchni po deszczu może być niebezpieczna, a sam stół należałoby przed grą osuszyć.

  • stół do ping ponga w garażu

Wymiary stołu do ping ponga często skłaniają jego posiadaczy do prowadzenia rozgrywek w garażu. Jest to miejsce zwykle o wystarczającej powierzchni, a poprzez otwarcie drzwi, bramy czy okien można zapewnić dostęp powietrza. Nie trzeba się tu martwić złymi warunkami pogodowymi i nawierzchnią, która zwykle pozwala na dość dobrą stabilizację. Nie zachodzi też duże ryzyko zniszczenia nawierzchni nogami stołu, gdyż ta w garażu zwykle jest wykonana z wytrzymałego tworzywa.

  • stół do ping ponga w domu – czy to dobry pomysł?

Jeśli jesteś posiadaczem dużego domu, nic nie stoi na przeszkodzie, by umieścić stół do ping ponga wewnątrz. Musisz jednak pamiętać, że składanie i rozkładanie stołu wiąże się z ryzykiem uszkodzenia odłogi czy obicia ścian i mebli. Jeśli mieszkasz w bloku zwróć uwagę, czy odgłosy wykonywane podczas rozstawiania stołu i gry nie będą uciążliwe dla sąsiadów. Zadbaj też, by podczas gry w pobliżu stołu nie znajdowały się szklane przedmioty, wazony czy meble, które mogą stwarzać ryzyko uszkodzenia ciała.

Jaki stół do ping ponga na zewnątrz? O czym jeszcze należy pamiętać?

Poza wytrzymałością stołu outdoor warto zwrócić uwagę na sposób jego rozstawienia. Niektóre z nich można bez problemu rozstawić na każdej nawierzchni, niektóre wymagają wkopania w ziemię, a jeszcze inne – nawet zalania betonem. Jednak są to zwykle droższe modele. Takie można często spotkać w przestrzeniach publicznych – przytwierdzenie stołu do betonu zapobiega kradzieżom, ale też wandalizmowi. Na domowe warunki stół do rozstawienia na nóżkach wydaje się propozycją w zupełni wystarczającą, a jednocześnie uniwersalną – w sezonie zimowym można go przenieść na przykład do garażu.

Stół do ping ponga – zielony czy niebieski? Czy kolory blatów mają znaczenie?

Przy poszukiwaniach idealnego stołu do ping ponga szybko można zauważyć, że najczęściej blaty występują w kolorach zielonym i niebieskim. Czy poza kolorem różnią się one czymś jeszcze? Otóż zwyczajowo kolor blatu powinien mieć kolor zielony, niebieski lub czarny. Z zasady kolor nie ma wpływu na rodzaj stołu, chyba, że akurat taką decyzję podejmie producent. Podsumowując: czym różni się stół do ping ponga zielony czy niebieski czy nawet czarny? W większości przypadków kwestia koloru blatu wiąże się jedynie z poczuciem estetyki klienta.

Stół do ping ponga dla dzieci – frajda i aktywnie spędzony czas

Ping pong to sport nie tylko dla dorosłych – to doskonała rodzinna forma rozrywki. Sama gra nie wymaga od uczestników specjalnych umiejętności, a w przypadku dzieci ma istotny wpływ na prawidłowe kształtowanie motoryki. Gra w ping ponga jest też świetnym ćwiczeniem na koordynację ruchową, co sprawia, że gra będzie świetną praktyką nie tylko w przypadku dzieci, ale też seniorów, chcących na jak najdłużej zachować zdrowe ciało. Jeśli w ping ponga mają grać osoby o różnym wzroście, przede wszystkim dzieci, najlepszym rozwiązaniem jest zakup modelu wyposażonego w regulację wysokości zarówno blatu jak i siatki.

Jaki stół do ping ponga? Podsumowanie

Ping pong to świetna rozrywka dla całej rodziny czy grona znajomych. Dlatego własny stół do ping ponga jest naprawdę wartościowym zakupem w domach, gdzie często spędza się wolny czas na aktywnościach sportowych. W jaki stół do ping ponga warto zainwestować? To zależy od jego przeznaczeni i budżetu. Dzięki przywołanym powyżej istotnym argumentom, można z powodzeniem zawęzić grono interesujących modeli i wybrać ten, który posłuży jak najdłużej.  

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Bors-on
Bors-on
3 lat temu

bardzo spodobała mi się propozycją stołu pingpongowego i bilardowego 2w1 🙂 ktoś posiada?

koliber33
koliber33
3 lat temu

Rok temu zakupiliśmy dziecku do grania w pingponga stół zolta i spełnił nasze/jego wymagania

Zamknij