Close

Rower stacjonarny który wybrać? Porady i ranking

Sport to jeden z najlepszych sposobów spędzania czasu. Nie zawsze jednak pogoda sprzyja jego uprawianiu. Okres jesienno—zimowy, deszczowe czy burzowe dni latem, a także bardzo wysoka temperatura mogą uniemożliwiać lub zniechęcać do jazdy na rowerze. Fani kolarstwa mają jednak warte uwagi rozwiązanie tego problemu. Jest nim rower stacjonarny, który stanowi alternatywę dla tradycyjnego pojazdu. Wybór odpowiedniego urządzenia nie jest jednak łatwy. W tym artykule przedstawiamy różne rodzaje rowerów stacjonarnych, a także podpowiadamy, na jakie parametry powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Wskazujemy również najciekawsze modele rowerów dostępne w sprzedaży.

Aktualizacja: Wrzesień 2024

Rower stacjonarny który wybrać? Jakie są rodzaje? 

ROWER STACJONARNY MECHANICZNY ROWER STACJONARNY MECHANICZNY
+ niedrogi
+ prosta konstrukcja
+ płynna regulacja oporu
- generowanie hałasu
- nagrzewanie się mechanizmu
ROWER STACJONARNY MAGNETYCZNY ROWER STACJONARNY MAGNETYCZNY
+ lepsza płynność działania
+ cichsza praca
+ możliwe ustawienie wyższego oporu niż w modelu mechanicznym
- wyższa cena
- ograniczona liczba stopni oporu
ROWER STACJONARNY ELEKTROMAGNETYCZNY ROWER STACJONARNY ELEKTROMAGNETYCZNY
+ możliwość automatycznego dostosowania oporu
+ wiele ustawień oporu
+ idealne dla profesjonalistów
- wysoka cena

Jaki wybrać rower stacjonarny? Najważniejsze parametry

WIELKOŚĆ
WIELKOŚĆ

Rower stacjonarny cały czas zajmuje znaczną ilość przestrzeni w naszym domu. Warto zatem sprawdzić wymiary poszczególnych modeli, podobnie jak ich łatwość składania i rozkładania.

LIMIT WAGOWY UŻYTKOWNIKA
LIMIT WAGOWY UŻYTKOWNIKA

Rowerki treningowe posiadają limit obciążeniowy. Najtańsze modele zwykle nadają się dla użytkowników o wadze do niewiele ponad 100kg. Osobom otyłym polecamy rowery poziome, gdyż ich konstrukcja wytrzyma większe obciążenie, a ich siedzenie okaże się znacznie wygodniejsze podczas długich treningów.

WYŚWIETLACZ
WYŚWIETLACZ

Na nim wyświetlane są różne informacje dotyczące treningu. Może być to prędkość, spalane kalorie czy tętno. Bardziej zaawansowane modele wyświetlają więcej danych, a także umożliwiają ustawienie bardziej skomplikowanych programów treningowych. Wyświetlane wtedy będą konkretne ich etapy.

FUNKCJE SMART
FUNKCJE SMART

Niektóre rowerki umożliwiają łączenie się ze smartfonami czy tabletami oraz interaktywnymi aplikacjami treningowymi jak Zwift. Dzięki temu za pomocą urządzenia mobilnego możemy sterować rowerem oraz wprowadzać do niego nowe programy treningowe symulujące np. wspomniany Zwift, którego używają nawet zawodowi kolarze.

PRZEZNACZENIE
PRZEZNACZENIE

Rower stacjonarny może być przeznaczony do różnego typu ćwiczeń. Podstawowe modele pionowe symulują jazdę rekreacyjną lub na rowerze górskim. Modele spinningowe pozwalają użytkownikowi przyjąć pozycję jak na rowerze szosowym, a rowery poziome zapewniają wysiłek np. osobom z problemami w utrzymaniu równowagi. Nie symulują natomiast już tak bardzo jazdy na rowerze.

FUNKCJA SKŁADANIA
FUNKCJA SKŁADANIA

Pewne modele rowerów posiadają funkcję składania, dzięki czemu łatwo i szybko zmniejszymy ilość zajmowanego przez nich miejsca.

Rower stacjonarny który wybrać? Ranking najlepszych rowerków treningowych stacjonarnych 

Rowerek treningowy magnetyczny ZIPRO ONE S Drift

Rowerek treningowy magnetyczny ZIPRO ONE S Drift

Rowerek stacjonarny marki Zipro to urządzenie z magnetycznym systemem oporu. Obciążenie regulujemy w 8 stopniach za pomocą pokrętła na kolumnie kierownicy. 5 ustawień ma natomiast wysokość siodełka. O wygodę zadbają także antypoślizgowe pedały z regulowanymi paskami. Rower stacjonarny Zipro został zaprojektowany z myślą o osobach o wadze do 110kg. Ciekawą jego cechą jest obecność dotykowych sensorów pulsu oraz łatwy w obsłudze komputer, który mierzy dane i dostarcza cennych informacji takich jak spalone kalorie, przebyty dystans, aktualną prędkość  czy wysokość obecnego pulsu. To dobry stacjonarny rower do domu w cenie do 500zł.

Zalety
magnetyczny mechanizm w atrakcyjnej cenie
łatwy montaż
lekki
Wady
przeciętne możliwości komputera
zbyt słabe obciążenie dla doświadczonych kolaży

Rowerek stacjonarny treningowy ZIPRO DRIFT

Rowerek stacjonarny treningowy s Drift - Zipro

Magnetyczny rower stacjonarny Zipro Drift to pionowa konstrukcja, która dobrze odnajdzie się niemal w każdym domu. Rowerek umożliwi trening osobom o wadze do 120kg. Obciążenie regulowane jest w 8 stopniach za pomocą tradycyjnego pokrętła. Szerokie oraz wygodne siedzisko z wielopunktową regulacją wysokości będzie komfortowe przez długi czas dla każdego użytkownika. Duża kierownica umożliwia ustawienie ciała w wygodnej pozycji, a pedały z paskami na rzepy Na rękojeściach znalazły się czujniki dotykowe, które sczytują puls użytkownika. Urządzenie oczywiście posiada komputer wykonujący pomiary i wyświetlające istotne podczas treningu dane. O dobre wrażenia z użytkowania zadba dość ciężkie, ważące 6kg koło zamachowe. Ten rower stacjonarny magnetyczny kosztuje nieco ponad 600zł. 

Zalety
znaczna możliwość regulacji odległości siodełka od pedałów
atrakcyjny design
łatwość w składaniu
Wady
maksymalne ustawienie oporu może być dla niektórych niewystarczające

Rowerek stacjonarny treningowy MALATEC  z komputerem

Rowerek stacjonarny treningowy MALATEC  z komputerem

Rower stacjonarny z wyświetlaczem firmy Malatec to funkcjonalne urządzenie o dużych możliwościach, dostępne w atrakcyjnej cenie. Model ten nabędziemy już za ok. 300zł.  Producent chwali się zastosowaniem metalowych łożysk, które cechują się znacznie większą trwałością niż elementy plastikowe znajdujące się w najtańszych produktach. Rowerek treningowy stacjonarny został wyposażony w komputer pokładowy oraz sensory pulsu. Zasilanie systemu elektronicznego stanowią dwie baterie AA, które łatwo jest wymienić.  Ten niedrogi rower stacjonarny nie będzie stanowił problemu przy przestawianiu, gdyż jego waga to jedynie ok. 10kg. Jest to zatem jedno z najlżejszych urządzeń w sprzedaży. Wiąże się to jednak z niewielką wagą koła zamachowego – 2kg.

Zalety
niska cena
pomiar pulsu i innych parametrów
regulacja poszczególnych elementów konstrukcji
Wady
mechaniczny system oporu
niezbyt stabilna konstrukcja
przeciętna jakość wykonania

Rower treningowy stacjonarny ZIPRO GLOW - rower stacjonarny poziomy

6. Rower treningowy stacjonarny ZIPRO GLOW - rower stacjonarny poziomy

Ten rower stacjonarny firmy Zipro to już urządzenie o konstrukcji poziomej. Dzięki wytrzymałej ramie oraz wygodnemu siedzisku z oparciem ćwiczenia mogą wykonywać osoby o wadze nawet do 150kg. Urządzenie mocno rozbudowano pod względem funkcjonalności. Znajdziemy w nim komputer pokładowy wyposażony w aż 32 programy treningowe. Tyle jest także poziomów oporu. Na ramie kierownicy znalazł się uchwyt na butelkę. Tuż pod ekranem komputera jest natomiast półeczka na smartfona, którego możemy ładować przez port USB, w który wyposażono rower. Dzięki łączności bezprzewodowej Bluetooth, rower stacjonarny poziomy możemy połączyć ze smartfonem poprzez aplikację mobilną iConsole+. Daje to ogromne możliwości konfiguracji roweru poziomego treningowego. Możemy np. zasymulować na nim wirtualne trasy oparte o mapy Google.

Zalety
bardzo duża funkcjonalność komputera
łączność bezprzewodowa
duży zakres regulacji obciążenia
Wady
cena wyższa niż w przypadku urządzeń standardowych, co jest jednak uzasadnione dodatkową funkcjonalnością

Rowerek stacjonarny treningowy magnetyczny ZIPRO BOOST

Rowerek stacjonarny treningowy magnetyczny ZIPRO BOOST

Ten rower stacjonarny magnetyczny to kolejny produkt marki Zipro w naszym zestawieniu. Urządzenie wyposażono w komputer wskazujący parametry treningu, przy którym znajduje się półeczka na smartfona. Jest ona nieco mała, jednak najważniejsze, że producent nie zapomniał o tym detalu w ogóle. Pionowy rower posiada koło zamachowe ważące 7kg. Opór regulowany jest manualnie. Użytkownik posiada do dyspozycji 8 jego ustawień, co jest standardem w tej klasie sprzętu. Ten rower treningowy do domu to idealny wybór dla bardziej wymagających użytkowników oczekujących praktycznego i funkcjonalnego urządzenia w całkiem atrakcyjnej cenie. Ten rower treningowy stacjonarny wyceniono na ok. 750zł, co jest kwotą w pełni akceptowalną w przypadku tego urządzenia. 

Zalety
dobry stosunek jakość/cena
dobry zakres regulacji położenia elementów konstrukcji
stabilna konstrukcja
Wady
duża waga utrudni transport i przenoszenie
zdarzające się usterki w mechanizmie przenoszenia napędu

Rower spinningowy ZIPRO HOLO

Rower spinningowy ZIPRO HOLO

To najlepszy wybór dla profesjonalistów. Rower treningowy spinningowy Zipro Holo cieszy się szczególną popularnością, gdyż łączy dobrej jakości podzespoły z atrakcyjną, jak na tę klasę rowerów, cenę. Urządzenie wyposażono w mechaniczny system hamowania z kołem zamachowym o wadze aż 18kg. W połączeniu z ramą wymuszającą na użytkowniku przyjęcie mocno pochylonej pozycji, ten rower spinningowy doskonale zasymuluje zatem jazdę na prawdziwym rowerze szosowym. Urządzenie oczywiście wyposażono w komputer mierzący podstawowe parametry treningu. Stacjonarny rower treningowy nie posiada hamulca awaryjnego ani wolnego biegu. Oznacza to, że użytkownik nie będzie mógł pozwolić sobie na chwilę odpoczynku. Poprawi to jakość wykonywanego treningu. Urządzenie wyceniono na ok. 1500zł.

Zalety
mechanizm oporu dobrze symulujący prawdziwy rower
solidna konstrukcja
regulacja ustawienia siodełka w 2 poziomach
Wady
niewielka funkcjonalność komputerka pokładowego

Jak wybrać rower stacjonarny? Jakie parametry są ważne przy wyborze? 

Rower stacjonarny możemy dopasować do swoich potrzeb ze względu na kilka cech i parametrów. Możemy je pogrupować ze względu na:

Dostępne opcje pomiaru parametrów w rowerach stacjonarnych: 

  • prędkość – na ekranie komputera pokładowego wyświetla się aktualna prędkość, z jaką kręci się koło zamachowe. Wielkość ta może być chwilowa lub uśredniona. Zwykle wyrażana jest w kilometrach na godzinę.
  • kadencja – to licznik częstotliwości pedałowania. Mierzymy ją np. w obrotach na minutę. 
  • tętno – większość rowerów treningowych posiada dotykowe czujniki tętna. Trzymając dłonie na odpowiednim miejscu kierownicy, rower mierzy i wyświetla na ekranie komputera nasze aktualne tętno. 
  • pomiar mocy - w niektórych naprawdę profesjonalnych modelach oferowany jest także pomiar tętna do pełnego monitoringu aktywności fizycznej na bazie generowanych watów. Ta funkcjonalność jednak zdecydowanie kilkukrotnie zwiększa cenę takiego urządzenia.

Dostępne opcje regulacji w rowerach stacjonarnych:

  • regulacja siodełka i kierownicy – na rowerze możemy spędzać nawet wiele godzin każdego dnia. Ważne zatem, aby był wygodny. Praktycznie każdy rower treningowy umożliwia regulację wysokości siodełka. Kierownicę także regulujemy w pionie, możemy również ją pochylać. Droższe modele rowerków dają nam natomiast także opcję regulacji siodełka w poziomie, wzdłuż ramy.
  • zakres regulacji obciążenia treningowego – regulacja obciążenia odbywa się zwykle przy pomocy pokrętła na kolumnie kierowniczej. Najczęściej mamy do wyboru 8 jej poziomów. Droższe i bardziej zaawansowane urządzenia takie jak Zipro GLow mogą mieć ich natomiast aż ponad 30. Poza ilością poziomów istotna jest siła maksymalnego obciążenia. Ta jednak nie zawsze jest podawana przez producentów. 

Pozostałe istotne elementy: 

  • limit wagowy użytkownika – rowerki treningowe posiadają limit obciążeniowy. Najtańsze modele zwykle nadają się dla użytkowników o wadze do niewiele ponad 100kg. Osobom otyłym polecamy rowery poziome, gdyż ich konstrukcja wytrzyma większe obciążenie, a ich siedzenie okaże się znacznie wygodniejsze podczas długich treningów. 
  • wielkość  - rower stacjonarny cały czas zajmuje znaczną ilość przestrzeni w naszym domu. Warto zatem sprawdzić wymiary poszczególnych modeli, podobnie jak ich łatwość składania i rozkładania. 
  • wyświetlacz – na nim wyświetlane są różne informacje dotyczące treningu. Może być to prędkość, spalane kalorie czy tętno. Bardziej zaawansowane modele wyświetlają więcej danych, a także umożliwiają ustawienie bardziej skomplikowanych programów treningowych. Wyświetlane wtedy będą konkretne ich etapy. 
  • funkcje smart – niektóre rowerki umożliwiają łączenie się ze smartfonami czy tabletami oraz interaktywnymi aplikacjami treningowymi jak Zwift. Dzięki temu za pomocą urządzenia mobilnego możemy sterować rowerem oraz wprowadzać do niego nowe programy treningowe symulujące np. wspomniany Zwift, którego używają nawet zawodowi kolarze.
  • przeznaczenie – rower stacjonarny może być przeznaczony do różnego typu ćwiczeń. Podstawowe modele pionowe symulują jazdę rekreacyjną lub na rowerze górskim. Modele spinningowe pozwalają użytkownikowi przyjąć pozycję jak na rowerze szosowym, a rowery poziome zapewniają wysiłek np. osobom z problemami w utrzymaniu równowagi. Nie symulują natomiast już tak bardzo jazdy na rowerze. 
  • funkcja składania – pewne modele rowerów posiadają funkcję składania, dzięki czemu łatwo i szybko zmniejszymy ilość zajmowanego przez nich miejsca. 

Jaki rower stacjonarny do domu będzie najlepszy? Porady i wskazówki 

Początkującemu użytkownikowi może się wydawać, że najtańszy model rowerka będzie wystarczający na początek. W rzeczywistości produkty te są bardzo niskiej jakości, ich mechanizmy oporu słabo działają, a siodełko oraz kierownica są niewygodne. Mechaniczny rodzaj oporu generuje natomiast hałas, który może przeszkadzać pozostałym domownikom w nocy. Warto zatem niewiele dopłacić i wybrać model z oporem magnetycznym z przedziału cenowego ok. 500-700zł. Taki rower powinien być całkiem komfortowy i zapewne wystarczy nam na kilka lat.

Rower stacjonarny do Zwift i nie tylko - stacjonarne rowery treningowe z funkcją smart 

Nowoczesne rowery treningowe dają „domowym kolażom” nowe możliwości. Dzięki funkcjom smart i łączności z różnymi aplikacjami mobilnymi, użytkownik może monitorować oraz zmieniać parametry treningu za pomocą smartfona. Niektóre rowery umożliwiają także wgranie nowego treningu stworzonego na podstawie mapy Google. Najciekawsze wrażenia daje natomiast możliwość wirtualnej rozgrywki w Zwift. To program symulujący jazdę na rowerze w wirtualnym świecie. Nie sterujemy jednak padem czy myszką. Informacje o naszych ruchach są dostarczane przez czujniki podłączone do stacjonarnego roweru. Daje to prawdziwie niepowtarzalne wrażenia podczas domowych ćwiczeń. 

Jak i do czego wykorzystać funkcje w rowerach stacjonarnych treningowych? 

Na ekranie komputera pokładowego wyświetlają się różne informacje dotyczące naszego treningu. Mogą być one bardzo przydatne, gdyż dzięki nim mamy pełną kontrolę nad naszym wysiłkiem. Rower stacjonarny z wyświetlaczem pozwoli dobrać oraz utrzymać pożądane parametry treningu. 

Rower stacjonarny z wyświetlaczem

Monitoring i kontrola nad treningiem – nawet najprostsze modele rowerów posiadają mały wyświetlacz, który dostarcza cennych informacji. Użytkownik może przełączać się pomiędzy wyświetlanymi danymi za pomocą kilku przycisków. Obsługa jest bardzo prosta i poradzi sobie z nią każdy, także niedoświadczony użytkownik. Dla wielu użytkowników szczególnie przydatny będzie licznik spalonych kalorii, dzięki któremu dokładnie ocenimy skuteczność treningu.

Rower stacjonarny z pulsometrem - pilnuj zakresów tętna podczas treningu 

Znaczna większość rowerów treningowych została wyposażona w pulsometr. Funkcjonalność ta jest niezwykle przydatna nie tylko zawodowcom, ale i amatorom. Rower stacjonarny z pulsometrem pozwala łatwo kontrolować trening. Umiejętne sprawdzanie i reagowanie na te informacje umożliwi nam np. uniknięcie zakwasów.  Niestety w wielu modelach wbudowany pomiar tętna jest bardzo nieprecyzyjny. W dalszym ciągu najlepszym sposobem na precyzyjny pomiar tętna jest stosowanie profesjonalnych pasków.

Rower stacjonarny poziomy czy pionowy? Który lepszy i dla kogo? 

Rower stacjonarny poziomy czy pionowy? Który lepszy i dla kogo?

Rower stacjonarny pionowy znacznie różni się budową od wariantu poziomego. Pierwsza opcja lepiej symuluje jazdę na prawdziwym pojeździe, gdyż pozycja za kierownicą przypomina tę z prawdziwego roweru. Stacjonarny rower treningowy pionowy jest idealny dla osób z chorobami układu krążenia. Trening na tym urządzeniu podnosi wydolność i pojemność płuc, a także znacznie rozwija mięśnie ud. Rowery poziome są jednak dla niektórych wygodniejsze, gdyż posiadają wygodne siedzisko z oparciem. 

Rower stacjonarny dla seniora - pozostań w formie

Oba rodzaje rowerów mogą być z powodzeniem użytkowane przez seniorów. Rower pionowy poprawi krążenie oraz wzmocni siłę nóg. Jego użytkowanie to także dobry trening utrzymywania równowagi. Osoby z problemami związanymi z kręgosłupem powinny jednak wybrać rower stacjonarny półleżący. Jest to lepszy wybór dla wszystkich osób, które mają problemy z wykonywaniem pewnych ruchów czy z utrzymywaniem równowagi. 

Rower stacjonarny dla dzieci 

Rower stacjonarny może także posłużyć dzieciom. Najpierw musimy jednak sprawdzić możliwość dopasowania ustawień siodełka oraz kierownicy. Mały użytkownik musi bez problemu dosięgnąć do pedałów. Rower pionowy może posłużyć jako dobre przygotowanie do jazdy na prawdziwym rowerze. Rower stacjonarny półleżący może być jednak także warty uwagi. Konstrukcje tych modeli zwykle umożliwiają większe dopasowanie ustawienia elementów. 

Rower stacjonarny jak trenować? Porady dla początkujących użytkowników 

Rower treningowy do domu doskonale rozwija mięśnie brzucha, ud oraz nóg. Regularne treningi poprawią naszą kondycję. Pojedyncza sesja musi trwać minimum 20 minut i powinna się odbywać co najmniej 5 razy tygodniowo. Możemy ćwiczyć, używając stałego obciążenia lub wykonywać treningi interwałowe. Polegają one na krótkim (np. minutowym) mocnym wysiłku, po którym następuje nieco dłuższe (2-3 – minutowe), znacznie mniej obciążające ćwiczenie.  Dla nieco bardziej ambitnych zaleca się treningi w zakresie 1 - 1.5 godziny dziennie z przynajmniej jednym dniem przerwy w tygodniu na regenerację.

Rower stacjonarny który wybrać? Podsumowanie 

Rower treningowy do domu to doskonała opcja dla każdej osoby chcącej poprawić swoją kondycję oraz zdrowo spędzić czas. Dostępne w sprzedaży urządzenia znacznie różnią się pod względem konstrukcji, funkcjonalności oraz ceny. Najważniejsze jest jednak to, że każdy z nich skutecznie poprawi nasze zdrowie. 

TE PRODUKTY NIE SĄ JUŻ DOSTĘPNE:

Rowerek stacjonarny treningowy magnetyczny XB900 Gymtek

Rowerek stacjonarny treningowy magnetyczny XB900 Gymtek - rower stacjonarny fitness

Ten model roweru stacjonarnego firmy Gymtek wykorzystuje magnetyczny system oporu o wadze 8kg. Umożliwia on 8 – stopniową regulację obciążenia, co pozwoli nam dopasować sobie parametry treningu do naszych preferencji. Urządzenie to dostarczy zatem dobrych wrażeń podczas użytkowania, będąc przy tym ciche i płynne. Wygoda to jednakże również cecha tego rowerka. Gymtek XB900 posiada siodełko regulowane w obu płaszczyznach, stabilne stopki, jak i całą ramę. Miłym dodatkiem jest specjalna półeczka na smartfon lub tablet, dzięki której podczas treningu wygodnie przeczytamy newsy czy obejrzymy film. Waga produktu to 25kg. Cena wynosi natomiast ok. 750zł.

Zalety
stabilna i trwała konstrukcja
duża maksymalna waga użytkownika – 135kg
regulacja pozycji siodełka w 2 płaszczyznach
ciekawy design
Wady
wyższa waga oznacza większe trudności podczas przestawiania
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
franek3
franek3
4 lat temu

rower stacjonarny to coś co ratuje życie podczas pracy zdalnej i siedzenia w domu

ziprosPro
ziprosPro
4 lat temu

Rower ZIPRO GLOW w pozycji siedzącej super sprawdza się przy np. czytaniu książki czy robieniu czegoś na laptopie

jacekP
jacekP
4 lat temu

Moja teściowa dostała rower stacjonarny z waszego rankingu i jest bardzo zadowolona.
Zdrowie też w poprawie.
Pozdrawiam

3krystek3
3krystek3
4 lat temu

bez rowerka stacjonarnego nie wyobrażam sobie przetrwać zimę.
kocham jeździć na rowerze latem, więc zimą jest to wspaniały substytut, który pozwala zostać w formie.
polecam !

Zamknij