Close

Jakie lampki choinkowe wybrać? Ranking i porady

Czy wyobrażasz sobie Boże Narodzenie bez choinkowych lampek? My też nie! Odpowiednie lampki choinkowe wprowadzają prawdziwą magię do ogrodu i do domu. Pytanie - jakie choinkowe lampki właściwie wybrać? Kolorowe czy białe? Które najlepiej oświetlą taras i choinki ogrodowe? Poznaj najbardziej rozchwytywane rodzaje lampek na choinkę i wybierz coś dla siebie.

Jakie lampki choinkowe wybrać? Jakie są rodzaje?

Świąteczne lampki mogą mieć różne kolory, zastosowanie i kształt. Jednak podstawowym rodzajem, jaki możemy wyróżnić, są lampki choinkowe typu LED. Zamiast tradycyjnych żarówek, posiadają one nowoczesne, trwałe i ekonomiczne diody LED.

Ze względu na miejsce montażu, lampki możemy podzielić na:

  • Lampki choinkowe wewnętrzne - oświetlenie świąteczne przeznaczone wyłącznie do użytku wewnątrz pomieszczeń.
  • Lampki choinkowe zewnętrzne - czyli modele, które można stosować nie tylko wewnątrz, ale także na zewnątrz pomieszczeń do ozdobienia dachu, ogrodu, tarasu lub balkonu.

Ze względu na rodzaj zasilania wyróżniamy:

  • Lampki choinkowe z zasilaniem sieciowym - najpopularniejszy model, który wymaga podłączenia do gniazdka.
  • Lampki choinkowe na baterie - łańcuchy zasilane klasycznymi bateriami typu AA (lub AAA). Nie wymagają dostępu do gniazdka elektrycznego, dlatego są szczególnie wygodne podczas tworzenia świątecznych aranżacji na stole lub wianków bożonarodzeniowych.
  • Lampki choinkowe solarne - czyli lampki działające w oparciu o energię ze światła słonecznego. W ciągu dnia diody ładują się, aby automatycznie włączyć się po zmroku i oświetlić Twój ogród. Najczęściej (choć nie zawsze) przeznaczone są do używania na zewnątrz domu.

2. Jak wybrać lampki choinkowe? O czym pamiętać?

Lampki choinkowe muszą być trwałe, użyteczne no i… piękne! Sprawdź na co koniecznie zwrócić uwagę przy wyborze nowego, świątecznego zestawu.

Liczba lampek w łańcuchu

Lampki choinkowe różnią się od siebie przede wszystkim liczbą diod zamontowanych na łańcuchy. Im więcej lampek, tym jaśniejsze światło a łańcuch dłuższy. Wybór liczby lampek powinien więc zależeć od Twoich potrzeb. Jeśli poszukujesz światełek do przystrojenia niewielkiego stroika świątecznego, w zupełności wystarczą Ci lampki z dwudziestoma diodami. Natomiast oświetlenie sporej choinki wymaga już ok. 300 diod.

Barwa światła lampek

Oświetlenie świąteczne jest dostępne w wielu kolorach. Najczęściej spotykane to:

  • białe (zimne)
  • żółte (ciepłe)
  • kolorowe

W zależności od tego, jaki kolor wybierzesz, osiągniesz inny efekt w pomieszczeniu. Ciepłe światło sprawia, że pomieszczenie wydaje się bardziej przytulne i komfortowe. Z drugiej strony, zimne tony znacznie ochładzają wnętrza, ale za to dodają im szyku i elegancji. Natomiast kolorowe diody to najlepszy wybór, jeśli chcesz dodać wnętrzom życia i energii.

Dostępność wielu trybów pracy

Oświetlenie choinkowe może posiadać wbudowany programator, który pozwala Ci za pomocą jednego przycisku zmienić sekwencję świecenia. Dzięki temu lampki nie muszą świecić jednostajnym światłem. Światło może migać, delikatnie się ściemniać i rozjaśniać, intensywnie błyskać albo łagodnie płynąć.

Wbudowany timer

Timer to świetna opcja, jeśli chcesz mieć kontrolę nad długością świecenia się lampek. Wbudowany zegar umożliwia ustawienie czasu (np. 30 lub 60 minut), po którym lampki się wyłączą, bez konieczności wyciągania wtyczki z gniazdka.

Opcja zdalnego sterowania pilotem lub urządzeniem mobilnym

Jeśli jesteś fanem używania zdalnych pilotów, a nawet telefonów, wybierz lampki z taką opcją. Sterowanie oświetleniem za pomocą pilota lub przez aplikację umożliwia wyłączanie, włączanie, programowanie timera i wybranie sekwencji świecenia. Dostępne opcje różnią się oczywiście w zależności od funkcji danego modelu.

Opcja wydłużania łańcucha

Wybierając lampki choinkowe z myślą o stworzeniu długiej kompozycji lub oświetleniu obszernej choinki, koniecznie wybierz łańcuch z możliwością przedłużenia. Takie modele posiadają wbudowany mały przedłużacz (często nazywany przedłużką), do którego może podpiąć kolejne lampki.


ZOBACZ TEŻ: Jakie bombki świąteczne wybrać? Ranking bombek


Jakie lampki choinkowe wybrać? Ranking

1. Białe lampki choinkowe na baterie

Białe lampki choinkowe na baterie

Idealne lampki do tworzenia dekoracji świątecznych, stroików i przyozdabiania choinek. Łańcuch ma długość 220 cm i zawiera 20 diod, które emitują ciepłe, białe światło. Lampki zasilane dwoma bateriami typu AA oraz posiadają certyfikat CE. I chociaż są wodoszczelne (można je zanurzać w wodzie), to przeznaczone są tylko i wyłącznie do użytku wewnątrz mieszkania. 

Zalety
bardzo niska cena
lampki są wodoszczelne
zasilane bateriami
posiadają certyfikat CE
Wady
ilość diod led to jedynie 20 sztuk.

2. Lampki LED z różnymi trybami świecenia WLED

Lampki LED z różnymi trybami świecenia WLED

Certyfikowane, choinkowe lampki typu LED o długości prawie 22 m. Jeden łańcuch zawiera aż 300 diod, przewód zasilający i specjalną przedłużkę, która pozwala na łączenie łańcuchów ze sobą. Każda z diod emituje ciepłe, jasne, białe światło. Wbudowany programator pozwala na wybór jednego z 8. trybów świecenia. 

Zalety
łańcuch ma aż 300 diod
lampki sterowane są za pomocą programatora z 8. programami świecenia
odpowiednie do używania wewnątrz i na zewnątrz mieszkania
mają certyfikat CE
Wady
używanie lampek na zewnątrz wymaga odpowiedniego zabezpieczenie programatora

3. Wisząca girlanda z gwiazd Iso Trade

Wisząca girlanda z gwiazd Iso Trade

Lampki świąteczne do ozdabiania ścian oraz okien. Łańcuch ma długość 5 m i zawiera siedem oświetlonych gwiazd. Gwiazdy są zawieszone na przewodach o różnej długości, dzięki czemu tworzą efektowny, symetryczny łuk. Lampki przeznaczone wyłącznie do użytku wewnątrz mieszkania.

Zalety
średnica jednej gwiazdy to aż 15 cm
dzięki symetrycznej budowie łańcucha są niezwykle efektowne
do izolacji użyto estetycznego, przezroczystego przewodu
Wady
nie mają wbudowanej przedłużki
przeznaczone do użytku wewnątrz pomieszczenia

4. Świetlna kurtyna Iso Trade do używania na zewnątrz

Świetlna kurtyna Iso Trade do używania na zewnątrz

Lampki świąteczne idealne do przystrojenia dachu, ogrodowych choinek lub wnętrza pomieszczeń. Pojedynczy egzemplarz składa się z łańcucha o długości 20 metrów, na którym umieszczono aż 500 diod typu LED. Dzięki wbudowanemu przedłużaczowi, lampki możesz łączyć w dłuższe kompozycje.

Zalety
idealny do używania wewnątrz i na zewnątrz budynku
funkcja flash pozwala uzyskać efekt łagodnego migotania
lampki są całkowicie woododporne
Wady
nie ma wbudowanego programatora

5. Białe lampki choinkowe do ogrodu i domu

Białe lampki choinkowe do ogrodu i domu

Lampki choinkowe na przewodzie o długości 21 m. Pojedynczy zestaw składa się z aż 300 diod, które emitują zimne, białe światło. Wbudowany programator pozwala na wybranie z aż ośmiu funkcji świecenia (światło stałe, migotanie itp.). Lampki mogą być używane na zewątrz budynku dopiero po uprzednim zabezpieczeniu programatora przed wilgocią.

Zalety
emitują jasne, zimne światło
odpowiednie do zamontowania wewnątrz lub na zewnątrz domu
lampki wyposażone są w przedłużkę
odznaczone certyfikatem CE
Wady
przy używaniu na zewnątrz wymagają odpowiedniej izolacji programatora

6. Kolorowe wiszące meteory do ogrodu Iso Trade

Kolorowe wiszące meteory do ogrodu Iso Trade

Lampki choinkowe w formie wiszących sopli lodu, często nazywanych też meteorami. Jeden łańcuch ma długość 4,5 m i zawiera aż osiem meteorów. Z kolei długość jednego meteora to aż 50 cm. Co wyróżnia ten zestaw to obecność transformatora, która podnosi bezpieczeństwo używania lampek przez wiele godzin. Łańcuch został także wyposażony w przedłużkę, aby łączyć łańcuchy w większe kompozycje.

Zalety
lampki są wodoodporne
odpowiednie do używania wewnątrz i na zewnątrz
wyposażone w transformator, który podnosi bezpieczeństwo
oferują efekt spływania światła z góry na dół
Wady
dają małe możliwości aranżacji

7. Świąteczne lampki WLED z różnymi trybami świecenia

Świąteczne lampki WLED z różnymi trybami świecenia

Lampki choinkowe o długości 6,5 m, które posiadają 100 świecących diod typu LED. Światło emitowane przez lampki daje białe, ciepłe światło. Dodatkową zaletą tego modelu jest wbudowany programator, który pozwala zmieniać sekwencje świecenia się. Lampki można zamontować wewnątrz lub na zewnątrz pomieszczenia, jednak musisz pamiętać o wcześniejszym zabezpieczeniu wspomnianego programatora.

Zalety
odpowiednie do użytku wewnątrz i na zewnątrz mieszkania
mają certyfikat CE, wyposażone w 8 trybów świecenia
Wady
mogą być stosowane na zewnątrz, ale dopiero po zaizolowaniu programatora

8. Kurtyna z gwiazdek na okno Iso Trade

Kurtyna z gwiazdek na okno Iso Trade

Kolorowa girlanda stworzona z gwiazdek o dwóch wielkościach, zawieszonych na dwóch poziomach. Długość łańcucha wynosi 6,4 m i zawiera 12 gwiazdek. Dzięki dobrej klasie wodoodporności, lampki możesz zamontować zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Co więcej, ten model ma wbudowany programator z aż ośmioma trybami świecenia.

Zalety
odpowiedni do użytku wewnątrz i na zewnątrz mieszkania
obecność programatora pozwala na wybranie jednego z 8 trybów świecenia
subtelne, przezroczyste okablowanie
Wady
dostępny tylko w wersji kolorowej.

9. Kolorowe lampki choinkowe z przedłużką Iso Trade

Kolorowe lampki choinkowe z przedłużką Iso Trade

Oświetlenie typu led o długości 34 m. Liczba lampek wynosi aż 500, a dodatkowo posiadają programator, za pomocą którego możesz wybrać tryb świecenia.Lampki przeznaczone są do używania wewnątrz lub na zewnątrz mieszkania, dlatego są niezwykle uniwersalne. Obecność dodatkowej przedłużki pozwala na łączenie lampek z innymi zestawami.

Zalety
odpowiednie do użytku na zewnątrz
wyposażone w aż 8 trybów pracy
dodatkowa przedłużka pozwala na tworzenie długich instalacji świątecznych
Wady
długość łańcucha to prawie 35 m, dlatego najlepiej nadają się do przystrajania dachów i tarasów

10. Sople zewnętrzne z efektem flash

Sople zewnętrzne z efektem flash

Lampki do przyozdobienia domu, tarasu lub ogrodowych choinek. Ten model charakteryzuje się łańcuchem o długości 25 m i zawiera 500 diod typu LED. Lampki dostępne są w czterech wersjach kolorystycznych, a każda z nich posiada efekty typu flash. To właśnie on wzbogaca instalację delikatnym, migoczącym światłem. Produkt posiada certyfikat CE.

Zalety
dostępny w wielu wersjach kolorystycznych
odpowiedni do montażu na zewnątrz domu
charakteryzuje się funkcją flash, która daje delikatny błysk
produkt jest certyfikowany
Wady
najdroższy produkt w zestawieniu

Lampki choinkowe - jak dopasować długość do rozmiaru drzewka świątecznego?

Świąteczne lampki możesz kupić w ciemno, tylko wtedy musisz liczyć, że MOŻE uda Ci się stworzyć dobrze oświetlone drzewko. Perfekcyjna choinka na święta wymaga trochę… matematyki!

Długość łańcucha lampek choinkowych do oświetlenia swojej choinki obliczysz mnożąc liczbę PI, której wartość wynosi 3,14, przez wysokość drzewka w centymetrach. Prawda, że proste? Jeśli jednak nie chcesz wykonywać obliczeń na własną rękę, skorzystaj z gotowych kalkulatorów w internecie.

Lampki choinkowe szeregowo czy równolegle?

Na pierwszy rzut oka ciężko to stwierdzić, ale choinkowe lampki dostępne są w dwóch wariantach:

  • szeregowym
  • równoległym

Oczywiście mowa o ich budowie, która ma bezpośredni wpływ na sposób przewodzenia prądu. Lampki choinkowe połączone szeregowo przestają działać, gdy już jedna z nich się przepali. Natomiast lampki połączone równolegle świecą się nieustannie nawet po przepaleniu się jednej z nich. Oczywiście lepszym wyborem są zawsze lampki równoległe. Na szczęście, niemal wszystkie nowe lampki typu led posiadają właśnie taką budowę. 


ZOBACZ TEŻ: Choinka sztuczna do domu i mieszkania – ranking


Lampki choinkowe białe ciepłe czy zimne - dobór barwy światła

Choinkowe światełka to nie tylko ozdoba samej choinki. Ich kolor ma wpływ także na ostateczną atmosferę, którą wykreujesz za pomocą danego odcienia. I tak na przykład zimne (niebieskie lub białe) lampki wprowadzają wrażenie sterylności, ale też elegancji. Zimne, białe światło wspaniale sprawdzi się w nowoczesnych i wysublimowanych wnętrzach.

Ciepłe światło, jak sama nazwa już nam podpowiada, podnosi temperaturę pomieszczenia. Ten drobny zabieg pozwala stworzyć przytulną i zachęcającą atmosferę w pokoju. Ciepłe lampki choinkowe działają zupełnie jak zapalone świeczki - kreują kameralny i urokliwy nastrój idealny na zimowe wieczory.

Jaka jest różnica między lampkami zewnętrznymi i wewnętrznymi?

Nie wszystkie lampki wewnętrzne można używać na zewnątrz, natomiast wszystkie lampki choinkowe zewnętrzne sprawdzą się również w pomieszczeniu. Oba rodzaje różnią się budową, a więc i stopniem wodoszczelności. Odporność na wilgoć i wnikanie wody jest niezwykle ważna w przypadku instalacji elektrycznych umieszczonych na zewnątrz. Lampki zewnętrzne mają klasę wodoszczelności na poziomie IP44, czyli są odporne na pyłki i opady. Im wyższa klasa, tym większa odprność.

Jakie lampki choinkowe wybrać? Podsumowanie

Kształty, kolorowy i świetlne efekty niejednego przyprawiły o zawrót głowy. Pamiętaj jednak, że lampki choinkowe powinny być wyborem na wiele sezonów! Jakie formy i kolory przypadły Wam najbardziej do gustu? Podczas Świąt Bożego Narodzenia stawiacie na kolor czy zachowawczą biel? Dajcie znać w komentarzach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamknij