Close

Jaka bieżnia do domu do biegania będzie najlepsza? Ranking

Marsz, trucht i bieg to bardzo istotne ćwiczenia, które warto wykonywać podczas treningów. Zwykle kojarzą się one ze sportem na świeżym powietrzu. Nie zawsze jednak jest to najlepsze rozwiązanie. Brzydka pogoda, śnieg, lód na drodze czy skrajne temperatury mogą być bardzo zniechęcające lub nawet niebezpieczne do wykonywania ćwiczeń. Z pomocą przychodzi bieżnia domowa. O tym urządzeniu, a także o rozwiązaniach konkurencyjnych piszemy właśnie w tym artykule. Wskazujemy również najciekawsze oraz najbardziej polecane modele bieżni w różnych przedziałach cenowych. Zapraszamy do lektury!

Aktualizacja: Kwiecień 2024

Bieżnia - co to jest i jakie są rodzaje bieżni do domu?

BIEŻNIA DO BIEGANIA BIEŻNIA DO BIEGANIA
+ duża maksymalna prędkość
+ możliwość regulacji stopnia nachylenia
- wyższa cena
- większa waga
BIEŻNIA DO CHODZENIA BIEŻNIA DO CHODZENIA
+ nacisk na wygodę i funkcjonalność
+ idealna do chodzenia lub truchtu
- niższa maksymalna prędkość
BIEŻNIA ELEKTRYCZNA BIEŻNIA ELEKTRYCZNA
+ silnik elektryczny
+ możliwość łatwego dostosowania parametrów
+ gotowe programy
- wyższa cena
- większa waga
BIEŻNIA MAGNETYCZNA BIEŻNIA MAGNETYCZNA
+ mniejsza waga
+ niższa cena
- brak silnika
- wymaga nieco wprawy
- hamowanie trzeba wykonać siłą mięśni nóg
BIEŻNIA ANTYGRAWITACYJNA BIEŻNIA ANTYGRAWITACYJNA
+ nowoczesne rozwiązania
+ idealna do rehabilitacji
+ odciąża układ ruchowy, w tym stawy
- bardzo wysoka cena
- duży rozmiar urządzenia
BIEŻNIA SKŁADANA BIEŻNIA SKŁADANA
+ idealna do małych pomieszczeń
+ niewielka waga urządzenia
- za każdym razem trzeba sprawdzać, czy sprzęt jest rozłożony prawidłowo
- przestawianie może niszczyć podłogę

Bieżnia jak wybrać najlepszą? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

ROZMIAR PASA BIEGOWEGO
ROZMIAR PASA BIEGOWEGO

Wielkość pasa biegowego dość znacznie różni się pomiędzy poszczególnymi modelami bieżni. Najmniejsze urządzenia posiadają pas o szerokości ok. 40 cm i długości ok. 100 cm. Duże bieżnie posiadają pas liczący ponad 50 cm wszerz oraz nawet 150 cm wzdłuż.

MOC SILNIKA
MOC SILNIKA

Mocniejszy silnik umożliwia zwykle rozpędzenie pasa biegowego do większej prędkości. Jeśli poszukujemy modeli bieżni głównie do biegania, szukajmy modelu o silniku z mocą ok. 3KM.

ZAKRES PRĘDKOŚCI
ZAKRES PRĘDKOŚCI

Maksymalna prędkość urządzenia to jedna sprawa, dokładność i zakres regulacji to kolejna kwestia. Znaczna większość modeli bieżni umożliwia regulację prędkości w zakresie od 1 km/h z dokładnością do 0,1 km/h. To dobre parametry.

ZAKRES REGULACJI STOPNIA NACHYLENIA I RODZAJ MECHANIZMU
ZAKRES REGULACJI STOPNIA NACHYLENIA I RODZAJ MECHANIZMU

Możliwość regulacji kąta nachylenia bieżni jest bardzo istotna. Pozwala ona symulować np. wbieganie pod górę, co przyspieszy nasze spalanie kalorii. Niektóre urządzenia posiadają możliwość ręcznej regulacji nachylenia w 3 stopniach w zakresie od 0 do 15 stopni. To dobra cecha. Najdroższe modele robią to jednak automatycznie i pozwalają nachylić pas nawet pod kątem 20 stopni.

WBUDOWANE FUNKCJE DODATKOWE
WBUDOWANE FUNKCJE DODATKOWE

Bieżnie posiadają często różne dodatkowe funkcje. Standardem jest obecnie wyposażanie tych urządzeń w system pomiaru pulsu. Niektóre modele posiadają natomiast specjalny wentylator, masażer, czy nawet głośnik pozwalający puszczać muzykę z przenośnego odtwarzacza. Najnowocześniejsze modele doposażono w łączność Bluetooth i komunikację z aplikacjami mobilnymi.

OGRANICZENIE WAGI DLA UŻYTKOWNIKA
OGRANICZENIE WAGI DLA UŻYTKOWNIKA

Mniejsze bieżnie pozwalają na wykonywanie ćwiczeń osobom o wadze do ok. 100-110 kg. Duże i stabilne urządzenia przeznaczone są natomiast do ćwiczeń dla osób ważących zwykle do 150-160 kg.

Bieżnia jak wybrać? Ranking bieżni do biegania do domu

Mocna bieżnia treningowa HERTZ Vario Pro 22km/h

Mocna bieżnia treningowa Hertz Vario Pro 22km/h

Ten model bieżni to urządzenie z dość wysokiej półki. Cechuje się ono solidną i bardzo stabilną konstrukcją. Do napędu wykorzystano silnik elektryczny o mocy 3KM, który umożliwia regulację prędkości od 1 do 22km/h. Pas biegowy jest dość duży i ma wymiary 50,5x142cm. Bieżnia do domu umożliwia dodatkowo jego pochylanie. Użytkownik ma do wyboru 20 poziomów kąta nachylenia. Panel sterujący posiada komputer pokładowy, który przetwarza dane m.in. z czujników pulsu.

Bieżnia elektryczna wyświetla także na swoim wyświetlaczu ilość spalonych kalorii czy prędkość. Producent kieruje ten produkt użytkownikom o wadze do 150kg. Bieżnia do biegania wyposażona jest w 10 punktów amortyzacyjnych, a także kółka do transportu. Co więcej, jest to także bieżnia składana. Wśród jej drobnych udogodnień znajdziemy natomiast 2 półki na bidon czy telefon.

Zalety
Składana konstrukcja
10-punktowa amortyzacja
50 wbudowanych programów treningowych
Wady
Dość wysoka cena – ok. 3500zł

Bieżnia elektryczna treningowa HERTZ ELECTRA R80

Bieżnia elektryczna treningowa HERTZ ELECTRA R80

Bieżnia elektryczna marki Hertz Electra to model posiadający kilka bardzo ciekawych rozwiązań. Jednym z nich jest wbudowany masażer, który pomoże rozmasować spięte mięśnie po treningu. Jest on zamocowany na pasie o regulowanej długości. Komputer pokładowy posiada 9 zdefiniowanych programów treningowych, które użytkownik może edytować. Wyróżniamy wśród nich m.in. program chodu sportowego, podbiegów, spalania tłuszczu czy interwał. Jest także tryb manualny, tryby dostosowujące prędkość do pulsu użytkownika, 3 tryby odliczające czas, dystans i spalone kalorie.

Bieżnia do domu posiada magnetyczny klucz bezpieczeństwa, którego wyjęcie natychmiast zatrzymuje urządzenie. To dobre rozwiązanie, stosowane od lat w dobrej jakości sprzęcie. Silnik napędzający bieżnię elektryczną posiada moc 1,5KM i umożliwia rozpędzenie urządzenia do 12km/h. Jest to zatem bieżnia do chodzenia oraz truchtu. Urządzenie posiada także regulację kąta nachylenia, która odbywa się w sposób manualny. Maksymalna waga osoby ćwiczącej to 130kg. Bieżnia domowa Hertz została wyceniona na ok. 1700zł.

Zalety
Wyposażenie w masażer
Wiele zdefiniowanych programów komputera
8 – punktowy system amortyzacji
Wady
Maksymalna prędkość mogłaby być nieco wyższa

Bieżnia elektryczna HRS T-190 110kg

Bieżnia elektryczna HRS T-190 110kg, USB, + TWISTER

Ta bieżnia domowa to dobre rozwiązanie w akceptowalnej cenie. Urządzenie wyposażono silnik o mocy stałej do 2KM, który umożliwia rozpędzenie bieżni do 12km/h. Regulacja odbywa się co 0,1km/h, więc użytkownik z pewnością dostosuje ten parametr idealnie do swoich wymagań. Konstrukcja jest oczywiście składana, dzięki czemu urządzenie może zajmować bardzo mało miejsca. W obudowie komputera znalazły się dwa pojemniki, które posłużą do utrzymania bidonu lub np. smartfona.

Niespotykaną funkcjonalnością jest możliwość podłączenia telefonu lub odtwarzacza MP3, a następnie odtwarzania z nich muzyki na wbudowanym w bieżnię głośniku. Pas bieżni elektrycznej ma wymiary 40 x 110cm. Jego wielkość powinna wystarczyć większości użytkowników. W zestawie z bieżnią otrzymujemy olejek do konserwacji pasa. To dobra bieżnia do chodzenia i truchtu w cenie do 1500zł.

Zalety
Niewielkie wymiary po złożeniu konstrukcji
12 programów treningowych
Wbudowany głośnik oraz możliwość podłączenia odtwarzacza
Wady
Maksymalna prędkość biegu mogłaby być nieco wyższa.

Bieżnia elektryczna HRS T-280 z masażerem 130kg

Bieżnia elektryczna HRS T-280 z masażerem 130kg

Bieżnia do biegania z masażerem, dwoma hantlami, miejscem do ćwiczenia brzuszków oraz twisterem to idealny zestaw do różnorodnych ćwiczeń w zaciszu domowym. Silnik o stałej maksymalnej mocy 3KM oraz chwilowej 5KM umożliwia rozpędzenie pasa bieżni do 19km/h. Poza dostosowaniem prędkości, użytkownik reguluje także kąt nachylenia w 3 poziomach. Pas ma szerokość 42cm oraz długość 118cm. Jest on zatem wystarczająco duży, aby wygodnie móc uprawiać na nim sport, a po złożeniu go do pionu, urządzenie zajmuje bardzo niewiele miejsca.

Bieżnia do biegania jest dość ciężka – jej waga to 60kg. Dzięki temu jest jednak bardzo stabilna i nie porusza się podczas wykonywania różnych ćwiczeń. Sterowanie podstawowymi parametrami odbywa się na panelu głównym, jednak użytkownik ma możliwość także wprowadzania zmian przyciskami na rączkach.

Zalety
Stabilna, gruba konstrukcja
Prędkość 19km/h umożliwia dość szybkie bieganie
Zestaw z hantlami, twisterem oraz miejscem do robienia brzuszków
Wady
Tylko 6 punktów amortyzacji
Dość wysoka cena – ponad 2000zł

Mocna bieżnia treningowa HERTZ SPEED PRO

Mocna bieżnia treningowa HERTZ SPEED PRO

Urządzenie Hertz Speed PRO może pochwalić się bardzo wysoką maksymalną prędkością rozpędzenia pasa bieżni – 22km/h. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu wydajnego silnika o stałej mocy maksymalnej 3KM. Solidna i stabilna konstrukcja wazy aż 90kg, dzięki czemu bieżnia domowa z pewnością nie będzie się przesuwać po podłodze podczas ćwiczeń. Zaawansowany komputer z dużym wyświetlaczem posiada aż 99 zdefiniowanych programów z możliwością edycji.

Ta bieżnia do domu posiada również automatyczną regulację kąta nachylenia, dzięki której użytkownik może wprowadzać zmiany do swojego treningu bez konieczności schodzenia z pasa bieżni. Producent wyposażył ten model w 8- punktową amortyzację, która dobrze tłumi drgania. W panelu głównym umieszczono także wentylator, który ochładza nas podczas dużego wysiłku.

Zalety
Komputer z aż 99 edytowalnymi programami
Automatyczna regulacja kąta nachylenia pasa
Duża maksymalna prędkość biegu
Wyposażenie w wentylator oraz głośnik
Wady
Wysoka cena – ponad 3000zł
Brak łączności bezprzewodowej z urządzeniami mobilnymi

Bieżnia Składana Xiaomi Kingsmith Walking Pad R1 - bieżnia do chodzenia

Bieżnia Składana Xiaomi Kingsmith Walking Pad R1 - bieżnia do chodzenia

Bieżnia składana Xiaomi zupełnie nie przypomina typowych konstrukcji od innych producentów. Urządzenie to w ogóle nie posiada wyświetlacza oraz panelu sterowania. Elementy te zostały usunięte, aby zaoszczędzić miejsce i umożliwić użytkownikowi zupełne złożenie poręczy. Taka bieżnia bez poręczy może zostać ułożona na przykład pod biurkiem i zapewnić ruch także podczas korzystania z komputera. Idealnym dopełnieniem będzie wtedy stół z regulacją wysokości blatu. Aluminiowy szkielet bieżni domowej jest mocny i solidny.

W platformie umieszczono bezszczotkowy silnik o mocy 918W. Wystarcza on do rozpędzenia pasa do prędkości 10km/h. Ta bieżnia nie jest zatem kierowana dla osób chcących zapewnić sobie największy możliwy wysiłek. Bieżnia do chodzenia umożliwia nam jednak ruch podczas wykonywania innych czynności, takich jak praca na komputerze. Ogromnym atutem tego modelu bieżni domowej są niewielkie wymiary po złożeniu: 72cm szerokości, 98cm głębokości oraz niebywałe 15,5cm wysokości. Model Xiaomi Kingsmith kosztuje ok. 2500zł, co jest bardzo atrakcyjną ceną, biorąc pod uwagę zalety produktu.

Zalety
Stosunek jakość/cena
Możliwość całkowitego złożenia poręczy lub używania jako tradycyjna bieżnia z poręczami
Bardzo niewielkie wymiary po złożeniu
Wady
Dość wolna maksymalna prędkość pasa

Bieżnia treningowa elektryczna Zipro Tekno

Bieżnia treningowa elektryczna Zipro Tekno

Zipro Tekno to model ze średniej półki. Spełni swoje zadanie u każdego, kto chciałby zaczerpnąć nieco wysiłku fizycznego we własnym domu. Stabilne elementy konstrukcji są smukłe. Po złożeniu pasa bieżni, urządzenie zajmuje stosunkowo niewiele miejsca w domu. Mamy tu regulację kąta nachylenia, która operowana jest manualnie. Silnik pozwala rozpędzić powierzchnię bieżni do prędkości 14km/h, co wystarczy do spokojnego biegu. W ciekawy sposób rozwiązano problem amortyzacji uderzeń. W skład systemu wchodzą 2 poduszki, a także aż 8 elastomerów. Znalazły się tu 2 głośniki, które mogą odtwarzać muzykę z urządzenia mobilnego podłączonego do złącza Jack lub USB. Komputer pokładowy posiada 12 programów treningowych oraz 3 programy użytkownika.

Zalety
Całkiem dobre parametry
Niewielkie wymiary po złożeniu
2 głośniki do puszczania muzyki z urządzeń przenośnych
Wady
Waga ok. 40kg ułatwia transport, ale mniej chroni przed poruszaniem się urządzenia podczas używania

Bieżnia elektryczna 12km/h ATLAS SPORT

Bieżnia elektryczna 12km/h ATLAS SPORT

Atlas Sport to tania bieżnia do domu. Jest to model elektryczny. Już za ok. 1000zł możemy zakupić urządzenie zdolne do rozpędzenia pasa bieżni do prędkości ok 13km/h. Jego rozmiary to 100x39cm. Jest to zatem dość mała bieżnia, która dzięki temu zajmuje bardzo niewiele miejsca po złożeniu. Na konsoli sterującej znalazł się niewielki wyświetlacz, który dostarcza nam podstawowych informacji o treningu takich jak prędkość biegu, dystans, czas oraz spalone kalorie. Waga bieżni to jedyne 32kg. Znacznie ułatwia to zatem jej przestawianie, jednak może powodować, że urządzenie będzie się przesuwać podczas użytkowania. Konieczne będzie zatem dodatkowe jego umocowanie do podłoża. Pewnym ograniczeniem wynikającym z mniejszej i lżejszej konstrukcji jest maksymalna waga użytkownika ograniczona do 110kg. 

Zalety
Atrakcyjna cena
Dość przyzwoite parametry
Niewielkie wymiary
Wady
Mała waga oznacza przesuwanie się bieżni po podłożu
Maksymalna waga użytkownika ograniczona do 110kg

Bieżnia do domu - dlaczego warto mieć ją jako element domowej siłowni?

Bieżnia to urządzenie stanowiące podstawowe wyposażenie każdej siłowni. Zdecydowanie warto zakupić ją także do domu. Nie zawsze przecież na zewnątrz jest piękna pogoda. Deszcz, wiatr, niska czy bardzo wysoka temperatura mogą być zniechęcające lub nawet niebezpieczne do wykonywania ćwiczeń na podwórzu. W takie dni idealnie sprawdzi się właśnie bieżnia.

Bieżnia bez poręczy czy bieżnia z poręczami? Jakie ma to znaczenie?

Poręcze na bieżni pełnią bardzo ważną funkcję, o ile zamierzamy wykorzystywać nasze urządzenie do dość poważnego wysiłku. Poręcze stanowią stabilne podpory, o które zawsze możemy się oprzeć. Szczególnie przydadzą się np. w chwili utraty równowagi. Zapobiegną wtedy naszemu upadkowi. Jeśli zakupujemy bieżnię z myślą o spokojnych ćwiczeniach, to istotność poręczy nieco się zmniejsza. Właśnie dlatego na rynku pojawiły się produkty takie jak obecny w rankingu model Xiaomi bez poręczy. Taką bieżnię umieścimy np. pod biurkiem, dzięki czemu ćwiczenia będziemy mogli wykonywać podczas pracy przed komputerem.

Bieżnia antygrawitacyjna - czyli najbardziej wiarygodny trening na bieżni

Bieżnie antygrawitacyjne są duże oraz bardzo drogie. Ich używanie wymaga ubrania specjalnych spodenek oraz zamknięcia nóg w hermetycznej „bańce”. Bieżnie antygrawitacyjne umożliwiają nam odciążenie stawów i całego układu ruchowego. Są szczególnie polecane osobom z dużą nadwagą oraz tym, którzy mieli uraz kończyny i wymagają jej rehabilitacji. Zawodowi sportowcy także mogą być zainteresowani tym rozwiązaniem, gdyż ich układ ruchowy jest poddawany szczególnie dużym obciążeniom. Dla zwykłego, domowego użytkownika bieżnie te nie mają jednak większego sensu.

Bieżnia antygrawitacyjna

Jakie są dodatkowe funkcje bieżni na które warto zwrócić uwagę?

- bieżnia z pasem wibrującym – pas wibrującym to niewielki masażer, który możemy umieścić na mięśniach pośladków, bioder czy w okolicy szyi. Urządzenie to pozwala zrelaksować się i odprężyć spięte po wysiłku mięśnie.

- głośnik oraz złącza USB i AUX – te dodatki pozwolą podłączyć nasze mobilne urządzenie i puścić z niego muzykę. Nie musimy doposażać się zatem w dodatkowy głośnik bezprzewodowy lub inny system audio w domowej siłowni.

- łączność Bluetooth – łączność bezprzewodowa pozwala połączyć naszą bieżnię domową z urządzeniem mobilnym takim jak smartfon lub tablet, a następnie daje nam możliwość kontroli parametrów i monitorowania naszych treningów w aplikacjach takich jak FitShow czy Kinomap.

Bieżnia czy warto - jakie są zalety i wady posiadania bieżni do biegania w domu?

Wyposażenie się w bieżnię domową daje nam ogromne zalety. Dzięki niej możemy rozpocząć trening o dowolnej porze dnia i nocy, niezależnie od pogody. Urządzenia te dają możliwość dokonywania dokładnych pomiarów takich jak ilość spalonych kalorii, przebyty dystans czy średnia prędkość biegu. Bieżnie domowe posiadają również systemy amortyzacji, które zmniejszają obciążenia stawów. Komputery pokładowe tych urządzeń zachęcają do wybierania różnych programów treningu, które zwiększają nasze cele i poprawiają kondycję. Dobrej jakości bieżnie to jednak dość duży wydatek. Urządzenia te zajmują dość znaczną ilość przestrzeni, a ciągłe ich użytkowanie może stawać się dla użytkownika monotonne.

Zalety
Możliwość biegania o dowolnej porze dnia i nocy, a także przy każdej pogodzie
Dokonywanie dokładnych pomiarów i monitoring naszego wysiłku
Zmniejszają obciążenie naszych stawów w porównaniu z twardą nawierzchnią
Liczne programy treningowe zachęcają do zwiększania swoich celów i poprawy kondycji
Wady
Dobre bieżnie są dość drogie
Zajmują znaczną ilość przestrzeni
Ciągłe bieganie na bieżni może być nudzące

Bieżnia jak ćwiczyć? Podstawowe wskazówki dla początkujących biegaczy

Trening na bieżni jest stosunkowo łatwy. Przed jego rozpoczęciem warto ubrać się w odpowiedni strój niekrępujący naszych ruchów. Jak przed każdym treningiem, istotną sprawą jest rozgrzewka w postaci marszu, skłonów czy rozciągania stawów. Następnie stajemy na krawędziach bieżni, ustawiając stopy po bokach pasa. Uruchamiamy pas, ustawiając małą prędkość. Przechodzimy na jego powierzchnię i powoli zwiększamy prędkość. Starajmy się utrzymywać nasze stopy na środku szerokości i długości pasa. W ten sposób zapewnimy sobie możliwość maksymalnych zakresów ruchu. Kolejno dopasowujemy odpowiednie nachylenie (o ile bieżnia posiada jego automatyczną regulację, w przeciwnym wypadku musimy zrobić to wcześniej). Na początek dobrym wyborem będzie kąt od 0 do 5%. Każdy bieg rozpoczynamy i kończymy marszem. Pamiętajmy, aby podczas treningów się nie przesilać.

Bieżnia czy orbitrek - które rozwiązanie jest lepsze?

Zarówno bieżnia, jak i orbitrek to dobre urządzenie do długotrwałych i regularnych treningów. Każde z nich ma jednak swoje wady i zalety. Bieżnia daje nam możliwość wykonywania ruchu maksymalnie zbliżonego naturalnemu. Umożliwia także skuteczne spalanie dużej ilości kalorii, o ile oczywiście odpowiednio dobierzemy nasz program treningu. Urządzenie to idealnie przygotowuje nas do zawodów sportowych takich jak maraton. Orbitrek natomiast mniej obciąża nasze stawy, a także pozwala na ćwiczenie praktycznie całego ciała. Orbitrek jest urządzeniem do treningu aerobowego (podobnie jak bieżnia), jednak włącza do swoich ćwiczeń także elementy treningu siłowego. 

Bieżnia składana - rozwiązanie na sprawne przechowywanie bieżni w domu

Istotną funkcją wielu nowoczesnych bieżni jest możliwość złożenia ich konstrukcji. Nie zawsze mamy przecież w domu miejsca na zagospodarowanie siłowni. Bieżnia składana daje użytkownikowi możliwość ustawienia swojego pasa w pionie. Największy element konstrukcyjny przestaje zatem zajmować cenną dla nas powierzchnię podłogi. Zajmowana długość zmniejsza się z ok. 150cm do zaledwie kilkudziesięciu centymetrów.

Jaka bieżnia do domu będzie najlepsza? Podsumowanie

Bieżnia to idealne rozwiązanie dla każdego, kto chciałby spalić nieco kalorii bez wychodzenia z domu. Urządzenie to od lat jest elementem podstawowego wyposażenia każdej siłowni. Nowoczesne modele są coraz bardziej przystępne cenowo, a przy tym oferują funkcję składania, dzięki czemu zajmują coraz mniej miejsca. Warto zatem rozważyć zakup bieżni do naszego domu.

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
anitka
anitka
3 lat temu

bieżnia zipro jest naprawdę świetna, mogę poświadczyć
posiadam 2 lata i 0 problemów 🙂

Ola1995
Ola1995
3 lat temu

Polecam bieżnię Atlas. Gości w moim domu i codziennie z niej korzystam. Daje mocny wycisk!

Marcinkowski
Marcinkowski
3 lat temu

Bieżnia treningowa HERTZ SPEED PRO – 10/10 !!!

Zamknij