Aktualizacja: Listopad 2024
Co to jest agregat prądotwórczy?
Agregaty prądotwórcze to urządzenia dostarczające energię elektryczną w kryzysowych sytuacjach. W jaki sposób to robi? Agregat wytwarza energię mechaniczną za pomocą silnika zasilanego paliwem, który przekazuje dalej do prądnicy. Prądnica (nazywana także alternatorem) przekształca mechaniczną energię w znany wszystkim prąd, czyli energię elektryczną. Ostatnim elementem układanki jest falownik, który zamienia prąd z alternatora na energię odpowiednią dla gospodarstwa domowego, elektronarzędzi i innych maszyn.
Jakie są rodzaje agregatów prądotwórczych?
Na co zwrócić uwagę przy wyborze agregatów?
Niezależnie od tego, w jakim miejscu masz zamiar używać agregatu, wybór zacznij od mocy urządzenia. Zastanów się, jakie urządzenia masz zamiar podłączyć do agregata. Wybierz taki model, którego moc maksymalna prądnicy będzie przewyższała otrzymaną wartość. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że agregat udźwignie moc podłączonego sprzętu.
Wśród generatorów wyróżniamy generatory jednofazowe i trójfazowe. Generatory jednofazowe znajdą zastosowanie w domu, na kempingu, w biurze czy na działce, czyli wszędzie, gdzie znajduje się oświetlenie, sprzęty AGD i RTV, a także komputery. Natomiast generatory trójfazowe zasilają elektronarzędzia, maszyny budowlane i rolnicze. Pamiętaj, że zawsze bardziej uniwersalnym wyborem jest agregat trójfazowy, gdyż sprawdzi się zarówno przy domowych urządzeniach, jak i używanych przez profesjonalistów.
Agregaty wytwarzają energię z różnych rodzajów paliwa. Agregaty z silnikiem spalinowym wymagają do działania benzyny, agregaty z silnikiem diesel wymagają oleju napędowego (ON), natomiast agregaty na płynny gaz potrzebują… gazu płynnego (LPG). Każdy z nich ma swoje wady i zalety, o których możesz przeczytać w poprzednim nagłówku.
Jeśli należysz do osób wrażliwych na hałas lub łatwo się rozpraszasz, ten czynnik również będzie istotny. W zależności od mocy silnika i modelu agregata znajdziesz zarówno dość ciche urządzenia, jak i bardzo głośne. Agregaty o mniejsze mocy z reguły są cichsze; generują hałas od 62 do 70 dB. Agregaty z mocnym silnikiem generują hałas nawet 100 dB.
Praktyczny agregat do domu powinien posiadać także woltomierz i wskaźnik paliwa. Woltomierz pomaga kontrolować poziom napięcia, natomiast wskaźnik paliwa – ilość paliwa w zbiorniku. Upewnij się także, że wybrany generator prądu ma wbudowany system AVR, czyli automatyczną stabilizację napięcia wyjściowego, który chroni przed gwałtownymi zmianami napięcia, a więc uszkodzeniem podłączonych urządzeń.
Jaki agregat prądotwórczy wybrać? Ranking
Kraft&Dele KD109 – generator prądotwórczy do domu
Ekonomiczne spalanie
Ogromną zaletą modelu od Kraft&Dele jest ekonomiczne spalanie paliwa. Agregat w ciągu godziny spala do 0,4 l. W połączeniu ze zbiornikiem o pojemności 4 litrów agregat w zupełności wystarczy na 10 godzin ciągłej pracy.
Kontrola zmiany prędkości
Agregat Kraft&Dele KD109 jest wyposażony w technologię inteligentnej przepustnicy. W praktyce oznacza to, że urządzenie dopasowuje pracę silnika do obciążenia. W momencie, gdy agregat zasila małą liczbę urządzeń, zmniejsza on obroty oraz pobiera mniej paliwa.
Tagred TA980 – cichy agregat prądotwórczy do domu
Cicha praca
Większość agregatów ma bardzo dużą wadę – pracuje zbyt głośno. Na szczęście Tagred TA980 wyróżnia się spośród większości. W trakcie pracuje emituje hałas na poziomie 62 dB, czyli tylko niewiele więcej niż hałas zwykłej rozmowy.
Niewielkie spalanie
Szukasz agregata, który nie będzie pożerał hektolitrów paliwa? Świetnie się składa, bo Tagred TA980 spala tylko 0,4 litra w ciągu godziny. Dodatkowo agregat posiada wbudowany mikroprocesor, który dopasowuje obroty silnika do jego obciążenia. Zdecydowanie to ekonomiczny wybór.
Tagred TA3500GHX – mocny agregat prądotwórczy
Zbiornik 15 l
W przeciwieństwie do swoich dwóch poprzedników agregat model TA3500GHX może pochwalić się zbiornikiem na paliwo o pojemności 15 litrów. Duży bak wpływa oczywiście na wagę urządzenia, jednak gwarantuje też o wiele dłuższą pracę.
Wbudowany tłumik
Dużą zaletą tego modelu jest wbudowany tłumik. Jego obecność zmniejsza hałas w trakcie pracy, która wynosi ok. 66 dB. Jeśli nadmierny hałas cię rozprasza – ten model nada się świetnie.
Kraft&Dele KD147 – profesjonalny agregat prądotwórczy
Mniejsze drgania i hałas
Kraft&Dele KD147 to model wyposażony w gumowe stabilizatory, które pochłaniają drgania maszyny. Producent zadbał także o cichszą pracę agregata, co zapewnia wbudowany tłumik. Pomimo mocnego i wydajnego silnika maszyna nie przekracza 100 dB.
Dwa rodzaje rozruchu
Dużą zaletą modelu KD147 są dwa rodzaje zapłonów: ręczny i elektryczny. Chociaż rozruch ręczny jest standardowym wyposażeniem wszystkich agregatów, tylko profesjonalne modele posiadają wersję elektryczną, która ułatwia i przyśpiesza uruchomienie urządzenia.
Kraft&Dele KW6500 – prądotwórczy agregat do domu
Długa żywotność
Producent Kraft&Dele zapewnia, że silnik agregata jest niezwykle żywotny. Zawdzięcza to inteligentnej kontroli zmiany prędkości. Nowoczesny mikroprocesor dopasowuje intensywność pracy generatora do zapotrzebowania. W przypadku urządzeń o małym poborze prądu agregat pracuje oszczędniej.
Regulacja napięcia
Model KW6500 umożliwia także regulację napięcia, dlatego pełni też funkcję regulatora tego parametru. Agregat utrzymuje zatem stałe i równomierne napięcie bez niebezpiecznych wahań.
KowaL Polska Fy3500 – trójfazowy agregat prądotwórczy
Stabilna praca
Agregat Fy3500 od firmy KowaL Polska jest wyposażony w AVR i automatyczną kontrolę obrotów. Dzięki temu urządzenie pracuje stabilnie, a podłączone do niego narzędzia są chronione przed uszkodzeniem w przypadku nagłych zmian napięcia.
Prosty rozruch
Uruchomienie agregata od Fy3500 nie zajmuje dużo czasu, a do tego jest bardzo proste. Wszystko za sprawą elektronicznego zapłonu za pomocą odpowiedniego klucza znajdującego się w zestawie z maszyną.
Kraft&Dele KD140 – mały agregat prądotwórczy
Małe gabaryty
Agregat Kraft&Dele KD140 świetnie sprawdzi się na campingu, w domu czy na działce. Wszystko za sprawa poręcznych, małych gabarytów, które ułatwiają jego transport i przechowywanie. Urządzenie waży ok. 20 kg, a jego wymiary to 38 × 44 × 37 cm.
Cicha i ekonomiczna praca
Generator prądu KD140 jest cichy, a niskie zużycie paliwa sprawia, że jest też ekonomiczny. To świetne połączenie do domu. Głośność jego pracy nie przekracza 66 dB, natomiast pobór paliwa wynosi 0,4 l/h.
Kraft&Dele KD138 – domowy agregat do prądu
Wbudowany tłumik
Kraft&Dele KD138 to kolejny model, w którym nie mogło zabraknąć wbudowanego tłumika. Jego obecność zapewnia o wiele cichszą pracę w porównaniu do urządzeń, które są go pozbawione.
Bez wahań napięcia
Jeśli szukasz agregata, który zapewni stałe napięcie, a więc ochroni sprzęt i elektronarzędzia przed uszkodzeniem, model KD138 nada się świetnie. Agregat posiada system AVR, który minimalizuje skoki i wzrost napięcia, a twoje narzędzia są bezpieczne.
Do czego agregat prądotwórczy przyda się w domu?
Agregaty prądotwórcze to niezastąpione maszyny, gdy zabraknie w domu prądu z niezależnych od ciebie przyczyn. To awaryjne źródło zasilania, które pozwala na korzystanie z domowych sprzętów (i nie tylko) nawet podczas przerwy w dostawie prądu. Jakie urządzenia w domu może zasilać agregat?
- lodówka
- komputery
- oświetlenie
- elektronarzędzia
- hydrofory
- urządzenia RTV i AGD
- kompresory
Agregat w domu z pewnością docenią także majsterkowicze, którzy lubią używać w garażu elektronarzędzi, a niekoniecznie mają dostęp do zasilania sieciowego. Ponadto agregat przyda się już na etapie budowania i prac wykończeniowych w domu, gdy zasilanie nie działa jeszcze tak, jak powinno.
Jaki agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego sprawdzi się najlepiej?
Do domu jednorodzinnego warto wybrać agregat jednofazowy. Jak już pisaliśmy wcześniej, generatory jednofazowe są polecane właśnie do zasilania oświetlenia, sprzętów RTV, AGD oraz do komputerów. Jaki jeszcze powinien być agregat do domu jednorodzinnego? Urządzenie musi mieć odpowiednią moc. Najlepiej taką, która przewyższa nieco moc urządzeń w domu, czyli na poziomie co najmniej 2500 W. Koniecznie upewnij się też, czy generator jest wyposażony w AVR (Automatic Voltage Regulation), która zadba o stałe napięcie podłączonych urządzeń. Dla komfortu zdecydowanie polecamy też ciche modele do 70 dB.
Jaki agregat prądotwórczy wybrać? Podsumowanie
Agregat prądotwórczy to z pewnością inwestycja, jednak jego obecność w domu, na ogródkach działkowych, na jachcie czy kempingu daje niesamowity komfort i wygodę. W dalszym ciągu możesz cieszyć się dostępem do prądu przy codziennych czynnościach, budowie i wykończeniu domu czy w trakcie prac w ogrodzie. Koniecznie dajcie znać, jaki agregat spełnia wasze wymagania i na który się zdecydowaliście.