Aktualizacja: Wrzesień 2024
Jaka drabinka gimnastyczna do domu będzie najlepsza? Jakie są rodzaje?
Jak wybrać drabinkę gimnastyczną do domu? Na co zwrócić uwagę?
Produktem, jaki najczęściej spotkamy na rynku, będzie oczywiście drabinka gimnastyczna drewniana. Drewno jest materiałem o stosunkowo niewielkiej poślizgowości i przy odpowiednim obrobieniu i zabezpieczeniu nie stwarza ryzyka uszkodzenia skóry czy dostania się pod jej powierzchnię drzazgi. Jednak poza drewnianymi modelami na rynku znajdziemy też te metalowe, które równie dobrze sprawdzają się w praktyce.
Sposób mocowania drabinki trzeba rozważyć w dwóch aspektach. Po pierwsze, kwestia bezpieczeństwa – im stabilniejsze mocowanie, tym mniejsze ryzyko wypadku. Jednak z drugiej, nie w każdym pomieszczeniu mamy możliwość wykorzystania każdej metody mocowania. Możemy skorzystać z klasycznego przykręcenia drabinki do ściany, ale możemy też znaleźć drabinki mocowane do sufitu.
Dodatkowe zabezpieczenia to duża zaleta. Możemy liczyć na przykład na dodatkową antypoślizgową powłokę, zabezpieczenia szczebli w postaci pianki, zaokrąglone krawędzie czy zaślepki na śruby i zakończenia rur.
Jeśli jakość wykonania drabinki jest dobra, a jej konstrukcja spełnia wszelkie europejskie normy bezpieczeństwa, produkt zostanie opatrzony znakiem CE. Symbol ten oznacza, że sprzęt jest zgodny ze wszelkimi normami obowiązującymi na terenie Unii Europejskiej i jest bezpieczny zarówno dla użytkownika, jak i środowiska.
Jaka drabinka gimnastyczna będzie najlepsza? Ranking
Jeśli masz problem ze znalezieniem interesujących modeli lub nie satysfakcjonują Cię dotychczas oglądane drabinki gimnastyczne, pomocny może okazać się gotowy ranking najpopularniejszych produktów. Znajdują się tu najczęściej zachwalane przez klientów produkty wraz z dokładnym opisem ich zalet i wad. Sprawdź, czy znajdziesz tu coś dla siebie:
K-SPORT drabinka do ćwiczeń KSSL095
Typowo sportowa metalowa drabinka. Ma ona wymiary 220,5 x 78,3 cm i waży 16 kg. Jej maksymalne obciążenie to aż 250 kg, co sprawia, że ćwiczyć na niej bez obaw może w zasadzie każdy dorosły. Mocowanie drabinki gimnastycznej do ściany umożliwiają wytrzymałe śruby. Sama drabinka jest odporna na czynniki chemiczne, atmosferyczne i korozję, dzięki czemu jej czyszczenie czy umieszczenie na zewnątrz nie będzie stanowiło problemu. Co ważne, mamy tu możliwość dokupienia dodatkowych akcesoriów u producenta, co pozwoli dodatkowo rozbudować trening. Cena: około 300 zł.
Pretorians drabinka gimnastyczna DS01
Ta propozycja to już kompleksowe urządzenie do ćwiczeń. W zestawie znajdziemy nie tylko drabinkę, ale także ławeczkę, drążek do podciągania i uchwyty do dipów. Wymiary drabinki to 235 x 87 cm, a maksymalny udźwig 100 kg. To stosunkowo niewiele. Konstrukcja wykonana jest ze stali, a oparcia, ławka i podłokietniki pokryte są eko-skórą. Zaletą sprzętu na pewno jest jego wielofunkcyjność, która pozwala na stworzenie kompleksowego planu treningowego. Cena: około 900 zł
PTC Sport drabinka rehabilitacyjna 195x80
Pierwsza drewniana drabinka w tym zestawieniu. Ma ona wymiary 195 x 80 cm i maksymalny udźwig 200 kg. Całość wykonana jest z lakierowanego drewna bukowego. Drabinka posiada 11 drążków i okucia w zestawie. Producent oferuje też drabinkę w innych rozmiarach i chwali się tym, że spełniają one normę bezpieczeństwa PN-EN 123:2001. Cena: około 330 zł
DAV-SKI drabinka gimnastyczna Dr220+
Stalowa drabinka gimnastyczna o wymiarach 220 x 115 cm. Jej maksymalny udźwig to aż 280 kg. Drabinka jest malowana metodą proszkową i ma zaokrąglone krawędzie. Posiada 10 wyjmowanych drążków, co pozwala na dopasowywanie układu drabinki do swoich potrzeb. Na górze drabinki znajduje się drążek do podciągania. Cena: około 500 zł
Jumpbox drabinka gimnastyczna One Line
Drewniana drabinka gimnastyczna z drążkiem oraz kółkami gimnastycznymi. Nadaje się zarówno do rehabilitacji, jak i ćwiczeń gimnastycznych. Sprzęt wykonany jest z wielowarstwowej sklejki, a jego maksymalny udźwig to 120 kg. Do skręcenia drabinki wykorzystujemy konfirmaty, dzięki czemu konstrukcja jest stabilna. Wszystkie niezbędne elementy do złożenia drabinki znajdują się w zestawie. Cena: około 840 zł
Drabinka gimnastyczna do domu – czy to dobry pomysł?
Zapewnienie dzieciom ruchowej aktywności w domu może być nie lada wyzwaniem. Szczególnie jeśli do dyspozycji mamy mały metraż lub musimy redukować hałas ze względu na sąsiadów w bloku. Dlatego domowe place zabaw, które będą odpowiednio wygłuszone i zabezpieczone, są świetnym rozwiązaniem. Oczywiście to kwestia zabezpieczenia wzbudza największe wątpliwości. Jednak istnieje kilka dobrych sposobów na to, jak rozwiązać ten problem. Jeśli chodzi o wykorzystanie domowej drabinki jako miejsca do treningu dla dorosłych, jest to naprawdę dobry plan. W szczególności jeśli wybierzemy na przykład taki sprzęt jak drabinka gimnastyczna z drążkiem, który pozwoli na stworzenie kompleksowego planu treningowego.
Drabinka gimnastyczna wewnętrzna czy zewnętrzna?
Wszystko zależy od tego, gdzie planujesz odbywać treningi. Jeśli interesują Cię treningi na zewnątrz, warto rozważyć wybór modelu stalowego, odpornego na korozję i warunki zewnętrzne. Zwykle z takiego urządzenia możemy korzystać także wewnątrz. Jeśli treningi na świeżym powietrzu Cię nie interesują, możesz spokojnie wybrać tańszą, drewnianą wersję. Pamiętaj jednak, że drewniane drabinki gimnastyczne do domu często nie są odporne na wilgoć, co może uniemożliwiać ich montaż w piwnicy czy w pobliżu łazienki.
Drabinka gimnastyczna drewniana czy metalowa? Która sprawdzi się lepiej?
Do treningu na zewnątrz nadają się tylko drabinki metalowe. Jeśli jednak planujesz umieścić ją w pomieszczeniu, warto wiedzieć, która drabinka gimnastyczna, drewniana czy metalowa sprawdzi się lepiej. Drabinki metalowe zwykle są wytrzymalsze i mają większy maksymalny udźwig, co jest ważne przy dorosłych użytkownikach. Zwykle mają też więcej możliwości montażu dodatkowych akcesoriów. Z kolei drewniane drabinki są tańsze i bardziej estetyczne. Będzie się ona zdecydowanie lepiej prezentować na przykład w pokoju dziecięcym małego sportowca. Wszystko rozgrywa się więc o to, w jakim pomieszczeniu chcemy umieścić drabinkę i na jakich jej funkcjach nam zależy.
Gdzie umieścić drabinkę gimnastyczną w domu?
Umieszczenie domowej siłowni z zamontowanymi na stałe przyrządami może być dość trudne. Wybierając miejsce na swoją drabinkę gimnastyczną, zadbaj, by w jej pobliżu nie znajdowały się zagrażające bezpieczeństwu podczas ćwiczeń elementy. Najczęstszym wyborem na domową siłownię jest piwnica, jednak musisz tu uważać na wilgoć w przypadku wyboru drewnianej drabinki. Zwróć też uwagę na wytrzymałość ściany, na której chcesz zamontować sprzęt. Jeśli chodzi o zabawę dla maluchów, rozwiązanie jest proste. Drabinka gimnastyczna do pokoju dziecka jest świetnym rozwiązaniem, pamiętaj jedynie, by jej krawędzie były zaokrąglone i nie stwarzały zagrożenia.
Drabinka gimnastyczna dla dzieci – czy warto?
Troska o rozwój motoryczny dziecka powinna być tak samo ważna, jak troska o inne aspekty jego rozwoju. Dlatego dobrze mieć różne możliwości aktywności fizycznej w domu, takie jak chociażby drabinka gimnastyczna dla dzieci. Pomaga ona rozwinąć chwytność i umiejętność wspinaczki, a starszym dzieciom pozwala trenować swoje umiejętności gimnastyczne poprzez ćwiczenia poznane na zajęciach wychowania fizycznego. Przy odpowiednim nadzorze osoby dorosłej ryzyko wypadku przy użyciu odpowiednio zamontowanej drabinki jest naprawdę niewielkie.
W jaki sposób zamocować drabinkę gimnastyczną?
Prawidłowe zamontowanie drabinki gimnastycznej w dużej mierze decyduje o bezpieczeństwie korzystania z tego przyrządu. Zwykle montaż wykonuje się zgodnie z zaleceniami producenta, w większości przypadków wykorzystujemy do tego śruby kołki i kątowniki, ale niekiedy nawet klej. Jak zamontować drabinkę gimnastyczną w prawidłowy sposób?
Drabinka gimnastyczna do sufitu
Drabinka gimnastyczna do sufitu montowana jest przy wykorzystaniu mechanizmu rozporowego. Eliminuje to konieczność wiercenia otworów w ścianach, co dla wielu jest znaczącym ułatwieniem. Montaż takiej drabinki polega na złożeniu górnej ramy, mającej styczność z sufitem, a następnie nałożeniu plastikowych wsporników. Kolejnym krokiem jest wysunięcie metalowych wkładek i dopasowanie drabinki do wysokości pomieszczenia, a następnie zablokowanie ich przy pomocy specjalnych otworów. Pozostały luz wypełnia się poprzez dokręcenie śruby rozporowej.
Drabinka gimnastyczna do ściany
Mocowanie drabinki gimnastycznej do ściany należy rozpocząć od dopasowania akcesoriów montażowych do rodzaju materiału, z jakiego wykonana została ściana. Następnie należy wywiercić w niej otwory i umieścić kołki. To do nich w końcowym etapie przykręcamy przy pomocy śrub drabinkę.
Jakie akcesoria warte uwagi mogą posiadać drabinki do ćwiczeń?
By drabinka do ćwiczeń w domu była jak najbardziej funkcjonalna, warto znaleźć model, który pozwala na więcej rodzajów ćwiczeń niż sama tradycyjna drabinka. Na rynku możemy znaleźć modele wzbogacone o dodatkowe akcesoria, takie jak drążki czy kółka gimnastyczne. Możemy też samodzielnie skomponować zestaw – wielu producentów oferuje możliwość dokupienia samych akcesoriów, które możesz zamontować na kompatybilnej drabince. Które akcesoria są szczególnie warte uwagi?
Drabinka gimnastyczna z drążkiem
Drążek to jedno z najpopularniejszych akcesoriów do domowego treningu. Zamontowanie go na drabince zapewnia jej dodatkową funkcjonalność i oszczędza miejsce. Wiele drabinek posiada już drążek w zestawie, często nawet z uchwytami do dipów. Możesz także bez problemu znaleźć sam drążek do zamontowania na drabince.
Drabinka gimnastyczna z wyciągiem
Drabinka gimnastyczna z wyciągiem to już droższy sprzęt, jednak pozwalający na stworzenie w domowych warunkach prawdziwej siłowni. Ten sprzęt idealnie sprawdzi się przy treningach siłowych. Takie połączenie pozwala na wykonanie naprawdę wielu różnych rodzajów ćwiczeń.
Drabinka gimnastyczna z ławeczką
Ławeczka to już rzadziej spotykany, lecz wciąż bardzo praktyczny dodatek do drabinki. Drabinka gimnastyczna z ławeczką pozwoli ci na wykonywanie brzuszków czy nawet ćwiczeń ze sztangą. Sprawdź tylko koniecznie jaka jest wytrzymałość drabinki i samej ławeczki, by zachować bezpieczeństwo.
Drabinka gimnastyczna – wady i zalety
Drabinka gimnastyczna to dość spory sprzęt do domowej siłowni. Częstym problemem, który zniechęcał do zakupu była konieczność wiercenia ścian, jednak od kiedy na rynku pojawiły się modele rozporowe, problem ten można łatwo rozwiązać. Niezaprzeczalną zaletą tego urządzenia jest wielofunkcyjność, którą można modyfikować dzięki dodatkowym akcesoriom. Jest to też świetna zabawka dla dzieci, która przy odpowiednim zabezpieczeniu i nadzorze nie stwarza zagrożenia. Warto pamiętać, że dzięki niej możemy poczuć się w domu jak na profesjonalnej siłowni, a nasze dzieci rozwiną swoje zdolności motoryczne.
Podsumowanie
Zakup drabinki gimnastycznej wiąże się z niemałym wydatkiem, jednak korzyści płynące z tego zakupu są proporcjonalne. Dzięki dodatkowym akcesoriom możemy wykonywać na tym sprzęcie wiele różnych rodzajów ćwiczeń, które wzbogacą nasze domowe treningi. Domowa drabinka gimnastyczna to świetny przyrząd do ćwiczeń, a także zabawy, jeśli chodzi o dzieci. Dzięki niej możemy zapewnić rozrywkę naszemu dziecku nawet w najgorszą pogodę bez obawy, że spędzi wiele godzin przed ekranem telewizora czy komputera.